Meer doen met zalig zomerfruit CAO-jongerenprojekt sluit eerste werkjaar af De Voorpost - 15.7.1988 - 11 Juli en augustus: vakantiemaanden én smulmaanden voor kleurig Belgisch zomerfruit barstensvol vitaminen en mineralen. Kersen, bessen, pruimen, frambozen, perziken, druiven... er zijn weinig lekkernijen waar je zo zalig en zo puur natuur de zomer in proeft. Wie kiest voor Belgische vruchten, kiest meteen voor extra smaak en kwaliteit. Zomerfruit moet immers altijd zo vers mogelijk gesnoept worden, want dan komen het aroma en de smaak veel zonniger tot hun recht. Belgisch zomerfruit ligt vandaag in de regel binnen de 24 uur na het plukken reeds in de winkel en op het bord van de konsument. Ingevoerd fruit, dat geoogst wordt wanneer het nog niet ryp is en dat vervolgens moet rijpen tijdens het transport, kan nooit tippen aan zulk een kwaliteit en versheid. Van aperitief tot toetje, van ontbyt tot tuinfeest Van de smaak en de voe dingswaarde van Belgisch zomerfruit moeten we de ze maanden extra profite ren. Gelukkig maar dat de culinaire gebruiksmoge lijkheden zo groot zijn, dat je deze vruchten op alle ogenblikken van de dag en voor alle bereidin gen kunt gebruiken. Het kost niet veel werk en hun mooie kleurtje laat ook het oog meesmuilen. Je kunt zomervruchten vanzelfsprekend rauw uit het vuistje eten, als dessert of tussendoortje. Wil je ze eerst afspoelen, doe dit dan onder een zacht kraantje en laat ze zeker niet in het water liggen, want dat kan de smaak aantasten. Voor het ontbijt en iedere andere broodmaaltijd kun je de vruchten verwerken tot heerlijke jam. Of ze vers met een vork tot moes prakken en op de boter ham uitsmeren: een frisse, natuurlijke delikatesse waar kinderen dol op zijn. Bij het middag- en avonde ten kan kleurig zomerfruit aangewend worden van het aperitief tot het toetje. Denk eens aan een aperi tief met vers vruchtesap (b.v. een Kir met vers sap van zwarte bessen) of aan een sapcocktail zonder al cohol. Voor het voorge recht zijn perziken interes sant: je kunt ze halveren en opvullen (met zee vruchten, een koude vis- bereiding...) of ze in slaat jes verwerken. Bij het hoofdgerecht kunnen al lerlei vruchten (druiven, krieken, perziken, kruis bessen, pruimen enz.) ge bruikt worden als zoetzuur garnituur (gepocheerd of tot kompote gestoofd). En voor het nagerecht zijn de mogelijkheden legio: ijs met vers fruit (in zijn ge heel of gepureerd tot saus of coulis), sabayon met vruchten, gegratineerd fruit, vruchten verwerkt tot sorbet en ga zo maar door. Bij het kofTie-uurtje hoort natuurlijk een fruittaart of vruchtengebak. Maar als vieruurtje is een stevige milkshake, een yoghurt of verse kaas met vruchten (aalbessen of kersen b.v.) evenmin te versmaden. En bouwt u op een warme zomeravond een tuinfeest je? Vruchten vormen een uitstekende garnituur bij pittige barbecuehapjes. Nadien kan een veelkleu rige fruitsalade volgen. Als dorstlesser is een gro te. alcoholvrije vruchten bowl (zeer koel serveren) uitermate geschikt. En uw longdrinks zullen nog mooier lachen, wanneer ze versierd zijn met een tros je aalbessen of met een prikker waarop u vruchten in verschillende kleuren hebt geregen. Zó laat u het pas echt zomeren! Koken met zomerfruit Voorgerecht: Frisse groene salade met perzik en scampi Ingrediënten per persoon: 1 blaadje kropsla, 1 blaadje rode sla (of rood witloof), 10 blaadjes veldsla, 1 ste vige perzik (wit vrucht vlees), 5 gepelde scampi, 1 eetlepel boter, 2 eetlepels vinaigrette (aangemaakt met perzikazijn). Voor.de versiering: muntblaadjes en rode aalbessen. Maak de slasoorten schoon, snijd ze vrij fijn en meng ze goed ondereen. Breng ze op smaak met de vinaigrette. Pocheer de Perzik twee minuten in een