t U Komt er werkgelegenheids agentschap te Aalst r~r\ Zilveren Bosfeesten van Chiro Gijzegem Schepen voor tewerkstelling en tewerkstellingscel Openbare Werken te Aalst LX De Voorpost - 12.8.1988 - 11 Van de 589 gemeenten die België telt pikten er reeds 120 in op de door minister Hansenne tijdens de vorige regering geboden kansen. Langdurig werklozen kunnen wat bijverdienen, sommig zwart werd witgewassen en by partikulieren kunnen kleine werkjes verricht worden. Dat kan allemaal op voorwaarde dat het plaatselijk gemeentebestuur een Plaatselyk Werkgelegenheidsagentschap wil oprichten. Dit om de normale arbeidsmarkt niet te verstoren. Weliswaar zyn er aan het nieuw projekt schaduwzijden. Zo kunnen werklozen die afhangen van het OCMW of die niet ingeschreven zyn bij de RVA er niet aan deelnemen en kunnen daarenboven de organisatiekosten niet worden teruggevorderd. Toch blykt het een bruikbare struktuur. Het Aalsters Coördinatiecomité voor Welzijnsbeleid richtte dan ook een schryven aan het stadsbestuur om dergelyk Plaatselyk Werkgelegenheidsagentschap te willen oprichten. Dit in het voordeel zowel van de werklozen als van de aanbieders van klusjes. Principe en modaliteiten Kern van de zaak is dat men de tewerkstelling van werklozen wil bevorderen voor het uitvoeren van welomlijnde werkzaamhe den voor de eigen behoef ten van privé-personen of verenigingen. Het moet gaan om werkzaamheden die men in de bestaande ekonomi- sche arbeidscircuits niet terugvindt. Occasionele werken die tegemoetko men aan persoonlijke be hoeften van privé-perso nen of van verenigingen. Dus de werkzaamheden of kleine werken op vlak van huishoudelijke hulp; hulp voor bewaking of begelei ding van kinderen of zie ken; hulp voor het verrich ten van administratieve formaliteiten; hulp voor klein tuinonderhoud ver richt met materieel van de begunstigde; tuinbouwak- tiviteiten en seizoenar beid. Zeker niet: vervanging van zieke personeelsleden, opvangen van tijdelijk meerwerk in het kader van de normale opdracht van verenigingen (om overu ren bij het eigen personeel te vermijden); recht streekse of onrechtstreek se hulp aan scholen (dit om alle kontestatie in het kader van het Schoolpact te vermijden). BELANGRIJK: Het Plaatselijk Werkgele genheidsagentschap kan rekening houden met de plaatselijke omstandighe den en eventueel het toe gelaten werk beperken, als hiervoor reeds voorzienin gen zouden bestaan. De filosofie achter dit opzet is de kreatieve kon- klusie van een reeks uit gangspunten: - Heel wat partikulieren hebben werk, maar onvol doende om er een "arbeidsplaats" van te maken; - Soms worden dergelijke werkjes uiteindelijk door de betrokkene zelf ver richt, soms niet verricht, soms "in het zwart" uitge voerd; - Vele werkloosheidsuit keringen liggen al amper boven de armoedegrens; vele werklozen (vnl. de langdurig laaggeschoolde werklozen) hebben maar weinig kans meer op een normale baan; - De ene groep (werkjes- aanbieders) en de andere (uitvoerders/werklozen) moeten met elkaar in kon- takt gebracht worden. In opbouwwerk-kringen signaleert men ook dat voor het eerst de werkloze niet meer gedoemd is tot ledigheid en niets doen. Bovendien wordt men niet Verplicht tot dit "werk", het tegenovergestelde zou inderdaad leiden tot wat men in de U.S. "workfa- re" is gaan noemen (wer ken voor een uitkering). Duidelijk bepaald wordt dat de werkloosheidsver goeding niet beïnvloed wordt door eventuele wei gering vanwege de werklo ze. Dit is wél het geval bij echte werkaanbiedingen. De werklozen moeten minstens 1 jaar uitkerings gerechtigd zijn, waarbij uitgesloten worden: de werklozen tewerkgesteld in openbare besturen en instellingen van openbaar nut; de werklozen die een tijdelijke baan hebben aangenomen om aan de werkloosheid te ont snappen. De bezoldiging bedraagt 160 fr. per uur. 40 fr. er van wordt ingehouden voor verzekering. Deze 120 fr. is netto en wordt niet belast en de werkloos heidsuitkering blijft onge wijzigd. Maximaal mag 60 u. per maand worden ge presteerd. Een werkloze die 15.600 fr. uitkering ge niet en 50 u per maand werkt, ontvangt dus 21.600 fr. Hoe