Het vormingswerk in De Werf De Voorpost - 15.7.1988 - 5 Vormingswerk is een belangrijke opdracht van kuituur- centrum De Werf. Naast intensieve ondersteuning van basisedukatie is er ook een ruim aanbod van kursusmo- geiijkheden voor verschillende doelgroepen en rond diverse temata. De programmatie van het komend najaar is nog niet volledig afgewerkt. Toch reeds nu een ruwe schets van wat U alleszins reeds als zekerheid zal kunnen worden geboden. >u men :er dan neer in e Den met de ons ant be an aan aan de werkt endien n geen neer et vorden fvalwa- in naar on te it is er moge- Diverse projekten Verantwoordelijke is Kris Nijs. Bij hem kan steeds meer informatie over deze projekten worden beko men. We komen er uiter aard later meer in détail op terug. Projekt kadervorming: is gericht naar mensen die in het socio-kultureel vere nigingsleven geëngageerd zijn en zich willen bij scholen. Projekt algemeen- maatschappelijke vor ming: is een kursusaanbod rond algemeen-maat schappelijke tema's. Projekt kreatieve vaar digheden: in dit projekt wordt gestart met dans- en bewegingsexpressie workshops en ateliers. Projekt speciale techni sche vaardigheden en inlei ding tot het gebruik van computers. Projekt 'edukatieve be geleiding bij tentoonstellin gen': bij elke tentoonstel ling biedt men degelijk voorbereide rondleidingen aan scholen, en voortaan ook per tentoonstelling minimum 1 maal voor het ruimer publiek. Projekt ondersteuning van het amateurtoneel-ver- enigingsleven: hierin zoekt men om professionele les gevers aan te trekken voor kursussen en trainingen voor de Aalsterse theater makers Projekt Basisedukatie: De ondersteuning van de basisedukatie loopt uiter aard door en wordt in sep tember met verdubbelde inzet heropgenomen. Projekt 'interne vor- iing'; zowel het personeel ran De Werf als de leden van de Raad Van Bestuur en het C.B.S. erkennen het wenselijk is om steeds opnieuw werk te maken van onze eigen vor ming. In dit projekt willen we dit organiseren. Projekt vorming voor senioren: Hoewel alle akti- viteiten uiteraard open staan voor senioren wil in dit projekt aan dacht hebben voor die te- i's die specifiek gericht zijn naar senioren. Projekt kadervorming Aardig wat jeugd- en vol wassenen verenigingen stellen regelmatig vast, na.v. evaluaties bvb, dat de vrijgestelden vrijwilligers-medewer- kers j— programmatieverant- woordelijken enz. nood hebben aan (bijko mende) vorming. In Aalst was men in eerste instantie aangewezen op de eigen ondernemingszin om werk te maken van de bijkomende vorming. Aardig wat verenigingen organiseerden zelf de bij- De Cyclus van Modules rond 4 verschillende the ma's loopt dubbel: elke module wordt steeds op zaterdagnamiddag en op maandagavond gegeven. De tema's zijn: Drukwerk van alledag Data: zat. 24/ma. 26 sep. 1988 'Drukwerk voor alledag' is een werk- en vormingspro- jekt, waarin wordt gepraat en gewerkt rond heel kon- krete grafische dingen, waar elke vereniging mee te maken heeft: folders, uitnodigingen, affiches, tijdschriften en dergelijke meer. Werken met Audio-Vi- suele Middelen Data: zat 1/ma 3 okt. Het sukses bij het inscha len tot de minstgeschool den, allemaal willen ze de avonturen van JR en Co volgen. Over dat feno meen «Dallas» heeft Cen- travoc (Centrum voor Ar- beidsvorming en Cultuur beleid) een boek gemaakt. «In het begin was er Dal las...» is de titel. Bedoeling ervan is, de kij ker