suikerstroopje, laat uitlekken en snijd hem in partjes. Fruit de scampi in de boter en laat uitlekken. Schik een hoopje sla op een bord en daarbovenop de scampi. Leg er de part jes perzik omheen en ver sier met muntblaadjes en bessen. Creatie van Michel Theu- rel, chef-kok van het Brus sels Hilton. Hoofdgerecht: Vismoot in een krieken- biersaus met noordkrieken Ingrediënten voor vier per sonen: 4 verse vismoten met de suiker inkoken tot stroopdikte. Pocheer hier heel kort de krieken in, zonder ze te ontpitten. Haal ze vervolgens uit de stroop en houd ze warm. Laat de stroop nog even inkoken en maak de saus af met het citroensap en de boter. Schik elke vismoot op een verwarmd bord met de geschilde en in plakjes gesneden aardap pelen eromheen. Versier het bord verder met krie ken (en eventueel ook met peulen of sperzieboontjes) en giet wat saus over de garnituur. van ong. 160 g. per per soon (staartvis, zalm, ka beljauw....), 48 noordkrie ken. een flesje krieken bier. 4 klontjes kandijsui ker, het sap van een halve citroen, 12 nieuwe aardap pelen, peper, zout, 40 g boter. Kruid de vismoten met pe per en zout en braad ze gaar in een voorverwarm de oven voor 200° C. Kook of stoom de aardappelen in hun schil. Laat het bier Creatie van Michel Theu- rel, chef-kok van het Brus sels Hilton. Nagerecht: Gratin met rode vruchten Ingrediënten voor vier per sonen: 150 g aardbeien, 75 g frambozen, 75 g bos- aardbeitjes, 75 g rode aal bessen, 30 g poedersuiker, 15 cl Cointreau. Voor de sabayon: 200 g fijne sui ker, 4 eierdooiers, 20 cl droge Champagne (of schuimwijn), 20 cl room. Spoel de vruchten schoon, rist de aalbessen af en ver wijder bij de andere vruchten de steeltjes voor zichtig met een keuken mesje. Leg ze in een kom, giet er de likeur en de suiker over en laat intrek ken. Klop in een pannetje de eierdooiers en de suiker op tot een wit en schuimig mengsel. Warm de wijn op tot het kookpunt en voeg hem bij het mengsel. Zet het pannetje in een niet- kokende bain-marie en klop de bereiding op tot een vaste maar lichte mousse. Plaats het pannet je in een kom met ijskoud water en laat de sabayon afkoelen terwijl u blijft kloppen. Werk tot slot voorzichtig de stijfgeklop te room onder de sabayon. Verdeel de vruchten over verwarmde diepe borden, giet er het marinadevocht over en bedek alles met de sabayon. Bestrooi de be ken. druiven, pruimen en perziken. Van bessen, frambozen en ander kleinfruit liep de teelt tot in het begin van de jaren tachtig sterk te rug, maar sinds enkele ja ren stijgt de produktie weer, vooral dank zij de toepassing van nieuwe teeltmetodes (onder plas tic tunnels en in emmers). Aalbessen (rode, witte en zwarte) Topaanvoer: midden ju- ni-half augustus. Gebruik: rauw (eerst af- risten); als sap en moes; in vruchtensalades; voor jam; in yoghurt, milksha kes of verse kaas; in cock tails en longdrinks; om in te maken in brandewijn. Zwarte bessen (cassis) worden vrijwel uitsluitend gebruikt voor sap en limo nade. Tip: leg in elk vakje van een ijslaatje 2 rode bessen. Giet er water over ver mengd met het gezeefde varois; in fruitsalades. Tip: blauwbessen zijn consumptieklaar. Alleen even spoelen, laten uitlek ken en naar smaak be strooien met suiker. Bramen Topaanvoer: augustus - begin oktober. Gebruik: rauw; als sap; gepureerd en dan ver mengd met yoghurt, verse kaas of slagroom; gepu reerd en dan geserveerd bij pudding; als vulling van taart; voor jam of siroop. Tip: als je bramen pu reert, haal het moes dan nog even door een fijne zeef. Druiven Topaanvoer: Het is ver keerd te denken dat de beroemde, donzige Belgi sche kasdruiven typische najaarsvruchten zijn. Het bekende en meest geteel de ras, de Royal (donker blauw tot zwart, dikke be