Versnelde procedures noodzakelijk «Land van Aalst> maakt zich op voor 1992 Problemen met afvalstoffen te over Keizershallen reusachtige bonsaiwoud Jl m 4 - 24.6.1988 - De Voorpost Sociale huisvesting en sociaal grondbeleid Vervolg van blz. 1 dienen gesaneerd of van bijkomende akkommoda- tie moeten voorzien wor den. Het aantal te vervan gen bewoonde woningen ligt voor het arrondisse ment Aalst zeer hoog en bedraagt 7,3% d.i. het derde hoogste percentage j van de 22 arrondissemen ten van het Vlaamse Gewest. Teneinde de woonkeuze te i waarborgen dient ook I voorzien in de vereiste wo- ningmutatiereserve die op Aalst. Bonsaitentoonstelling in de Keizershallen. De riksja hoort er nu eenmaal bij (a) 2,8% van het woningpatri monium wordt berekend. Dit betekent dat er voor het arrondissement onge veer 2.650 woongelegen- heden in overtal moeten beschikbaar zijn om een I vlotte verhuis te waar- I borgen. j Door de absolute daling I van de woonbehoeften als gevolg van de dalende na- taliteit sinds 1965 en het feit dat de aktuele tendens tot dekohabilitatie niet kan blijven doorlopen valt er te rekenen met een ab solute daling van de woon behoeften omstreeks 2015- 2020. Diversifiëring van de op- drachten Onverminderd de moge- I lijkheden tot gezonde her huisvesting blijft een reële en belangrijke behoefte aan uitbreiding en de bouw van nieuwe woonge- Aalst. Bonsaitentoonstelling in de Keizershallen. Mooie tuintjes werden er getoond (a) legenheden bestaan. Het verder inpalmen van landbouw- en zelfs natuur gebieden dient gelimi teerd. Om deze reden die nen inderdaad stimulantia ingebouwd om de ver nieuwbouw en de inbrei- ding door te drukken. Mits goede planning om de uitdeining der steden en de landschappelijk en verkeerskundig dodelijke lintbebouwing tot een mi nimum te beperken dient toch voorzien in de be hoefte aan bouwrijpe so ciale bouwgronden. Er dient zeker rekening ge houden met de verschei denheid van de opdrach ten waarbij de gevestigde bouwmaatschappijen ons inziens, eerder de taak van de stadsvernieuwing op zich dienen te nemen. De gemeenten en de O.C.M.W.'s, voor zover zij hiertoe uitgerust zijn, maar vooral de interkom- munales zouden verder moeten instaan voor de realisatie van verkavelin gen waarbij in de eerste plaats dient gedacht aan veelal kleinere inbrei- dingsprojekten. Het lijkt ons hierbij aange wezen dat een duidelijk en termijngericht beleid wordt gevoerd. Hierbij denken wij in het bijzon der aan een planning op langere termijn en een ge- koördineerde aktiviteit van de diverse verenigin gen die zich met de huis vesting binnen eenzelfde regio bezig houden. Teneinde de leninglast en de algemene kosten te drukken is een snelle en doelmatige realisatie van een bouwprojekt een ab solute vereiste geworden. Om deze reden is een ver eenvoudiging van de te voeren procedures wense lijk en zouden de bevoeg de ambtenaren de proble men met een objektieve ingesteldheid moeten be naderen. Ook op financieel vlak dient de instelling die een project opstart over waar borgen te kunnen beschik ken. Beter een gedeeltelij ke subsidiëring, waarvan het aandeel werd vastge legd, dan een hogere staatstussenkomst die met ruime vertraging wordt toegekend. Een ingekorte behande lingsperiode voorkomt probleèmsituaties zoals deze die onze verkaveling van Gijzegem hebben be zwaard. Onze vennoot schap werd ingevolge de leninglast bij deze realisa tie gekonfronteerd met een