Aalsterse werklozenwerking met waaier mogelijkheden Werklozen uit isolement halen... 3 I Mi Aalsterse karnavalkriebels Moorselse «Staten van Goed> gepubliceerd Nog de Copaltanks van Terjoden De Voorpost - 3.6.1988 - 3 Tegelijkertijd met de opendeurdag in het stadhuis stelde ook de stedelyke werklozen- werking haar deuren open. Afgestudeerden nog zonder job, werkzoekenden allerhande, bruggepensioneerden met een zee vrye tyd kunnen er terecht. U kan er kiezen uit een brede waaier kursussen in een ontspannende niet schoolse sfeer. Wekelijks volgen meer dan 300 mensen deze kursussen. Talen, mode, computer, solliciteren, koken, fotografie, dactylo, handwerken, het kan allemaal en er is trouwens nog heel wat meer. Dat wordt u duidelijk na volgend overzicht van de mogelijkheden. U kan een eerste stap zetten zonder de minste verplichting. Gewoon eens komen kijken. De kursussen zijn bovendien totaal gratis. Info kan steeds bekomen worden op het sekretariaat tijdens de kantooruren maar ook op woensdag van 17.15 tot 18.45 u. en op vrijdag van 8.15 tot 12 Taalkursussen Een waaier van mogelijk heden: Frans, Duits, Engels. Lesgevers helpen en bege leiden je. Ieder jaar weer zeggen verbaasde kursis- ten dat ze meer bijleerden dan ze zelf voor mogelijk hielden. Taal geleerd, maar veel vergeten? Dan kom je toch gewoon alles wat oppoetsen. Vol gens je nog parate kennis kun je zeker mee in de kursus beginners, of mis schien wel in het tweede jaar. Gevorderden komen ook aan hun trekken in onze specialisatiekursussen Alle kursussen starten in september, maar je kunt op elk ogenblik instappen. Kursus Frans Ben je gaan solliciteren naar werk en was kennis van de Franse taal één der vereisten waardoor je niet in aanmerking kwam voor een job? Laat dat in de toekomst geen probleem meer zijn en volg de kursus Frans! Naargelang je eigen ken nis van de taal kan een keuze gemaakt worden tussen Frans beginners. Aalst. De werklozenwerking hield een opendeurdag. De computerfanaten konden er hun hartje ophalen (a) De derde informatieronde van de stedelijke werklozen werking kreeg een 40-tal belangstellenden in de trouw zaal van het stadhuis voor een interessant programma met wetenschappelijk medewerkster aan het Hoger Instituut van de Arbeid (KU Leuven), Mia Doutrelun- gen, lesgeefster yoga Myriam Baeyens, Louis Kiekens van Yoga Vedanta en schepen Gilbert Bourlon die de vergadering voorzat. Situering Vijf jaar terug werd de stedelijke werklozenwer king opgericht voor de zo wat 5000 werklozen van Groot-Aalst. Momenteel verzorgt deze dienst 28 kursussen doch er komen er voortdurend bij als o.m. comnuter, taallessen, eer ste hulp bij ongevallen, en niet in het minst de wijze om su'isesrijk te sollicite ren. Nieuwe kursussen zijn trouwens steeds mo gelijk en worden georgani seerd wanneer er voldoen de belangstelling voor is. Werk tegenover werkloos heid Werk verschaft inkomen, een identiteit, een gestruk- tureerd leven. Werkloos heid beperkt nodeloze uit gaven. ontneemt elke be roepsidentiteit maar geeft tijd voor hobby's, luieren en zonnen. Wie werk heeft ziet er meestal vooral de nadelen van. De werkloze heeft alleen monotone grauwe dagen. De ene dag gelijkt als twee druppels water aan de andere. Er is weinig verschil tussen een «werkdag» en geen werk dag. Van vakantie is geen sprake. Er is indrdaad wei nig onderscheid. Heeft de werkende buiten de familiekring relaties op zijn werk, de werkloze raakt wel eens sociaal geïsoleerd. Tegenover de beroepsfierheid en -vol daanheid van de werkende die met tevredenheid de resultaten van zijn arbeid overschouwt doemt bij de werkloze vaak verveling op, apathie en gaan heel wat van zijn vaardigheden en kapaciteiten verloren. Sociaal voelt hij zijn leven zinloos en hij zelf ervaart zich meestal als nutteloos. Op korte termijn is wer- loosheid meest belastend voor 30 k 50-jarigen doch op lange termijn treft werkloosheid zwaarst de jongeren die een uitzicht loos leven tegemoet gaan. Arbeid heeft inderdaad een drievoudige funktie. Door arbeid worden jon geren zelfstandiger en minder afhankelijk van het ouderlijk milieu. Door