Samenwerking met politie, rijkswacht, brandweer en medische sektor dringt zich op i Emiel Sercu in galerij Paraf En we zijn er van de klas •VI ^Lt^f^^V^dbeeftgedield' Met Teledienst de lucht in Grote internationale ruildag ff De Voorpost - 10.6.1988 - 11 Centrum voor slachtofferhulp Dendermonde Begin september 1987 vergaderde de Raad van Bestuur van VZW Teledienst Dendermonde rond de problematiek van slachtofferhulp. Het was de aanzet tot de oprichting van een Centrum voor Hulp aan slachtoffers (chs) Enkele maanden later volgde een druk bijgewoonde gespreksavond die de start betekende van een sensibilizerings- en bekendmakingscampagne. Begin van dit jaar werd dan een stuurgroep samengesteld en opgericht en Stefaan Kaesteker werd aangeduid als centrumverantwoordelyke die op het Onze Lieve Vrouw Kerkplein 31 te Dendermon de zijn bureel heeft. De eerste slachtoffers hebben zich ondertussen ook al aangemeld en wat meer is slachtofferhulp werd in het arrondissement Dendermonde een feit. Het CHS Dendermonde seksuele delikten, zeden- te vragen opgezadeld, heeft zich tot doel gesteld feiten en misdrijven door Ook omtrent de gerechte- materiele, morele en een aan hen bekende da- lijke procedures, de moge- psycho-sociale hulpverle- der slechts uiterst zelden lijkheden tot schadeloos- rnng aan slachtoffers van worden aangegeven. Hul- stelling, rechtshulp, verze- misdnjven en/of hun aan- pverlenings centra worden keringen, enz. Even be verwanten of nabestaan- wel geregeld met de gevol- langrijk is dat een aantal den te verlenen. Die hulp- gen van misdrijven gekon- slachtoffers hun verhaal verlening kan bestaan uit fronteerd en uit die ont- ook kwijt willen aan ie- informatie en adviesverle- moetingen is naar voor ge- mand die luisterbereid is. mng, vroeghulp, deskun- komen dat de slachtoffers Slachtoffers hebben vaak dige voorverwijzing, mo- onmiddellijk na het mis- ook last van schuld- en rele en psycho-sociale on- drijf grote nood hebben schaamtegevoelens, heb- dersteunmg, psycho-tera- aan morele steun, meer ben angst, last van slaap- peutische begeleiding, be- dan aan financiële, stoornissen en geheugen- geleiding naar politie en Slachtoffers van misdrij- stoornissen. Vaak is het zo njkswacht, enz. Op de ven voelen zich vaak dat het leven na een mis- - vraag of slachtofferhulp nu geïsoleerd, niet begrepen, drijf drastisch is veranderd den worden. Het slachtof- echt noodzakelijk is, kan aan hun lot overgelaten, en er binnen de relaties fer vindt dan direkt ge- best worden geantwoord Vanuit het justitieel ne- met anderen stoornissen hoor, weet zich geborgen, met statistische gegevens, twerk wordt ijverig ge- optreden. Daaruit kan Slachtofferhulpprojekten Jaarlijks wordt 10 tot 20 speurd naar de dader, het men zonder meer afleiden kunnen zich niet de weel- procent van de Belgische slachtoffer wordt niet ge- dat de problematiek kom- de veroorloven passief op bevolking slachtoffer van hoord, laat staan opgevan- plekser is dan wel op het kliënten te wachten. Maar een of meerdere misdnj- gen. De slachtoffers blij- eerste gezicht üjkt. het is precies die vroeg- ven en ongeveer 30% van ven zitten met een hele- Belangrijk is dat de hulp hulp die het grootste pro deze delikten zijn geweld- boel vragen, ook naar snel en efficiënt wordt ver- bleem schept voor be- misdnjven. Het eigenaar- schadeloosstelling toe. leend. Hoe vroeger de ginnende slachtofferhulp- dige is dat slechts 30 tot vAhulp kan worden aangebo- projekten. Een goede sa- den, hoe meer de gevolgen menwerking met politie en van een misdrijf op lange- rijkswacht, ook met de Dendermonde. Stefaan Kaesteker die in Dender monde het Centrum voor hulp is aangewezen. Maar in ons land bestaat er nog zoiets als een wederzijds beroepsgeheim wat het werk niet eenvoudiger maakt. Vermits niet alle slachtof fers terecht