Parochiefeesten te Baardegem <Se De naakte waarheid Ondergrondse parkings komen er naar arochie. eesten De Voorpost - 15-7.1988 - 3 net ee: 4- 3,75 eft hui tot ein ;nen. nadie aagt Of danoj worda :e jare P 2 jaj eld zie niniem aid tot ein ang lie et mai rkelijli neento 2,5% 1,3% 20,8% 6,5% 2,2% 6,8% 2,1% 4,5% De princiepsbeslissing voor het voor 99 jaar in erfpacht geven aan de NV IMVVO van de ondergrond van de Graanmarkt en de Hopmarkt voor aanleg van ondergrondse parkeergarages lokte een ellenlange diskussie uit. Als tegenprestatie zou NV IMVVO de parkeersilo's bouwen en exploiteren en de bovengrond voorzien van groen en/of parkeergelegenheid Roger D'Hondt (SP) noemt dit voorstel onvolledig en broos. In haar geheel niet te aanvaarden. «Het dossier dat ons wordt voorgelegd is zeer onvolle dig en broos. Het laat vol gens mij niet toe de notu lering van het schepencol lege in haar geheel te aan vaarden. De aanleg van parkeersi lo's kan inderdaad bijdra gen tot de modernisering van het stadscentrum, toch moeten vooraf een aantal criteria in overweging wor den genomen. Het vol staat mijns inziens niet om een advertentie te plaatsen in een bouwkroniek. De schaarse gegevens die daarin aan de mogelijke exploitanten werden aan gereikt hebben wellicht de interesse vanwege onder- ploitatiegegevens, een mi lieu effectenrapport en een verkeersdossier. We mogen onze beslissing niet lichtzinnig nemen. Ware het niet beter geweest om voorafgaandelijk aan het publiceren van de adver tentie een aantal estheti sche en financiële criteria vast te leggen. Ik vraag mij af of het zelfs voor grote bouwbedrijven mogelijk is binnen het bestek van en kele maanden een degelij ke doorgronde kosten-ba- ten analyse te realiseren. Over de eventueel ge raamde kostprijs, al dan niet ten laste van de privé- partner, wordt met geen woord gerept. referenties inzake het bou wen van parkeergarages? Hebt U vooraf kontakt op genomen met andere ste den waar vergelijkbare projekten zijn verwezen lijkt? Hoe ziet zo'n exploi tatiedossier er uit in ande re steden? Ik meen dat hier een kluif is weggelegd voor onze juridische dienst. Heeft het stadsbe stuur achteraf nog iets in de pap te brokken? Kun nen wij naar de exploitatie toe financiële eisen stellen? Uit het dossier blijkt dat U een volledige privatisering voorstelt. Het kan zijn dat die oplossing de beste is, maar ik denk dat wij prin- usie Groof etrokka dat all ici» <kx arlegge» :uur dod ooral a iper tw ook - l,7tt ade (n* lking ei van ii Dit e toch! I degelii lat Kleit dering 3 vanh Aalst. De Graanmarkt in Aalst. Momenteel een grote bouwwerf.- Komt hier dan een ondergrondse parkeerruimte? (a) nemingen voor deze pro jekten niet gestimuleerd. Dat er nu reeds over het principe moet worden ge stemd met toevoeging van de mogelijke exploitant verontrust mij enigszins. Evenzeer de principiële belofte om een erfpacht voor de duur van 99 jaar toe te kennen. D'Hondt is van oordeel dat deze beslissing slechts kan genomen worden na het opstellen van een ste debouwkundig dossier, een prognose van de ex- Ik stel vast dat in het voor stel dat U prefereert ten minste twee bedrijven ak- tief bij de realisatie wor den betrokken: enerzijds de opdrachtgever en latere exploitant (N.V. Imwo) en anderzijds de aannemer van de bouwwerken, wie het ook weze. Hebt U na gegaan of wij hier te doen hebben met een initiatief nemer die het hoofd kan bieden aan onverwachte ekonomische en financiële moeilijkheden. Heeft de firma welke U voorstelt cipieel de bovengrond niet mogen prijsgeven en over laten aan de privé-sector. Ik vrees, al kan ik het principe van parkeergara ges bijtreden, dat we hier te doen hebben met een onverhoeds opgesteld dos sier dat nog voor de ge meenteraadsverkiezingen voor enig soelaas moet zorgen». Erik Arijs stelt dat de VU voorstander blijft van meer parkeermogelijkhe- den