arbeid ontwikkelen jonge ren de eigen persoonlijk heid en identiteit en door arbeid integreren ze zich makkelijker in de samen leving. Werkloosheid daarentegen blokkeert verdere ontwikkeling. «Wie wil vindt wel werk»... Een veel gehoorde dood doener waarachter slechts weinig realiteit schuilgaat. Uit onderzoekingen aller hande is immers gebleken dat slechts een kleine min derheid niet zou willen werken. Maar het aanbod is te klein. Alle mogelijke systemen brengen meestal geen groter aanbod doch ageren via verdeling van de beschikbare arbeid in allerlei vormen. Te leper kunnen werklo zen reeds werken aan 160 40 fr. per uur zonder verlies van hun stempel geld. Dat is dan wel be perkt tot maximaal 60 uren per maand wat 7200 fr. per maand betekent. Elders werkt men met ge meentelijke arbeidsagent- schappen die nog in een experimentele fase werken. LH AKV De Matotten AKV De Matotten nodigt iedereen uit op zijn tweede brochet-festival in taverne "Miami Beachin de Vrijheidstraat 35 te Aalst op zaterdag 4 juni vanaf 17 tot 22 uur en op zondag 5 juni van 11.30 tot 18 uur. Spaghetti festijn AKV Klasjnat Zaterdag 18 en zondag 19 juni organiseert AKV Klasjnat ter gelegenheid van de braderie in de Geraardsbergsestraat een tweedaags spaghetti festijn telkens van 12 tot 22 uur. Plaats van het festijn, cafe Den Bol in de Geraardsbergsestraat. AKV De Markoentjes AKV De Markoentjes organiseert voor de vierde maal een groot brochettenfestijn in de zaal van de Sint-Martinuskring in de Zonnestraal. Zaterdag 25 juni van 16 tot 24 uur en zondag 26 juni van 11 tot 17 uur. JM Heyman tweede-jaars of gevor derden. Kursus Elektriciteit en Electronica Wil je zelf je kleine huis houdtoestellen kunnen re pareren, andere herstellin gen uitvoeren of vernieu wingen aanbrengenkom dan naar de kursus elektri citeit en electronica. «Hoe zeg ik het keurig?» «Is dat wel goed Neder lands?» is de vraag die dik wijls wordt gesteld door menigeen die in kontakt met het publiek, met zijn collega's of chefs, een be hoorlijke taal wil gebrui ken. De ervaring leert dat er nogal wat «gesukkeld» wordt op het vlak van het korrekt gebruik van de ei gen taal, zowel geschreven als gesproken. De kursus wil een gids en een hulp zijn voor alle belangstel lenden die zich korrekt en vooral duidelijk en nauw keurig wensen uit te druk ken. De kursus wil ook een hulp zijn voor wie zijn taalkennis wat wil opfris sen of zich wil voorberei den op een examen, waar een perfekte taalbeheer sing van bijzonder groot belang is. Nederlands voor anderstaligen De anderstalige buren blij ven niet in de kou staan. Frans- of Engelsspre kend... het is geen pro bleem. Mocht je iemand in je omgeving kennen die de Nederlandse taal wil leren, verwijs hem of haar gerust naar de Stedelijke Werk lozenwerking. Kursus computer De computer is een niet te stuiten opmars begonnen. In het jaar 2000 zal de computer net zo verbreid zijn als de teleoon. Wil je kennis maken met die nieuwe wondere we reld van de «denkende» machine, kom dan naar onze initiatiecursussen. «ABC van de computer» leert hoe jij dat nieuwe «ding» de baas wordt en hoe je ermee omgaat. «Zelf programmeren». Je hebt een computer ter be schikking en je wil er meer uithalen?» De nieuwe kursus «Pro grammeren in BASIC» leert je stap voor stap hoe je programma's opbouwt, bestaande programma's verbetert, uitbreidt, enz... Daarenboven is deze kur sus geschikt voor allerlei merken van computers. Kunnen solliciteren Solliciteren jezelf en dat wat je kunt verkopen aan de geïnteresseerde. Maar... je hebt het ook al ondervonden: de konkur- rentie is bikkelhard. Een beroep echt goed kunnen uitoefenen vol staat niet... je moet ge woonweg je toekomstige baas of personeelsdirek- teur weten te overtuigen dat hij of zij juist jou moet kiezen. Je brief moet je reklame- folder worden... Je kleding en houding bij het sollicitatiegesprek moeten je net zo aantrek kelijk maken als een pro- dukt in de supermarkt dat je tussen tientallen andere uitkiest... Hoe je dat doet, hoe jij ervoor zorgt dat jij in het oog springt, kun je komen leren in de nieuwe kursus solliciteren. Fotografie