Zevende eeuwfeest centraal gegeven i n feestgebeuren Programma negende Begijnhoffeesten Voor de negende maal Begijnhoffeesten in Dendermonde 14 - 19.8.1988 - De Voorpost En dan zijn er natuurlijk nog de vele stands, die de hele feesten door kunnen bezocht worden. Antiek en rommelmarkt, bodega, cafetaria, barbecue, koude schotels, pannekoeken, njstpap, streekbieren, het is er allemaal te vinden. Bezoekers kunnen we aan raden even langs te gaan in de bodega waar steengoe de begijnhofwijn wordt geschonken. Speciaal Begijnhofbrood Ter gelegenheid van deze negende begijnhoffeesten wordt ook een begijnhof broodje gepresenteerd. Het wordt gebakken door bakkerij De Keyzer en wordt gemaakt uit zeven verschillende soorten meel, die deskundig wer den uitgezocht. Vanzelf sprekend kan men dit broodje tijdens de feesten Dendermonde. De leden van het organizerend feestkotnitee van het Begijnhof die veel Vermelden we verder nog verwachten van deze negende editie van de Begijnhoffeesten (foto Piet Hermans) dat er nog heel wat rand- animatie zal plaatsvinden die men op het officële programma niet kan lezen. Onder meer zal er een draaiorgel zijn, brengen mensen uit de Nederland se zustergemeente Geld- ÊSBÈÈSi rop tekeningen op reliëf, WWr-, enz. En volgend jaar worden 1 voor de tiende keer de behijnhoffeesten gevierd. De organizatoren spelen v met de idee om bij dat jubileum de beste attrak- ties van de voorbije tien jaar samen te brengen in een groot feest. Maar zo- „-mw— ver zijn we nog lang niet. Eerst moeten de negende begijnhoffeest nog hun be loop kennen. En die moe ten een sukses worden, wil men de restauratie een feit Dendermonde. Ook kunstenaars hebben de weg naar de vredige rust van het kunnen maken. begijnhof gevonden en hebben er hun atelier gevestigd (foto piet hermans) Dendermonde. Het Harpduo Parathega tijdens de II juli viering gefotografeerd, is ook te beluisteren op de Begijnhoffeesten (arch) Vrijdag 26 augustus om 19.00 uur plechtige opening van de negende begijnhoffeesten met opening van de tentoonstelling «700 jaar Sint-Alexis begijnhof» en opening van het atelier van de riemenmakers van Dendermonde e.i van de ikonententoonstelling. Muzikale omlijsting door Gabrieli's Belgian Brass trio en om 20.30 uur avondkoncert door de muziek maatschappij Sint Egidius uit Sint-Gillis Dender monde. Zaterdag 27 augustus: 15.00 uur heropening van de feesten, 16.00 uur kinderspektakel met mobiele straatanimatie door Pepijn, 18.00 uur rondgang van het Klein Muzieksken van Dendermonde en opla ten van de grootste warmelucht ballon van het Waasland. Om 20.00 uur jubileumkoncert «10 jaar Crescent City Dreamers» met als speciale gasten Cuff Billet en Richie Simmons uit Engeland en om 20.30 uur optreden van het muziekcnsemble van Reynout. Zondag 28 augustus: 10.30 uur openluchtjazzmis met The Crescent City Dreamers en gastmuzikan ten. Om 12.00 uur aperitiefkoncert aangeboden door de Crescent City Dreamers. Om 15.00 uur jubileumoptreden van Volkskunstgroep Reynout naar aanleiding van het 40 jarig bestaan van de groep. Om 17.00 uur optreden van het harpduo «Parathega» en van het bewegings- en mimeteater Exces. Om 20.00 uur avondkoncert met L'Express Cajun. In 1288 werd in Dendermonde een begijnhof opgericht. Op de plaats waar zich het huidige begünhof nog steeds bevindt. En toch is dit niet het oudste begijnhof van de stad, want enkele jaren eerder al was er een dergelijk begijnhof geweest in de oude gebouwen van het Sint-Gillishospitaal, dat gesitueerd moet worden in de omgeving van de huidige rijksschool aan het