R Postzegel «Olympische Spelen» Ie Aalst gelanceerd Daenstoneelstuk, Daenszoektocht, Daenspostzegel, Daensdebatten Priester Daensfonds en gehandicapten Vrijetijdsexpo in de Mikisklüb Traditionele Daensdag te Aalst Verenigingenservice AJO 6 - 10.6.1988 - De Voorpost In de kleuterschool van de Aalsterse Binnenstraat 157 had tijdens het voorbije weekeinde de voorverkoop plaats van de postzegels «Olympische Spelen 1988». Deze voorverkoop met speciale dagafstempeling ging gepaard met een merkwaardige kompetitieve tentoonstelling met liefst 33 exposanten. Speciale glans werd aan de vernissage ervan verleend door het (onverwacht) aanwezig z(jn van minister openbare werken, eerder staatssekretaris Posterijen. Paula D'Hondt. Ze kwam te Aalst rechtstreeks uit Strépy waar ze de inhuldiging bijwoonde van een ophaalbak op het Canal du Centre die schepen liefst vele tientallen meter hoger brengt. «Ik ben mijn post bij de Post kwijt. Maar moest eens uw dak lekken...» «Alostum 88» werd het koninginnes'tuk van Post zegelkring Land van Aalst ontstaan na besprekingen tussen J. Van Bravante en W. De Doncker. De in mei 1983 gelanceerde op roep tot de postzegellief hebbers kende een res pons die alle verwachtin gen overtrof. Het motto van de destijds gestichte en gestarte postzegel kring is nog steeds «Vriendschap en Filatelie». Geen ijdele woorden met de veertien daagse klubvergaderin- gen. Postzegelkring «Land van Aalst» wil niet DE postzegelkring van Aalst zijn en beoogt evenmin dit te worden. Toch is de ver eniging trots op haar le denbestand en op haar merkwaardige aktivi- teiten. Postzegelkring «Land van Aalst» vergadert de 2e en 4e donderdag van elke maand (uitgezonderd juli en augustus) in de filatelie- zaal, Kattestraat 33, om 19u30. Eén verrassings tombola en één kaasavond sluiten het jaar af. Kortom een gewone postzegel kring waar het hoofddoel echte filatelie is. Bestuur Het bestuur bestaat uit erevoorzitter Jo Van Bra bant, voorzitter Willy De Doncker, ondervoorzitter en ruildienst Eddie Ver hoeven, sekretaris Denis De Zitter (Naarstigheid- straat 68, te Aalst), pen ningmeester en public-re lations Paul Smekens en Jozef Van Den Borre die instaat voor materiaal, ar chief en ruildienst. De klub is aangesloten bij Aalst. Postzegelverzamelaars in overvloed op de voorverkoopdag van de nieuwe olympische zegels (a) Oost-Phila en verspreidt voor de aangesloten leden een gratis klubblad. Het lidgeld bedraagt 100 fr. per jaar. Zegels Olympische Spelen De nieuwe zegels hebben een waarde van 9 plus 2 fr. gewijd aan tafeltennis, van 13 plus 3 fr. gewijd aan wielrennen en van 50 plus 12 fr. gewijd aan mara thonlopen. De voorverkoop had tege lijkertijd plaats te Aalst in de Binnenstraat, te Ant werpen in het Provinciaal Veiligheidsinstituut, te Brussel, Grote Zavel 40, te Chatelet in het Hotel de Ville en te Toumai in het Foyer Saint-Paul. Olympische Spelen 1988 Van 17 september tot 2 oktober 1988 hebben in het Zuidkoreaanse Seoel de Zomerspelen van de 24e Olympiade plaats. Atleten uit 161 landen zul len elkaar treffen in 23 topsportcompetities Voor het eerst worden ta feltennis opgenomen in het programma. Het Belgisch Olympisch en Interfederaal Comité is verantwoordelijk voor de voorbereiding en de selek- tie van de Belgische atle ten. De bedoeling is dui delijk: goede prestaties behalen, en zo mogelijk Olympische medailles. Expo 160 kaders werden in de ruime zaal van de school op overzichtelijke wijze opgesteld. Ze genoten dan ook veel belangstelling vanwege de talrijk opge komen filatelisten. Er was uiteraard traditionele fila telie maar ook postge schiedenis, aêro- en astro- filatelie, postwaardestuk- ken en vooral thematische filatelie met overgrote in breng van Thema-Phila. Deelnemers kwamen niet alleen uit de eigen regio maar ook uit het Waas land, uit Welle, uit Asse nede, Lede en Ertvelde en van de kringen Fisto, Land van Waas, Het Volk, Hamse filatelieklub, De Aalst. Postzegelkring Het Land van Aalst genoot de eer de voorverkoop te mogen organizeren (a) Aalst. In de Mikisklüb had een hobbytentoonstelling plaats (a) De Mikisklüb in de Nieuwbeekstraat was verleden zaterdag het decor voor een interessante tentoonstelling. Naast dokumentatie allerhande zag men er onder meer interessante foto's, dokumenten, een kollektie vogels die zorgden voor achtergrondgeluiden, een aantal spelden en schildjes ook uit andere landen en nog heel wat ander moois. Blikvanger was echter de miniatuurcarrousel met alles erop en eraan van Jean Boyen. Op en