Pesterijen op school ekspres] We verbruiken steeds meer elektriciteit en aardgas |f De Voorpost «Toerisme in Oost-Vlaanderen Uitslagen Provinciale Muziektornooien wekelijks 16 - 3.6.1988 - De Voorpost Intergem, de gemengde interkommunale die de distribu tie verzorgt van stroom, aardgas en kabeltv in 23 gemeenten rond Beveren, Sint-Niklaas, Dendermonde, Aalst, Herzele, Ninove en Geraardsbergen, hield te Aalst andermaal haar jaarvergadering. Naast de 23 gemeentebesturen zyn er twee privé-vennoten: EBES in de regio Beveren en Intercom Noord in de regio's Aalst, Dendermonde, Geraardsbergen. Ninove en Sint-Ni- klaas. Uit de uiteenzetting van Michel Van Merris bleek dat de verkoop van elek triciteit steeg met 4,7% en die van aardgas met 6,4%. Dit alhoewel de interkom munale minder klanten telt gezien in de loop van 1987 Liedekerke, Roos- daal en Ternat Intergem verlieten en om redenen van administratieve aard aansloten bij Iverlek. In 1987 werden we boven dien gekonfronteerd met een daling van de ver koopprijs zowel van de elektriciteit als van de stroom. Klantenburo's De klantvriendelijkheid die de werking van Inter gem reeds enkele jaren kenmerkt, spitste zich in 1987 vooral toe op ont haal, informatie en dienst verlening naar de klant toe. Met de info-wagen, het mobiel «Voor U-kan toor», bezocht Intergem de verschillende gemeen ten, beurzen en andere pu blieke manifestaties, om de klanten die afgelegen wonen, gemakkelijker te bereiken. Een «Klantenburo» werd geopend te Aalst en te Dendermonde. Dit infor matiecentrum wordt be mand door een aantal spe cialisten bij wie de klant terecht kan voor een snel, duidelijk en gepast ant woord op al zijn vragen. Deze «Klantenburo's» op timaliseren de dienstverle ning en scheppen de mo gelijkheid tot persoonlijke kontakten tussen de klant en onze onderneming. Vanaf april 1987 werd een initiatief genomen om de fakturatie passend te ma ken voor de klant: deze kan nu zelf, bij gedomici lieerde betalingen, de be- taaldatum kiezen. Men kan nu als het ware, beta len wanneer men wil. In samenwerking met de OCMW's heeft Intergem speciale aandacht voor de HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bei dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldesfreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur S Dewachter Sportredaktie M De Backer Redaktie Waasland W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie- weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 minstbedeelden: doeltref fende begeleiding lost niet alleen betaalproblemen op, maar voorkomt onaan gename verrassingen in de toekomst. Tevens werd rationaal energiegebruik gepro moot, via de brochure «Energie sparen en toch warm hebben», en hielp Intergem de (technisch) verbruiksonvriendelijke aardgasinstallaties bij de klanten rendabel te maken. Specifiek sociaal tarief In 1987 werden in Inter gem verschillende tarief- vernieuwingen doorge voerd. Zo kwam in de loop van het jaar een Spe cifiek Sociaal Tarief, zo wel voor aardgas als voor elektriciteit, in voege. Voor elektriciteit betekent dit dat elke verbruikte kWh tegen de prijs van het normale tarief wordt aan gerekend, echter zonder metervergoeding. Voor aardgas betreft het een ge lijkaardige formule: ver bruik aan het gewone ta rief, maar zonder vaste vergoeding. Deze Specifieke Sociale Tarieven zijn van toepas sing voor de verbruikers met een klein jaarverbruik 750 kWh en/of max. 620 m' Slochterengas), en die daarenboven genieten van het bestaansminimum, van een gewaarborgd in komen voor bejaarden of van tegemoetkomingen voor minder-validen. Hulpfondsen Gas en Elek triciteit De gas- en elektriciteits- sektoren stelden respek- tievelijk 100 miljoen fr. en 142,5 miljoen fr. beschik baar om de werking van de Hulpfondsen Gas en Elek triciteit te verzekeren. Hierdoor konden de spe ciale begeleidingsakties van klanten met betalings moeilijkheden door de OCMW's bekostigd worden. Intergem stelt daarnaast personeel ter beschikking om de kliënteel gratis te adviseren bij het nemen van energiebesparende maatregelen. In 1987 ondertekenden al le (toen nog 26) gemeen ten van Intergem en de OCMW's de overeen komst met Intergem, waardoor een bedrag van ongeveer 8.777,500 fr. voor de sociale begelei ding kan aangewend worden. 