Veiling Flora geopend midden bloemensinfonie - Nieuwtjes van S.P.E.S. Kapellekenskermis in Lebbeke weer in vroegere glorie hersteld De Voorpost - 1.7.1988 - 5 mber LH Verleden zaterdagnamiddag en -avond stond te Aalst in het teken van de bloem. Bloemenveiling Flora aan de Albrechtlaan werd inderdaad plechtig heropend. Dat in bijzijn van minister Paula D'Hondt - Van Opdenbosch, staatssekretaris Paul De Keersmaeker, burgemeester Maurice De Kerpel en zijn college, parlementairen Jan Caudron en Willy Van Renterghem en niet te vergeten oud-minister Ludovic Moyersoen die aan de wieg van Flora stond. Bovendien prominenten uit de land- en tuinbonwscklor en al wie van kort of ver met bloemen te maken had. De Verkoopzaal met de 400 zetels liep dan ook overvol voor een zitting die, nadat ze een uur te laat werd gestart tot 20 u. duurde. Dan volgde een rondgang en een bloemenbal. Vooraf hadden simpatisanten uit Lebbeke een autokaravaan gevormd met uitermate mooi versierde bloemstukken. In Flora zelf werd een tentoonstelling georganiseerd onder het motto «De bloem in de kunst» en er was eveneens een geschilderde historiek van bloemenveiling Flora te kijk. Dit alles midden een veelheid van mooie bloemen dergelijke inauguratie waardig. Hoofdpionnen waren uiteraard voorzitter van de raad van bestuur Jos Uvin en driekleur Gustaaf Evenepoel. verder r moe- in ge- ouders. :n van istituul :ief, <k schooi meer». De uit- alifïka- werd vrolijkt vlartien rarlatti, >ven. gschrift uto-on- iunther bergen, lere et Jurgen tbewer- De investeringen welke Veiling Flora gedurende de jaren 1985 en 86 had gerealiseerd en die ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan op 12 april '86 plechtig in gebruik werden jenomen, moesten een eerste stap zijn om de koöperatieve vereniging toe te laten, een nieuw en toekomst gericht beleid te gaan voeren. De twee computergestuur de verkoopsklokken, de goed geïsoleerde veiling- loods. het geautomatiseer de intern transport en de ruime koelcel die toen in gebruik werden genomen, lieten toe technisch zowel de bloemen als de ver- koopsgegevens, snel en in optimale omstandigheden te verwerken. De brand Op 2 mei 1987, nog geen 13 maanden na de inge bruikname. werd in enkele uren tijd alles vernield Wat aanvankelijk een on schuldig rookpluimpje leek, werd in 20 minuten tijd een niet meer te be dwingen fatale brand, waarin alles, maar dan ook alles verloren ging. Terwijl de brand nog in volle hevigheid woedde, werd een aanvang ge maakt met een marathon zitting. waarop alle leden van de raad van bestuur en de direktie, de juridische en financiële adviseurs, de verzekeringsmaat schappijen en verschillen de bereidwillige vrienden raadgevers aanwezig waren Intussen wist men zich reeds gesteund door het vriendelijk aanbod tot hulpverlening vanwege verschillende instanties waaronder collega-veilin gen en het stadsbestuur van Aalst. Om praktische redenen en ook omwille van het neu trale en vrijblijvend karak ter van het voorstel werd door de raad van bestuur gekozen voor een tijdelijk onderkomen bij Produco in Wetteren. Op zondag 3 mei te 18 u. kon een proefveiling door gaan en dan op maandag 4 mei om 4 uur 's morgens werden in Produco, bloe men geveild. Dit alles nog geen 40 uur na de brand. Zonder de totale inzet van het personeel en de zeer gewaardeerde medewer king van de Flora-hande laars en Flora-leden was dit totaal ondenkbaar. Overtuigd dat een brand ramp niet noodzakelijk een