inbedden te Aalst Met het oog op een pre cieze afbakening van de toe te laten werkzaamhe den, dient rekening ge houden met bestaande ini tiatieven (bijv. geen over lapping met OCMW-kar- weidienst). Tot de te "ho ren" stemmen rekent men zeker de vertegenwoordi gers van de middenstands organisaties, het vrijwilli gerswerk, de werklozen- werking, diensten gezins- en bejaardenhulp, de kaf- weidienst, de vakbonden, tuinbouw. Uitkomst van zo'n gesprek zou een reeks toelaatbaar geachte werk zaamheden moeten zijn, die aan de gemeenteraad kunnen voorgesteld worden. Een sekretariaat is es sentieel. Voor de herken baarheid naar de werklo zen toe zou het niet slecht zijn, mocht het sekreta riaat van de Werklozen- werking hiertoe in staat gesteld worden. Wat de samenstelling betreft van de kommissie of raad van bestuur heeft het voordelen om naast de representatieve politieke groepen ook deskundigen op te nemen met kontak ten in de hierboven ver melde kringen, zonder nochtans van daaruit let terlijk gemandateerd te zij-i. Het gaat immers om een belangenvertegen woordiging. Eens in werking zou het L.W.A. ook perspektief moeten kunnen bieden voor "niet-officiële" werk lozen (vb. thuisgebleven moeders; OCMW-steun- genieters,...). Het is even wel wenselijk eerst de lou ter wettelijk voorziene mogelijkheden aan te wenden, om praktische redenen. Direkt verantwoordelijk voor dit L.W.A. wordt in de toekomst best de sche pen, die de tewerkstelling onder zijn bevoegdheid heeft. Voorstellen aan het beleid 1. Kan het College van Burgemeester en Schepe nen ermee instemmen aan de Gemeenteraad het voorstel te doen tot het Het Aalsterse Coördi natiecomité voor Wel zijnsbeleid vraagt reeds nu dat na de komende ge meenteraadsverkiezingen bij de verdeling der sche penambten een schepen zou belast worden met "te werkstelling" en onder hem een "tewerkstellings- cel". Bij voorkeur zou dat de schepen zijn die "eko- nomische zaken" behar tigt. De opdrachten van der gelijk schepenambt en de tewerkstellingscel zijn meervoudig. De tewerkstelling bevorderen Ontwikkeling van een toekomstgerichte visie op de lokale bedrijvigheid/ werkgelegenheid stu die-werk, samenspraak or ganiseren van de diverse groepen en factoren; ko men tot een beleidsdoku- ment, hanteerbaar voor beleid en administratie). Binnen deze (op weten schappelijke basis gefun deerde) beleidsopties: ak- tieve inzet voor behoud van bestaande tewerkstel ling. Om het slogan-ni veau te overstijgen zijn ook hier "deskundigheid" en samenspraak met..." kernbegrippen. Dossiervorming en -be hartiging op diverse ni- veau's. Maximale aanwending van de beschikbare subsi diëringen en tegemoetko mingen (E.G., Vlaamse Gemeenschap,...). Nagaan of belangrijke "funkties" en "instrumen ten" ter bevordering van de werkgelegenheid in Aalst (of regio Aalst) waargenomen worden, zo niet deze stimuleren of zelf opnemen. Vergelijking met andere, meer welva rende arrondissementen/ steden kan zeer leerrijk zijn. Een beleid t.a.v. de Be schuttende Werkplaats, die voor vele medeburgers de enige tewerkstellings kans inhoudt. Meer in al gemene zin: bevordering van het beschikbaar ar beidsvolume voor gehan dicapten (door onderzoek en rapportering; stimule ring; kreatieve ideeën lan ceren...). De gevolgen van de werkloosheid milderen Mogelijk maken van een Aalsters werkgelegen heidsagentschap en opvol ging van de resultaten (zie beleidsvoorstel van 22.7.1977). Realisatie van de informatiebrochure voor werkzoekenden over het voor hen beschikbare vormingsaanbod. Aan spreekbaar zijn voor deze problematiek (ombuds- funktie) en mogelijke knelpunten of voorstellen aan de orde brengen waar nodig. De samenspraak organiseren Beide streefdoelen heb ben als noodzakelijke BOUWVAKONDERWIJS IN DE REGIO AALST DE GOEDE KEUZE! SCHOOLOPLEIDIN VAKMANSCHAP informatie over scholingsmogelijkheden in de regio AALST jjjNPEra„iwi_nurm in samenwerking met Aalst. Op de prondelmarkt was zowat van alles te koop (a) voorwaarde: het perma nent organiseren van de samenspraak met de meest direkt verantwoordelijke instanties: de RVA, de so ciale partners, de beroeps opleidingen, beschuttende en sociale werkplaatsen, OCMW, werklozenwerk- ing, Kamer van Koophan del, Intercommunale Land van Waas, enz. Konkrete initiatieven kunnen hier geadviseerd worden; Ideeën worden van ver schillende kanten bekeken; koördinatie van beschikbare middelen; ontwikkeling van een gemeenschappelijke dyna miek; afstemming van "ekono- mische realiteit" en "vor ming" op elkaar; in een konstruktieve sfeer doen van suggesties aan mekaar; bijwijlen publieke be langstelling opwekken. (l.h.) aanvragen van een Aal sters Lokaal Werkgelegen heidsagentschap? 