Honderd en tien jaar «Arendschool» Vinkeniers hebben bestaansrecht in Erpe-Mere Autostradebrug wordt vervangen Ziekenzorg CM Aalst zoekt vrijwilligers 4 10.6.1988 - De Voorpost Een eigenaardige viering. Inderdaad. Bij het 100-jarig bestaan werd een viering echter door omstandigheden verhinderd. Daarom nu op 110 jaar. Met een akademische zitting en het inwandelen van de Pee Klakroute in de omgeving van de Arendschool vierde Rijksbasisschool Arend Aalst zijn 110-jarig bestaan. Organisator Norbert De Winne noemde de 110 jaar Arendschool een op en neergaan doorheen slingerende omstandigheden. Veel is veranderd. Het essentiële is echter gebleven. Akademische zitting De ruime feestzaal" van de school liep eivol. Ouders, leraars, mensen uit rijks scholen in de omgéving en prominenten. Onder hen staatssekretaris voor on derwijs Luc Van den Bos- sche, volksvertegenwoor digers Lisette Nelis-Van Liedkerke en Mare Galle, burgemeester Maurice De Kerpel, schepen voor kui tuur Chris Borms en vele anderen. Voor omlijsting zorgden stijlvol de Joriskantorij, P. Van den Bossche die voor las uit «Pee Klak» van wij len Benoit Putteman, oud- direkteur van de school en Gracienne Van Nieuwen- borgh en Karine De Lil met een bloemlezing uit poëzie van Norbert De Winne en Julien Librecht, leraars aan de school. Een school voor alle getijden In de loop der jaren heette deze school achtereenvol gens, Stadsjongensschool II, Rijkslagere jongens school, R.M.S., V.R.L.S. III, en R.B.S. Arend. Voor de mensen van de rechteroever had ze echter slechts één naam: «De Arendschool». In 1878 werd de school opgericht voor de prijs van 26.138 ff. De periode dat kinderen niet in de school doch in de fabriek thuis hoorden. De oprichting had echter heel wat voorbereidende voeten in de aarde gehad. Voor Baron de Bethune boden «dubbele of twee voudige scholen ernstige gevaren voor de zedelijk heid». Anderen zegden dat «op de plaats waar men de school wil bouwen het onmogelijk zal zijn om geestelijke professors te bekomen door de verre af gelegenheid van de school van de kerk». Op 1.9.1878 startte de school in de Binnenstraat met 2 klassen. School hoofd Jozef Ost genoot een jaarwedde van 1.600 F plus «kosteloze woning met vuur en licht». De hulponderwijzer moest het doen met 1200 F. In 1900 waren er reeds meer dan Aalst. 10 jaar Arendschool. Een beeld van de akademische ziting (a) 100 leerlingen. Dat dan in de verpauperde wijk aan «De andere kant van de Dender». Net voor we reldoorlog I telde de school 235 leerlingen in vier klassen. Eén ervan telde 87 leerligen. Volgéns de heer Moyersoen is «die overbevolking de fout van de socialisten door hun kinderen uit de vrije scho len te trekken». Benoit Putteman Baardegemnaar Benoit Putteman gaf de school als direkteur vanaf 1941 nieu we impulsen. Hij was het die O.L.A.-Oudleerlin genbond Arend oprichtte die later VOLA (vrienden van de oud-leerlingen van de Arendschool) werd. Toen in 1955 Antoine Couck het roer van de school overnam telde die 10 onderwijzers. Rijksschool In 1964 werd in het voor uitzicht van de verlenging van de leerplicht (toen reeds...) geopteerd onder impuls van schepen Bert Van Hoorick voor een school van lagere én mid delbare graad en voor het eerst kwamen er meisjes in de klassen. Ruim 24 jaar hield die school stand. Re- konversiemaatregelen de den echter de bovenbouw sneuvelen. Elke zondag kan men ze bezig zien, mannen maar ook vrouwen, met een keurig afgewerkte kooi waarin een rink een volledig melodietje zingt. De tyd van de «blinde vinken» is sinds lang voorbij en gelukkig zijn er wel omschreven normen die zowel voor de vogel als voor de kooi moeten nageleefd worden. Eerlijk gezegd worden de beestjes ongelooflijk bijzonder goed «gesoigneerd» en de voorbereiding van een vinkenier om zijn vink voor een wedstrijd klaar te stomen vergt