Don Bosco Instituut, oudste school voor buitengewoon onderwijs te Aalst Prijzenregen bij Intergem-lntercom Aalst W H CVP-JO voor «Jong gelaat in de gemeenteraad Werken in het stadspark van Aalst Aalsterse karnavalkriebels De Voorpost - 24.6.1988 - 3 Het begon met de opvang van moeilijk lerende kinderen in een paar klasjes door de direkties van het Sint-Jozefinstituut en de zusters van Gijzegem, respektievelijk op de Moorselbaan en in de St.-Kamielstraat, sinds 1959. Hieruit groeide onder impuls van wijlen deken C. De Vos het Don Bosco-instituut voor BLO, officieel gesticht op 10 juli 1969. Er werd voor de jongste aanwinst een plaatsje ingeruimd in de Camillekensschool, die toen onder de vleugels van het St. Maarten instituut ressorteerde. Het kleine broertje in de schaduw van de watertoren nam steeds meer uitbreiding. Na de fusie met het BLO van het klooster te Erembodegem, werden er zelfs 15 klassen ingericht. Er ontbrak nog een ver lengstuk aan de opleiding. De leerlingen bleven na hun veertiende jaar im mers steken in de vierde graad, zij konden niet aan de slag op een andere plaats. Onderwijs om een stiel te leren was noodza kelijk. Vanaf september 1980 werd het aan de in richtende macht toege staan om te beginnen met een BuSO-afdeling voor buitengewoon beroepson derwijs. De start was een schot in de roos want on middellijk boden zich 55 leerlingen aan. Wegens plaatsgebrek ver huisde het BLO naar de Meuleschettestraat. Een paar jaren later werden de laatste klasjes van het St- Maarten-instituut in de St.-Kamielstraat eveneens opgeheven, zodat het Bu- SO zich kon ontwikkelen. Het BLO nam nog een laatste uitbreiding op 1 september 1987, met de start van 2 en later 3 klas jes voor leerlingen van ty pe 8. Volgend jaar is het katho liek onderwijs te Aalst reeds 30 jaar bezorgd om de kinderen met licht men tale vertraging. Don Bosco-instituut. afde ling BuSO, St.-Kamiel straat 85 te 9300 Aalst. Wat is BuSO? BuSO staat voor Buiten gewoon Secundair Onder wijs. Deze zuster-afdeling van het gelijknamige BLO van kristelijke strekking in de Meuleschettestraat te Aalst, biedt voortgezet on derricht aan de leerlingen uit BLO (type 1: licht mentale vertraging) en ty pe 3 (met karakteriële stoornis). De meisjes en jongens leren er een stiel. Vandaar dat deze oplei dingsvorm 3 (officiële benaming) beter gekend is bij het publiek als «buiten gewoon beroepsonder wijs». Het BuSO is toe gankelijk voor meisjes en voor jongens vanaf de leeftijd van ongeveer 13 jaar. De kiasgrocpen zijn klein (tot ongeveer 7 a 10 leerlingen). Elke leerling wordt zoveel mogelijk in dividueel benaderd en de gelijk geschoold via een aangepast werkritme en opleiding. Een logopediste en een kinesist staan het opleidingsteam terzijde. De studies Na een gezamenlijk obser vatiejaar kiezen de leerlin gen de afdeling die hun voorkeur wegdraagt. De school biedt kansen in 4 verschillende afdelingen: metaalbewerking, houtbe werking, gezins- en nijver heidstechnieken, schilde ren, behangen, garneren en stofferen. Zo zij door de examenjury gunstig worden beoordeeld, ver werven zij aan het einde van het vijfde jaar een kwalificatiegetuigschrift. Ziehier een greep uit de mogelijkheden: auto-on derhoud, metaalbewer king, houtbewerking, meubelwerk, gezinstech nieken, groepskoken, schilderwerk. behang- werk. Momenteel telt de school 115 leerlingen, ge spreid over alle hierboven opgesomde keuzemoge lijkheden. Zij worden op gevangen door een gespe cialiseerd korps. De jon gens en meisjes kunnen gebruik maken van het ge meenschappelijk leerlin genvervoer, ingericht door de