Na een vermeende Pieter Coecke nu een vermeende Frans Floris Hélène De Ridder: «Mijn wereld: Batik» Uitgeverij Familia et Patria publiceert «Geschiedenis der Stad Aalst» BRT-Filharmonisch Orkest te Aalst Organist Deriemaeker koncerteert te St. Antelinks DiesIrae naar New-York Mentaal gehandicapte volwassenen in De Werf De Voorpoet - 27.5.1988 - 13 Stadsconservator gaf geen advies De regularlsatie van een oollegebeslissing ln ver band met de aankoop van het eohllderij "De Zeven Muzen" gaf in de jongste gemeenteraadszitting stof tot lange diskussies. De meerderheid CVP-PW keurde de regularisatie van de gedane aankoop goed. Gesteld werd dat het mogelijk een werk is van de Antwerpse schil der Frans Floris die leefde in de zestiende eeuw. De oppositie betreurde deze aankoop en zegde dat op dezelfde velling een werk werd te koop gesteld dat van de sohool van Pieter Coecke zou kunnen zijn en dat aangekooht werd door het OLVZleken- huis. "Een gemiste kans", werd gezegd. Aalst. Helene De Ridder: batikken is voor mij een konstante behoefte Bos". De vierde versie, met drapering, ataat in de nooduitgang van het "Mu- Beum Oud-Hospitaal" te Aalst. Het schilderwerk wordt toegeschreven aan Frans Floris over wiens oeuvre in het dossier geen details zijn teruggevonden. Van vrijdag 3 tot en roet dinsdag 88 juni stelt Hélène De Ridder «tekstielkunst» tentoon in Vre- deshuls, Esplanadestraat 8 te 9300 Aalst. Ope ning aanstaande vrijdag 3 juni te 80 u. met Frans Van Olsem als inleider. De tentoonstelling is verder toegankelijk op dins-, woens- en donder dag van 18 tot 16 u., op vrijdag van 18 tot 84 u., op zaterdag van 1B tot 84 u. en op zondag van 11 tot 16 u. 8tadsgenote Hélène De Ridder (31) uit de 1 Mei straat 11 startte haar ar tistieke opleiding met avond- en weekendonder- wijs sooio-kulturele pro motie aan de akademie schone kunsten te Aalst in de afdeling sier- en monu mentale kunsten met haar werk «Trigonaal bouwen» haalde ze bij het beëindi gen van die studie 96% der punten wat haar de Vale rius de 8aedeleerprijs be zorgde. In het dagelijks le ven bediende in het O.L. Vrouwziekenhuis haalde ze selekties te Nlnove, Brussel, AarBohot en Moeskroen. Ze heeft veel te danken aan Lutgaide De Qendt, haar lerares in de akademie die haar begeleid heeft in de moeilijke weg naar deze discipline. Haar wereld: batik Werken met tekstiel is voor velen een nog onge kende wereld. Voor mij heeft batik een reöle zeg gingskracht. De kunstenares ziet haar oeuvre als het ziohtbaar optekenen van een diep- doorvoeld innerlijk proces, het mlssohien moeizaam weggeven van een stuk van ziohzelf». Onder de vele tekstielvor- men die ze beoefent als de diverse vormen van weven, het appükeren van stoffen, borduren en kant klossen geniet batlek duidelijk haar voorkeur. Oorspronkelijk is batiek een Oosterse reserverings- teohnlek die ln feite duidt op «tekenen met was». Ba tiek komt uit Java maar veroverde via Japan, China en India ook het Westen? Hier kreeg batiek een de- koratieve rol toegewezen die zioh onder meer uitte in de Jugendstil. De techniek van batiek be rust op het door middel van vloeiende was afdek ken van kleine of grotere vlakken op stof om hier door expressieve grafisohe elementen naar voor te brengen. Die was kan aan gebracht worden met een tjanting (klein potje met één of-meer tuitjes) of met een penseel. Daarna wordt de stof in een verfbad on dergedompeld zodat de met was bedekte delen