GRATIS TIP Nog bewoningssporen uit de Romeinse Tijd in Mere mmtm. Jwd LimBERaen vanaf deze week met nieuwe rubriek voor jobstudenten Te Moorsel op Stienenshof mmê* h Voor wie iets beter zoekt Aalstenaar voorzitter van Cematex De Voorpost 41' JAARGANG NR. 29 40 F STUDENTE 18 jaar zoekt werk gans de maand augustus Dok- toorstraat 1, Moorsel-Aalst Tel 053-70 30 69 STUDENTE ZOEKT WERK tij dens de maand juli, in de omge ving van Aalst. Tel. 053-77 08 81 Studente zoekt werk, de eerste veertien dagen van augustus of september Brandstraat 1 936C Buggenhout Tel 052-33 63 15 STUDENT ECON. 19 j. eigen wagen, zoekt job voor aug Groot Molenveldlaan 60. 1850 Grimber gen Tel 02-251 94 47 STUDENT ZOEKT WERK gans de maand juli, omgeving Wette- ren - Gent ook toegelaten Gu- drun De Vuyst Tel 091-69 39 02 VRIJDAG 29 JUL11988 terckx p Si* WW/Ï ^SST- 'iiv Dit weekend leiden op zaterdag 30 en zondag 31 juli alle wegen naar de Pikkeling van de Faluintjesstrcek. Deze speelt zich af te Moorsel op Stienenshof in de Haverenbos- weg, een zijstraat van de Tinnenhoekstraat die zelf een zystraat is van de weg die Moorsel met Wieze verbindt. Volgend jaar bestaat de Pikkeling twintig jaar. De moeite waard om even terug te blikken op twee decennia. f| In 1969 staken onder im- I puls van pastoor Callant te j Baardegem in de pastorie aantal mensen uit Baardegem, Meldert en Moorsel de koppen sa-. men. De vrees voor op slorping in een dreigende fusie door de stad Aalst was daaraan niet helemaal Jfreemd. Samen wilden de Bdrie gemeenten qua op pervlakte groot genoeg en qua inwoners talrijk ge noeg zijn om aan fusione ring te ontsnappen. An derzijds wilden deze drie gemeenten die duidelijk nog landelijk waren en heel wat gemene raakvlak ken hadden zich een eigen gezicht aanmeten en het erfgoed van hun voorou ders zo ongeschonden mo gelijk bewaren. Allereerste initiatiefne mers waren uit Baardegem pastoor Callant, burge meester Robert De Pauw en wijlen Raymond Van Der Borght uit Baarde gem, burgemeester Ray mond Uyttersprot uit Moorsel en Lambert Van Bij iedere nieuwe of verdere opgraving komt men steeds meer tot de overtuiging dat te Mere sterke koncentraties van Romeinse aanwezigheid te vinden zyn. Met een beetje geluk stuit men nog op vondsten uit de ijzertijd maar het meeste materiaal dat op zorgvuldige en precie- se manier aan de oppervlakte gehaald wordt dateert uit de eerste tot de derde eeuw, een periode gekenmerkt door de Gallo-Romeinse kuituur. tni op tijdens 1 V Vorige maand kozen we als thema voor de poster 'De Pikkeling'. In het gezellige kader van Taverne De Pikkeling in de Kloosterstraat te Moorsel werd aan Franqois De Schrijver het origineel overhandigd door onze vertegenwoordiger JM Heyman. Verder waren er overheerlijke streekbieren te degusteren, alsook loempia's en mossels in lookboter. Deze maand stelt dc poster het Waterkasteel van Moorsel voor. Opnieuw is deze tekening gemaakt door kunst- schilder Herwig. Het origineel i^-te winnen en zal plechtig overhandigd worden in Taverne 't Hofken op vrijdag 19 augustus om 20 uur. Alle inzendingen worden ingewacht op de redaktie... Posterwedstrijd De Voorpost, Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde Stuur onderstaande bon terug voor 12 augustus e.k. ^aam: a Straat: nr Postnummer:gemeente: Telefoon: Tijdens de eerste vakan tiedagen werden opnieuw opgravingen georgani seerd door het AVA (Aal- sterse Vereniging voor Ar cheologie) o.l.v. Walter De Swaef, die bij zijn graafwerk geholpen werd door een vijftiental lera ren, leerlingen en oud leerlingen van het Sint-Jo zefscollege van Aalst. Reeds vroeger is gebleken dat er in de buurt van de windmolen Van Der Haeghen. aan de School straat te Mere, een Ro meinse aanwezigheid was en ook nu heeft men nog maals kunnen vaststellen dat de Romeinen hier thuis waren. Of dit met veel sympathie van de lo kale bevolking gepaard ging laten wij hier in het midden. Vorige onderzoeken heb ben heel wat resultaat op geleverd en ook nu bij de recente opgravingen was de oogst niet onbelangrijk. De bewoningssporen uit de Romeinse tijd die men thans aangetroffen heeft waren opgevulde greppels en grachtjes en