maandelijkse kost prijsstijging van 100.000 fr. en dit over meerdere jaren. De 67 bouwgronden wer- den toegewezen tussen 20 oktober '83 en januari '85. De verkoopsovereen komst wordt na ongeveer drie maanden bekrachtigd door de notariële akte. De eerste moment opna me dateert van 2 oktober j '84. Toen was reeds één woning bewoond, vijf an- dere waren volledig afge werkt en tien andere wa ren in oprichting. Eind de cember 1984 waren er al 7 woningen bewoond. Op 13 juni '86 waren reeds 42 woningen be\voond. Op 1 oktober '87 was dit aan tal reeds gestegen tot 58 en dit ondanks enkele herver kopingen die werden doorgevoerd. LH Industriezones Naar aanleiding van haar jaarvergadering belichte de Interkommunale «Land van Aalst» de stand van zaken in verband met de bedrijventerreinen, het sociaal grondbeleid en de afvalverwerking. Voor verdere uitbouw van de Interkommunale werd beslist een nieuw sekretariaatsge- bouw op te richten by de inkom van de derde industriezone te Erembodegem. Het wordt een gebouw- van 43,5 by 15 meter met alle kantoren op het gelijkvloers. «Bescheiden zoals het een interkommunale past». Momenteel is men doende aan de administratieve procedure en verhoopt wordt binnen de twee jaar het nieuw sekretariaat te kunnen betrekken. De kostprijs ervan wordt geraamd op 17,5 miljoen. In de Keizershallen te Aalst vond het voorbije weekend een 500 fr. kon meenemen het eerste nationaal treffen plaats van al wie met bonsai- maar ook en vooral voor boompjes begaan is. Zowel de gewone man als hobbyist, het inwinnen van informa- de bonsaiverenigingen die meestal provinciaal zijn uitge- tie over snoeien, onder bouwd en ook de bonsaihandelaars houden, gieten en bedra- Een 25-tal bonsaivereni gingen en bonsaihande laars stelden er een twee duizend boompjes voor van allerlei formaat en leeftijd. Bonsais van enke le centimeter doch ook van een meter hoog. Bonsais anderzijds van re cente datum doch ook van meer dan 100 jaar oud. Initiatiefnemers van dit nationaal treffen waren ex-prins karnaval Jempi, Jean-Pierre Timmermans die aan de Expostraat een bonsaigarden heeft die tij dens het weekend kan worden bezocht en ander zijds Camille Drowart uit Kemseke doch afkomstig van Hofstade-Aalst. Op vallend de vele bonsailief hebbers uit Wallonië die present waren te Aalst en door Jempi dan ook in de taal van Molière werden verwelkomd. Liefhebbers of neofieten konden er terecht niet al leen voor het kopen van een paar jonge exempla ren die men reeds voor den van de bonsai. Voor de toegangsprijs (100 fr.) kreeg elke be langstellende er een be knopte brochure bij met al wat de bonsai-hobbyist in spe moet weten om met kans op sukses zelf bonsais te kweken. Bonsais worden gekweekt als hobby door mensen die bvb. over geen tuin be schikken en toch in het groen willen zitten. Even tueel op een of ander ter rasje. Maar ook als inves tering schijnt de bonsai in te zijn. Ieder jaar wordt de bonsai mooier en dan ook duurder. We zagen er exemplaren van enkele honderden frank maar ook een zeventig jaar oude Sa- garetta die 52.000 fr. ge prijsd stond, en Ficus Hal- liana van 75.000 fr. en pri mus inter pares een Thaise Mak Tei van 115.000 fr. Naast de gewone aktivitei- ten kon men er ook de monstraties meemaken door stadsgenote me vrouw Muylaert, en anderen. Lil Aalst. Ook aan een bonsai is er heel wat werk (a) De ligging De ligging en de verbin dingsmogelijkheden zijn duidelijk meebepalend voor het al dan niet sukses van de industrieterreinen. Erembodegem III is totaal uitverkocht. De ligging bij de E40 cn de goede ver bindingen met tal van ste den is daaraan niet vreemd. 