Paardenommegang van Mere een vaste traditie Steven Vroman verlaat Dido-Erpe Vierde Thof kermis in Aaist Aalsterse harnaealkriebels Bijbelavonden in Maria Mediatrix Abdij mmr WÊP Geloofsgesprekken in abdij van Affligem 2 - 19.8.1988 - De Voorpost Voor de vierde maal wordt de Thof-kermis georgani- zeerd, dat naar gelegen heid van Dries kermis. Op vrijdag 19 augustus biedt de Thof Vriendenkring en de initiatiefgroep van de Dekenij ODS een aperi- tiefje aan ter gelegenheid van de inhuldiging van de nieuwe tent. Om 20.00 uur is er dan een belotwed- strijd. Inschrijven daarvan kan vanaf 19.30 uur. De inleg bedraagt 40 fr. en Thof zorgt voor een massa aan naturaprijzen. Zaterdag 20 augustus wordt er begonnen met een playback. Inschrijven vanaf 18.30 uur aan 25 fr. per deelnemer. De wed strijd vangt aan om 19 uur. Er is ook tombola met al tijd prijs. Verder staat op het programma een optre den van de «Gruppo Ok- kasionale». Om 21.45 uur begint dan het gerepu teerd kermisbal met disco bar Roof Explosion. Zon dag 21 augustus is er de namiddag van de houten koppen en vanaf 14.30 uur kan men er vlaaien en wa fels krijgen. In de ver keersvrije straat is er een rommelmarkt, een ballen- kraam, een viskraam, rit jes op een pony en vanaf 18.30 uur een barbecue. Om 19.30 uur kan ieder een die het wil gebruik maken van het podium Aalst. AKV Bierkoers. De nieuwe karnavalgroep AKVSpaagsel was ook present, (a) voor een optreden. Feest voor Arendprins Kris I. Arendprins Kris organizeert op zaterdag 20 augustus in een feesttent aan de Oude Dendermondsesteenweg een groot feest. Om 17.00 uur kan men daar terecht voor een barbecue aan de demokratische prijs van 250 fr. Om 21.00 uur volgt dan een vedettenparade met een show waaraan tal van Arendse en Aalsterse artiesten hun medewerking verlenen. De toegang tot deze vedettenparade is geheel gratis. Presentator Guido Van Tilburg mag aankondigen: Kris 1. Prins Maurice I van Aalst, Ajuinprins Denieken, Gerard Joling met Shangri Lai alias Giovanni Verscheuren, Benjamin De Rijbel die George Michael brengt, Eddy Wally gebracht door Mariette Bique, Frank Van Reymenand kandidaat prins van Aalst, Bart Neirinx kandidaat Arendprins, Pascal Solome kandidaat Arendprins, Michel- leken met de Lustige Nonnetjes, Sandy Beeckman en Lesley Cleemput, Mister 3 Velden Yves Buyle, de jeugdprinsen Bart en Geert Marcoen, Wendy Wauters, De Pikante Biekes, Jeugdprins en -prinses Ann en Bart, de Strangers gebracht door AKV De Onderkroipers, Bart De Nijs en als klap op de vuurpijl een showoptreden van Demis Rousos met Mix. Zondag 21 augustus kan men in de feesttent weer terecht van 11.30 tot 16.00 uur voor een barbecue. JM Heymans Ommegangen behoren tot een van de vele devotionalia in onze gewesten en op dit gebied heeft vooral de deelgemeente Mere een rijk verleden. De vermaarde Rozenkransdevotie leidde tot de oprichting van een aantal kapelletjes, verspreid in de dorpskom en de velden, die thans zelfs op deskundige wijze gerestaureerd worden door de Heemkundige Kring van Erpe-Mere. Van recentere datum is de paardenom megang die toch ook al aan de 22ste uitgave toe is en elk jaar goed is voor een honderdtal PK. Men mag ook hier dus al van een zekere traditie gewagen. Vorige zondag trokken ze opnieuw door de straten, voorafgegaan van de mu ziekmaatschappij Nieuw Leven uit Aaigem, en al hoewel het religieuze as pect misschien nu in twee de instantie komt, toch gaat er nog altijd een gods dienstige uitstraling van uit. De paardenommegang is een gebeurtenis die in het dorp een traditie ver worven