De Voorpost Hb¥V' Wereldreizigers voor de vrede aan Donkmeer V Aanklacht van kollektieve waanzin I Internationale j eugdhappening te Lebbeke Wieze beleefde frisse Ritakermis Hoe en waar ik groeide imm aS- <Nfl ii wb |V ff - "V S - 'flp Schapen gestolen in Zele De Voorpost - 3.6.1988 - 11 Per fiets: voor de vrede en meteen om andere volkeren en kuituren beter te leren kennen. Met de steun van de verschillende Lions Clubs trekken ze van land tot land om met vooraanstaande personen, maar ook met de jeugd, te kunnen spreken over vrede. Ze waren ook een dag te gast aan het Donkmeer. M. Muruganandam en S. Soundararaj zijn twee 27- jarige technisch ingenieurs uit Coimbatere, een indus triestad in het zuiden van India in de provincie Ta mil Nadu. Samen met nog een derde vriend hadden ze het plan opgevat om per fiets een reis rond de we reld te maken, die ze voor al zagen als een vredesmis sie. Ze kregen hiervoor de steun van de Lions Clubs die hun leden in de ver- Aalst. De heraanleg van de Varkensmarkt is achter de rug (a) Herinneringen en overwegingen bij 75® verjaardag van StephanGorus schillende landen zouden oproepen om hun onder dak te verschaffen. Drugproblemen In maart van vorig jaar startten ze hun expeditie en na eerst enkele ritten in hun eigen land, trokken ze naar de buurlanden Thai land en Maleisië, waar ze in kleine vergaderingen naast het vredesprobleem, ook het drugsprobleem in deze landen - vooral hard drugs - bespraken. In Ma leisië moest hun eerste metgezel afhaken. Met twee werd de tocht verder gezet, richting Moskou. Omdat men niet over de nodige dokumenten be schikte, mocht men Rus land niet binnen en vloog het tweetal naar Egypte. Bij het doorfietsen van dit land stootten ze op de eer ste moeilijkheden. Omdat ze aan geen slaapgelegen heid raakten en dus de nacht in hun tent moesten den de wereldreizigers zonder vervoermiddel. Dankzij de Lions Club ge raakten ze aan een nieuwe fiets en trokken ze langs Griekenland naar Kreta waar ze per boot Italië doorbrengen, werden hun fietsen gestolen en ston- bereikten. «De ontvangst bij de Paus is tot hiertoe één van de belangrijkste gebeurtenissen geweest op onze reis», beweert Soun dararaj. Zo was hun bezoek aan Europa hoopvol gestart en waren ze nadien reeds te gast in Frankrijk, Spanje, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland waar ze naast regeringsleiders ook met internationale jongeren spraken over de vrede. Aan het Donkmeer In ons land waren de twee Indiërs eerst in de studen tenstad Leuven om ook met Belgische studenten over de wereldvrede te praten. Hun halte aan het Donkmeer, waar ze bij één van de leden van de Aalsterse Lions Club ver bleven, was eigenlijk een kort rustpunt alvorens ze naar de jeugd in Antwer pen trokken. Al waren ze opgezet met onze ontmoeting, toch is het er Muruganandam en Soundararaj niet om te doen om in de belangstel ling te komen. Op 29 mei organizeerde Chiro Vlaanderen een briefschrijf- aktie voor een jeugdvriende- lijk gemeentebeleid. De be doeling is enerzijds jongeren dichter bij het politieke ge beuren te brengen en de poli tici dichter bij de noden en vragen van de jeugd. Vier dagen tennissen in de Ardennen, het kan met Bel- sud dat een dergelijk vakan tiepakket aanbiedt. De ten- nislessen worden gegeven door ervaren instrukteurs. Voor meer informatie: Belsud Reservation, Grasmarkt 61 te 1000 Brussel (02/513.86.30). Dikkele is met zijn 150 inwo ners en 142 ha oppervlakte een van de kleinste fusiege meenten van Zwalm. Dikkele bestaat evenwel 1000 jaar en wil in de loop van de maand augustus die verjaardag vieren. Liefst 111 schilderijen hangen er op de tentoonstelling gewijd aan de Dendermondse kunstschilder Stephan Gorus, dit jaar 75 geworden en dus gehuldigd met een overzichtstentoonstelling in het stadhuis van zijn geboortestad Dendermonde. In de ruime Ros Beiaardzaal komt deze expo prima tot haar recht. Bezoekers kunnen er zien hoe de schilder Gorus is geëvolueerd van een expressionist naar een man met een eigen stijl en zeggingskracht, met werken die door hun diepe kleuren en grillige vormen sterk aanspreken en niet loslaten. Gorus