34 bedrijven ver schaffen er werk aan 2141 mensen. Het gaat hier ook vaak over meestal Brussel se bedrijven die dan ook in Aalst hun maatschappelij ke zetel hebben. Ook Erpe-Mere even eens bij de snelweg, doet het goed. Vooral bedrij ven die te maken hebben met electronica vinden er onderdak. De tewerkstel ling gedraagt hier 1256 personen of meer dan 42 per hektare. Voorzitter Lorie ziet hierin een argu ment tegen het gezegde dat landbouwgrond nutte loos en onoordeelkundig verkwanseld wordt. Voor Schendelbeke-Ge- roardsbergen blijft de toe stand status quo. Hier worden 422 personen te werkgesteld. Een betere ontsluiting van het gebied zou de situatie uiteraard verbeteren. Nog verleden week waren er daarom trent besprekingen gaande met minister van openbare werken Paula D'Hondt- Van Opdenbosch. In Grotenberge-Zottegem zijn een aantal herlokalisa ties van plaatselijke be drijven gepland. Hier wer ken 270 personen. Neria Foundations zorgt er met 153 personeelsleden voor 60% van de totaliteit en in Schendelbeke doet Ets. Verhaegen met Lattoflex, Epeda. Beaufort-matras- sen en zitwanden dat met 245 personen. Nieuwe bedrijventerreinen Wil het Land van Aalst kans maken om ook in de toekomst als bedrijfsvesti gingsplaats voor extra-re gionale bedrijven kompe- titief te zijn dan is de in richting van nieuwe goed ontsloten bedrijventerrei nen een must. Uit een verkennend on derzoek naar de bruik baarheid voor het gestelde doel werden twee inplan tingsplaatsen weerhouden nl. Haaltert-Anderen- broek langsheen de ex- pressweg Aalst-Ninove en Erpe-Mere-Steenberg: de eerste zone als verlengstuk van Erembodegem III. de tweede zone als uitbrei ding van het bestaande be drijventerrein aan de over zijde van de autosnelweg Brussel-Oostende (E40). Volgens Land van Aalst houdt eventuele kritiek uit het Geraardsbergse dat geen nieuwe bedrijventer reinen moeten worden geopend zo lang de be staande (Geraardsbergen en Zottegem) niet volzet zijn geen steek. Nieuwe bedrijven vestigen zich niet om een of ander in dustrieterrein vol te krij gen. Wel omdat een ter rein goede verbindingsmo gelijkheden heeft. Ont sluiting is dus het wacht woord. Andere aktiviteiten Door het ter beschikking stellen van het terrein voor het Bedrijvencentrum Re gio Aalst nv beoogt Land van Aalst een beslissende inbreng te doen om voor kreatieve ondernemers een aantal startbelemme ringen weg te nemen en het risico hiervan te beper ken o m. door een betere begeleiding. Sinds midden maart 1988 staan er 17 kantoor- en bedrijfsruim ten klaar om startende be drijven te ontvangen. Mo menteel zijn er reeds drie bedrijven gevestigd. Land van Aalst heeft in 1987 ook bijgedragen tot de verwezenlijking van de ambachtelijke zone te Ni- Interkommunale «Land van Aalst» De afvalverwerking blijft alom een nijpend pro bleem. Er wordt inder daad vastgesteld dat we steeds meer en meer afval produceren. Daarenboven is er gebrek aan stortruim- te. Onder meer omdat waar de grond eerst moet ontzaveld worden voor aleer ruimte te scheppen voor afval deze ontzave- ling achteruit ging of stag neerde door de zwakkere periode in de bouwsektor. Twee wetgevende maatre gelen hadden in 1987 hun invloed op de verwerking van afvalstoffen: - De milieuheffing