Stuurgroep: «Een tienpuntenprogramma voor de Derde Wereld» Nóg openbare werken te Aalst Zomerregeling in Vredeshuis AKV De Lodderoeigen hebben nieuw lokaal Aannemer tien jaar verantwoordelijk in de bouw De Aalsterse (carnavalgroep AKV De Lodderoeigen heeft sedert vorige vrijdag een nieuw lokaal. De groep heeft nu haar intrek genomen in Café Ensor aan de Sint-Annalaan 53 te Aalst. Daar worden de plannen uitgebroed voor de komende karnavalaktiviteiten. AalSt. Werken in de Molendries. Deze winkelier vindt het welletjes en informeert zijn klanten over de stand van de werken (a) Aalst. Aquariumklub Wagtail geniet nog even na de vergadering van een verfrissing a In het vooruitzicht van de komende gemeenteraads verkiezingen op 9 oktober richtte de Stuurgroep voor de Derde Wereld van de stad Aalst een tienpunten- piogramma naar de voor zitters en sekretarissen van de Aalsterse politieke par tijen. Het ligt in de bedoeling dat dit programma dat de gelijk werd voorbereid in de Stuurgroep aan het par tijbestuur ter bestudering zou worden voorgelegd en dat daarna de Stuurgroep schriftelijk zou verwittigd worden van het ermede akkoord gaan en/of van eventuele opmerkingen. De Stuurgroep stelt zich inderdaad voor de beslui ten van de verschillende partijen aan de Aalsterse bevolking mede te delen. Het antwoord wordt ver wacht voor 1 juli aan staande. Gehoopt wordt dat dit mi nimum-programma in de partijprogramma's zal worden opgenomen. 1. De omvang van de be groting voor ontwikke lingssamenwerking Het bedrag dat momenteel aan ontwikkelingssamen werking wordt besteed (100.OCX) fr.) is zeer ontoe reikend. Het moet onmiddellijk op getrokken worden tot een geloofwaardig bedrag dat de bekommernis van het stadsbestuur weerspiegelt. Hiertoe verbindt Aalst er zich toe om 10 fr. per in woner te voorzien voor ontwikkelingssamen werking. Tevens verbindt Aalst er zich toe om dit bedrag jaarlijks met 10% te laten stijgen. Bij het opstellen van de begroting wordt advies ge vraagd aan de stuurgroep voor ontwikkelingssamen werking. 2. Besteding van dit bedrag voor voorlichtings- en be- wustmakingsactiviteiten Een degelijke informatie aan de eigen bevolking is van primordiaal belang. Om deze redenen zal een deel van de totale begro ting voor ontwikkelingssa menwerking ter beschik king gesteld worden van de stuurgroep voor ont wikkelingssamenwerking, welke dit bedrag zal aan wenden voor de inrichting en ondersteuning van in formatie - en bewustma- kingsaktiviteiten onder de Aalsterse bevolking. 3. Steunverlening aan goedgekozen projekten in de Derde Wereld Het ondersteunen van een projekt in de Derde We reld is een goede mogelijk heid om de ontwikkelings problematiek «tastbaar» en dus begrijpelijker te maken voor de Aalsterse bevolking. Dit houdt in dat over de door Aalst gesteunde projekten, re gelmatig informatie zal ge geven worden. De financiële steun van de Stad Aalst gaat bij voor keur naar: projekten die de belangen van de kans armen vooropstellen. - die een element van be wustmaking van deze kansarmen inhouden. - en waarin Aalstenaars aktief zijn. Bij de keuze van de te financieren projekten wordt het advies van de stuurgroep voor ontwikke lingssamenwerking inge wonnen. Omwille van de moeilijk heidsgraad en de noodza kelijke deskundigheid ver eist voor een ernstige beoordeling van een pro jekt, komen uitsluitend projekten voor ondersteu ning door de Stad Aalst in aanmerking, die door er kende niet-gouvernemen- tele organisaties, inzon derheid het N.C.O.S. en de hierbij aangesloten ver enigingen, aanvaard zijn en opgevolgd worden. 