Plasmaferesecentrum Erpe-Mere neemt afscheid van Broeder Sauwers Steunaktie in Ottergem: een hart voor zieke Wendy Sanders Dender blijft zorgenkind Wordt Baardegemse eeuwenoude linde bedreigd? 4 - 15.7.1988 - De Voorpost - een sionele tnverc Vervolg van blz. 1 het Rode Kruis zijn do nors niet erkentelijk is want in 1981 werden enke le plasmagevers gevierd en met een herinnerings- schaal bedacht. Samen met de 10.000ste. 20.000ste... tot de 100.000ste, werd in Leu ven speciaal hulde ge bracht aan R. Sauwers, de eerste plasmagever aldaar. Plasma geven is bij ons trouwens een honderd procent caritatief werk want in geen enkel ander land is het plasma door grote internationale far maceutische bedrijven op betaalde basis verworven. Bij ons krijgt men wel een waardebon die een zeer klein miniem bedrag ver- tegenwoordigit om zich een geschenk te kopen. Het bloed geven geniet se dert vele decennia een rui me bekendheid maar de laatste jaren is vooral het geven van plasma in volle opgang en dit systeem zal hopelijk het probleem van de sporadische bloedte- korten oplossen. Men is trouwens nog maar in een beginstadium zodat de maximum capaciteit bin nen enkele jaren sterk kan opgedreven worden. Men sen als Br. Sauwers zijn trouwens een stimulans geweest om op die manier Vervolg van blz. 1 nog in de kapel hangt), luidens het opschrift «Ma ria is minen naem. Ge- maect in 't jaer MCCC Je- sui Verder was er een kapelaan, die eigen in komsten had, een kerk hof. De huidige kapel da teert van 1910, het toren tje kwam er pas in 1938. Omstreeks 1906 kwam er een «kleine» school, in 1932 de jongensschool van de Tinnenhoek, een paar jaar later gevolgd door de meisjesschool te Gever- gem, nu tot chirolokaal verworden. Naast het sociale leven flo reerde ook het ekono- misch leven. De «keymolen» staande op een keiberg (nu Keimo lenstraat) werd door de Fransen in brand gesto ken, hersteld om dan in onbruik te geraken wegens ouderdom. In 1859 werd door Martinus Vermeiren een aanvraag gedaan om een «stoomtuig» tot malen van graan in de Tinnen- hoek te plaatsen. Dat pro ject ging niet door on danks gunstig advies van het schepencollege. Hij deed dan een aanvraag tot het bouwen van een houten windmolen in 1867, die er niet kwam wegens bezwaar «omdat ten tijde van de voormali- gen molen, meermaals paarden waren verschrikt geworden door het vliegen van de zeilen, die alsdan de vruchten doorliepen en veele schade veroorzaak ten behalve nog de onge- lukkigen daar aan persoo- nen zoude kunnen over komen». Brouwers, tappers, winke liers en herbergiers zorg den ook voor de dagelijkse behoeften in dat agrarisch dekar naar de Zwarte Mei- gebied, waar het enige kerij (St.-Antonius in vertier bestond uit her- 't Exsterken, nu brand- bergbezoek (1700 waren weergarage) gebracht, er een 10-tal herbergen), Later kwam er een oven met café-chantants en op de plaats van de «mei zangmaatschappijen (o.m. kerij». De Jonge Wacht sinds Het hof werd uitgebaat 1881). door Désiré's oudste zoon, Gebouwd door Désiré Jozef, gehuwd met Maria Borms op de plaats waar Vermoesen. Na het over- het oude ouderlijk hof lijden van haar man ver stond, is dit oude erf nog kocht Maria het hof; ze in goede staat. Dat geslo- verblijft nu in het rusthuis ten hof vormde een hulp- te Herdersem. melkerij, waar boeren uit de omgeving er de melk LH brachten. Die werd afge roomd en nadien per hon- Aalst. Volleybaltornooi voor karnavalploegen. Het werd een boeiende finale (a) len, vooraldan bij een jong gezin. Ër zijn in eer ste instantie de dure reizen naar de Verenigde Staten en de daarbij komende kosten voor de behande ling waarvoor geen officië le