van 40 fr. per ton verwerkt afval. - Het afvalstoffenplan, met specifiek voor Land van Aalst dat, naast de gemeenten van het arron dissement Aalst, ook Oos- terzele tot het verwer kingsgebied ging behoren. In hetzelfde afvalstoffen- plan wordt tevens bena drukt dat in de gebieden waar het afval nog 100% gestort wordt - zoals voor Land van Aalst - initiatie ven tot stand moeten ko men om door recyclage de afvalstoffenstroom te re duceren. Gelet op de strengere voorschriften, opgelegd door OVAM, werden in Voorde en Vlierzele be langrijke saneringswerken uitgevoerd, welke ook dit jaar nog dienen verderge- zet. Ook het specifieke machinepark werd gemo derniseerd. De toegeno men kompleksiteit van de aktiviteiten op een afval1 deponie noopte de inter kommunale ertoe beroep te doen op meer weten schappelijk gevormde me dewerkers. Een ingenieur werd full-time als dienst hoofd aangeworven. Belangrijk was ook het drastisch terugschroeven van de aanvoer door privé- kontainerdiensten vanaf de tweede helft van 1987, nadat werd vastgesteld dat van zowat overal in Vlaan deren afval naar Voorde en Vlierzele gebracht werd. Door de invoering van een «meldingsformu lier» kon de kontrole op de produktie en het trans port van deze aan huishou delijk afval gelijkgestelde industriële afvalstoffen ef ficiënter doorgevoerd worden. Een en ander leidde tot een spektakulaire daling van de privé-aanvoer van 5.425 vrachten in 1986 naar 4.266 in 1987 of een afname van 21,4%. De to tale aanvoer daalde slechts met 3,4% (van 13.984 naar 13.509 vrachten). Dit komt doordat de gemeen telijke aanvoer bleef stij gen van 8.559 vrachten in 1986 naar 9.243 in 1987 (8,0% meer). Verdere evolutie Verwacht mag worden dat in 1988 het privé aandeel nog verder zal slinken, vermits de voornoemde beperkingen slechts opge legd werden in het laatste halfjaar van 1987 Anders is het gesteld met de echte huishoudelijke fraktie, dit is het huisvuil van de gezinnen: een ge stadige toename van ge middeld zowat 5% gedu rende de laatste vijf jaren. De 8% stijging van vorig jaar blijkt zich ook in an dere gewesten te hebben voorgedaan. Het past hier te herinneren aan de vin gerwijzing in het afvalstof fenplan in verband met de bevordering van de recy- clageprocédés. Een ander aspekt is de verder doorgedreven sane ring van de afvaldepo- nieën vooral in verband met de opvang en zuive ring van het perkolaatwa- ter en de verdichting en afdekking van het stort in funktie van de latere eind bestemming van de terrei nen. De voorwaarden in dat verband zijn zeer strin gent geworden en worden getoetst door regelmatige kontrole door OVAM Meer zorg dient bijgevolg besteed te worden aan de kompaktering en de tus sen- en eindafdekken van de stortzones. Dit vergde een herorganisatie van de werkverdeling en meer in het bijzonder van de ope ninguren van de stortter- reinen begin 1988. Vooruitzichten De interkommunale Land van Aalst worstelt met het probleem van de stortver- goedingen, enerzijds om dat deze gebonden zijn aan een beslissing van de prijzenkommissie; ander zijds omdat nog steeds ge werkt wordt met één enkel tarief, ongeacht de om vang van de aangevoerde vracht. Gedurende de maanden maart en april '88 liep een weegprogram ma van de totale aanvoer. Na analyse van dit gege- venbestand kan eventueel een optie genomen wor den op een nieuwe tarifië- ring, hetzij volgens volu me, hetzij volgens ge wicht. Dit laatste vereist wel