komen bij po litie, rijkswacht of brand weer, moeten ook nog an dere kanalen worden aan geboord. Doorverwijzing is dan ook noodzakelijk. Hier ligt een taak wegge legd voor iedere burger, vooral dan voor huisartsen en mensen uit de hele me dische sektor. Een stuurgroep In Vlaanderen staat slacht offerhulp nog in de kinder schoenen. Weinig hulpver leners hebben zicht op de Hnin nnn Inrhtnfferc Ipidt Pr°bleniatiek en hebben Dendermonde. Een aandachtig publiek volgde de uiteenzetting van staatssekretaris er vaak ceen ooleidine Mi PI Smpt nvpr ppwpM in Hp snmpnlpvino (fntn PipI f-fprmnnt) (foto Piet Hermans) 40% van de slachtoffers Konkrete vragen aangifte doen van de fei- Bijna alle slachtoffers zit ten en dat slachtoffers van ten met een aantal konkre- re termijn kunnen verme- brandweer en slachtoffer- er vaak geen opleiding Miet Smet over geweld in de samenleving (foto Piet Hermans) voor gekregen. Het kwam er dus op aan een aantal teit van de hulpverlening medewerking van een aan- mensen rond het centrum kan verbeterd worden. tal sympatizanten zoals Ki te verzamelen die ver- in Dendermonde bestaat wanis Beyaert Dender- trouwd zijn met de proble- de stuurgroep uit een twin- monde, het stadsbestuur matiek of op een of andere tigtal personen uit alle sek- van Dendermonde, Bond wijze in kontakt kwamen toren. zonder Naam, Adventsak- met slachtoffers. Deze Het CHS Dendermonde tie Welzijnszorg en vele mensen kregen als taak moet een jaar proef draai- adviezen te formuleren en, waama de erkenning naar de konkrete werking kan volgen en het projekt van het centrum toe, bij te subsidieerbaar wordt. Mo- dragen tot de sensibilize- menteel wordt er dus met ring en het verlenen van eigen kredieten gewerkt, informatie vanuit hun Het CHS is maar leefbaar hoek, waardoor de kwali- dank zij de financiële anonieme schenkers. Men kan het Centrum voor Hulp aan Slachtoffers be reiken op het Kerkplein 31 te Dendermonde van maandag tot vrijdag van 9 tot 12.30 uur en op dins dag van 13.30 tot 16.30 uur. Telefonisch kan men er terecht op het nummer 052/21.69.32 of 21.51.35. Dendermonde. Een belangrijke faktor in de doorverwijzing is ook de brandweer zo zegde de Dendermondse brandweerkommandant en staatssekretaris Smet gaf toe dat men dit over het hoofd had gezien (foto Piet Hermans) Lebbeke vormelijke Tijdens de juni maand ekspossert teke naar Emiel Sercu werken van zijn hand in de Leb- beekse galerij -Paraf". Twintig jaar geleden stel de de bekende en betreurde Lambert Jagenau de jonge schilder Emiel Sercu voor in Brussel. Sercu bracht toen een paradijselijk schilderwerk, uitstekend passend in die woelige bloemenperiode. Z'n werk ademde vrijheid, jeugdige passie en onaangetaste erotiek uit. Deze semi-psychedlische «flower-power»-kunst is herstelt de zwart-witte tische v__ 8ercu wel enigszind ont- norm. dte door elke kijker, schuifjes doet zeker geen groeid, aldus Patrick Meir- naar e*8en kreatieve ge- eer aan deze kunstenaar, te. die de kunstenaar bij moedsg®8telteni8, tot Emiel is kreatief immers te zijn tentoonstelling m Par- k*eur gebracht kan levendig en raakt veel te af ook zal inleiden. Het gorden. makkelijk bewogen door reen te werk van Sercu Naaat deze gedroomde de kracht van de schoon- blijfl wel nog trouw aan de landschappen, aldus ver- heid om echt pragmatisch eerste beginselen van zijn der Patrick Meirte, toont ideologisch te werken schüderspëtica. maar is Emie.1 861X311 °°k ziJn zeer °e ekspositie van het werk toch geëvolueerd tot meer verAJnde taferelen der li- van Emiel Sercu brengt ingetogenheid, raffine- chamelijkheid. Beeldscho- vooral het come-back oeuv- ment en mathematisch ne nimfen bevolken sen- re van de schilder in het kompositorische beheer- suele' erotische scènes, licht, Emiel is echter ook aing. Vaker spreekt nu een Zmder8e lichaamstaal aktief als