uren per week. Nochtans is de belangstel ling van de buitenstaander weinig interessant aange zien men niets «kan zien» en alles afgestemd is op het gehoor. Dit gehoor moet duidelijk kunnen on derscheiden of de vogel wel degelijk het goede liedje zingt want een kleine afwijking is genoeg om niet mee te tellen en geen streepje op de stok te trekken. Vinkenwedstrijden moe ten in alle rust kunnen ge schieden en daarom heb ben de vinkenverenigin- gen hun eigen plaats of omgeving waar zij, allen op een rij, aandachtig luis teren, voor de kooi van een tegenstrever zitten. Om niet gestoord te wor den hebben zij het gedaan gekregen om een straat af te sluiten voor het verkeer opdat hun zangers in alle vredigheid zouden kunnen fluiten. En dit doen ze ge durende een uur meestal. Daarna wordt het bilan opgemaakt, de streepjes geteld op de stok die sa men met het stukje krijt het werkinstrument van de vinkenier tijdens een wed strijd vormt. Bij de Dorpszangers te Er- pe waren er opnieuw meer dan veertig vogels naar 't Fonteintje gekomen om er de beste van deze rit te kronen. Katie van I. Braem zong maar liefst 633 keer en Pluisje van H. D'Haese perste er 607 liedjes uit, gevolgd door Sloeber van N. Corthals (543), Witteken van R. Van Tittelboom (530), In- nes Van G. Uyttersprot (515), Brambilla van N. Uyttersprot (485), Mario van G. Vlaeminck (483), Kris van E. Daens (478), Peter van S. De Wageneer (476), en Nathalie van M. Corthals (468). In Mere werden bij de vin keniers in een week tijd twee ritten gezongen en juist hier kan men vaststel len hoe wispelturig de vin ken zijn vermits men meestal andere koplopers krijgt. Het kan gebeuren dat een vink een drietal keren heel goed zingt, maar dan is het weer een ander vijftal dat zich naar de leiding wringt. Het is dus kenschetsend dat het hier geen supervorm is ge durende het hele seizoen. Opmerkelijk is wel dat vinkeniers over meer dan één vink beschikken om goede uitslagen te halen. De uitslagen liegen er trouwens niet om. Benjamin van Y. Moort- gat zong 661 liedjes en won zo afgescheiden voor Beo van E. Matthieu met 587, Mario van K. Mat- thijs (527), Kathleen van Y. Braem (516), Nero van A. De Smet (458), en Mat thias van O. Coppens (435). Maar een paar da gen nadien won dezelfde Matthias met 626 liedjes, gevolgd door Sloeber van A. Sonck (623), Bill van E. Matthieu (550), Pif van J. Peerlinck (525), David van W. Janssens (476). Opvallend is dat de meeste vinken bij ons zo een 3 400 liedjes zingen en hier vinden we vooral Kenny van R. De Frenne terug, samen met Gust en Bert van H. Van Gijsegem, Jo van Michel Roclandt en andere. De tegenwoordige beoefe ning van de vinkensport breidt zich elk jaar nog uit en blijt zeker niet beperkt tot een tijdverdrijf van ge pensioneerden. Men kan vaststellen dat er belang stelling is, niet zozeer van de jeugd, maar dan meer van mensen tussen de 30 en de 60 jaar. Het is bijge volg een vrijetijdsbeste ding die niet meer over het hoofd mag gezien worden en als voorwerp van de dorpsfolklore een plaats verworven heeft in het verenigingsleven. JV Aalst. 110 jaar Arendschool. Vanzelfsprekend werd het feest ingezet met een akademische zitting (a) Kamiel De Rop, alias «Pee Klak» Peter Van den Bossche las een fragment voor over een streekfiguur door di rekteur Benoit Putteman in een bestseller be schreven. Pee Klak zat in de klas van Seppe den Baard die les gaf in de eigen keuken. Bemiddelde leerlingen be taalden 1 stuiver per week. Minder bemiddelden kwa men er van af met 2,5 cent en voor wie niet betalen kon, stortte de stad per jaar forfaitair 50 fr. Namens De Vrienden kring en het Ouderkomi- tee memoreerde voorzitter A. Smekens de vele aktivi- teiten van VOLA goed voor aankoop van didak- tisch materiaal, voor feest jes en geschenken bij gele genheden allerhande, voor kinderopvang