Heldenplein. In de buurt van Onze Lieve Vrouw van Zwyveke dus waarvan het begijnhof ongetwijfeld een deel van was. Een rekensommetje leert dus dat er tussen 1288 en 1988 precies 700 jaar zijn verlopen. Die verjaardag van het zevende eeuwfeest van het Dendermonds begijnhof wordt dit jaar met allerlei manifestaties herdacht. De bekroning zou natuurlijk zijn mocht rond de periode van de jaarlijkse begijnhoffeesten in de brievenbus van pastoor Daniël Evrard de brief tuimelen waarmee gemeenschapsminister voor kuituur Dewael zijn instemming zou betuigen met de restauratie van het begijnhof. Die restauratie kan en mag niet langer worden uitgesteld. En dat betekent dan weer dat er geld nodig is om de werken te kunnen financieren. Meteen zitten we bij het opzet van de begijnhoffeesten, de negende op rij: geld bij elkaar brengen voor deze restauratie, 15% van het totale bedrag of het aandeel van het begijnhof. De overige gelden moeten komen van Staat, Provincie en stad, volgens een vooraf bepaalde verdeelsleutel. Zoals men kon verwach ten staat dit keer de 700e verjaardag van het begij hof centraal in driedaagse feestelijkheden die aan vangen op 26 augustus en eindigen op zondag 28 au gustus. Vrijdag, zaterdag en zondag heeft de stuur groep die voor de feesten verantwoordelijk is, be staat uit Luc Dierick die de leiding heeft en gerug- gesteund wordt door pas toor Daniel Evrard, Wil liam Beaufays, Herman Verhavert, Mare De Sa- ger, Roland De Meerleer, Mare Leybaert en Wim Impens, weer gezorgd voor een zeer verscheiden en toch weer vertrouwd programma. Maar er zijn voor iedereen wel enkele hoogtepunten in terug te vinden en we denken dan meer bepaald aan de lief hebbers van de muziek. Tentoonstelling Een belangrijk onderdeel in deze negende begijn hoffeesten vormen zonder Dendermonde. Dal is het eerste aanzicht dat de begijn- w^hebben^het^daar6"! hofbezoeker krijgt: een smalle, moeilijk te begane weg eens eerder over had (foto piet hermans) Maar een tentoon»e]|ing die een 700 jarige geschie denis van een begijnhof uit de doeken doet, is nu een maal een manifestatie waaraan men niet mag voorbijgaan. Deze expo werd samengesteld door de diensten van de stede lijke musea wat meteen een garantie is voor de degelijkheid ervan. Men kan er het ontstaan en de groei van het Sint- Alexisbegijnhof op de JÉ voet volgen. Deze ten- iM toonstelling, die plaats heeft in de begijnhofhui zen 11, 24 en 25, brengt aan de hand van het reeds aanwezige meubilair, de kunstwerken, de kerk schat, archivalia, oude prerftkaarten en oude en moderne foto's, een beeld van de geschiedenis van het begijnhof, van het le ven van de begijntjes en van het patrimonium dat ze hebben achter gelaten. Aan deze expo verleent ook de Fotografische T- Kring van Dendermonde evenals de Oudheidkundi ge Kring van het Land van Dendermonde Bij het betreden van het begijnhof zelf Dendermonde zijn mede- overvalt de bezoeker de deugddoende rust (foto piet wer in^' hermans) jn ^et Museum voor Volkskunde, te vinden in huis nr. 24 en 25, wordt het atelier van de riemen makers van Dendermonde getoond. Een uitbreiding van de al bestaande kol- lektie rond bakkers, brou wers, schoenmakers, vlas bewerkers en textielbe drijven. Voor het eerst wordt ook de kapel be trokken bij de tentoonstel lingen. Daar vindt men een schitterende reeks iko- nen van Russiche en Griekse makelij. En ver der verwijzen we naar een tiental kunstenaars die in verschillende huisjes hun werk zullen presenteren. verschillende genres te be luisteren en wat meer is, men heeft twee groepen die