is door de jaren heen een schilder geworden die de mensheid wat te vertellen heeft. Organizator van deze ten- lig Dendermonde schepen- de van de vooropening toe, toonstelling is Michel De college. verschillende ook gemeenschapsminis- Rouck die een quasi voltal- raadsleden en naar het ein- ter Lenssens mocht be- Dendermonde. Keurig op een rijtje luisteren naar organizator Michel De Rouck, al viel dat niet voor iedereen even goed mee (foto Piet Hermans) groeten. Burgemeester Dierick onderstreepte in zijn toespraak dat Stephan Gorus een man is die een maal een richting geko zen, deze hardnekkig blijft volgen. Hij is geen man die in de rij kan lopen en dat heeft hij zijn hele leven door daadwerkelijk laten zien. Als zoon van de kunstschilder Pieter Go rus. lag het voor de hand dat ook Stephan zich zou wagen aan de schilder kunst. Hij kreeg les van bekende namen uit die tijd die zijn jonge talent wisten te kneden en bij te scha ven. Gorus' werk was een zoeken naar de juiste vorm en kleur. Toen al in de beginperiode van zijn kun stenaarsloopbaan werd Stephan Gorus getroffen door de menselijke ellende en het vele leed. Tijdens het vervullen van zijn mili taire dienstplicht werd hem dat nog duidelijker ingeprent. Het zou hem nooit meer loslaten. Dat is allicht ook de reden waar om de expressionist Gorus zo kategorisch een andere, eigen expressieve weg is Dertig jaar Incar Ter gelegenheid van haar dertigjarig bestaan orga niseert kunstgroep Incar een 'Internationale Jeugd- happening', Deze happening wordt gespreid over drie dagen: 1, 2 en 3 juli a.s. Op vrijdag 1 juli is Won Ton Ton, dé groep van het moment in ons land, te gast in zaal Ons Huis. The Fake Band verzorgt het voorprogramma. Deuren open te 20 u. Op zaterdag 2 juli staan twee uitvoeringen van een totaalspektakel geprogrammeerd. Aan dit spektakel nemen dansgroepen deel uit o.a. Israël, Polen en Engeland. De voorstellingen gaan door in zaal Ons Huis. te 15 en te 20 u. De derde dag, zondag 3 juli, wordt te 9.30 u ingezet met een eucharistieviering in het teken van de jeugd, in de dekanale O.L.Vrouwkerk. Te 11 u wordt op het Astridplein een aperitiefkoncert geser veerd, met de medewerking van de koninklijke harmonie St.-Cecilia. Langs de Poststraat kan men dan ook terecht voor een ontbijtterras en een bloe menmarkt. Vanaf 13 u wordt op het Astridplein en langs de Poststraat een kunst- en ambachtenmarkt opgezet Op het programma staat bovendien kinder animatie met o.a. een springluchtkasteel en een wedstrijd 'Houd de bal' met de medewerking van bekende voetballers. Wie honger krijgt wordt op zijn wenken bediend met smakelijke hapjes van de bar becue, met pannekoeken, pensen, roomijs. De dans groepen uit Israël, Polen, Engeland en groepen van eigen bodem verzorgen optredens. Er is daar naast ook een tentoonstelling, er wordt gezorgd voor een muzikale omlijsting en de prijzen van de tekenwedstrijd en de grote ballonwedstrijd worden uitgereikt. Walter Capiau verleent hieraan zijn me dewerking Te 19 30 u wordt deze Internationale Jeugdhappe- ning besloten met een slotmanifestatie in zaal Ons Huis, waaraan alle buitenlandse groepen deel nemen. Voorverkoop Toegangskaarten voor het optreden van Won Ton Ton en de buitenlandse groepen zijn in voorverkoop verkrijgbaar. Dit op zaterdag 11 juni van 10 tot 17 u en op zondag 13 juni van 9 tot 13 u, in de Incarstu- dio, Poststraat 19b te Lebbeke, tel. 052-21.96.14. Twintig gratis toegangskaarten De eerste 20 lezers die onderstaande bon ingevuld terugzenden aan Incar, Poststraat 19b, 9370 Lebbe ke, ontvangen gratis een toegangskaart voor de openluchtaktiviteiten van 3 juli. Naam Adres Werden de zomerkermissen van Wieze de laatste jaren telkens met een stralend zonnetje bejegend, dan kan men dit niet zeggen van deze die we het voorbije weekend meemaakten. Daarvoor was het enkele graden te fris en viel er «wat» te veel regen. Dat het succes van zo'n zomerinitiatief staat of valt met de kwaliteit van het weder zal door niemand betwist worden. Daar jeremië- ren in dit geval toch niets opbrengt geven we maar liever een kort relaas over de afwerking van het kermispro- gramma. Kermis Veelal worden zo'n festivi teiten ingezet met klok- kengeluid en kanongebul der. De inrichtende Pitte- kes hielden het naar loffe lijke gewoonte liever bij een rustig-vroom begin, met de 6 uur mis van zater dag, opgedragen voor de afgestorven leden van de karnavalvereniging «De Vliegevangers», en deze zieledienst werd door vele gelovigen bijgewoond. De daaropvolgende avond- kermis kan men bezwaar lijk een succes noemen Weer dat weer... Voor de zondagse hoogmis, occa sioneel opgeluisterd door het gemengd koor van Damme, liep de St.