tussenkomst voorzien is. Een volgende punt is dan de realisatie op het thuis front waar het voorge schreven programma moet afgehandeld worden. Dit houdt in dat er voor be paalde programma's soms drie tot vier mensen nodig zin. Vermits hiervoor geen speciale medische of para medische opleiding vereist is, kan iedereen meehel pen en daar zal het gene zingsproces hopelijk niet stranden. Ottergem is wel klein en heeft niet zoveel inwoners maar er zijn vast genoeg mensen die er nog de echte solidariteit op na houden. Dan is er ook nog het aanschaffen van het nodige materiaal om de oefeningen tc kunnen uit voeren. Tenslotte rekent men dat er jaarlijks toch een half miljoen zal nodig zijn om de opzet te doen slagen zodat ook hier veel hulp zal nodig zijn. Steunkomitee Dit komitee is reeds maan den bezig met kontakten te leggen met het Instituut in Philadelphia en deze zijn in een zodanig gevor derd stadium dat een richt- datum bepaald is voor een eerste bezoek. In novem ber dit jaar zal in het Insti tuut een eerste onderzoek plaats vinden waarna de revalidatie kan beginnen. Om de familie van de kleine Wendy zo direct mogelijk te kunnen bij staan met financiële mid delen, met andere woor den om de enorme onder neming een kans tot slagen te bieden, hebben enkele mensen van Ottergem een steunvereniging opgericht met als beheerders de va der van Wendy, Et. Lepa ge, G. Wijnendaele, O. Rottiers, R. Standaert en Leonie Van Wesemaele. Zij zullen gedurende een paar jaar of meerdere ja ren zelfs, hun krachten bundelen en alles in het werk stellen om via aller hande solidariteitsakties de grootse opzet materieel mogelijk te maken. Zij verwachten bovendien dat nog andere mensen met het pas gestichte komitee aktief zullen medewerken en wie een geldelijke steun wil verlenen kan altijd te recht bij «Een hart voor Wendy Sanders VZW. E. Lepage, Lange Omme- gangstr. 6, te Erpe, tel. Aalst. A KV De Voortkapoenen organizeerde een volley baltornooi voor karnavalploe- 053-70.05.43). Stortingen gen (a) mogen gedaan op de num- mers 068-2052522-29 (Gem. Kred. van België) of nr. 780-5290586-25 (B.A.C.). Het is een groots opgezet te en geslaagde aktie maar met de medewerking van velen zit er een enorme kans in om te slagen. Geld mag hier geen hinderpaal zijn en er wordt zoveel gegeven aan de derde we reld dus moet het ook aan mensen uit onze eigen om geving kunnen. Zij verdie nen evenzeer geholpen te worden en in het geval van Wendy Sanders weet men aan wie en voor wat het geld bestemd wordt. JV In een tussenkomst in de Vlaamse Raad heeft VU kamerlid Jan Caudron uit Aalst bij gemeenschapsmi nister Dupré aangedron gen om meer aandacht voor de Dender. De toe stand is er volgens Jan Caudron onhoudbaar ge worden als gevolg van een erge vervuiling. Op een eerdere tussen komst had hij van gemeen schapsminister Lenssens toen die nog verantwoor delijk was voor leefmilieu, als antwoord gekregen dat de vervuiling van de Den- Die vrees leeft alleszins in Baardegem. Vrees die gevoerd wordt door het feit dat er opmerkingen werden gemaakt en paaltjes geheid. Alleszins niet in opdracht van het stadsbestuur. Te Baardegem zegt men dat het via de onteigeningsdienst van de provincie zou z(jn gebeurd. der bijna uitsluitend van organische aard was en dat de zware metalen afkom stig waren van lozingen die gebeurden in Wallonië. Hij zei toen ook dat er geregeld kontakten waren met het Waals gewest over de Denderproblematiek. Jan Caudron vroeg aan de huidige leefmilieu minister hoe ver het staat met de bouw van het waterzuive ringsstation van Ath, in welke mate de lozingsver gunning wordt nageleefd door de vervuilende aard