heeft, niet dat men er met spanning zit op te wachten maar toch is het na ruim twintig jaar een gevestigde manifestatie geworden die heel wat kij kers naar buiten lokt. Een sliert van een honderdtal ruiters is nog altijd een klein beetje sensatie en vooral voor de jongere jeugd die het tijdperk van het trekpaard niet gekend heeft, blijft het toch een hele belevenis. Ruiterverenigingen en en kelingen verzamelden rond drie uur op het dorp met hun paard, met hun gespan, al dan niet uitge dost voor de gelegenheid, waar E.H. Wouters het gebed over de dieren uit spreekt dat hen tegen alle onheil en ziekten moet be hoeden. Daarna neemt hijzelf plaats in de koets van Wilfried D'Hondt, se- kretaris van de plaatselijke ruitervereniging en die reeds 21 keer met hetzelf de paard de ommegang meereed. De stoet was zoals steeds samengesteld door koet sen en kleine karretjes ge trokken door pony's of rustige trekpaarden, voor afgegaan door de soms on stuimige en sierlijke «koerspaarden». Het tra- jekt stemt ongeveer over een met dit van de echte ommegang maar door om standigheden dient men een kleine omweg te ma ken omwille van de koet sen. De stoet op zichzelf is niet zozeer spektakulair voor een plattelandbewo ner maar toch is het altijd een prettige belevenis om de bonte wemeling van prachtige viervoeters te zien voorbijtrekken. De laatste jaren is hij trou wens een paar attrakties rijker geworden want meestal is er ook een huif kar en een trouwkoets van de partij. Dit alles samen lokt alleszins belangstel ling, vooral met zonnig zo merweer maar ondanks al les wekt een dergelijke rondgang nog altijd de be langstelling van velen. Bedevaartvaantje Tijdens de samenstelling van de stoet wordt er door de organisatoren een be devaartvaantje te koop aangeboden waarmee dan het paard getooid wordt. Het betreft hier nog altijd het origineel ontwerp maar soms veranderd men al eens van kleur bij een «nieuwe oplage». Toch leunt dit sterk aan bij het oude godsdienstig gebruik toen talloze mensen naar Mere ter bedevaart kwamen. De 22* keer Vorige zondag trok men voor de 22' keer door de straten en de velden van Mere, een traditionele op tocht die in het dorp be staansrecht verworven heeft. Ondanks alles wordt hiermee aange toond dat de Mariadevotie in de gemeente nog altijd levendig is, een feit dat men elk jaar in de mei maand kan vaststellen. Nu meer dan ooit geeft men blijk van een zekere be zorgdheid over onze tradi ties en al hetgeen er mee gepaard gaat en hier ver wijzen we uiteraard naar de kapelletjes van de eens zo vermaarde ommegang. Gelukkig wordt hieraan verholpen en is men aan een grondige restauratie bezig. Hopelijk komt er een dag dat alle kapellen opnieuw zullen bevlagd worden bij dergelijke ma nifestaties en dat men ook hier van een heuse feeste lijke stoet zal kunnen gewagen. Stichting De paardenommegang van Mere is vooral het werk geweest van wijlen O. De Rop, die naar het voorbeeld van een paar andere gemeenten uit de regio dit semi-religieus ge beuren in het leven geroe pen heeft. Gesteund op een oude traditie van O.L. Vrouw van de Rozenkrans waarvan het karakter nog levendig is, heeft hij met de plaatselijke ruitervere niging het initiatief geno men om de Mariaverering op een speciale manier in de belangstelling te bren gen en tot nog toe is men daar sterk in gelukt. De patroon van de kerk. Sint Bavo, werd als schuts heilige gekozen en na een paar jaar waren de organi satoren telkens van een honderdtal deelnemers verzekerd. Ook nu nog is dit het geval en vorige zon dag trokken toch weer een