l Aalst (g)een Rommelgem? Bijleren - Beurs BÉ 1 1Mb* i KWB Aalst Mijlbeek naar Brugge, Zeebrugge en Blankenberge Gratis naar de Circus Square Jazzband in De Werf 4 - 27.5.1988 - De Voorpost Koning Boudewijnstichting - CVP-Jongeren Vervolg van blz, 1 Poppentheater( «Rollo van Rommelgem»: buitenspel? De Boudewijnstichting houdt zich al jaren bezig met de problematiek van de ruimtelijke ordening, maar het is wel de eerste keer dat de tentoonstelling begeleid wordt door ani matie in de vorm van een poppenspel, waarin overi gens drie menselijke ak- teurs optreden. De doel groep is de schoolgaande jeugd van 10 tot 13 jaar. De zware opdracht om een moeilijk thema als «ruim telijke ordening» op een ludieke wijze aan jongeren te verkopen werd toever trouwd aan Fernand Ver- reth en zijn Mechels Stad- spoppentheater. Het re- sultaat is «Rollo van Rom- Aalst. Diskussieren over Aalst (g)een Rommelgem la) melgem: butiten spel?». De jongeren moeten zich zich ontspannen en de in voor eindwerken en in het verhaal zeker kun- vrije mobiliteit van eenie- eindverhandelingen, nen herkennen. Het gaat der. Het realiseren van Alle studenten van elk ho orn een rakker van 10 jaar, een planmatige, haalbare ger instituut (Nuho kort en Rollo van Rommelgem, en taktische ruimtelijke lang, universiteit), dat die in een stadje woont en ordening is dan ook een leergangen of kursussen zijn energie uitsluitend must en dit in funktie van (volledig of niet) inricht kwijt kan op een buurt- huisvesting, ekonomische i.v.m. ruimtelijke orde- speelpleintje. Op een dag aktiviteiten, verkeer en ning, stedebouw of milieu dreigt het pleintje echter vervoer, landbouw en re- en die in 1988 afstuderen te verdwijnen: er worden kreatie. komen in aanmerking een fabriek en woningen Binnen het ruimtelijk ka- voor deelname. De jury gepland. Rollo vraagt hulp der moet voor iedere funk- oordeelt vooral op basis aan zijn ouders en zijn tie aandacht besteed wor- van het kreatieve en het onderwijzers, maar die den aan de diverse facet- originele in het ontwikkei- hebben het allen veel te ten als het ruimtelijk-eko- de ideeëngoed. Net als vo- druk. Er zullen dus andere logische, het ekonomische rig jaar bedraagt de wegen gevonden moeten en het sociaal-kulturele. maximale prijs per lau- worden en Rollo vindt reaat 30.000 frank.Alle ze Het instrumentarium einde jaarsstudenten 1987 Jongeren hebben ruimte Ten derde is deze expo Van elk hoger instituuyt nodig om te (over)leven, belangwekkend omdat ze dat kursussen organiseert zo luidt de boodschap, ze inzicht verschaft in het in- over ruimtelijke ordening, moeten zelf opkomen voor strumentarium dat ter be- stedebouw of milieu kwa- hun recht vanuit een besef schikking staat in verband men in aanmerking voor van ruimte, waarde en or- met de bestemming van de deze wedstrijd. De opzet dening. grond. Ruimtelijke Orde- bestond erin het denken Het spektakel «Rollo van ning is inderdaad heel wat over de inhoud van ruim- Rommelgem: butien spe- meer dan het afhandelen telijke kwaliteit te stimule- 1?» wordst door het MSPT van een bouwaanvraag of ren. Het ging hierbij o.m. opgevoerd in alle steden bet bekomen van een om de vragen «Wat moe- en gemeenten waar de bouwpremie. De opmaak ten en kunnen we van on- KBS-tentoonstelling op van plannen van aanleg ze ruimte maken?», «Wei- bezoek gaat. Fernand Ver- (APA's en BPA's) het uit- ke waarden streven we reth schreef de tekst, de vaardigen van bouwveror- na?» «Met welke middelen muziek