Groot aantal wegendossiers te Aalst vervallen De brouwerij Safir te Aalst behouden Nu drie laders op de «vuilkar» Postzegels over Olympische Spelen in voorverkoop te Aalst Debatavond BGMK Krisisoverleg bracht (nog) geen oplossing Mieke Vogels en Lucienne Herman-Michielsen in de Mikisklub De Voorpost - 3.6.1988 - 5 Door de inbreng van het Investeringsfonds vervallen te Aalst een lange rij wegenwerken waarvan een aantal terug wordt opgenomen op een begroting. Een aantal hieronder vermelde straten is aan totale vernieuwing toe. Door het feit dat onvoldoende kredieten konden worden vrijgemaakt zal een hele resem wegen- en riolerings werken «lii jaar in uitvoering moeten gaan. Belangrijk voor uitvoeren van openbare werken is het in voege treden vanaf 1 januari 1988 van het Inve steringsfonds. Dit zou een vereenvoudigde procedure tot subsidiëring van be paalde openbare werken inhouden. In de praktijk impliceert dit ook dat een aantal werken van voor af aan terug een nieuwe pro cedure moeten volgen. Wellicht ook een vermin dering van de betoelaging vermits het deel dat Aalst heeft in de totaliteit van het subsidiëringsfonds maar ruim 12 miljoen per jaar bedraagt. Met 12 mil joen komt men in openba re werken niet ver. Wat is het Investeringsfonds? Heeft tot doel de subsi diëringsprocedure van sommige gemeentelijke investeringen sterk te ver eenvoudigen en een grote re autonomie en finan ciële verantwoordelijk heid te bezorgen aan de besturen. Het Investeringsfondsstel- sel geldt enkel voor inves teringen waarvan de waar de beperkt is. Voor een stad in de groot- orde van Aalst gaat het over werken welke maximaal 10 miljoen frank bedragen (waarde van het gunningsbedrag exclusief BTW), dergelijke werken (leveringen en diensten) kunnen gedeeltelijk wor den gefinancieerd onder de vorm van de aan de gemeenten toegekende jaarlijkse trekkingsrechten welke voor elke gemeente het volume van de subsi diëring weergeven. 60% toelagen Zo is het bedrag dat voor opname van trekkings rechten in aanmerking komt forfaitair vastgelegd op ten hoogste 60% van het totaal bedrag van de betoelaagbare uitgaven voor - Aanleg en verbeteren van rioleringen en hemel- waterafvoerleidingen overeenkomst het TRP - Aanleg van voorzienin gen tot funktionele her waardering van de stad, dorp en platteland - Aanleg en verbeteren van vrijliggendc fietspa den en van de rijweg ge scheiden rietspaden met inbegrip van de strook tus sen rijweg en fietspad. - Aanleg en verbeteren van wegen, behoudens landbouwwegen, met in begrip van de groenvoor zieningen. - Bouwen en verbouwen, uitbreiden van brandweer posten -kazernes en de aanleg en inrichting van bluswatervoorraden - Aanleg van beplanting, aanleg en verbetering van wegen op begraafplaatsen met inbegrip van het aan leggen van asverstrooi- ingsweiden. 30% toelagen Voor opname van ten hoogste 30% aan trek kingsrecht van het totaal bedrag van de betoelaag bare uitgaven komen in aanmerking - Bouw van crematoria en columbaria - Bouw van parkeerge- bouwen en aanleg van par keerterreinen - Bouw, verbouw, uit breiding van de termische isolering van dienstgebou wen, dienstwoningen en bijhorigheden voor de ad ministratieve en techni sche organisatie van de ge meentelijke overheid met inbegrip van het plaatsen van de verwarmings- en elektrische installaties en de sanitaire inrichtingen. Vervallen