Kolenopslagplaats bil Erembodegems station zorgt voor gruis, stof en lawaai Pleidooi voor afschaffen van taks op voetbaltickets Superstar op wielen in Aalst P De tweede balie van Kuituurcentrum De Werf HRIT0 Aalst houdt kontakt met nijverheid De Voorpost - 10.6.1988 - 3 Bewoners van de Erembodegemse Termurenlaan en IJzerenwegstraat zijn de aktiviteiten van een kolenfirma duidelijk beu. Die gaan inderdaad gepaard met stof van kolengruis dat overal doordringt en een veelheid aan decibels. De vele inspanningen die de inwoners zich tot hiertoe getroostten leidden nog tot geen enkel resultaat. Raadslid Baita Dolores maakt de historiek van deze lijdensweg. Ze doet het zo goed en korrekt dat schepen Doorns haar ermee feliciteert. «Ik had het zelf niet beter kunnen doen», geeft hij toe. Sinds de zomer van 1985 ondervinden de inwoners van de Termurenlaan en de IJzerenwegstraat te Erembodegem ernstige la waai- en stofhinder van het kolenbedrijf dat zich op de loskoer van het sta tion Erembodegem heeft gevestigd. Het kolengruis, dat zich overal verspreidt tijdens de zomermaanden en één kleverige massa wordt bij regenval, maakt het hen behoorlijk moeilijk. Niet alleen dringt het gruis overal doorheen en schaadt woningen en tui nen, maar ook vormt het een gevaar voor de ge zondheid van de omwo nenden, inzonderheid van de oudere bewoners. Voeg daarbij de geluids hinder, Vooral veroorzaakt door de transportbanden voor het lossen en laden van de kolen, en die soms vanaf zes uur 's morgens de aanvaardbare decibels in hoge mate overschrijdt dan zal u begrijpen dat vele inwoners last van hoofdpijn ondervinden en dit oorverdovend lawaai ervaren als zenuwslopend. Klachten De eerste klachten date ren reeds van 1985. Op 7/10/85 laat de schepen van Leefmilieu aan een betrokken inwoonster we ten dat de klacht gegrond is. Hij schrijft dat zowel de NMBS als de exploitant verzocht werden de vol gens het A.R.A.B. wette lijk. voorgeschreven ver gunning voor het exploite ren van de gewraakte op slagplaats voor steenkool zo spoedig mogelijk bij het Aalsterse gemeentebe stuur aan te vragen. Op 13 januari 1986 laat dezelfde schepen aan de zelfde klaagster weten dat het kolenbedrijf een vraag tot het exploiteren van de kolenopslagplaats heeft in- Op 22 januari 1986 deelt hij haar mede dat opnieuw bij de N.M.B.S. aange drongen werd «om deze terreinen zo spoedig mo gelijk te ontruimen». Dubbelzinnig Op 24 januari 1986 laten 26 inwoners van deze stra ten bij aangetekend schrij ven hun opmerkingen en voorstellen aan het C.B.S. van de stad Aalst ge worden. Tijdens de zitting van het schepenkollege van 27/10/ 86 wordt de vergunning geweigerd, omdat de op slagplaats voor steenkolen zich ontzettend dicht bij een aantal woningen be vindt gelegen aan de Ter murenlaan en de los- en laadaktiviteiten van steen kool er groot zijn en om dat er bij de los- en laad aktiviteiten stofhinder ont staat en ingevolge ruimte gebrek het niet mogelijk is maatregelen te treffen om de hinder te beperken. Na al die klachten en na het weigeren door het C.B.S. van een exploita tievergunning voor een kolenopslagplaats verleent hetzelfde C.B.S. 14 dagen later, nl. op 10/11/86 een bouwvergunning aan de zelfde groothandel in ko len voor het leggen van betonnen stortvloeren voor dezelfde open kolen- stapelplaats. Begrijpe wie begrijpe kan: dit is dubbelzinnig en tegenstrijdig en schept rechtsonzekerheid zowel voor de bewoners als voor de exploitant. Op 26/11/86 gaat de ex ploitant echter in beroep bij de Bestendige Deputa tie van de Provincieraad van Oost-Vlaanderen te