Foto's zijn mooie herinne ringen voor de toekomst, maar kosten veel geld. Ben je geïnteresseerd in fo tografie en wens je hier over meer te vernemen, dan ben je van harte wel kom op dinsdag. Kantoorkennis Heb je moeilijkheden om bepaalde dokumenten in te vullen, om bepaalde be rekeningen te maken of na te rekenen, om handels brieven of andere soorten brieven te schrijven? Kom dan naar de kursus «Wat moet ik kunnen op kantoor?» Dactylo Wanneer we de werkaan- biedingen in de kranten eens nader bekijken, lezen we vaak: «kennis van dac tylo vereist». Daarom is het geen over bodige luxe de kursus aan het lessenpakket toe te voegen. De kursisten leren blind te typen met tien vingers. Koken Handwerk theorie Programma: - Algemene herhaling: soorten opzet, soorten boordjes. - Behandeling van de soorten draden: hoe oude wol terug bruikbaar maken? - Voorstelling van de nieuwe herfst- en winter mode: nieuwe modellen, nieuwe draden. - Uitzoeken van de mo dellen: kleuren, soort wol. - Uitrekenen van patro nen: model aanpassen aan Aais{ De pyy vroUwenverenigingen organizeerden een snackfestijn (a) De liefde van de man of de vrouw gaat door de maag! Wil je je partner iets een voudigs of speciaals voor zetten? In de lessen koken en banketbakkerij komt dit allemaal aan de beurt. Van het eenvoudigste re cept, tot de mooiste ge bakjes. Hobby Wie onder jullie, jong of oud, wenst z'n vrije tijd niet op te vullen met een zinvolle vrijetijdsbeste ding? De kursus hobby biedt een gezonde ontspanning en is tevens een stimulans tot kreativiteit, die resulteert in een mooi uiterlijk resul taat. Het aanbod: vrij borduur werk, kruissteekborduur werk, tapisserie, doorstop werk, appliceren, smok- werk, macramé, pyrogra- vure en bloemschikken. Modekursussen Het maken van kleding is meer dan alleen maar een mooie hobby. Tegenwoordig naait men, anders dan vroeger, niet uitsluitend omdat het goedkoper is. De modebewuste vrouw heeft al lang gemerkt dat zelfgemaakte kleding het beste middel is om de ei gen persoonlijkheid in het juiste daglicht te plaatsen. Modetechniek Het maken van een ge slaagd modieus kleding stuk is voor elke beginnen de naaister een zware op gave. Hoeveel vrouwen hebben niet al bij de eerste naaipoging het bijltje erbij neergelegd, alleen omdat ze, voor het begin, een te moeilijk model of een pro blematische stof hadden gekozen? Door het volgen van de kursus «Mode Techniek» blijft zo'n teleurstelling je bespaard. «Mode» beginners en ge vorderden In de kursus mode wordt de kans geboden de he dendaagse mode tegen een door u zelf te bepalen prijs, naar gelang de stof die u koopt, op de voet te volgen. Weet u nog niet hoe een naaimachine te gebrui ken? Dan kunt u terecht in de kursus «Mode be ginners» waarin stap voor stap aangeleerd wordt hoe een kledingstuk te maken. Breien Natuurlijk is breien bij ie dereen bekend. Iedereen heeft mama of oma wel eens bezig gezien, 's avonds voor de televisie, met het breien van een trui of sokken voor de kinde ren of kleinkinderen. Velen hebben reeds met bewondering toegekeken hoe het mirakel zich vol trok om uit een eenvoudi ge bol wol een zo mooi kledingstuk te toveren. Aalst. Opendeur bij de werklozenwerking. De kursisten mode expozeerden hun werkstukken (a) - Afwerking: oprapen van steken, toenaaien, toeha- ken, mazen: als herstel ling; als versiering. - Leren breien uit een boek: volgens de tekst, volgens schema. - Alle soorten siersteken. Machinebreien Wil je in een mum van tijd een trui breien? Dan is de oplossing een breima chine. Weet je niet hoe een brei machine werkt? Geen nood, binnen de Werklozenwerking - Stad Aalst staat een degelijke machine ter beschikking. Het bezit van een breima chine is dan ook geen noodzaak om de kursus te kunnen volgen. Kursus E.H.B.O. Een ongeluk is gauw gebeurd! Wil je weten hoe je je medemens op zo'n mo ment kunt helpen? Wil je aanleren hoe een wonde efficiënt te verzor gen, of wil je de techniek van de reanimatie onder de knie krijgen? Yoga Op woensdagnamiddag van 13.30 tot 15.30 u. in het yogalokaal Vedanta, Volksverheffingsstraat 95 te Aalst. Yoga bestaat