dossiers Een aantal dossiers verval len als overgangsmaat regel. Zo vervielen dossiers waarvoor Geen principiële belofte was verleend uiterlijk 31 december 1987; Geen vaste belofte was verleend uiterlijk 31 de cember 1987 bij een ver- Langs de pers om hebben zowel Agalev als de KP- Aalst vernomen dat het noodkomitee 'Brouwerij Dendria' bijeen is geweest en een onderhoud met de Artois- en Belbrew-direk- tie heeft bekomen. Dit noodkomitee is samenge steld uit een aantal volks vertegenwoordigers uit de streek, vertegenwoordi gers van het schepenkolle ge, van de vakbonden en de GOMOV. De KP- Aalst en Agalev, die nochr tans beiden onmiddellijk hun publieke bezorgdheid omtrent het lot van Den dria en de tewerkstelling in Aalst hebben bekend gemaakt, waarbij de KP- Aalst veruit de eerste was om bij politieke en sindi- kale verantwoordelijken van de streek de noodklok te luiden, werden zelfs niet aangezocht om mede rond de gesprekstafel omtrent Dendria te gaan zitten. Daarom ook dat beide or ganisaties, Agalev en KP, via een affiche-aktie met de eenvoudige tekst «Sa fir: hier brouwen werk houwen», dringend nog maals de aandacht hebben gevraagd voor het essen tiële van de eisenbundel omtrent Dendria nl. het behoud van de brouwerij- aktiviteit te Aalst, de eni ge echte waarborg om de tewerkstelling in deze tak in Aalst te houden. In een schrijven van Burgemees ter De Kerpel werd aan de KP-Aalst gemeld dat «na mens het college alle me dewerking werd toegezegd bij een gezamenlijke aktie van alle Aalsterse krach ten om te bemiddelen bij de nieuwe firma of waar ook». Het is precies die samenwerking van alle Aalsterse krachten die het sterkste wapen tegen de Belbrewplannen moet zijn. Gezien ook het ACV (De Volksmacht van 20 mei), precies zoals Agalev en KP, geen enkele reden ziet om Safir in Aalst te sluiten, een besluit even eens van het krisiskomitee van 11 mei. zien Aealev en KP eveneens niet de min ste reden om hen als orga nisatie niet bij deze toch zeer belangrijke gesprek ken te betrekken. Aldus wordt een deel van het Aalsters protestpotentieel langs de zijlijn gehouden. Alhoewel elk initiatief om Safir voor en te Aalst te redden welgekomen is me nen wij dat het de meeste kansen op een suksesvolle afloop, d.i. de brouwerij- aktiviteit te Aalst behou den, biedt als alle volkse krachten en de publieke opinie zelf kordaat bij elke stap voor Safir worden be trokken. In die zin zal de KP-Aalst dan ook buiten of in het noodkomitee ver der ageren. leende principiële belof te voor 1 juli 1986 en Een principiële belofte was verleend vanaf 1 juli 1986 tot en met 31 decem ber 1987 doch geen gun ningsprocedure (gebeurt uiterlijk 30 juni 1988). Dit geldt voor kribben en kinderdagverblijven, voor kuituur- en sportinfra- struktuurwerken, openba re biblioteken, stads- en dorpsherwaardering, be schermde gebouwen voor de eredienst, onthaal- strukturen voor investeer ders, beschermde gebou wen andere dan voor de eredienst, alle subsi- diëringswerken behou dens deze opgenomen in het Investeringsfonds. Te Aalst vervallen dossiers Een ganse reeks dossiers vervallen dus ook te Aalst. Ingeval van heropname van een dossier in een be leidsprogramma moet dat ofwel ressorteren onder het Investeringsfonds of wel moet de (vereenvou digde) procedure van meet af aan herbegonnen wor den. Onderstaande dos siers ingediend bij de Vlaamse Exekutieve in funktie van het bekomen van een principiële be lofte van staatstoelage zijn dus vervallen. Waar erbij wordt vermeld «opmer king, begroting» betekent zulks dat die werken in de desbetreffende begroting worden opgenomen. Deze dossiers vervallen en spijtig genoeg is deze lijst niet limitatief. Er kunnen er dus nog meer weg vallen. 