gen de weigering van de exploitatievergunning door het C.B.S. Dit beroep wordt door de Bestendige Deputatie op 27/2/87 onontvankelijk verklaard. Al dan niet verzegeld? Tijdens de periode waarin de schepen van Openbare Werken het burgemeester schap waarneemt, wordt de werf gesloten en verze geld. Zodra u, de burge meester, uit vakantie terug was worden de zegels ver broken, wordt een symbo lische verzegeling aange bracht en wordt de niet toegelaten exploitatie her nomen. Tengevolge van deze fei ten stellen op 31/7/87 43 inwoners van de Termu renlaan en de IJzerenweg straat een petitie op. De delegatie die u deze petitie overhandigt, wordt naar eigen zeggen, met een kluitje in het riet gestuurd. Op 5/8/87 laat de schepen van Leefmilieu aan een betrokken inwoonster we ten dat hij de burgemees ter nogmaals attest ge maakt heeft op de proble men rond de gewraakte exploitatie en dat hij u om hetspoedig nemen van maatregelen heeft ver zocht. Ook aan zijn vragen wordt op dat ogenblik geen ge volg gegeven. PV zonder gevolg In december 1987 wordt tijdens een bepaalde los sing van kolen bij de be voegde politieofficier klacht neergelegd. Deze officier stelt onmiddellijk de overtreding vast. Op de vraag waarom deze en vroegere overtredingen niet werden gesanktio- neerd, wordt door de poli tieofficier geantwoord dat dit «van de burgemeester afhangt». Intussen gaat de exploita tie ongehinderd verder. Uiteindelijk worden dan, op 24/2/88 voor de tweede maal de zegels gelegd, nu door middel van één lange ijzerdraad, die door een aangebrachte nadarafslui ting gevlochten wordt en die met geen enkel vast pun: verbonden is. De omwonenden zeggen mij dat deze verzegeling geen enkel nut heeft: re gelmatig tilt het personeel van de exploitant de na darafsluiting op en ver plaatst ze, zodat de exploi tatie zonder meer kan doorgaan. Er worden zelfs kolen opgeslagen naast de stortvloeren en naast de nadarafsluiting. Nieuwe aanvraag De firma heeft trouwens ondertussen, blijkbaar on voldoende afgeschrikt door de weinig doortasten de houding van het stads bestuur, en spijtig genoeg inzonderheid van de bur gemeester, op 25/6/87 op nieuw een aanvraag inge diend voor het exploiteren van deze kolenopslag plaats, aanvraag die door het C.B.S. slechts op 11/4/ 88 opnieuw werd gewei gerd. Weigering waarte gen de raadsman van de kolenexploitant opnieuw beroep aangetekend heeft bij de Bestendige Depu tatie. Op 19 mei wordt het be richt uitgehangen aan de ingang van de loskoer, waarin wordt gezegd dat het beroep ter inzage ligt op de stedelijke dienst Leefmilieu. Op 26 mei tenslotte, wordt door de inwoners een aan getekend bezwaarschrift aan de goevemeur van Oost-Vlaanderen overge maakt, waarvan het C.B.S. een afschrift krijgt. Raadslid Baita vraagt dan ook dat de burgemeester een degelijke verzegeling zou laten aanbrengen of desnoods de kolenopslag plaats doen ontruimen. Repliek Burgemeester De Kerpel relativeerde. Het gevolg dat aan een proces-verbaal wordt gegeven hangt niet af van hem. In ons land bestaat de scheiding van de machten. Verder wijst hij op het verschil tussen de loskade en de eigendommen van de firma. De klachten han delen steeds over de loska de en daarop heeft hij als burgemeester geen vat. Hij heeft reeds eerder en wil verder de NMBS ver zoeken aan deze loskade een andere bestemming te geven en wat betreft de verzegeling is hij van oor deel dat dergelijke situatie niet muurvast te verzege len is. Hopelijk brengt de proce dure van de bestendige de putatie enig lichtpunt in deze verwarde situatie. LH Een gedeelte van het