selektiever, bewuster en kritischer te laten kijken. De kursus Gespreks- en vergadertechnieken Data: maandagen 21 en 28 november 1988 en 5 en 12 december 1988 Worden behandeld: de- mokratische besluitvor ming, efficiënt taakge richt vergaderen, je eigen rol in een gesprek, verbe teren van kommunikatie tussen gesprekspartners, vergaderingen leiden, enz... eventueel rollenspel e.d. Gezelschapsspelen-avon den Aanvullend bij dit aanbod het C.C. loopt is een waar sukses. Daar waar er een 20-tal kursisten verwacht werden en er maar maximum 40 mochten in schrijven moest Amarant bezwijken voor de massale toeloop van 62 regelmatig ingeschreven kursisten. Dit bewijst dat er in onze regio een nood is aan en een publiek is voor een degelijk aanbod aan kur sussen 'algemeen-maat schappelijke vorming' In samenwerking met ver scheidene organisaties en instellingen wij het C.C. De Werf de drempel ern stig verlagen. Konkreet zal men in het najaar van 1988 volgende kursussen opstarten Zeker van mezelf, een assertiviteitskursus voor mannen en vrouwen Data: van 10 okt. tot en met 19 dec. 1988 Dit is een training in asser tief gedrag. Dat willen zeggen dat je leert voor jezelf, voor je ideeën, voor je gevoelens, voor je rech ten op te komen op zo'n het spel voor het opgroei ende kind door de spreker toegelicht, waarna een reeks voorwaarden wor den opgesomd opdat speelgoed echt verant woord zou zijn, dit wil zeg gen: wezenlijk op het spel gericht. Projekt kreatieve vorming Voor wat het dans- en be wegingstheater betreft heeft Aalst reeds geruime tijd een belangrijke voor geschiedenis. De kans om Ann De Naeyer, een naam in Vlaanderen en woon achtig in de eigen regio, ook in het C.C. kursussen te laten verzorgen mag men niet laten liggen. Konkreet start men in het najaar van 1988 volgende kursussen op: Bewegingstheater met en voor kinderen Data: najaar 1988: 21.09.88 t.e.m. 30.11.88 Kinderen beleven ontzet tend veel plezier aan be weging en dans en maken daarbij uiteraard ten volle gebruik van hun fantasie. tember 1988 Leonardo Alalu werd als komiek geboren in Buenos Aires. Rondtrekkend door verschillende kontinenten ontwikkelt hij een eigen absurde humor, waarbij het publiek voortdurend gestimuleerd wordt om deel te nemen aan de spektakels. Het is uiter aard moeilijk om zijn werk met woorden te beschrij ven, omdat hij telkens weer, via improvisaties, nieuwe situaties kreëert, in funktie van het aanwezi ge publiek. Speciaal voor de school- programmatie en analoog met de trend bij enkele C.C.'s in Vlaanderen om meer en meer ateliers aan te bieden aan scholen... legt men momenteel kon takten voor een atelier rond «per cussie» (Geert Van Impe) Data: do. 20 en vrij. 21 oktober 1988 In het atelier besprekt hij de definitie van perkussie (geïllustreerd met dia's) de idiofonen en de mem- Ie hele n. Het >orzaat Aalst. In de Werf werd een tentoonstelling gehouden over toneelkostumes en allerlei toneelbenodigdheden (a) 1. 'Reinhoud' Retrospectieve tentoon stelling beeldhouwwerken september 1988 begeleiding door Ama rant-Gent 3. 'Retrospectieve galerij Pieter Coecke Overwicht van ge- bruiks- en meubeldesign. 