«Dies Irae» met «Riot '88» Twintig jaar kunst en antiekveiling te Aalst Leeds onbekend talent Paule Lonneville en Octave Landuyt in 't Hof te Puttens «ROGGBIV» Klank- en kleurenspektakel Hobby-tentoonstelling Prijs van Lede voor beeldhouwwerk en keramiek 14 - 3.6.1988 - De Voorpost Première in De Werf op vrijdag 10 juni In het kader van «80 Jaar Mikisklub» organiseert het Kor taktcentrum Mikis Theodorakis op zaterdag 4 juni vanaf 14 uur in de klub. Nieuwbeekstraat 35, Aalst, een gevarieerde hobby-tentoonstelling. Op het menu van deze hob bytentoonstelling: een schitterende verzameling cactussen, postzegels, munten, modelbouw car- roussels, oude prentkaar ten, houtsnijwerk, karna val- en bierattributen, vo gels, speldjes, stambomen en de vrije radio FM-Aalst. Uiteraard zoals bij elke Mi- kisaktiviteit is iedereen van harte welkom. Sinds het bestaan van de jaarlijkse organisatie «Leedse kunstenaars stellen tentoon», die telkens plaats heeft in de periode van de jaarlijkse No vene, is deze aflevering wel de grootste en ook kwalitatief steekt zij boven de vorige uit. Ter gelegenheid van het Twintigjarige bestaan van de Kunst- antiekveiling H. Van de Steen, Leo De Bethunelaan 10 te Aalst, organiseert de gelijknami ge Galerij tussen 9 en 17 december 1988 een grootse tentoonstelling. De Galerij wenst een over zicht te brengen van de figuratieve kunstenaars, die in de periode 1900 tot 1955 bedrijvig waren in het Aalsterse en het Bra bantse of er exposeerden. De selektie biedt U het kruim van de toenmalige schilders en beeldhou- We vermelden Valerius De Saedeleer (1867-1941), Pieter Gorus (1881-1941), Jan Van Malderen (1883- 1958), Piet Gillis (1887- 1965), Theo Praet (1889- 1967). Jan de Cooman (1893-1949), Frans Cop- pens (1895-1974), Frans De leden van het organise rend feestkomitee liepen er dan ook glunderend bij toen de tentoonstelling of ficieel geopend werd. De negentien deelnemende kunstenaars bestrijken met hun gepresenteerde werken het bijna hele gam ma van wat aan kunst leeft onder de bevolking. En dat is heel wat: bloemschik ken, keramiek, schilderen, tekenen, beeldhouwen enz. De grote blikvanger van het hele gebeuren is de in ijzer gesmede arend van Jean-Pierre Van Impe, een monumentaal gevaarte dat met moeite door vier man nen binnengedragen moest worden. De arend is een momentopname van het ogenblik dat hij zich op zijn prooi stort en de klau wen het prooidier binnen dringen. Jean-Pierre Van Impe is smid bij de NMBS en weet zodoende zijn werk aan zijn vrijetijdsbe steding te koppelen hij heeft ons al een tipje van het doek opgelicht met wat hij volgend jaar zal deelne men: het wordt alleszins nog grootser. De tentoon stelling vindt plaats in het Kultureel Centrum en loopt tot en met zondag 5 juni, dag van de Mariale Ommegang. HL Van 3 juni tot 31 juli han gen in Kunstcentrum VAB-VTB Galerij Hof te Puttens te Lede de werken van Paule Lonneville en Octave Landuyt. De ten toonstelling wordt geopend op vrijdag 3 juni om 20.00 uur met een toe lichting van Walter De Taeye, kunstkriticus en auteur van het boek «Kun stenaars van nu». Men kan de tentoonstelling gaan be kijken elke vrijdag van 19 tot 22 uur, zaterdag, zon dag en feestdagen van 14 tot 22 uur. Een bezoek aan de galerij kan men best kombineren met een wandeling door de rozenvelden (4 kilometer) of het volgen van het Tus- senbeekpad (7,2 kilometer) om dan te genieten van een lekkere verpozing op de binnenkoer van de Galerij of in de stemmige ver- bruiksplaats de Bakoven, waar men de keuze heeft uit meer dan 100 geselek- teerde streekbieren en an der lekkers. Pereboom (1897-1969), Leo Piron (1899-1962), Frans De Coninck (1900- 1981), Frans Lemaitre (1903), Maurice Schelck (1906-1978), Karei De Bauw (1909-) en Modest Van Mulders (1916-1964), Gustaaf Van den Meersche 1891-1970). Dialoog. Vereniging ter bevordering van de Kunst, Letteren en