-Salva- torkerk vol, maar de rom melmarkt die daarna op het Wiezeplein doorging, leed zichtbaar onder de weersomstandigheden Na de middag klaarde de hemel enigszins op en de judoka's van de klub «Ko- horo Kwai» uit Wieze, o.l.v. trainer Marc Jacob konden zich ongehinderd uitleven in een demonstra tie van verschillende tech nieken en sketches. Intus sen hadden de leden van de lokale karnavalvereni- gingen al post gevat achter hun stands met eet- en drinkgelegenheid, een mikkraam, een speciale worstenhakmachine de ambulante cremerie V.D. - V.D.B. e.a.m. Dit alles naast de klassieke kermi- sattrakties als draaimo lens, visspelen, schietten ten, enz. Stipt om 18 u. kwamen de St.-Ceciliafanfaristen van Wieze o.l.v. de HH. Adolf Breynaert en Albert De Smet (trommelkorps) op de dorpskiosk. Op een mum van tijd brachten ze de echte kermissfeer met daverende marsen, huppe lende polka's, en klankrij ke fantasieën. Hun optre den was amper afgerond of daar kwam een fikse regenbui roet in het kermi- seten gieten, wat zelfs de meest enthousiaste feest vierders naar binnen deed vluchten. Dat was meteen een te vroeg einde van een al te frisse Ritakermis. J. Van Landuyt ingeslagen. In zijn hulde aan de kunstenaar betrok de burgemeester ook me vrouw Gorus die hij de steun en toeverlaat, de stu wende kracht achter haar man noemde. Kunstrecensent, de heer Maurits Nevens, die ook naam heeft gemaakt als glazenier, noemde het werk van Gorus herinne ringen aan kraaknette si tuaties. Het werk van Ste phan Gorus getuigt van een staalhard geheugen, van een helder omschrij ven van de situaties door het oog van een kunste naar gezien en met veel technische vaardigheid en kunde op doek gebracht. Gorus is begonnen met het schilderen van de seizoe nen van vroeger, van de natuur en langzaam ook van de mensen die in deze natuur leven. En dan werd hij aangegrepen door de mens in al zijn menselijke aspekten. De kunstenaar verplaatste zich in een sprookjeswereld en die wil hij aan zijn publiek tonen. Een sprookjeswereld die soms bizarre vormen en uitdrukkingen aanneemt en vaak naar een spookwe reld toegaat. In zijn leven heeft Stephan Gorus heel wat meegemaakt en heeft hij ook kennis kunnen ne men van de minder fraaie kanten van het leven en van de samenleving. Hij verlaat dan zijn eerste schildersliefde, het land schap en zal zich gaan richten naar de samenle ving, de mens in zijn ver houding tot andere men sen. Die samenleving is een miskleun geworden. Gorus klaagt dan ook de kollektieve waanzin van de mensheid aan, doet dat tot in het absurde toe. Bewijs daarvan, de moloch die op het lijstje van de geëxpo seerde werken niet zomaar als laatste staat vermeld om de tentoonstelling af te sluiten. Die moloch roept de vraag op naar de be stemming van de mens heid en of die zichzelf gaat uitmoorden. Op zijn 75-jarige leeftijd straalt de schilder nog een grote vitaliteit uit, hij le vert het bewijs van een scherpe blik en grote werkkracht. De tentoonstelling Ste phan Gorus «Herinnerin gen en Overwegingen» loopt in de Ros Beiaardzaal van het stadhuis van Den dermonde tot en met 12 juni en is toegankelijk alle dagen van 15.00 tot 20.00 uur, tijdens de weekends en op feestdagen van 10.00 tot 12.00 uur en van 15.00 tot 20.00 uur. Dendermonde. Bestuursleden van de volleybalclub en de kaatsclub, de auteur van het boek en zijn dochter terecht fier met het resultaat, (foto piet hermans) Baasrodenaar Albert De Clerck legt memoires voor In Baasrode en ook daarbuiten is Albert De Clerck een legende geworden. Waar men ook komt en zijn naam laat vallen, wordt