Geslaagde esperanto kursus in Lokeren vraagt om herneming en verder..1: I Vlaamse Handelskamers: «Belastingdruk verder omlaag» ekspres De Voorpost Martin Kove de akteur die meetelt wekelijks «YtlCïm) Regionaal kampioenschap vlegeldorsers Oost- en West-Vlaanderen en Klein-Brabant SJ 16 - 26.8.1988 - De Voorpost HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs lussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. 16 762-AS Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Sc heidestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052-21 40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419 120.172 Hootdredakteur: S. Dewachter Sporlredaktie M De Backer Redaktie Waasland W Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening 442-8601481-36 Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 Buggenhout. In de Krokkebaas speelde de Real Music Band zijn mooiste melodieën (foto G. Breckx) De Vereniging van Vlaamse Kamers voor Handel en Nijverheid, die de 18 kamers van (Koop) Handel en Nijverheid overkoepelt en totaal 12.377 aangesloten ondernemingen in Vlaanderen telt, onderzoekt de voor stellen tot begroting 1989 en fiskale hervorming. Vooreerst stellende Vlaamse ringsaftrek te verminderen Kamers vast dat de regering een inspanning heelt geleverd om enerzijds de voorziene te korten te beperken tot 7% van het BNP van 1989 en om anderzijds te komen tot een fiskale hervorming via de ver schillende aangekondigde maatregelen in haar voorstel len. Nochtans menen de Vlaamse Kamers dat het pak ket van gewone maatregelen met voldoende bcdrijfsvrien- delijk is opgesteld. Inzake de begroting 1989 wordt het tekort inderdaad herleid tot 7 procent van het BNP. maar grotere bespa ringsinspanningen moeten worden gedaan willen wij de vicieuze cirkel doorbreken en het tekort terug brengen naar het Europese gemiddelde. Bijkomende besparingsmaat regelen moeten zich namelijk situeren in de openbare sck- tor door o.m privatizering van verschillende officiële en semi-officiële diensten of in stellingen. Goed beheerde in werkt als demotiverend op de ondernemingen, vindt men. Betere samenwerking tussen verschillende openbare dien sten, parastataien en de privé- sektor nl. inzake export zullen onze uitvoer zeker bevor deren. De nieuwe initiatieven inzake sociale maatregelen kunnen de Vlaamse Kamers onder schrijven voor zover deze niet zullen worden verhaald op de werkgevers. De maatregelen inzake beleid van KMO's en zelfstandigen vinden de Vlaamse Kamers totaal onvoldoende. Deze on dernemingen hebben behoef te aan klaarheid in de fiskale. sociale en ekonomische wet geving. De kmo's en zelfstandgen ver stikken in een doolhof van reglementeringen en admini stratieve geplogenheden In de geformuleerde voorstel len is geen enkel duidelijk initiatief in deze richting te bespeuren, stellen de Vlaam stellingen of diensten geven se Kamers Nochtans hebben een beter rendement en ko men de schatkist ten goede. De betoelaging van onderne mingen werkt konkurrentic- verstorend en moet behou- deze ondernemingen het moeilijk om zich voor te be reiden op de Interne Markt 1992. Zolang hun konkurren- tievermogen niet wordt vcr- dens sociale korrekties wor- stevigd en geen organisatori- den verminderd cn in een la- sche hulp wordt geboden, zul- tere faze worden afgeschaft Stimulerende algemene maat- len de deuren naar integratie op de andere markten van regelen via de fiskalitcit of onze EG-partners zich niet sociale zekerheid ter bevor- openen, stelt men. dering van de investeringen. De belastingbetaling met ver- uitvoer en tewerkstelling zijn schillende nacn zoals o.m te verkiezen boven elke vorm konsolideringsbijdragc moet van subsidiëring, zeggen de integraal worden afgeschaft. Vlaamse Kamers. De beslissing om de investe- vindt de Vereniging. De instelling van een bijdrage van 3.5% op de werkgevers premie voor groepsverzeke ring en pensioenfondsen en verhoging van bepaalde regu- larisatiebijdragen is niet al leen onverantwoord omdat ze het konkurrentievermogen nadelig beïnvloedt, maar te vens omdat ze indruist tegen de idee, om de aktieve bevol king zelf meer te laten sparen voor een bijkomend pen sioen. Aldus de Vlaamse Kamers. De pcnsioeninstellingen heb ben het moeilijker en moeilij ker, het privésparen voor de oude dag moet worden aange moedigd teneinde de staats- tussenkomst te beperken. Inzake de fiskale hervorming menen de Kamers dat de on