Geschiedenis zal de uitgave van een cata logus mede helpen verzor gen, terwijl De Heer Hen drik Strijpens voor de tekst en de nodige doku- mentatie borg staat. De personen die persknip sels, kunstkritieken, do- kumenten, wit-zwart foto's en kleur8elekties van de Kunstenaars en hun werk willen ter beschikking siellen, worden verzocht zich in verbinding te stel len met Hendrik Strijpens, Gentse steenweg 231 te 9300 Aalst, telefoonnum mer: 053/70.47.64. Voor de selektie van de schilder- en beeldhouw werken neemt U best con tact op met Hedwig Van De Steen telefoonnummer: 053/70.08.89. Alle geïnteresseerde mede werkers en eigenaars van kunstwerken zullen in de catalogus vermeld worden. LH Na «Orlando», «Tien maal stilte» en andere gelijkaardige prestaties brengt René Van Gijzegem nu et «Dies Irae», het verlengstuk van de ter ziele gegane «Janusgroep» het projet «Riot '88». «Riot» staat voor oproer, referaat naar «Roots 68» naar de Bende van Nijvel en uiteraard naar agressiviteit via de Riot-gun. Deze realisatie werd mogelijk dankzij een projektietoelage door het minis terie van de Vlaamse Gemeenschap van 1 miljoen, door de inbreng van de producenten «Nieuwpoortteater» en «Proka» Gent, door de onmisbare steun van een aantal sponsors. Aalst. De volwassen minder-validen van Levensvreugde zorgden voor een mooie voorstelling in de Werf (a) Volwassen mentaal gehandicapten in De Werf Aalst heeft op het vlak van toneel reeds heel wat gepresteerd. Ook experimenteel en avant-gardewerk. Zo pakte PACT een paar jaar terug uit met een stuk waarin gedetineerden op het podium hun beste beentje voorzetten. Eén van hen verdween echter na de première... Tijdens het voorbije weekeind beleefde Aalst in De Werf een andere primeur. Mentaal gehandicapte volwassenen brachten er een klank-,en kleurenspel dat luistert naar de naam «ROGGBIV» zijnde de initialen van de zeven hoofdkleuren. Volgende associaties wer den daarbij door de an dere-validen zelf gelegd. Rood: liefde, lippen, bloed rood licht, warmte, vu in brand. Orange: gevaar, auto, ver keerslicht, politie, wortel, appelsien, limonade. Geel: zon, maan, sterren, lichtjes, ei, bloem, citroen, banaan. Groen: gras, planten, bla deren, natuur, hoop. Blauw:lucht, hemel, zee, wolken, water, rook, gordijn Indigo: onweer, tover- kleur, regen, muziek, diri gent. Violet: dood, geheimzin nig, angst. Rond deze objekten wer den voor elke kleur scena rio's opgesteld waarbij de meeste aandacht ging niet naar het inhoudelijke doch naar de diverse expressie vormen. Later werden de scenario's dan geselek- teerd en tot één stuk ver weven. Ook de kostumering werd eigenhandig vervaardigd tijdens de «keuzeprojek- ten» in het Dagcentrum. De kleine tea terzaal liep dan ook op de twee voor stellingen eivol en aan het slot kwam een diep door voelde ovatie waarvan de mensen op het podium duchtig armenwuivend zichtbaar genoten. Liefst 26 van de 75 men taal ernstig en minder ern stig gehandikapte volwas senen van het Dagcentrum LevensvreugdeBoter- melkstraat 201 te Aalst traden in Roggbiv op. Een aantal twijfelde omdat ook in mei de Special Olympics plaatshebben waaraan tra ditioneel Levensvreugde deelneemt. 13 opteerden voor Olympics doch het merendeel hield het bij Roggbiv. Expressievormen Binnen het Dagcentrum wordt reeds enkele jaren met diverse expressievor men geèkspenmenteerd. Dat resulteerde reeds in enkele degelijke toneel stukken en totaal tea tere waarin anders-validen centraal stonden. «Roggbiv» onderscheidt zich van zijn voorgangera omdat hiermede naar bui ten wordt getreden waar vroeger alles beperkt bleef binnen Levensvreugde zelf. Het ligt niet alleen in de bedoeling een ruimer publiek aan te spreken doch vooral de residenten kansen te bieden tot verde re maatschappelijke inte gratie in de gewone maat schappij van elke dag. Inhoudelijk stoelt het stuk ook totaal op de anders validen