Kampioenen aan de eer Horihan verliest een goed direkteur KP-Aalst met «open lijst» Aalsterse Jaarbeursploeg op Triathlon Guldensporen te Aalst De Voorpost - 8.7.1988 - 3 Het Feest van de Vlaamse Gemeenschap wordt te Aalst op maandag elf juli zelf gevierd met volgend programma; Grote Markt; 18 uur: Beiaardkoncert. 19 uur: Koncert Koninklijke Fanfare Niets Zonder Arbeid. Binnenplaats Stadhuis 20 uur: - Welkomwoord door de heer J. Vinck, Schepen van Feestelijkheden, Land en Tuinbouw. - Intermezzo koor Sienghet Vro. - Toespraak door de heer M. De Kerpel, Burge meester. - Intermezzo koor Singhet Vro. - Toespraak door de gastspreker de heer Patrick Dewael, Gemeenschapsminister van Cultuur. - Hymne van de Vlaamse Gemeenschap door koor Sienghet Vro. Grote Markt: 21 u.: optreden Jan De wilde en de Centimeters. LH Een aantal kampioenenploegen werd te Aalst plechtig op het stadhuis ontvangen en gevierd. Het artikel zelf verscheen reeds in een vorige uitgave waarnaar we dan ook verwijzen. Hierbij de foto's zodat U ook visueel de kampioenen kan bewonderen. De kampioenen staan achteraan. Maurice Waltniel met rust Ie pin de. lia Met een akademische zitting waarbij de feestzaal van het stadhuis vol liep niettegen staande de perikelen van de laatste schooldag, een receptie in de toruwzaal en op het stadhuisterras achteraan en een feestmaal in Ter Mael nam Horihan afscheid van Matinee Waltniel, de broer van de huidige vice-voorzitter van de Vlaamse Regering. Allebei groot van gestalte doch groot door hun daden. «Ik ben eindelijk in het onderwijs terecht gekomen alhoewel ik bestemd was voor Buitenlandse Handel, zegde Maurice Waltniel op de zitting ter gelegenheid van zyn pensionering. «Dit op rust gaan is me meer een straf dan een verlossing», voegde hij er aan toe. uidelijl en i k vaal keei ig naai :htendt n Bos hoven tweetal e Berg- laevens vissen /an lm 168. H /an Dj ïof 149. I. Dt yolgdi alentiji 107 a indifl ers mi «De Handelsschool» J Als HORIHAN is de school waar Waltniel 23 jaar direkteur was in Aalst weinig gekend. De naam is inderdaad nogal omslach tig: «Hoger Rijksinstituut voor Handel en Adminis tratie met Normaalafde ling». Aalst noemt haar gewoon «de handels school». In 1948, de priode van de webuw na de wereldoor- ging de school van start in de Nieuwstraat te Aalst met als titel «Rijks- hogere Handelsschool voor Heren en Juffrou wen». De tijd dat indus- triën verdwijnen en ande re komen. De periode dat van werknemers méér wordt verlangd onder meer qua kwalifikaties. De tijd dat er nieuwe schooltypes moesten ko men. Eén ervan werd deze Handelsschool. De vesti ging verliep niet zonder moeilijkheden. Direkteur Reychler, «de vader van de school» vond in de Nieuwstraat een herenhuis met hopmagazijnen waar de Duitsers hun Werbe- stelle hadden geïnstalleerd. Er werd gestart met 58 leerlingen doch dat aantal liep vlug op niettegenstan- de konkurrentie van ge vestigde instellingen. In 1950 werd de hogere se- kundaire school reeds aan gevuld met een Al - en met een normaalafdeling. Gedurende lange tijd was de Aalsterse Handels school in heel Vlaanderen de enige school van dit type. Ze was kleinschalig en gemoedelijk. Men sprak er elkaar aan met de voornaam. Oud-Leerlin gen bleven hun school trouw en «Mercurius» ont stond met tijdschrift «Kwik». De school kreeg brede uit straling en nieuwbouw werd een must. Die kwam er uiteindelijk op de hoek Keizerlijk Plein - Arbeid- straat. Met de samenho righeid die de handels school kentekend werd de verhuis met auto's en handkarren, met leraars en studenten, een aktivi- teit die de in de geest van