doch is van oordeel dat dergelijk voorstel eerst grondig moet onderzocht worden. Zowel verkeers technisch als qua ligging. Verkeerstechnisch Beide voorstellen situeren zich binnen de Wallenring. Was de bedoeling niet de wagens zoveel als mogelijk buiten de stadskern te houden om aldus het cen trum veiliger, levendiger, milieuvriendelijker te kun nen inrichten? Het tweerichtingsverkeer op de Wallenring stelt reeds verkeerstechnisch problemen, zeker op be paalde straten zoals de Zonnestraat. Deze straten nu nog meer belasten is zinloos. Voor de parking onder de Graanmarkt worden de in- en uitritten voorzien langs de Vaartstraat en Kapelle- straat! Het inkomend ver keer moet dus de Markt over! Op de Hopmarkt wordt in- en uitrit voorzien langs de kant van de Nieuwstraat! Men kan de vraag stellen of dit niet een eerste stap is naar het afschaffen van het verkeersvrije markt- beeld. Vooraleer een (princieps-) beslissing over de wijze van uitvoeren der werken, het kontakteren van fir ma's via «De Bouwkro niek» diende de Verkeers- kommissie ingelicht en om advies gevraagd te wor den... en niét omgekeerd! Tenslotte: werd het advies van de politie gevraagd? Hoe is dit voorstel in over eenstemming te brengen met de idee en uitvoering van de Wallenring? Ligging Ook al sluit het probleem van de ligging nauw aan bij het verkeerstechnische, toch zijn er enkele speci fieke elementen die onze aandacht in het bijzonder verdienen: - een ondergrondse par king creëert specifieke vereisten inzake veilig heid: het inplanten in de uitgangswijk van Aalst- centrum slaat iedereen die enige verantwoordelijk heid draagt in verband met veiligheid, met verbazing daar meer en meer het spookbeeld van onveilig heid en agressiviteit in het centrum opdaagt. Waar andere steden de in plantingsplaats grondig Op woensdag 20, vrijdag 22, zaterdag 23 en zondag 24 juli houdt de Baardegemse gemeenschap de reeds traditioneel geworden Parochiefeesten rond de kerk, in de parochiezaal en in de pastorietuin. - Woensdag 20 juli: 10.00 u. Plechtige hoogmis. 15.00 u. Ommegang van St. Margareta met Vonckruiters en harmonie. 17.00 u. Parochierestaurant in zaal: frieten en mosselen - varkensvlees. IJs koffie panne koeken. Openluchtkaffee in pastorietuin met koncert ko ninklijke harmonie St.-Cecilia. - Vrijdag 22 juli: 20.00 u. Superbelotting in parochiezaal. - Zaterdag 23 juli: 20.00 u. «Barbie-kju»-TD met Sound and Light Radio Mi-Amigo. DJ Ron van Brabant - in de parochiezaal en barbecuehapjes in de pastorie tuin. Openluchtkaffee in de pastorietuin. - Zondag 24 juli: Parochierestaurant: tussen 12.00 en 14,00 u. doorlopend vanaf 17.30 u. Openluchtkaffee: doorlopend in pastorietuin. 20.00 u.: Sfeer en amusement in Oberbayern- stijl met «Het Klein Muzieksken» uit Gijzegem. Opbrengst voor de verdere verfraaiing en afwerking van de parochiezaal, de gemeenschapszaal van Baardegem. Wie met ons meeviert beleeft verbondenheid. LH Aalst. De Graanmarkt wordt allicht de plaats voor een ondergrondse parking (a) onderzoeken en pas beslis sen nè veelvuldig advies te hebben ingewonnen van deskundigen en bevoegde kommissies vraagt het C.B.S. thans een prin ciepsbeslissing over het in erfpacht geven van de on dergrond en nèdien zullen dan de verkeerskommis- sie, de politie, eventueel urbanisten, de marktkom- missie, de middenstands- raad, e.a. ingelicht wor den! Van beleid gespro ken! Het advies of de summiere studie van de diensten van Prof. Anselin van de Rijksuniversiteit Gent zoals het in het dosier zit is waardeloos! In een interne nota verwij zen naar een enquête van 1980 hangt een vervalsend beeld op daar er op 10 jaar tijd een enorme evolutie plaats vond in het reilen en zeilen in het stadscentrum en in de houding van de bevolking tegenover on dergrondse parkeer ruimten. - er werd totnogtoe geen stabiliteitsstudie uitge voerd. Wel «wordt gezegd» dat