Herwaarderingsgebied Hofstade dorp erkend «Oiljsterse Oaved» op «TV-Keizershallen Aalst» De Werf in september De Voorpost - 26.8.1988 - 11 Na een welverdiende vakantie en enige aanpassing presenteert Kultureel Centrum De Werf m de Molen straat volgende aktiviteiten. Donderdag 1 september: HAK-Benefiet Schouwburg, donderdag 1 sept om 20 uur. Kleinkunst voor HAK. Onder auspiciën van het Stadsbestuur. HAK-'t Koerken wordt na de verwoestende brand met man en macht heropgebouwd. Het kruim van de Vlaamse kleinkunst draagt zijn steentje bij om de werking van HAK opnieuw op volle toeren te laten draaien Jan De Wilde, Wannes Van de Velde. Raymond van het Groenewoud en Miek en Roel zorgen voor een memorabele benefiet. Organisatie: HAK Informatie: 053/70 38.88 Zaterdag 3 september: Alfro-Manua Schouwburg, zaterdag 3 sept.20 uur. De export van Afrikaanse muziek naar het Westen is al jaren aan de gang: King Sunny Adé en recent nog Mory Kante met zijn ongelooflijke danshit Yéké Yéké Ook Mwenzo-Africa timmert aan de symbolische brug tussen Afrika en Europa. Mwenzo-Africa is een jonge, professionele dans groep uit Zaïre die zich in 1982 heeft gevormd rond de choreografen Bilengo en Tamise Sura en ont staan is uit het Ballet National de Zaïre. Een beperkt aantal artiesten verzorgt zaterdagna middagateliers en dansstages waarin geïnteresseer den een Afrikaanse dans- en percussiescholing kun nen volgen. Nodiho, dat bloedpact betekent in het Sengale, is een Afrikaanse combinatie van rituele dansen, muziek en zang. Twee dorpshoofden die lange tijd met elkaar in conflict geleefd hebben, wensen zich te verzoenen door hun kinderen in een huwelijk te verenigen. Dat dit niet van een leien dakje zou lopen, had u al begrepen, maar eind goed al goed. En dan... Wie een dansstage heeft gevolgd, wie het schouwburgspektakel heeft bijgewoond, voelt waar schijnlijk een onweerstaanbare neiging om te dan sen. Als je de benen wil uitslaan op het geroffel van de tam-tam, als je zin hebt in een Afrikaanse open- luchtfuif samen met enkele dansartiesten van Mwenzo-Africa dan wordt dit een onvergetelijk avondje-uit. Organisatie: C.C. De Werf. Toegangsprijs: 350 fr. Dansstage fuif: gratis. Zondag 11 september: Kunst- en ambachtenmarkt Programma: Vanaf 10 uur: doorlopend oude ambachten (Grote Markt - omgeving). 11 u Kunst en Vermaak - Grote Markt. 11.30 u.: Aperitiefconcert «Vier op 'n rij» - CC De Werf. foyer +1. 14 u.: Marino Basso: mobiele straatanimatie. 15 u.: Leprechaun: folk uit Ierland. Schotland en Bretagne - binnenkoer Academie voor Schone Kunsten. 16 u.: Westvlaamse Big Band - Grote Markt. 17 u Kamagurka Herr Seele - galerij CC De Werf stand-up comedy. 18 u. Street Parade: Lazy City Street Walkers Band 20 u.. La Petite Fanfare: openluchtcircus - Grote Markt. 22 u.: Le Feu du Dragon: vuurwerk door Le Cirque du Trottoir - Start Grote Markt. 10. 11 en 12 september: bloementapijt (Grote Markt) en tuinaanleg (binnenkoer stadhuis) in het kader van de Regionale Week van de Belgische Land- en Tuinbouwprodukten Toegang gratis. Aalst. Kunstenaar Reinhoud en mevrouw Galle die de inleiding verzorgde (a) Aalst. Na de opening van de tentoonstelling Reinhoud in de Werf (a) Donderdag 15 september: De Weide Studio, donderdag 15 sept. 20 uur. Alexander Neil schreef in 1944 zijn boek «Niet het hoofd, maar het hart», een pedagogisch werk waar in hij een nieuwe onderwijs- en opvoedingsaanpak suggereerde. In Vlaanderen zijn er een aantal schooltjes ontstaan die gelijkaardige pedagogische ideeën op een eigen tijdse manier in praktijk trachten te brengen. De Weide (Erpe-Mere) is een onafhankelijke en alternatieve school die een eigen visie op opvoeding en onderwijs