Prijzenregen in Aalster se akademie voor muziek, ballet en toneel Mechnig in Belfortkrypte Autodidact Cyriel Verbeken exposeert in Levensvreugde te Aalst «Catharinisten» en «Nieuw Leven« in Ravijtstornooi Vijf regeringsmedailles door akademie uitgereikt Hendrik Mertens Edgard Dumoulin en Paul De Coninck in Kultureel Centrum Affigem 14 - 1.7.1988 - De Voorpost Van zondag 3 juli tot en met maandag 15 augustus stelt Cyriel Verbeken telkens op maand- en vrijdag van 13 tot 19 u. zijn atelier in Peperstraat 4 te Vlierzele open voor het publiek. Een jonge te Overmere geboren vijftiger die naast schilderen ook aan beeldhouwen doet om zijn eigen aard tot uitdrukking te brengen. Zijn schilderkunst concentreert zich voornamelijk rond twee thematische polen. Enerzijds strijdt de kunstenaar in zijn symbolisch geladen werk met onderwer pen als etniteiten (rassen), het mysterie van de archetypische vrouw, macht en machtsverhoudingen, agressie. Anderzijds verraden de dynamiek van zijn zeege zichten zijn onrustige natuur en het statische van zijn dorps- en landschapsschil deringen zijn (onvervulbare) heimwee naar rust. Een constante evenwel vormen zowel de lotsbestemming en innerlijke gedrevenheid van de mens als de ver knochtheid met natuur en mens, die door een sterk koloriet (met oker, oerbruin, oranje-rood en indigo als dominante tonen) geaksentueerd worden. Zijn beeldhouwwerk wordt gedragen door een dualistische thematiek van man vrouw relatie. Deze naar het abstracte neigende sculpturen ademen een expressie ve kracht en fluiditeit uit, die bij de beschouwer een gevoel van sereniteit, herkenning en zelfs aanvaarding oproepen. C. Verbekens oeuvre balanceert blijkbaar op het krachtveld van innerlijke spanningen en drijfveren, een plausibele inspiratiebron voor eerlijke kunstuitin gen! Na het optreden van het koor «Laetare» van de Aka demie o.l.v. Marijke Cagho sprak Marcel Crombeen, voci zitter van de Commis sie het talrijk opgekomen publiek toe. Vervolgens was het de beurt aan Ewoud Van der Heyden, laureaat gouden stads medaille voor gitaar die «Asturias» een werk van Jz. Albemir ten gehore bracht. Dan volgde uitreiking van de diploma's, stads- en re geringsmedailles en bij zondere prijzen. Nadien brachten An ja De Meersman (gouden stads- medaille klarinet) en An- gelique Steenhaut (rege ringsmedaille voor klari net) en duo voor klarinet ten inleiding op de gele genheidstoespraak van schepen van Onderwijs, kuituur en gezinszorg Chris Lievens-Borms. Het muzikale slot werd verzorgd door Johan Van- keirsbilck (zang) en Inge Spinette (piano). Ze brach ten twee liederen van Dvorjak. De uitslagen Piano Hogere graad 2' jaar Prijs met grote onder scheiding en gouden stadsmedaille Erik Rossig- nol D. Prijs met onderscheiding en zilveren stadsmedaille: Jan Uyttendaele, Marian Keppens D, Jean-Paul De Meyer, Barbara Daled. Graad van uitmuntend heid 2* jaar Prijs van uitmuntendheid met onderscheiding en me daille van verdienste: Wou ter Camphijn. Orgel Graad van uitmuntend heid 2* jaar: Prijs van uitmuntendheid en medaille van verdienste: Ghislena De Tessemier. Viool Graad van uitmuntend heid 1* jaar Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en regeringsmedaille: Jo han Van der Biest. Gitaar Hogere graad 2' jaar Prijs met onderscheiding en zilveren stadsmedaille Ann De Wolf. Prijs met grote onder scheiding en gouden stadsmedaille: Ewoud Van der Heyden. Dwarsfluit Prijs