de ondergrond van de par king achter de Keizershal- len ongeschikt is; doch dit is naast de kwestie en bo vendien betwistbaar. - Wat met de wekelijkse markt en andere manifes taties? (Karnaval, kermis...) Het is juist tijdens deze happenings dat de behoef te aan parkeerruimte zich meest voordoet: de Hop markt is dan totaal onbe reikbaar! Worden deze evenemen ten in de toekomst ge weerd uit het centrum? Is dit de manier om de stads kern levendiger te maken? Erik Arijs noemt dit pro- jekt een verkiezingspro grammapunt van een be paalde partij en stelt voor het punt te verdagen. «Dit is dorpspolitiek in de enge zin van het woord, een stad als Aalst onwaardig». Jan Caudron stelt dat de VU zich met het in erf pacht geven van de onder grond niet akkoord kan verklaren omdat in de kommissie Openbare Werken niet alles gezegd werd wat gezegd moest worden en omdat in de dossiers belangrijke stuk ken ontbreken. In «De Bouwkroniek» ver scheen een advertentie op 29.01.88. Een oproep tot geïnteresseerden voor bou wen èn exploiteren van parkeergarages. Oproep geldig tot 1 maart '88. De Aalsterse firma NV De Nul antwoordde binnen de tijdslimiet. NV IMWO kwam drie maand later. Maar IMWO is géén bouwmaatschappij en heeft niet de passende er kenning als aannemer van bouwwerken kategorie B, klasse 7 of 8. In de kommissie werd met heen woord gerept over het voorstel De Nul: 2 on dergrondse verdiepingen samen goed voor 354 par keerplaatsen en behoud van de bovengrondse par- keermogelijkheid. Ook in de dossiers is daarvan geen spoor te vinden. Een bouwwerk toekennen aan een firma die zelf geen aannemer is staat gelijk met het uitreiken van een blanco-cheque. Volgens Caudron is de ge volgde procedure een ge schikte voedingsbodem voor overtreding en boe ten. «Dit voorstel goed keuren is katten in zakken kopen» zegt Caudron. Edgard Hooghuys vindt dat graven tot op min 2 gevaarlijk is waarbij hij re fereert naar De Werf waar er op min 2 reeds insijpe- ling is. Hij vraagt verder waarom tegelijkertijd wil len beginnen met de Graan- èn de Hopmarkt. Waarom niet liever met ??n? Eddie Monsieur zegt dat er zich 10 firma's melden waaronder kanjers met kwalifikatie en ervaring. Waarom er een kiezen zonder ervaring? De eerste stap Voor schepen De Maght gaat het hier slechts oui een eerste stap. Gewoon een princiepsbeslissing over het uitvoeren in eigen beheer of in privé. Vol gens schepen Doorns ver dient deze firma met een groot kapitaal het vertrou wen. Er waren trouwens slechts 2 firma's die een voorstel deden. «Alle mo gelijkheden staan na de princiepsbeslissing nog open» werd beweerd. Dat begreep raadslid Dierick niet en ze was daarbij lang niet alleen. Fraktieleider Herman Goossens (CVP) meldt daarbij dat dit punt binnen de meerderheid aanleiding heeft gegeven tot heel wat diskussies. Hij vraagt dan ook de schorsing. De reeds tweede schorsing van de avond. Bij velen welkom om even de benen te strekken of eens te plassen. Verdagen of niet verdagen dat is de kwestie... Na de schorsing wijst Her man Goossens op het drin gend karakter van uitbrei ding van de parkeergele genheid en vraagt aan de schepen terug te komen op haar vraag tot verdaging. Burgemeester De Kerpel resumeert het punt dat hij louter principieel noemt: bouwen van silo's onder Graan- en Hopmarkt, overhevelen van het eigen domsrecht op de onder grond en de realisatie door IMWO onder door de ge meenteraad later te stellen voorwaarden. Ook de bur gemeester opteert voor af zien van verdaging en voor verdere behandeling van het punt. Roger D'Hont zag het punt liever opgesplitst en nu nog geen bedrijf en evenmin plaatsen aan duiden. Voor A. De Maght zitten het verlenen van erfpacht en de princiepsbeslissing in één pakket. De vraag tot verdaging wordt dan bij hoofdelijke stemming meerderheid te gen minderheid wegge stemd. De diskussie is weer open doch