Temse Watersportvereniging veertig jaar Jong Turnklub Sportiva vijfjaar Wase Voetbalschool weer paraat 24-uren marathon in Sint-Niklaas De Voorpost - 1.7.1988 - 29 Tijdens de voorbije weekend, net op het tijdsstip dat te j Temse de kaaifeesten plechtig werden geopend, vierde de I Temse watersportvereniging, kortweg T.W.V., haar 40ste verjaardag. Een klub die reeds 40 jaar het wel en wee met elkaar deelt moet volgens velen, dus ook volgens ons, blaken van gezondheid. Toch I is een een en ander minder i waar. Want wanneer we voor zitter Gaby Wouters mogen I geloven pakken er zich de laatste tijd donkere wolken boven de T.W.V. samen. Het Verleden I Met weemoed denkt voorzit- I ter Wouters immers terug aan j de periode, nu dus 40 jaar terug, toen de Stichers waar van er nu nog enkele in leven zijn zoals de heren Braem en Van de Vieren toen de Temse Watersportvereniging die des tijds nog «de pagaaiclub» ge- I noemd werd direkt een 50-tal I aangesloten leden kon ver- I welkomen. Na de kanovaar ders (in Temse de Pagaaiders) sloten ook direkt een 50-tal waterskiërs aan terwijl deze de motorboten met hun mee brachten. De twee hoofdgedachten van de club, De Watersport en het Bouwen van de nodige instal laties om de boten te herbe rgen, steeds centraal staand Groeide de Pagaaiclub, van Temse uit tot een monument in het wqtersportleven. Inter- dan wel toeristischer dan vroeger. Dat het ledenaantal toen steeg als de zomerzon hoeft werkelijk geen betoog. Doch begin de jaren 70 kwam daar wel enigzins verandering in. De eens zo mooie schelde veranderde door de talrijke industrieën in een open riool en met de geurtjes en onge makken verdwenen ook wel dra de eerste leden. Toen het ledenbestand dan werkelijk drastisch naar bene den was gegaan richtte de in middels tot T.V. omgedoopte vereniging een nieuwe afde ling op: De Diepzeeduikers. Dit gebeurde in 69 met de opening van het Scheldebad. Momenteel is deze afdeling uitgegroeid tot zo'n 100 aktie- ve duikers terwijl 12 gebreve- teerde opleiders instaan voor de opleiding van de nieuwe en vervolmaking van de aange sloten leden. Trouwens elk jaar maken de duikers van T.W.V. reizen naar zowel de Oosterschelde als de Caraïbi- sche zee waar de fauna onder water verder bestudeerd wordt. Ook wat het materiële be treft heet T.W.V. «alle wa tertjes al doorzwommen». Terwijl in de beginjaren on derdak gezocht werd in het «pagaaikot» achter de Boel werf moest er wegens uitbrei ding op dezelfde scheepswerf, naar een andere meerplaats uitgekeken worden. Dank zij tachtig kwamen ook w-er de leden «druppelsgewijs» weer naar de Temse kade gewaaid. Momenteel kunnen zo'n 100- tal boten aan de Temse-kaai gemeerd worden door T.W.V. Het ledenaantal ging ook weer de hoogte in zodat nu liefst 500 watersportfana ten deel uit maken van de T.W.V. Trouwens weinig clubs ook nu nog, zelden zo een palmares voorleggen zoals dat van de T.W.V. op bestuurlijk vlak. Momenteel zijn er nog zo'n 60 leden met meer dan 25 jaar lidmaatschap, een 15-tal die 30 jaar lid zijn terwijl ruim 200 leden zo'n 10 jaar bij de Temse watersportvereniging zijn. Het kan allemaal tellen. Toch vreest voorzitter Wou ters dat er zoals gezegd don kere wolken boven de T.W.V. hangen. «Ik wil niet pessimistisch zijn» aldus Gaby Wouters «maar eerder realis tisch als ik bedenk dat er sprake is om onze meerplaat- sen met de helft in te krim pen. Voor de industrie zoge zegd. Wees er zeker