Staat. Tot vorig jaar konden in Don Bosco. Meuleschette straat 32 te 9300 Aalst al leen type 1 kinderen te recht. Dit zijn jongens en meisjes van 6 tot 13 jaar met een licht mentale ver traging. Het betreft normaal be gaafde kinderen met leer moeilijkheden. Ook aan de leerlingen van type 8 kon een komforta- bele pedagogische begelei ding aangeboden worden, van respektievelijk 2 klas sen van 10 leerlingen en 1 klas van 7 leerlingen. Type 1 telt 7 klassen van 10 12 leerlingen. Kinderen met leermoei lijkheden wordèn vaak te laat opgemerkt in het ge woon basisonderwijs. De meesten hebben reken- en taalproblemen. Anderen vallen op doordat ze over- beweeglijk, onhandig, snel afgeleid zijn of moeilijk kunnen onthouden. Via observatie, bezorgd heid van PMS, direktie, leerkrachten en ouders ko men de kinderen in het buitengewoon onderwijs. Alle nieuwe leerlingen maken kennis met de nieu we school als gebouw, maar vooral als een thuis waar zij zich veilig kunnen voelen. In een gemoedelijke sfeer worden taal- en reken- proeven afgenomen die het mogelijk maken enig idee te krijgen van hun schools funktioneren. Opvoeding naar maat In het begin van het schooljaar wordt door de klastitularis een klassikaal werkplan opgemaakt. Leerlingen die in één of ander vak uitvallen, krij gen een individueel hande lingsplan aangemeten. Kinesisten, logopedist en taakleraars staan dan klaar om te helpen waar nodig is. Door de soepele school- struktuur, afgestemd op de leerlingen, is het ook mogelijk van gedurende het schooljaar naar een andere klas over te gaan. Een kind hoeft dus niet alle pedagogische eenhe den te doorlopen. De leestherapeute, een lo gopediste gespecialiseerd in het leesonderricht, helpt de kinderen bij die deelaspecten van de lees- techniek, daar waar het hardnekkig fout loopt. Zij behandelt de spraak moeilijkheden door verbe tering van articulatie. Personeel met speciale op leiding Al de leerkrachten hebben na hun opleiding tot on derwijzeres) een tweeja rige vervolmakingskursus buitengewoon onderwijs gevolgd. Door de ervaringen die zij reeds jaren hebben opge daan, alsook door de con tinue samenwerking en soepele structuur van de schoolgemeenschap kun nen wij spreken van een «gespecialiseerd» perso neel. JM Heyman In Hof Tersig te Wieze reikte Intergem-lntercom pryzen uit van ballonwedstrijden op de Topdag te Aalst en de Sportbeurs te Dendermonde waar tevens een energie- wedstryd werd georganiseerd. Na de aktie «Betaal beetje bij beetje - betaal wan neer je wil», het uitgeven van een gids over natuur gebieden en het omringen van kabines met groen, is Intergem-lntercom eer lang nog present op de Jaarbeurs te Aalst, de Jaarbeurs te Buggenhout, de Milieubeurs te Aalst, de Jaarbeurs te Dender monde en de Handels beurs te Wieze. Ballon wedstrijd Topdag Aalst Zowat 2000 ballons gingen de lucht in. De 5 gelukkige winnaars met de verste «vliegers» zijn: 1' prijs: Jgh. Vastenavondt Steven (4 j.), Osbroek- straat 5. Aalst. Ballon landde te Rotter dam, won radio voor zijn fiets. 2* prijs: Mej. Verhoeven Nathalie (10 j.), Toren- veldstraat 59, Hofstade. Ballon landde te Vlaardin- gen, won een stereoketen. 