geen verf opnemen. Een soort negatief van een foto. Dit procédé moet zo vaak hernomen worden als er verschillende kleuren op het werk moeten voorko men. Zoekend- naar de hoogst haalbare vituositeit in het aanbrengen van was, kwam ze tot een sohrijfvorm waarbij tj an ting en penseel elkaar aan vullen. «Batikken is voor mij niet zo maar een esthetisch be leven maar groeide uit tot een konstante behoefte. Een stuk van mezelf». Roger D'Hondt: "Voorbeeld van erotisohe kunst 16e eeuw" Het leebisoh tafereel be staat uit tien vrouwenfigu ren die met elkaar vrijen aan de voet van Keizer Fi- lip n. Bovenaan reohts brengen vier andere vrou wen de oorlogsgod Mars weg naar betere oorden en ®®n wer^ van links op het sohilderij wordt een ruïne afgebeeld. Tot daar deze sumiere be- het oóllege, net als bij de Frans Floris? Roger D'Hondt stelt dat schrijving van het kunst- aankoop van de "vermeen- werk voor de oollega's die de" Pieter Coeoke, over bie- het schilderij nog niet heb- zonder weinig informatie ben kunnen bewonderen. Maar wees gerust, beschikt dat de echtheid van het schilderij kan aan- vrouwenliohamen zijn ge- tonen. Het dossier bevat huid in liohte gewaden zo- geen enkel expertisever- dat de soènes niet opzette- slag. Het beperkt zioh tot UJk aanstoot zullen geven, een beoordeling door één De eerste versie van het historious. Over de origi- sohilderij, waarop de vrou- naliteit van het doek is er wen niet zijn gehuld in eohter geen uitsluitsel. Er drapering, hangt in het wordt niet uitgesloten dat "Musea de Arte" te Ponoe het om een kopie zou kun- in Zuid-Amerika. Een ge- nen gaan uit de 17de eeuw. lijkaardige tekening in het "National Museum" te Als het om een echte Frans Floris gaat dan Stockholm wordt als twee- heeft het stadsbestuur een de versie besohouwd en sohilderij van dergelijke een derde versie staat op afmetingen gekooht "voor naam van ene "Bathasa een appel er D'Hondt vreest echter dat het bestuur andermaal de koop van de eeuw heeft gemist en met een derde rangsschilderij zit opge scheept. Enkele gebreken in de kompositie sohijnen dit vermoeden te bevesti gen. Bovendien vraagt D'Hondt zioh af wat sohil- der Frans Floris met Aalst te maken zou kunnen heb ben. Hij vreest dat deze aankoop kadert ln de trend om de 2 miljoen voor aan koop van kunstwerken voorzien gewoon op te sou peren. Dan zou het eohter neerkomen op het over de balk gooien van 400.000 fr. waar elders zoveel zou kunnen mee gedaan wor den. Met die 2 miljoen had men bijvoorbeeld een hele serie grafiek kunnen aan kopen, goed om te kaderen in een eigentijds museum. Normen? Baita Dolores wilde we ten welke prooedure voor deze aankoop werd ge volgd en welke normen werden gehanteerd. En is er reeds een bestemming voorzien voor dit schilde rij? Zijn er voldoende waarborgen om bij derge lijke aankopen misbruiken te voorkomen? En bestaat er een inventaris van het 8tadspatrimonium? Mare Qalle suggereert het installeren van een "ar tistieke aankoopkom missie". Adviezen "We kregen inderdaad adviezen", zegt schepen Borms. "Over de vermeen de Pieter Coeoke echter geen enkel positief advies. Over het werk van Floris was dat wél positief. Aan de stadsarchivaris werd advies gevraagd doch die gaf er me geen", zegde de schepen voor kuituur. Een veeg uit de pan uiteraard. "Het ontwaken van de kunsten" Kuituurschepen Chris Borms schetste het verloop van deze aankoop. Op 24 april 1988 kocht het stadsbestuur op een