Dertig jaar K.T.A. Aalst Vinkenzetlingen meer dan ooit levende folklore In Erpe-Mere Klaarover kregen verdiend brevet Het Landjuweel in De Werf... VTI start graduaat electro-mechanica 2 - 3.6.1988 - De Voorpost Met «De nacht van het KTA», met een akademlische zitting, met de traditionele opendeurdagen en als blik vanger met het bakken van de langste brochette ter wereld waarover U meer leest elders in dit blad, vierden KTA en RMS 3 verleden weekend hun dertigjarig bestaan. De stichting dateert van de destijds veelbesrpoken minister van onderwijs Collard toen in 1958 een rijks- technische school werd opgericht aan het Keizerlijk Plein 19 die het HRITO wilde ontruimen. Gestart werd met 75 leerlingen in de afdelingen snit en naad technisch en op beroepsniveau en huishoudkunde. Het volgend jaar was het leerlingenaantal quasi ver dubbeld en werd een twee de gebouw betrokken in de Arbeidstraat 32. Een brede waaier van mo gelijkheden werd nader hand uitgebouwd met kin derverzorging, haartooi, plastische kunsten, bouw kundig tekenen, gezins en sanitaire hulp, techniek wetenschappen verkop, kantoor, publiciteits- en siertekenen. RITO In 1968, na 10 jaar kreeg de school die aangegroeid was tot een leerlingenaan tal van 665 de naam RI TO. Er kwamen nieuwe vestigingen in Arbeid straat 30, Keizerlijk Plein 52 en Nieuwstraat 26. Ledebaan De toestand bleek on houdbaar en aan de Lede baan werden terreinen aangekocht waarop voor lopig paviljoenen werden opgetrokken. In mei 1970 kon de eerste schijf van de nieuwbouw worden ingehuldigd en in 1975 startte het VSO en ontwikkelde zich een bloeiende Middenschool. De tweede schijf van de nieuwbouw kwam er in 1978 bij de viering van het 20-jarig bestaan. In 1978 startte de afdeling Hotel, vijf jaar later de afdeling Bakkerij en verleden jaar de afdeling Slagerij. Momenteel zijn er 950 leerlingen doch de ge bouwenproblemen wor den steeds nijpender. Mo menteel is het KTA inder daad gespreid over Lede baan, Binnenstraat en Hopstraat. Akademische zitting Met een zitting op niveau herdacht het KTA het 30- jaiig bestaan van het KTA-RMS 3, het 10-jarig bestaan van de afdeling Hotel en het 5-jarig van de afdeling Bakkerij Ter Schaerbeke. Oud-minister Mare Galle stelde dat al wie ooit het boek van Louis-Paul Boon heeft gelezen ermee ak koord zal gaan dan in «de voorstad» technische en beroepsscholen moesten worden opgericht. Bedrijf - school Namens de personeelschef de Hainaut van Amylum die zich liet vervangen door assistente Arlette Brijs werd dit prangend heet hangijzer andermaal besproken. Nog steeds blijkt de link tussen school en bedrijf onvoldoende gelegd. Stages van leerlin gen in bedrijven doen reeds heel wat goed. Vol gens mw. Brijs zouden echter ook de leraars alvo rens hun onderwijs- en op voedingstaak aan te vatten in het werkelijk arbeidsle ven moeten hebben ge staan. Dan zouden ze in derdaad aan den lijve heb ben ondervonden hoe de situatie zich in concreto voordoet. In de middelbare school moet algemene vorming prioritair staan. Later kan overgeschakeld worden naar meer gespecialiseerd onderwijs. Algemene vormingRjjksin- spekteur Morren, histori cus en socioloog, beklem toonde andermaal de noodzaak van algemene vorming in het technisch en beroepsonderwijs. De ontplooiing van de indivi duele persoonlijkheid moet permanent voor ogen worden gehouden. Streefdoelen van goed on derwijs moeten dan ook volgens spreker zijn het verwerven van algemene en van technische of be roepskennis, het aankwe ken van sociale refleksen, de mens als fysisch orga nisme, de bezinning over zich zelf en over de ande ren en het weten te genie ten van natuur, kuituur en sport. Opendeur Het KTA werd om zo te zeggen bestormd door be langstellenden. Aalst. Een sfeerbeeld tijdens