is van Sis Vermuy- deningen, het afleveren kunnen we de ruimtelijke ten, Paul Contryn zorgde van verkavelingsvergun- vormgeving verbeteren?», voor de poppen, schim- ningen, zijn samen met de Een jury van deskundige men en maskers. De rollen fiskale bepalingen en soms hoogleraars, bestaande worden gespeeld door Kris strafrechterlijke sankties uit: Prof. dr. M. Goossens Bouwen, Imelda Hermans evenveel wettelijke mid- (voorzitter, K.U. Leu- en Annemie Wittocx. delen om de bestaande of Ven), Prof. dr. R. Don- toekomstige ruimtelijke ckels (UFSAL), Prof. dr. Belangwekkende planning te vrijwaren. R. Ghijsels (R.U. Gent) tentoonstelling Daarenboven zijn er nog en de heer J. Vanreusel Burgemeester Maurice De de milieuwetten en -dekre- (H.A.I.R. Antwerpen), Kerpel stelde dat deze rea- ten, de stads- en dorpsher- duidde vijf laureaten aan lisatie mogelijk werd door waardering, de land- die elk een diploma en het positief inspelen van schapsbescherming, de 30.000 fir. ontvangen, het Aalsters stadsbestuur monumentenzorg en der- Theo De Vos, stede- in zijn diverse geledingen gelijke meer. bouwkundige, werkt een op het initiatief van de Ruitemijke Ordening be- ruimtelijk structuurplan Koning Boudewijnstich- weegt zich voortdurend uit voor de stad Halle. ting. Belangrijk onder tussen de tegenstelling van Patricia Feusels, archi- meer wegens de «in- privébelangen enerzijds en tekte, behandelt de waar- spraak» die alleen moge- anderzijds het algemeen devolle landschapselemen- lijk wordt wanneer men welzijn. ten te Stekene. 4 Christel Schellingen, li- Laureaten centiate Biologie-Plant- Adviseur bij de Koning kunde, onderzoekt het ef- Boudewijnstichting Guido fect van maaibeheer op de Knoops hoopt dat deze floristische samenstelling tentoonstelling sporen zal Van hooilanden in de vallei nalaten in het beleid van Van de Zwarte Beek. uuU.u,«.,vK..uu..h de stad waarna voorzitter frank Vandepitte, in- conditio sine qua non om van de Jury Pr°f- dr- M. genieur-architekt, heeft te komen tot een noodza- Goossns het opzet en de het in zijn eindwerk over resultaten van de uitge- de tijdelijkheid en tijde- schreven wedstrijd be- loosheid in de stedebouw- lichtte. kundige discussie anno Ook in 1988 richtte het 1987. programma Ruimtelijke Philippe Van Wesen- Ordening en Leefmilieu beeck, licentiaat in de Ste riele schakel die betrek- van d® Koning Boudewijn- debouw, Ruimtelijke Or- king heeft op het wonen, stichting voor de derde en dening en ontwikkeling het werken, het leven, het Iaatste maal een prijsvraag bekijkt de stedebouwkun- dreven selektief beleid versterkt zal verderzetten, hoewel men dit wellicht tegenover de kiezer niet voldoende in de verf zet. Hoe dan ook: Woorden wekken, voorbeelden strekken en de poëtische beelden tonen beter dan wat ook aan dat Rommel gem op vlak van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening zeker niet voor Aalst hoeft onder te doen, zodat de triomfalistische uitlatingen van enkele Aalsterse schepenen t.o.v. Rommelgem enigszins die nen gerelativeerd. Ter ver gelijking raden wij u dan ook aan de alternatieve tentoonstelling binnen in «De Werf» te bezoeken. Namens de CVP-Jo Aalst Rommelgem» De tentoonstelling op de stoep van De Werf georga niseerd door CVP-JO was dan ook heel wat minder fraai dan wat binnen te zien en te horen was. We werden er gekonfronteerd met een woud van rekla- mepanelen, met de ver krotting van de Keizers- hallen en de onderstutte muren met de vooruit- schrijdende