van dat dit het begin van het einde is van de.Temse watersportvere niging. De plannen van de firma Belgomine om een kaai te bouwen achter de Schelde- brug is immers geen publiek geheim meer. Tevens vrees ik dat dit in de hand zal werken dat het wachtbekken van het Meulebroeck er dan zal moe ten aan geloven en dat zo het komen». Ik denk hier dan vooral aan het gemeentebe stuur dat samen met de regio nale en nationale overheden alle maar dan ook èlle moge lijkheden moet'onderzoeken die ook maar enigzins moge lijk zijn. «Deze buurt en dan denk ik aan de Kaai zelf maar ook Fonteinstraat en Oost- berg moet gevrijwaard blijven van het groottransport zoals dat nu bezig is. Het is onge hoord dat een firma met standplaats en zetel te St-Ni- klaas die voor 75% uitvoert TURNEN naar de provincie Brabant hier in Temse de orde en rust komt verstoren en bovendien de gemeenschap nog een hele duit kost ook aldus een ver bolgen Gaby Wouters die werkelijk vecht voor zijn recht en zijn vereniging. De toekomst... Wat de toekomst dan betreft kan natuurlijk nog niet zo heel ver gekeken worden we gens bovenstaande uiteenzet tingen. Toch kan de Temse watersportvereniging sinds verleden jaar fier zijn op hun nieuwste aanwinst: De 7 de F.O.S. groep zeescouts. Liefst 70 jonge leden worden immers zo wat door de T.W.V. «gesonsord» en wel dra zal hun schiplokaal meren op een van de meerplaatsen van de T.W.V. Er is voor voorzitter Gaby Wouters dus toch nog een vleugje zon dat door de don kere hemel komt piepen... Mare Stevelinck Eerst stonden de bestuursle den van de Mintons er twijfel achtig tegenover, maar som migen vonden het een goed idee, vertelt Jacques Van Daele over het ontstaan van de «24 uren van de Mintons». De Mintons werd immers door de gemeente St.-Niklaas gevraagd een bepaalde aktie op het getouw te zetten in het raam van de Sport 14-daagse. Op een volgende vergadering, gaat Jacques Van Daele ver der, was ik de 24 uren eigen lijk al een beetje vergeten, maar alle bestuursleden over vielen mij plots met allerlei vragen en iedereen wou zich aktief inzetten. Zodat de Min tons vorig seizoen de eerste geslaagde uitgave van de 24 uren lanceerden. Dit jaar gaat de St. Niklase badmintonmarathon door in de sporthal te Nieuwkerken op zes terreinen tijdens het weekend van 20 tot 21 au gustus. Er is enigszins gesleuteld aan de formule. Zo zal wie vorig jaar de laatste sessie moest aanvangen om 7 uur 's mor gens, dat nu doen om 9 uur. Net als het aanvangsuur van een tomooi, merkt Van Daele nog op. De 24 uren van de Mintons verlopen immers in drie ses sies. De eerste loopt van za terdag 17 tot zondag 1 uur, de tweede van 1 tot 9 uur en de laatste van 9 tot 17 uur in de namiddag. In de eerste sessie worden dames en heren dubbel poules georganiseerd. Gemengd poules in de twee de, en dan weer dames en heren dubbel poules in de laatste sessie. Elke poule heeft haar vast terrein. Om de «dode tijd» op te vangen worden volksspelen georganiseerd. Aan deze spelen, verklapt Van Daele, hebben we trou wens een soort tombola ver bonden. Elke deelnemer krijgt een kaart waarop de individuele prestaties per proef worden ingevuld. Aan het einde van het volksspelen circuit wordt de kaart afgege ven. Onder de hoogste scores wordt dan geloot wie in de prijzen valt. Zo gaan we pro beren als hoofdprijs een ste reoketen weg te schenken. Maar dat is natuurlijk nog niet zeker, verklapte Jacques Van Daele. Aan deze gratis badminton marathon, waarvoor nog kan worden ingeschreven tot 5 au gustus, kunnen maximum 160 deelnemers aktief spelen. Nu reeds werden een 100-tal in schrijvingen genoteerd, zodat men te St.