met onderscheiding en zilveren stadsmedaille: Gerda Blondeel. Houten Blaasinstru menten Hogere graad 2* jaar Prijs met grote onder scheiding en gouden stadsmedaille voor klari net: Anja De Meersman. Graad van uitmuntend heid 2* jaar Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en regeringsmedaille voor klarinet; Angelique Steen haut. Koperen Blaasinstru menten Graad van uitmuntend heid 2"jaar Prijs van uitmuntendheid met onderscheiding en me daille van verdienste voor trombone: Johan Matthijs. Slagwerk Graad van uitmuntend heid 2* jaar Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en regeringsmedaille: Ul- rich Van Impe. Muziekgeschiedenis Prijs met grote onder scheiding en gouden stadsmedaille: Frangois Bonnaerens Voordracht Prijs van uitmuntendheid met onderscheiding en me daille van verdienste: Charlotte Kiekens, Hilde De Mecheleer D. Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en regeringsmedaille Ma rijke Van Caekenberghe. Toneel Prijs van uitmuntendheid met onderscheiding en me daille van verdienste: Ben ny DUaeseleer. Prijs van uitmuntendheid met grote onderscheiding en regeringsmedaille; Na ncy Terryn. Bijzondere prijzen Prijs van het College van Burgemeester en Schepe nen: Angelique Steenhaut, regerin gsmedaille voor klarinet uit de klas van mevrouw Christine Van- tomme. Prijs van de schepen van onderwijs, kuituur en ge zinszorg: Marijke Van Cae kenberghe, regeringsme daille voor voordragen uit de klas van mevrouw Chris Yserbijt Prijs van de kommissie van bestuur: Nancy Ter ryn, regeringsmedaille voor toneel uit de klas van mevrouw I,iliane De Wae- geneer. Prijs van de direkteur: Jo han Van der Biest, rege ringsmedaille voor viool uit klas van de heer André Delcourte. Prijs voor slaginstrumen ten: Ulrich Van Impe, re geringsmedaille voor slag werk uit de klas van de heer Mare Snackaert. Prijs voor notenleer: Mick Deneckere uit de graad van uitmuntendheid no tenleer en Katrien De Lom- baert uit de pre-professio- nele graad notenleer uit de klassen van de heer Abel de Gussem Prijs voor piano: Hilde De Witte uit de klas mevrouw Catharina Leynse Prijs voor viool: Griet Ver meulen uit de klas van de heer André Delcourte Prijs voor cello: Lieven Van der Biest uit de klas van mevrouw Dominique Van Iseghem Prijs voor gitaar: Ewoud Van der Heyden uit de klas van mevrouw Hilde Raey- maekers. Prijs voor orgel: Geert Van den Broeck uit de klas van de heer Kristiaan Van Ingelgem Prijs voor blokfluit: Joris Hendrix uit de klas van de heer Johan Vankeirsbilck Prijs voor koperen blaasin strumenten: Johan Mat thijs uit de klas van de heer Honoré Verstraeten Prijs voor zang: Veronique Lievens uit de klas van me vrouw Rita Piron. Prijs voor muziekgeschie denis: Marie-Louise Ver- leysen uit de klas van me vrouw Bea De Vos. Prijs voor Harmonie: Yvan Asselman uit de klas van mevrouw Anne Marie De Smedt. Prijs voor ballet: Marie Ghijselen uit de klas 3A van mevrouw Chris Caudron. Prijs van de stichting Ste- faan De Jonghe: Frangois Bonnaerens uit de klas muziekgeschiedenis van mevrouw Bea De Vos. Prijs «Johan Sebastian Bach»: geschonken aan de leerling die bij de vertol king van de twee- en drie stemmige iyventies van Bach het hoogste waarde cijfer behaalde: Daisy Saeys uit de klas van me vrouw Lydia Poppe. Prijs van muza: geschon ken door de vereniging van leerlingen, oud-leer lingen en vrienden van de Muziekacademie: Katrien Baeyens uit de