honderdtal paarden langs de talrijke belangstellen den. Sommige «mustangs» liepen er wel wat zenu wachtig bij maar de be kwame ruiters zorgden dat alles naar wens verliep. De deelnemers komen uit di verse gemeenten uit het omliggende als Haaltert, Kerksken. Lede, Eronde- gem, Aaigem, Burst, Nieuwerkerken enz. Op- ^B'J^^B 1 ^B ^B M~ Sm vallend is dat de jeugd tel- JygL <gk I11& digd is en de allerjongsten aan met hun sneldravende Wfey pony's sommige voorafgaan, fP5** want deze sluiten de stoet. I De stoet wordt op het ^Bb? J^HBF dorpsplein ontbonden waar de pastoor paard en *4.„ flf ruiter zegent met de re- IIV' x W likwie van de H. Bavo. 11 Svjfejgj^^BKV Hier legt het paard niet Bk' s altijd de nodige eerbied ^Kt# aan de dag zodat de pas- Bp toor soms moeilijkheden W V ■w Jf j» VflBuK» heeft bij het zegenen. Aalst. AKV Bierkoers. Even proeven of het wel lekker smaakt na zo een lange en Dc paardenommegang vermoelende tocht, (a) van Mere is niet bedoeld beurtenis maar wel als een ,-sLI facet van een rijk lokaal volksleven en het stand ir ■jnggm vfflr houden van een traditie die zij de inzet van - i enkele boeren en paarden- i l,C *Cj liefhebbers hiermee een i^[|V-— een aangename traditie jt L *3^ die de oogstmaand in deze i 1 w. van De Pol- WÊ a De er yh ^BJ leum te vieren met v, de hoop er spe- HBHBBÜBBHHBBBHBI^^BHII^BbHBBv*^ ciaals van te maken. jV Aalst. AKV Bierkoers. Kaloesj is ook een nieuwkomer in de karnavalwereld. (a) In de abdij Maria Me diatrix in de Aalsterse- dreef te Affligem worden een aantal bijbelavonden georganiseerd. Ze worden geleid door pater Rosselo- mi. Op 5 en 19 september is het onderwerp Ruth of tot waar liefde en vriend schap gaan. Op 3 en 17 oktober spreekt men Ju dith of de vrouwelijke charme, moed en onbaat zuchtigheid in een harde mannenwereld. Op 28 no vember en 12 december handelt men over Tobit of de trouw aan levenden en afgestorvenen, aan ou ders, aan de levenspart ner, aan de familie en het eigen volk onder Gods leiding. De avonden beginnen om 20 uur stipt. Er is tel kens een koffiepauze voorzien. De ayond wordt afgesloten met een geza menlijke gebedsstonde. De prijs voor 6 avonden bedraagt 350 fr. Per avond betaalt men 65 fr. J.M. HEYMAN Na drie jaar permanent verantwoordelijke geweest te zijn in het jeugdhuis Dido van Erpe neemt Steven Vroman afscheid van de vele bekenden. Hij zal er vervangen worden door twee part-time verantwoorjdejij-. ken die sinds lang met hem medewerkten: Jos' Van Herreweghe uit Erpe en Ann Dauwe uit Aalst. Onder het tema "Het geloof vieren" worden in de abdij van Affligem ook dit jaar geloofsgesprekken georganiseerd. Men kan hiervoor inschrijven in de abdij tot 20 augustus. De avonden hebben plaats op de tweede maandag, dins dag of woensdag van de maand vanaf september tot en met april. Men moet dus ook aanduiden voor welke avond men kiest. In de maand september wordt begonnen met een algemene inleiding over het vieren van het geloof in woord en teken in het gezin en in de gemeen schap van de parochie. In de maand oktober wordt gesproken over de sakra- menten als hoogtepunten van het vieren van het ge loof. In november staan de initiatiesakramenten doopsel en vormsel aan de agenda. In december be spreekt men het sakra- ment van de boetvaardig heid en de niet-sakramen- tele boetevieringen even als het sakrament van de ziekenzalving. De maand januari is voorbehouden aan het sakrament van het huwelijk en het kristelijk gezinsleven. Dat in het te ken van het jaar van het gezin. In februari heeft men het dan over het sa krament van