de opendeurdag in het KTA (a) Van de 67 te veilen kunst werken gemaakt door leerlingen werden er 6 aan de man gebracht. En de shows kledij, haartooi en verzoringstechnieken ken den dermate sukses dat niet alle gegadigden aan hun trekken konden ko men. Aan het gastrono misch maal zaten zowat 400 personen aan en de langste brochette ter we reld was reeds op voor hand stuk per stuk ver kocht. Brochure Een keuzige brochure wordt een blijvend sou venir van deze heuglijke viering. U vindt er de his toriek van de school in de diverse etappes, tal van (oude) foto's onder meer van de vroegere vesti gingsplaatsen, lijsten van vroeger personeel, een grafiek over de evolutie van de schoolbevolking, markante gebeurtenissen en personen, een artikel over «De Collega's» en hun prestaties en intra- en extra muros-aktiviteiten. Verder een hulde aan de pioniers en de verdere uit straling van het instituut. Trio Achttien Voor de eerste maal trad het Aalsters gitaartrio I «Achttien» op als muzika- i le omlijsting van de akade- j mische zitting. HEt werd een voltreffer. Misschien hadden mikrofoons ook de j mensen achteraan in de i zaal meer van het geboden muzikaal festijn kunnen genieten. LH Aalst. De bezoekers van het KTA werden regelrecht in een vakantiedorp geleid (a) Voor het schooljaar 1987- Van de Meerssche, Kristof 88 werden aan volgende Van De Voorde, Kevin leerlingen in de Kleine Van Den Abbeele, Gun- theaterzaal van De Werf, ther Verleysen, Filip brevetten aan Klaarovers Willems. uitgereikt als erkenning van de diensten bewezen aan de medeleerlingen bij het beginnen en eindigen van de schooltijden. St-Maartensinstiuut, Esplanade 6, 9300 Aalst Bruno Cardon, Bart Cassi- man, Christophe Deb- baut, Olivier De Savoye, Filip Dessomville, Steven De Wever, Jan De Win ter, Nico D'Haese, Filip Eeckhout, Paul Ghys- brecht, Werner Martens, Chrisiophe Neirinckx, John Ruyssinck. Pieter Saey, Pieter Schotte, Koen /an Acker, Kristof SMI-Moorselbaan Pieter Baert, Robin Bae- ten, Katrien Buyle, Wim Daelman, Kathleen De Cock, Veronique De Cock, Lot De Geyter, Pe ter De Gols, Gert Del- gouffe, Koen De Sutter, Chris De Vits. Jurgen De Wetter, Hilde Héyrman, Kristien Kempkes, Eva Leloup, Nele Poppe, Royemans Eva, Elke Saeys, Koen Saeys, Jaan Toelen, Wim Uyttersprot, Yves Uyttersprot, Saskia Van Aken, Wim Van De Verre, Tania Van Herre- weghe, Davy Verheyen, Gerd Vermaeren, David Vermeir. St.-Jozefscollege, Pont straat, 9300 Aalst Tom De Boever, Wim De Wolf, Steven Dierickx, Jo ris Geldhof, Johan Ghy- sens, Bart Termote, Ingo Van Mulders, Dominique Willems Gemeentelijke lagere school, Zijpstraat 49, 9308 Hofstade Jessy Ayad, Tim Bron- deel, Steven Coppin, Kris De Cuyper. Sven De Wit, Sven De Wolf, Philip Hei- reman, Geert Schockaert, Hans Van der Helst, Da vid Van Gijsegem, Andy Vastenavondt. Wie met de vinkensport - want het wordt tot de sport gerekend - wil kennis maken doet dit best een van deze zondagen want de vinkenzettingen duren slechts een drietal maanden. Het is een bepaalde tak van de vogelsport die in de huidige tijd steeds meer aan belangstelling wint en daarbij als hobby niet meer weg te denken is uit het socio-kultureel leven van de Vlaamse plattelandsbewoner. Dat het een springlevend tijdver drijf is, bewezen de talrijke aangesloten leden die wekelijks met muit en vogel naar een bepaalde plaats trekken om er de liedjes te noteren op de «streepstok». De vinkensport behoort want in de meeste gevallen alleszins tot een veel beoe- is de liefhebber vergroeid fende vrijetijdsbesteding met de vink, omdat hij die de laatste jaren be- toch meestal de enige ver- kendheid verworven heeft zorger is en de vink voor in de rangen van de bereidt om op de bepaalde «volkskundigen» die er dag van de zetting zoveel