4. Ondersteuning van de Aalsterse verenigingen be gaan met de Derde Wereld en/of met de integratie van migranten en vluchtelingen Een deel van de totale be groting voor OSW wordt voorbehouden aan de ak- tieve Derde Wereld orga nisaties en de verenigingen die zich inzetten voor de integratie van migranten en vluchtelingen, om wer kingskosten te kunnen vergoeden en solidariteits- campagnes naar het brede publiek. Voor de verdeling van het hiertoe ter beschikking ge stelde bedrag wordt een beroep gedaan op de stuurgroep voor ontwikke lingssamenwerking. Selektiekriteria zijn: - ge vestigd zijn in Aalst of ij veren ten voordele van een projekt waarin Aalste naars aktief zijn - aktiviteiten bewijzen Andere dan officiële ini tiatieven kunnen op diver se wijzen gesteund worden door de Stad - als gemeenschappelijke solidariteitsaktie van zo wat alle Vlaamse Derde- Wereldgroepen verdient 11.11.11 een bijzondere ondersteuning van het stadsbestuur. 5. Een Schepen voor ont wikkelingssamenwerking Het stedelijk ontwikke lingsbeleid kan vooral sla gen indien het wordt ge dragen door een schepen die o.a. OSW tot zijn be voegdheid heeft en die dank zij zijn/haar persoon lijke interesse, in staat is om een visie te ontwikke len inzake het Derde-We reld vraagstuk en van daaruit in alle openheid een vruchtbare samenwer king met de stuurgroep voor OSW en de lokale Derde-Wereldgroepen opzet. De schepen voor ontwik kelingssamenwerking heeft ondermeer tot taak: een beleidsnota op te stel len voor ontwikkelingssa menwerking. Immers: zonder logisch opgebouwd werkplan is geen beleid mogelijk. 6. Een vaste koördinatie De stedelijke derde we reldwerking wordt onder steund door een vaste koördinator, die instaat voor de administratieve organisatie van het overleg met de Derde Wereld- groepen en de logistieke steun koördineert die door de stad geboden wordt. Als natuurlijke tussenper soon tussen de Stuurgroep voor Ontwikkelingssa menwerking en het stads- apparaat waarborgt de vaste koördinator de ef- fektieve uitvoering van het Derde-Wereldbeleid zoals dit door het stadsbestuur in samenwerking met de stuurgroep, werd ont worpen. 7. Samenwerking stadsbe stuur - Stuurgroep voor Ontwikkelingssamen werking Het stadsbestuur werkt voor alle Derde Werel daangelegenheden in overleg samen met de stuurgroep voor OSW, als koepel van de Aalsterse Derde-Wereld-groepen Voor alle aangelegenhe den die betrekking hebben op de Derde-Wereldpro blematiek, zal dan ook het advies van de Stuurgroep voor Ontwikkelingssa menwerking worden inge wonnen. Telkens advies wordt uit gebracht, hetzij op eigen initiatief, hetzij op vraag van het stadsbestuur, ver bindt het stadsbestuur er zich toe om binnen een redelijke termijn te ant woorden aan de Stuur groep voor OSW en om gebeurlijke negatieve ant woorden omstandig te mo tiveren. De Stuurgroep voor de Derde Wereld is een open raad waar individuen en groepen die zich o.m. met Derde Wereldproblema tiek bezig houden, op ba sis van vrijwilligheid en in teresse, als volwaardige le den kunnen aan deelne men. De Derde Werel draad wordt als dusdanig door het stadsbestuur er kend als stedelijke advies raad. 8. Bevordering van de inte gratie van migranten en vluchtelingen Ook ten aanzien van de «Derde Wereld-dicht-bij- ons», met name de mi granten, en vluchtelingen die in Aalst wonen, dient er een aktief stedelijk be leid gevoerd te worden. Op tal van domeinen kan de stad initiatieven van de betrokken verenigingen, gericht op de integratie van deze mensen, effektief stimuleren en zelf aktivi teiten opzetten. Belangrijk is dat deze ini tiatieven het wederzijds respekt, het