Arbeider-dichter pionier van kristelijke arbeidersbeweging in Erembodegem Taallessen voor politieke vluchtelingen Sanering van Dender nadert voltooiing Vijftig jaar geleden overleed Alfons Van de Maele 2 - 12.8.1988 - De Voorpost Noot van de redaktie Vorige week publiceerden we deze bijdrage over Alfohs Van Made al eens. maar een allenle lezer en onze Daarom herhalen we deze bijdrage, dit keer in de goede volgorde. Onze verontschuldigingen voor deze vergissing medewerker uit Erembodegem maakten er ons opmerkzaam op dat er een en ander fout way gelopen met de tekst, van voriee week. co o 6 Nationale Poëziewedstrijd voor de jeugd Op 30 september zal het precies vijftig jaar geleden zijn dat de arbeider-dichter en pionier van de kristelijke arbeidersbeweging in Erembodegem Alfons Van de Maele overleed. Fons Van de Maele heeft in het vereni gingsleven te Erembodegem een meer dar} belangrijke rol gespeeld. Hij was voorzitter en stichter van de kristelijke arbeidersbewegingen in zijn dorp, was als dichter ook de vaandeldrager van de Vlaamse volksont wikkeling in toch wel moeilijke tijden en hoe kan het ook anders, hij was Daensist in hart en nieren. Alfons Van de Maele be tekent voor Erembode gem en vooral voor de kristelijke gemeenschap van Erembodegem heel wat. Hij was het vijfde kind in een eenvoudig ge zin. Fons Van de Maele werd op 22 januari 1874 te Erembodegem geboren en hem wachtte het lot van alle kinderen uit die tijd die toen op hetplatteland waren geboren. Maar Fons Van de Maele dacht daar anders over. Hij was leergierig en ondanks hij tot zijn tiende maar naar de gemeenteschool ging hij moest dan gaan werken in Aalst bij een manden maker en later in een ga- rentwijnderij toch legde Alfons Van de Maele een meer dan alledaagse be- langstellig aan de dag voor de literatuur. Dat kwam omdat zijn vader, die niet kon schrijven maar wel kon lezen, van de lange winteravonden gebruik maakte om voor te lezen uit de suksesboeken uit die tijd. «Jan de Lichte», «Baekelandt» en andere verhalen werden er in het schijnsel van de rood ge stookte kachel voorgele zen en Fonske was een van de meest aandachtige luisteraars Geen wonder dat hij meer wilde weten over onze literatuur en zo kwam het dat hij in een Aalstersc «boekerij» wer ken van Conscience, Snie- ders, zelfs Jules Verne ging halen en om ze als het ware te verslinden. In het weekblad «de Vlaamse Il lustratie» vond hij boven dien nog gedichten die hij uit het hoofd leerde. Een grote ommekeer in zijn le ven betekende het mo ment dat hij naar Brussel diende te pendelen voor zijn werk. Fons was toen 26 geworden. Hij vond er eerst werk op een breifa- briek en later als inpakker bij de Standaard-boekhan del. Jeugdig dichter Dichters hebben in het le ven van Alfons Van de Maele altijd een heel apar te plaats ingenomen. Hij besloot dan ook al in zijn jeugdjaren zich aan het dichten te wagen en met de steun van de Jezuiet Fleerackers, pastoor Van Landuyt en Piet Van Schuylenbergh, slaagde hij uiteindelijk in zijn opzet: eenvoudige gedichten schrijven die begrijpbaar waren voor de eenvoudige man in de straat. Fons was ondertussen ook getrouwd en hij trof het. Zijn vrouw steunde hem door dik en dun. Hun hu welijk werd gezegend met negen kinderen, van wie er drie dochters in het klooster traden. Fons Van de Maele had een kristelijke opvoeding genoten, hij stamde uit een eenvoudig arbeiders midden. Laatste beteken de zonder meer dat hij armoede heeft gezien. Als kleine jongen moest hij van 6 uur tot 20.00 uur werken, tijd om te spelen was'er niet. Het leven was hard en meedogenloos. Ook voor de kleine Van de Maele die het beleefde dat er minder werk kwam in de