blijvende ramp hoefde te zijn, werd van bestuur, gedurende verschillende weken gezocht naar een oplossing, die de weer baarheid van de totale snijbloemensector zou ten goede komen. Verschil lende mogelijkheden wer den overwogen, doch in de eerste plaats werd gedacht aan de hereniging van de twee grote veilingen Flora en Euroveiling. Hierdoor zou bijna 90% van het to tale snijbloemen-aanbod onder één dak geveild kunnen worden. Op het hoogste niveau van het Ministerie van Land bouw, werden in de groot ste geheimhouding alle mogelijkheden zowel praktische, financiële en juridische in een open sfeer besproken. Deze we kenlang durende, nuttige, openhartige en vaak aan gename gesprekken leid den op 4juni 1987 tot een konkreet resultaat. Na de gelijktijdige inken- nisstelling van de raden van bestuur van beide vei lingen, zouden de plannen ter goedkeuring aan de al gemene vergaderingen van Euroveiling en Flora wor den voorgelegd. De algemene vergadering van Veiling Flora welke doorging op 6 juni 1987 was een levendige verga dering. Voor- en tegen standers van dit fusieplan kregen er de gelegenheid hun argumenten naar voor te schuiven en uiteindelijk werd eenparig de toestem ming gegeven aan de Raad van Bestuur om op basis van het reeds bereikte ak koord verder te onderhan delen. Toen echter op de eerste gezamenlijke bijeenkomst van de twee raden van be stuur bleek, dat het be reikte akkoord niet in zijn totaliteit door onze me deonderhandelaars was bekend gemaakt en er daarentegen een alterna tief plan was verdedigd dat totaal afweek van wat principieel was overeenge komen, was het vertrou wen zodanig geschokt, dat de algemene vergadering van Flora aan zijn raad van bestuur de opdracht gaf onder deze omstandig heden, de onderhandelin gen niet meer verder te zetten. Daardoor ging net zoals in 1959 de unieke kans verloren om boven de eigen belangen heen, een gezonde basis te leg gen voor de toekomst van onze snijbloemensektor. Het niet kunnen realiseren van het beoogde fusieplan was en blijft voor ons nog steeds een grote teleurstel ling. Zo kwam het, dat na de heropgenomen kontakten met de stad Aalst besloten werd Veiling Flora op nieuw te bouwen op de vroegere plaats met de mogelijkheid tot uitbrei ding op de aanpalende gronden. Op 1 juli 1987 werden de eerste prijsoffertes ont vangen en op 22 juli '87 werd aan de firma Pieters De Gelder uit Wetteren, de bijna waanzinnige op dracht gegeven dit gebouw binnen de kortst mogelijke tijd te realiseren. De opdracht was duide lijk, zo snel mogelijk vei len, maar in elk geval op 18 oktober '87 in de eerste fase en op 18 april '88 volledig veilklaar. Het was een uitdaging. Op 3 augustus begonnen de opmetingen door de landmeter, één week later gingen de eerste funde ringspalen de grond in en werd aanvang gemaakt met het optrekken van de metaalstruktuur. Deze spektakulaire aan pak verwekte bij velen verwondering maar dwong tevens bewonderingen af. Ook de pers liet zich in die dagen niet onbetuigd en bracht met enthousiasme en poëtische vindingrijk heid, met grote regelmaat haar lezers op de hoogte van de stand van zaken. Dat deze gigantische op dracht feilloos en precies op tijd werd uitgevoerd, is het resultaat van de inzet van meer dan 40 onder aannemers welke onder leiding van de Heer Van- derveken, architect M. J.P. Pieters, Algemene aanneming, de projektlei- der de Heer Buys en de werfleider de Heer De Co cker, met zorg en stiptheid de aangegane