OCMW-eigendom Zandberg werd door de stad gehuurd in het kader van de realisatie van het rekreatiegebied Zandberg. Aangezien de v.z.w. K.S. Eendracht Aalst er op aanpalende stadsgronden een sportcentrum wil oprichten met onder meer drie voet balterreinen ziet het stadsbestuur af van deze huur. Vooral omdat Eendracht in de jongste periode bewezen heeft een ploeg met ruggegraat te zyn. Eddy Monsieur gaat ak koord maar stipuleert wel dat sommige leden van het kollege hiermee een ande re positie innemen dan destijds toen hij een soort gelijk voorstel suggereer de. Hij vraagt wel dat de vroeger gedane voorstel len zouden herbekeken worden.. Op dat rekreatie gebied dat 17 ha groot is moet echter nog meer kunnen worden verwezen lijkt. Ook Willy Van Mosse- velde vindt het een uitste kende bestemming voor deze terreinen. Toch meent hij te weten dat er reeds voorafgaandelijk een komitee werd opge richt en wellicht nam het kollege reeds engagemen ten zodat deze bespreking louter pro forma zou wor den gevoerd. Hij wenst er wel de aan dacht op te vestigen dat Eendracht de jongste pe riode heel wat duizenden naar de stadskas deed af vloeien via de taks op de toegangstickets die 13,5% bedraagt waarvan dan wel ruim de helft mag worden afgetrokken. In andere steden is er een gemeen telijk stadion waar zelfs voor bezaaiing en onder houd wordt gezorgd. Van Mossevelde vraagt dat de ze taks op de tickets zou worden afgeschaft zoals op vele plaatsen reeds is ge beurd. Voor de stad zou dat een peulschil beteke nen maar voor de klub zelf een financiële en tevens morele steun. Toen het Kultureel Cen trum werd opgericht heeft niemand zich afgevraagd wat dat per jaar ging kos ten. Iedereen weet toch dat zulks ettelijke miljoe nen zal bedragen. Waar om kan de taks op voetbal tickets dan niet worden af geschaft? Baita Dolores steunde dit voorstel maar opteerde in plaats van aan Een dracht te verhuren de ter reinen gewoon te verko pen. Dat ware de meest zuivere situatie. Schepen Doorns ver heugt zich over zoveel eensgezindheid in verband met Eendracht Aalst. Hij doet wel opmerken dat het gedeelte dat eigendom is van de stad klein is en zegt dat recht van opstal aan Eendracht de zekerheid biedt dat investeringen niet nutteloos zullen zijn geweest. De vraag naar een cam ping is hem alleszins niet ontgaan. Een begin ervan wordt reeds gerealiseerd te Baardegem achter de boerderij die er bestemd was voor Cultureel Cen trum type D. Eddie Mon sieur vraagt dat vrijgeko men terreinen door lief- •hebbersploegen zullen mogen worden bespeeld en dat is voor sportsche- pen Bourlon geen enkel probleem. Roger D'Hondt kant zich tegen het voorstel van verkoop geformuleerd door ex-SP Baita. "Ver koop zou kunnen leiden naar schenden van het na- tuurkarakter van dit ge bied", zegt D'Hondt. Maar volgens Baita brengt verkopen geen supple mentair risico. "Er zijn nog bouwvergunnin gen..." Iedereen, Baita uitge zonderd, keurt het punt goed. (l.h.) De bespreking over le veren en plaatsen van een tweede ontvangstbalie in de inkomhall van De Werf, te ramen op 150.000 fr., zou volgens het be stuur noodzakelijk zijn voor een goede werking. Die noodzaak werd in de gemeenteraad verleden dinsdag niet'betwist. Wel het al dan niet open karak ter van deze balie terwijl heel wat raadsleden eerder een althans gedeeltelijk af gesloten balie zeer oppor- Op 23 mei deden 42 ploegen met samen 321 deelnemers mee aan Superstar op wielen. Hierbij de uitslag. 