^ma§az1nê p 5 r? #r. Honderdeneenste Faubourgfeesten te Baardegem Kijken, kopen, eten en drinken, genieten van de shows tan lente - luim en IciiMeifreel O -d. j 4 Veertiende «Okkozjemert» te Aalst j De Voorpost VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 41' JAARGANG NR. 33 40 f ï~S- S.S GRATIS TlP De Baardegemse Faubourgjaarmarktfeesten zyn reeds aan hun 101e editie toe. Het oude, vertrouwde schema wordt verder gevolgd omdat het zijn deugdelijkheid voldoende heeft bewezen. Toch zijn er uiteraard een paar aanpassingen, vernieuwingen, en bijsturingen. Voor het eerst zetelen ook twee dames in het jaarmarktkomitee: Christel Van Buggenhout en Patsy Bonner. Verder is er op de rundveeprijskamp een speciale prijs voor de koe met de mooiste uier. En verder kan de stoetleider van verleden jaar Geert Van De Perre die Louis Bosteels opvolgde wegens beroepsbezigheden niet present zyn in de stoet. Hij wordt dan dit jaar vervangen door stoetleider ad interim de ezel van Laurent Buggenhout. Op zaterdag 27 wordt een kroegentocht gehouden begeleid door de Konink lijke Harmonie naar de 5 herbergen die Baardegem nog telt: «Faubourg» «Stantjes» «Ons Huis», «Vonck» en de Parochiale één of andere dag de grote massa te lokken. Sinds een vijftien tal jaren leeft de jaarmarktfolklore terug in de Faluintjesgemeente en wegens haar duidelijk fol kloristische inspiratie steunt de VW Faluintjes Broeck-De Wolf (Van Den Broekes), De Smet Petrus (Pruimes Pië), De Boeck-De Pauw (Arjet- tes), De Ridder-Ophal- vens Petrus (Narens), De Pauw-Van Oost Frans (Den Dikken), Van Der ARf(jr Êacrti tOT van Louis Fies door het dorp. volgende donderdag gaan de schoolpoo Aalst. Faubourgjaarmarkt. De sekretaris Jos De Loose ding van de Faubourgfeesten (Ih) zaal. Zoals trouwens ook graag deze levende onder- vorig jaar stappen reuzen neming van volkse uiting Pie, Melle en zoon Kamil- en levensblijheid, leken mee op in de stoet Het moet zowat 1887 ge en houdt «Marcel Fau- weest zijn, toen de bewo- bourg» de wacht aan de ners van de Dorpsstraat de kerk. Het komitee is ge- zogeheten «Faubourg- lukkig dat er terug twee jaarmarkt» hebben inge- nieuwe groepen inschre- richt. Oorspronkelijk lag ven voor de dinsdagstoet: het in de bedoeling het bij «Hoop in de Toekomst» een kleine dierenmarkt te dat de kostumering toont houden, enkel toeganke- voor «Dirk Verspecht» op lijk voor kinderen, die hun te voeren voor het 65-jarig mooiste dieren of aanwin- bestaan en «Troepken», sten op een wedstrijd kwa- De groepen zullen beoor- men tonen. Er was dus deeld worden door leden niet alleen belangstelling van het Aalsters feestko- voor konijnen of voor mitee en zullen worden honden en katten «die ondergebracht in de kate- gaarne ratten pakken», de gorieën folklore, praal en kinderen werden ook be- karnaval. dacht om de dikste pier, de grootste bromvlieg, Een eeuw Faubourgfeesten kort- en langharige vleder- te Baardegem muizen, kerk- en andere Ergens tussen Aalst en u'len. schildpadden. pui- Opwijk ligt Baardegem. ®en en noem maar op... Een rustig dorpje met am- Ook verschillende families per 2000 inwoners. Maar namen aan de wedstrijd Baardegem heeft er wel deel met hun beste stam- een handje van weg om op boekgeiten o.a. Van De en zijn staf bij de voorberei- Cruys (Vinnes). Maar zoals het immers vergaat, konden ook de stichters het daarbij niet laten. Daar stonden hun namen borg voor: Melle en Pië Pruim (welke later werden uitgebeeld als reuzen- paar), Henken Van Der Cruys, Kloefkapper en zijn zonen. Wiezeken, Heintje en Gust, Jean De Pauw, vermaarde bakgat- schutters, Louis Fies, dorpsmaalder en Sooi Schipper, beiden farceurs en beroemde leugenaars. Evenmin ontbrak de kruim van de neringdoe- nerij hierbij, waaronder uiteraard de cafébazen: Jan Den Destel met zijn verken, Alfons De Gols, Den Doef, bier zonder poef, Achiel van Stappen, gapen en tappen. En of er plezier werd gemaakt. Was het oorspronkelijk enkel een veewedstrijd, la ter hobbelde een versierde bloemen- en muziekwagen De traditie van Okkozjemerten zet zich door. De organiserende Persbond van Aalst is met de komende Okkozjemert