aankleeft. Ter gelegenheid van hun 15-jarig bestaan wordt een informatieavond georganiseerd. Informatie: 053/77.88.38. Vrijdag 16 september: Sansunokawa Schouwburg, vrijdag 16 sept. 20 uur. Reizend Volkstheater in co-produktie met Pantarei. Yoko is een Japanse vrouw op leeftijd. Ze werkt voor de Japanse maatschappij Sansunokawa, deels als prostitué en deels als begrafenisonderneemster. Ze hanteert het motto: «De genoegens van het Leven en het Goede Sterven». Door haar werkkracht is ze erin geslaagd een eigen zaak op te bouwen. Ze is nu eigenares van een boot met de identieke naam Sansunokawa. Ze is boven dien nog actief in de illegale drug- en wapenhandel, waarbij ze handig gebruik weet te maken van het Chinees-Japanse conflict Sansunokawa betekent 'rivier van de drie stromen'. In de Japanse mythologie moet men die rivier oversteken om in het hiernamaals te komen. Dat kan pas als men zich ontdoet van alle bezittin gen uit het vorige leven. Wie het toch waagt iets bij zich te houden, wordt door de veerman de rivier in geduwd Alleen zij die alles achterlaten, vinden de uiteindelijke rust. Regie: Pedro Edo. Spelers: Kayoko Mori, Marijke Pinoy, Luc De Wit. Organisatie: C.C. De Werf. Toegangsprijs: 250 fr. Maandag 19 september: Aalsterse beloften? Maandag 19 sept. 20 uur, tentoonstellingsruimte eerste verdieping Praatcafé waarin de politieke partijen die deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen van 9 oktober de krachtlijnen van het door hen voorgestelde beleid voorleggen. De partijen krijgen elk een beperkte tijd om de belangrijkste as pekten van het door hen vooropge stelde beleid toe te lichten en te antwoorden op de vraag hoe zij de inspraak van de bevolking verder denken uit te bouwen. Aan de mensen die het praatcafé bijwonen wordt uitgebreid de kans gegeven heel concrete vragen te stellen of bedenkingen te maken. Organisatie Comité De Wakkere Burger i.s.m. de Aalsterse Persbond en C.C. De Werf Dinsdag 20 september: Schrijvers, boeken en genres Studio, dinsdag 20 sept. 20 uur en dinsdag 20 nov. 20 uur. Het Frans Masereelfonds organiseert een gespreks- en debatavond rond Frans Masereel. Deze praat avond zal worden voorafgegaan door een tentoon stelling van houtsneden en picturaal werk verlucht met in fascimile gedrukte gedichten. Spreker: W. Van Cannegem In hun tweede gespreksavond staat Hugo Claus centraal Zijn gedicht 'Het Landschap' inspireerde Dr. A. Huis in 't Veld bij de creatie van de film 'Het Achterste Oog' die door de maker zal vertoond en besproken worden. Organisatie: Frans Masereelfonds en Stedelijke Bi bliotheek. Informatie: 053/21.48.94. Donderdag 22 september: Gilles Schouwburg, donderdag 22 sept. 20 uur. Jan Decleir. De ijzersterke monoloog van een ontketende Jan Decleir blijft nog steeds volle zalen lokken. Ook Netwerk haalt deze Decleir-Claus produktie nog maals naar Aalst. Organisatie: Netwerk. Informatie: 053/78.89.81. Vrijdag 23 september: Tom Lanoye Schouwburg, vrijdag 2? sept. 20 uur. In de Piste. In de Piste' is de titel van zijn recentste theaterpro gramma dat hij samenstelde grasduinend in tot nu toe gepubliceerd werk en vorige theaterprogram ma's, aangevuld met nieuw onthutsend materiaal. Het is een cocktail van dressuur, dans, waagstuk ken, smartlappen en sterke verhalen. Kortom: Lite rair Show-Variété voor Waanzinnige solist in A- Majeur. Organisatie: vzw 't Nest. Informatie: 053/78.71.33. Zondag 25 september: Toots Thielemans Schouwburg, zondag 25 sept. 20 uur. Toots Thielemans speelde aanvankelijk vooral ac cordeon en gitaar. Hij brak echter pas helemaal door als harmonica-speler Toots heeft dan ook zowat het monopolie jazz-met-de-mondharmonica op zak. Toots en