onmiddellijk de link gelegd met een aantal sportverenigingen en vele andere maatsohappijen. Albert De Clerck staat voor dynamisme en doorzettingsvermogen, voor een nooit aflatende inzet. Die man, ondertussen op zijn 73e verjaardag afstevenend, heeft zijn belevenissen beschreven in een dik boek, boorde vol anekdotes. De lezer krijgt er het wel en we*» van de familie De Clerck in geuren en kleu ren uiteengezet in een een voudige taal want Albert «ik ben niet eens tot mijn 14e naar school geweest». Uit het verhaal kan men afleiden dat Albert De Clerck steeds een pientere kerel is geweest, die wist waar Abraham de mosterd haalde. Vast impulsief handelend, maar steeds met de bovenste beste be doelingen in het achter hoofd. Zijn levensverhaal is voor een deel ook de geschiede nis geworden van het vere nigingsleven in de vrede zin van het woord in Baas rode. Want noem een vere niging op waar mannen de plak zwaaien en vroeg of laat komt men in de histo riek van de maatschappij de naam De Clerck tegen. Boeiend aan het werk zijn de vele anekdotes, de nauwkeurigheid waarmee situaties uit een lang verle den worden beschreven, met veel zin voor het de tail. De auteur maakt ook vergelijkingen met nu en toont dam aan hoe anders, lang niet gemakkelijker het in zijn jeugdjaren wel was. Maar even boeiend is zijn verhaal over hoe het allemaal is gegroeid en tot bloei gekomen, hoe hij via zijn opvoeding van huize uit, zijn leerschool bij de KAJ, de invloed van zijn ouders op zijn jonge leven, de kameraadschap van zijn werkmakkers en de grote verantwoordelijk heid die hem al jong werd toevertrouwd, het zijn zo vele aspekten die gemaakt hebben dat Albert De Clerck als het moest met zijn blote handen de we reld zou veroveren. Hij had het er voor over. In het boek worden goede en minder goede dagen in zijn bestaan beschreven. Waar het moet haalt hij uit naar de hem omringende wereld, vaak heeft hij be grip voor situaties zonder die daarom goed te keu ren. Kortom «Hoe en waar ik groeide» is een boek vol verrassingen geworden. «Maar allemaal echt juist» zegt de auteur. Het boek is niet zomaar te koop. Albert De Clerck heeft de rechten ervan af gestaan aan zijn sport clubs, zeg maar volleybal en kaatsclub die onder de naam de firma die hij heeft opgericht het mooie weer maken in de Baasroodse sportmiddens. Het kost 500 Fr. en die kan men overmaken aan het sport- 8teunfonds per adres Louis De Vroe, Hof ten Ro de 2, te 9350 Baasrode, tel. 052-35.74.36, of door overschrijving van dat be drag op rekeningnummer 447-7602231-72. Men kan ook met zijn bestelling te recht bij Lieve De Meers man, Buisstraat 95, te 9330 Dendermonde, tel. 052-21.49.11, Rudi Van Haesendonck, Mandekens straat 85, te 9360 Buggen- hout, tel. 052-33.57.76, en Emmanuel Buys, Sint-Urs- marusstraat 80, te 9350 Baasrode, tel. 052- 33.36.56. Voor de eksem- plaren die via de post wor den verstuurd wordt een bedrag van 120 fr. als ver zendingskosten gerekend. Tijdens de nacht van 31 mei op 1 juni werden liefst 21 schapen, eigendom van schaapherder Piessens gestolen. De heer Piessens heeft sedert 1984 een kontrakt met de Diensten van de Zeeschelde waar bij hem werd opgedragen te zorgen voor de begra- zing van de Scheldedijken. Het is trouwens op de Scheldedijk te Zele, ter hoogte van de afspanning Sint-Antonius, dat 14 schapen werden ontvreemd. Ook in de Dijkstraat werden 7 schapen gestolen. De eigenaar van de schapen heeft ondertussen klacht ingediend bij de rijkswacht en een onderzoek is volop aan de gang. Alles wijst erop dat eerlang zal kunnen overgegaan worden tot de aanhouding van de dader(s). De heer Piessens looft een beloning uit voor iedereen die omtrent deze diefstal nuttige inlichtingen kan verschaffen. Vraag is wie in de loop van de bewuste nacht op de gemelde plaatsen iets verdachts heeft gezien of gehoord. Die getuigen kunnen zich melden op volgende telefoonnummers van de heer Piessens: 052/21.19.24 of 052/47.21.82. —sa» "'«4 m*/* Dendermonde. Lieve Meersman die Adec volleybal nu leidt, zette haar voorganger Albert De Clerck in de bloemetjes, (foto piet hermans

De Voorpost | 1988 | | pagina 11