Kunstschilder De Backer en kunstglazenier De Grom Publikatie over het Faluintjesgeslacht Van Nuffel (1250-1988) Etienne Lecompte een verdieping hoger Mogelijkheden voor de familiekunde in de Aalsterse Pers tentoonstellingen in Affligem ACV Aalst vindt geen reden om Satir te sluiten Drie Musketiers te gast in de Werf Drie merkwaardige 12 - 27.5.1988 - De Voorpost ÏDenderleeuwse kunstenaars te Affligem Vandaag vrijdag 27 mei heeft te 20 u. in het Kultureel Centrum Affligem de vooropening plaats van een tentoonstelling van recent werk van kunstschilder Herman De Backer (32) uit Denderleeuw en kunstglazenier Erik De Grom (43) uit Welle-Denderleeuw. Michel De Rijck is gastspreker en de tentoonstel ling is toegankelijk tot en met 12 juni op zaterda gen van 14 tot 20 u. en op zondagen van 10.30 tot 13 en van 14 tot 20 u. Herman De Backer Herman De Backer werd geboren op 28 april 1956, en woont momenteel te Denderleeuw, Burg. 't Kintlaan 1. Hij stelde, on middellijk na zijn regen taatstudies Plastische Kunsten, reeds ten toon. Dan al viel op dat het com bineren van meerdere technieken voor lange tijd hem zou boeien. Het uitstekend beheersen van het potlood, de pen en het penseel waren het mid del om inhoudelijk gevoe lens omtrent relatie mens/ natuur optimaal te laten overkomen. En die relatie blijft de rode draad doorheen zijn totale oeuvre van, alvast, de voorbije 10 jaar. Hij ver laat zich op zijn gevoel en zo zijn er totaal andere din gen gebeurd, zodat je de neiging hebt om van perio des te spreken. Maar wie goed oplet ziet dat de na tuur stilaan meer de domi nante wordt van de ratio nele mens. Het werk van Herman op deze tentoonstelling brengt ons allemaal land schappen. Ze lijken heel sterk op elkaar, en dan toch weer niet! Je mag spreken van impressies. De verheerlijking van de natuur, doorheen het op vallend ontbreken van dan ook elk menselijk ingrij pen accentueert nu juist, dat de een niet zonder de andere kan. Je mag ook spreken van expressieve bewogenheid. Herman De Backer is, nu zeker, ook schilder ge worden. Herman De Backer expo seerde in Denderleeuw, Welle, Temse, Ninove en Geraardsbergen. Hij kreeg reeds meerdere selekties. Erik De Grom Erik De Grom werd gebo ren op 24 december 1944 te Welle. Hij leerde het vak kennen in de glashandel thuis, en studeerde aan de Academie voor Schone Kunsten te Aalst. Na zijn studies volbracht te hebben, ging. hij in de leer bij «meesters in het vak» te Brussel. Als zelfstandige is hij ge vestigd in de Kortestraat 115a te Welle, waar zijn werken te bezichtigen zijn in zijn atelier. Vele mensen leerden zijn werken reeds kennen op verschillende tentoonstel lingen te Strombeek-Be- ver, Schellebelle, Burst, Erpe-Mere, Aalst, Welle... Erik kreeg ook al opdrach ten voor personen uit Ca nada, Duitsland, Neder land, Japan. Erik De Grom, vaak wer kend in opdiacht, tekent Met genoegen kondigt ge nealoog André Braet (Hof straat 5, 9440 Erembode- gem-Aalst) de publikatie aan van een genealogisch werk over het geslacht Van Nuffel uit de Fa- luintjes. Deze familiegeschiedenis is rijk gestoffeerd en we tenschappelijk verant woord en de vrucht van vele jaren archiefonder zoek. Het boek geeft een terug blik op 7 eeuwen familiele ven van 1250 af tot heden. Het eerste gedeelte van de studie is gewijd aan: de herkomst van de Van Nuffel-familienaam; de oudste naamdragers en him verblijfplaatsen tot 1420 de geografische sprei ding vroeger en nu; wie is wie in de grote familie; de geschiedenis van de bakermat, het leven van de voor ouders. Het tweede gedeelte omvat: de belevenissen van 14 generaties landbouwers en meiers te Herdersem. de vele afstammelingen van het voorgeslacht, die eertijds gevestigd waren te Herdersem, Gijzegem, Moorsel, Wieze, Erpe, Aalst en omgeving. maar nu verspreid over heel Oost-Vlaanderen Antwerpen en Brabant. Alvast een onmisbaar do- kument over de voorzaten Van Nuffel, en ongetwij feld een familieboek van blijvende waarde dat iede re Van Nuffel naamgenoot zal willen bezitten! Dit boek, gedrukt op for maat 