zelfs wiens origi naliteit en kreativiteit moeilijk te overschatten zijn. Zo werd bij de voorberei ding van dit stuk een en quête onder de residenten gehouden waarbij nage gaan werd welke voorwer pen bij hen door de zeven hoofdkleuren werden op geroepen. De repetities verliepn in de mate dat dit haalbaar was in de kleine teaterzaal van De Werf zelf waar trou wens de beide opvoeringen plaatsgrepen. Duidelijk bleek dat de overgang van de eigen ruimte naar de teaterzaal in De Werf de andera-validen voor een in trinsieke aanpassing stel de die wel even duurde al vorens aan de nieuwe ruimte te wennen. Eigen werk Vermits voor eerdere stuk ken het steeds met eigen personeel was gebeurd werd de noodzaak om een aan Levensvreugde vreemd regisseur aan te trekken niet aangevoeld. Het gebeurde dan ook alle maal. fotografie en op maak van de affiche, door eigen mensen. Veel aandacht werd bes teed aan de muziek die een essentieel deel van het stuk was en aan de belich tingstechnieken want het was duidelijk in hoofdzaak een kleurenspektakel. Het werd een uitgesproken sukses. «Levensvreugde» kreeg trouwens reeds ver schillende aanbiedingen om dit stuk ook elders te brengen Het is inderdaad een verre van dagelijks evenement Wie zou geïnteresseerd zijn kan daartoe terecht op nr 053/78.12.22. LH Première «Riot '88» ging in premiè re in het Nieuwpoortthea- ter te Gent op 19 november 1987. Om verdere vooretellingen te kunnen plaatsen moes ten de organisatoren dui delijk zelf de weg op want van de vele uitgenodigde potentiële klanten kwa men er slechts 4 opdagen. Het werd dan ook een kwestie van gericht zoe ken. In ons land, in Duits land en in New York. In de States zijn vele program ma's voor lang volgeboekt en wordt het dus ander maal wachten. Er kwamen ook een paar andere remmende fakto ren. Een ak trice die niet verder mee kon doen we gens gezondheidsredenen en een andere die gewoon afhaakte. Audities Er werden dan audities georganiseerd. Dertig per sonen meldden zich via de telefoon. 15 kwamen wer kelijk opdagen en daaruit werden er twee geselek- teerd: Suzanne Radmann en Miek De Schepper De cast bestaat nu uit Lut Hannes, Miek De Schep per, Suzanne Radmann, Filip de Baudringhien en Jo Van den Brulle. De lange tussenperiode tussen première en opvoe ringen te Aalst heeft het stuk niets aan authentici teit doen verliezen. In tegendeel. Na het indrin gend werkproces der laat ste weken staat Riot '88 scherper en vinniger dan ooit. De aandacht en het ver trouwen dat de mensen van Dies Irae de jongste tijd in binnen- en buiten land mochten genieten brengt het de noodzakelij ke energie en extra impuls om nog meer supergemoti- veerd op het Werfpodium in gang te «schieten». Voor buitenlandse zendin gen, zeg maar reisvergoe- dingen, kreeg Dies Irae van het ministerie nog eens 800.000 bovenop. Dat opent inderdaad heel wat perapektieven. Opvoeringen In dit stadium van de on derhandelingen zijn vol gende opvoeringen reeds gepland. Vrijdag 10 en zaterdag 11 juni: De Werf, Aalst. Vrijdag 17 en zaterdag 18 juni: off-Holland Festival, Belle Vueteater Amster dam en opname van de VPRO-TV. In dit festival worden nieuwe vormen van tea ter geprogram meerd meestal in vestigin gen in de nabijheid van het Leidseplein. Maandag 27 en dinsdag 28 juni: Teatro Fantastico Festival te Rotterdam. Volgende opvoeringen lig gen wegens akkomodatie- mogelijkheden nog niet definitief vast. Wellicht in augustus of in oktober/no vember. 12 voorstellingen in het Theater for the New City te New York. Op 3, 4, en 5 november 1988 in zaal Monty te Antwerpen en op 20, 21 januari 1989 een optie op NT2 Gent in het kader van Vlaanderen Leeft». Op 23 en 24 september te Brussel in het Ancienne Belgique, op 4. 5, 6. 