Tandheelkundige voorlichting en opvoeding ook op school belangrijk obiektief De Voorpost Vakantiedienst op autobuslijn 91-92 Sint-Niklaas-Dendermonde in spitsuur gewijzigd 16 - 1.7.1988 - De Voorpost Flinke belangstelling in Dendermonds stadhuis «Geef ie tanden levenslang», zo stond op de affiche te lezen die in de Ros Beiaardzaal van het stadhuis een ereplaats had gekregen. De slogan van deze affiche was meteen ook het tema dat de stedelijke gezinsraad wenste te behandelen. Een goed initiatief, want vele belangstellenden waren erop af gekomen. Vooral dan omdat het ging over de preventieve gebitszorg, meer in het biezonder in de scholen. Op het programma fungeerden maar liefst zeven sprekers, en hoe kort en bondig die ook probeerden te zijn, de avond duurde vrij lang. Niet dat hij verveelde, maar het kan toch ook van het goede teveel zijn. Mevrouw Erna Van Dijck, voorzitter van de stedelij ke gezinsraad van Dender- monde mocht voorname gasten verwelkomen. On der meer gemeenschaps minister Lenssens, verant woordelijk voor welzijn, gezin en volksgezondheid die in het kort zijn beleid terzake toelichtte, de sche penen Van Gucht en Her mans en vele mensen uit avond rond aids. Ook de organizatie van een zelf- hulpbeurs is voorzien. Dat zijn maar enkele punten. De stedelijke gezinsraad heeft nog een flinke duw gegeven aan de oprichting en uitbouw van een aantal andere dingen en me vrouw Van Dijck citeerde onder meer het stedelijk kinderdagverblijf, de dienst voor onthaalgezin- Aan de hand van dia's konden de vele aanwezi gen zien hoe belangrijk ge bitszorg wel is en hoe men preventief kan optreden tegen plaque-gekorreleer- de mondziekten. Die ont staan door bakteriën, voedselresten en speeksel. Bij het eten van suiker gaan bakteriën de suiker omzetten in zuur wat de tanden aantast en gaatjes Dendermonde. Belangstelling te over voor de info-vergadering over tandbederf (xl) de medische en educatieve wereld. Het publiek dat de stedelijke gezinsraad bij het organizeren van deze informatieve avond op het oog had. Mevrouw Van Dijck schetste het ont staan en de werking van de gezinsraad en verwees naar enkele belangrijke realizaties: de oprichting van een werkgroep ge zondheidsvoorlichting en - opvoeding, die ondertus sen haar sporen reeds heeft verdiend. Die werk groep zorgde onder meer voor een gezondheids- markt, een info-campagne «veiligheid voor het kind in de privesfeer», een avond over orgaantrans plantatie». Nu komt daar bij een infovergadering over gebitszorg en later op dit jaar komt nog een HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. nen, de thuisopvang voor zieke of gehandicapte kin deren, de verhoging van de geboortepremie, enz. Nadat gemeenschapsmi nister Lenssens zijn beleid had toegelicht, zette de voorzitter van de Vlaamse Werkgroep voor gezonde tanden van het verbond der Vlaamse tandartsen, Guido Van Belle, uiteen dat een tandheelkundige gezondheidsvoorlichting en -opvoeding een van de acht maatschappelijke doelstellingen van deze werkgroep is. Hij zei dat er nog dezelfde avond een samenwerkingsprojekt in de regio Sint-Niklaas-Be- veren zou worden voorge steld en hij hoopte dat ook in Dendermonde een der gelijk projekt mogelijk zou kunnen worden. Tandarts en konsulente bij de tandheelkundige ge zondheidsvoorlichting en opvoeding, Mieke Bo- gaert, behandelde dan de preventieve gebitszorg. veroorzaakt. Dat maar als voorbeeld, aldus de kon sulente die aanhaalde dat men hieraan wat kan doen. Zoals steeds met kleine middelen: de tand versterken door fluoride toediening, de bakteriën in aantal verminderen, de frekwentie van het suiker- gebruik terugdringen en de tanden geregeld poet sen. Wat dat laatste be treft met een goede tan denborstel; die moet een lange, rechte steel hebben, een klein kopje met kunst stofharen die multi-hifted zijn opgesteld en afgeron de koppen hebben. Bij het poetsen moeten de haar tjes van de tandenborstel 45 graden schuin in de richting van het tandvlees geplaatst worden en wor den er met de borstel kor te horizontale bewegingen gemaakt. Ook de tand- vleesrand moet gevolgd worden en men mag bij het poetsen geen enkel vlakje van de tand verge ten. Optimaal is poetsen na elke maaltijd. Mich De Meyer, tandarts en hoofdkoördinator pre ventieve gebitszorg in Oost-Vlaanderen, die de preventieve gebitszorg voor de schoolgemeen schap in Oost-Vlaanderen voor haar rekening nam. De laatste twee decennia is hier heel wat gebeurd. In 1960 is men begonnen met preventief tandonder- zoek bij de leerlingen van het basisonderwijs en in 1978 bereikte men een piek met 78.910 onderzoe ken per jaar. In 1977 kwa men er bijkomende voor lichtingslessen van het der de leerjaar. In 1985-1988 werd het