29,7 x 21 cm, zal ongeveer 300 bladzijden tellen en geïllustreerd zijn met foto's, kaarten, te keningen en oude ge schriften. Het in kunstleder gebon den boek met goudopdruk verschijnt in zeer beperkte oplage en is niet in de han del verkrijgbaar. Het dient vóór 30 juni 1988 tegen de intekenprijs van 375 frank besteld te worden bij de auteur: An dré Braet, Rooms - Hof straat 5, 9440 Erembode- gem-Aalst. Tel. 053/ 77.64.00. Postrekening 000-1023789-51 op naam van A. Braet - Van Nuffel. Ieder intekenaar ontvangt een door de schrijver ei genhandig gesigneerd en genummerd exemplaar. Bij verschijning in de na zomer van 1988 wordt een ontmoetingsdag gepland waarover de intekenaars later nog bericht ont vangen. D.B. Op 22 mei werden in het kultureel centrum van Af fligem drie merkwaardige tentoonstellingen geopend. De eerste is een tentoonstelling van schil derijen, beeldhouwwerken en handwerk van anders valide mensen van KVG Asse. Deze expo kreeg als titel «Zonnebloem Vm». De werk, textiel en houtsnij- tweede tentoonstelling be- werk uit China, vat de nieuwste uitgaven Men kan deze drie tentoon- van posters, wenskaarten, stelingen gaan bekijken op fotokaarten en brochures zaterdag van 14.30 u. tot van de Uitgeverij Muur- 17 u., op zondag van 11 u. kranten uit Brugge. Zij tot 13 u. en van 14.30 u. kreeg als titel UM expo. En tot 20 uur. de derde is een China expo met keramiek, cloisoné- Uitgerekend zeven jaar na de retrospektieve in museum Oud-Hospitaal kan Aalst andermaal werk van de welis waar te Hekelgem wonende maar meestal in vreemde landen vertoevende Etienne Lecompte bewonderen. Tydens het 23e Nationaal V.V.F.-Kongres dat, op 23 en 24 april jl. in het Aalsters Kultureel Centrum «De Werf», door de V.V.F.-afdeling Aalst georganiseerd werd, is vooral de al te verwaarloosde «Pers als hulp bron voor familiekunde» aan bod gekomen. Zondagnamiddag belichtte dhr. Karei Baert, Aalsters stadsarchivaris - konservator, vooral de «Mogelijkheden voor de familiekunde in de Aalsterse Pers van 1840 tot 1940». Naar aanleiding van het 23ste Nationaal V.V.F.- Kongres - een mijlpaal in het genealogisch gebeuren in baanderen - gaf de heer Karei Baert ons in zijn referaat: i.v.m. de Aalsterse Pers van 1840 tot 1940 het volgende ter overweging mee: «Pers», als verkorte vorm van «drukpers» veronder stelt het aanwenden van druktechnieken in het pro- duktieproces van de perio dieke uitgave. Het begrip «Aalsterse Pers» omvat alle dag-, week- of maandbladen die in Aalst vanaf 1840 wer den uitgegeven en of ge drukt, ongeacht of de in houd een lokaal of regio naal karakter had. Hierbij behoren ook Aalsterse kranten (naar de inhoud) die buiten de stad werden gedrukt. Tussen 1840 en 1940 ver schenen te Aalst ruim 90 kranten, waarvan zelfs twee dagbladen: De Volksstem, een katholiek opinieblad, gesticht in 1895, uitgever-drukker achtereenvolgens: P. Van Nuffel, J. Van Nuffel (vanaf 1899), J. Van Nuf- fel-De Gendt (vanaf 1901) en Le Quotidien Financier de Denis Mayart, een fi nancieel blad, gesticht in 1903 met als uitgever- drukker D. Mayart. Dhr. Baert: «De V.V.F. heeft in de afgelopen jaren de bronnenwereld voor de genealogie op zijn diverse kongressen reeds min of meer ten gronde uitge pluisd. De lokale pers als informatiedrager voor fa miliekunde werd bij mijn weten niet eerder als on derwerp weerhouden. Dat wij, in samenspraak en goede verstandhouding met de V.V.F.-afdeling Aalst, dit kongrestema aansneden heeft meerdere redenen. Vooreerst ging onze voor keur bij de keuze spontaan naar gedrukt bronnenma teriaal, omdat Aalst zich naast alomgekende karna- valstad ook en vooral als drukkersstad wil profile ren. De historische be dding is aanwezig. De vie ring in 1973 van Dirk Mar tens, eerste uitgave in de Nederlanden 500 jaar ge leden, met een hele reeks manifestaties waaronder vooral een historische ten toonstelling over het werk, de persoon en het milieu van de drukker, alsook de eerste vakbeurs in dit land voor de grafische indus trie, brachten de wagen aan het rollen. Vanuit een