beeldend kunste- nmniënstische verinnerlij- baadt vl°tte, fnsse lij- naar en als houtsnijwer- king. Emiel Sercu anno '88 I?en Meisjes 411 trance, lus- ker Ook van dit werk mo- tekent o.a. oases van rust tlg genietend van de eigen gen wij verwachten een en vrede, zorgeloze land- itohaamspracht, kronke- klein sfeerbeeld op te snui «happen, lapjes troost. lend zwoele visioenen, ven in galerij «Paraf» Hij tekent een ersatz-we- }okken de begerige blik- De tentoonstelling van het r®ki. badend in een sfeer ken van de bewonderaar. werk van Emiel Sercu is van ongeschondenheid, 06 mo80of S®1™ komt dan toegankelijk, van 4 tot en zuiverheid en tederheid. weer tot uiting in ern- met 26 Juni. Op vrijdag stiger, haast symbolisch van 18 tot 20 u., op zater- De sixties-kleurtjes en hip- werk. Vaak staat hier de dag van 14 tot 20 u. en op Pe. spetterende fatasietjes clowneske figuur centraal, zondag van 14 tot 20 u. "limen de baan voor stren- midden een wereld van Sfe lijnen, architekto- maskers, doodshoofden en nisch haast futuristische kadavers, kompoeitiemodellen, een- Dit onderverdelen van het voud en ingetogenheid, talent van Sercu in thema- Vic De Donder schreef: Velen onder ons hebben deze zin meerdere malen in Gent en'voor zovele an- gezongen, gefloten en uitgeschreeuwdHet bete- deren als reserve onderof- kende het eind van een soldatentijd, waaraan men Dcieren en officieren. In na afloop met veel weemoed terugdenkt. Wie °ok aand^ht heeft ongetwijfeld^straffe verhalen meegemaakt, geroemde soldatenlief dat weet die nog haarfijn na te vertellen en waar het vaak alleen maar een fel moet ook nog wat dikker in de verf te zetten, gekleurde postkaart was Opmerkelijk daarbij is dat velen van die heldenda- in het persoonkijke kastje gen blijkbaar in alle eenheden en alle kazernes van de milicien, de relaties zijn voorgevallen en dus een stuk folklore, ge schiedenis, legende zijn, ontsproten aan de rijke fantasie van de soldaat. Dendermondenaar van ge- door Nic Bal die de legen- boorte, maar nu woonach- darische leiders van de so- tig dichter bij zijn werk bij cialistische strijd zal be- een van de grootste kran- schrijven, ten van Vlaanderen, is Vic «En we zijn er van de klas» De Donder met «En we zijn is het vierde boek dat Vic er van de klas» niet aan De Donder schreef. Hij pu- zijn proefstuk toe. Voor de blioeerde in de tachtiger Standaard Uitgeverij jaren ook twee romans, schreef hij enkele maan- «Carolus» in 1984 beteken den geleden «Kom eens de zijn debuut en twee jaar naar mijn kamer», een ver- later verscheen van hem haal met herinneringen «Verbrande Parels» Nog uit de collegejaren van in 1986 kwam «Kom eens weleer. Een boek dat ver- naar mijn kamer» van de scheen in «de zwarte pers en dat betekende zon- reeks» van de Standaard der meer de bekendheid Zwart omdat de omslag van Vic De Donder als van de boeken zwart is, auteur, niet omdat ze niet goed Vergelijkingen maken is verkopen, want van «Kom altijd verkeerd, maar wie eens naar mijn kamer» «Kom eens naar mijn ka- met thuis, en ga maar door. «En we zijn er van de klas» verhaalt over al die dingen met een vanzelf sprekendheid zodat elke soldaat er een stukje van zichzelf weet in te herken- Het is een traditie dat Teledienst helikoptervluch- ten organizeert. Elk jaar opnieuw kennen die veel sukses. Teledienst moet dergelijke manifestaties organizeren om gelden bij elkaar te krijgen om de verdere werking mogelijk te maken. Dit jaar hebben de Teledienst luchtdopen plaats op zaterdag 25 juni van 14 tot 18 uur. Zoals vorig jaar heeft het opstijgen en landen van de helikopter plaats op het Haventerrein aan de Scheldekaai (Noordlaan) dus vlakbij het centrum van Dender monde waar er bovendien parkeergelegenheid in overvloed is. Het is een echt unieke belevenis dergelijk helikop- tervlucht boven je eigen stad en