ssen, zeer zoet en sappig, reiding, net voor het op dienen, met poedersuiker en laat ze gratineren in de warme oven, onder grill of onder de salamander. Meteen opdienen. Creatie van Michel Theu- rcl, chef-kok van het Brus sels Hilton. De top tien van het Belgi sche zomerfruit De voornaamste soorten die in België worden ge teeld, zijn kersen, krie- sap van een citroen en een scheut kirsch. Laat snel in vriezen in de diepvriezer. De ijsblokjes vormen een smakelijke versiering voor zomerdrankjes. Blauwbessen (myrtilles) Topaanvoer: midden ju ni - eind juli. Gebruik: rauw; als vul ling voor taarten en vlaai en; in yoghurt en milksha kes; voor mousses en ba- extra donzig), is thans op de markt van april tot en met november. Andere rassen zijn eveneens reeds in de zomer verkrijgbaar: Muscat, Frankenthal, Ri- bier, Leopold III (vanaf augustus) en Canon Hall (vanaf augustus). Gebruik: rauw uit het vuistje blijven de Belgi sche kwaliteitsdruiven nog het lekkerst. Maar ook in vruchtensalades, cocktails en longdrinks en als garni tuur bij warme of koude bereidingen met vlees, vis en gevogelte. Tip: de steeltjes van ver se druiven moeten bij aan koop steeds een frisgroen aanzien hebben. De dons op de vruchten is een ga rantie dat de druiven niet met sproeistoffen behan deld werden. Frambozen Topaanvoer: eind juni tot begin augustus voor de zomerframbozen, augus- tus-oktober voor de herfst- frambozen. Gebruik: rauw; in de vorm van moes, saus of coulis bij ijs, pannekoeken en vla en bij hartige berei dingen; verwerkt in sor bets; in zoete gratins. Tip: diepvriezen is mo gelijk, wanneer men de vruchten eerst pureert (zonder suiker). Te ge bruiken voor saus en coulis. Kersen Topaanvoer: de tweede helft van juni voor de Ear ly Rivers (donkerbruin), de hele maand juli voor de andere rassen (de rood bruine Schneiders, de roodbonte, bruine of gele Bigarreau, de donkerrode meikers, de geelrode Spaanse knapkers enz.). Gebruik: voornamelijk rauw uit het vuistje; ook voor sap en jam: als ver siering van drankjes. Tip: kersen kun je als snoepjes bewaren door ze te drogen. Ze hoeven daartoe niet ontpit te wor den. Verwijder wel de steeltjes en laat de vruch ten in de oven bij een temperatuur van 60° dro gen. tot ze verschrompeld zijn tot een soort van rozij nen (de ovendeur op een kier laten). Krieken (zure kersen) Topaanvoer: begin juli tot begin augustus. Gebruik: krieken zijn te zuur om zo gegeten te worden, maar wel er ge schikt voor diverse berei dingen: jam en gelei; als koude of warme garnituur bij vlees en gevogelte; voor compote; als vulling voor taarten en gebak; als garnituur bij pudding, yoghurt of ijs; om te steri liseren of om in te maken in brandewijn... Tip: voor het inmaken van krieken («Boerejon- gens») dient men voor 1 liter jenever (50°) 1 kg ont- steelde krieken en 300 g fijne suiker te rekenen. Kruisbessen Topaanvoer: midden ju ni - eind juli. Gebruik: rauw; als vul ling voor taarten en vlaai en; in yoghurt en milksha kes; voor mousses en ba varois; in vruchtensalades. Tip: de zurige kruisbes sen, gewoon gepureerd tot moes, vormen een lekkere saus bij pudding of vla. Perziken Topaanvoer: juli (open lucht), juni - oktober (on der glas). Gebruik: rauw uit het vuistje; als voorgerecht (gehalveerd, ontpit en op gevuld); als garnituur bij vlees en gevogelte (gepo cheerd in een suiker stroopje); bij ijs (Pêche Melba); als vulling voor taarten; voor jam en sor bets (overrijpe exemplaren). Tip: koop alleen «hard- rijpe» exemplaren (rijp maar nog hard aanvoe lend). Perziken kunnen na het plukken onmogelijk nog zoeter worden, ze be vatten immers geen zet meel dat in suiker kan worden omgezet. Een re den te meer om Belgische vruchten te verkiezen, want die worden