inname van areaal door Amylum, met vuile straten, vervuilde waterloopjes, slechte be strating, sluiksotrten en glascontainers die uitpuil den en omgeven waren door heel wat vuil. LH voldoende konkreet is ge ïnformeerd. Dat geldt dan voor de drie betrokken ak- teurs: de burgers, de over heid ën de technici. Het tot stand brengen van een degelijk uitgebalanceerd informatieplatform is een kelijk dialoog in deze zo komplekse materie, ook qua inhoud is deze tentoonstelling interes sant. Ruimtelijke Orde ning is immers een essen- Aalst. Binnen in De Werf was weinig of niets hoorbaar van de protestaktie van de CVP Jongeren (a) dige opzet en implicaties van de stadsautosnelweg Gent-Zuid. Schepen Ruimtelijke Or dening De Maght verheug de er zich over dat de drie opvoeringen van het pop penspel reeds volgeboekt waren en de scholen dui delijk op het initiatief in speelden. Anderzijds zijn ook, en wellicht vooral, de volwassenen bij deze pro blematiek betrokken. Tot in den treure moet worden herhaald dat open ruimten niet zo maar kunnen wor den ingenomen. Daartoe zijn er de twee steunpila ren: de wetgeving en het beleid. Ze stelt dat er te veel wet ten zijn en er te weinig ruimte rest voor het be leid. Het door de nationa le overheid tot in de dé tails vastleggen van de be stemming van elk perceel verplicht de gemeente voor iedere afwijking inge wikkelde en tijdrovende procedures te volgen met alle gevolgen van dien. Aan de gemeenten zou al leszins de mogelijkheid moeten worden geboden via biezondere plannen van aanleg het gewestplan aan te passen aan de loka le omstandigheden. Even belangrijk als de wetge ving is de efficiënte toe passing ervan. Aalst heeft zich daartoe gewapend door het aanwerven van een architekt-urbanist doe het stadsbestuur dient te adviseren volgens de wet telijke voorschriften. CVP-Jongeren Onder de hoofding «Rom melgem, geen Aalst» ne men de CVP-Jongeren zes jaar beleid openbare wer ken en ruimtelijke orde ning op de korrel op speel se, spirituele wijze die we U niet willen onthouden. «Met grenzeloze verwon dering en ongelovige ver bijstering namen de Rom- melgemse CVP-Jongeren kennis van de intenties van het stadsbestuur van Aalst op vrijdag 20 mei 1988 in de plaatselijke «Werf» een receptie te geven onder het motto «Aalst, geen Rommelgem». Bij die ge legenheid zou men tevens een aantal foto's en beel den vertonen waaruit zou moeten blijken hoe men zijn stad mooi, aange naam, funktioneel en leef baar maakt, om aldus geen Rommelgem te worden. Op deze wijze wordt be wust de goede naam van onze dierbare stad Rom melgem door het slijk ge haald en de CVP-Jo Van Rommelgem brengen daarom, samen met hun Aalsterse collega's, een tentoonstelling om deze misvatting recht te zetten. Uit deze tentoonstelling moge blijken dat er de laatste 6 jaar wel degelijk een doorgetrokken ge- koördineerd beleid ge weest is inzake Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, en dat er wel degelijk op selektieve ma nier belastinggeld werd ge bruikt voor projekten ten algemenen nutte. De CVP-Jo van beide ge meenten zijn er tevens van overtuigd dat het toe komstig stadsbestuur van Rommelgem dit doorge- Een nieuwe kans Naar aanleiding van de Nationale Dag van de Basisedukatie die in heel Vlaanderen aanleiding zal geven tot het opzetten van aardig wat aktiviteiten organiseren de leden van de S.O.B.E.A. een bijleren-beurs. Op deze beurs zullen alle basisedukatie-initiatieven aanwezig zijn met een informatie stand