1. Verbeteringswerken Eerdegemstraat - Baar- degem 2. Verkeersarm maken Nieuwstraat 3. Verbeteringswerken Ni- novestraat Erembodegem 4. Fietspad vroegere spoorwegbedding Kerre- broekstraat - Lange Hoog straat 5. Verbeteringswerken Molendreef: Opmerking: Buitengewone Begroting 1988 - zonder toelagen 6. Vorstschadedossiers Beekstraat, Gentsestraat, Ledebaan, A. Nichel- straat, te Aalst. Mutsereelstraat. 7. Verbeteringswerken Babbelaarstraat te Hof- stade. 8. Verbeteringswerken Molenstraat Hofstade 9. Verbeteringswerken St.-Annastraat Hofstade. 10. Herinrichten Hout markt Opmerking: Inves teringsfonds. 1. Verbeteringswerken Vrijheidsstraat. Opmer king: Buitengewone Be groting 1988 - Investe ringsfonds. 12. Verbeteringswerken Vaartstraat Graanmarkt Aalst. Opmerking: Bui tengewone Begroting 1988 - zonder toelagen. 13. Aanleg riolering H. Hartlaan en Leopoldlaan te Aalst. 14. Aanleg riolering en verbeteringswerken Schietbaan Rerum No- varumstraat Aalst. 15. Aanleg riolering vol gens ARP Meerbeek Gij- zegem. 16. Wegenis- en riolerings werken Molenhoekweg en Dendermondsesteenweg Gijzegem 17. Vernieuwen duiker Graadbeek onder Molen straat te Meldert. 18. Verkeersvrij winkel centrum Korte- en Lange Zoutstraat en Hoogstraat Aalst. 19. Herwaardering pasto rij Baardegem. Opmer king: Buitengewone Be groting 1988 1.000.000 fr. voorzien zonder toelagen. 20. Aanleg woonerf Loke- renveldstraat te Aalst. 21. Heraanleg Dorpsplein Nieuwerkerken. 22. Openbare verlichting Hovenierspleintje te Aalst. Opmerking: Uit voering met eigen midde len - Begroting 1987. 23. Aankopen groene zo ne wijken Gerstjens en Overhamme. 24. Verbeteringswerken stadspark Aalst. Opmer king: Voor deze werken werd wel degelijk een principiële belofte ver leend en is dit dossier niet als vervallen te ken merken. 25. Aankoop waterplanten stadspark. Opmerking: Uitvoering met eigen mid delen Begroting 1987. 26. Aankoop bomen en heesters. Opmerking: Uit voering eigen middelen - Begroting 1987, 27. Ruimings- en be- schoeiingswerken vijver Kasteel Terlinden. 28. Vorstschadedossier Leuvestraat Erembo degem 29. Varbeteringswerken Esplanadestraat Aalst. Opmerking: Buitengewo ne Begroting 1988 - zonder toelagen. Voor schepen Openbare Werken Anny De Maght is de toestand van het we gennet op het grondgebied Aalst dramatisch wegens veel te geringe kredieten. Volgende jaren zal de to taliteit van de kredieten moeten worden aange wend om de opgelopen achterstand op rampwe gen in te halen. Aalst zou in de huidige situatie min stens 150 miljoen nodig hebben voor renovatie en aanleg van wegen en riole- Volgende wegen zijn volle dig te vernieuwen Aalst Pontstraat, Kerkstraat, Zonnestraat. A. Nichel- straat, Ledebaan, Kreu- pelveldstraat, Padden hoek, Hammestraat, Affli- gemdreef, Nieuwstraat (winkelcentrum), Zout- straten (winkelcentrum), Kapellestraat, Schietbaan, Denderstraat, Waele- straat, Ringoirkaai, Zee- bergkaai, Immerzeeldreef, Putbosstraat, Hyancinten- straat, Zandberg, Pieter