dernemingen moeten belast worden op hun nettowinst en niet op hun semi-bruto winst. Men dreigt die richting uit te gaan wanneer men de aftrek van normaal verantwoorde bedrijfsuitgaven zou gaan be perken. Konkreet betekent dit dat de personenbelasting voor zelfstandigen. voor beoefenaars van vrije beroe pen en voor vennootschappen omhoog gaat. De belas tingdruk gaat met enkele pro centen o mhoog tengevolge schrapping van verantwoorde bedrijfsuit gaven. Deze extra belasting zal zeker geen hulp zijn aan bedrijven die zich konkurrcntiecl klaar maken voor de Europese een- heidsmarkt van 1992. Dc Vlaamse Kamers vragen dan ook dat de aangekondig de fiskale hervormingsmaat regelen slechts een eerste faze zouden zijn. De belastingdruk moet verder naar omlaag ten einde dc koopkracht van de bevolking te kunnen ver hogen. Esperanto, een wereldtaal, eenvoudig om aan te Ieren en vooral om te gebruiken. In Lokeren kan men daar nu van meespreken, want daar vonden de afgelopen maan den de lessen plaats gegeven in het kader van een esperanto-kursus. Zes leerlingen begonnen met de kur sus in de maand april, een viel er weg maar toen de reeks werd afgesloten was men met 7 leerlingen. De kursus zelf was het gevolg van een voordracht over esperanto die een kleine maand voor de aanvang van de lessenreeks op uitnodiging van de Lokerse Davidsfondsafdeling in het kultureel centrum werd gegeven. Lesgever Pierre De Smedt was in de wolken over zijn leerlingen die ook een officieel diploma ontvingen na afloop van de kursus. De jury die het mondeling eksamen diende te beoor delen was positief verrast over het resultaat. Was de lesgever al op de hoogte van de studie-ijver van zijn leerlingen en van hun pa rate kennis, tijdens het eksamen bleek dat er in Lokeren een degelijke groep aan het werk was geweest. Met een gemid delde dat dicht tegen de 8 op tien schommelde mo gen de tien kandidaten - drie van de vorige kursus voegden zich bij de 7 kur- sisten - terecht fier en te vreden zijn. Het diploma dat de kandidaten in ont vangst mochten nemen is voor hen veel meer dan alleen een herinnering. Het is voor hen de belo ning van vele weken inzet en studie. En het bewijs dat ze de basiskursus. al was het veel meer dan dat, met sukses hebben gevolgd. Normaal duurt zo een kur sus 15 tot 16 weken. In Lokeren bedroeg de duur 13 weken en dat hield dus in dat er harder moest ge werkt worden. Tijd voor herhalings- en rustweken was er niet bij voor de kursisten en voor de le raar. De eerste les moes ten er al woordenlijsten van drie lessen worden in gestudeerd en dat bete kende toch al gauw 200 woorden. Vanaf de twee de week werd dat ritme herleid tot 2 lijsten per week. Elke les startte met een schriftelijke opvraging van 10 woordjes uit de lijsten. Het resultaat dat de leerlingen behaalden was zonder meer schitte rend: 9,5 op 10 als gemid delde is eigenlijk een cijfer om van te dromen. In Lo keren werd die droom waar en op de laatste beurt bereikte men zelfs een 10 op 10. Bij elke les. die stipt om 14.00 uur begon en om 16.00 uur eindigde zonder tussenpauze, werden twee vertaaloefeningen ingele verd. Moeilyke punten hebben. Wel werden en- Voor de kursisten is de Me oefeningen op de vier reeks niet altijd even ge- ;"™e.h,ke punten» tnge- makkelijk geweest. MLr last,e" voora' w='d regel- de overwegend jongere van het systeem, analyse ren en syntese. De kursus- en 40 jaar met zelfs ie- le„ide'' P,erre ?e, ;ïmedt. mand vin 10 jaar erbij - £r§de erv°or dat de. u n- i i. denten voelden dat hn zich wisten zich flink van hun m Ju u. i r-\ met hen individueel bezie opdracht te kwrjten. De d lesgever was streng: on- destaging en taakkontro- ™et.TO|gde. dat h,j be- mensen - de gemiddelde leeftijd van de kursisten schommelde tussen de 30 gen een massa werk mee naar huis, de leeslessen uit het leerboek «La Komen- - - zorgd was over hun resul- le, ze werden stipt uitge- f u SudenS dToofregéT- matig aan. Omdat de studenten ge nei ïeeiuucK «i_a rwumen- tuigden van veel inzet en canto» werd men veron- dersteld thuis verwerkt te werklust, kon naast de les sen ook nog heel wat aan Buggenhout. Niet de grote massa, maar wel de liefhebbers van goede muziek volgden het optreden van de real Music Band (foto G. Breckx) 'eng naar school EUeime De'wilde Hen Belgische naar wereldtrui 7 40f stoere Isbecki in Caai 100.000 ff. tg ivmngn i TV-Ekspresuw specialist voor gedetailleerde, volledige en overzichtelijke