EEN FILIPPINO LACHT ALTIJD... Wat kost een wereldreis? Met Lut als gids... 12- 12.8.1988-De Voorpost HET VERSLAG VAN EEN ZES WEKEN LANGE REIS DOORHEEN ZUID-OOST AZIE De Filippijnen, dagelijks bijna op radio en TV omwille van de vulkanische politieke toestan den. Als toerist merk je er echter weinig of niets van. Het contingent vormt de uitdaging voor een wereldreis. De uitdaging werd een fantastische belevenis. Eén ding zal me altijd bijblijven: een Filippino, hij lacht altijd.. SINGAPORE Achttien uur duurt de vlucht Brussel-Singapore. Onderbroken door enkele tussenlandingen, waaron der op de Maladieven, het prachtige atol voor de Indische Zuid-West kust. Singapore, de ministaat met 2,5 miljoen inwoners, is één van de belangrijkste handelscentra van de ganse.wereld geworden. De gewezen Engelse kolo nie, doet erg Westers aan. Met zijn hypermoderne luchthaven, zijn reusachtige wolkenkrabbers en zijn brandschone straten (op wegwerpen van om het even wat op straat staan boetes tot 10.000 fr.!). Toch zijn de woorden «Singapore, where East meets West» om verschillende redenen waar. De stad heeft inderdaad nog heel wat Oosterse kanten, zoals Arabstreet, de Indische wijk, de Chinatown en de Chinese hotels. Deze laatste vormen een betaal baar alternatief wanneer men als budget-reiziger in staat is zijn normen qua luxe wat te verlagen. In Singapore vind je alle mogelijke recente luxe-artike len, zoals de nieuwste camera's, personal compu ters, hifi-apparatuur tot zelfs de première van de nieuwste James Bond-film (maanden voor die in België wordt uitgebracht). Dit alles aan prijzen flink beneden de onze. De levensstandaard van de bevolking is één der hoog ste van Zuid-Oost Azië en het contrast met de buurlanden is dan ook zeer groot. De gemiddelde reiziger verblijft slechts 2,5 dagen in Singapore, net voldoende voor een flinke stadswandeling en het onvermijdelijke winkelen in de reusachtige shop- pingcenters. TIOMAN Drie uur bus, gevolgd door 2 uur boot scheiden Singapore van het paradijseiland Tioman, het groot ste eiland van de Maleisische Oostkust (18 bij 12 km). Het is bergachtig (tot 1049 m), dichtbebost met prachtige stranden en koralen. Tioman is dun bevolkt met slechts een handvol kleine vissersdorp jes aan de kust. Het heuvelachtige binnenland bestaat uit een maagdelijk woud, zonder enige menselijke nederzettingen. De enige weg die het eiland telt loopt van het luxueuse «Tioman Beach Resort» naar het vliegveld (3 km). Deze weg wordt door slechts enkele auto's, eigendom van het hotel, gebruikt. Tioman heeft prachtige stranden, helder water en koraal voor snorkelaars en duikers, maar de hoofdattractie is ongetwijfeld de verscheidenheid aan landschap. Na het strand volgt een zone van een 200-tal meter met palmbomen waar zich zowel de hutten van de plaatselijke bevolking als deze verhuurd aan toeristen bevinden. Dan volgt de dichte jungle, waar men een enorme variëteit aan dieren en planten aantreft: enorme leguanen, vleer muizen, lianen, reuzevarens, enz. Wegens het isole ment is het eiland een interessant studieobject voor biologen. Een prachtig pad leidt van de West- naar de Oostkust dwars door deze jungle. De zeewater temperatuur bedraagt 28°C en de luchttempera tuur 32° - 27°C (dag-nacht). Wat accommodatie betreft voor 100 Bfr. huur je een hut vlak bij het strand tussen de palmbomen. De restaurants serve ren lekker eten waaronder een verscheidenheid aan visgerechten voor minder dan 100 Bfr. Elektriciteit wordt plaatselijk opgewekt door generatoren en op sommige plaatsen gebruikt men 's nachts petro leumlampen. Ongeacht hoelang men op dit eiland blijft, de reizigër wordt op het moment van vertrek reeds overvallen door een gevoel van heimwee naar dit Zuidzeeachtige paradijs. MANILA Je weet natuurlijk wel min of meer wat je te wachten staat in de Filippijnse hoofdstad Manila, toch is het even wennen na amper 3 uur vliegen van Singapore. Wat direkt opvalt tijdens de taxirit vanaf de luchtha ven naar het centrum is de viezigheid van de straten. Later blijkt wel dat dit flink in de hand werd gewerkt door een toevallige staking van de reini gingsdiensten en door het regenseizoen. Dan is er het sextoerisme: vooral in Ermito zijn minstens 90% van de mannelijke toeristen vergezeld van een Filippijns meisje Het lijkt hier minstens even groot schalig als het «Sexparadijs Bangkok». Als man alleen rondlopen is praktisch onmogelijk: voortdu rend word je door meisjes aangeklampt. Verder is het openbaar vervoer merkwaardig. Terwijl in de andere Zuid-Oost Aziatische steden het transport op de traditionele manieren bus, taxi gebeurt, vindt men hier de «jeepney's». Dit zijn in de lengte richting uitgebouwde jeeps, versierd met de meest bizarre schilderingen en slogans, overtollige attribu ten zoals antennes, spiegels en toeters. Hoewel meestal bestemd voor maximaal 15 personen, hebben wij het meegemaakt dat 40 mensen (waar onder 10 op het dak) zich aan boord van dit populaire transportmiddel bevonden. De prijs be draagt 2 fr. voor 5 km. Manila is een