de school manifesteerde. De bouw liep echter aller minst van een leien dakje. Men zou zich eerst bedie nen van noodpaviljoenen. Toen in 1974 de heer Reychler het roer overgaf aan Maurice Waltniel was de school groot geworden. Er kwam een nieuwe vleu gel doch de paviljoenen konden nog niet ver dwijnen. Oprichting van het VSO waardoor de school haar monopoliepositie kwij traakte werd geen ampua- tie. Mede door het feit dat nieuwe richtingen als toe risme, informatica, mo derne talen, steno-dactylo en verkoop werden inge voerd. Handelsregentaat bestond in Vlaanderen in Aalst, Brugge en Diest. Alleen Aalst overleeft. Toen de nieuwe afdeling Informatica-Programme- ren werd ingevoerd was de nood aan lokalen drin gend. De oude, niet on derhouden lokalen moes ten terug in gebruik wor den genomen. In 1987 werden er nog nieuwe pa viljoenklassen opgericht doch nog steeds is er te kort aan ruimte voor het aantal studenten dat de 1100 benadert. Een kapitein Namens de studenten noemde Patrick Van Weyenberg de scheidende direkteur een kapitein die zich ver van de opvaren den op de brug van het schip bevindt. Hij stelde dat Waltniel zich samen met de studenten amu seerde tijdens hun laatste 100 dagen die ook voor hem de laatste 100 waren. Hij bekloeg de na hem komende studenten dat ze een direkteur als Maurice Waltniel niet zouden ge kend hebben. Namens het lerarenkorps sprak R. Van Lembergen. Direkteur Waltniel was niet alleen vriendelijk en gemoedelijk, hij was te vens een uiterst verdien stelijk man die het aantal studenten opdreef van 570 naar 1100. Hij was boven dien vooral collegiaal en leraars voelden zich nooit aan hem ondergeschikt. Rektor van de VUB noemde zich zelf een brug genbouwer en wil dergelij ke bruggen bouwen tussen het universitair onderwijs en het HOBU zijnde Ho ger Onderwijs Buiten Uni versiteit. De feesteling Bij dit «begrafenis-feest» voor een «onderwijs-do- de» memoreerde de scheidende direkteur de goede geest in de school, de vrijheid waarvan hij als direkteur iedereen steeds optimaal heeft laten genie ten en waarschuwde voor wildgroei en overdreven profilatie van scholen. Ook het een kwarteeuw oud zijnde statuut is vol gens hem dringend aan aanpassing toe. Hij pleitte verder voor onderwijs in mudulaire systemen en ka- pitaliseerbare eenheden. «Waar ettelijke jaren in Horihan een Chateau- Reychler Grand Cru kon worden geserveerd, am bachtelijk aangemaakt, is men door de overproduk- tie en industriële behande ling bijna aan een Appel lation controléetoe. et nog af en toe een uitzonderlijk jaar. Voor mijn opvolger hoop ik dat er in de toe komst geen slechte oog sten komen die leiden naar een gewone Vin de table. LH n brug- jaar zi •n werk- 50 jaai fen wor- :1e voor- Vie dat wordet maand - u u riool an vool lan een gen hel er voot en. Aan zaak neer te LH De Waele Yvonne, KP, gepensioneerd. 64 j. Gavel Jos, KP, journalist De Rode Vaan, 30 j. Jacquet Raymonde, KP, gepensioneerd, 67 j. Kiekens Yvonne, KP, be diende, 34 j. Smekens Alphonsine, KP, Derde Leeftijd De Een heid, 68 j. Van den Abbeel Hans, KP. Jong Kommunisten, bediende, 25 j. Van den Abbeel Pol. KP, F. Masereelfonds, bedien de, 48 j. Van den Bossche Danny, KP. mechanicus-monteur, 27 j. Verbeeren Vicky, KP, vrouwenvereniging V.V.V.W., bediende RTT. 38 i. Vinck Agnes, KP, voor zitster Mikisklub, O.C.M.W. strijkster 47 j. LH De ploeg van «Jaarbeurs Aalst» nam suksesvol deel aan Dat de Aalstenaars bij de jaarbeurs van Aalst ten- de 2' Belgium Triathlon Enterprice met zwemmer André besten waren, bewijst de toongesteld. Groebbens, renner René De Brucker, hardloper