7en 8 oktober in De Brakke Grond te Amsterdam en op 14 en 15 oktober in De Effenaar te Eindhoven. Te Aalst Voor de opvoeringen in De Werf te Aalst waar De Werf zal «ontmaagd» worden schijnt alles administratief in orde. De ooretellingen werden geprogrammeerd door de Raad van Bestuur van het Cultureel Centrum die verantwoordelijk is voor de programmatie. Op een schrijven van het stadsbestuur dat meldde dat de voorstellingen door Dies Irae op eigen verant woordelijkheid moesten doorgaan vroeg René Van Gysegem om enige ophel dering over de betekenis van deze brief. Tot hiertoe mocht hij echter nog geen verdere verduidelijking ontvangen. Even was er wel sprake van een dubbele boeking doch de betrokken groep zou zich ten voorde le van Dries Irae hebben teruggetrokken In afwachting dat in De Werf kan worden gerepe teerd gaan de herhalingen door in een deel van FFR naast Roller land. Daar ze dit pand echter moesten verlaten omdat het ver huurd was vanaf 1 juni werd even nog een over stap met al het materiaal gemaakt naar Dender leeuw om dan na enkele dagen ermee in De Werf te belanden. «Goed voor de fusiek» zegt René Van Gij- segem wiens vader zegt «Maar jong toch, waarmee zijt gij nu toch bezig, moest ge daarvoor zo lang naar school gaan?» Het stuk Het stuk zelf bestaat uit twee duidelijk gescheiden delen. Deel I is een 20 minuten durende film waarin de ak- teurs/aktrices zichzelf vooretellen maar dan in voor zo ver verstaanbaar Engelse wartaal gelijkend aan de ijlkoorts van een stervende vrouw. Deze 16 mm klank/kleu renfilm werd opgenomen onder leiding van Henk Van de Kerckhove met aan de camera Frank De Mul der en aan het geluid Louis De Meyer Supervisie en dramaturgie zijn van Mark Rawoens Deel 2 toont dat allerlei dagdagelijkse situaties in konkrete kleine gevallen. De inbreng van de 13 roek- songs van Jo Bogaert is daarin primordiaal Elpee Een elpee met alle songs uit Riot '88 is te bekomen Komponist en producer is Jo Bogaert. Muzikanten ervoor verantwoordelijk zijn Peter Bronder. Didier Derck, Geert Van Impe, Kris Muylaert en Jan Wel- lekens. Wat U na lezing hiervan zoal denkt kan zeer ver schillend zijn. Dat U, als U naar De Werf komt op 10 of 11 juni iets zal beleven staat alleszins vast. LH Vrijdagavond 20 mei had in het Leedse Kultureel Centrum de uitreiking plaats van de eerste «Prijs van Lede voor plastische kunsten». De wedstrijd werd voorbehouden aan jonge Oostvlaamse kunste naars. De jury bestond uit vier personen: voorzitter was akademieleraar en kunstschilder Martin Baeyens. Verder maakten deel uit van de jury: Moni- ka Lenssens, directrice van de Akademie van Den- dermonde, beeldend kun stenaar Dree Van Den Bergh en Frans Janssens, architekt en leraar aan de Brusselse Akademie. In afwezigheid van Roger Quintijn. voorzitter van de Kulturele Raad, opende schepen An toon Mertens de receptie. Hij prees het initiatief en sprak de hoop uit dat het voor herhaling in aanmerking zou ko men. Sekretaris DTIerde, die de voorzitter verving, noemde zich eveneens ge lukkig met dit initiatief en beloofde zich in de Kultu rele Raad in te zullen span nen om dergelijke initia tieven in de toekomst even zeer te doen slagen, als de ze eerste keer het geval was. Het gemeentebestuur stelde 20.000 fr. ter be schikking. Van de belofte van de voorzitter om even veel in de privésector te verzamelen en er een prijs van 40.(XX) fr van te ma ken. kwam niets terecht en zo moesten de organisato ren het stellen met 20.000 fr Laureaten werden Lau rent Claus (Uitbergen) met zijn buste «Blauwe droom», Ludwig Huybrecht (St, Ka- tarina-Lombeek) met zijn koper-bronswerk «Lied van de Leeuwerik» en Koenraad Maes (Merelbe- ke) met «De opstanding» in marmer. In grid Mertens (Haaltert) kreeg een eer volle vermelding voor Laar keramisch werk. HL Aalst. In het Vredeshuis werd de rijke kuituur van de Boliviaanse indianen besproken voor een talrijk publiek a Aalst. Henny Huysman presenteert zijn sound-mix show in De Werf (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 14