Amerika, een hoofdstuk apart. In 1947 trekt hij er voor het eerst naar toe, eerder als toerist dan als gevierde muzikant. Hij jamt er wat in New Yorkse jazzclubs en verzeilt dan in de orkesten van Georges Shearing en Quincy Jones. Van dan af wordt hij een veel gevraagde session-muzikant. Wereldberoemde zangers als Paul Simon. Bill Evans, Billy Joel duiken met hem in de studio om enkele langspelers op te nemen. Ook filmproducen ten staan in de rij: Toots schrijft muziek voor succesfilms zoals 'Midnight Cowboy', 'Jean de Flo ret te', 'Salut rartiste'. Momenteel verblijft Toots zowel in New York als in Brussel. Hij pendelt onvermijdelijk vaak heen en weer. Liever dat dan definitief te kiezen... Organisatie: CC De Werf. Toegangsprijs: 350 fr. Donderdag 28 september: Hortus Musicus Tallinn Schouwburg, dond. 29 sept. 20 uur Thema: De Italiaanse suite. Het Hortus Musicus ensemble uit Estland werd in 1972 opgericht door Andres Mustonen. Het is een van de weinige ensembles in de Sovjet Unie die zich bezig houden met de interpretatie van muziek uit het verre verleden. Hortus Musicus geeft geregeld concerten in de Sovjet Unie en treedt ook op in internationale festi vals. Een koncert van Hortus Musicus is een rijke en verrassende muzikaal-visuele kompositie. De leden van het ensemble trachten een muzikale interpretatie van vroegere komposities te koppelen aan een verrijkende historische enscenering van de tijdsgeest waarin deze muziek tot stand kwam. Ze brengen muzikale komposities uit de Italiaanse Renaissance en vroeg-barok. Programma: Galliarden, Padouen, Saltarello, Rossi, Frescobaldi, Gabrieli, Monteverdi Organisatie: Dirk Martens Comité. Informatie: 053/70.13.12. Vrijdag 30 september: I Fiamminghi Schouwburg, vrijdag 30 sept. 20 uur. Het internationaal gerenommeerde strijkersensem ble 'I Fiamminghi' is zowat de officiéle vaandeldra ger van het Festival van Vlaanderen 'I Fiamminghi', geestelijk nazaat van het Belgisch Kamerorkest, kan bogen op de rijke traditie van de Vlaamse barokke musici die de muziekkapellen van de Italiaanse hoven beroemd maakten, waardoor ze een schakel vormen tussen het rijke kultuurgoed uit het verleden en vandaag. Alle leden van het ensemble zijn tevens erfgenamen van de artistieke rijkdom van grootmeesters als Arthur Grumiaux. André Gunther en Rudolf Werthen die het ensemble dirigeert. Symfonieën van Mozart, Haydn en Vivaldi worden vertolkt met zin voor expressie en vitaliteit. Organisatie: Ronde Tafel 46, Aalst. Informatie: 053/21.40.61. September tot maart: Aktueel denken en leven Theaterzaal, september tot maart, maandag 13.45 uur. Als pluralistische denkgroep richt 'Actueel Denken en leven' zich tot alle vrouwen die zich interesseren voor actuele stromingen in onze maatschappij. In een reeks referaten die lopen van september tot maart worden verscheidene themata behandeld (zie kalender). Informatie: 053/70.40.64 - 053/80.18.90 jjj Herwaarderingsgebieden bieden de eigenaardigheid lang te duren alvorens tot enige realisatie kan worden overgegaan. Dat was zo met de herwaarderingsgebieden in Aalst-stad en is dan niet minder in Hofstade-Dorp. Het gebied Hofstade-Dorp werd reeds in januari 1984 door de gemeenteraad voorlopig afgebakend. De stuurgroep onder leiding van E. De Ridder wydde er zyn beste krachten aan en zopas werd het herwaarderingsgebied Hofstade-Dorp op voorstel van gemeenschapsminister Ward Beyscn officieel door de Vlaamse regering erkend. Het gebied omvat een opp. van 5 ha en telt 70 woningen die echter ofwel leeg staan ofwel aan inten sieve verkrotting toe zijn. De bewoners ervan zijn meestal bejaarden. Het ligt met het herwaar- deringsprojekt in de be doeling het openbaar do