'Herwig'... een terug blik sinds 1963 Een selectie van wer ken door kunstenaars die in de galerij aan bod zijn gekomen. december 1988 begeleiding door Jan de Nijs en Herwig Van Hols- beeck. De begeleiding zal op nieuw gebeuren door Daan Rau, Stafmedewer ker van de VZW Ama rant-Gent. Projekt technische vaar digheden Analfabetisme is een pro bleem waar men via S.O- .B.E.A. ernstig onder steunend werk voor ver richt. Het «Computer-analfabe- tisme» is een nieuw opdui kend gevaar, zelfs een rea liteit geworden. In het hele Vlaamse land nemen de C.C.'s dan ook computer-kursussen op in hun vormingsaanbod. Het lijkt me dan ook een juiste keuze wanneer we in De Werf hetzelfde zouden doen en vooral, althans bij de aanvang, het aksent leggen op de doelgroep van de 'beginners' Een 2' maatschappelijke ontwikkeling is het toene mende gebruik van Audio visuele middelen. Aan de ernst van de impakt van deze middelen, o.a. voor reklame en opiniërende programma's wordt niet meer getwijfeld. Het is echter ook zo dat slechts weinigen (op een efficiënte wijze) gebruik maken van dit medium. In het najaar 1988 start men de volgende kur sussen: Video: werken met ca mera en recorder Data: Dagkursus: dond. 27 en vrijd. 28 oktober 1988 Avondkursus: di. 25, wo. 26, do. 27 en vrij. 28 okt. 1988. Een initiatiekursus met theorie en praktijk. De kursus wordt gegeven door de medewerkers van de vzw De Kleine Televi sie: hun faam in Vlaande ren en Nederland is voor ons een garanti^ opdat het geen puur technische kur sus zou worden. De inhoudelijke kant van de zaak, wat en waarom je bepaalde opnames wil ma ken bvb, komt in ruime mate aan bod. Er kan in deze kursus ken nis gemaakt worden met zowel het V.H.S.-, het V8 als het U-Matic-systeem. Een kursus i.s.m. de v.z.w. De Kleine Televisie Computerkursussen Data: Reeks 1. ma. 26 sept. - vrijd. 31 sept. 1988 Reeks 2. ma. 28 nov. - vrij. 2 dec. 1988 Doelpubliek: prille be ginners. Inhouden: tekstverwer king, gegevensbestanden programma's, reken- en grafiekenprogramma's, kennismaking met de 'hard-ware en kennisma king met «D.O.S.». Projekt kursusaanbod amateuristische toneelve renigingen Voor wat het najaar van 1988 betreft werkt men aan de volgende pro gramma's: een kursus rond thea ter-trucs, o.l.v. Wim De Wulf Datum: zaterdag 5 novem ber 1988 een kursus bewegings training en drama, o.l.v. Rosette De Herdt Data: zat. 22 en zon. 23 oktober 1988 een kursus theater-be lichting o.l.v. B.A.S.T.T. en m.m.v. de technische ploeg van C.C. De Werf. Data: we 22 en 23 oktober of we 29 en 30 oktober 1988 een dag werken rond 'Beweging en lichaamstaal Projekt vorming van senioren Hoewel alle kursussen in het C.C. uiteraard open staan voor de groep senio ren wil men ook een aantal vormingsprogramma's op zetten die speciaal op hen gericht zijn: een kursus «voorberei ding op het pensioen», een reeks «geheugen training voor senioren». een reeks rond «feest vieren» (feest inbegrepen natuurlijk), een reeks rond tekenen en schilderen. Projekt basisedukatie Een werk van lange adem. Een levensnoodzakelijk werk dat afzonderlijk zal worden behandeld. LH bestaan scholingskansen. Voor wie dit moeilijker realiseerbaar was bleven *e vooral aangewezen op het aanbod in Gent, Brus sel, Destelheide-Dworp... De afstand naar de plaats *aar de vorming georgani seerd werd was echter re- ilmatig oorzaak van een «perkte- of niet-deelna- de aangeboden Jnningsinitiatieven. Met het «Projekt kader vorming» kan men de mo gelijkheden van het C.C. De Werf nuttig gebruiken aan het hogernoemde fenomeen eindelijk wat te wijzigen. Wat volgt... is een eerste Pakket kadervorming ten «hoeve van de verenigin gen in de regio