Couckestraat, Caudron- straat, Wijngaardveld, Hoogstraat, Beekstraat en tal van kleine straten in de binnenstad, Doorsteek- laan. Baardegem Eerdegemstraat, Oude Heirbaan en Voetpaden langs de Rijksweg. Erembodegem Dom Modest van Assche- laan, Leuvestraat, Resse- beke en Bredestraat. Hofstade Bergweg en Omgeving Kerk. Nieuwerkerken Restert, Verenigde Natië- 10041004nstraat, Bremstraat Huytstraat en Dorpsplein. Gijzegem Verschillende straten op genomen in de riolerings projecten. Enkele weken terug parkeerde de stedelijke reini gingsdienst een dozijn vuilniswagens op de Grote Markt. Teneinde raad omdat de werkomstandighe den niet vol te houden waren in een dienst waarvan iedereen weet dat er zwaar wordt gewerkt. Een afvaardiging werd toen door burgemeester De Kerpel en schepen openbare werken ten stadhuize ontvangen. Men zou na enig bezinken samen over leggen wat te doen staat en haalbaar is. Dat overleg had ondertussen met de betrokken partijen waaronder het ACV en het ACOD plaats. Schepen Openbare Werken De Maght kon medede len dat aan de hoofdvraag van hen die protesteer den wordt voldaan. Van vandaag af tot eind sept- meber 1988 komt er een supplementaire lader op elke wagen. Acht in totaal. Tijdens de vakantie maanden juli en augustus worden er telkens acht jobstudenten ingezet. Een reële verlichting voor de mannen die ons van al ons vuil verlossen. Vlierzele Er rijzen echter meer problemen. De Vlierzeelse vuilnisbelt zou op zaterdag gesloten blijven wat de mannen die de zaterdagmarkt moeten opruimen voor ernstige moeilijkheden stelt. Bovendien zou op weekdagen het stort reeds te 16 u. dicht gaan. De namiddagploeg te Aalst men is verplicht met teams te werken om de beschikbare wagens ~opti- maai te laten renderen zou dan niet meer weten waarheen met het vuil. Het stadsbestuur zal deze netelige kwestie met de betrokken instanties bespreken. LH Groen Aanleg park zwembad, aanleg omgeving sport- schuur Erembodegem, Uitbouw Zandberg, Stads park en Parkbegraaf plaats. Rioleringen Gijzegem: 3 resterende fa sen van het moerriolen- project (±100 miljoen). Uitvoeren van een aantal TRP projecten samen gaande met kollektoraan- leg te Hofstade (centrum). Erembodegem (industrie terrein, Aalst rechteroever (omgeving Varkensmarkt en Hoge Vesten). LH In het kader van de Olym pische Spelen die in Seoel zullen plaatsvinden, heeft de regie der posterijen drie speciale zegels met toeslag uitgegeven, waar van een is ingelast in het speciaal blaadje. Deze zegels, die vanaf 6 juni officieel te koop zijn in alle postkantoren van ons land, kunnen al op 4 en 5 juni telkens van 10 tot 17 uur aangekocht worden in de Kleuterschool van de Binnenstraat 157 te Aalst. Andere plaatsen waar de voorverkoop plaats grijpt zijn Antwerpen (Provin ciaal Veiligheidsinstituut in de Jezusstraat), Brussel (Museum van Posterijen en telekommunikatie aan de grote Zavel 40), in Tournai en Chatelet. Op de zegels vindt men tekeningen van Raymond Come en ze stellen een tafeltennisser, wielrenners en marathonlopers voor. De zegel tafeltennis heeft een waarde van 9 fr. (toe slag 2 fr.), die met de wiel renners een waarde van 13 fr. (+3 fr. toeslag) en van de marathonlopers 50 fr. (+12 fr. toeslag). Ook op het blaadje staat de groep marathonlopers afge beeld. Tematische map «Olympische «pelen» De twee postzegels en het blaadje van voormelde