uit een ui terst eenvoudig systeem van lichaamsoefeningen om zelf zorg te dragen voor een goede gezond heid. Die oefeningen zijn niet alleen berekend op lenigheid, maar ook op het harmoniseren van drie bioregulatoren en andere levensprocessen. Vooral stress wordt ten gronde Ritmisch turnen in het Ste delijk Trefcentrum, Drie- sleutelstraat 49-53, te Aalst Een fit en gezond lichaam is geen luxe maar een noodzaak. Doe er wat aan, samen met ons! Al je spieren en gewrich ten soepel maken en ver stevigen op de tonen van aangepaste muziek. Turnen in de Brandweer kazerne, Vrijheidstraat 55, te Aalst Recente rapporten over de bevolking wezen uit dat meer dan de helft van de mannen en meer dan 70% van de vrouwen over een minderwaardige con ditie beschikken. De helft van de proefpersonen lo pen kans later aan een hart- en vaataandoening te sterven. Wil jij niet tot die groep behoren, kom dan naar de tumles! Volksdansen in het Stede lijk Trefcentrum, Driesleu- telstraat 49-53 te Aalst Wil je een paar uurtjes per week doorbrengen met plezierige lichaamsbewe ging? Kom dan volksdansen! Al wat je nodig hebt is een paar makkelijke schoenen. Volleybal in de Sporthal Ten Rozen, Rozenlaan Aalst Volleybal is een spel waar aan zowel man als vrouw, jong als minder jong, kun nen deelnemen. Het is een spel waarin vooral de fysieke aspecten als lenigheid, kracht en snelheid aan bod komen. Ook spelinzicht is een zeer belangrijk element dat men nodig heeft tijdens het volleybalspel. Wil je dit alles een beetje bijwerken, kom dan naar de kursus volleybal. Zwemmen Wil je in deze krisistijd het hoofd boven water hou den, dan heten wij je van harte welkom op onze kur sus zwemmen. Jong en oud, iedereen kan het leren! Kun je reeds zwemmen? Geen nood, we zijn graag bereid je zwemstijl te ver beteren of je een nieuwe zwemstijl aan te leren. Voor de gevorderden is mogelijks een zwembrevet weggelegd. LH Staten van Goed zijn een belangrijke bron voor fa- miliekundigen. Ze kunnen er heel wat in vinden. De afdeling Aalst van de Ver eniging voor Familiekunde publiceerde zopas «Indices op de Staten van Goed van Moorsel». «Staten van Goed» wer den destijds opgemaakt bij het overlijden van ouders of van een kinderloos echtpaar om de belangen van eventuele minderjari ge kinderen te bescher men. Er werd een inventa ris opgesteld van de totali teit van de bezittingen. Ei gendommen maar ook pachtgronden. Daarbij werden meestal de familie leden langs vaders en moe ders zijde van de beide echtgenoten vermeld. Wat dan een merkwaardige bron wordt voor zoekers. Een uniek werkinstrument voor familiekundigen en historici. Het boek bevat 140 pagi na's waarin Freddy Cau- dron zowat 700 akten tus sen 1594 en 1796 indexeer de. Duizenden namen van inwoners van Moorsel en omgeving komen erin voor. bodegem of bij Godelieve Het boek is voor 400F te Biebaut-Cobbaut, Lange- bekomen bij Marcel Dael- straat 317 te 9300 Aalst, man, Gaston De Schep perstraat 43 te 9440 Erem- LH Het verwijderen van de smurrie uit de Copaltanks aan de Ninovestraat te Erembodegem-Terjoden is een gebeuren in verschillende schuifjes. Nadat finaal burgemeester De Kerpel de tanks liet verze gelen kwam het bevel dat 526.000 liter olie, waarbij ook het giftige tolueen was gevonden, moesten worden verwijderd. De Kempense firma Smet-Jet zou zich, met inachtname van een aantal voorzorgs maatregelen met deze verwijdering bemoeien. Met een speciale vrachtwagen zou deze materie worden overgebracht naar een verwijderingsbedrijf in Rot terdam. Zulks gebeurde inderdaad met zowat 200.000 liter. Toen het Rotterdams bedrijf echter geen blijf meer wist met het vele afval moest getemporizeerd wor den. Vanaf einde 1987. Momenteel is het verwijderen terug opgestart. Het gaat nu nog over 225.000 liter dergelijke vloeistof. Eens die verwijderd komt er nog een andere kat op de koord. Ook in verzegelde tanks werden giftige stoffen ontdekt. Eens die verwijderd rest nog het probleem van de tanks zelf. Die werden immeis opgericht zonder enige bouwvergunning. Worden die dan gesloopt? LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 3