Aalst. Het omvat 2 delen; een cyclus van 4 modu les rond verschillende the ma's van eind september '°t eind oktober 1988. een intensieve, profes- s'onele kursus gespreks- en vergadertechnieken van 21 november tot 12 december 1988. kelen van audiovisuele ap paratuur in vormingsses sies hangt grotendeels af van de deskundigheid in het gebruik ervan. Naast inzichtsverruiming in de gebruiksmogelijkheden en de gebruiksvoorwaarden, vergt deze ook vaardig heid in het konkrete aan wenden. Om deze aan te scherpen komt een stafmedewerker van de vzw 'De Kleine televisie' Waarschoot in Aalst een heel konkrete en bruikbare uiteenzetting geven. Deze kursus wordt uiteraard gegeven aan de hand van konkrete video voorbeelden. Kennismaking met In formatief Spelmateriaal Data: za. 15 en ma. 17 okt. 1988 Hoe kan je met informa tieve spellen werken in je groen? Hoe bereid je zoiets voor? Hoe breng je dat aan? Hoe begeleid je een spel??? In deze kursus worden antwoorden op deze vra gen gezocht o.l.v. de VZW Informatief Spelma teriaal - Leuven. Dallas anders bekeken (video, boek en begelei dersmap) Data: zat. 22 en ma. 24 okt. 1988 In Dallas kan alles. Zelfs personages die het hoekje omgaan, blijken een paar afleveringen nadien zo waar uit de dood te zijn ongestaan. Bobby Ewing b.v. weet daar alles over. Over gans de wereld wordt de serie Dallas bekeken door honderden miljoenen mensen. Van intellektue- programmeren we ook en kele Reuze gezelschapsspe len-avonden (m.m.v. de dienst Informatief Spelma teriaal - Leuven) Data: Do. 3, 10, 17 nov. 1988 Gezelschapsspelen voor volwassenen zitten hele maal in de lift. Risk en Rummikub bvb worden tot diep in de nacht ge speeld en herspeeld. Mo nopoly behoudt zijn on verwoestbare waarde en bij elke vakantie hoort het bezoek aan het casino en de roulette tot de stiekeme geneugten van het leven. Naast deze spelen die in beperkte kring gespeeld worden, zijn er ook zoge naamde SUPER-GEZEL SCHAPSSPELEN waar bij SUPER zowel slaat op het uitmuntend hoge spel- plezier als op het grote aantal deelnemers dat ver eist is om het spel optimaal te kunnen spelen. Elk spel vraagt een hoop materiaal en professionele begelei ding. Er zijn ook besprekingen aangevat tussen de Stede lijke Jeugddienst en het C.C. De Werf om de ka dervorming naar het jeugdwerk op mekaar af te stemmen. De jeugddienst staat jaarlijks in voor de organisatie van een moni toren- en hoofdmonitoren- kursus. De 'hoofdmonitorenkur- sus' van de jeugddienst zal doorgaan in De Werf. Projekt algemeen maat schappelijke vorming De kursus Kunstgeschie denis van Amarant, die in manier dat je de anderen niet kwetst. Leren over individuele psychologie Datum: 12 okt. tot 1 dec. 1988 Hoe steekt de menselijke persoonlijkheid in elkaar? Hoe ontwikkelt een mens zich? Wat is geestelijk ge zond zijn? Hoe komt hij of zij in de problemen? En hoe probeert de psycholo gie te helpen? Op deze vragen wordt in deze reeks een antwoord gezocht door achtereen volgens verschillende denkstromingen te behan delen. Leren luisteren naar klassieke muziek Datum: 22 sep. tot 27 okt. 1988 De kursus richt zich tot wie weinig of geen eigen inzichten in de klassieke muziek bezit. Een muzika le vooropleiding of kennis van muziekstromingen is helemaal niet vereist. Een open en actieve ingesteld heid om dit avontuur in groep te beleven zijn meer dan voldoende. Een avond rond «Kitsch in huis» Datum: donderdag 