li l^fT -- f Op de tentoonstellingskalender van het Kultureel Centrum Affligem Theatertechnische Dagen in De Werf Kunstboek Frans Lemaire n 41 Binnentreden in de wereld van de batik Dries Van Den Broeck en Herman Erkelbout in Affligem Figuratieve schilders uit de streek 14 - 10.6.1988 - De Voorpost Tijdens de maand juni zijn opnieuw meerdere kunstenaars te gast in het reeds wijdbekende Kultureel Centrum Affligem. tot en met zondag 12 juni in de zalen A: kunstschilder Herman De Backer (Denderleeuw) en kunstglazenier Erik De Grom (Welle). van zaterdag 11 juni tot en met zondag 26 juni in de zalen B: het «schildersateljee 80/90» (Sint-Agatha-Berchem) van zaterdag 11 juni tot en met zondag 26 juni in de kunstkelder: de «Vriendenkring van Lombeek», met Pierre Bornauw, Leon Van Eenoo, Etienne Vereecken en André Troupin. van vrijdag 17 juni te 20 uur tot en met zondag 3 juli in de zalen A: Dries Van den Broeck (kunsttegelkeramiek) en Herman Erkelbout (kunst schilder). Voor heel wat kunstliefhebbers opnieuw een ideale gelegenheid voor een aangename kenni am airing Het «Schildersateljee 80/ 90», opgericht in juni 1985, te Sint-Agatha-Ber chem, wil bij de leden de kreativiteit stimuleren in enkele grafische discipli nes. Voorzitter Raf Bue- kens: «Het ateljee wil geen school zijn, toch kan men er veel leren, o.a.: het over winnen van de remmingen die bij het kreatief zijn op treden, het aanscherpen van de zelfkritiek door de openhartige besprekingen van de realisaties.Het or ganiseren van tentoonstel lingen van eigen werk en het bezoeken van tentoon stellingen ronden het ge heel van de werking af. Reeds drie seizoenen vol gen verscheidene leden sa men de Vasa-sessie8 in de Vlaamse Ardennen. Tij dens de tentoonstelling in het Kultureel Centrum Af- fligem wordt vooral de na druk gelegd op de sponta neïteit en de frisheid van de techniek van de deelne- Pierre Bornauw is voorzit ter van de «Vriendenkring van Lombeek» die in het begin van 1987 werd opge richt. Hij werd geboren te Asse op 1 oktober 1931. Reeds op dertienjarige leeftijd zette hij zijn eerste schuchtere doch definitie ve stappen op het kunste naarspad. Zijn eerste wer ken waren potloottekenin gen, daarna schakelde hij over naar waterverf en la ter naar de olieverf. In zijn schilderijen getuigt hij een integer mens te zijn, met (zoals andere Roosdaalse kunstenaars) een interes sante kijk op de wijde we reld, de landschappen, de BASTT vzw, de Belgische Associatie voor Scenogra- fen en Teatertechnici orga niseert op 11 en 12 juni e.k. in het Kultureel Cen trum De Werf, Molenstraat 51 te Aalst voor de vierde maal haar «Theatertechni sche Dagen». BASTT onderscheidde zich de laatste jaren vooral door het zenden van decor- en kostuumontwerpen van Vlaamse scenografen naar buitenlandse tentoonstel lingen. Door de inzet van BASTT was het werk van Vlaamse ontwerpers te zien in Novi Sad - Joegoslavië en op de Quadriënnales van Praag in 1983 en 1987. De inzen ding voor deze laatste ten toonstelling zal te zien zijn in de balletzaal van het CC De Werf. Een tweede as pekt van het werk van BASTT is de bij scholing en ontwikkeling op het professionele vlak van de theatertechnici werkzaam bij de Vlaamse toneelgezelschappen, thea ters en kulturele centra. Om aan dit gestelde doel te beantwoorden organiseert BASTT tweejaarlijks, al ternatief, een bijscholings cursus en een theatertech nische vakbeurs. Deze laatste vindt op 11 en 12 juni plaats in het CC De Werf te Aalst. 