op hun zoetst geoogst! Pruimen Topaanvoer: eind juli - begin augustus voor het ras Tragedie (langwerpig, geel met veel donkerrode vlekken); augustus voor de rassen Czar (tamelijk klein, paarsblauw). Mon sieur Hatif (eerder lang werpig, paars met geel vruchtvlees), Reine Clau de d'Oullins (groot, groe ne tot goedgele schil) en Reine Claude d'Althan (roodpaars met veel dons en goudgeel vlees); sep tember voor de rassen Reine Claude Crottée (klein, groene tot gele schil) en Dubbele Bak- pruim (blauw met geel vruchtvlees). Gebruik: de Monsieur Hatif en de Reine Claude d'Althan zijn onze beste dessertpruimen. De ande re rassen kunnen eveneens uit het vuistje gegeten worden, maar zijn tevens ideaal voor jam en como- te, als vulling voor gebak en om in te maken. Tip: door hun hoger sui kerhalte zijn pruimen met een gele schil zeer geschikt voor de verwerking tot jam. (informatie verstrekt door de Nationale Dienst voor afzet van land- en tuin- bouwprodukten). Gedurende het eerste se mester van het schooljaar 1988-1989 wordt aan het Insti tuut Mariagaard te Kwa- trecht-Wetteren een bijscho- lingskursus "Heropfrissing en aktualisering kennis voedings leer" georganiseerd. Belang stellenden kunnen meer infor matie verkrijgen op het adres: Mariagaard, Oosterzelesteen- weg 80 te 9200 Kwatrecht- Wetteren (091/69.38.10). In de CAO-overeenkomst van 30 januari 1987 voor textiel- en breinnijverheid werd voorzien in een oplei ding van 16 tot 18-jarigen met deeltijdse leerplicht. Voor de regio Sint-Niklaas - Dendermonde - Aalst betekende dit een opleiding voor 30 jongeren. In het Vlaamse land werden in totaal 161 kontrakten afgesloten, men had eigenlijk op 250 gerekend. Voor de opleiding werd beroep gedaan op de 48 centra voor deeltijds onderwijs en op de bedrijfswereld. Het Centrum voor Opleiding, Bü- en Omscholing voor de Textielnijverheid (Cobot) zorgt voor de koördinatie. De geslaagde leerlingen uit de regio, 21 van de 30, kregen hun attest op het Sint-Niklase stadhuis uit de handen van burgemees ter De Vidts. Hij kon het natuurlijk niet laten zijn stad te betitelen als dé tex tielstad. Hij had ook lof voor het initiatief zelf, met haar samenwerking tussen bedrijven, sociale ver tegenwoordigers en het onderwijs. Ook pedagogi sche aspekt kreeg van hem de nodige aandacht. We geven de namen van de 21 geslaagde jongeren, waar van er 11 aan de slag kun nen in het onthaal-bedrijf. Voor de anderen zou Co- bot zoeken naar tewerk stellingsmogelijkheden, We vermelden ook het centrum voor deeltijds on derwijs en de meewerken de school, alsook de naam van het bedrijf waar de jongeren werden opgeleid. De zgn. meewerkende school biedt haar dienstén en materiaal aan aan het centrum voor deeltijds on derwijs. V.T.I. Aalst De Pauw Joli, Bosteels - De Smeth De Smet Marleen, Den- derland Meersman Johan, Den- derland •Van Londerseel Chris, Denderland V.T.I. Dendermonde S.T.B.L. Lokeren Roels Anja, Theo Desseaux Van Den Abbeel Brenda, Theo Desseaux Colman Werner, Desso De Saedelaere Marianne, Uco Oudenbos Maes Chris, Uco Oudenbos Baeyens Tamarah, Van der Eecken Dejonghe Johan, Van der Eecken Heyvaert Bart, Van der Eecken Leys Laurens, Van der Eecken Michiels Marleen, Van der Eecken Van Wichelen Eva, Van der Eecken Verschueren Brigitte, Van der Eecken -LT.A. Sint-Niklaas S.T.B.L. Lokeren Ahaddour Meki, Theo Sint-Niklaas. Niets dan lachende gezichten op het stadhuis bij de diploma uitreikingen Desseaux Verschelden Sinda, Loos- De Bergh Erwin, Loos- Meert EddyUco Lokeren veldt - Van Goethem veldt - Van Goethem K.T.A. Sint-Niklaas V.T.S. Sint-Niklaas V.T.S. Sint-Niklaas, Insti- textiel (Iv) tuut Berkenboom Vercauteren Jenny, Loos- veldt - Van Goethem.

De Voorpost | 1988 | | pagina 11