verbintenis sen hebben nagekomen. Flora blijft te Aalst Wat velen niet voor moge lijk hielden gebeurde te Aalst toch. Enkele maan den na de brand waren de sporen ervan verdwenen en werd in Aalst terug ge veild. «Aldus burgemees ter Maurits De Kerpel die zich gelukkig voelt dat de Flora in Aalst is kunnen blijven. Flora is inderdaad voor de tewerkstelling in de streek een belangrijke faktor. Het is middenin de streek van Aalst, gekend wegens de snijbloemen teelt, dat een bloemenvei ling best tot haar recht komt. Een grootstad als Brussel leent er zich min der toe dat er groothandel zou ontstaan. Daarvoor is er ter plekke zelf te veel konsumptie. Aan de basis van het ont staan van Flora liggen een zevental kwekers die steun kregen van het Aktieko- mitee voor Ekonomische Expansie» met oud-minis ter Ludovic Moyersoen aan de leiding. Een onder zoek naar de noden en de mogelijkheden werd ver richt, de stad stalde de nodige gronden ter be schikking en er kwam een lening aan de ongelooflijk lage rentevoet van 1%. Op 17 april 1961 kon dan ook de veiling van start gaan. Een aantal kopers hield het nog een tijdje bij «Brussel» doch de Flora kende een gestadige ex pansie. In 1969 was men dan ook reeds aan uitbrei de staatssekretaris twee elementen: Ten eerste is er de uitda ging om de krisis te over winnen, een krisis van overaanbod, met een on betaalbare prijs- en mark- tondersteuning voor ge volg, die paradoxaal ge noeg niet altijd in de eer ste plaats de producent be voordeelde. De uitdaging bestaat erin de produktie nog meer af te stemmen op de markt, zowel kwan titatief als kwalitatief. Een reeks randvoorwaarden moeten bovendien opti maal zijn vervuld: werkge legenheid en sociaal-eko- nomische positie van de producenten, vrijheid van ondernemen, maximale benutting van de mogelijk heden van wetenschap en technologie, gezondheids- waarborgen voor de kon- In 1986 waren er ins ons land 3.615 sierteeltbedrij ven (zijnde 3,7% van de land- en tuinbouwbedrij ven) die op 3.830 ha land bouwgrond (0,3% van het totale landbouwareaal) goed waren voor een pro- duktiewaarde van 13 mil jard F (of 5,6% van de totale produktiewaarde). De sierteeltsektor is overi gens kleinschalig en ar beidsintensief met een ge middelde bedrijfsopper- vlakte van 1 ha, tegen 3,85 ha voor de tuinbouw in 't algemeen en 14,22 ha voor de gehele land- en tuin bouw. Eén en ander komt nog meer tot uiting in de bij drage tot de buitenlandse handel: in 1986 kende de sierteeltsector een uitvoer- overschot van 2,6 miljard F tegen een negatief saldo Aalst. Terwijl de genodigden luisterden naar de toespraken, werden in een apart lokaal de toastjes voor de receptie met veel zorg klaar gemaakt (a) Aalst. Direkteur Evenepoel had het over gemiste kansen in zijn toespraak (a) ding toe. Gronden die nog gehuurd werden door Flo ra in volle eigendom ver worven. Cijfers bevestigen de ex pansie. De aanvoer steeg van 23 miljoen stuks in 1961 over 40 miljoen in 1978 naar 45 miljoen in 1986. Het omzetcijfer steeg van 36 miljoen over 1#5 naar 296 miljoen en het aantal aangesloten le den evolueerde van 206 naar op dit moment 450. Bovendien is het aantal werknemers meer dan ver dubbeld: van 24 naar 49. Volgens de burgemeester is Flora met dergelijke in- frastruktuur gewapend voor de eenmaking van de Europese markt in 1992. Staatssekretaris De Keersmaeker Staatssekretaris voor Eu ropese Zaken en Land bouw Paul De Keersmae ker stelde dat de Flora- mensen