openbare veiling een alle gorisch tafereel aan uit de tweede helft van de 10de eeuw, dat "Het ontwaken van de kunsten" voorstelt. De kunsten zijn voorge steld als 10 allegorische vrouwenfiguren, namelijk de zeven vrije kunsten (grammatica, dialectica, rhetorioa, arithmetica, musioa, geometria en astrologia), aangevuld met pictura, sculptura en ar chitecture. De historische kontext van dit tafereel werd geïdentificeerd door Prof. Carl Van de Velde, die een doktoraat wijdde aan Frans Floris (1519/20 - 1570), Antwerps "Roma nist". Toen hogervermeld verdrag op 7 april 1569 in Antwerpen bekend werd, vierde men gedurende ne gen dagen uitbundig feest. In hoeverre de lichte ge waden origineel zijn of na dien werden bijgeschil derd, in hoeverre het door Frans Floris zelf, door ate liermedewerkers (meer dan 120 namen gekend) of elders werd geschilderd, evenals de herkomst van dit prestigieuze schilderij, dit alles dient nog verder onderzocht te worden en zal in een publikatie en/of tentoonstelling verder worden toegelicht. Met deze aankoop ver wierf de stad een kunst werk van historische, kunsthistorische. artis tieke en edukatieve waarde. Mare Qalle: "Aalst is Brussel of Antwerpen niet". Mare Galle zegt dat Aalst zich best geen allures zou aanmeten als ware het Antwerpen of Brussel. Met een budget van 2 miljoen is spaarzaamheid geboden. Waarom werden geen spe cialisten 16e-17e eeuw ge raadpleegd alvorens hon derdduizenden franken uit te geven? Waarom liever geen werk kopen van Aal- sterse kunstenaars als Jef De Wit of Frank De vree? "Wat U bracht is geen advies. Het is een beschrij ving van het werk", zegde Mare Qalle tot schepen Borms. De schepen kan zich ak koord verklaren met het opriohten van een kom missie die over aankopen van kunstwerken advies zou uitbrengen. Alleen CVP en PW keurden uit eindelijk de regularisatie van de reeds gedane aan koop goed. (L.H.) In de tweede helft van de 19' eeuw publioeerden Frans De Potter en Jan Broeokaert samen zesen veertig bijdragen tot de geschiedenis van de ste den en dorpen van de provincie Oost-Vlaanderen. Nog steeds worden hun werken omwille van hun historisoh verantwoorde en waardevolle inhoud erg gewaardeerd. Helaas zijn de originele uitga ven zeldzaam geworden en voor de belangstellen den vaak onbereikbaar. Het 93-kopplge BRT-Fil- harmonisoh Orkest nam verleden vrijdagavond in de schouwburgzaal van De Werf een konoert op dat zal worden uitgezonden via BRT-3 op zondag 24 Juli te 20 u. Voor een eivol gelopen zaal werd dit konoert dat werd aangeboden door het stadsbestuur Aalst in adembenemende stilte be luisterd. Dit orkest ver zorgt slndB 1978 als auto noom ensemble de Neder landstalige uitzendingen van BRT-Radio en -TV. Het heeft een zeer uitgebreid répertoire dat nagenoeg alle klassieke en moderne werken van de orkestlite- ratuur omvat. Het heeft daarenboven aandacht voor kreatle van nieuw ei gentijds Vlaams werk. Ook liohte muziek wordt door dit ensemble ver zorgd voor de BRT-TV met o.m. de Tenuto-wedstrijd, de tweejaarlijkse Beloanto- wedstrljd en dergelijke meer. Beroep doen op tal van gastdlrigenten verzekert het ensemble een veelzijdi ge stylisti8che aanpak van een zeer gevarieerd réper toire. Het orkest heeft tij dens zijn tienjarig bestaan internationale erkenning verworven. Gastdirigent Leopold Hager Leopold Hager werd gebo ren in 8alzburg en stu deerde orkestdirectie, or gel, piano, klavecimbel en kompositie