25 toeleveringsbedrijven uit binnen- en buitenland presenteren in de tentoon stellingsruimte op de eer ste en de tweede verdie ping hun nieuwste pro- dukten of diensten op theatertechnisch gebied, zoals belichting, geluids versterking, toneeluitrus ting, kostumes en dekor- bouw. Onnodig te zeggen dat de ze tentoonstelling niet al- belangrijk is Ook iedereen die begaan is met het amateurtoneel kan hier een schat aan infor matie vergaren. Ter gelegenheid van deze TT-dagen wordt ook de tweede uitgave van de «Theatertechnische Gids» uitgebracht. Deze gids om vat alle adressen van per sonen en bedrijven die met de opbouw van een theater- produktie te maken hebben. Openingsuren: zaterdag 11 en zondag 12 juni 1988 van 10 tot 18 uur. De toe gang is gratis. Bij wijze van uitsmijter speelt Theater Taptoe op zondag 12 juni te 17 uur «Karei en Elegast». Voor BASTT-leden is ook hiervoor de toegang gra tis. Niet-leden betalen 50 fr. LH Ter gelegenheid van zijn 85e verjaardag (•9.07.1903) wijdt «Dialoog», vereniging ter bevordering van kunst en geschiedenis een huldeboek aan Frans Lemaitre, kunstschilder en beeldhouwer die echter ook muziek en letteren weet te waarderen. Het boek is van formaat 22 bij 30 cm. en heeft 80 pagina's met tal van illustraties waaronder ook enkele in kleuren. Foto's van beelden, schilderij en, portretten. Tot 12 juni kan u intekenen voor 600 fr., verzendkosten inkluis, door storten op rekening 293-0236696-71 van Frans Lemaitre (tel. 053- 79.00.62) of bij Plancipy, Vrijheidstraat 37, te 9300 Aalst. Het boek verschijnt in beperkte oplage en is niet verkrijgbaar in de boekhandel. Leon Van Eenoo werd te Roeselare geboren op 9 ju ni 1921. Na zijn schooltijd ging hij in het beroep van fotograaf, en is dat geble ven tot aan zijn op pen sioen stelling. Hij volgde de Akademie te Roeselare. Daar behaalde hij in 1939 een eerste prijs Tekenkun- de en een eerste prijs Deko ratie. In 1941 behaalde hij alle eerste prijzen in de hoogste klas. Hij be kwaamde zich geleidelijk verder, ook in de schilder kunst en stelde in groep reeds meerdere malen ten toon. Hij schildert steeds figuratief. Etienne Vereecken werd te Moorsel geboren op 6 de cember 1934 en woont sinds 1960 te Aalst Vanaf 1975 interesseerde hij zich vooral aan de fotografie. In 1983 begon hij zich te wa gen aan de schilderkunst Hij is op dat gebied een zuiver autodidakt Zijn voorliefde gaat hierbij vooral naar de natuur en het landschap. Vanaf 1984 nam hij reeds verscheidene keren deel aan groepstentoonstellin gen o.a. te Heldergem, Le de, Asse, Aalst, O.-L.- V rou w-Lombeek Andre Troupin werd te Verviers geboren op l de cember 1929. Hij studeer de achtereenvolgens te Verviers en te Aalst. Hij behaalde verschillende di ploma's en werd in 1970 benoemd tot tekenleraar aan het Sint-Pieterskollege te Ukkel, waar hij nieuwe «ateliers» op touw zet. In 1976 hield hij een eerste tentoonstelling, en vanaf 1984 neemt hij regelmatig deel aan hobbytentoonstel lingen. In 1985 behaalden zijn leerlingen (12-13 jaar) twee zilveren en vier bron zen medailles aan de «Prix National de