40 km. 1. Wilbimodo, Van Biesen Fred, 7 dn., 439,5 ptn. 2. Verenigde Krachtmeters, Den Herder Danny, 6 dn., 427,5 ptn. 3. Union Recreatieteam, Cleemput Michel, 8 dn., 396,5 ptn. 4. Sport is Tof Gijzegem, Surmont Germain, 8 dn., 390,5 ptn. 5. Tennis Maeleveld II, Eeman Tony, 12 dn., 389 ptn. f 6. De Sparta's, Latoir Luc, 7 dn., 359 ptn. 7. Tennis Maeleveld I, Van Keymeulen, 8 dn., 358,5 8. K.C. De Stormvogels, Peirlinck Kris, 8 dn., 350,5 9. De Tippers, Verhoeven Inge, 11 dn., 349 ptn. 10. Chiro Feniks, Van de Meersche Benny, 5 dn., 349 ptn. 11. Kletsers, Dierick Frits, 7 dn., 348,5 ptn. 12. Dames Oranje, Sleeuwagen Diane, 7 dn., 344 ptn. 13. Hydra Aalst, Boelens Jul, 5 dn., 313 ptn. 14. Fonteintje Erpe, Van der Eecken Eddy 12 dn., 297 ptn. 15. Geschillendienst ASLK, Verhoeven Eddy, 11 dn., 296 ptn. 16. W.T.C. Den Blok I, Adem Freddy, 5 dn., 290 ptn. 17. Tiger Pub, De Neef Raymond, 7 dn., 287, 5 18. Eendracht Schreekpletroson, De Schrijver Renaat, 7 dn., 276 ptn. 19. W.T.C. Den Blok II, Kets Roger, 6 dn., 271 ptn. 20. Club 25 - 100 I, Van Stalle Luc, 6 dn., 267,5 ptn. 21. De Lustige Trappers, Baudelet, 7 dn., 249 ptn. 22. Club 25 - 100 II, De Schrijver Emiel, 7 dn., 235,5 ptn. 23. T.T. Kring, Hoebeeck Paul, 5 dn., 228 ptn. 24. De Golfbrekers, Goeman Ronny, 5 dn., 220 ptn. 25. Jeugdclub Alewin, ploeg I, De Vlieger Chris, 8 dn., 205 ptn. 26. Jeugdclub Alewin, ploeg II, De Vlieger Chris, 10 dn., 142 ptn. 27. Jeugdclub Alewin ploeg III, De Vlieger Chris, 7 dn., 169 ptn. 27 ploegen 202 deelnemers. 30 km. 1. De Koereurkes, Van Malderen Tom, 5 dn., 233 ptn. 2. Platte Banden, Schollaert Erica, 5 dn., 226 ptn. 3. W.T.C. Den Blok, Cooreman Julien, 6 dn., 222 ptn. 3 ploegen 16 deelnemers. 20 km.fc i. Falos Erembodegem, Langelet Jozef, 12 dn., 305 ptn. 2. Zet Mor Iet, Schoukens Annelies. 5 dn., 281 ptnt. 3. Aalsterse Badminton I, Van Gijsegem Jan, 8 dn., 269 ptn. 4. Verenigde Krachtmeters, De Meester Benny, 5 dn., 264 ptn. 5. Blijf Jong S.K. Eremb. I, De Meyer Roland, 11 dn., 262 ptn. 6. Aalsterse Badminton II, Van Gijsegem Jan, 8 dn., 232 ptn. 7. Moenskens, De Boeck Etienne, 12 dn., 232 ptn. 8. S.B.A., De Prijck Annie, 8 dn., 195 ptn. 9. Snotneuzen II, Van den Eede Jimmy, 5 dn., 192 ptn. 10. Snotneuzen I, Bal Maria, 5 dn., 173 ptn. 10. Vooruit - achteruit, Coen Gaston, 12 dn., 173 ptn. 10. Blijf Jong Eremb. II, Dupont Gilbert, 12 dn., 173 ptn. 12 ploegen 103 deelnemers. Aalst. Al fietsend ringen werpen over kegels, geen gemakkelijke klus (a) In het HRITO, Welvaartstraat 70 en Rijksmiddcnschool IV Aalst-Lede, zelfde adres, werd een gespreksavond georganiseerd over de link tussen school en bedrijf. Een technische school levert jongeren af aan de nijver heid, maar kan het onderwys de behoeften van de industrie volgen? tuun vonden. Danny Denayer stelde dat computerapparatuur liever niet open en bloot bij het publiek wordt ge steld. Vandalisme is ook te Aalst vaak niet ver weg. Terloops vroeg Roger D'Hondt dat het kunst werk dat de Brit David Nash uit de oude boom aan het Oud-Hospitaal kapte, een betere entoura ge en ondersteuning zou krijgen. Daar wordt voor gezorgd, zegde schepen De Maght. Bewaking Gracienne Van Nieu- wenborgh zegt dat het hui dig bewakingssysteem niet voldoet. Daarover schijnt inderdaad iedereen het eens te zijn. Ook Dolores Baita. Schepen De Maght zegt "vertrouwen te hebben in de ontwerpers, althans tot in zekere mate...". Die ontwerpers zullen wel zelf best weten wat al dan niet past in dit gebouw, voegt ze er aan toe. De appara tuur kan opgesteld worden in een open balie want daar zijn opbergruimten voorzien. Wat betreft het bewa kingssysteem zegt de sche pen dat de veiligheids agent een minutieus bewa kingsplan aan het