1987 in cijfers In de loop van 1987 gingen Liedekerke, Roosdaal en Ternat over naar Iverlek- Sektor I. Hierdoor is een vergelij king met de cijfers van 1986 niet helemaal korrekt. Het aantal elektriciteits aansluitingen bedraagt nu 222.733, d.i. 4.368 klanten minder dan in 1986. Het elektriciteitsverbruik steeg nochtans bij Inter gem met gemiddeld 4,7% t.o.v. het vorige jaar. Het verbruik ligt daarbij op hetzelfde niveau als het gemiddeld nationaal ver bruik 4,8%. Het aantal aardgasaanslui tingen bij Intergem is in 1987 met 1.421 toegeno men en bedraagt nu 60.079, waarvan 1.399 nièt-huishoudelijke klanten. Het aardgasverbruik steeg bij Intergem met 6,4% t.o.v. 1986. Nationaal werd een toename van het aardgasverbruik met 7% genoteerd. De stijging van het ver bruik in 1?87 is o.a. het gevolg van de iets lagere temperaturen en van het verbeterd konkurrentie- vermogen van aardgas als gevolg van de daling van de aardgasprijs. Voor kabelteevee sloten verleden jaar 1.455 nieuwe klanten aan. In totaal zijn nu 157.209 gezinnen op het kabelteeveenet van In tergem aangesloten. Dalende prijzen In 1986 kende de aardgas- prijs een spektakulaire da ling. Ook in het begin van 1987 werd nog een duide lijke daling genoteerd, zo dat de klanten, ook bij de jaarlijkse afrekeningsfak- tuur in 1987, nog een da ling van gemiddeld 25% konden vaststellen. Dank zij de inbreng van de kernernergie en de evolu tie van de kostprijs van de brandstoffen, was de elek triciteitsprijs voor de twee de opeenvolgende maal aan een daling toe. Voor hoogspanning no teerde men een gemiddel de daling van 8,4% en de laagspanningsklanten ge noten van een verminde ring van 5,5% op de kWh- prijs. 693 miljoen geïnvesteerd in 1987 De gerealiseerde begro ting bedroeg 683 miljoen fr., waarvan: 491 miljoen fr. voor elektriciteit, 121 miljoen fr. voor aardgas, en 71 miljoen fr. voor ka beldistributie. Elektriciteit De investeringen in hoog spanning beliepen 133 mil joen fr. Het betreft o.a. doorverbindingen op hoogspanning in Aalst, Bever. Brakel, Dender monde. Erpe-Mere. Ge raardsbergen en Waas munster, die vooral de be drijfszekerheid van het net verder optimaliseren. In het laagspanningsnet werd 127 miljoen fr. geïn vesteerd, het betrof vooral versterking en onder gronds brengen van bo vengrondse leidingen in Aalst, Affligem, Beveren, Buggenhout, Dender leeuw, Dendermonde, Geraardsbergen, Haaltert, Hamme, Lierde, Melsele, Sint-Niklaas en Temse. Voor laagspanningsaan- sluitingen werd 105 mil joen fr. geïnvesteerd. Nieu we verkavelingen en woonwijken werden van belangrijke netuitbreidin- gen en aansluitingen voor zien: Aalst Damkouter (Gijze- gem), Dendermonde Ha- gewijkpark (Grember- gen), Geraardsbergen Zonnebloemlaan, Ninove Valleistraat (Meerbeke) - Halsesteenweg (Meerbe ke), Sint-Niklaas Linde straat - Lamstraat, Waas munster Molenstraat Kleemstraat - Fortenstraat Ommegangsdreef-Cha- vée. Zoals in de vorige jaren hield Intergem het bij een voorzichtige investerings politiek in 1987; de gerea liseerde begroting voor aardgas bedroeg 121 mil joen' fr. De investeringen in het la- gedruknet bedroegen 38 miljoen fr. Nieuwe verka velingen en woonwijken werden op het aardgasnet aangesloten. Aalst Damkouter (Gijze- gem), Dendermonde Ha- gewijkpark (Grember- gen), Denderleeuw Hoog- steenveld (Welle), Herze le Wijk Speteveld (Hille- gem), Sint-Niklaas Linde straat - Lamstraat, Tere ken. Waasmunster Om- megangsdreef-Chavée Fortenstraat - Molenstraat en Kleemstraat. De investeringen in lagc- drukaansluitingen bedroe gen 68 miljoen fr. en om vatten o.a. nieuwe aanslui tingen, versterkingen en