niet de armen na de ramp hebben laten zak ken bij de brand die de vernieuwde veiling in de kiem smoorde. Met en thousiasme en doorzet tingsvermogen hebben ze hun schouders onder de wederopbouw gezet. In verband met de ontwik kelingen binnen de Euro pese landbouwsektor ziet sument, kwaliteit van het landschap en het leefmi lieu. prijs van het eindpro- dukt. Ten tweede is er de absolu te noodzaak tot echte sa menwerking, wereldwijde solidariteit en internatio naal overleg op alle ni- veau's. Alleen een op deze wijze gevoerde handelspo litiek kan beletten dat wij worden meegesleept in een ongebreidelde kon- kurrentieslag. De interne markt Beide elementen, krisisbe- strijding en wereldwijde samenwerking, veronder stellen een versteviging van het Europese interne ekonomische draagvlak, of de uitbouw van een echte eenheidsmarkt. Het jaar tal 1992 wordt thans ge bruikt om de definitieve plooi te geven aan een proces dat reeds kort na de Tweede Wereldoorlog op gang kwam, maar sinds enkele jaren in een stroomversnelling is ge raakt. Een volledige af braak van alle douaneta rieven is trouwens het uit eindelijke streefdoel zon der dat dit tot een ont wrichting van de interne produktie mag leiden. De Belgische sierteelt kwaHfl ng: I> raar» ifikatie- kwalifr k: behaflf Dirk. rins- 9 een. 'i igschril tie g» ie Gob t. Do» Helde* any val n Val ra v® igschrij groei» Patricia Bollt Aalst. Geen plaats bleef onbezet in de nieuwe veiling (a) Het informatiecentrum van S.P.E.S.. de Vereni ging voor de Kerk van de Hoop in Oostbloklanden, deelt mede dat er in Polen nog steeds nijpende nood is voor katholieke kerken. Initiatiefnemer kannunik Staf Van de Vreken moest een heelkundige bewerking ondergaan, doch is aan de beterhand. We ontmoetten hem reeds in de stad Aalst aan het stuur van zijn wagen volgela den met goederen voor Polen. Voor hem werd gebeden van de Baltische tot aan de Noordzee, van aan de Adriatische kust tot bij onze Noorderburen. Geneesmiddelen zijn uiteraard nog steeds wel kom. Wanneer echter vastgesteld wordt dat de gebruikslimiet overschreden is qua datum gaan die onverbiddelijk naar de verbrandingsoven. Beginnende parochies zijn ermee gediend mis gewaden te ontvangen. Maar bij de kazuivel dan ook graag de stool. Vóór een paar maanden ging reeds het 21e transport naar Polen. Pakjes sigaretten en sterke drank doen aan de douanes nog steeds wonderen. In een seminarie kon 200.000 fr. gegeven worden en aan bouwpastoors 200.000 en 100.000 fr. plus 35.000 fr. voor misintenties. De bisschop van Staf Van der Veken vierde in I-Ivar (Joegoslavië) zijn 50 jaar priesterschap om ringd door nuntius en bisschoppen. Onze stadsge noot kon er, gezien zijn operatie, echter niet bij zijn. (L.H.) sie hoeft evenwel niet te betekenen dat alle kansen verloren zijn. De stroom versnelling naar 1992 toe, bovenop de moeilijke kon- kurrentiepostie ten op zichte van Nederland, maakt op korte termijn een daadwerkelijke sa menwerking tussen de 3 bestaande snijbloemenvei lingen in ons land levens noodzakelijk. Het lot van de gehele sektor is ermee verbonden. Hoe die samenwerking konkreet vorm moet krij gen is uiteraard op de eer ste plaats de verantwoor delijkheid van de aange sloten leden en hun bestuur. Een betere en gezamenlij ke uitbouw van informa tiekanalen tussen verko pers, veiling en aankopers, zowel op het vlak van elke individuele veiling als tus sen de veilingen onderling is zeker op zijn plaats; een betere