6 okto ber 1988 'Kitsch in huis?' is een edukatief programma met voordracht, diamontage en groepsdiskussie rond kitsch en design, wonen en wooninrichting. Een avond rond «Ver antwoord speelgoed» Datum: donderdag 27 ok tober 1988 Op een levendige en voor iedereen begrijpelijke wij ze wordt het belang van In deze kursusreeks «Be wegingstheater» krijgen kinderen vooreerst een technische basis van dans. Dan wordt er speciaal werk gemaakt van het ont wikkelen bij de kinderen van eigen Danstaal. Aan de hand van improvi saties begeleid Ann De Naeyer vanuit de be- wegings-wereld van kinde ren, de kreatie van dans- stukjes. Dans- en bewegingseks- pressie voor volwassenen Data: najaar 1988: 21.09.88 t.e.m. 30.11.88 In deze kursusreeks «Dans- en bewegingseks- pressie» zitten inhoudelijk 2 grote items: technische lessen en improvisaties. Bij het technisch gedeelte komen koördinaties, me moriseren, ruimtegebruik, energiedosering en -verde ling, ritme-gebruik, kom positie, dansgevoeligheid, uitbreiding van lichaams mogelijkheden en bewust leren uitvoeren van li chaamsbewegingen aan bod. De techniek is echter ze ker geen hoofddoel in de ze kursus. Het is een mid del om lichaam en geest open en gevoelig te maken en om een sterk bewe- gingsbewustzijn te ontwik kelen. Deze gevoeligheid kan dan gebruikt worden binnen de improvisaties. Bij de improvisaties kun nen zowel solistisch, pas de deux als groepsimprovi- saties aan bod komen. Beweging en lichaams taal (een doe-atelier - 1 dag) Leonardo Alalu Datum: zaterdag 24 sep- branen. Tenslotte maakt hij praktische toepassin gen met de deelnemers. Geert Van Impe volgde een klassieke slagwerkop leiding in de Stedelijke Muziekakademie in Aalst. Hij vervolmaakte zich door perkussielessen te volgen bij: Chris Joris, Frank Michiels en Nippy Noja. een atelier rond «bewe ging en lichaamstaal» (Leonardo Allalu) Datum: eind september 1988 Gegevens; zie hoger. een atelier «moderne dans» (Catherine Massin) Data: november 1988 Catherine Massin startte haar eerste danslessen bij «Les ballets Moderne de Paris». Zij volgde kursus sen in Parijs, Avignon en New York bij Carolyn Carlson, Quentin Rouille, Rene Bon, Mr. Franchet- ti, Peter Goss, Alwin Ni kolais, Zenna Rommett en Merce Cunningham. Projekt edukatieve begelei ding tentoonstellingen Analoog aan de georgani seerde edukatieve rondlei dingen bij de tentoonstel ling van Paul Van den Ab- eele, wil men dit aanbod in de toekomst herhalen. Het is niet onbelangrijk dit aanbod te kaderen in de noodzaak om werk te ma ken van opvoeding tot «Kuituur beleven en mee maken». Reeds mis schien vooral in het on derwijs zou hieraan veel meer aandacht moeten besteed worden. Het betreft: Aalst. In de 1 Mei straat te Aalst groeit deze eigenaardige boom: een verkeersbordenboom (a) In Engeland zijn er meer dan 70.000 inns en pubs. Een inn is een herberg waar men ook kan logeren, terwijl men in een pub naast bier ook andere dranken hooguit nog een snack kan bestellen, maar doorgaans zelfs niet dat. Scharnier, het periodiek in formatieblad over de restau ratiewerken in de Onze Lieve Vrouwkatedraal te Antwer pen, is aan zijn vierde num mer toe en dat is haast uitslui tend gewijd aan het archeolo gisch bodemonderzoek dat nog tot 31 augustus van dit jaar zal duren. Scharnier kost 20 fr. en is verkrijgbaar in het informatiecentrum van de Antwerpse katedraal.

De Voorpost | 1988 | | pagina 5