begrip en de verstandhouding bevorde ren tussen de verschillende bevolkingsgroepen 9. Internationale verhou dingen in het stedelijk beleid Onze stad leeft niet geïso leerd van de buitenwereld. Ondanks het feit dat het stedelijk beleid een uiter mate geringe invloed heeft op internationale proble men, dient de stad ook hier haar interesse te beto nen, en dit door haar kon- krete daden waar te ma ken (bv. geen Zuid-Afri kaans fruit voor OCMW of scholen aankopen). Als inrichtende macht zal zij tevens haar mogelijk heden gebruiken om dien overeenkomstig te han delen. 10. Subsidies als hefboom voor meer aandacht voor de Derde Wereld Meer aandacht voor de Derde Wereld in de Aal sterse verenigingen is van groot belang voor de uit bouw van een betere ont wikkelingssamenwerking. Daarom zal de stad bij toekenning van subsidies aan kulturele-, jeugd- en vrijetijdsverenigingen een waardemeter inbouwen, waarbij rekening gehou den wordt met voorlich tings- of solidariteitsakties m.b.t. de Derde Wereld. LH Aalst. In heel wat straten van Aalst zijn momenteel wegeniswerken aan de gang (a) Naast de grote werken die momenteel in de stad aan gang zijn aan de Molen dries, aan de Zeeberg- brug, aan de Vaart- en Esplanadestraat staan er nog een groot aantal welis waar mindere werken te wachten. O.m. voervullin- gen te Erembodegem in Ten Bos, Van de Vijver- straat, Rietstraat, Ras- schaertlaan, Leuvestraat, Kapellestraat, Welleweg, Autostradelaan, Zwalm- kouter, Dr. Carlierlaan, Van Asschelaan, Kerkhof laan, Molenkouterstraat en in de III' industriezone. Verder ook te Erembode gem in de Berkenlaan, Beekstraat, Dennenlaan, Driehoekstraat en Groe ne weg. Te Aalst-Stad in de Oude Gentbaan, Eikstraat. Sint- Annalaan, Regelsbrugge- straat, van de Woestijne straat, Square Geerinckx, Vooruitzichtstraat, Varen laan, Binnenstraat, Boter- melkstraat en Petrus Van Nuffelstraat. Herstellingswerken aan betonverhardingen zijn voorzien op 4 plaatsen in de Industrieweg te Hofsta- de, op 4 plaatsen in de Hoogstraat te Meldert, op 6 plaatsen in de Waver- straat te Moorsel, op 4 plaatsen in de Maaldreef te Nieuwerkerken, op 6 plaatsen in de Pontweg te Gijzegem, op 2 plaatsen it de Kammestraat te Hof- stade en op 3 plaatsen ii de Kerkhofbaan te Erem bodegem. Herstellingswerken wegen met gietasfalt zijn voorzien te Nieuwerker ken in volgende straten: Merestraat, AchtermaaL Sint Annastraat, Terbe- kenstraat, Maaldreef, Verenigde Natiestraat. Restertstr., Hoezestraat, Laarstraat, Sint Rochus- straat, Bergstraat, Dam straat, Pijpenbeek, Dries te Nieuwerkerken-Aalst. In de loop van het jaar zal een volgende reeks wer ken worden voorgesteld. Normaal is Vredeshuis Aalst, Esplanadestraat 8, alle dagen toegankelijk van 12 tot 16 u. Op vrijda gen tot 24 u. en op zonda gen van 11 tot 18 u. Op maandagen steeds geslo ten. De zomerregeling treedt in op 1 juli en duurt tot einde oogst. In deze (zomer)periode is Vredes huis enkel open op vrijda gen en zaterdagen vanaf 19 u. Voor dr. Jef De Loof waait er een nieuwe lente <?ver de wereld. Een wind die de koude oorlog ver drijft en ontspanning brengt. In Afghanistan, in Nicaragua, in heel Mid- den-Amerika, in Angola en Makpuchea, in Marok- ko-Algerije, in Grieken- land-Turkije wijzen tekens op een komende lente. En waar men nog niet echt aan praten toe is als in Libanon, Israël, Iran en Irak is men duidelijk oor logsmoe. Men beseft dat oorlog geen oplossing brengt, dat er geen overwinnaars meer zijn. De vredeswil waait ook in ons land. De ze brede vredesstroom is niet uit het niets ontstaan. Die wordt gevoed door talrijke bronnen, door