appelfabriek en welke maatregelen door het Waalse Gewest werden genomen tegen de vervui lers. Verder zei hij dat er 100 miljard frank nodig is om het afvalwater in Vlaande ren te zuiveren. Met de huidige kredieten zou men over die operatie meer dan 50 jaar zetten. En meer in het biezonder wat de Den der betreft: men is met d? waterzuiveringsstations aan de verkeerde kant be gonnen. In plaats van aan de bron startte men aan de monding. Men werkt tegenstroom. Bovendien zijn die stations van geen enkele waarde wanneer et geen koliektoren worden In Aal aangelegd om de afvalwa ters op te vangen en naai het zuiveringsstation brengen. Voor de interpellant is et nog een oplossing moge lijk en die zou erin bestaan de Dender over de hele lengte te baggeren. Het slib is immers de oorzaak van alle kwaad rnstani de eig om we bij kon Aardig organi scholir Voor realise we voi bei aai D De afs waard Feit is dat de paaltjes er staan. Gele, metalen buis jes. Beginnende aan het begin van de haag van Roggemans Hof en zo op ruim 3 m. achter de linde naar de kapel toe. Men zegt dat het zou zijn om de gerestaureerde ka pel beter in het zicht te plaatsen. Wellicht staat ze dan ook meer aan gevaar bloot. Anderen zeggen dat er ruimte zou moeten wor den geschapen voor een uitwijkplaats voor de bus. Moest de eeuwenoude lin de van het Hof ter Linde verdwijnen, dat zou een •VI il ^rmin kortwieken zijn van de Baardegemse dorpskern waarover reeds zo veel te doen was. Onlangs gingen er boompjes nog ter ziele op het kerkplein. Die boompjes werden onder tussen reeds vervangen. Velen denken daarbij dan wel aan de tribulaties met de boompjes verleden jaar die toen moesten wijken om de autoscooter plaats te geven die zich dan finaal nog elders vestigde. Naar men ons zegt is het stadsbestuur de zaak aan het onderzoeken. LH Artsen zonder Grenzen. Ook Bart Peeters wipte even ortr naar Sint-Niklaas voor het goede doel (Iv) Pi Op het huidig ogenblik is de gehandicaptenzorg al een intensiteit van de oefenin- heie stap vooruit doch in sommige gevallen is het niet gen. Men spreekt zelfs van altyd voor honderd procent mogelijk om reden dat de meerdere uren per dag bij kosten voor de terapie te hoog zijn en men op geen sommige gevallen tot een terugbetalingen kan rekenen. Een van deze gevallen is tiental kan oplopen. De Wendy uit het gezin Pierre Sanders en Nicole Mertens behandelingstermijn kan dit in Ottergem wonen. Maar in deze kleine entiteit heeft in bepaalde gevallen zelfs men enkele maanden terug nog kunnen ervaren dat jaren duren maar dat solidariteit er geen ijdel woord is en ook nu wil men dit schrikt de ouders niet af andermaal bewijzen door Wendy een kans te geven om als zij hun kind maar te genezen. enigszins de kans kunnen De driejarige Wendy is het zekere dokter Glenn Do- 8even om haar toestand te tweelingzusje van Steven man die er een speciale verbeteren, en is door een hersenletsel terapie toepast. Het is een Onder impuuls van de pa- zwaar gehandicapt zodat therapie met positieve re- rrcb'ekoster Et. Lepage meerdere lichaamsdelen sultaten en de spektakulai- u,t Erpe werd reeds een niet funktoneren. Dit is re verbetering in de toe- a^sPraa^ aangevraagd bij echter geen alleenstaand stand van behandelde kin- dokter Doman die dit jaar feit en men heeft bezoe- deren heeft eens te meer no8 ^an doorgaan. Toch ken afgelegd bij ouders de hoop doen oplaaien bij we*en de ouders nu al dat van kinderen met een ge- de ouders van Wendy om het geen gewone zomerse lijkaardige handicap. Hier het er ook op te wagen. worden want twee leerden zij dat de kwaal in maal per jaar moeten zij zekere mate kan genezen Niets