en de koördinatoren van de organisaties zullen er alle geïnteresseerden te woord staan. B(j het opzet van deze beurs willen we 3 doelgroepen bereiken: - potentiële kursisten potentiële begeleiders/sters - doorverwijzers De stands zullen aange vuld worden met doorlo pende video- en diamon tages. Aan de beurs werken mee: het Alfabetiseringsprojekt Aalst, Auxilia-nationaal en regionaal, het Eduka- tief Samenwerkingsver band, de Migrantenwer king, de Katholieke Ar beidersvrouwen en het Tweede-kansonderwijs van Wetteren. Tegelijkertijd met de opendeurdag in het stad huis heeft deze Bijleren- beurs plaats in De Werf op zaterdag 28 mei van 10 tot 17u30 op de vierde verdie ping. U wordt er gekonfron teerd met lees- en schrijf- groepen, Opnieuw gaan leren, Algemene vorming, Tweede kansonderwijs, Nederlands voor migran ten, Doe mee-reeks. Indi viduele begeleiding en re kenen. SOBEA, de Stede lijke Overleggroep voor Basisedukatie Aalst stelt er de voor de volwassenen veel redenen zijn om bij te leren. Alles is veel ingewikkelder geworden. Je moet kinde ren kunnen helpen bij de huistaak, alleszins niet ten opzichte van hen achterop geraken. Wellicht heb je op je werk wel eens moei te met lezen, schrijven of rekenen? Of kreeg je de kans niet om voldoende lang school te lopen? Of vind je het gewoon boeiend om nieuwe dingen te leren. De rekengroep Sinds half april heeft de Aalsterse Stedelijke Over leggroep Basisedukatie (S.O.B.E.A.) een reken- groep die openstaat voor alle laaggeschoolde vol wassenen. De rekenkursus werd opgestart op vraag van de leden-organisaties van de overleggroep en is reeds uitgesplitst in 2 groe pen. Het is de eerste geza menlijke kursus die uit het samenwerkingsverband van S.O.B.E.A. ontstaan is, en dat is eigenlijk een niet onbelangrijke reali satie. Gezien de groep op 2 ni veaus diende uitgesplitst te worden hebben de leden organisaties opnieuw een nijpend tekort i leiders/sters. i bege- Vrij willige begeleid(st)ers gezocht De leden van de Stedelijke Overleggroep Basiseduka tie Aalst (S.O.B.E.A.) zoeken dringend nog en kele vrijwilligers begelei ders/sters voor verscheide ne groepen volwassen-kur- sisten in de basisedukatie. Alleszins voor reken-, lees- en schrijfgroepen. Voor sociale kennis en vaardigheden, voor maat schappelijke oriëntatie en taallessen voor migranten. De leden-organisaties bieden - een degelijke (gratis) opleiding, - een degelijke werkbege leiding, individuele werk begeleiding bij de start (voorbereiding en eva luatie) - bijscholingsmogelijkhe den: studiebijeenkomsten De leden-organisaties vragen - dat je zelf goed kan le zen, schrijven en rekenen en dat je geen problemen hebt met sociale vaardig heden en maatschappelij ke oriëntatie. Dat je noties hebt van «hoe men iets leert». - diploma's zijn geen noodzaak - zich kunnen inleven in de leefwereld van de deel- nemers/kursisten of bereid zijn zich daarin in te werken - bereid zijn het werk ter diskussie te stellen - zich wekelijks 3 k 5 uur vrij kunnen maken voor groepsbegeleiding (voor AUXILIA volstaat 1 2 uur). - engagement voor min stens 1 jaar, voor Alfabeti sering is 2 jaar wenselijk en bij K.A.V. duurt de kursus 8 weken. Nadere informatie en kan didatuurstelling bij SO BEA, De Werf, vierde verdieping, Molenstraat 51, te 9300 Aalst, tel. 053- 76.13.03. LH gen is en toch het koncert wil Voor de gratis kaarten bel op meemaken zijn er kaarten in vrijdag 27 mei vanaf 9 uur voorverkoop te verkrijgen in naar het nummer van