ve le mensen die zich reeds jaren voor vrede inzetten, door miljoenen betogers tegen de krankzinnigheid van de bewapeningswed loop. Al deze positieve geluiden mogen ons echter niet doen wegdromen naar een irreëel toekomstbeeld. De vrede blijft kwetsbaar. De vredesbeweging blijft er meer dan ooit nodig. Waakzaamheid blijft geboden. Aktiviteiten Tijdens de komende maanden ziet de agenda eruit als volgt. Na het zo merreces worden volgende aktiviteiten georganiseerd. Zo. 04.09 te 11 u.: aperi- tiefkoncert. Vr. 09.09, 20.30 u.: Kunst politiek in Vlaanderen door Piet Van Eeckhaut, schepen van kuituur van de stad Gent. Za. 10.09: Abortus door o.a. Sonja Eggerickx en een dokter. Za. 17.09: Incest door Mare Luyten. Za. 24.09: Aalsterse pers over de vredespolitiek. Za. 01.10: Viering 1 jaar kinderatelier. Za. 08.10: Paloken - drie Antwerpse «Maskes» spreken over hun pro bleem. Za. 22.10: Vaka etentje. Zo. 23.09: Vaka - 5 jaar na de grote betoging. In september dan terug el ke dag spaghetti met groenten, lasagne met groenten, pizza en krok tegen 120 fr. Op dinsdagen bovendien koude schotel voor 120 fr. En op woens dagen vis (tarbot, rog of kabeljauw) met aardappe len of rijst en verse groen ten eveneens voor slechts 120 fr. LH Op maandag 27 juni te 19u30 organiseert de Syn- dikale Kamer der Verenig de Aannemers voor de Bouwnijverheid in het ar rondissement Aalst een al gemene vergadering met als thema de «tienjarige aansprakelijkheid» in de bouw. Dit in Residentie Keizersvest, Esplanade 11, te 9300 Aalst. Indien in elke vorm van aanneming van werk de verantwoordelijkheid van de aannemer principieel verdwijnt bij de aan vaarding, geldt hierop in aannemingskontrakten een zeer specifieke uitzon dering, voorzien door arti kels 18 92 en 2270 van het Burgerlijk Wetboek. Vol gens de beoordelingen van deze artikels blijven de ar- chitekt en de aannemer gedurende tien jaar aan sprakelijk indien, een ge bouw, dat tegen vaste prijs is opgericht, geheel of ge deeltelijk te niet gaat door een gebrek in de bouw. Zelfs door ongeschiktheid van de grond. Het doel van de tienjarige aanspra kelijkheid is niet alleen de opdrachtgever te bescher men, doch ook de openba re veiligheid te waarbor gen. Vandaar dat meestal aangenomen wordt dat de ze aansprakelijkheid van openbare orde is en dat de kontakterende partijen de tienjarige aansprakelijk heid niet kunnen beperken of uitsluiten in hun over eenkomst. Panel Tijdens deze vergadering kunnen aannemers, uit al le takken van de bouwnij verheid, vragen stellen aan een panel. Dit panel zie wij als volgt samen t brengen: Leo Beeck p architekt van het jaar 195 - auteur van het boek «4 aansprakelijkheid in dt bouw gezien vanuit eer, andere hoek», Judith Van- coillie (juridisch adviseur bij de Nationale Confede ratie van het Bouwbe drijf), Norbert Lierman (studiebureau Lierman Van Den Houwe - Aalst), een afgevaardigde var: hel kontrolebureau voor de veiligheid van het bouw wezen «Seco», een meen aannemer en eer aannemer van voltooiings- werken. Moderator is Paul Debolle presentator var het B.R.T. televisiepro gramma «huizen kijken». LH In juli en augustus kan men te Trois-Ponts in de omgeving van Coo via een ritje met een ezel een bezoek brengen aan de waterkrachtcentrale van Coo. Reserveren voor zo een ezelstocht kan bij de WV van Trois-Ponts op het num mer 080-68.40.45 (behalve op zondag). Aalst. In Hof stade werd in de vijver van het Landhuis op forel gevist. Wat lang niet iedereen tot een goed einde wist te brengen. Sommigen moesten zich tevreden stellen met een bliekje of voorn a

De Voorpost | 1988 | | pagina 6