de wijding, waarbij ook kort wordt uitgeweid over het kloos terleven. In de maand maart volgt een gesprek over de eucharistie en de wezenskenmerken van het sakrament bij uitstek en in de maand april wordt de nadruk gelegd op de vorm geving en viering van de heilige eucharistie. J.M. HEYMAN Toch blijft de 27-jarige Vroman in het vak want hij kreeg een aanbod om zijn werk in zekere zin voort te zetten bij de Fe deratie voor Jeugdhuizen te Antwerpen en mag het bijgevolg als een bevor dering beschouwen. In jeugdhuis Dido is het wel opmerkelijk dat de perma nent verantwoordelijken er nooit lang vertoeven Drie jaar is waarschijnlijk de langste periode. Zijn voorgangers zijn er vlug ger opgestapt. Is dit een gewone procedure of kan men het jeugdhuis als een springplank voor wat an ders beschouwen? Toch is het een veel voorkomend verschijnsel dat een jeugdhuisverant- woordelijke er in de Vlaamse gewesten gemid deld maar anderhalf jaar mee doorgaat, wat ons toch niet zo bevorderlijk lijkt voor de continue wer king van het geheel. Lo gisch dus dat de jeugdhui zen niet altijd optimaal "draaien" en dit was zeker het geval voor Dido Erpe toen Steven Vroman hier aankwam en er meer ani mo in moest brengen. In 1985 bij zijn aan komst hadden veel ionee ren Dido de rug toege keerd. Door zijn toedoen wist hij een zekere rehabi litatie te bewerkstelligen. Opnieuw vinden vele jon geren de weg naar dit cen trum voor allerlei bijeen komsten en de ontslagne mer kan met voldoening zijn werkperiode in Erpe overschouwen. Het moet gezegd dat hij er heel wat gepresteerd heeft en hij heeft er zelfs bereikt dat de jongeren "bereid zijn zelf een stuk verantwoor delijkheid te dragen". Dit is trouwens veel belangrij ker dan aktiviteiten orga niseren alhoewel men zon der deze ook niet kan. Met Steven Vroman heeft jeugdhuis Dido weer naam en faam gekregen want onder zijn impuls is de negatieve tendens op nieuw naar de positieve kant overgeheld. Mede dank zij hem heeft Dido weer een plaats verworven in het jeugd werk van Erpe-Mere en dit is vooral te wijten aan de vele aktiviteiten en de diversiteit ervan. Dat hij weinig steun kreeg van het gemeentebestuur is geen alleenstaand feit en moet hij zich tevreden stellen zoals de andere jeugdbe wegingen. Trouwens, an deren moeten het met minder stellen en een jeugdhuis als Pido moet al voor eèp gedeelte zichzelf kunnen bedruipen vooral als men bedenkt dat er veel volk over de vloer komt van andere vereni- ling om zomaar onmiddel lijk op t£ stappen als per manent verantwoordelijke want het moest in werke lijkheid een part-time job worden in Dido. Een on- Aalst. AKV Bierkoers. De Schramoeillekrabbers wonnen de editie 1988. (a) verwacht aanbod van de Federatie voor Jeugdhui zen heeft er anders over geoordeeld. Voortaan zal Steven Vroman zich te Antwerpen met de kader vorming bezighouden en ook het jeugdhuiswerk in Brabant zal zijn werkter rein zijn. Veel zal er dus voor hem niet veranderen, alleen met dit verschil dat nu de administratie zal pri meren maar de kontakten zullen blijven. Dido zal voortaan geleid worden door twee jonge ren die met de vorige per manent verantwoordelij ken al heel wat ervaring opgedaan hebben zodat het jeugdhuiswerk er niet sterk zal onder te lijden hebben en er dus geen "dode" periode zal zijn. Het is aan hem om te be wijzen dat de jongeren zelf de opgelegde verantwoor- Aalst. AKV Bierkoers. De Voortkapoenen hielden de moed erin, maar geraakten niet delijkheid tot een goed re- overwinning (a) sultaat kunnen brengen. (j.v.)

De Voorpost | 1988 | | pagina 2