Noyon/Tracy-le-Val: de ideale lossingsplaats Noyonspeler Marcel Abbeloos uit Erembodegem Eric Van Hauwermeiren 'Duivensport is de ideale ontspanning...' DUIVENSPORT SÉ Koppel wedstrijd bij «De Donkvissers» De Voorpost - 8.7.1988 - 21 Het lijkt wel een niemen dalletje als de melkers elke zondagavond naar hun lokaal trekken om er de uitslagen te gaan bekijken Toch is dit maar het eindpunt van hard werken achter de schermen. Terwijl de duivenliefhebber min of meer rustig van zijn nachtrust geniet zijn vele mensen druk bezig. De dui venmelker kan zich op zon dagmorgen dan beperken tot vredig in zijn zetel te zitten en naar de radio te luisteren, waar Willy De Lathouwer zijn geduld op de proef probeert te stellen. worden naar Tracy-le-Val (Noyon). De ligging Vergeleken met het vorige lossingsterrein in het midden van een industriezone, is dit een bijzonder geschikte plaats, gelegen in een uitge strekt en vrij bebost terrein. Er is voldoende ruimte om alle vrachtwagens netjes op te stellen. Het is er stikdonker terwijl op het industrieterrein de verlichting altijd brandde. De nachtelijke stilte wordt enkel onderbroken door de meer dan op. 07.00 u In een verrassend fris weer wordt de tijd door gebracht door een praatje te slaan. De vermoeidheid is zo van de verkleumde gezichten af te lezen. 07.21 u De zon breekt door de wolkenmassa en de stemming verandert. Het sein wordt op groen gezet 08.00 u.: De begeleiders bezetten hun posten. Even voor het aangeduide uur wor den de zegels verbroken. Op het vastgestelde uur verdui stert een ware wolk van dui- 4 ven de hemel. De dieren kre- kers willen vragen om de dui ven ermee te konfronteren tij dens de opleidingsperiode op het hok zelf. Lossers De oudste onder de lossers is Jean Van der Sijpe uit Schaarbeek. Reeds van in 1946 is hij aktief. Hij loste ooit de grootste prijsvlucht vanuit Noyon. Hét was een vlucht voor de stad Brussel en omgeving met zomaar event jes 287 korven. Nu is er in Brussel-stad geen enkele maatschappij meer. Ook Jean vindt de losplaats beter al is de zichtbaarheid minder goed en beschikt men er niet over een telefoon. Momenteel wordt de verantwoordelijke met de wagen naar een tele foon gebracht die drie kilome ter verderop staat De hoogte van het terrein is 120 meter en bovenop een heuvel, terwijl het vroegere terrein meer in een dal lag. (d.a.) Duivensport. Op de lossingsplaats verduistert de hemel. Duizenden duiven zoeken (en vinden meestal) de weg naar huis (da) Duivensport. Op het terrein aangekomen, wordt er eerst wat gerust en dan worden de manden keurig opgesteld. De dekzeilen zijn al omhoog en iedereen is klaar als het startsein gegeven wordt (da) Van Marcel kan je niet zeggen hoelang hij al dui venmelker is. want hij is zo geboren... Zijn vader leerde hem reeds de kne pen van het vak toen er niet eens een radio was en alle inlichtingen in het lo kaal moesten gehaald wor den. Toch heeft hij er ge durende een korte periode de brui aan gegeven. Als tiener heb je immers ande re dingen in je hoofd. Kort na zijn huwelijk kreeg de duivenmikrobe hem opnieuw te pakken. Na een vijftigjarige carriè re vindt Marcel dat er ei genlijk maar weinig veran derd is. Alleen de medi sche begeleiding is fel geë volueerd. Dat ondervond hij zelf in het jaar '76. Voor hem was er toen nog geen klein prijsje wegge legd en de veearts gaf het antwoord. Ze waren ziek... Gedurende 28 dagen moesten de duiven een kuur volgen, volgens het voorschrift van de dieren arts. Het resultaat was schitterend. Het jaar na dien vlogen diezelfde dui ven dat het een plezier was. Noyon "Ik speel eigenlijk niet graag op Quiévrain. vertelt Marcel. Dat spel is mij te zenuwachtig en het is te snel voorbij. Daar komt ook mijn vrij hoge leeftijd nog bij. Daarom verkies ik Noyon Hoofdzaak is dat ik mijn hob by in eigen gemeente kan beoefenen." Marcel speelt voor zijn ple zier want een grote zetter is