van zaterdag 27 augustus al aan de veertiende editie toe. Telkens weer wordt het een gezellige bedoening waar «het volk» naartoe gezogen wordt als vliegen naar een pofje stroop. De siroop is hier samengesteld uit de zolder- en kelderspullcn en vermeende antikwitciten van Jef met de Pet en Mie met de Voorschoot aan. Een bedoening voor iedereen die geen kommcrciële oogmerken heeft en zyn overbodige spulletjes kwijt wil. Het teveel van de ene is hier dikwijls het gerief van de andere. Deze veertiende Okkozjemert heeft plaats in het Netwerkcentrum, De Ridder straat 28 te Aalst op zaterdag 27 augustus 1988, doorlopend van 8.30 u. tot 17 uur. Een dertig stands werden ter beschikking gesteld van diegenen die in de loop van de voorbije maanden inschreven. Bij kontrole van de inschrijvingen bleek echter dat er nog een beperkt aantal stands vrij is. Wie vlug is kan zijn deelname nog telefonisch aanvragen en/of bevestigen bij Frans Vanvolsem, Wellekensstraat 12, 9300 Aalst, tel. 053/77.66.30. Is het aantal volzet, dan komt men het eerst in aanmerking voor een plaats op de Okkozjemert van de laatste zaterdag van maart '89. Voor de Okkozjemert van augustus schreven mensen in uit Erembodcgem, Aalst. Haaltcrt, Nieuwerkerken, Hofstade en Teralfenc. De toegnag is gratis. LH Uit de oude doos Uit een oud programma noteren we: «Te 9 uren 's morgens, rondrit met versierde wa gens en fietsen, bereden door artisten, paarden en ponys met jockey's, ze bra's geleid door oma's, ezels bereden door kwe zels. Te 10 u. opkomst van boeren en dieren, koeien en stieren met driftige spieren, merries en heng sten vol vurige wensen, zeugen en beren die snor ken. geiten en bokken die gaarne knokken, ezels en ezelinnen die gaarne minnen...» Even vurig als de feeste lijkheden waren ook tal van uitnodigingen op de toenmalige affiches zoals... «Komt mannen en vrou wen met of zonder baar den, tieners met langhari ge lokken en mokken met korte pijprokken. Jeugd zingt en danst, vive l'a- mour zo lief met nen tip als nen boer... Ouden van dagen, mannen en dam men, denk niet aan kla gen, blijft nog niet stip. want het is met de goesting van Melle dat Pië nog wil. Laat ons bidden O Heer. verlos ons van de bokken met stank en ezels zonder verstand... Namens het feestcomité op voorhand dank...» De tweede adem Na de inzinking die ook Faubourg niet gespaard bleef herleefde Baarde gem. Het duurde tot 1970/ 71 toen Marcel Van Den Broeck samen met Pros en Jef Fies, Dolf Uytersprot, Albert De Boeck, Jef De Ridder, Jean Pots, Robert De Pauw, Marcel, Frans en Alfons De Gols, Remi Roggeman, Ward De Block en Raymond Van Der Borght de draad van weleer weer opnamen. Alleszins een welgevuld programma, telkens de laatste dinsdag van de maand augustus of begin september, met: rondrit door de gemeente door verschillende wijkgroe- pen, keuring van klein- en grootvee, kaarting en volksvermaak. De geest van de vroegere jaren zat er weer dik in De idee werd opnieuw op gevat, praalwagens in stoetvorm door het dorp te laten trekken. In elke straat of wijk werden plaatselijke comitees op gericht, die niet alleen de nodige fondsen verzamel den maar ook weken lang al hun vrije uurtjes spen deerden om van hun wa gen iets prachtigs te ma ken. Het resultaat kon men bewonderen. De ene wagen wel origineler dan de andere maar toch alles prachtig gekleurd en ver sierd. Vervolg op blz. 4 41' Jaarbeurs te Aalst Onder druilende regen afgewisseld met forse buien werd verleden zaterdagnamiddag achter de Koninklijke Harmonie Concordia et Docilitas Herdersem opgestapt van het stadhuis waar een akademische zitting plaatshad naar de Keizershallen waar de 41' Jaarbeurs door burgemeester Maurice De Kerpel na een toespraak van vice-voorzitter van de Vlaamse Exekutieve Louis Waltniel plaatsvond. De reeds 41' Jaarbeurs die de centrumstad Aalst organiseert om de vele producenten en handelaars de kans te bieden hun waar voor te stellen in een aangenaam kader aan een ruim hinterland dat alleszins het kwartmiljoen inwoners overtreft. De Jaarbeurs biedt de bezoeker bovendien ruime kans niet alleen tot lyfelyk kontakt met