uitkie nen is. Alois Adriaenssen (PW) opteert eveneens voor een open balie die de drempelvrees afzwakt. "In banken wordt momenteel ook vaak voor openheid gekozen." Bij de stemming wordt het punt goedgekeurd. VU en Baita Dolores ont houden zich. (l.h.) Bij uitgeverij Dupuis zijn weer enkele nieuwe stripver halen verschenen. Onder meer het 28e boek van de Blauwbloezen en nr. 17 van de Katamarom. Verkrijgbaar in de boekhandel aan 130 fr. Rond deze probleemstel ling introduceerde de Heer Van Wittenbergh, onderdirekteur, dinsdag avond in de mediatheek "an de school de vijf ge sprekspartners. Het IRITO had ditmaal on- erwijs, industrie en orga- saties van de metaalver- w '.rkende sector rond de dt kussietafel gebracht. Ui gangspunt van deze avi nd vormde een tweeja rig» studie, geleid door Pre J. Vilrockx, hoofd van de studiegroep voor Technologische, Ekono- mische en Sociale veran deringen en Arbeidson- derzoek V.U.B. Deze studie maakt deel uit van een aantal initiatieven die door onderwijsverant- woordelijken en de Hoge Raad ter Hervorming van het Technisch en Beroeps secundair onderwijs, wer den genomen. Prof. Vil rockx belichtte uitvoerig het «Profielprojekt», meer bepaald het onderzoek van zijn team voor de me taalverwerkende sector. Het gebeurt niet zo vaak dat een onderzoek van dergelijke omvang aan een publiek wordt voorgesteld maar met visuele middelen werden opzet, doelstellin gen, werkmethode en re sultaten duidelijk. Aan het eind van zijn uiteenzetting konkludeerde de professor dat er voorlopig nog geen onaangepastheden zijn van het onderwijs; in hoge mate speelt het onderwijs nog in op de behoeften van de nijverheid. Dhr. E. De Clercq (afge vaardigde van Fabrimetal) sprak de eindkonklusies van het rapport niet tegen, maar bracht wel een ver ontrustende vaststelling voor de toehoorders: ener zijds momenteel stelt de metaalsector een tekort aan bekwame mensen vast; anderzijds heeft de industrie geen duidelijke kijk op de komende evolu tie vooral in funktie van de noden i.v.m. arbeids krachten. Hoe het onder wijs daarop kan inspelen, blijft voorlopig een on beantwoorde vraag. Adviserend voor Fabrime tal, stelde dhr. Van den Driessche, dat de techni sche scholen minder en minder de specifieke op leidingen kunnen verzor gen, maar dat is niet zo zeer noodzakelijk: de be drijven leiden hun produ centen zelf op. Volgens deze gastspreker speelt de school een zeer belangrij ke rol in het bijbrengen van de ingesteldheid van de jongeren in de nijver heid. De aktieve relatie tussen school en bedrijf is voor dhr. P. Praet, personeels- verantwoordelijke bij de firma Inex, uiterst belang rijk. Hij beklemtoonde de noodzaak van stages voor technische leerkrachten in bedrijven. Een technische school be houdt daardoor een betere en efficiënte kijk op de zeer snel evoluerende technieken en kan daar door beter inspelen op toekomstgerichte initia tieven. Als afgevaardigde van de Industriële Hoge School van het Rijk, verduidelijk te dhr. Govaert zijn erva ringen met de vraag van het bedrijfsleven aan de kandidaat-afgestudeer den. Meer en meer ver langt het bedrijfsleven persoonlijkheidsaspecten van de hooggeschoolden. Verontrustend en bijna bangelijk kan de vraag ge steld worden waar men in de toekomst de geschool de leerkrachten zal vinden. Na de diverse uiteenzettin gen was het niet verwon derlijk dat vooral vragen uit onderwijsmiddens deze rijk gestoffeerde avond geanimeerd afsloten. Met deze gespreksavond reikte het HRITO de industrie een geïnteresseerde hand. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 3