neergaande paarden, lustig rondtollend met adekwate verlichting en aangepaste muziek uit de goede oude tijd. Daarnaast stelde deze jongeman die blijk geeft van kreativiteit stoelend op technische vaardigheid een heuse zwiermolen en een draaiend rad tentoon. Blikvangers van belang inderdaad. LH Fontein, de Artevelde, Cosmos, Themaphila, De Hopperank en jeugdpost- zegelkring Kardinaal Cardijn. Vernissage Voorzitter Willy De Don cker mocht naast de minis ter burgemeester De Ker- pel, schepenen Borms en Vinck en direkteur-gene-' raai van de posterijen Har- dewijn verwelkomen. Ge schenken ter herinnerin gen waren bestemd voor Lucien Van Impe (wiel rennen), Muylaert (tafel tennis) en Franssae (mara thonlopen). Een speciaal woord van dank had de voorzitter voor Jan De Brouwer van Hopperank en Frans De Swaef van Welle die spontaan hun medewerking aanboden. Direkteur-generaal Har- dewijn memoreerde de historiek van de Olympi sche Spelen reeds opge richt 776 jaar voor Kristus in een panhelleense geest waarbij zowel de ontwik keling van de geest als die van het lichaam centraal stonden volgens «Mensa sana in corpore sano». Taande de belangstelling geleidelijk, de Olympische gedachte bleef alleszins le vendig. In 1896 nam Pierre de Coubertin de draad weer op met als motto «Deelnemen is belangrij ker dan winnen». De Har- dewijn stelde dat België op het vlak van de filatelie heel wat betekent wat door voorzitter van Pro- Post Daniels wordt bijge staan. Er komt trouwens over twee jaar een gran diose internationale hap pening op de Heysel waar de postzegel troef zal zijn. Burgemeester De Kerpel wiens stad het «Mekka van de postzegelliefhebbers kan worden geheten, ziet in de filatelie onder meer een ideale gelegenheid om in rustige, familiale sfeer binnen deze stresserende maatschappij vol spannin gen tot sereniteit en kalm te te komen. I.H Aalst. Twee leden van de AKV Pertotal traden in het huwelijk en werden bij het j verlaten van de kerk karnavalesk begroet (a). De aan gang zijnde voorbereidingen voor de grote Daensviering volgend jaar sluit in geen enkele wijze de gebruikelijke jaarlijkse Daensviering uit. Hierbij het programma van de Daensdag die plaats heeft op zondag 12 juni. Te 09.15 u: bloemenhulde op het kerkhof bij de graven van de familie Daens, Frans De Neve en Benedikt De Cock. Te 10 u: plechtige herdenkingsmis in de Sint- Maartenskerk, Homilie door E.H. Roel Vansteen- kiste van Gent. Te 11 u: optocht met muziek door de stad naar het monument van A. Daens op de Werf. Korte toespraak door A. De Schepper, lid van het Dagelijks Bestuur van het Daensfonds, bestuurslid van het IJzerbedevaartcomité. Te 12 u: feestzitting in de feestzaal van het stadhuis met muzikale omlijsting van de muziekakademie. Welkomstgroet door Schepen van Kuituur Mevr. Lievens-Borms. Gelegenheidsrede door Frans Van Mechelen, voor zitter van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen. Optreden van het zangkoor «De boskapel» van Evergem-Wippelgem, onder leiding van Staf Spiloes. Slotwoord door de voorzitter, Luc Delafortrie. Drink aangeboden door de stad. Heel wat verenigingen kampen met problemen die ze binnen de eigen or ganisatie niet de baas kun nen. «Verenigingenservice AJO» (AJO staat voor Aalsterse Jongerenorgani satie) wil daar wat aan doen. AJO is inderdaad een sa- menwerkingsverbond van verenigingen die met logis tieke steun van de stad Aalst de aangesloten leden op meerdere vlakken helpt bij de organisatie van hun aktiviteiten. Naast een recente uitbrei ding van de materialenuit- Aalst. Pertotal in groot ornaat aanwezig op het huwelijk van twee van hun leden (a). In 1989 zal het 150 jaar geleden zyn dat Priester Adolf Daens te Aalst geboren werd, en om deze gebeurtenis passend te vieren, werd een herdenkingskomitee opge richt. De in de schoot hiervan geïnstalleerde werkgroepen kregen als taak mee de verschillende mogelijkheden van het herdenkingsprogramma te onderzoeken en uit te werken, en zo werden reeds enkele konkrete voorstellen geformuleerd. Het Daensjaar zal plechtig geopend worden op zater dag 22 april 1989, met een bloemenhulde en een kor te toespraak aan het Daensmonument op het Werfplein, gevolgd door een historisch debat tussen gereputeerde historici, die de huidige stand van het geschiedkundig onderzoek zullen toelichten. Hierbij zal de vraag waar de wor tels, de aanhang en de er fenis van de Daensistische beweging dienen gesi tueerd te worden, centraal staan. Als tegenhanger hiervan zal een sociaal-po litiek debat op 