de verkoper maar ook tot valabele vergelyking met andere stands. Komt daarboven op dat niet alleen een aantal ge zellige verbruikersstands zijn ingeschakeld doch dat de bezoeker voor zijn 50 fr. inkomgeld ook elke avond gratis terecht kan op degelijke shows. Ten minste als hij tijdig komt want vanaf 21 u. is de toegangsprijs tot de show 200 fr. Tot en met maandag kan U nog terecht in de Kei zershallen telkens van 15 tot 21 u. Kinderen tot 12 jaar vergezeld van min stens 1 volwassene hebben vrije toegang en ook an ders-validen betalen niet. Het kommercieel gedeelte van de Keizershallen wordt gesloten te 21 u. en spektakelzaal en verbrui kersstands gaan dicht ui terlijk te 02 uur. Nieuw Revolutionaire wijzigin gen in de organisatie wa ren allerminst te verwach ten. De gehanteerde for mule met de shows waar van het effekt wel eens in twijfel werd getrokken hebben voorgoed burger recht gekregen. Toch zijn er vanzelfsprekend een aantal aanpassingen. Zo kwam er een verplaatsbare wand tussen de spektakel zaal en de rest. Zo werd het podium verplaatst en biedt een schuine opstel ling van tafels en stoelen meer zitgelegenheid. Zo kwam er ook valabele ak- kommodatie waar arties ten zich kunnen verkleden en bovendien zich te goed doen aan een warm stort bad. Zo ook werden de toegangen enigszins gewij zigd. De poort langs de kant van het Keizerlijk Plein blijft dicht en aan de kassa's komt U langs de zijgang naast de hallen of via de parking aan de Beekveldstraat. Nieuw is verder het feit Publiekstrekker dat de afgescheurde strookjes van de toegangs- Schepen voor Feestelijk- kaarten drie maal daags hellen Juliaan Vinck zullen worden geteld zodat noemt de Jaarbeurs de men steeds een juist idee «andere Aalst-Kermis» die zal hebben van het aantal zijn deugdelijkheid reeds die in zijn speeches mees tal drie elementen onder kent, beklemtoonde het ekonomisch belang van deze jaarbeurs zowel voor de kopers als voor de ver kopers. De gratis shows zijn het zout en het peper van de spijs die er de ge paste attraktiekracht aan verlenen. Deze spektakels noemt de burgemeester een aanvulling met popu lair entertainment van de kulturele hoogstandjes die De Werf ons biedt. Ten slotte wees spreker over Aalst. Blijkbaar zijn deze heren niet helemaal gerust in de goede afloop van de jaarbeurs. Daar is echter geen enkele reden toe (a) belangstellenden. De ÏO.OOO, 20.000', 30.000', 40,000', 45.000' en hope lijk ook de 50.000' bezoe ker zal telkens in de bloe men worden gezet. voldoende heeft bewezen. Het feit dat er verleden jaar zowat 50.000 bezoe kers zich meldden, dat er 157 exposanten op de Jaarbeurs hun beste been- Er is verder ook een jaar- tje voorzetten en dat er beursrebus. Vorig jaar was bovendien een lange dat een krutswoordraad- wachtlijst is aangelegd sel. Nu hangen stukjes re- spreekt voldoende voor bus te kijk aan een aantal het sukses dat dit jaarlijks stands. Wie die stuk voor eindezomerrendez-vous stuk kan «vertalen» en er geniet, een valabele, volledige zin mee kan maken en bovën- dien geluk heeft met de schiftingsvraag kan een aankoopbon van 10.000 fr. in de wacht slepen. Terug naar school Dit jaar geen gastland. Wel een centraal tenia in spelend op de aktualiteit. «Terug naar school». Men vindt er letterlijk alles wat maar enigszins kan te ma ken hebben met de her opening der scholen. Drie elementen Burgemeester De Kerpe! het belang van een akkom- modatie te hebben als de Keizershallen die ons door andere steden wel kan worden benijd. «Centrum steden staan vaak aan de klaagmuur omdat aan hun specifieke behoeften niet steeds ten volle wordt vol daan». Spreker wees er wel op dat hulp niet in hoofdzaak van buitenuit moet komen doch dat ini tiatieven liefst zelf worden genomen. Vervolg op blz. 4 Luc Legrand wint poster Luc Legrand uit de Biekorfstraat 58 te Aalst is de gelukkige winnaar van onze poster die zoals steeds werd getekend door de Aalsterse kunstenaar Her wig Van Holsbeeck. De uitreiking van de poster zal plaatsvinden op vrijdag 26 augustus om 19.00 uur in taverne 't Hofken, Gentsesteenweg 8 te Erpe.

De Voorpost | 1988 | | pagina 1