fabriek waar hij aan de kost kwam. Men schroefde zijn bedrijvig heid terug tot de helft en wat bleek, er was plots tijd om te lezen, te schrijven, te dichten. En in Brussel was het in de beginperiode al niets be ter. Ook daar was de ar moede troef voor de een voudige arbeider. Van de Maeles eerste ge dichten kwamen terecht bij een Aalsters weekblad uit die tijd, «De Volks stem», zo was de titel van het.weekblad waarin «Ik heb u lief, mijn vaderland» werd opgenomen. Aange moedigd door dat sukses stuurde Alfons nog andere gedichten in, maar ze wer den geweigerd. Maar hij was een volhouder en zijn vijfde inzending werd op nieuw gepubliceerd. De wagen was aan het rollen. Er verschenen gedichten van hem in «Ons Volk», in «De Koornbloem» en in de «Franciskaanse Stan daard» en vele andere tijd schriften. In 1908 publi ceerde Alfons Van de Maele zowaar zijn eerste dichtbundel «Verzekens voor ons volk» en twee jaar later volgde er een tweede bundel. Het werd een sukses want van beide dichtbundels verscheen er een tweede uitgave. Na de eerste wereldoorlog ver schenen er opnieuw enke le dichtbundels en in 1933 was hij al aan zijn zesde bundel toe, daarnaast wa ren er van zijn hand bloemlezingen versche nen. Alfons Van de Maele maakte bovendien onein dig veel gelegenheidsge dichten voor huwelijken, doopsels, overlijdens, kommunies, enz.. En tel kens weer met dezelfde eenvoudige woorden, het eenvoudige rijm over de doodgewone dingen van elke dag. Later ontpopte hij zich nog tot voordrachtgever. Op uitnodiging van de VTB vertelde hij over «hoe ik ertoe kwam verze kens te maken». Heel wat VTB leden heb ben naar Alfons Van de Maele geluisterd en geno ten van zijn ongekunsteld heid. Syndikale voorvechter Het is precies zijn afkomst die van Alfons Van de Maele een syndikaal voor vechter heeft gemaakt. De alles behalve gunstige om standigheden waarin hij als jonge knaap en als jon ge volwassene diende te werken, hebben gemaakt dat hij voortdurend op kwam voor de rechten van de kleine man, de ar beider. Zijn sociale bedrijvgheid beperkte zich niet tot zijn werkkring. Ook in Erem bodegem liet hij zich gel den. Hij stond bekend als een voorstander van de demokratie en was een van de eerste kristelijke gesyndikeerden in Erem bodegem. Hij was lid van de ziekenbond «Onder steunt elkander», van de pensioenkas «'t Welzijn» van de «Brussel-Werkers- Bond». Alfons Van de Maele werd meerdere ma len gehuldigd. Een eerste keer in Erembodegem in 1929 toen hij de nijver heidsmedaille tweede klas kreeg. Een tweede maal op het stadhuis te Aalst in 1933 toen hij de Gouden Palmen der Kroonorde in ontvangst mocht nemen en nog eens in 1935 toen tij dens een plechtigheid in 't Groen Kruis hem de on derscheiding «Pro Ecclesia et Pontifice» werd over handigd. In 1934 werd de Hollewegen, de straat waar hij was geboren en leefde, naar zijn naam ge noemd. In 1935 ging hij op reis naar Rome samen met Dom Modest Van Assche, abt van Steenbrugge en af komstig van Erembode- Gemeenschapsminister Jan Lenssens maakt het mogelijk dat op verschil lende plaatsen in het ar rondissement Aalst lessen Nederlands voor politieke vluchtelingen zullen wor den georganiseerd. Onder impuls van het Aalsters Coordinatiekomité voor Welzijnsbeleid werd een principiële betoelaging daartoe bekomen vanwege het Bijzonder Fonds voor Maatschappelijk Werk. Het Coordinatiekomité (het "coco") bestaat uit gemeenteraadsleden, OCMW-raadsleden en le den van ASO, het Aalsters Sociaal Overleg dat een groot aantal Aalsterse ver enigingen van deze sektor overkoepelt. In drie plaatsen van het arrondissement zal 6 u. per week les Nederlands worden gegeven. Het be treft Geraardsbergen (OCMW), Ninove (Tele- dienst) en Aalst (Migran tenwerking). Elk OCMW van het arrondissement kan mensen laten inschrij ven. De kosten ervan kun nen van het Bijzonder Fonds worden teruggevor derd. Integratie, voor naamste motief om deze lessen te organiseren, staat centraal. Ook zullen op geregelde tijdstippen ontmoetingen belegd worden tussen de 3 kursusplaatsen, zodat reë le isolatieproblemen van wie bijv. in een afgelegen gemeente ondergebracht is, enigszins ondervangen worden. Voor de koordinatie, vorming en begeleiding van de lesgevers tekent de Aalsterse Migrantenwer king, die reeds enige prak tijkervaring heeft met taal lessen, ook voor politieke vluchtelingen. De lesge vers zijn, behalve een da me, die door het OCMW van Geraardsbergen in het kader van art. 60 par. 7 tewerkgesteld wordt, vrij willigers. Wie belangstel ling heeft hiervoor (hetzij voor Aalst, Ninove of Ge raardsbergen) neemt best kontakt op met Migran tenwerking v.z.w., Park laan 151, 9300 Aalst, tel.: 053/77.54.29. Ook OCMW's wenden zich tot de Migranten werking voor konkrete af spraken. De lessen starten in september. Inschrijvin gen worden tegen 15 au gustus ingewacht, tenein de een vlotte organisatie toe te laten. Met dit initiatief meent het Koordinatiekomité niet dat de globale proble matiek van de politieke vluchtelingen is opgelost, maar het is een van de weinige mogelijkheden op plaatselijk vlak, niettemin is het naast de huisves tingsproblematiek een kernprobleem. (L.H.) Op initiatief van de Brugse Rederijkerskamer «De Gezellen van de Heilige Michiel» wordt voor de twaalfde maal de tweejaarlijkse poëziewedstrijd voor de jeugd georganiseerd Hiermee wil deze Rederijkerskamer haar taak in het literaire en culturele leven van deze tijd vervullen door het werk van jonge schrijvers aan te moedigen en bekend te maken. Alle jongeren tussen 16 en 25 jaar kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. Aan deze wedstrijd zijn volgende prijzen verbonden: eerste prijs 7.000 F, tweede prijs 5.000 F, derde prijs 3.000 F. De uiterste datum van inzending is 15 september 1988, de proclamatie gebeurt in oktober 1988. Het volledig reglement is aan te vragen op adres: secretariaat Nationaal Poëziewedstrijd voor de Jeugd, Kranenburg 12, 8200 Brugge. Senator voor het arron dissement Aalst, Clement Prieels, vroeg aan Miet Smet, staatssekretaris voor o.m. Leefmilieu, hoe de stand van zaken is in verband met de waterzui vering van de Dender. Verontreinigingsbron nen van de Dender zijn de bevolking van bijna een half miljoen mensen, de industrie (ook in Wallo nië) en voor ruim een der de de landbouw. Senator Prieels stelde deze vraag aan Miet Smet omdat minister Duprez binnen zijn bevoegdheden als gemeenschapsminister van Leefmilieu weinig in vloed heeft op verspreide lozingen van landbouw- vestigingen. Exploitatie van landbouwgronden res sorteert onder de be voegdheid van de nationa le regeriftg. Volgens gemeen schapsminister Duprez worden de besprekingen met Wallonië verdergezet. Doel is te komen tot de sanering van de afvalstof fen van een zeepfabriek te Ath, een aardappelbedrijf te Lessen en de zuivering van de Odru, bijrivier van de Mark. 2k>dra de zuivering in Wallonië is doorgevoerd zullen de inspanningen die Vlaanderen zich getroost meer lonend en effektief worden. Reeds doorge voerde infrastruktuur- werken zijn de koliektoren te Geraardsbergen, Nino ve, Denderleeuw, Aalst en Dendermonde en de zui veringsinstallaties te Nino ve, Aalst en Dendermon de. Geraardsbergen en Denderleeuw blijven hier even achter. Voor 1989-1990 worden nog volgende werken ge programmeerd: koliekto ren te Ninove, Aalst en Dendermonde en optima lisering