-Niklaas vermoedt nog voor de afsluitdatum vol geboekt te zijn. Onder de huidige inschrijvin gen zijn er nu reeds 22 die de «24 uren» zonder onderbre king willen rondspelen. Voor deze helfhaftigen lieten de Mintons een kunstwerkje ont werpen door een plaatselijke kunstenaar. Verwacht wordt dat een 30-tal moedigen de 24 uren zullen uitspelen. Opvallend is dat vooral tor- nooispelers deelnemen aan deze marathon. Normaal zegt men te St.-Niklaas, want een tomooispeler is reeds sedert juli-augustus bezig met zijn seizoen voorbereiding. Voor deze kompetitieven kunnen de 24 uren een goeie training zijn. (LC) Temse. Hel bestuur van de 40-jarige watersportvereniging (dw) I nationale manifestaties waar bij de Temse kleuren steeds hoog in de mast wapperden uggeiv I herineren nog aan deze perio de. Het was tevens de periode dat kanovaarders De Waele I (I960) en René Roels (64) als leden van de toendertijds Pa- I gaaiclub naar de Olympische Spelen (Rome - Tokio) wer- ,Je den afgevaardigt. Het was luggen- ook de beginperiode van de twee zandbanken Rally die nu Kastd nog steeds telkenjare georga niseerd wordt maar zij het de toenmalige burgemeester Albert De Rijck kon de T.W.V. dan beschikken over het terrein waarover ze nu nog altijd te vinden zijn. Nu zoveel jaren later staan er dank zij de bereidwillige me dewerking van de leden 3 loodsen, 1 klubhouse en 1 woning. T.W.V. vreest een (Belgo)-mi- ne Door het verbeteren van het scheldewater begin jaren reeds vele jaren gevraagde waterzuiveringsstation er nooi zal komen», aldus Gaby Wou ters, voorzitter van de Temse watersportvereniging. Een voorzitter die zich niet baseert op loze uitspraken want als lid van de werkgroep havenakti- viteiten kent hij als geen ander - de plannen van de (Belgomine-kaai) «Er zijn oplossingen moge lijk» aldus Gaby Wouters «Maar dan moet er wel veel en véél goede wil aan te pas Turnen. Ook de trainers van Sportiva mochten feest vieren (Iv) Sint-Gillis-Waas. - Reeds volgende werkjaar op 10 sep- kan op 3 september vijf jaar kan de Sint-Gillisse tember van start. Inschrijven sporthal, jeugd voor rekreatief en kom- petitief turnen terecht bij turnklub Sportiva. Deze jon ge en dynamische vereniging kan met zijn 230 leden terecht fier terugblikken op de voor bije jaren. Onder impuls van wijlen Gilbert Van Daele groeide de klub uit tot een geheel dat goed meedraait in het Vlaam se turnwereldje. Het onlangs vernieuwde bestuur, met Danny De Cauwer als voor zitter en Luc Colman als se- kretaris, hoopt de werking in de toekomst nog te kunnen verbeteren. Door de aanwe zigheid van vijf trainers in het bestuur sluit de werking auto matisch nauwer aan bij de specifieke turnproblematiek. Eén van de toekomstgerichte projekten is een intense sa menwerking met andere Wa- se turnklubs om de trainingen Turnen. Turnvereniging Sportiva-vierde in Sint- van de keurploegen te centra- Waas haar vijfjarig bestaan (Iv) Temse. Voorzitter Wauters van de watersportvereniging samen met de heer Braem, dichter van de klub en de heer Vandermeiren, oudste lid (dw) liseren. Zo zou men de pro gressie van de jongeren kun nen optimaliseren met een kleinere financiële inspan ning. Bij Sportiva worden aan al le niveaus en leeftijdsgroepen