klassen van viool, piano, solozang, koorzang, orkest en dictie. Anja De Meersman uit de klassen van klarinet, ka mermuziek en orkest Lies- beth De Lombaert uit de klassen van piano, viool en orkest. Prijs van het Van Lysen- bethfonds: geschonken aan een verdienstelijke ieerling van de afdeling Erembodegem: Kathleen Vandeweyer uit de klassen van notenleer, hogere graad dwarsfluit en koor zang. JM Heyman In aanwezigheid van heel wat vrienden en kennissen werd in Levensvreugde de tentoonstelling van Hen drik Mertens geopend. Kunstkriticus Paule Ron- se leidde de tentoonstel ling in. Zij vertelde onder meer dat Hendrik Mertens gepas sioneerd is door de schil derkunst. Al tijdens zijn kinderjaren muntte hij uit in het tekenen maar het was pas na zijn studies als tuin- en landbouwarchi- tekt dat hij zich op de schilderkunst ging toe leggen In 1982 begon de definitie ve start. Hij stapte naar de akademie. Maar voordien al had hij zich laten leiden door Lucien Rousseau In de akademie maakte hij kennis met de oude en de nieuwe schildertechnie ken. Door zijn bijzondere aanleg had hij deze tech nieken vlug onder de knie en omdat hij bovendien ook de technieken van het aanbrengen van krijtlagen en goudlagen en van ande re procedees beheerste, werd aan Hendrik Mertens ook de restauratie van wa penschilden, ikonen en doeken toevertrouwd. Mertens schildert vooral landschappen, verloren hoekjes uit het land van Aalst. Hij brengt de wereld waarin we leven, vaak ook de wereld die afschrikt, met de dood als grote drei ging. Het zijn in de loop der jaren surrealistische werken geworden, droom beelden. Toch weten zijn werken de toeschouwers te boeien door hun nauwkeu rige tekening, hun even wichtige kompositie, de goed overwogen kleuren Aalst. De Federatie van Vlaamse Vrouwen organizeerde ii en een lichtende glans- zangstonde (a) techniek. het Gulden Vlies een open JM Heymans Aalst. Hendrik Mertens expozeerde zijn werk in Levensvreugde (a) Voor deelname aan het Re- naat Ravijtstornooi had den zich 15 kandidaten ge meld. Dit tornooi wil een posthume hommage zijn aan de getalenteerde to neelman Renaat Ravijts die ons o zo vroeg is ont vallen. Het tornoooi richt zich tot liefhebberstoneel kringen uit Oost-Vlaande ren en uit Vlaams-Bra bant. Omdat het reglement bepaalt dat er slechts acht groepen mogen deelnemen wordt dan ook bij ieder tor nooi (om de 2 jaar) geloot wie al dan niet kan mede dingen. Interessant is dat de kringen in de eigen ver trouwde omgeving en in hun eigen dekor ter plekke mogen optreden. Het is in derdaad de jury die zich verplaatst en niet omge keerd. Kandidaten «Iverlingen« uit Dender belle «Jhesus met der bal- semblomme» Gent, «Teja- ter 80», «Nieuw Leven» en «De Catharinisten» alle drie uit Aalst «Lust naar Kunst» Lokeren, «XYZ» Bazel, «De Scheldebroe- ders» Kluisbergen, «De Vlasbloem» Belsele, «Kra keel» Gent, «Vrij en Blij» Asse, «Wij» Lebbeke, «De Iverige Jonckheyt» Lo- christi en «Gemeentekre diet» Brussel. De klassieke «onschuldige hand» wees volgende acht groepen aan als effektieve deelnemers. Hun stuk moeten ze voor 31 augus tus melden. Deelnemers zijn «De Ca tharinisten» en «Nieuw Le ven» uit Aalst, «De Iverlin- gen» Denderbelle «Lust naar Kunst» Lokeren, «XYZ» Bazel, «De Schelde- broeders» Kluisbergen, «De Vlasbloem» Belsele en «Vrij en Blij» Asse «Teja- ter 80» werd vooraf van de kandidatenlijst geschrapt omdat geen enkele be stuurslid van