Wil- mooie kristallen beker Volgende maand zullen fried Dubois en coach Isidoor Van Bicscn. welke werd uitgereikt voor deze atleten op de Jaar- de beste totaaltijd over de beurs in de Keizershallen Aan de triathlon namen 32 de in het wielernummer ^Jrjg proeven gehuldigd worden, ploegen deel uit het ganse een tweede plaats en Wil- |j| land. fried Dubois liep de 4de De voorgaande resultaten De ploeg van Aalst be- beste tijd. brengen met zich mee dat 1 haalde zomaar liefst 4 Volgens de gezamenlijke de Aalsterse ploeg in de hoofdprijzen met daaraan leeftijd van de deelnemers algemene rangschikking verbonden bekers. per ploeg, werden de op de derde plaats eindig- André Groebbens zwom teams ingedeeld in 8 kate- de. Een prachtige presta- de beste tijd van alle deel- goriecn. De ploeg in Aalst tie voor het Aalsterse nemers. Hiervoor ontving zat in de B-kategorie, team. Aalst. Omlegging, wegenwerken, Aalst is een grote werf j,ij een trofee. waar ze de eerste prijs be- De trofeeën en fotomate- geworden (a) René De Brucker behaal- haalde. riaal worden op de 41c Omdat «Klein Links» te Aalst de jongste lyd minder aktief was en omdat een overeenkomst zowel met de SP als met Agalev niet haalbaar bleek stelde de Kommunistische Party, afdeling Aalst, voor de komende gemeenteraadsverkiezingen haar lijst open voor SAP «Socialistische Arbeiderspartij» en voor «onafhankelyken». Een gemeenschappelijk programma werd opgesteld en de campagne zal gezamenlijk worden gevoerd ook al behoudt ieder uiteraard de eigen identiteit. Vanzelfsprekend is de bedoeling via samenbundeling van krachten een «progressieve stem» in de gemeenteraad te kunnen laten horen. Qua programma werd de vens zal een oproep wor- gorde: klemtoon onder meer ge- den gedaan om morele Baevegems Willy, KP-Be- legd op de tewerkstelling, steun te verlenen ook al stuur, bouwvakker. 47 j. op zowel financiële als ad- staat men niet op de kan- Bonnaerens Eliane. KP. ministratieve optimale didatenlijst. Dat is onder- bediende Mutualiteit De zelfstandigheid van de stad meer reeds het geval met Eenheid, 28 j. op glasnost tot en met, op Cyriel Temmerman. Cobbaut Gerrit, KP, de- een open OCMW-werking korateur, 36 j. en op de kwaliteit van het kandidaten Declef Camiel, SAP, be leven. inzonderheid dan diende, 36 j. bij kansarmen. Een halt Alleen de eerste vier en de De Decker Petrus, KP, in- zal worden toegeroepen lijstduwer werden reeds stallateur RTT, 56 j. aan privatisering van aangeduid. De andere De Rycke Leona, KP, syn- stadsdiensten. kandidaten staan momen- dikaliste, voorzitster A teel nog steeds in alfabeti- V.V.V.W.. gepensio- °Pcn hJst sche volgorde. neerd, 65 j. Tot hiertoe telt de lijst Deze eerste vier zijn: De Smet René, KP, tech- slechts 23 kandidaten voor 1. De Geyter Jos, KP, Pol. ™sch tekenaar, 39 j. de 41 te begeven zetels. Sekretaris KP-Dender, Li- De Waegeneer René. KP. Uiteraard ligt het in de centiaat, 55 j. gepensioneerd. 65 i. bedoeling de lijst verder 2. Markev Michel. SAP, aan te vullen doch dan ambtenaar, syndikalist, 35 alleen met valabele kandi- j. daten. Van de SAP is er 3. Cogen Anton, Onaf naast Michel Markey die hankelijke. toneelspeler, van Antwerpen naar Aalst 42 j. komt om SAP aan bod te 4. De Smet Claude, KP, laten komen Camiel Voorzitter KP-Aalst, amb- [?eclcf- tenaar, 43 j. En als onafhankelijk Lijstduwer is Mare De meldde zich nog enkel An- Smet (KP). sekretaris Mi- ton Coge, toneelspeler en kisklub, technisch bedien- regisseur. De lijst staat de, 42 j. verder open voor andere eventuele toetreders en te- En in alfabetische vol-

De Voorpost | 1988 | | pagina 3