2. Kan - ter voorberei ding van deze gemeen teraadsbeslissing (die ver- eist is) - een inspraakver gadering worden belegd omtrent de toe te laten werkzaamheden, waarop de vertegenwoordigers van de middenstandsorga nisaties, de vakbonden, het Overleg Vrijwilligers organisaties in het Wel zijnswerk te Aalst, de Ste delijke Werklozenwer- king, de diensten gezins- en bejaardenhulp (open baar en privaat) en de OCMW-karweidienst op uitgenodigd worden? Het Coördinatiecomité is desgevallend bereid deze konsultatievergadering te organiseren, zonder zich nochtans op te dringen. 3. Kunnen - eveneens ter voorbereiding van deze gemeenteraadsbeslissing - nu reeds volgende advie zen ingewonnen worden: a. bij de stedelijke juri dische dienst omtrent de juridische vorm (v.z.w. of kommissie; NB op dit ogenblik nam slechts 1 ge meente de v.z.w.-vorm aan); b. bij de stedelijke werklozenwerking om trent de haalbaarheid om de sekretariaatstaak op te nemen. 4. Wat de samenstelling van het Aalsters Werkge legenheidsagentschap be treft, stellen wij U volgen de keuze voor: 2 afgevaar digden aangeduid door el ke gemeenteraadsfraktie (waarbij zijzelf volgens de onderrichtingen géén kan didaat mogen zijn); even veel deskundigen aan te duiden door de gemeen teraad die kontakten heb ben in de betrokken kringen. (L.H.) Van vrijdag 12 tot en met maandag 15 augustus organiseren meisjeschiro Jopa en jongenschiro Popov uit Gijzegem hun jaarlijkse Bosfeesten op hun terreinen in de Kerkenbos (Denderstraat) te Gijzegem. Vrijdag 12 augustus wordt om 18 u. gestart met een optocht door Gijzegem met muziekkapel Popov, vendelgroep Uilenspiegel, muziekkapel KAJ-Aalst en andere chirogroepen. Om 20 u. wordt een reuze- belotting georganiseerd met 4.000 fr. vooruit, te vermeerderen met 50 fr. inleg. In de tent wordt vanaf 20 u. een Soundmix- en Play- back-wedstrijd gehouden. Ei zijn 40.000 fr. prijzen en... iedere deelnemer heeft prijs! De presentatie is in han den van Marijn De Valck, BRT-presentator van Stad op Stelten. Inschrijvingen bij Veerle Van Stichel, Kleine Dries straat 32 te Gijzegem. Na de soundmix- en play- back-wedstrijd is er nog een fuif met discobar en een optreden van Michael Jackson (Patrick De Co- ninck). Zaterdag 13 augustus kan men vanaf 15 u. tot en met maandag 15 augustus te 15 u. inschrijven voor onze grote Fietszoektocht. Afstand 25 km. Inschrij ving 80 fr. Eerste prijs: een 4-daags verblijf in een vijf-sterren bungalowpark van Center Pares voor 2 personen! Tweede prijs: een fiets. Derde prijs: een fototoe stel, enz... Iedere deelnemer heeft een optreden van poppen kast Sloef verwacht, 's Avonds om 20 u. is er terug een reuzebelotting met 4.000 fr. vooruit de inleg (50 fr.). Om 21 uur is er het Jubi leumbal in de tent met Studio Van Den Steen en DJ Tom Van der Haegen. met als gastvedette BRT- presentator Guy De Pre! Zondag 14 augustus tussen 12 en 15 u. afspraak in ons restauant waar steaks, mosselen, stoofvlees en frieten te verkrijgen zijn. Vanaf 13.30 u. worden volleybalwedstrijden ge houden. Ploegen worden niet aan vaard, wel kan iedere deelnemer (minimum 14 jaar) individueel inschrij ven (50 fr. inleg) waarna men onderverdeeld wordt in een ploeg door lottrek- king. Er worden voor 3.000 fr. prijzen geschon ken de inleg. Vanaf 14.30 u. wordt in de tent een kindernamiddag georganiseerd met de ani- matiegroep Klutske uit Nevele. Deze brengen een spetterende kindermees- peelshow voor kinderen van 3 tot 13 jaar. Om 18 u. is er een optocht met muziekmaatschappij «Vreugd en Vrede» en na dien concert op het