vernieuwingen van be staande aansluitingen en het plaatsen van buitenaf sluiters. Kabeldistributie Van de 71 miljoen fr. die in kabeldistributie werd geïnvesteerd, gingen 36 mil joen fr. naar de hoofd- en distributieleidingen en 31 miljoen fr. in aanslui tingen. Intergem en het Leefmilieu In 1987, het «Jaar van het Leefmilieu» heeft Inter gem een inspanning gele verd om zoveel mogelijk elektriciteitsleidingen on dergronds te brengen. Te vens startte Intergem met een campagne om de kabi- nes nog beter in hun na tuurlijke omgeving te inte greren, ondermeer via groenaanplanting. Intergem werkte mee aan een milieubrochure «Wan delen in 10 natuurge bieden». Dit is een handige wandel- gids, waarin o.a. «Het Kravaalbos» tussen Mel- dert en Asse-ter-Heide en «De Schorren van de Dur me» te Hamme uitgebreid aan bod komen. Naast de voorstelling van de natuurgebieden, hun ligging, bereikbaarheid en plaatselijke fauna en flora, bevat deze wandelgids uit- neembare wandelkaarten die de lezer ertoe aanzet ten deze natuur-wandelge- bieden te gaan exploreren. Zo tracht Intergem met haar privé-vennoot Inter com Noord, de belangstel ling en het respekt voor wat leeft en groeit in de ongerepte natuur op te wekken. 0 Deze brochure is gratis en kan schriftelijk aange vraagd worden bij de «Voor U» kantoren van Intergem. Aalst ontvangt 135 miljoen van Intergem Intergem spreidt zich uit over zes regio's. - Beveren met Kruibeke. - Sint-Niklaas met Sint- Gillis-Waas, Stekene, Temse en Waasmunster. - Dendermonde met Hamme, Buggenhout en Lebbeke. - Aalst met Affligem en Erpe-Mere. - Ninove met Herzele, Haaltert en Denderleeuw. - Geraardsbergen met Brakel, Lierde, Bever en Zottegem. 64% van zijn inkomen besteedt Intergem aan aankoop van energie, 13% aan exploitatiekosten. 12% aan immateriële kos ten en in 1987 11% aan dividend. Dit voor elektri citeit. Voor aardgas gaat 58% naar aankoop, 15% naar exploitatiekosten. 18% naar financiële lasten en nu een winst van 9%. Voor distributie van tee vee en FM zijn er 37% bestemd voor de exploita tie, 29% voor financiële lasten, 15% voor reserves en 19% voor dividenden. Verdeling van de winst De gerealiseerde distribu tiewinst voor elektriciteit wordt, na dotatie aan de reserves voor 50 miljoen fr., in de eerste plaats aan gewend om het ingebrach te kapitaal te vergoeden (438 miljoen fr.). Na deze vergoeding rest er nog een winst van 803 mil joen fr., waarvan 70% aan de gemeenten en 30% aan de privé-sektor wordt uit gekeerd. Met de winst van de aard gasdistributie wordt, na dotatie aan de reserves voor 37 miljoen fr., voor eerst een kapitaalsvergoe ding toegekend van 173 miljoen fr. Van de reste rende winst, die 143 mil joen fr. bedraagt, wordt 79% uitgekeerd aan de ge meenten en 21% aan de privé-vennoot van In tergem. Voor 1987 noteerde Inter gem een teevee-FM-distri- butiewinst van 149 miljoen fr. Hiervan wordt 6 mil joen toegewezen aan het hernieuwingsfonds en 60 miljoen fr. als dotatie aan de reserves. Deze reserves worden aangelegd met het oog op een tijdige aanpas sing van het net aan de nieuwe technologische evolutie. De resterende winst van 83 miljoen fr. wordt inte graal aan de aangesloten gemeenten uitgekeerd. 766.377.000fr. voorde gemeenten Einde juni ontvangt Aalst als aandeel in de winst van Intergem 135.000.000 fr. Zonder deze tegemoetko ming zouden de belas tingen te Aalst nog heel wat zwaarder uitvallen. Affligem krijgt 9 miljoen, Beveren 42 miljoen, Bug genhout 16 miljoen, Den derleeuw 18 miljoen, Den dermonde 67 miljoen, Er pe-Mere 20 miljoen, Haal tert 17 miljoen, Hamme 34 miljoen. Kruibeke 15 mil joen, Lebbeke 25 miljoen, Sint-Gillis-Waas 18 mil joen, Sint-Niklaas 148 mil joen, Stekene 14 miljoen, Temse 35 miljoen en Waasmunster 7 miljoen. LH DE 3 KLOKKEN van langenhovestraat 1 st. gillis.dendermonde De uitslag van de winnende paren op de bridge avond van donderdag 26 mei. Ruchting noord-zuid: 1. echtpaar Van de Velde, 2. L. De