3' prijs: Roels Sara Je roen (1 j.), De Vilander- straat 41. Aalst. Ballon landde te Helle- voetsluis, won een walk man. 4' prijs: Mej. Cherette Isa bel (9 j.), Vooruitzicht straat 73, Aalst. Ballon landde te Goud swaard, won een huistele foon 5' prijs: Jgr. Huion Seve- rijn (3 j.), Torenveld 60, Hofstade. Ballon landde te Piershil, won een voetbal. Affiche-aktie aardgasver warming regio Aalst Januari 88: Dhr. De Smet Rudi, Brusselbaan 142, Erembodegem. Februari 88: Dhr. Lauwe- reys Frangois, Gulden- boomplein 28, Aalst. Maart 88: Mevr. De Goedt Noëlla, Ninove- straat 13, Erembodegem April 88: Dhr. Denebourg Jean, Lindeveldstraat 27D, Hofstade. Mei 88: Dhr. Parewijck Lucien, Stwg. op Aalst 21, Hofstade. Afllche-aktie elektrische verwarming regio Aalst Januari 88: Dhr. en Mevr. Van Biesen - Groot- vriendt, Spoorstraat 64. Baardegem. Februari 88: Dhr. en Mevr. Bruylandt - Van Herzele, Bremtstraat 65, Nieuwerkerken. voor nieuwbouw: Bredeweg. Nieuwerkerken Maart 88: Dhr Boel Guy, Lindestraat 2, Aalst, voor nieuwbouw: Zijpbeek straat 5, Aalst. April 88: Dhr. D'Haese, St.-Anna§traat 114, Hof stade, voor nieuwbouw: Dorksveld 6, Hofstade. Mei 88: Dhr. Bessens Hu bert, St.-Annastrant 53B - Hofstade, voor woning: Hoogstraat 54, Hofstade. Wonnen een jaar gratis energieverbruik Van Esbroeck Rudy,, Van Langenhovestraat 203, 9330 Dendermonde. Moerloose Patrick, Pijn- derslaan 48, 9330 Dender monde. Van Den Abbeele K., Tul penlaan 12, 9330 Dender monde. Goethals Paul, P. Daens- straat 9, 9300 Aalst. Gysens Joseph, Witger- straat 11, 9308 Her- dersem. lh Gevraagd naar de stand van zaken wat betreft de beheerswerken in het Aal- sters stadspark stelde sche pen André Doorns dat de uit te voeren werken wer den ingedeeld in twee fa sen. Fase 1 reeds uitgevoerd: (wer ken groendienst in eigen beheer). Openstellen van zichten (vista's) door het wegnemen van storende beplantingen op verschil lende plaatsen. - niet uitgevoerd: (werken uit te voeren door aan nemer) Heraanleg Toegangs- dreef Heraanleg centraal plein Men wacht op de definitie ve belofte van betoelaging om de uitvoering aan te vatten. Fase 2 Deze fase bevat de werken welke grotendeels door de stadsdiensten in eigen be heer kunnen uitgevoerd worden. Fase 2 werd opge deeld in IQ deelplannen waarvan 6 deelplannen als prioritair beschouwd worden. Van deze 6 prioritaire deelplannen werden er vo rig plantseizoen 4 uitge voerd: - deelplan VI: de Weef (aanplanting haag lei lindes) - deelplan III: driehoekig perceel nabij speeltoestel len (verjonging bomen groep aanplanting struiklaag) - deelplan I: aanplanten struiken nabij piloon hoofdingang - deelplan X: speelplein centraal plein (aanplanten bomen struiklaag onder bestaan de boomgroepen. Deelplannen IX (omge ving moerastuin Kleine Ballonvijver) en deelplan V (omgeving Melkhuisje) werden nog niet uitge voerd doch zullen in de loop van 1988 uitgevoerd worden samen met het aanplanten van de water planten. In de kommissie van het Stadspark op 14 juni 1988 zal vervolgens overlegd worden welke van de res terende 4 deelplannen nog dit jaar kunnen uitgevoerd worden. Wat betreft het meer naar voor brengen van het hek werd van dat plan, gezien de hoge kosten, afgezien. Wel komt de beplanting van de dreef meer naar voor; zelfs voor het hek. Dat zal ondermeer wild parkeren verhinderen. Momenteel zijn in uitvoe ring de plaatsing van de pergola en van plantbak- ken rond het melkhuisje en het installeren van een pergola over de brug. LH AKV Drasj Groot knabbelfestijn op zaterdag 25 juni vanaf 18.00 uur tot 22.00 uur en op zondag 26 juni van 12.00 tot 15.00 uur in café Denderhof bij Jean en Fientje aan de Heilig Hartlaan 115 te Aalst. Brochettenfestijn AKV De Marcoentjes Op zaterdag 25 juni van 17.00 tot 24.00 uur en zondag 26 juni vanaf 11.30 tot 17.00 uur organizeert AKV De Marcoentjes in de Sint-Martinuskring zijn vierde brochettenfestijn JM Heyman Aalst. Klesjnat pakte uit met een geslaagd eetfestijn (a) De CVP-jongeren stelden verleden maandagavond in 't Apostelken hun kandidaten