plein. Vanaf 20 u. is er een op treden van organist Hans Van Gysegem op het at- traktieplein en in de tent is het Groot Bal met studio Van den Steen en DJ Tom FONDS VOOR VAKOPLEIDING IN DE |T|:j BOUWNIJVERHEID Koningsstraat 45,1000 BRUSSEL - 02/219.43.77 B0UWWERELD- VAKKOPLEIDING Esplanade 11,9300 AALST - 053/21.18.76 Tegen de heropening der scholen zouden drie stra ten waaraan twee grote scholen gelegen zijn be rijdbaar moeten kunnen zijn. Het betreft de Vaart- de Esplanade- en de Vrij heidstraat en de eraan ge legen scholen zijn het Ko ninklijk Atheneum en het Sint-Maarteninstituut Aalst is een schoolstad waar dagelijks zowat 20.000 leerlingen scholen allerhande bezoeken. Er moet inderdaad ermee rekening worden gehou den dat het bouwverlof tij dens de schoolvakantie valt. En ook is het steeds zo dat koördinatie met nutsmaatschappijen, hoe noodzakelijk ook want an ders dienen straten weer te worden opengelegd, dan toch steeds tijdverlies im pliceren. De Esplanadestraat moest eigenlijk pas volgens de timing tegen 10 september af zijn. Met de riolerings- en wegeniswerken zit men echter een aantal dagen voorop, niettegenstaande dat nieuwe stoomleidingen moesten worden aange bracht. Gehoopt wordt dan ook dat bij de herope ning der scholen deze straat berijdbaar zal zijn. De Vaartstraat heeft reeds de riolering en nu hoeft er een magere betonverhar- ding te worden aange bracht om dan betonklin- kers te kunnen leggen. Deze straat zal berijdbaar zijn rond 10 september. De Vrijheidstraat stelt meer problemen. Er wa ren 60 werkdagen voor zien plus 25 voor aanbren gen van buizen voor de RTT. Achterstand op de planning kon door Mawe- co worden ingehaald, zo dat verwacht mag worden dat deze straat berijdbaar is tegen eind september. Uiteraard blijven de toe gangswegen voor de bewo ners steeds open en zal met de betrokken school- direkties onderzocht wor den welke praktische af spraken kunnen worden gemaakt. Meldert Begin september komt het dossier van de twee ont brekende tron?ons van de weg Koestaart-Dorp op de agenda van de Vlaamse Exekutieve. Dat moet om dat de som meer bedraagt dan 32 miljoen. Alles laat alleszins voor zien dat het dossier posi tief zal benaderd en afge werkt worden zodat de procedure voor de realisa tie haar beloop kan krijgen. Nog vóór de winter er mee willen starten ware niet realistisch, zegt sche pen De Maght, Wellicht zouden een aantal mensen dat aanzien als een verkie- Van der Haegen. Tenslotte maandag 15 au gustus wordt klown Pepijn in de tent verwacht die zal zorgen voor een geweldige kindernamiddag. Tussen 16.30 en 17 u. wordt op het attraktieplein een demonstratie Skate boarden gehouden. Vanaf 18 u. kan u even eens op het plein een por tret van u laten maken door sneltekenaar Bollens. Om 19 u. zal vanop de weide een Warmeluchtbal- lon opstijgen. Opgelet: 1 passagier mag meevliegen! Te 20 u. is er prijsuitrei king van de fietsrally in de tent, met nadien het Slot- bal met Studio Van den Steen en DJ Tom Van der Haegen met als gastvedet te Kris Kastaar. de beste DJ van België. Op maandag 15/08 is er 's namiddags een speciale at- traktie voor de kinderen voorzien. Doorlopend zijn er gedu rende deze drie dagen een restaurant (specialiteit mosselen!), een barbecue en attrakties op het plein. Afspraak op vrijdag 12, zaterdag 13. zondag 14 en maandag 15 augustus te Gijzegem!!! LH Op maandag 5 september be ginnen in het Provinciaal In stituut voor Hoger Onderwijs aan de Brusselpoortstraat 93, te Gent, de provinciale Leer gangen bestuurswetenschap. Wanneer er voldoende in schrijvingen zijn, worden in Aalst, Oudenaarde en Sint- Niklaas afdelingen opgericht. zingsstunt. Maar de bewo ners van beide straten een winter lang konfronteren met openliggende straten kan écht niet. De aanne mer. de firma De Jonge, staat klaar. Als alles naar wens verloopt, volgen na deze winter de voltooiing van de Klaarhaagstraat (met herbruikkassei) en die van de Dorpstraat met betonklinkers. Die wordt dan aangepast tot aan de Stevensveldstraat. LH Aalst. In de Vrijheidsstraat wordt hard gewerkt aan de riolering (a).

De Voorpost | 1988 | | pagina 11