van de zuivering te Geraardsbergen. De minister stelt dat alle Vlaamse bedrijven die in de Dender lozen beschik ken over een lozingsver gunning. Vóór 1990 moe ten de erin gestipuleerde saneringsmaatregelen uit gevoerd zijn. (l.h.) Aalst. Op de Sint-Antoniusfeesten mocht het schietkraam niet ontbreken (a) gem. Alfons Van de Maele overleed op 30 september 1938 en kreeg een indruk wekkende begrafenis plechtigheid. Ook na zijn dood is men hem niet vergeten. In 1941 al onthulde de VTB een bronzen gedenkplaat aan zijn woning en bij die gele genheid hield Dom Mo dest Van Assche een schit terende en goedvolle rede. De 25e verjaardag van zijn overlijden werd herdacht op zondag 9 juni 1963 met onder meer het neerleggen van bloemen aan het standbeeld van Dom Mo dest Van Assche en het monument van de oorlogs slachtoffers, zoals Van de Maele dat zelf heeft ge wenst. Nadien volgde de opening van een tentoon stelling gewijd aan het le ven van de dichter en een plechtige herdenking met Jef De Geest als feestrede naar. Herdenkingsmap Ter gelegenheid van de viering van de 50e verjaar dag van het overlijden van Alfons Van de Maele wordt nu een kunstvolle herdenkingsmap uitgege ven door het Herdingsko- mitee Alfons Van de Mae le. De map (21 op 30 cm) is biezonder goed ver zorgd. Ze bevat 12 gedich ten op los perlamentpa- pier, lukse papier «Een hoorn, echt geschep pa pier Van Gelder en Zoon) met scheprand en water merk en werd gedrukt door de Paters Benediktij- nen van de Sint-Pieters- en Paulusabdij te Dender monde. Het voorwoord werd geschreven door An ton Van Wilderode die ook voor de biografie van Alfons Van de Maele te kende. De uitgave wordt verlucht met een aantal pentekeningen in verband met het leven van de dich ter (onder andere de Ka pel Ter Muren) getekend door Paul Van Den Ab- beele; Stadsarchivaris Ka- rel Baert koördineerde dit alles. Het komitee heeft voor deze publikatievorm geop teerd, omdat die het mo gelijk maakt om de 12 ge dichten eventueel kunnen ingelijst worden. Deze map die een biezon der mooi geschenk is, kost 700 fr. Alle eksemplaren zijn genummerd en de lijst van de intekenaars is steeds bijgevoegd. Men kan maar één eksemplaar per inschrijver bekomen. Bestellen bij ACW Erem bodegem, Kaai 1 te Erem- Aalst. Dit archief-dokument toont de pijprokende Fons Van de Maele, zijn handtekening, de werkman-dichter met zijn biograaf Jozef De Geest aan zijn geboortehuisje. Alfons zijn echtgenote en Jozef De Geest voor zijn woning in de Alfons Van de Maelestraat, het kapelletje Termuren en priester De Deyn, de ziel van de herdenkingshulde van 1935 in 'l Groen Kruis te Aalst. bodegem voor 15 augustus (053/70.33.92). Herdenkingsprogramma Zondag 2 oktober wordt Alfons Van de Maele dan plechtig herdacht. Op het programma staat om 10.00 uur een gekoncelebreerde eucharistieviering die zal opgeluisterd worden door het A. Capellakoor van de Onze Lieve Vrouw He- melvaartkerk van Erem bodegem. Om 10.45 uur is er een optocht naar het woonhuis van de dichter en volgt er een korte toe spraak met bloemenhulde aan het graf. Om 12.00 uur wordt er in A. Van de Maelezaal aan de Kaai 1 te Erembodegem een ten toonstelling geopend. Ere- senator Wim Verleysen zal deze tentoonstelling inlei den. Men kan deze ten toonstelling bezoeken van 12.00 tot 18.00 uur. Tus sen 14.30 en 15.00 uur kan men starten voor de wan delzoektocht langs het A. Van de Maelepad. De deelnemers aan deze zoek tocht worden gatrakteerd op een vieruurtje en om 17.00 uur is de prijsuitrei king voorzien. Om 19.00 uur begint het avondpro gramma met een optreden van Willem Vermander in de parochiezaal. Dorp te Erembodegem.

De Voorpost | 1988 | | pagina 2