vroeger zelfs geen weet mogelijk liedjes ten geho- van hadden. Dit was voor re te brengen. Maar ook hen een «minderwaardig» dit kan variëren want een folkloristisch gedoe dat vink is zoals een sportman niet de moeite loonde om die presteert naargelang er een eventuele studie de goede of slechte vorm, aan te wijden. Thans is de de al dan niet aangepaste vinkensport erkend als een voeding en al hetgene dat van die vele volkssporten hem toegediend wordt om die de aandacht genieten er het maximum aantal van volkskundige opzoe- deuntjes uit te krijgen, kingen. De tijd dat derge- De vinkeniers staan sterk lijke dorpsamusementen als organisatie want sinds met een smalende blik be- enkele jaren zijn ze ge keken werden, behoort tot groepeerd, hebben een het verleden en men is zich hoordraad en kunnen ho meer en meer gaan inte- gen op een eigen pers. resseren voor de vrijetijds- Voor onze streek is dat besteding van de «lagere «De Vrije Vink», een klassen» in onze leefge- weekblad van de vinke- meenschap. Ook de vin- niers voor Midden-België. kenzettingen hebben een In de vinkensport wordt zeker bestaansrecht ver- ook de sociale kant bena- worven wat eigenlijk meer drukt, vooral omdat het te danken is aan een bete- een vrijetijdsbesteding is re organisatie en ordening die in gezinsverband kan binnen dit verenigingsle- geschieden. Getuige hier- ven. Het spel is sinds een van de namen die men aan paar decennia geregle- de vinken geeft: Sloeber, menteerd en tot een natio- Els, David. Bruno, Ma- nale volkssport uitge- scotte en zoveel andere, groeid en het aantal vinke- die iets met de dagelijkse niers is de laatste jaren fel omgang te maken hebben! gegroeid, wellicht omdat In Erpe en Mere is men het een spel is dat finan- alleszins zeer bedrijvig cieel in ieders bereik ligt, want niet alleen zijn er de want de «inleg» is zeer wekelijkse vinkenzettin- beperkt (weddenschappen gen die steeds op dezelfde laten we hier buiten be- plaats doorgaan, maar is schouwing). Voor de vin- er daarnaast nog een soort kenier is het alleszins een criterium voor wat zij noe- aangenaam tijdverdrijf men de «Grote Prijzen». een verschillende dag plaatshebben, gaat men ook al eens «op verplaat- ij sing». Zo eindigde Will van H. De Lat tweede, I: met 632 liedjes, na Otto, 1 van F. De Sutter (693), maar voor Ivan van N. Ij Uyttersprot die er tochi nog 603 uitperste. In de vijfde rit voor hetj plaatselijk kampioenschap1 van de Erpese Dorpszan gers zagen we weer een i paar nieuwe namen opdui ken met de winnaar van I vorige zondag Pluisje van I H. D'Haese (581 liedjes) I voor Yvan (575) van N. Uyttersprot, Sloeber (555) van N. Corthals, Will (539) van H. De Lat en I Gerard (517) van E. De Sutter. De Grote Prijs van het OCMW-raadslid N. Uyttersprot was echter I een zangwedstrijd op hoog niveau, want Lippeken van E. Lambrecht zong I maar liefst 765 liedjes, ge- I Erpe-Mere. Zo zag de Kleine Steenstraat er in april van yo'gd door Benjamin j dit jaar uit, vinkenzetters die naarstig op een stok het (731) V*"Y- §7' 1 Fan«tr» fftOII van dp7plfde aantal noten aankruisen (jv) café-uitba- tweederangsrol vervullen. Voor de Grote Prijs De Naeyer waren er opnieuw vier vogels die meer dan 500 streepjes op de stok hadden maar eens te meer was er weinig sprake van de uitblinkers van het eer ste uur: Will van H. De Lat had het hoogste aantal met 585 liedjes, gevolgd alweer door E. Matthieu (552) met Beo, Bertje zich soms illustere onbe- (507) van B. Triest en Pe ter (504) van W. Janssens. Ook bij de Dorpszangers van Erpe stijgt het aantal liefhebbers elk seizoen en zitten er meestal een veer tigtal vinken tegen elkaar op te zingen. Vermits de wedstrijden in de deelgemeenten soms op Verschillende ters stellen een prijs ter beschikking om