allicht eigen huis mat tuin mee te maken. Per vlucht kunnen er zes personen mee. Wie een Teledienstlotje heeft gekocht kan allicht gratis mee, want een aantal onder hen heeft een dergeüjke luchtdoop gewonnen. Voor de anderen kan men tegen een zacht prijsje de luchtdopen meemaken. te starten tot de brave sol- van toen. En dat is het daat die er met een tenir opzet van de hele reeks, nen. Van de bouletten die van door gaat en nog vele ,,En we zijn er van de klas» veel te hard waren om te dingen meer. Het wordt al- is verkrijgbaar in de boek eten tot de koeken wan- lemaal verteld in een stijl handel en kost 550 fr.een neer men wat mispeuterd die doet terugdenken aan peulschil voor een brok had, van de auto's die de grote vertellers van nostalgie uit de soldaten- steeds opnieuw weigerden Vlaanderen, aan de tijd ktf0- Prentkaartenklub Aalst Op zondag 12 juni in de Sint-Annazaal, Roklijfstraat te dag eerder, zaterdag 11 Aalst aan het kruispunt Gentsesteenweg-Boudewijnlaan juni, haar 5" qrote ruil- van Q Int 17 11 iu3 beurs alle verzamelingen van 8.30 tot 17 u. grote internationale ruildag. Nadere informatie bij de prentkaart uit de streek T»«LÜ'«ü.t01 zijn er ondertussen 15.000 mërT S kS Banny Denarefi "'S^eeld, aangevuld met dOOTStortinq eksemplaren over de toon- zien mei van ae indruk Moyersoenpark 12 te 9300 een pentekening van de de toon- zien mei van ae indruk bank gegaan. En dat is ontdoen dat «En we zijn er voor Vlaanderen enorm van de klas» meer ge- veel. schiedkundig is. De Don- In dezelfde reeks ver- der beperkt zich inderdaad scheen ook al «Bij ons in 't niet louter tot verhaaltjes Dorp» van direkteur gene- die leuk aan elkaar worden raai Cas Goossens van de geknoopt, al zal hij wel een BRT en ook dat boek loopt hele avond door kunnen als een trein. In het najaar vertellen over de vele straf- volgt dan «Zij droegen de fe en minder straffe toeren rode vlag» gesohreven die oud-soldaten hem heb- per Aalst. tel. 053/21.79.87. 0^^ Ter herinnering aan deze Dif wordt een kollektie op manifestatie wordt een zichzelf, nieuwe prentkaart uitge- De vorige kaarten worden geven, de achttiende in de reeds fel gezocht, rij. Ze is te bekomen aan Broodjes en drank te be de ingang van de zaal aan komen aan de prijs van 30 fr. De opia- prijzen. Galerij Paraf vind je langs de Dendermondsesteen- weg 6 te Lebbeke. Pierre Van Rossem ben toevertrouwd op zijn de beurs. ge is beperkt tot het nor male aantal bezoekers van Vic De Donder speurtocht naar het solda ten ver leden, hij graaft ook in de geschiedenis van mi litaire eenheden, legt ver banden, zoekt naar achter gronden en probeert waar het maar kan ook de ware betekenis van gebeurde feiten neer te schrijven. In «En we zijn van de klas» worden verschillende fa cetten van de legerdienst besproken. Van bij het prille begin, het eerste op roepingsbriefje dat een jongen op 16 jaar of zowat in de brievenbus vindt, zijn aanmelding (vroeger) bij het «Klein Kasteeltje», zijn inlijving in een opleidings centrum, zijn wedervaren bij zijn eenheid, het af zwaaien en alles wat daar tussen in gebeurt. Het ka zerneleven in al zijn ver scheidenheid en dat wilde wel eens anders zijn voor landmacht, luchtmacht en zeemacht, voor infanterist en administratieve kracht, voor de mannen van de Ci- bi die in Aalst gelegerd wa ren, voor gezondheids dienst in het Hotel Leopold Telkenmale wordt een ou- 35 van Philatelia Alosta te Aalst. Nadere info bij Urbain Le Compte, Molenstraat 56 te 9300 Aalst. Tel. 053/ 21.35.15 van 9 tot 11 u. en normale 053/21.46.77 van 18 tot 19.30 u. Alle verzamelingen 180 m. tafel. Buffet. In de zelfde zaal organi- Parkin9- seert Philatelia Alosta een LH ;T 1 Aalst. Enkele werkers van het tweede brochettenfestival in het Amerikaans Miami Beach aandoende lokaal (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 11