de plaatsing van een weegbrug op elk stort. Volgens voorzitter van de interkommunale Marcel Lorie is «Land van Aalst» te goedkoop voor het stor ten. Daarmee wil men van her en der naar Vlierzele en Voorde. Hier kost een vracht kos ten inbegrepen nu 3.494 fr. De gemiddelde prijs in Vlaanderen is 600 fr. per ton. Als een vracht nor maal 10 ton bedraagt dan werkt Land van Aalst aan nove-Appelterre op ver zoek van de stad Ninove. De Verbetering van de in- frastruktuur behoort tot de bestendige zorg van Land van Aalst. Vooral de uitvoering van de recht trekkingen op de rijksweg Geraardsbergen-Gent te Oosterzele gevolgd door de rechttrekking op Ge- raardsbergen-Herzele zijn prioritair voor de ontslui ting van Geraardsbergen en Zottegem. Over de verbinding van de expressweg Aalst-Ninove- Oudenaarde op het grond gebied van Ninove moet dringend beslist worden. Ook de verbetering van de andere nutsvoorzieningen o.m. de drinkwatervoor ziening in Z.O.-Vlaande ren kreeg in 1987 bijzon dere aandacht. Land van Aalst droeg bij om door overleg tussen de Vlaamse Watermaatschappij en de T.M.V.W. de onafhanke lijkheid van de waterleve ringen uit Neuvilles (He negouwen) te vergroten. LH bijna de helft van de prijs. Daaraan zal dus een mouw moeten worden gepast. Recyclage noodzakelijk Recyclage-alternatieven zullen bestudeerd en waar mogelijk geactiveerd wor den. Met belangstelling volgt de interkommunale dc evolutie die op dat vlak blijkbaar toch in een stroomversnelling is te recht gekomen: selektieve ophalingen, containerpar ken, verhakselen van tuin afval, kompostering, ver branding van de brandba re fraktie met warmterecu- peratie... Waar andere initiatieven te kort schieten, behoort het tot de opdracht van de interkommunale Land van Aalst, zelf in de dans te springen. LH In Wallonië zijn er heel wat golfclubs, zodat een golfva- kantie in dat deel van ons land best mogelijk is. Belsud heeft dergelijk vakantiepakket sa mengesteld Voor meer infor matie: Belsud, Grasmarkt 61 te 1000 Brussel (02/ 513.86.30). Van 16 september tot en met 16 januari loopt in Brussel een tentoonstelling «China, hemel en aarde» over 5.000 jaar uitvindingen en ontdek kingen. De Gazelle Road Cruiser werd verkozen tot fiets van het jaar. Dc bedoeling van dit initiatief is de innovatie van de fiets te stimuleren cn de gebruikers duidelijk te maken dat de zo gelijk lijkende fiet sen onderling zekere verschil len vertonen. Er is nu ook een kinderzitje voor aan het stuur van de fiets ontworpen. Het kreeg de naam «Pakzit B2» mee en wordt gemaakt door Van Meurs en Co in Vianen. Area zal natuurlijk weer pre sent zijn op de Gentse Fees ten. Area heeft het op een akkoordje gegooid met Sight Seeing Service, zodat men na een voorstelling kan overstap pen in een boot om zo het oude Gent te gaan bekijken. Prijs 400 fr. De Koning Boudcwijnstich- ting brengt een boek 1 «OCMW's in Vlaanderen: j vandaag cn morgen» op de markt. Het boek geeft een antwoord op een aantal vra- j gen rond werking cn doelstel- lingen van het OCMW en hoe die in de loop van dc tijd zijn j gewijzigd. uit d gesti brie! «In I die door betri ondt stedi raad I alinc ratie noer pers hieri dele Ik w ren l U IT deel moe in t niet bele heef moe beto tot I part ik l I gent milii keni mid dan moe I gen er i spel Tro atte Op zaterdag 25 juni wordt de provinciale windekemolen j van Oosterzele-Balcgem oc plechtig ingehuldigd.

De Voorpost | 1988 | | pagina 4