een jubileum te vieren hebben. Traditioneel op de begijn hoffeesten is de aanwezig heid van een Dender- mondse jazzformatie. In het verleden heeft men va ker een beroep gedaan op de NO Jeggpap Jazzband. Dit jaar komt de formatie van de Crescent City Dreamers aan de beurt. Deze gerenommeerde band bestaat tien jaar en viert deze verjaardag op de begijnhoffeesten met een verjaardagskoncert met twee voorname gas ten: Cuff Billet en Richie Simmons. Maar daarovber zo dadelijk meer. Vrijdagavond is er ook nog een optreden van de muziekmaatschappij Sint- Egidius uit Sint-Gillis, een traditionele gast op de openingsavond van de feesten. Zaterdag is het Klein Muzieksken van de partij en dat wil dus zeg gen dat de rasechte Den- dermondenaars niet op het appel mogen ontbreken om er te genieten van de eenvoudige met schwung gebrachte volkse muziek. Zaterdagavond en zondag namiddag is het muzieken- semble van VVBK Rey nout te gast. En dat is de tweede jarige. Reynout viert dit jaar zijn 40e ver jaardag en zondagnamid dag kan men naar dat jubi leumoptreden van de hele groep gaan kijken. We vermelden ook het optre den van Parathega een steengoed harpduo dat geen enkele amateur van klassieke muziek zal willen missen. En de Crescent City Drea mers dan. Zij brengen za terdagavond vanaf 20.00 uur hun jubileumkoncert, met zoals gezegd twee be roemde gasten Cuff Billet en Richie Simmons. Jazz- fanaten weten meteen dat ze die avond niet mogen thuisblijven, maar dat hun plaats in het begijnhof is. Het wordt zonder meer een onvergetelijke avond voor de liefhebbers van de goede jazzmuziek. Zondag verzorgen de Cre scent City Dreamers ook de openlucht jazzmis en ook dan zijn de twee gast- musici van de partij. Tij dens de eucharistieviering kan U luisteren naar gos pels en negro-spirituals. Nadien biedt de Crescent City Dreamers nog een een aperitiefkoncert aan. Mooier kan dus niet. Over de Crescent City Drea mers leest U elders nog een bijdrage. Het muzikale sluitstuk wordt zondagavond ge bracht door L'Express Ca jun» met muziek uit Loui siana. Daarmee hebben we het muziek gedeelte gehad. De jeugd nu Dendermonde. De Begijnhofkerk vormt het mooie ka der voor een ikonententoonstelling (foto piet hermans) Al die tentoonstellingen worden vrijdagavond 26 augustus met het nodige ceremonieel geopend. Die plechtigheid zal muzikaal worden opgeluisterd door het Gabrieli's Belgian Brass Trio dat hedendaag se muziek brengt. Muziek is troef Dat brengt ons bij een tweede groot en voornaam luik van de begijnhoffees ten: de muziekDie is er in De begijnhoffeesten laten niemand in de kou staan. Dus wordt ook aan de jeugd gedacht Zaterdag is er voor de kinderen Pe pijn, de leuke goochelaar die via de televisie be roemd werd. Pepijn is een van de zeldzame boefe naars van het magisch kin- derteater en schept via zijn weergaloze trukjes een wonderlijke wereld waarin het onmogelijk toch maar mogelijk wordt. Fantasie en humor, een kleurrijk spektakel dat door straat animatie alleen maar boeiender wordt, ook voor de ouderen. En voor iedereen Vanzelfsprekend kan ie dereen genieten van alles wat er wordt aangeboden tijdens de begijnhoffees ten. Bievoorbeeld van het Teater Exces uit Gent dat onder leiding van koreo- graaf Patrick Vandewalle aantoont wat nu eigenlijk een mime- en bewegings- teater is. Door de aard van het medium leveren de le den van Exces prestaties als akteur, danser, mime- speler, muzikant, belich ter, geluidstechnicus, enz... In Dendermonde brengt Exces zijn jongste produktie «Ludiek Habijt».

De Voorpost | 1988 | | pagina 14