Créativité». Voor heel het ingezonden werk kreeg hij de Gouden Medaille. Met niet minder sukses heeft hij deze deel name herhaald in 1986 en 1987. Dries Van den Broeck werd geboren te Opwijk in juli 1927 en liep kollege te Aalst. Hierop volgden ze ven jaar kunstopleiding aan het Sint-Lukasinsti- tuut te Brussel. In 1955 is hij met tegelke- ramiek begonnen en is zo wat de enige kunstenaar in ons land die zich uitslui tend op deze kunsttak heeft toegelegd. Kunstkritici typeren hem als volgt: «Typisch voor zijn werk is de rake stile ring, een strak afbakenen van het essentiële en de volledige kleurenbeheer- sing. Zijn werk leidt ons binnen in een absolute droomwereld, de seizoe nen, de verloofden, levens vreugde... zijn er tijdloos geworden door de eenvoud van de voorstelling, door de geslaagde symboliek, door het rijke koloriet» Panelen van zijn hand zijn o.m. te bezichtigen in de kerken van Zellik en Ma- zenzele, in het Parochie centrum van Halle, in de abdij van Affligem, in het kasteel van Gaasbeek Thans is hij voor de acht ste maal te gast in het Kul tureel Centrum Affligem. Herman Erkelbout werd geboren te Sint-Genesius- Rode op 25 mei 1926. Reeds vanaf zijn prille jeugd ging zijn interesse uit naar de plastische kun sten. Op 17-jarige leeftijd debuteerde hij aan het Sint-Lukasinstituut te Brussel. In 1950 kreeg hij een vermelding in de Gode- charle-Prij8 en enkele ja ren later werd hij laureaat van de Prijs van de Provin cie Brabant. Hij voelt zich niet thuis in het abstrakte. Landschappen en kinde ren vormen zowat zijn voornaamste thema's. Hij heeft hierbij een voorkeur voor portretten van kinde ren en opgroeiende jeugd. Voortdurend zocht hij nog naar andere kleurentech- nieken. Al deze exposanten hopen heel wat kunstliefhebbers te mogen begroeten in het Kultureel Centrum Af fligem. Je kan er terecht op zater dag van 14.30 u. tot 20 uur, op zondag van 11 urn- tot 12 uur en van 14.30 tot 20 uur, op andere dagen, op afspraak. Tel. 053/ 66.70.25. D.B. Aalst. Marie-Jeanne Keunen, bloemenschilderes in de Belfortzaal (Ih). Aalst. Schepen Bourlon, voorzitter van de toneelgroep «Voor Taal en Vrijheid» schonk het allereerste «Koninklijk Landjuweelin bruikleen aan de Werf, waar het staat te pronken in de wandkast bij de inkom (a) l i Aalst. In Galerij Netwerk expozeert Johan De Wit (a) In de schaduw Frans Lemaitre, een man die zich tot geen isme be kent, wars is van nieuw lichterij en charlatanisme en te veel zelfrespekt voelt om zich via een of andere recensent op een sokkel te laten plaatsen, kreeg in de loop van zijn lange carriè re nooit het volle pond. Goede momenten in zijn leven en kunstenaarsloop baan gingen voorbij zon der officiële erkenning. Hij had trouwens weinig interesse over al wat dan toch over hem werd ge zegd en geschreven. Mis schien heeft hij, als man die een eigen visie op de dingen heeft en resoluut zijn eigen weg gaat, enigs zins buitenspel gezet. Lemaitre bracht geen vormvernieuwing, is geen geëngageerd kunstenaar Wel een stille werker die ongestoord aan de eigen kunst bouwt en zulks met de sereniteit die uit zijn beelden straalt Opleiding Als zoon van een beeldhou wer-restaurateur leerde Frans van kindsbeen af heel wat knepen van het vak. Na zijn studies aan het 8int-Maarteninstituut en bij