Tejater 80 bij de lottrekking present was. LH Kunstschilder Wilhelm Mechnig werd geboren te Köln, op 28 mei 1929, maar woont reeds geruime tijd te Aalst. Houtkaai 3, waar hij ook zijn atelier heeft. Vanaf 1958 hield hij reeds een hele waaier tentoon stellingen die zijn werk be kend maakten over heel Vlaanderen en buiten de grenzen: Dendermonde, Antwerpen, Brussel, Gent, Sint-Niklaas, Affligem, Schoten. Diegem, Deinze, Frankfurt a/M.Eindho ven, Heidelberg, Keulen, e.a. Ook in Aalst is hij be slist geen onbekende meer want ook daar heeft hij verscheidene tentoonstel lingen achter de rug. Voor velen is deze tentoon stelling beslist een goede gelegenheid om de elemen ten van Mechnigs denkwe reld van naderbij te leren kennen in een zestigtal schilderwerken en ver scheidene etsen. Enkele ti tels hiervan: «Jeugdherin neringen». «Heden en Ver leden», «Anno 1988», «Ci- tadella», «Kwelgeesten», «Rog», «Venezia», «Droomfiguren», «Wit ge vleugeld ballet», «Portret», «Jeugdherinnering» «Groene Wandeling». «Don Quichotte», «Vreem de Vogels», «Dier-Mens», «Tuin van Eden»... Mechnig debuteerde in 1943 als figuratief schil der met heel wat zelfpor tretten die een betekenis vormden voor zijn per soonlijke innerlijke toe stand. Daarna verliet hij de geijkte paden om er een eigen stijl te ontwikkelen met lijnen- en kleurenspel waarmee hij dromen, vi sioenen, verlangens en stemmingen weergaf. Dhr. Marcel Wauters, dichter, typeerde Wilhelm Mechnig als de schilder van veredelde krachten, verscholen achter een ver beelding, die geen opper vlakkig bedachte uitbeel ding duld. Merkwaardig is zijn meesterschap in het aanwenden van soms nau welijks te onderscheiden kleurschakeringen, uiting van een drang om de limie ten van het palet te looche nen, naar een alles opslor pende kern toe. in tegen stelling tot de hedendaag se overheersende pogin gen met middelpunt vlie dende allure Wilhelm Mechnig behoort tot de traditie van schil ders die hun talent, ge schraagd door een zoeken de geest, voortdurend toet sen aan de technische on dergrond van het bereik bare... Eenzaam, zonder steun, wars van elke groepsvor ming, is hij onverdroten bezig. En dhr Willy Van Canne- gem: «Dat Mechnig een schilder van formaat is, die de stof in zich had om uit te groeien tot één van onze belangrijkste kunste naars. staat vast... Dat hij echter ook een begenadigd etser is, weten weinigen. Tussen zijn schilderijen en zijn etsen is de afstand nochtans zeer klein. Hun inspiratiebron is dezelfde Er zijn weinig kunste- s die a i de p het eenvoudige op zo'n hoogstaande en begrijpba re wijze uitdrukking kun nen geven. D-B De grote schouwburgzaal van cultuurcentrum De Werf liep verleden zondagvoormiddag vol voor de uitreiking der prijzen van de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel. Direkteur Herman Van Santen verwelkomde de aanwezigen en vermeldde in zijn toespraak de 11 manifestaties van de akademie tijdens het voorbije schooljaar. De akademie heeft zich inderdaad wer kelijk geïntegreerd in het kultureel leven van de stad. Volgend schooljaar is de akademie 130 jaar jong en deze viering zal gepaard gaan met een brede waaier aktiviteiten. Op zijn beurt belichtte voorzitter van de Kommissie van Bestuur Marcel Crombeen de sociale opdracht van de stedelijke akademie. Kuituurschepen Chris Borm8 zette de dames Lydia Van Eghem en Claire Delueze die bij het einde van hun loopbaan aan de akademie met rust