hernieuwde invalshoek hebben we in 1984 en 1986 met Flanders'Printing een substantiële bijdrage gele verd tot het algemeen ver nieuwingsproces, waarbin nen ook in de grafische wereld wordt rondgetold. We werken intensief aan de nieuwe editie van vol gend jaar onder de vlag «Printed in Belgium» met de algehele steun van de nationale beroepsfederatie Fabelgra. In de begelei dende katalogi werden een reeks studies gepubliceerd over Aalsterse drukkers, o.m. in de laatste editie, een degelijke genealogie over de 18de eeuwse Aal sterse boekdrukker Judo- cus Ludovicus D'Herdt. In de volgende katalogus zal het leven en werk worden behandeld van Jozef Sa- cré, die door Ludo Simons in zijn magistrale «Ge schiedenis van de uitgever ij in Vlaanderen» terecht met enkele alinea werd be dacht, en als drukker een buitenbeentje was in een familie met internationale faam als uurwerkmakers. Daarnaast was er twee jaar geleden de tentoon stelling (op het V.V.F.- Kongres ten dele herno men!) over «Honderd jaar Aalsterse Pers, 1840- 1940». In 1967 publiceerde Hilaire Liebaut, huidig burgemeester van Loke ren, zijn «Repertorium van de pers in het arron dissement Aalst, 1840- 1914». Liebaut was dan ook de inspiratiebron bij uitstek voor het samenstel len van deze tentoonstel ling en katalogus in krant- vorm, waarvan de nieuwe gegevens mogelijk een aanzet kunnen zijn tot de redaktie van een tweede aanvullend inventarisdeel, de pers te Aalst van 1914 tot heden. Deze manifestatie had nog andere resultaten: een nauwkeurige inventarisa tie vooreerst van het eigen krantenbestand van stede lijk- en Daensarchief. Nog belangrijker was de moge lijkheid, aangereikt door het Stadsbestuur, van op stelling in het Daensmu- seum van het door de dienst Burgerlijke Stand niet langer gebruikte op nameapparaat voor micro film. Mede dank zij de financiële tussenkomst van het Provinciebestuur van Oost-Vlaanderen kon al dus het eigen krantenbe stand fotografisch worden vastgelegd, een absolute noodzaak gezien de degra datie van heel wat kran tenexemplaren. Dank zij de welwillende medewer king van Marc Van De Putte werd het familiepa trimonium, de indrukwek kende krantenverzameling «Den Denderbode» (kato- liek opinieblad, gesticht in 1846) geregistreerd, een kollektie die de periode 1846 tot 1925 met weinige hiaten omspant. De opna me van nog andere private kollekties in het Aalsterse ligt in het nabije verschiet. Hopelijk wordt -de aldus opgebouwde verzameling nadien aangevuld met de ze van andere archieven, biblioteken en openbare fondsen ten einde zo volle dig mogelijke reeksen te verkrijgen. Inmiddels werd een degelijk leesap- paraat geïnstalleerd op de tweede verdieping van het Oud-Schepenhuis waar het Daensmuseum gehuis vest is, waardoor vorsers nu reeds de mogelijkheid hebben de grote kollekties Den Denderbode, De Werkman (katoliek, Daen- sistisch, opinieblad gesticht in 1872) en het Land van Aalst (katoliek informatie blad, Daensistisch opinie blad gesticht in 1860) op microfilm te konsulteren. Samen met de auteur van het reeds geciteerde «Re pertorium» willen we on derlijnen dat er een vrij grote gelijkenis bestaat tussen de verschillende bladen en tegelijk ook een kontinuïteit in elk blad af zonderlijk...» Dhr. Karei Baert in zijn slotwoord: «Zowel de lo kale weekbladpers als de recentere regionale ge spreide dagbladpers zijn ons inziens een belangrij ke aanvullende broi- van informatie voor de genea loog, of voorwaarde na tuurlijk dat men bij het onderzoek de beschikking heeft over vrij volledige krantenkollekties, die met de gepaste moderne appa ratuur kunnen ontsloten worden. Om geen valse hoop te wekken omtrent de mogelijkheden wensen we tot slot te benadruk ken: het aanvullend, okka- sioneel, veelal anekdotisch maar bovenal verrassend interessant karakter van informatiegaring en dui ding via het medium loka le pers». D.B. Hij verkoos destijds te He kelgem te wonen om er bij zijn werk een panoramisch zicht te hebben op uitlo pers van het Pajottenland. Momenteel is daar wel wat aan