uit gifte worden ook aangebo den in een tematische map. Deze map zal geïl lustreerd zijn met een af beelding in vierkleuren druk van zeven olympi sche disciplines. De map wordt ondeelbaar ver kocht aan de prijs van 100 fr. en dat is de totale waar de van de ingesloten post zegels en van het blaadje, alsmede de kostprijs van de verpakking. Men kan deze tematische map tot uitputting bekomen in de postkantoren of bij de Dienst der Verzamelaars B-1000 Brussel. pk: De Belangengroep van Gescheiden Mannen en hun minderjarige kinderen organiseren op dinsdag 14 juni om 20 u. in de bovenzaal van Het Gulden Vlies, Esplanadeplein Aalst een debatavond met als thema: «Vaders krijgen hoederecht». Hieraan werken mee: jurist Jef Vermassen en sociaal afgevaardigden van de jeugdrechtbank, jeugdbescherming, gezondheidszorg, PMS enz. Inlichtingen en kaarten te verkrijgen bij: Lieven Van der Maelen, tel. 053/78.42.28. Aalst. Verdwijnt dit vertrouwde beeld uit het geheel van de stad? (a) Op initiatief van Mare Galle kwamen onder voorzitter schap van burgemeester Maurice De Kerpel in de Essense Bellemolen vyf parlementairen samen met be heerder van de Artoisgroep van Belbrew. Bedoeling was de gevolgen van de beslissingen in verband met NV Dendria zo fel mogelijk af te slanken. Met grote heren kersen eten is echter steeds een moeilijke zaak. Er bleek dan ook dat de heer De Spoelbcrgh de Lovenjoel niet kon beloven dat de produktie-eenheid Den dria te Aalst zou behou den worden. Duidelijk bleek dat die eenheid ten spoedigste naar Leuven zal worden overgebracht. Over een eventueel uitstel of verdaging van deze ma terie kon evenmin enige belofte worden bekomen. Bleef nog als doekje tegen het bloeden het oprichten te Aalst van een groot dis tributiecentrum wat tot aan de zee dranken zou verdelen. Ook hier kon niets worden beloofd. Waar op vorige punten reeds het tegenovergestel de van wat werd gevraagd beslist werd blijft hier een sprankel hoop. «De zaak wordt immers nog onder- zocht». LH Op vrijdag 10 juni om 20 uur in de Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, Aalst, zijn te gast Mieke .Vogels (Agalev-volksvertegenwoordiger) en Lu cienne Herman-Michielsen (voorzitter van de PW- fraktie in de Senaat). Ze zullen er samen met het publiek debatteren over het zeer aktuele tema «Is milieuzorg een gemeenschapstaak of een private aangelegenheid of beide?». De beide spreeksters hoeven nauwelijks voorge steld te worden. Mieke Vogels is zowat de radde Agalev-tong in en buiten het Parlement. Lucienne Herman-Michielsen is mede-indiener van het abor tuswetsvoorstel en zowel in als buiten Parlement en PW gekend om de hardnekkigheid waarmede zij standpunten weet te verdedigen. Helemaal in de echte geest van de Mikisklub brengt IMAVO (Insti tuut voor Marxistische Vorming afd. Aalst) i.s.m. de Mikisklub deze beide dames samen aan de gesprekstafel voor een zich zeer interessant aankon digende en leerrijke avond. Zoals steeds is er na de inleidingen ruim gelegenheid tot vraagstelling en debat. Iedereen welkom. Gespreksleider: Jos De Geyter, KP-Aalst/Imavo. Aalst. In de stedelijke diensten hebben ook de computers en beeldschermen hun intrede gedaan (a) Aalst. De receptionisten van het stadhuis waren de hele dag paraat om de vele bezoekers de juiste weg te wijzen (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 5