aan het Mozar- teum. Hij debuteerde als koordirigent te Mainz en werd er tot eerste orkestdi rigent benoemd. Diezelfde funktie nam hij nadien waar aan de operahuizen van Linz en Keulen, alvo rens algemeen muziekdi- rekteur te worden te Frei burg. Van 1969 tot 1981 dirigeerde hij het Mozar- teum Orohester, waarmee hij ook tal van konoertrei- sen ondernam. Leopold Hager werd als gastdirigent uitgenodigd naar de operahulzen van Wenen en Münohen, naar de Metropolitan, Covent Gar den en het Teatro Colon. Ook dirigeerde hij de Wie ner Philharmoniker, Con certgebouworkest Amster dam, Staatskapelle Dres den, het Symfonieorkest van de Beierse radio en het Symfonieorkest van Bamberg. Sinds 1980 1b Leopold Ha ger artistiek directeur van het Symfonieorkest van Radio Luxemburg. Violiste Eva Graubln Eva Graubin werkte aan vankelijk in haar geboor tedorp Riga, en later in Moskou, alvorens zioh in Londen te vestigen. Ze zet te er haar muziekstudies voort met Szymon Gold berg en Menuhin. Enkele weken na haar eer ste reoital in New York in 1976 raakte ze betrokken bij een ernstig verkeerson geval. Derhalve kon ze zioh gedurende meer dan drie jaar niet eoht toeleg gen op de verdere ontwik keling van haar veelbelo vende muzikale karrière. Na die tegenslag heeft Eva Graubin, thans violiste-so liste in het Londense 'Per Musioa' Orkest, zioh krachtig hervat. Het programma Het werd een fel genoten konoertavond waarbij de Aalsterse melomanen dui delijk op een hoger niveau werden bediend dan wat de regio zelf kan bieden. Het gaat hier inderdaad om professioneel werk met ge- selekteerde musloi. Gestart werd met de steeds imponerende ouverture van De Vrijsohutter van Carl Maria von Weber waarna Eva Grabin een stormachtig sukses oogst te met het vioolconcerto nr. 1 in G van Max Bruch op grandioze wijze bege leid door een aan de stok hangend orkest. Besloten werd met de symfonie nr. 8 eveneens in G van Anto- nin Dvorak. Een avond om niet te ver geten. LH Om aan dit tekort te ver helpen publioeerde de uit geverij Familia et Patria reeds heel veel facsimile uitgaven. De uitgeverij Familia et Patria, ruim twintig jaar geleden door wijlen Mi- chiel Mispelon gesticht, was tot eind 1986 te Korte- mark - Handzame geve stigd. Vanaf begin 1987 werd er naar Roeselare verhuisd. De winkel werd ondergebraoht bij Donald Vandeoandelaere - Vande- walle, Brugsesteenweg 145, 8800 Roeselare, tele foon 051/22.72.88. In een magazijn gelegen Ieper straat 99, eveneens te Roe selare, werd opnieuw een kleine drukkerij opge- rioht, telefoon 051/ 21.19.59. De maatschap pelijke zetel evenwel is ge vestigd. Werkenplein 23, 8310 Kortemark-Werken. Omwille van deze verhuis konden in 1987 slechts en kele werken uitgebracht worden. Vanaf dit jaar staat opnieuw heel wat op het programma. Er wordt hierbij vooral gedacht aan de heruitgave van enkele belangrijke, waardevolle en zeldzaam geworden ge schiedkundige werken, waarvan de oplage meestal beperkt wordt tot 150 exemplaren. Hierdoor komen deze boeken op nieuw in het bereik van de belangstellenden, maar blijven zij omwille van hun kleine oplage een zekere antikwarische waarde be houden. Zo verscheen o.a. onlangs nog de heruitgave van de vierdelige reeks «Geschie denis der Stad Aalst», ge drukt op een oplage van slechts 150 exemplaren! Bij voorintekening vonden reeds 125 reeksen hun weg, zodat thans nog am per 25 reeksen beschik baar zijn. De voorintekenprijs, 875 fr. per