voor. Voorzitter Eric Hendrickx stak een waarschuwende vinger op dat dit geen aanleiding kon zyn tot enig misverstand. Het is niet omdat de CVP-JO twee dagen voor de voorstelling van de totaliteit van de CVP-lyst de kandidaten presenteert dat er zou kunnen sprake zijn van enige dissidentie. De CVP-jongeren zyn échte CVP-ers doch ageren gezamenlyk voor «een jong gelaat in de gemeenteraad» Een aardsparadijs beloven plaatsen op de kandida- ervan nauw betrokken en ze allerminst. Evenmin tcnlijst voorbehouden leerden er veel voorberei- jobs voor alle vrienden of worden aan de CVP-JO dend werk voor. afschaffing van belas- Voor Aalst is dat dan een CVP-JO is voor openheid tingen. Van hen mag je derde van 41 of 14. De van het beleid. Perskonfe- echter wel verwachten dat CVP-JO kreeg 15 plaat- renties ten stadhuize vol- ze bekwame mensen naar sen. Ze voelen zich dan staan daartoe niet. Ander- het politiek forum sturen ook verre van misdeeld, z'jds wordt niet geopteerd want voor hen is er naast Verleden verkiezing wer- voor een veelheid van ad- populariteit ook de nood- den als CVP-Jongeren in viesraden zo niet de poli zaak aan bekwaamheid. de gemeenteraad drie kan- tieke wil bestaat om naar Ze willen alleszins kijken didaten verkozen: Paul geformuleerde adviezen te en luisteren naar échte be- Stockman, Eddy Coeckuyt luisteren en die allerminst hoeften. voorrang geven en Willy Bosteels. Nu in overweging te nemen, aan reële belangen tegen- wordt als een realistisch en CVP-JO is voorstander over vriendjesbelangen, haalbaar streefaantal drie van een «behoorlijk» be- fatsocnlijk aan politiek gemeenteraadsmandaten stuur met aandacht voor doen, hun gedacht zeggen voor CVP-JO gesteld. Op- P'an- en managements- ook als er vals gespeeld timisten spreken zelfs van technieken. Onder meer wordt en overgaan tot dé- meer. CVP-JO herkent in verband met ons we- politisering. In de eerste zich volledig, althans in gennet. nlaats in de Jeugdraad. grote lijnen, in het CVP- CVP-JO ervaart dat dc Een derde programma. Ze waren CVP-leiding lessen heeft Statutair moet 1/3 van de trouwens bij het opstellen getrokken uit de vele over- lijdens die de CVP in deze bestuursperiode moest on dergaan en waarbij ander maal duidelijk blijkt dat een nieuwe oogst, een jon ge garde moet paraat staan voor de aflossing. En daar toe is tijdig «warm draai en» een noodzaak. Mo menteel is de gemiddelde leeftijd van de CVP-ge- meenteraadsleden 53 jaar. Dat kan toch niet. De CVP-JO - kandidaten 2. Willems Luc, Aalst, R.O., bijna afgestudeerd lie. rechten. 24 jaar 7. Uyttersprot Ilse, Moorse!, studente rech ten, dochter van Ray mond, 21 11. Couckuyt Eddv, Her- dersem, CM-bediende, 33 jaar 21. Gielens Mare, Hofsta de, voorzitter CVP-JO Hofstade, 30 jaar 24. De Cock Dirk, Aalst, R.O. centrum minder-va- liden, 26 jaar 25. Fermon Anita, Nieu werkerken, studente be drijfspsychologie, 21 jaar 26. Vandevelde Patrick, Nieuwerkerken, student KIHO, 24 jaar 33. Heyman Jean-Marie, Aalst, R.O. gezinskonsu- lent, 30 jaar 34. Heirman Johan, Aalst, R.O. tekstielarbei- der. 24 jaar 35. Biebaut Johan. Aalst. L.O., licentiaat rechten. 26 jaar 36. Van Roy Linda, Aalst R.O., maatschappelijk werkster, 35 jaar 37. Verwaeren Staf, Gij- zegem, fiskalist, 33 jaar 38. Aelbrecht Chris, Baardegem. voorzitter CVP-JO Baardegem, 31 jaar 39. Hendrickx Eric, Aalst. L.O., ingenieur-ar chitect. 32 jaar 40 Van De Borght Vera. Moorsel, laborante, 36 jaar LH Aalst. Eetfestijn LOL. Iemand moet alles keurig in de gaten houden en dat is Aalst. Eetfestijn LOL. Handen tekort zo te zien a

De Voorpost | 1988 | | pagina 3