en voor de glans van het imago van de Arendschool. Kuituurschepen Chris Borms had het over de overgang van de stads school naar het rijksonder wijs in 1958 onder impuls van schepenen Louis D'haeseleer en Bert Van Hoorick. Het echtpaar Coucke zorgde jarenlang voor degelijke samenwer king tussen jongensschool en meisjesschool beide in de Binnenstraat, een rijks- en een stadsschool. Leuze van de Arendschool bleef steeds «kwaliteit in het veldwerk». Staatssekretaris Luc Van den Bossche Luc Van den Bossche die zijn roots had in Aalst en op «De Kat» school liep op een van zijn rapporten stond «Madame, uw zoon is een gangster» trok een parallel tussen de his toriek van de Arendschool in het biezonder en die van het onderwijs in ons land in het algemeen. Hij ziet zijn taak als staatssekreta ris voor onderwijs, het ge ven van vertrouwen en het stimuleren van zelfver trouwen via morele herbe wapening. Krachtlijnen daartoe zijn de voorbereiding van een kongres van het rijkson derwijs, op gebied van de pedagogiek rust en conti nuïteit het optimaal trachten te ontsnappen aan de bezuinigingen «mijn voorganger zegde dat heronderwijs reeds ge noeg ingeleverd heeft» het behoud van een eigen gelaat voor elke school en de kommunaitarisatie van het onderwijs naar de ge meenschappen toe, onder meer via de Autonome Raad van het Onderwijr. LH Aalst. Zondag vierde het ABW een strijdperk waarbij de werkende mensen in de keizershallen werden opgeroepen tot solidariteit in deze krisistijd (a) De brug van de E40 te Erembodegem over de Dender wordt gesloopt. Ingenieurs van openbare werken dokteren reeds een tijd aan de stabiliteit van deze brug. Lapwerk kon er niets aan verbete ren en finaal wordt dus geopteerd voor gewoon slopen. Wellicht is de faktor dat deze brug gerealiseerd werd in het diepste punt van de Dendervallei aan deze stoornissen niet Aalst. Wandelclub De Kadees en de mannen van den Arend organizeerden een «Pee Klak familiewandeltocht» met vertrek aan de rbs in de Binnenstraat te Aalst (a) buiten zijn oevers en zulks Zoek je een aangename en zinvolle vrijetijdsbeste ding? Ziekenzorg CM, meer be paald de jongvolwassenen werking, zoekt vrijwilli gers om in hun groep jon ge zieken en gehandicap ten mee te helpen en hen mee te begeleiden. De jongvolwassenenwer king is een groep van een 20-tal jonge zieken en ge- handikapten tussen de 18 en 40 jaar. Op woensdag namiddag organiseren zij regelmatig aktiviteiten: quiz, bezoeken, voor- Aalst. De Oostvlaamse Club voor Bierattributen vergaderde in 't Kapucientje en kreeg drachten, barbecue, fuif, zelfs belangstelling uit Noorwegen (a) wandelen, hobbywer king,... Om deze vormende of ge zellige woensdagnamidda gen verder te kunnen or- ganizeren zoeken zij vrij wil Jigers. Heb jij tijd vrij op woens dagnamiddag? Ben je tus sen 18 en 40 jaar? Heb je ervaring in het omgaan met groepen? Of... heb je originele ideeën om de jongvolwassenenwerking van Ziekenzorg Aalst ver der uit te bouwen? Neem dan zo gauw moge lijk even kontakt op met Leen Goethals, Zieken zorg CM Aalst, St.-Joris- straat 26, 9300 Aalst, tel. 053-21.39.61 binnenpost Aalst. Naar aanleiding van de feestelijken van TK Melden werden ook de senioren 60. uitgenodigd voor een gezellig samenzijn (a) D.B. kan katastrofale gevolgen hebben. Er komt dus een niuewe brug die korter is dan de huidige, 83 m. in plaats van 164 m., maar wel bre der: 42,5 m. in plaats van 32 m. Langs beide zijden vier rijstroken plus een pechstrook. De kosten van de nieuwe brug zouden ge raamd worden op 270 mil joen en de werken zouden anderhalf jaar in beslag nemen. Ondertussen zou het verkeer opgevangen worden via een metalen brug. Aalst. Beloften is in op den Arend (a) I i c ir b ri v n d 1 b k d E o d k v 1< e ti b C E o b w ei si zi ir d ei V b d w d zi IT E O p w b

De Voorpost | 1988 | | pagina 4