hij niet. Hij waagde driemaal zijn kans op Barcelona met een tweede en een twintigste plaats als resultaat. Het groot ste plezier aan de duivensport beleeft hij als de duiven bin nenvallen. Selektie Volgens Marcel Abbeloos bereik je enkel resultaten als je streng selekteert. Toen hij op 24-jarige leeftijd opnieuw met de duiven begon te spe len. kwamen zijn rassen zo wat van overal en de resulta ten waren niet ontmoedigend. De feitelijke doorbraak kwam er pas door duiven van Jero me Keltens (Sint-Denijs-Boe- kel) te kruisen met het ras van de gebroeders Janssens uit Arendonk. Deze duiven wa ren afkomstig van zijn overle den vriend Cvriel De Vidts. Ook netheid is voor hem een belangrijk punt. Op vast gestelde uren worden dage lijks de hokken gereinigd. Voeding Handelsmengelingen inte resseren hem niet. Hij stelt het voedsel zelf samen. De duiven krijgen steeds dezelfde voeding en spelen op weduw schap. Over kuren kan Mar cel Abbeloos dus goed mee praten. Tussen duivenmelkers is het trouwens een fel ge geerd onderwerp, maar toch wordt er veel overdreven, al kan medische begeleiding niet meer over het hoofd worden gezien. De tijd dat men een zieke duif zomaar van het hok kon wegnemen is voorbij. Marcel laat elke drie maand de veearts naar het hok ko men om te zien of er geen sporen zijn van het gevreesde paramixo. Voor wat de oplering be treft. trekt hij zich van de weersomstandigheden geen moer aan. Onbewust leren de jonge duiven zich aan elk weertype aan te passen. "Een gezonde duif moet goed gesloten zijn. zacht van pennen, goed in de spieren en de pluimpjes moeten blinken Dan wordt het een goede vlie ger. AI was het vroeger an ders. als gepensioneerde kan ik nu op regelmatige uren mijn beestjes verzorgen. Ik kan me nu volledig inzetten en het dagelijkse uurschema stipt naleven." (D.A.) Duivensport. Eric en Philippe Van Hauwermeiren, twee bekende duivenmelkers uit het Dendermondse (da) het vaak onherstelbaar. In de Als de duiven van Quié- fondvluchten kan de duif zich- vrain even afgeleid worden is zelf korrigeren. "Voor mij blijft de duiven sport ontspanning na de dag taak, meent Eric. Op het hok word ik terug mezelf. Stress en hoofdpijn verdwijnen stil aan, net zoals ze gekomen zijn." In afwachting van Barcelo na neemt Eric deel aan alle nationale vluchten met de jonge duiven. Ook in de halve fond kan hij zijn mannetje staan. Zijn mqoiste herinne ring dateert uit 1986. Bij een noordoostenwind arriveerde een duif met zes minuten vooruit uit Dourdan in het lokaal "De Ware Denderval lei" te Sint-Gillis-Dender- monde. Zijn grootste verdriet is het verlies van jonge dui ven. maar dat zal wel bij de meeste van zijn collega's zo zijn... (d.a.) Vissen. Het duo Henri Veyt-Roger Cueppens won de koppelvissing aan het Donkmeer, waaraan 63 ploegen deelnamen (jj) Hengelen. De Aalsterse Piasvissers in feeststemming (da) Hengelen 1. Veyt H.-Cueppens R. 7.550, 2. De Pauw L.-Chris- tiaens G. 4.810, 3. Smekens E.-Van der Snickt A. 4.500. 4. Van Geyt E.-Van Bruyssel A. 4.290, 5. De Bruyckeleer R.-De Meuter Fr. 4.280, 6. Brondeel Gino-Troch Paul 2.800. 7. Bicque-Hubo 2.750 (PI. 15). 8. Schvttekatte I - Kieckens A. 2.750 (PI. 27). 9. Van Gheluwe D.-Van Ghelu- we G. 2,470. 10. Filips R.-De Backer J. 2.320, 11. Braeck- man J.-De Craecker D. 2.2(H). 12. Wierinckx-Leybaert 2.050, 13. De Rouck A.-Roe- landt 1,750, 14. Boeykens- Broymans 1.700. 15. De Ghoy M. 1.500. 16. Bavens W -De Vetter J 1.450.' 17. Heyman Theo-Van den Brempt G. 1.360, 18. Verwil gen Chr.-Heirman Mario 1.300 (junior), 19. Jacobs- Van Ighem 1.270. 20. Huyle- broeck P.-Lenssens 1.140, 21. Van Migerode Ivan-Roelandt P. 1.120, 22. Wvseur R.-Wy- seur J. 1.050. 23. Vergucht P.- Van de Velde G. 840. 24. Seqhier-Tavin 760. 25. Han- selaer G.-Van Swalm N. 720. 26. Matthys-De Winger 660. 27. Van de Velde P.-Jolliet Patr. 630. 28. Bavens R.-Van de Velde 600, 29. Van de Wiele L.