de Broeders van de Christelijke Scholen aan het Keizerlijk Plein be kwaamde hij zich aan de akademie8 te Aalst en te Brussel. Vooral anatomie, de leer van de spieren, boe zemde hem uitermate be lang in. Prijs van Rome In zijn klassieke periode werd hij geselekteerd voor de gerenommeerde «Prijs van Rome» waaraan hij deelnam met een suite van zes werken: «Beschaamd», «Denker», «Danseres», «Vrouwenbuste» (4 levens grote beelden) en twee ka rakterkoppen «Stoker» en «Kolenlosser». Kentering Omstreeks 1928 kwam er een kentering in zijn werk en belandt hij in een meer expressionistische periode met zijn «Granaatwerper», «8cheepstrekkeren «Bok ser». Naast de viriele beelden voelde Lemaitre zich ook aangetrokken tot meer zinnelijke werken als «Jeugd», «Begeerte», «Ver langen». Twee polen waar tussen zijn oeuvre zich bewoog. Via «Nieuw Leven» houdt Lemaitre in A93 zijn eerste tentoonstelling waarna hij zich tot de Aalsterse Kunstkring als lid beken de. Samen trouwens met Valerius de Saedeleer, Leo Piron, Frans Coppens, Frans De Koninck, Jan Van Malderen en Leo Praet. Met zijn «Beethovenkop» gooide hij hoge ogen en in Aalst wordt de voorbijgan ger permanent gekonfron- teerd met werken van Le maitre. Zo met de crucifix aan de Werfkapel en met het Sint-Mart inusbeeld met bedelaar in de hoofd kerk. LH Hedwig Van de Steen, gekend wegens de kunst en antiekveilingen, organiseert van 9 tot 17 de- oember ter gelegenheid van het twintigjarig be staan een retrospektieve tentoonstelling. Thema ervan is het werk van figuratieve kunstenaars die in de regio of in het Brabantse expozeerden tussen 1900 en 1955. Verleden vrijdagavond liep het Vredehuis, Espla nadestraat 8, vol voor de vernissage van batikwer ken van Hélène De Ridder, een jonge dame van beroep bediende in het Aalsters O.L. Vrouw Ziekenhuis doch die haar hart heeft verpand en haar jonge le ven gewijd aan de batik. Een uiteraard minder pro zaïsch werk dan haar da gelijkse bezigheid. Bij ba tikken kan ze zich inder daad uitlevén, haar krea- tieviteit botvieren want ba tik is voor haar meer dan een behoefte. Het is haar leven zelf Tussen de vele gerenom meerde artiesten die de ga lerij van Vrede8huis reeds mocht ontvangen slaat Hé lène alleszins een goed fi guur. Haar opleiding in de stedelijke akademie waar ze monumentale kunsten en sierkunst volgde en uit eindelijk opteerde voor tekstiel staat daar borg voor. Vooral omdat de aange leerde vaardigheden ge paard gaan met intrinsiek talent en met verbluffende kreativiteit. Hélène leeft inderdaad vaak op zich zelf in haar eigen wereld en daar ontstaan dan de vele mooie werken naar de eeu wige tema's van leven, groeien en sterven Vaak in zwart-wit kontrasten met alle tussenschakerin- gen en tinten in een soms angstaanjagend span ningsveld Werken van Hélène laten ook de kijker nog een kans. Die heeft nog ruime interpretatiemogelij khe- den bij nader toezien en zich inleven in het werk Meest imponerend blijft uiteraard haar Valerius De Saedeleerprijs voor haar werk «Trigonaal bouwen» dat bestaat uit drie pirami des. Prijs goed voor 25.000 fr. waarin echter voor 15.000 fr. materiaal ver scholen zit. Ze werd nog bedacht op een belasting van 8.000 fr. doch een der gelijke in het oog sprin gende plaats in museum of kultureel centrum werd (nog) niet bekomen. Tot einde juli kan U in Vredes- huis, terecht om in de we reld van Hélène De Ridder binnen te treden. Dat op weekdagen van 12 tot 16 u., op vrij- en zaterdagen van 12 tot 24 u. en op zondagen van 11 tot 16 u. Evenwel gesloten op maandagen. Van 18 juni tot 3 juli stellen twee belangrijke hedendaagse Vlaamse kunstenaars hun werken ten toon in het Kultureel Centrum van Affligem, Abdijstraat 6 te Hekelgem. Dries Van Den Broeck, af- keramieker, m.a.w. een komstig van Opwijk en kunstenaar die zich heeft sinds vele jaren gevestigd gespecialiseerd in het ma- in Alsemberg, is een tegel- Van den Steen is op zoek naar allerhande dokumen- tatie om de katalogus vala bel te kunnen stofferen Deze tentoonstelling zal worden gerealiseerd in sa menwerking met Dialoog, vereniging voor kunst, kuituur en geschiedenis onder voorzitterschap van dr. Rik Strypens. U zal er kunnen kennis maken met het kruim van plastische kunstenaars uit die periode als Valerius de Saedeleer, Pieter Gorus, Jan Van Malderen, Piet Gillis, Theo Praet, Gustaaf van den Meersche, Jan De Cooman, Leo Piron, Frans De Koninck, Karei De Bauw en Modest Van Mulders. Rik Strypens zorgt hierbij voor teksten en illustraties in de katalogus. Wie over deze kunstenaars dokumentie, teksten, pers knipsels, foto's of wat dan ook bezit wordt verzocht dit te melden aan Rik Stry pens, Gentsesteenweg 213 te 9300 Aalst. Tel 053/ 70.47.64 U kan ook te recht bij Hedwig Van de Steen via 053/70.08.89 LH ken van schitterende tegel tableaus. Wellicht heeft hij op dit ogenblik zijns gelijke niet in Vlaanderen, ook al om wille van de ingewikkelde realisatiemetode die aan deze kunstvorm ten grondslag ligt, zodat slechts weinigen erin sla gen deze verfijnde tech niek onder de knie te krij gen. Stylisti8ch getekende vrouwenfiguren sieren ve le zijner werkstukken, wijl ook het dier het weze paard, vos, haan of vlinder bijna nooit ontbreekt. Al zijn stukken munten uit door een opvallend, maar harmonisch coloriet. Herman Erkelbout, af komstig van St. Genesius- Rode en thans gehuisvest in Dilbeek, is de schilder van zeer gewaardeerde im pressionistisch aandoende landschappen en ontroe rende kinderfiguren. Zijn doeken behoren tot een gans aparte strekking en a zijn in geen enkel opzicht Aalst. In het Vredeshuis expozeert Helen De Ridder. De kunstenares werd ingeleid te vergelijken met het mi- door Frans Vanvolsem (a) nutieus en kleurgetrouwe weergèven van het onder werp. Hij ziet de dingen in een eigen, soms onthut sende kleurencombinatie die perfect het zieleleven van de schilder op het doek wil vastleggen. Het don kerblauw en het paars, in al him schakeringen, zijn overheersend en bijna al om tegenwoordig. Het zijn rapsodies van kleur en im pressie: een uitzonderlijk talent. De vooropening van de tentoonstelling heeft plaats op vrijdag 17 juni, om 20 uur, met als inlei dende gastspreker Frans Matthieu, de muzikale om lijsting wordt verzorgd door het Jan Niklaasor- kest uit Hamme onder lei ding van Dirk Ottoy. Overigens is de tentoon stelling te bezoeken op de zaterdagen 18 en 25 juni en 2 juli. telkens van 14 tot 20 uur, alsmede op de daarbij aansluitende zon dagen tussen 11 en 13 uur of tussen 14 en 20 uur. Een gelegenheid om niet te missen!

De Voorpost | 1988 | | pagina 14