het café Windsor, en bij het be- Gouden Blad, Dr. De Moor- stuur van de Crazy Bol Jazz- straat 6 te Aalst tel. 053/ club aan 150 F. en aan de 21.48.18. kassa voor 200 F. Vijf van onze lezers kunnen zaterdag 28 mei om 21 uur gratis naar de Jazzavond met de Circus Square Jazzband (Nederland) in het kultureel centrum De Werf te Aalst. De Circus Square Jazzband (CSJB) is een zeven man ou de stijl jazzband afkomstig uit Hollands Zuid Limburg en speelt sinds oktober 1975 tra ditionele jazz in de stijlen va riërend van New Orleans tot San Francisco Jazz. De CSJB neemt regelmatig deel aan internationaal be kende Jazz Festivals. In Breda tijdens het interna tionaal bezette concours be haalde de band in 1979 de vijfde en in 1980 de tweede plaats. In 1982 werd deelge nomen aan het North Sea Jazz Festival waarvan een bijzon der goede live LP werd uitge bracht. Tijdens hun trip naar Berlijn werd o.a. een concert gege ven in de bekende «Red Onions» jazz club In 1984, 1985 en 1987 maakte de band op uitnodiging tour nees naar de Verenigde Sta ten en Canada waar werd op getreden in Boston, St. Louis, Washington, Denver, Central City en Toronto. De CSJB is te beluisteren op vijf LP's en zes cassettes die o.a. bij de band verkrijgbaar zijn. Medewerking werd verleend aan een respektabel aantal ra dio en TV uitzendingen. De band treedt gedurende het hele jaar regelmatig op in jazz clubs, schouwburgen en festi vals in binnen en buitenland. Voor wie niet bij de gelukki- KWB Aalst Mijlbeek maakt een unieke dagtrip op zondag 26 juni. De af reis per bus is voorzien aan het Apostelken, Apostel straat om 8 uur. Eerst wordt halte gehouden in Brugge alwaar men onder begeleiding van een gids de stad bezoekt. Het middagmaal wordt ge nomen in het strijdershuis. Je kan er de meegebrachte picknick verorberen of er is ook mogelijkheid om een middagmaal aan zeer demokratische prijs te ver krijgen. Na een korte pauze reist men door naar Zeebrugge en bezoekt men de zeeha ven, met een gids. Er is een filmvoorstelling, waar na men vragen kan stellen. Nadien reist men naar Blankenberge alwaar men vrij kan genieten van de zeelucht. Rond de klok van 21 uur hoopt men thuis te zijn. De deelnameprijs be draagt 300 fr, hierin begre pen de gidsen en de fooien voor de buschauffeurs. Men kan inschrijven tot 1 juni in het Apostelken, Apostelstraat te Aalst. JM Heyman Van 26 juni tot 30 oktober heeft in het provinciaal Mu seum Constant Permeke te Jabbeke een tentoonstelling plaats van Oscar Jespers. Be langstellenden kunnen er zien hoe groot het kunstenaarsver wantschap is tussen Permeke en Jespers. In Manchester wordt een mu seum gebouwd dat heel wat herinneringen zal bevatten aan de suksesrijke Britse tele visiereeks «Coronation Street». Een bezoek aan dit museum zal ongeveer twee uur in be slag nemen. Het is dit jaar precies 100 jaar geleden dat een moordenaar de geschiedenis inging als Jack the Ripper, de man die in de Britse hoofdstad vele slachtoffers maakte vooral onder jonge prostituees. Hij werd nooit ontmaskerd en ook nu nog leeft zijn reputa tie. Toeristen worden nu in Londen meegenomen op een zoektocht doorheen de buurt waar Jack the Ripper werk- Aalst. Bij de WVG wordt elke maand een belotwedstrijd georganizeerd. Hier is men druk doende met de voorbereidselen (a) HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 05378 99.36 en na 18 u. 053 62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. 16 762-AS

De Voorpost | 1988 | | pagina 4