gaan. figuurlijk en letterlijk in de bloemen. Ze had woorden van felicitatie aan de leerlingen en laureaten en van dank aan al wie zich voor zijn taak optimaal had ingezet. De akademie is ook volgens haar niet meer weg te denken uit het muziekland schap van de stad. Ze wees daarenboven op de nieuwe mogelijkheden die De Werf ook aan de akademie biedt en zegde «maak van dit open huis ook uw huis» Volgend schooljaar zou de balletzaal van De Werf hoofdzakelijk door de akademie worden gebruikt wat definitiële wens zou zijn geweest. Betekent dit dat het balletgezelschap van mw. Trongon in de kou zou blijven staan? Regeringsmedailles Vijf regeringsmedailles, de hoogste onderscheiding die het sekundair muziekonderwijs kan uitreiken gingen naar Johan Van der Biest viool, klas André Delcourte. Voor voordragen werd dat Marijke Van Caekenberghe uit Hofstade uit de klas van Chris Yserbijt. Voor toneel ontving Nancy Terrijn uit Herzele deze medaille. Ze komt uit de klas van I.iliane De Waegeneer. Voor klarinet ging die prijs naar Angélique Steenhaut uit Erembodegem uit de klas van Christine Vantomme en tenslotte kreeg Ulrich Van Impe uit Erembodegem en uit de klas van Mare Snackaert deze medaille voor slagwerk. LH Van 2 juli tot en met 17 juli loopt een tentoonstelling met werk van Edgard Du moulin en Paul De Co ninck in het kultureel cen trum Affligem Edgard Dumoulin Edgard Dumoulin werd geboren te Halle, op 6 maart 1919 Hij volgde vier jaren kunstonderricht onder de leiding van mees ter Jozef Colruyt, die wer den afgebroken met de oorlog 1940-45. Allerlei omstandigheden beletten hem na de crisis naar dit kunstonderricht terug te keren. Toe kon hij zich enigermate toeleggen op het tekenen. Door zijn werk veran twoordelijke in een druk kerij voor de uitvoering en de kwaliteit van de ge kleurde pagina's van ver schillende weekbladen voor binnen- en buiten land) kwam hij voortdu rend in kon takt met de kunstwereld (o.a. Daan Tulier), wat zijn zin voor details en kleuren tot een «manie» opvoerde. Dit is nog altijd in zijn werk zichtbaar. De kunstenaar zelf is een individualist, die liefst al leen op zijn atelier te Eirze- ringen (gehucht van Len- nik) de jaargetijden in zijn geliefd Pajottenland met ij ver op doek brengt. Hij schildert soms ook bloem stukken, en heeft een spe ciale gave voor het portret, waarbij hij niet alleen de gelijkenis van het model beoogt, maar ook het ka rakter tracht vast te leggen. Edgard Dumoulin is lid van de kunstgroep «Au reool»; zijn atelier is geves tigd in de Luit. Jacobs- 8traat. 127, Sint-Kwintens- Lennik (02/582.04.71). Paul De Coninck werd ge boren te Aalst en woont momenteel in Ternat, waar zijn atelier zich bevindt in de Borredamstraat nr. 38. Hij liep tien jaar academie te Aalst en behaalde in 1940 het Groot Koninklijk Gouden Eremetaal, en tal van ereprijzen Hij stelde zowat overal in eigen land tentoon, en ook tweemaal in het buitenland. De tentoonstelling is open voor het publiek op zater dag van 14.30 u. tot 20 uur, op zondag van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. JM Heyman Van 25 juni tot en met 10 juli '88 heeft kunstmin nend Aalst (opnieuw) de gelegenheid van dichtbij kennis te maken met kunstsohilder Wilhelm Mechnig, in de krypte van het eeuwenoude Aal- sterse belfort, op de Grote Markt, op werkdagen van 14 tot 19 u., op zondagen van 10u30 tot 12 u. en van 14 tot 19 u.

De Voorpost | 1988 | | pagina 14