16 decem ber het Daensjaar afslui ten, waarin joemalisten van de politische redakties van de schrijvende pers zullen na gaan wat er van dit Daensistische gedach- tengoed in de actualiteit terug te vinden is. Tussen beide debatten in grijpen alle andere aktivi teiten plaats. Zo is er de opvoering van het toneel stuk «Priester Daens» van Frans Rédant te Aalst, door een keuze uit het spe- lerspotentieel van de ge ïnteresseerde Aalsterse to neelverenigingen, dit tij dens de laatste 2 weekends van september 1989. Op 28 mei wordt een toeris tische autozoektocht door heen de Denderstreek en het Pajottenland gepland, waarbij plaatsen worden aangedaan die verbonden zijn met de geschiedenis van het Daensisme. Een wandeldag in het teken van de Daensherdenking zal doorgaan op 4 juni. Ook de uitgifte van een Daenspostzegel staat op het programma: op 9 en 10 december 1989 heeft de voorverkoop hiervan plaats en rond deze perio de wordt, waarschijnlijk in het Belfort te Aalst, een tentoonstelling georgani seerd, waarbij nieuwe en merkwaardige stukken zullen getoond worden. Samen met het Aalsters Coördinatiecomité voor Welzijnsbeleid wordt ge werkt aan een initiatief dat de marginaliteit te Aalst in het daglicht stelt, een pro- jekt dat in het verlengde ligt van Daens eigen akti- viteit. Voorts worden nog enkele voorstellen op hun haal baarheid onderzocht, zoals een muzikaal gebeu ren met de 50-jaar oude gelegenheidskantate van Renaat van Daele en Gas ton Feremans. Het uitgaan van een praalstoet is niet meer haalbaar geacht voor 1989, en wordt dan ook uitgesteld tot een latere nog niet bepaalde datum. Uiteraard heeft, zoals elk jaar, in juni de Daensdag plaats, georganiseerd door het Priester Daensfonds, met een bloemenhulde, eucharistieviering, optocht en akademische zitting. LH leendienst bestaat er nu ook een video-opnameser vice. Het is dan ook voor taan mogelijk voor een korte periode (minimum 2 uur) semi-professionele vi deo-opnamen voor uw vereniging te maken. Het jaarlijks lidgeld bedraagt 600 fr. LH Vlakbij de shoppingstad Ven- lo kunnen de natuurliefheb bers genieten van de tuinen van Kasteel Arcen, een do mein van 32 ha met een 18'euws kasteel en de grootste Nederlandse bloemen- en plantentuin. Het Priester Daensfonds, instelling van openbaar nut te Aalst speelt in op de nieuwe wet over de tege moetkomingen aan gehan dicapten waarbij nogal wat problemen rijzen. Gehandicapten weten niet goed waaraan zich te hou den en de professionele hulpverleners weten blijk baar al niet veel meer. Wij van onze kant trach ten zoveel mogelijk te in formeren, én naar de hulp verleners én naar de ge handicapten toe. De reeks vragen die wij in een vorig nummer behandelden, groeiden ondertussen steevast aan. Evaluatieformulieren Die waren een tijd onvind baar. Dat er ondertussen mocht gebruik gemaakt worden van de oude for mulieren, is maar een ma gere troost. Zo bevatten de formulieren van de vroegere hulp van derde een rubriek minder en is de omschrijving totaal anders. Deed u de goede aanvraag? Wij moeten er nog maar eens op terugkomen maar men dient er rekening mee te houden dat alle aanvra gen om tegemoetkoming die gebeurden vóór 1 juli 1987 niet op de nieuwe wetgeving kunnen slaan. Gehandicapten die in aan merking wensen te komen voor de toepassing van de nieuwe wetgeving en die vóór 1 juli een aanvraag deden, moeten dus op nieuw een aanvraag doen. Boven 65 blijven genieten Het is inderdaad zo dat wie voor de pensioenleef tijd in het genot was van een tegemoetkoming, die ook na die leeftijd verder kan blijven genieten. In tegenstelling met wat tot nu toe werd gedacht, kan men na de 65 jaar geen verergering van de zwaar te van de handicap verkrij gen. Een herziening wordt aanzien als een nieuwe aanvraag en na 65 jaar kan men geen aanvraag meer doen. Uiteraard blijft voor de 65 plussers de mogelijk heid van het verhoogd be drag van het gewaarborgd inkomen, eventueel aan gevuld met hulp van derde bestaan. Van oud naar het nieuwste gaat niet automatisch Als je vanuit het oude stel sel (van vóór 1975) naar het nieuwste (van na 1 juli 1987) wilt overstappen, dan moet je dit uitdrukke lijk vragen. Ter gelegen heid van herzieningen al lerhande zal de admini stratie nooit eigenhandig dit soort herziening door voeren. De gehandicapten hopen dat de nieuwe regering hen niet links zal laten liggen. Nadere informatie bij Frans De Vijlder, Kruis- baan 38, bus 404 te 2800 Mechelen. Tel. 015/ 41.80.66. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 6