heel projekt her dacht, zodat men nu werkt volgens een vernieuwd in zicht. Daarop zette ze uit een hoe een projekt er uit ziet. Voorlaatste spreker in de rij was Vehamed- sekretaris, dr. P. Steyaert. Vehamed is de vereniging van Huisartsen van de Me dische Eenheidskring Dendermonde. Deze vere niging heeft al meerdere malen samenwerkingsver banden opgezet met de stedelijke gezinsraad. Ve hamed werkt bievoorbeeld mee aan breed opgezette gezondheidsakties en gaat ervan uit dat de huisarts op het einde van deze eeuw als hulpverlener en als wetenschapper een steeds specifieker en on vervangbare taak en plaats in de gezondheidszorg krijgt. Het profiel van de ideale huisarts zal volgens hem te zoeken zijn in het integrale, persoonsgerich te en continue karakter van zijn benadering en be geleiding van de patiënt. De huisartsen dringen erop aan de gezondheids zorg eindelijk eens in echt nieuwe banen te leiden, ook als dit niet onmiddel lijk tot besparingen leidt. Het nieuwe huisartsenmo del van het jaar 2000 moet voldoende mogelijkheden bieden om het huidige aantal zinvol en kwaliteits vol te laten werken. Schepen van gezin en so ciale zaken, Therese Van Gucht, rondde de info- avond af. Zij was kort in haar dankwoord. Toch be nadrukte ze dat om de ver antwoordelijkheid en de zelfredzaamheid vart de bevolking te stimuleren, nu extra aandacht zal wor den besteed aan de uit- Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419 120.172 Hoo/dredakteur: S. Dewachter Spodredaktie- M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnemenlendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1 040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekenin 442-£ Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 Hamme. Inschrijven voor een boottochtje tijdens de Schelde- en Durmevaarten (vh) bouw van de eerstelijns- zorg. In plaats van passie ve konsumenten van zor gen te zijn, moet iedereen een aktieve producent worden van welzijn, aldus de schepen, die zei dat alleen een bewustwording van de eigen mogelijkhe den om ons lot in handen te nemen, en het aanleren van de nodige vaardighe- c den daartoe noodzakelijk Dendermonde. De juffrouw op de derde rij heeft er geen tandpijn van gekregen, z zjjn luistert alleen met volle aandacht naar wat de tandartsen te vertellen hadden ove gebitszorg (xl) Studie Waasland De N.M.V.B. deelde te vens mee dat het in haar bedoeling lag de Wase streeklijnen opnieuw on der de loupe te nemen. Gemeenschapsminister Lenssens bezorgde in dit kader reeds voorstellen om ook de busdiensten overdag aan te passen met het oog op betere aanslui tingen en het behoud van dezelfde vertrekuren als buiten het verlof. De af wijkende klokvaste bedie ning der grote lijnen in de verlofperiode schept te kens heel wat verwarrii onder de gebruikers di zoals bij treinen, de voc keur geven aan een uurr geling buiten de spitsure die het hele jaar dezelfi blijft. De vakantiedienstrege ling op de autobuslijn 91- 92 Dendermonde-Sint-Ni- klaas (periode juli-midden augustus en Kerstverlof) zal er in het seizoen 1988- 89 gevoelig anders uitzien dan in het verleden. Dit geldt vooral voor de och tendspits naar Dender monde toe. Gemeenschapsminister Jan Lenssens, voorzitter van de CVP-werkgroep Openbaar Vervoer van het arrondissement Dender monde, bekwam een mer kelijke verbetering van de ze dienst. Kastel krijgt een meer aangepaste vroeg- morgendienst (met een bus om 7u25). De rechtstreekse bus Sint-Niklaas 7.05 - Den dermonde 7.45 blijft ook in de vakantie behouden. De eerste vertrekken van Hamme naar Dendermon de worden beter in aan sluiting gesteld met de treinen. In de richting Sint-Ni- klaas is de belangrijkste - HjjaM| verbetering een nieuwe i jjgj| -- bus Dendermonde 8.27 - Hamme 7.43 - Sint-Ni- Hamme. Aquariumclub op bezoek in Keulen. De leden van de Hamse Aquarium klaas 9.05 uur. gingen een bezoek brengen aan Keulen (vh) Deze verpi we v aura In kt je in maai Ham hebb l'A SCI Train Aang mans Moor rot Si Bart Leeu' Gent (Ever muns Eikei: Afges (KV I kens dier Knstc Polen (Sint- Hamme. Schelde- en Durmevaarten, zes boten waren bestendig beschikbaar voor kleinere of grote tochtjes (vh) Hollywoodhet eeuwige mekka van de film. De grootste stars, regisseurs, producers en agenten hebben er elkaar gevonden. Die unieke kruisbestuiving van talent resulteerde decennia lang in mammoetprodukties en «kaskrakers». TV-EKSPRES werpt een licht op de opkomst en lange evolutie van de droomfabnek. In een serie van tien afleveringen. VERDER IN TV-EKSPRES DEZE WEEK DANIEL yANAVERMAET neemt de plaats in van Mike Verdrengh DE RONDE VAN FRANKRIJK wat weet u er nog van WILL LUIKINGA presentator van de «Hondenkwis».

De Voorpost | 1988 | | pagina 16