ook tus sendoor, meestal in de week, een speciale rit te organiseren. Hiermee wordt eens te meer bewe zen dat deze volkssport aan belangstelling wint, want tijdens een gewone weekdag zullen maar wei nig leden op een dergelij ke speciale zetting ontbre ken. Dat de vinken ook voor deze gelegenheid goed voorbereid worden, bewijst het hoog aantal liedjes van sommige vo gels, Zo zong Benjamin van Yv. Moortgat maar liefst 714 keer tegenover de tweede die er toch nog 559 had. Bill van E. Mat thieu zong er nog 510, ter wijl de overige favorieten die normaal vooraan in de rangschikking prijken, een Fausto (601) van dezelfde eigenares en Tommy (600) van L. Van de Sijpe. Ook bij de vinkenzetting te Mere was er enige af scheiding met winnaar Slim (635) van P. De Sut- ter, Kathleen (619) van Y. Braem, Beo (603) van E. Matthieu en Tanga (514) van R. Tittelboom. Alhoewel men telkens de zelfde namen vooraan te rugvindt, toch komen er kenden bijvoegen, maar meestal verdwijnen die vlug. De gevestigde waar den kunnen eens een paar minder goede dagen heb ben. maar een paar wed strijden nadien komen ze toch mededingen voor de ereplaatsen. JV Lede. De gemeentelijke bib zette de deuren wijd open en dat vonden vele Ledenaars best leuk. (a) Lede. Schoolfeest in Stella Matulina. De schaakclub organizeerde een wedstrijd waarbij Freddy Van Hee van Pion Aalst het opnam tegen een hele rij tegenstanders (a) Cultureel Centrum De Werf kan eerlang bogen op het allereerste Koninklijk Landjuweel. Een beker uitgevoerd in Engels zilver met een ivoren Nike en uitgevoerd in eklektische stijl. Schepen Gilbert Bourlon, voorzitter van «Voor Taal en Vrijheid» van Aalst schonk dit kleinood in bruikleen aan De Werf. Het wordt ten aanschouwe van alle bezoekers opgesteld in een wandkast m de inkom van De Werf. «Alleszins beter in het licht van de schijnwerpers dan in een donkere archiefkast», zegt Gilbert Bourlon. «Voor Taal en Vrijheid» heeft 153 museologisch interessante stukken doch het Landjuweel is er uiteraard het «koniginnestuk» van. Na wereldoorlog I. in 1922, stichtte Koning Albert ter aanmoediging van liefhebberstoneel dit «Koninklijk Landjuweel». Wie het landjuweel won. kreeg de fameuse beker voor één jaar in zijn bezit. «Voor Taal en Vrijheid» slaagde daarin in 1922 met opvoeringen van «De Pauw van Hagendonck» en nam het juweel mee naar Aalst. Het reglement vermeldde daarenboven dat wie tweemaal tereke laureaat werd, de beker definitief in eigen bezit kreeg. Ook daarin slaagde «Voor Taal en Vrijheid» en de beker bleef dus definitief in de Keizerlijke Stede. De tweede voltreffer werd gelukt met opvoeringen van «Jozef in Dothan» van Joost van den Vondel. Alleen «Volharding» uit Tienen en «De Kunstvrienden» uit Borgerhout zouden Aalst deeze dubbeslag nadoen. LH Het VTI. Vrij Technisch Instituut Aalst, heeft dui delijk de wind in de zeilen. Dat bleek onder meer ver leden zaterdag toen bij de opendeurdag de belang stellenden massaal kwa men opdagen. Het kwam zelfs zo ver dat de alge meen direkteur Leo Wou ters en pedagogisch direk teur Alfons Verstraete moesten inspringen aan de inschrijvingen voor het ko mend schooljaar omdat er zich zo veel kandidaten aandienden. Het Centrum Hoger On derwijs van het VTI start volgend schooljaar met een graduaat electro-me chanica als technisch on derwijs van het korte type met als opties bedrijfsau- tomatisatie en medische instrumentatietechnieken. Een driejarige cyclus toe gankelijk voor meisjes en jongens: meten, regelen, sturen, stages, laborato rium, electronica, hydrau lica, pneumatica, micro processoren. Dit allemaal in de vestigingsplaats Aalst, Vakschoolstraat. Nadere informatie via 053- 77.38.26, VTI, Vakschool straat 41 te 9300 Aalst. I LH:

De Voorpost | 1988 | | pagina 2