boekdeel, 3500 fr. de vierdelige reeks, blijft voorlopig nog gedurende korte tijd gehandhaafd. Belangstellenden mogen nu toch liefst niet te lang meer wachten om hun exemplaar of reeks te be stellen. De reeks omvat bij na 2000 bladzijden, for maat 21 x 15 cm, harde kaft. Binnenkort (indien nog voorradig) wordt de prijs per boekdeel 1050 fr. of 4200 fr. voor de vierdeli ge reeks. Volgende heruitgaven zijn voorzien voor eind 1988: Geschiedenis der stad Sint-Nicolaes (St. Niklaas), 1881-1883 van Frans De Potter en Jan Broeckaart Gesohiedenis der stad Lokeren, 1884, eveneens van De Potter en Broe okaert Geschiedenis van Wet- teren, 1862 van Jan Broe okaert. Uitgever D. Vandeoande laere: «We hopen ten stel ligste dat U in onze uitga ven iets naar uw gading vindt. Bestellingen dienen niet vooraf betaald te wor den. Dit geldt ook voor werken die aan verlaagde voorintekenprijs aange kondigd worden. De beta ling gebeurt na ontvangst van de boeken. Voor het binnenland zijn alle bestel lingen vanaf 5000 fr. port vrij. Alle bestellingen die minder dan 5000 fr. bedra gen. worden enkel ver hoogd met het door ons te frankeren bedrag aan postzegels. De verpakking is gratis. Alle prijzen zijn B.T.W. inbegrepen. Bijko mende inlichtingen wor den u graag verstrekt op hogergenoemde adressen. Familia et Patria nodigt U nu reeds uit op de vierde geschied-, volks- en heem kundige boekenbeurs voor Vlaanderen, op zondag 25 september 1988 van 9.30 u. tot 19 uur in de stads- halle, Markt Brugge: een organizatie van de Ko ninklijke Bond der Oost- vlaamse Volkskundigen i.s.m. Heemkundige Kring Maurits Van Cop- penholle. Op uitnodiging van de Herzeelse kulturele vereni ging vzw Gamma, werkgroep muziek, konoer- teert vandaag vrijdag 27 mei de heer Stanislas Deriemaeker, organist van de O.L.Vrouwkate- draal te Antwerpen, in de Sint-Gertrudiskerk te Sint-Antelinks. Stanislas Deriemaeker ge- als konoertorganist, en dit noot zijn opleiding aan hqt niet alleen in België maar Koninklijk MuziekkonBer- ook in de meeste Westeuro- vatorium te Gent en be- pese landen, het Oostblok, haalde er de Eerste Prijs Canada, Korea, Hong- Fuga en het Hoger Diplo- kong. Japan en de Filippij- ma Orgel. In 1901 ontving nen, waar hij o.m. het be- hij de Virtuositeitsprijs faamde bamboe-orgel be- Orgel van de Belgische re- speelde, gering. Hij treedt vaak op Voor de keuze van het or- De Dies Irae Company gaat er trots op op vrijdag 10 en zaterdag 11 juni telkens te 20 u. ook in de eigen stad Aalst het «RIOT-Projekt 88» van René Van Gijsegem te kunnen brengen in een tweede versie. Zes maand na de eerste publiekstest eind november 1987 in het Nieuwpoorttheater te Gent, zijn deze premièrevoorstellingen te Aalst de aanzet van een tpernee in binnen- en buitenland. Moeilijkheden met de cast en een vrijwillige proapektie langsheen New- Yorkse theaters zorgden voor enige vertraging. De opgelopen teleurstelling kreeg daarbij de noodzake lijke impuls om het projekt nieuw leven in te pompen. Vandaag is de kogel echter door de kerk. Reistoela gen voor voorstellingen in Eindhoven, Amsterdam, Hamburg en New-York en kontrakten met het Mi nisterie van de Vlaamse Gemeenschap brengen nieuw bloed in doze onderneming. LH Op vrijdag 27 en zaterdag 28 mei brengt het Dagoentrum en Bezigheidstehuis v.z.w. Leven svreugde een kleurenspektakel in de kleine thea terzaal van De Werf in de Molenstraat te Aalst. Mentaal gehandioapte volwassenen komen