op een aangepaste wijze turn- vaardigheden bijgebracht. Dit vanaf de allerkleinste kleu tertjes tot de 50-plussers. Mo menteel staan 10 trainers in voor de begeleiding van 14 groepen. Naast een turnfeest krijgen de turnliefhebbers ook de ge legenheid om jaarlijks een aantal wedstrijden van de Vlaamse turnliga in de Sint- Gillisse sporthal te komen be kijken. De plaatselijke jeugd kan ook tijdens de schoolva kanties deelnemen aan de re- kreatieve sportkampen van Sportiva. Er wordt dus niet op een inspanning gekeken om de jeugd op sportief vlak te begeleiden. Na de vakantie gaat het De interesse voor het voet bal zal in het Waasland zelden of nooit afnemen. Na de na tionale kampioenschappen werd de volle aandacht ge in de trokken naar de Europese (paw) kampioenschappen in Duits land met het betere Neder land, tenslotte als een ver diende eindlaureaat. Dat is nu ook weeral verleden tijd en in Sint-Niklaas, wordt de be langstelling thans naar de Wa se Voetbalschool geschoven. Een initiatief dat op het einde van vorig jaar Werd genomen en waaraan een vijftal gerepu teerde en ervaren voetbaltrai ners hun medewerking ver leenden: André Van Den Berghe, Willy Van Acker, Freddy Heirman, Etienne Van Den Berghe en Julien Van Den Broecke, zijn alvast geen onbekenden voor de Wase voetballiefhebbers. Het eerste seizoen dat slechts tot een tiental weken bleef be perkt, werd door de Wase Voetbalschool ook als een proeftijd beschouwd. Met bij na een 50-tal inschrijvingen ■Gillis- werd het toen ook duidelijk een sukses en het entoesiasme werd daarbij wederkerig. In Voetbal. Het bestuur van de Wase Voetbalschool zette haar programma uiteen (dw) tegenstelling tot enkele ande re voetbalscholen waarbij de bedrijvigheid in het Waasland tot slechts één seizoen be perkt bleef, heeft de Wase Voetbalschool de noodzaak voor de jonge voetballers dui delijk begrepen en met de zelfde geestdrift, wordt nu het tweede seizoen aangekon digd. Misschien ook al omdat de meeste ploegen thans zijn bijgedraaid en niet altijd, een degelijke jeugdbegeleiding kunnen waarmaken. Bij de Wase Voetbalschool liggen de kaarten duidelijk anders: de jonge voetballers, aangeslo ten of niet, worden alle basis technieken aangeleerd of ver beterd en de indeling volgens leeftijdskategorie, wordt daarbij een belangrijk plus punt. Belangrijk vooral en onontbeerlijk ook voor de jeugdige voetballers, wordt de individuele begeleiding door geroutineerde en gedi plomeerde oefenmeesters van de K B.V B. De Wase Voet balschool met een vijftal dy namische trainers en een al even entoesiastische Paulette De Man als sekretaresse, heeft voor de jonge voetbal lers - zowel jongens en meis jes tussen de 7 en 16 jaar - een zorgvuldig en verant woord trainingsschema opge steld. Bestemd ook voor veld- spelers en doelwachters onder een noodzakelijke en deskun dige leiding. De kursus van de Wase Voetbalschool welke thans over 24 weken wordt ge spreid, zal op zondag 4 sep tember aanvangen op het re- kreatiedomein De Ster in Sint-Niklaas. Daar worden telkens op zondagmorgen vanaf 10 uur. ook de volgende sportieve sessies gehouden en voor deze reeks bedraagt het inschrijvingsgeld 6.000 fr. te storten vóór 15 augustus. Kontakt en inlichtingen kun nen steeds verkregen worden bij de Wase Voetbalschool, Van Landeghemstraat 94 te Sint-Niklaas met als tel. 03/ 776.25 00 of 03/772.43.98. Roger Van Laere

De Voorpost | 1988 | | pagina 29