de beste pijlen schijnen verschoten te zijn. Diskussie weer open Over de noodzaak meer parkeergelegenheid te scheppen gaat iedereen akkoord, zegt Hooghuys. Hij stelt voor het punt goed te keuren doch dan zonder het verlenen van de erfpacht. Voor Baita moeten ook beide plaats namen eruit worden ver wijderd. Als Anny Dierick zich andermaal afvraagd waarom verlenen van die erfpacht zo dringend moet zegt de schepen dat dit de enige manier is om de si lo's te realiseren zonder dat het de stad een cent kost. «En wij hebben geen geld». Dat het uitgerekend IMWO moet worden ligt aan het feit, aldus André Doorns, dat die maat schappij wel preneur is doch geen omvangrijke studies wil laten uitvoeren zo ze geen zekerheid heeft van die ook te kunnen rea liseren. Dat de twee plaatsen tege lijkertijd worden behan deld is volgens De Maght een kwestie van een glo baal beeld van de situatie. In 1981 werd reeds voor ondergrondse parkings geopteerd. Amendementen Amendementen strekken de tot schrapping van IMWO in de tekst en tot schrappen van de Hop markt worden meerder heid tegen minderheid af gewezen. Bij de eindstemming ont houdt zich de SP en stem men VU, Baita en Dierick tegen. LH Op vrijdag 22 juli orgamzeren het Vlaams Perscentrum, dc dienst Voorlichting van de stad Gent en de dienst Infor matie van de provincie samen een fietstocht voor ambtena ren van stad en provincie, journalisten en politici. Er *jjn twee parcours: 25 km en 50 km De Gentse politie ^trgt voor begeleiding. Dc tweede Poortersrally van dc Gentse Feesten heeft plaats op vrijdag 22 juli en start aan de taverne Den Ba ron aan de Hooigaard te Gent. Het inschrijvingsgeld bedraagt 50 fr. en komt ten goede aan Artsen zonder Grenzen. Voor meer informa tie Sekretariaat van het Vlaams Perscentrum, 25.04.50. Het tweede nummer van het tijdschrift «Toerisme in Oost- Vlaanderen» bevat bijdragen over Gent, Stckene en Waals- Brabant. Het nummer kost 100 fr en is verkrijgbaar bij de Federatie voor Toerisme in 091/ Oost-Vlaanderen, Koningin Maria-Hendrikaplein 64 te 9000 Gent (091/22.16.37). Een abonnement kost 500 fr. Aalst. De nauwe doorgang aan de Keizershallen naar de parking is nu voor het publiek gesloten a Er wordt de laatste maanden in Aalst merkelijk minder gezaagd, gekreft en gememd. Daar heeft de voor zichzelf sprekende karnavalsticker van Jean- Paul De Boitselier heel wat toe bijgedragen. Het werd een sukses over heel de lijn. Gezien de respons van die sticker dacht Jean-Paul op gebied van volksgezondheid ook zijn steentje te kunnen bijdragen. Met de nakende, zorgeloze va kantieperiode voor ogen dacht hij dat het wel nuttig kon zijn om de bevolking te waarschuwen tegen de kwaadaardige nieuwe ziekte die ons tegenwoordig allemaal bedreigd, vooral dan de mensen die alleen met liefdevolle bedoelingen bezield zijn, lopen gevaar. Tegen die bedreiging wil de nieuwe sticker waar schuwen. Op het eerste gezicht zullen sommige mensen misschien aanstoot nemen aan de manier waarop het gevaar onder ogen wordt gebracht. Doch iedereen moet de naakte waarheid onder ogen durven zien. De diepe bezorgdheid om de volksgezondheid heeft hem ertoe aangezet op aanschouwelijke wijze en in direkte stijl de bevolking te wijzen op de gevaren van de nieuwe ziekte. In tijden van liefde verliest men inderdaad al eens het hoofd en gaat onbesuisd te werk. De sticker is dan ook om in de zoete roes koelbloedig te blijven. Wees voorzichtig, help mee, koop zo'n sticker en breng hem op de meest aangewezen plaats aan. De sticker die ontworpen werd door Jean-Paul en in een produktie van Mario Van Styvendaele op de markt wordt gebracht, is te koop in alle boek- en dagbladwinkels tegen de prijs van 25 frank BTW INBEGREPEN. Kontaktadressen: v.v.w. Molenstraat 54, 9300 Aalst Molenstraat 11/3, 9300 Aalst nds '8i lraaE' Homerische diskussies met to

De Voorpost | 1988 | | pagina 3