service aan kopers en verkopers moet hieruit voortvloeien. Tegenover kortzichtige onderlinge konkurrentie die we, spijtig genoeg, nog moeten vaststellen stel ik een gemeenschappelijk promotie- en marketing beleid voor. Samenwerking zal ook nieuwe initiatieven moge lijk maken, zoals een doel matig buitenlands aan- voerbeleid in de vorm van een aanvulling van het ei gen aanvoerpakket, veilen van nieuwe produkten (bv. boomkwekerijpro- dukten) e.a. Een dynamisch kommer- cialisatiebeleid kan ook opnieuw vertrouwen ge ven aan de snijbloemteler, waardoor de produktie- structuur zich kan aanpas sen en opnieuw kan groeien. van 42 miljard F voor alle land- en tuinbouwproduk- ten. waarin 8 miljard F voor de tuinbouwproduk- ten. In de Top 5 van de produkten met het groot ste exportoverschot vin den we naast tomaten, wit loof en kropsla ook nog azalea's en kamerplanten. De deelsektor van de Bel gische snijbloemen doet het echter minder goed. Ook al neemt produktie waarde jaarlijks toe (van 1,112 miljard F in 1980 kwamen we in 1987 uit op 1,622 miljard F) dit is ook het geval voor de officieel geregistreerde invoer (van 1.105 miljard F in 1980 tot 1,7 miljard F in 1987). Zonder overdrijven kun nen we dus stellen dat we reëel ongeveer evenveel invoeren (vooral uit Ne derland) als we zelf produ ceren. Onze uitvoer van snijbloemen bedroeg in 1987 amper 53 miljoen F of nauwelijks 3% van onze totale uitvoer. Naast het probleem van de massale invoer was er op het einde van de jaren ze ventig bovendien de enor me kostenstijging vanwege energieprijzen en inflatie. Samenwerken Het uitblijven van die fu- Aalst. De direkteur van de akademie tijdens zijn toespraak (a) In Lebbeke in café 't Klaverken bij Fons zijn er een aantal verenigingen gevestigd als de Dartsclub De Klaverkes, karnaval- groep De Klaverkes, Pe- tanqueclub De Klaverkes, de zaalvoetbalclub The Fons Boys en verder ook de Lustige Spaarders. Ver tegenwoordigers van die verenigingen hebben de hoofden bij elkaar gesto ken en besloten om de Kapellekenskermis zoals die vroeger in alle glorie bestond, weer tot leven te roepen. Makkelijk zal dat niet gaan, zo werd gezegd, maar moeilijk moet ook in deze tijd nog kunnen. Met de leuze "een voor allen en allen voor een" moet het in elk geval kunnen lukken. De idee om de Kapelle kenskermis weer te orga niseren sloeg aan bij een aantal middenstanders die onmiddellijk hun mede werking beloofden. Bij wijze van erkenning hun namen: Vleeshal André, Koopjeshall, Jan Haems en Beenhouwerij Octaaf De Backer. Ook het ge meentebestuur van Lebbe ke werd aangesproken en ook vanuit die hoek werd de volle medewerking ver kregen. Programma Het programma dat na heel wat vergaderen tot stand kwam, ziet er als volgt uit: Vrijdag 1 juli: gratis rommelmarkt voor ieder een en een wedstrijd teer- lingenwerpen met als inzet twee kanaries (man netjes). Zaterdag 2 juli vanaf 14 uur: kallekensschieting en om 17 uur bal met disco bar en een optreden van Will Tura II. Zondag 3 juli groot pe- tanquetornooi voor vaste tripletten. Inschrijvingen tot 13.30 uur. Deelname in de kosten 100 fr. per per soon en 300 fr. per triplet. Aanvang van de wedstrij den om 14 uur. Maandag 4 juli om 19.30 uur vinkenzetting en vanaf 17.30 uür gratis kopvlees. Zaterdag 2 en zondag 3 juli kan men in café 't Klaverken bij Fons (Ka- pellekensbaan 2 te Lebbe ke) terecht voor panne koeken met koffie of de barbecue aan matige prij-

De Voorpost | 1988 | | pagina 5