zonder moe,te naar Amerika voor een worden, maar dan met De te volgen therapie verblijf van één week in veel opofferingen en fi- blijkt een zeer zware opga- het genoemde instituut nanciële middelen. En ve te zijn en vergt heel wat waar door de dokters een juist rond dit laatste draait doorzettingsvermogen en evaluatie gemaakt wordt het allemaal want via de uithouding van degenen van de «aktuele mogelijk- bezoeken in ons lans is die de zieke moeten hel- heden» van de patiënt, men in kontakt gekomen Pen want in feite gaat het Aan de hand van dit on- met «The Institutes for the hier om een intense licha- derzoek wordt telkens een Achievement of Human melijke training waarvan nieuw programma opge- Potential». Dit instituut is de resultaten bepaald wor- steld dat thuis, gedurende in Philadelphia gelegen en den door de veelvuldig- de volgende zes maanden, staat onder leiding van een heid, de lange duur en de zeer nauwkeurig en iedere dag moet afgewerkt wor den. Bij elk nieuw bezoek wordt de eventuele voor uitgang vastgesteld en een nieuw programma opge steld dat aangepast is aan de even nieuwe mogelijk heden. Uiteindelijk komt het er op neer dat door zware fysische training de nog gezond gebleven cel len in de hersenen, derma te te prikkelen dat ze, de door het letsel gemiste funkties terug gaan opne men. Zo kunnen de pa tiënten o.a. leren lopen, spreken, horen en zelfs zien. Zelfs in ons land zijn er reeds verschillende voorbeelden met een der gelijke vooruitgang zodat het de moeite loont om het er op te wagen. Financiële dobber Het spreekt voor zichzelf dat het volgen van een dergelijke therapie niet al leen een zware psychische opgave is en er een enorm uithoudingsvermogen voor nodig is. Daarnaast is het overduidelijk dat zich Aalst. De Schramoeillekrabbers namen ook deel aan het ook op financieel vlak heel volley baltornooi voor karnavalploegen (a) wat problemen zullen stel- voor de nodige bloedvoor- raad te zorgen. Ook in Mere heeft hij geholpen voor een zekere konti- nuïteit van de ziekenver zorging in het Aalsterse en het mag gesteld worden dat velen dank zij zijn bloed nog in leven zijn. Toen Br. Sauwers 350 keer plasma gegeven had, werd hem samen met an dere donors, in Brussel een medaille overhandigd door het Nationale Rode Kruis maar in Mere ging het er minder plechtig aan toe, alhoewel het niet min der gemeend was. In tegendeel, op 28 juni 1.1. werd hij in een kleine hul de betrokken, samen met het personeel en in tegen woordigheid van W. Ge- vaert. diensthoofd van het BTC, en P. De Cock, voorzitter van het BTC Aalst. Door de veran twoordelijke van het plas macentrum Erpe-Mere, Ann Samuël, werd hem een geschenk aangeboden. Het was geenszins een treurig afscheid en als ge schenk mag Br. Sauwers nog gans de maand juli plasma geven, wat hij in tussen al gedaan heeft. Toch doet het ergens pijn dat men na zovele jaren een wel bepaalde hulpak- tie moet stop zetten. Do nor Sauwers zal nog vaak terugdenken aan de knus se relaxzetel waarin hij zo veel sessie-uren versleten heeft en misschien meer nog aan al het bloed en plasma dat hij wegschonk ten bate van zijn even naaste. Toch zal hij in het centrum te Mere altijd een welgekomen gast zijn om zoals voorheen een praatje te slaan met oude team genoten of met het perso neel, zij het dan ook in de cafétaria. Hij heeft alles zins de zoete troost dat hij in een kwarteeuw tijd tal loze medemensen gehol pen heeft wat trouwens Aalst. De finalisten van het tornooi voor karnavalploegen. Schief en de Sjieperekes zijn enige betrachting ge- namen het tegen elkaar op (a) weest is in zijn leven als donor.

De Voorpost | 1988 | | pagina 4