veranderd. Zeker niet ten goede, gazons en bar becues zijn elementen die in het landelijk aspekt vloeken en die Etienne Lecompte dan ook aller minst kan waarderen. In de vele weelderige villa's van de buurt gaat de ziel van het echte Brabant in derdaad ten onder. Polyvalent Etienne Lecompte is een veelzijdig kunstenaar die verschillende disciplines in zijn mars heeft. Aanvan kelijk was hij de auteur van jeugdboeken en to neelstukken tot hij over stapte naar de plastische kunsten. In de expo die ondertussen een verdie ping hoger is verzeild om plaats te maken voor «On ze gemeente geen Rom- melgem» ziet U trouwens nog werk uit zijn initiële periode. Vooral bloeiende boomgaarden genoten toen zijn absolute voor keur. Maar vreemde elementen vindt U vast in zijn werken terug. Hij verlaat inder daad het eigen landschap voortdurend om op te ruk ken naar verre streken waar hij hun kunst bestu deert. Zo is hij momenteel pas terug uit Polynesië. Hij vond er een ongeken de kleurenweelde in schril le aksenten en geeft die weer in treffende doeken vol magische elementen met een nostalgische on- dertoon. Roodbruin is de geliefkoosde tint van Le compte die het licht tot hoofdelement van zijn werk verheft. Maar Lecompte beperkt J zich niet tot landschappen. Hij heeft ook typische stil levens, rijk geschakeerde komposities en frappante portretten. En ook meta- len schijnen de jongste tijd j voor Etienne Lecompte geen geheimen meer te j hebben. U heeft nog I steeds de gelegenheid zijn werk mee te maken tot en j met maandag 30 mei. Al leen moet U nu een ver dieping hoger. J Een bloeiend bedrijf goed voor hetinkomen van 280 werknemersgezin nen nijpt men de keel niet toe. Enkele duidelijke cijfers. Men investeerde 300 miljoen de laatste ja ren, men bezit een belang rijk handelsfonds, en een produkt dat goed in de markt ligt. Zakelijk argu menten om hoopvol ver der te werken. Tot dit besluit kwam het krisiskomitee op 11 mei, bestaande uit politieke en sociale verantwoordelij ken van de streek, die het voor de werknemers opne men. In afwachting van de nationale besprekingen met de Artoisgroep op 24 mei, zal een Aalsterse de legatie kontakt opnemen met de hoofdtenoren van Belbrew in Leuven en Ju- pille om hun voorgenomen koncentratie af te wenden. De eis van het ACV is formeel: het bedrijf is leef baar; werk en inkomen maakt men niet onderge schikt aan een niet te be grijpen afrekening vol avontuur. Safir moet in Aalst blijven Het ACV eist klaarheid en uitstel van uitvoering van wat ook. Safir heeft het steeds over «een vriend» in zijn reklameboodschap. De direktie en alle mede werkers hebben er een bloeiende onderneming van gemaakt. Maar een vriend laat zijn vrienden niet in de steek. Daarom Safir blijft in Aalst. JM Heyman VZW Omschakelen organi- zeert 5 zomerkursussen voor vrouwen te Oostende. De kursussen hebben plaats van 16 tot en met 20 augustus en worden begeleid door het Omschakelen begeleidingste- ma. Ze staan open voor alle belangstellende vrouwen. In lichtingen: Omschakelen se- kretariaat, Kopstraatje 3, te 2000 Antwerpen, tel. 03- 225.29.10. Vrijdag 20 mei was de Werf ingenomen door de drie Musketiers, leerlingen van de klas van Omer Van Cromphout. Het stuk naar een tekst van Wim Vreven werd gespeeld door de jongens van de Kapucienenschool. gebracht, bekomt men de schaduwen. LH de figuren op de grootte van het toekomstig glas werk uit. De figuren wor den met een eenvoudige glassnijder uit het ge kleurde handgeblazen glas van Duitse herkomst, ge sneden. Daar glazenier Erik opteert om zijn glas werken niet met lood te overladen, dient het dure glas met behoud van tal van details in de gewenste vorm gesneden te worden. Met metaalpoeder worden de bijzoj derate lijnen die de tek.aing aangeven, aangebracht op de glas- vlakken. Deze worden daarop in de oven op 750° gebracht en met zwart me taalpoeder dat al naarge- Aalst. Plastisch kunstenaar Herman lang in min of meerdere D Backer mate dient te worden aan- Aalst. Kunstglazenier Erik De Grom

De Voorpost | 1988 | | pagina 8