volgens ar cheoloog De Swaef wijzen de daartussen gevonden paalgaten en uitgravingen op gebouwen. In het on derzochte terrein van on geveer 25 vierkante meter, haalde men allerlei resten boven die vooral beston den uit aardewerkscher- ven en fragmenten van ste nen en zelfs metalen voor werpen werden opgegra ven wat wijst op sporen van de ijzertijd. Het materiaal is over het algemeen erg klein en soms sterk verweerd, voorwerpen waar een leek achteloos aan voorbijgaat maar die voor een archeo loog boekdelen spreekt. Het is trouwens een spe cialistenwerk en zelfs van de kleine vondsten kan men heel wat afleiden en daarom citeren we de woorden van archeoloog De Swaef zelf: Op deze verhevenheid tussen de Schoolstraat en de Jeruza- lemstraat te Mere stonden in de Romeinse tijd tussen de eerste en de derde eeuw n. Chr. één of meer woningen en bijhorende gebouwen (schuren, stal lingen e.d.m.); als afbake ning van percelen waren greppeltjes aangelegd. De mensen die er woonden waren waarschijnlijk nog de nakomelingen van de voor-Romeinse Keltische bevolking. Ze behielden in hun manier van leven nog heel wat oude methodes en gebruiken, maar namen langzaam aan ook nieuwe gegevens van de Romeinse beschaving over. Ze leefden in vakbouwhui zen, opgetrokken uit hou ten palen, vlechtwerk en lemen muren. Het dak echter was wel bekleed met grote rode dakpannen waarvan er enkele in deze omgeving reeds vroeger gevonden werden. Om hun brood te verdie nen beoefenden ze de landbouw en resten van een handmolensteen wij zen trouwens op graanver- werking. Waarschijnlijk kweekten de toenmalige bewoners ook runderen, varkens en schapen. Naast dit alles maakten ze gedeeltelijk nog hun eigen gebruiksvoorwerpen zoals aardewerk en dit dan nog op prehistorische wijze: de vondst van een spinschijfje wijst er op dat ze ter plaat se draad sponnen en waar schijnlijk dus ook hun ei gen kleding weefden. Kleine metalèn voorwer pen zoals nagels smeedden ze zelf uit moerasijzererts. Toch waren de mensen die hier op deze hoogte woon den rijk genoeg om ook prudukten van elders aan te kopen; voorbeelden daarvan zijn scherven van luxeaardewerk uit de Rijn streek afkomstig en niet alleen uit Duitsland werd ingevoerd maar ook aar dewerk uit Zuid-Frankrijk werd hier te koop aange boden. Trouwens de gevonden molensteen vervaardigd uit vulkaangesteente is af komstig uit het Eifelge- bied. Een wat ongewone vondst, nl. een speelschijf- je uit gebakken aarde, leert ons iets over het ont spanningsleven in die tijd, meer bepaald een of ander gezelschapsspel in de aard van ons damspel. De hoogte, in de omge ving van de vroègere steenbakkerij van Van Der Haeghen. heeft echter nog niet alles prijs gegeven en het ligt dus ook in de bedoeling van archeoloog De Swaef om nog verdere opgravingen te doen. In ieder geval zal deze omge ving zoveel mogelijk uitge kamd worden en hopelijk stuit men nog op belangrij ke vondsten die ons nog meer zullen leren over de vroegere bewoners die een hoogte verkozen boven een dal. Maar deze keuze is geenszins alleenstaand want ook andere cites of woonkernen zijn op kleine hoogten ontdekt; Burst is er trouwens één van. Met de steeds stijgende belangstelling voor de ar cheologie hopen wij dat nog meerdere opgravingen zullen volgen in deze ge meente en mits de samen werking met andere derge lijke verenigingen zal men binnen enkele jaren kun nen zien hoe de gemeente Mere (wellicht ook de fu sie Erpe-Mere) er een paar duizend jaar geleden uitzag. JV Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Onlangs werd te Antwerpen de 72* vergadering gehouden van het Centraal comité van Cematex (European Commité of Textile Machinery Manufacturers). Tijdens die vergadering werd dhr. Joris Gilbos voorzitter van Gilbos NV te Aalst, ondervoorzitter van groep 10a van Fabrimetal (Textielmatérieel) ondervoorzitter van Symatex (Vereniging van de Belgische konstrukteurs van textielmachines), be noemd tot voorzitter van Cematex. Zijn mandaat zal 4 jaar duren. Te noteren valt dat de acht landen die lid zijn van Cematex 85% vertegenwoordigen van de wereld- produktie van textielmachines.

De Voorpost | 1988 | | pagina 1