mein te verbeteren, een nieuw dorpsplein met groepshuis en vervangen de nieuwbouw te realise ren, de privé-initiaticven een steun te verlenen en de multi-funktionaliteit te herstellen. Aan de basis van dit pro- jekt liggen vaststellingen als de vermindering van de bevolking, de doorgaande ontvolking van dorpscen tra en de voortschrijdende achteruitgang en verkom mering van woonkernen. Middelen om eraan te ver helpen zouden zijn inbrei- dingsbouw, renovatie van bestaande woningen, kon- kretiseren van de beleids opties van het BPA (Bie- zonder Plan van Aanleg) verbeteren van de woon omgeving en niet in het minst het doen herleven van samenwerkingsver banden. Centraal stonden alleszins enerzijds de ver krotting van de woningen en anderzijds het herstel len van de dorpsfunktic. De verkrotting is vooral waarneembaar in het woonblok gelegen tussen de Hoogstraat, de kerk, de Kerkstraat en de Leopold- straat. Reeds voor de fusie van gemeenten werd im mers geopteerd voor het oprichten van een ge meentehuis aldaar zodat eigenaars en huurders de onderhoudwerken tot het minimale beperkten en herstelwerken gewoon achterwege bleven. Na de fusie was er geen gemeentehuis meer nodig en viel deze dreiging dus totaal weg. Maar er dook een ander probleem op. Het vrachtvervoer werd intens in het dorp door de aanleg van het industrie terrein naast de rijksweg. Verbodsborden om hoge snelheden te beperken bleken onvoldoende effi ciënt. Anderzijds waren er geen of te smalle voetpa den. bleek er tekort aan parkeergelegenheid en waren een aantal handels zaken tijdens de spitsuren quasi niet te bereiken. Verdere desintegratie was er dan ook het resultaat van. Het ligt in de bedoeling van het dorpscentrum een herkenningspunt te ma ken. Een visitekaartje voor de dorpsgemeen schap. Een hart voor Hofstade. Een trefcentrum voor de bewoners. De oorspronkelijke beslo tenheid wordt dan ook principieel vooropgesteld. Hierbij passen dan als van- zelfspekend kleinschalig heid, vernieuwing, reno vatie en weren van door gaand zwaar verkeer. De verwaarlozingsgraad van de gebouwen Door samenloop van ver schillende aspekten zoals: - door het B.P.A.-Hof- stade-centrum, goedge keurd bij K.B. van 11.6.1976, waarin het woonblok tussen Hoog straat en kerk voorbehou den wordt als «zone voor gebouwen met openbare bestemming», ontstond een grote woononzeker- heid wat de verkrotting en verwaarlozing van de ge bouwen in de hand werkte; - de geruchten die ver spreid werden dat men een parkeerterrein zou oprich ten voor de kerk, schepten niet-ingeloste-verwachtin- gen bij de handelaars van de dorpskern. De officiële versie is dat het terrein zou ingepalmd worden door een nieuw op te richten gemeentehuis, welke door de fusie van de gemeenten in 1976 kwam te vervallen. Is de verwaarlozingsgraad groot van de woningen in het blok Hoogstraat-Dorp en Kerkstraat-Leopold- straat in het bijzonder en de woningen rond de kerk in het algemeen. De verkeerslecfbaarhcid van het Dorp Doorgaand verkeer door het dorp ten gevolge van het nabijgelegen industrie terrein De zwakke weggebruikers genieten geen bevoorrech te en vooral geen veilige positie. Door de historisch gegroeide beslotenheid rond de kerktoren is het bestaande wegtracé te be perkt om tweerichtings verkeer toe te laten waar door te smalle voetpaden ontstaan. De oplossing kan er in be staan om éénrichtingsver keer in tegenwijzerzin rond de kerk te sturen waardoor: - het doorgaand verkeer zal afgeremd worden; - men meer ruimte kan vinden voor trottoirs. Het parkeerprobleem Door de historisch ge groeide situatie (smalle wegen en beslotenheid rondom de kerk) en de stijging van het motorisch verkeer is er een tekort aan