-De Clerck A. 550 (PI. 46 - veteraan). 30. Bavens Patr.-Bavens Wilfr. 550 (PI. 74). 31. Christiaens Koen- Heyman Tom 520. 32. De Grauwe W.-Van Belleghem 500 (PI. 29). 33. Rooseparck Pasc. Van Hoecke .1. 500 (PI. 37), 34. De Corte Leon- Doorns Ives 500 (PI. 50). 35. Scholiers R.-Scholiers Chr. 450. 36. De Kinder Eddv-Van Acker Guido 270, 37. Chris tiaens Patr.-De Buck Ivan 200. 38. Collans-Cnudde 160. Aantal koppels: 64. Duivensport. De Wase duiven op weg naar huis (da) Duivensport. De afgevaardigde van de Belgische Duivenbond heeft n vol om alle paperassen in orde te brengen (da) r dan zijn handen Het nachtwerk aankomst van de vrachtwagens. Ms de Noyonduiven opge- Voorbereidingen gen de vrijheid, op weg naar huis nu. Drinkbakjes Een belangrijke kwestie voor de lossers is het drinken We ontmoetten Philippe en Eric Van Hauwermeiren bij het inladen van een FCD- vlucht in Dendermonde. Zij waren druk bezig de schave lingen van de straat te keren, een werkje dat na elke lading moet gebeuren, teneinde de buren niet te veel last te be zorgen. Eric Van Hauwermei ren is een man die de afgelo pen seizoenen opmerkelijke resultaten behaalde op Barce lona. halve fondvluchten en vele fondvluchten. Eric hoopte dat zijn acht- jaarse het weer eens zou doen. want van die duiven ben je nooit zeker, zuchtte hij. Maar kom, we nemen het wel zoals het komt. Zijn acht jarige doffer vloog reeds vier maal Barcelona. Zowel natio naal als plaatselijk (FCD) boekte hij meer dan behoor lijke resultaten. Ondanks en kele opgelopen verwondingen als een gebroken poot en een kale rug. herstelde hij zich sneller dan verwacht. Duiven- liefhebbers weten dat een duif in feite keihard is en zich snel herstelt van verwondingen. Na enkele weken volledige toewijding en opgelegde rust was de duif er weer bovenop. Deze duif is afkomstig van Jozef Vereecken uit Stekene. Eric speelt op de halve fond en de fond omdat alles er veel rustiger en gemoedelijker aan toe gaat. Het is bovendien interessanter omdat het een bredere waaier aan mogelijk heden biedt. Het is pas kunst als je een fondduif voldoende kan motiveren, haar voldoen de rust geven en het voorop gestelde trainingsschema aan houden. haald zijn in de respektieveïij- ke lokalen worden de algeme- De rolluiken van de vracht- ne schikkingen getroffen. Een wa?ens «orden omhoog ge- eerste en nauwgezet nazicht schoven zodat de lucht vol- heeft plaats op" het vertre- doende kan cirkuleren. Dan van de duiven. De jonge bij- kpunt Zeer belangrijk is dat w°rden de drinkbakken be- voorbeeld zijn helemaal met daar ook het verse drinkwater ves,'gd en gevuld. Een korte vertrouwd met het systeem, aan boord wordt gebracht briefing maakt duidelijk wel- zodat de lossers aan de mei- Het gebeurt het laatst omdat ke -duiven op een bepaald uur de frisheid van het drinken moeten gelost worden. Dan van groot belang is. wordt er van enige rust geno- Om 22.00 u. vertrekken de ,en Na cnkele uurtjes slaap, vrachtwagens richting Franse wat eigenlijk te weinig is na grens Reeds dan worden er de lange rit, begint het eigen- vragen gesteld in verband met ''jke werk met de opstelling de lossing en het uur van van de manden Het wordt thuiskomst. dan stilaan zeven uur in de Tegen 23.00 u. arriveert de morgen karavaan vrachtwagens aan w de grens met als overgangs- VVachlen punt Bettignies Ondertussen Ook deze keer was het heeft de afgevaardigde van de weer hetzelfde liedje. De be- Duivenbond het bijzonder wolking begon de hoofdrol te Duivensport. Belangrijk is dat de duiven over voldoende druk met het invullen van de spelen in dit stuk en van zodra en vers water beschikken. Alleen zijn sommige diertjes niet formaliteiten Pas dan kan de- de lossers vernemen dat ze gewoon aan dit systeem, daarom zou het best zijn mochten nnitief de weg ingeslagen moeten wachten kan de pret de melkers hen dit stilaan aanleren (da)

De Voorpost | 1988 | | pagina 21