Visscher en L. Van den Berghe en 3. echtpaar Christiaens. Richting oost-west: 1. P. Van Damme en J. De Visscher, 2. M. Christiaens en W. Cornelis en 3. M. Weymans en P. Verlie. Sedert 19 mei is de bridgeclub van lokaal veran derd. Er wordt nu elke donderdagavond van 19.45 uur gespeeld in het nieuwe lokaal «De drie klok ken», in de Van Langenhovestraat 1 te Sint-Gillis Dendermonde (aan de kerk). In de loop van de maanden april en mei werden door de Provincie Oost-Vlaande ren in Sint-Martens-La- tem, Sint-Niklaas, Zelzate en Lebbeke provinciale muziektornooien georga- nizeerd. Achttien vereni gingen namen daar aan deel. In de uitslag vinden we onder meer in ere-divi sie terug de Koninklijke Fanfare Sinte-Cecilia uit Belsele, de Koninklijke Katolieke Harmonie Kunst en Vreugd uit Beveren. de Koninklijke Harmonie Ex celsior uit Sint-Niklaas en ,o ST-NIKLAAS go DENDERMONut Het eerste nummer van het tijdschrift «Toerisme in Oost- Vlaanderen» jaargang 1988 uitgegeven door de Federatie voor Toerisme in Oost-Vlaan deren is vers van de pers. In dit nummer werden bijdragen opgenomen over Gent, Her zele, Maarkedal, Sint-Gillis- Waas en Zingem In gezelschap van N. Kerck- haert en J. Pauwels, de Gent se belleman, vernemen wij iets meer over de geschiedenis van de «bellemannen» in onze provincie. Onder leiding van C. Dede- ken ontdekken wij de water molens op de Maarkebeek te Maarkedal. Dit stukje Oost- Vlaanderen is een bezoekje overwaard. Een ludieke bijdrage is het artikel dat handelt over de beroemde wonderdokter uit Sint-Gillis-Waas Andries De Clerck. beter bekend als «Drieske De Nijper». Zijn ei genaardige en vaak geheim zinnige wijze om zieken te behandelen en te genezen kan nu nog steeds bogen op een grote belangstelling van een ruim publiek. Men noemt hem ook Drieske Nijpers. Als geboortestad van Keizer Karei bezit Gent nochtans geen overdaad aan direkte verwijzingen naar deze mach- tige vorst. In een bijdrage van C. Van Bruwaene getiteld «In de voetsporen van Keizer Ka- rel» maken wij een wandeling langs een aantal relicten die her en der in de st'.d aanwezig zijn en herinneren aan Keizer Karei. Ten slotte vernemei. wij iets meer over «Meuleken 't Dal», de enige molen die Zingem nog rijk is. Naast deze items worden de toeristische mogelijkheden van Herzele even nader door gelicht aan de hand van een panel-gesprek tussen verant woordelijken van de Federa tie enerzijds en een delegatie van Herzele anderzijds. Traditioneel bevat dit tijd schrift de bijlage «Toerisme aktueel», welke een overzicht geeft van wat er op toeristisch gebied te beleven valt in onze provincie. Dit nummer is afzonderlijk verkrijgbaar tegen de prijs van 100 fr Men kan zich ook abonneren op het tijdschrift, hetzij persoonlijk in het in- lichtingskantoor van de fede ratie, hetzij door storting of overschrijving van 500 frank op het rekeningnummer 44' 4623761-08 van de Federal voor Toerisme in Oost-Vlai deren, met vermelding bonnement 1988». Uit onze eigen kindertijd weten we het nog we! op school wordt er heel wat afgepest Tergen en treiteren: een verschijnsel dat overal voorkomt., niet in het mjnst_bi| volwassenen "Erger wordt het wanneer pesterijen uit de hand lopen en de slachtoffertjes ernstig ontredderen. Mensen die met kinderen omgaan kunnen er uren over doorvertellen... VERDER IN TV-EKSPRES DEZE WEEK DE NIEUWE ZOMERKAPSELS Focus op de «wet look» HOE WERKT DE BEURS Alles over aandelen en hun houders de Koninklijke Katolieke Werkersharmonie Hecht door Zee uit Temse, allen voor een periode van 4 jaar In de reeks uitmun tendheid de vzw Konink lijke Fanfare Sint-Isidorus uit Buggenhout, de Ko ninklijke Harmonie 8int- Cecilia uit Lebbeke en de Koninklijke Katolieke Fanfare De Kunstliefde uit Melsele voor een periode van 4 jaar. In eerste divisie de Koninklijke Liberale Harmonie Sint-Cecilia uit Baasrode voor een periode van 4 jaar. En haar moedige strijd tegen kanker

De Voorpost | 1988 | | pagina 16