programma-informatie van alle TV-zenders. En uw handige gids voorde radio. In «Cagney en Lacey» zwaaien vrouwen de scepter. Hun mannelijke tegenspelers zijn zich daar maar al te goed van bewust. Alleen de stoere macho-detective Victor Isbecki slaagt erm de dames nu en dan te overtroeven. TV-EKSPRES ging praten met akteur Martin Kove. DRAAGMOEDERSCHAP PRO EN CONTRA van een controversiële oplossing voor een kinderloos huwelijk. MODERNE GLADIATOREN IN FRANCORCHAMPS 43 rondes vo! verraderlijke chicanes, tegen een snelheid van 290 km/u. TV-EKSPRES brengt een vooruitblik op de uitdagende Formule I-race. DE «KLEINE.» STER VAN «THE HIGH CHAPARRAL» Het gebeurt wel vakerondanks de propaganda rond de hoofdpersonages van een suksesfeuilleton, steelt een nevenfiguur de show, Zb ook «Manolito» uit de «High Chaparral». JE WINNEN konversatie gewerkt wor den en literatuur verwerkt worden. Dat spoorde na tuurlijk aan tot een meer regelmatige aanwezigheid. Voor de laatste les moes ten de leerlingen, indivi dueel en zonder gebruik te maken van een woorden boek een artikel uit een dagblad vertalen. De kur sus werd ook bijgewoond door een oud-studente die zich voorbereid om zelf kursussen te geven en in Lokeren ook anderhalve lesbeurt op zich nam. Haar ervaringen werden met veel aandacht ge volgd. Kortom, deze kur sus esperanto kende zo veel sukses en was van zo een hoogstaand niveau dat een nieuwe reeks zich op- d ringt. De v.z.w. Vlaamse Vlegel- dorsersbeweging, opge richt in 1985, wil het au thentieke vlegeldorsen sti muleren in Vlaanderen. In de voorbije jaren kreeg de vlegeldorsersbeweging steeds meer uitstraling. Naast de uitgave van een geïllustreerde brochure «Vlegeldorsen» (verkrijg baar door storting van 150 fr. op rekeningnr. 739- 0093097-75, van de Vlaamse Vlegeldorsersbe weging v.z.w.Minder broedersstraat 8, 3000 Leuven) is de vereniging op diverse terreinen actief. Het inrichten van een jaar lijks Nationaal Kampioen schap is een bekroning van een jaar werken (o.a. de monstraties, openlucht feesten, oogstfeest, drie maandelijks tijdschrift, e.d.). Fietszoektocht te Baasrode C.S.C. Baasrode organiseert op zaterdag 3 septem ber haar eerste Grote Fietszoektocht. De af te leggen afstand bedraagt ongeveer 20 km. Al de deelnemers winnen een prijs (o.a. een draagbare t.v., fietsen, wekkerradio's, radio's, strandlakens....). De inschrijvingen vinden plaats in de zaal "Vooruit", Dorpsplein te Baasrode tussen 12 en 14 uur. Het inschrijvingsgeld bedraagt voor de minder dan 12-jarigen 50 frank en voor de +12 jarigen 100 fr. Iedereen die van fietsen houdt is welkom. Eveneens worden naast de provinciale kampioen schappen vanaf dit jaar twee regionale kampioen schappen ingericht. Zo wordt er te Oudenaarde- Volkegem, Schoolhoeve Tivoli, op 4 september om 13.30 u. een regionaal kampioenschap georgani seerd voor de regio's Oost en West-Vlaanderen en Klein-Brabant. Naast het vlegeldorsen, is er op de Schoolhoeve Ti voli een nationaal oogst feest (naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de vrije landbouwschool) ge pland. Diverse aktivitei- ten, zoals pikken met oude tractoren, pikken met de hand, demonstraties van landbouwfirma's, e.d. vor men een ideaal dekor voor het regionaal kampioen schap vlegeldorsen. Belgisch kampioenschap Tractor Pulling in Zele Op zondag 4 september organiseert de Belgische Kracht Tractoren Vereniging het Belgisch kampioenschap tractor pulling in de wijk Bookhamer te Zele. Het kampioenschap- vangt aan om il uur. Naast een 20-tal standaardtrekkers zijn er ook 25 speciale trekmonsters uit België en Neder land te bewonderen Sommigen van hen met een motor van 3.500 PK. DE 3 KLOKKEN van langenhovestraat 1 st. gillis, dendermonde Uitslag van de wedstrijd van 18 augustus j.l 1. Karei en Jan; 2. L. Handekijn en K. Tirez; 3. A. Van Daele en M. Weynants, 4. echtpaar De Saeger. 5. echtpaar Christiaens. Op zaterdag 3 september organizeert «Belle Bridge club» een eerste kennismakingstornooi ter gelegen heid van Sint-Gillis' kermis en de bloemenstoet. Voor dit tornooi zijn er mooie prijzen voorzien. Het tornooi vangt aan om 18.00 uur. De tornooilei- ding is toevertrouwd aan Mare Christiaens. Rond 22.00 uur wordt het tornooi besloten met een avondmaal. Sympatizanten zijn welkom Belle Brigdeclub is gevestigd in «De 3 Klokken», Van Langenhovestraat 1 te Sint-Giilis-Dendermon- de (vlakbij de kerk).

De Voorpost | 1988 | | pagina 16