stad die qua echte bezienswaardighe den zeer beperkt is. Je hebt een paar oude Spaanse kerken ën enkele musea, maar de grootste attractie bestaat erin, gewoon wat rond te kuieren doorheen de straten en het Ritzalpark. Ondanks hun armoede is de Filippino één en al vriendelijkheid. Terwijl het in de andere landen vaak de gewoonte is geld te vragen of weg te lopen wanneer men een foto wil maken, wordt men hier vaak hartelijk bedankt om dit te willen doen. Van de politieke problemen waarmee dit arme land nu worstelt merk je als toerist nagenoeg niets. Een hoogsteigenaardige bezienswaardigheid zou door niemand mogen gemist worden: het Chinees kerkhof. Terwijl een flink deel van Manila (Tondo) uit armtierige krottenwijken bestaat, is dit kerkhof werkelijk een luxueuse stad doorkruist met betonnen lanen. De graven in deze «Stad der doden» zijn huizen, vaak opgetrokken uit de duurste bouwmate rialen (aluminiumramen, marmeren treden) en voor zien van water en elektriciteit, zelfs air-conditioning. Er zijn verschillende vertrekken en de verwanten van de overledenen zitten in de «woonkamer» van het grafmonument. Werkelijk een schrijnend kontrast tussen rijk en arm. BANAUE Het is een hele busrit van Manila naar Banaue (8 uur) in Noord Luzon, het grootste van de 7.000 Filippijnse eilanden, maar het loont de moeite. De rijstterrassen rond Banaue worden het 8ste wereld wonder genoemd. Ze werden zo'n 2 000 jaar gele den gebouwd door de Ifugaos, de plaatselijke volks stam, met de meest primitieve werktuigen. Nu nog worden ze intensief bewerkt. De terrassen werden uitgegraven in de berghelling en zien er uit als een trap naar de hemel, tot 1.500 m hoog. Indien zij in lengterichting achter elkaar geplaatst zouden wor den, zouden zij zich over meer dan 20.000 km uitstrekken. Ons hotel met de toepasselijke naam «Stairway Inn» biedt vanuit het restaurant een onvergetelijk uitzicht over deze menselijke creatie. Lut Luyckx Wat veel reisartikels misschien bewust verzuimen is het vermelden van de kosten van een vakantie. Ze bezingen wel in gevleugelde woorden de schoonheid van het land, de rijkdom van zijn cultuur, de gastvrijheid van zijn bevolking, de luxe van zijn hotels en de kwaliteit van zijn keuken maar vermelden niet dat je daarvoor tenminste bij verre reizen voor 3 weken algauw 120.000 fr. moet neertellen. Reizen blijft een dure zaak maar het kan anders. f Georganiseerde vakanties hebben ontegensprekelijk hun voordelen: je bent verlost van de planning en verliest minder tijd, bent zekerder van wat je zult zien en waar je zult logeren en eten. Daartegenover staat dat wanneer je zelf voor alles zorgt de reis betaalbaarder wordt en je de grote vrijheid hebt het reisplan aan de omstandigheden aan te passen. Je hebt bovendien veel meer kontakt met de plaatselijke bevolking. Het sleutelwoord tot zelf organiseren is informatie. Waar haal je die? Vooreerst zijn er de gespecialiseerde I uitgeverijen (zoals Lonely Planet), die in hun boeken buiten standaardinformatie zoals bezienswaardigheden, I cultuur, geschiedenis en politiek, per stad een lijst van hotels en restaurants vermelden met de kosten. Verder wordt je onder andere verteld waar en wanneer je de bus naar stad X neemt, hoelang de rit duurt, of je op I voorhand moet reserveren en hoeveel je moet neertellen. Maar goede hotels worden slecht, slechte gaan failliet, bussen en treinen worden afgeschaft. Dus je hebt recente informatie nodig en die vind je bij andere I reizigers die je ontmoet. Z-0 Azië is interessant en goedkoop. Hiernaast vind je het verslag van een 6 weken durende reis die ons naar de mooiste en interessantste plaatsen in Singapore, Zuid-Maleisië en de Filippijnen voerde. De totale kostprijs per persoon bedroeg 70.000 fr inclusief de retourvlucht (40.000 fr alle transporten en binnenlandse vluchten, hotel- en restaurantkosten, een grote hoeveelheid film, reisboeken en souvenirs. Het blijft natuurlijk een hele uitgave maar wat kost bv. een 3 weken durende Griekse rondreis? (Lut Luyckx) Verkoopster van snoep en omslagen. Zij verdient 20 fr. per dag (Lut) t- Jeepney's, het vervoermiddel bij uitstek in Manilla (Lut) Krantenverkoper. Een Filippino lacht altijd (Lut) In de schaduw met zijn slapend broertje. Hij leeft van bedelen (Lut) Lut Luyckx woont in Mechelen en werd in dezelfde stad geboren in 1959. In het dagelijkse leven werkt ze op een advertentiedienst. Naast haar onderwij- zersdiploma behaalde ze het diploma van kunstfo tografe aan het R.I.K.A. (Rijks Instituut voor Kunst ambachten) te Mechelen. Lut Luyckx is een «veel bereisd iemand». Naast kleirie reizen binnen Europa maakte ze reeds heel wat wereldreizen. Zij bezocht ondermeer Marokko, Egypte, Israël, Turkije, China, Tunesië, Thailand, Mexico, Guatemala, Indië, Ne pal, Indonesië, Hongkong, Maleisië en onlangs verbleef ze gedurende zes weken op de Filippijnen. Haar droom? Zoals ze Azië doorkruist heeft met rugzak en fototoestel zo wil ze de volgende jaren de landen van Latijns Amerika ontdekken.

De Voorpost | 1988 | | pagina 12