er op het podium voor een voor hen ongewoon publiek. gel testte de heer Derie maeker alle orgels te Her- zele, enkel dat van Sint- Antelinks voldeed aan de kwaliteitseisen van de or ganist. Het orgel van St. Ante links werd in 1835 ge bouwd door P. Ch. Van Pe- teghem, een late nazaat van de beroemde Zuidne derlandse orgelbouwersfa milie Van Peteghem. Het werd in 1974 geklasseerd, in 1983 gerestaureerd. Niettegenstaande dit in strument ontstond in de eerste helft van de 19de eeuw, werd het nog in een echte baroktraditie gekon- cipieerd. Het programma van vana vond zal een keuze bren gen van werken gekompo- neerd tussen oa. 1600 en 1750 met o.m. werk van onze Zuidnederlandse komponisten Cornet, Van den Kerckhoven, Vanden Gheyn en de Duitse kom- poniat J. Pachelbel. Dit voor Herzele unieke konoert kost voor leden 100 fr., voor niet-leden 150 fr. en een toegangsti- oket kost aan de kassa 200 fr. L. Opzet Het dagoentrum en be zigheidstehuis van v.z.w. Levensvreugde biedt op vang aan 75 mentaal ge handicapte volwassenen die niet over de kapaoitei- ten beschikken om in een besohutte werkplaats te worden tewerkgesteld. Opgesplitst in 7 groepen worden er dagelijks de meest uiteenlopende akti- viteiten aangeboden onder meer: brood bakken, sport, houtbewerking, tuinwerk, knutselen,... Sinds enkele jaren wordt binnen het dagoentrum te vens met diverse vormen van expressie geëxperi menteerd. Dit resulteerde o.a. in enkele degelijke to neelstukken en totaalthea ters, waarin de minderva- liden steeds centraal ston den en welke vooral door hun originaliteit opvielen. ROGGBIV Sinds januari 1988 wordt er nu druk geoefend aan een nieuwste produk- tie, die de titel "ROGGBIV" draagt. Het is een geva rieerd, modern kleuren- verhaal waarin alle rollen door de gasten van Levens vreugde wordt vertolkt. Op donderdag 2 juni wijdt zeerd. Het volledig reglement Greenpeace een colloquium kan bekomen worden op het aan «Antartica beschermen of sekretariaat Nationale Poë- ontginnen». Het heeft plaats ziewedstrijd voor de jeugd, in het auditorium van de Kranenburg 12, te 8200 Brug- ASLK aan de Kreupelen- ge 2. straat 12, te 1000 Brussel. Op initiatief van de Brugse Boven het bekende Victoria Rederijkerskamer «De Ge- Station in Londen is nu een zeilen van de Heilige Michiel» shopping centrum gebouwd wordt voor de 12e maal de met een oppervlakte van tweejaarlijkse poëziewed- 8.000 mJ. strijd voor de jeugd georgani- In een kombinatie van licht, muziek, dwna en to neel brengt dit totaalspek takel het verhaal van een bewoner van een vreemde planeet die op de aarde komt zoeken naar het na tuurlijke licht. Hij ont moet de bewaker van de regenboog, Roggbiv, die hem op zijn zoektocht be geleidt. ROGGBIV staat voor de beginletters van de zeven hoofdkleuren. Alles in dit stuk werd gerealiseerd door personeel en gasten van Levensvreugde, zon der professionelen op dat terrein (behalve voor lay out van afflchen en kaarten). Dit is voor de gasten uiteraard een echte bele venis. Ook echter qua inte gratie want ze krijgen er nu de kans op te treden in een "echte zaal" voor een breed publiek dat dan toch wat anders is dan de beslo tenheid van de eigen in stelling. De voorstellingen be ginnen op beide dagen te 20 uur. Reserveren bij Noël Callebaut. Etegcen- trum Levensvreugde, Bo- termelkstraat 201 bij de grens met Herdersem of bellen via 053/78.12.22. Toegangsprijs: 150 fr. (L.H.)

De Voorpost | 1988 | | pagina 9