parkeerplaatsen voor namelijk bij kerkdiensten en bij openings- en slui tingsuren van de school. Tevens stelt men vast dat het merendeel van de wo ningen geen garage heeft waardoor de parkeerdruk open rond het dorp ver hoogt. Wonen op en rond het dorp is weinig aantrekke lijk Gebrek aan groen, de aan wezigheid van vervallen woningen en de weinig or dentelijke verkeersinfra- struktur zijn factoren die bijdragen tot de onfrisse indruk van het dorp in haar geheel. De noodzakelijke uitstra ling van het dorp t.o.v. de omliggende buurten en wijken is hier onvol doende. De woononzekerheid Door het goedgekeurd B.P.A. waarin het woon blok tussen Hoogstraat- Dorp en Leopoldstraat- Kerkstraat voorbehouden wordt als «zone voor ge bouwen met openbare be stemming», ontstond een grote woon- en toekomst zekerheid. Herwaardering in stappen 1. Herstellen van de woonfunktie: - het woonblok tussen Hoofdstraat en kerk op 2 winkels na slopen en ver vangen door aangepaste nieuwbouw; - bij het binnenkomen van het Dorp via de Hoog straat een parking aanleg gen op een braakliggend terrein; - realiseren van een pro- jekt Beschermd Wonen tussen de Molenbeek en de rijksweg. - nieuw- of vernieuw bouw van de te kleine hui zen naargelang de wens van de bewoners; - tussen Molenbeek en rijksweg een sociaal woon- projekt uit te voeren door «Ons zonnig Huis»; - aanleggen van parkeer plaatsen bij de nieuwe wo ningen; - groen aanleggen als al gemene verfraaiing. - de bewoners stimuleren tot renovatie van de eigen woning. De prys De totale kostprijs wordt geraamd op 108 miljoen fr. waarvan het Vlaamse Gewest er 51 voor zijn rekening neemt. LH Aalst. De laatste hand wordt gelegd aan de voorbereiding van de Aalsterse avond (a) Vanavond kan U te 21 u. in de Keizershallen te Aalst een uitzonderlijk televisieprogramma mee maken De Aalsterse BRT-TV brengt er inder daad drie uur TV-pro- gramma's om van te snoepen. Regisseur van de avond is Odilon Mortier. Voorheen was de organisatie in de handen van het AKV doch er werd geopteerd voor verandering. Onder meer omdat er al te veel play back aan te pas kwam. Het AKV verleent nog wel zijn medewerking. Liefst met een 26 minuten durende non-stop-show onder lei ding van ex-prins Antoine Van der Heyden. Alle te noren van het AKV heb ben er hun inbreng. Te 21 u. wordt gestart met «Bal Masqué» gevolgd door «Taalwenken» uiter aard met een veelheid aan toemaatjes. Voor toe maatjes aan het hele avondprogramma zorgen twee van de tongriem ge sneden Muppets in de per soon van Frans Wauters en Bob Van den Berghe. Voor de pauze ziet U ver der achtereenvolgens «De tijd van toen». «Allemaal beestjes». «Gesproken dagblad», «Sportprogram ma» en «Kunstzaken» te presenteren door deken van de prinsenkamer Si mon D'Hondt. Na de pauze volgen «Uit zending voor derden», «Confrontatie». «Made in Vlaanderen» door PACT met onder meer een persi flage op «Iwein van Aalst», «Arena» en «Eco- le des Fans». In dit laatste programma-onderdeel ziet U «Zonen en Dochters van Aalsterse Politici». Het is duidelijk dat een aantal oren zullen tuiten en dat de gezegden vaak op het randje af zullen verlopen. Vooral met mannen als Kamiel Ser- gant die van geen kleintje vervaard zijn en aan wie duidelijk veel is toegela ten. O.m. omdat hij geen enkele partij speciaal vi seert doch ze alle op de korrel neemt. Brengen ook een duo Jean-Paul De Boitseleer en Michel Cleemput. Uiteraard zijn ook de reeds gekende kan didaten prins-karnaval present: Adolf Ottoy en Frank Rijmenant. Wel licht waagt «de Sjoe» op nieuw zijn kans en hope lijk komt er ook een vrou welijke kandidaat zich in het titelgevecht mengen. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 11