VVS afbeling Selalöt Elfde Kunst- en Ambachtenmarkt te Aalst Op het programma van de Vlaamse Vereniging voor Familiekunde - afdeling Aalst Tweedehandsbeurs te Hekelgem Opendeurdag bij de Aalsterse schutters Schaduwzijde van het Werkgelegenheidsagentschap De Voorpost - 26.8.1988 - 3 De V.V.F. opgericht in 1964, telt zo'n 3.000 leden verdeeld over 5 gouwen. De vereniging beschikt over zes diensten en zet zich in om het familieonderzoek in brede lagen van de bevolking te bevorderen. In Oost-Vlaande ren is de V.V.F. met zes lokale afdelingen aktief. Ook, sinds 1965, te Aalst... Alle leden van deze afdeling hebben maandelijks rendez vous in het Apostelken te Mijlbeek-Aalst. Tijdens het werkjaar 1988-89: op de eerste woensdag van de maand, telkens om 20 uur. V.V.F.-Aalst is alvast uit gegroeid tot een van de bloeiendste afdelingen van het ganse land. Ze heeft reeds heel wat aktiviteiten op haar aktief: Oud schrift onder de loep nemen (tweemaande lijks). Jaarlijks vijf voor drachten, gehouden door prominente figuren. Grote belangstelling verwierven deze van Dr. H. Van Ister- dael (ondervoorzitter van het Land van Aalst) op 3.12.86 over «Familie of geschiedenis» en deze van Dr. E. de Lelys (komman- dant o.r.) op 3.6.1987 over «Onze voorouders in de legers van Napoleon», met respektievelijk 75 en 70 aanwezigen. Uitwisselen van genea logische gegevens onder de leden. Geven van kursussen familiekunde voor be ginners (tweejaarlijks). Deelnemen aan ten toonstellingen (Vrije Tijdsbeurs. Instuif). Opzetten van archief- en snuffelnamiddagen. Geleide bezoeken (23.5.1987: seminarie Sek- tie Geschiedenis Fakulteit Letteren en Wijsbegeerte van de R.U.G. en 25 juni 1988: bezoek aan het Geo logisch Instituut van de Fakulteit voor Weten schappen van de R.U.G.). Geneologische hulp verlenen zoals: bronnenin- fo. studiepeilingen, ver werking van kwartier staten. Uitgeven van agenda (tweemaandelijks) en werkdokumenten. Een perfekte organisa tie door zeer veel toege- wijden van het 23ste natio naal V.V.F.-kongres, op zaterdag 23 en zondag 24 april 1988, in het Kultureel Centrum De Werf te Aalst. De zopas verschenen V.V.F.-agenda van deze Aalsterse afdeling (8e jaargang nr. 4, september- oktober 1988) boordevol genealogische info, nodigt de leden uit tot het bijwo nen van volgende aktivi teiten van het jaarpro gramma 1988-'89: Woensdag 7 september '88: Genealogisch vor mingsprogramma door de Heer André Braet, onder voorzitter V.V.F.-Aalst. Thema: Genealogieën: bronnenmateriaal en oud schrift. Woensdag 5 oktober '88: Voordracht over «Ou de en aktuele produkten van het Nationaal Geogra fisch Instiuut, nuttig voor de Familiekunde» door de Heer Willy Detailleur, E.a. geograaf. Hoofd van Dienst Verkoop, Kom- merciële Prospektie van het N.G.I. Woensdag 9 november '88: Genealogisch vor mingsprogramma. Thema: «Hoe familiekundig on derzoek in Groot-Aalst verrichten?» door de Heer Braet, auteur van «Het ge- slacht Van Nuffel uit de Faluintjes 1250-1988». Woensdag 7 december 1988: Voordracht over «Kalenders en tijdrekenin gen in de Middeleeuwen en de Franse tijd» door de Heer Marcel Cock, voor zitter V.V.F.-Geraards- bergen en bestuurslid van de Geschiedkundige Vere niging Het Land van Aalst. Woensdag 4 januari 1989: Genealogisch vor mingsprogramma. Thema: «Staten van Goed» door de Heer A. Braet, onder voorzitter V.V.F-Aalst. Woensdag 1 februari 1989: Genealogische snuf- felavond. Uitwisseling van gegevens. Iedere genea loog wordt vriendelijk ver zocht zijn dokumentatie mee te brengen alsook en kele familiekundige curiosa. Woensdag 1 maart 1989: Genealogisch vor mingsprogramma. Thema: «Land- en quoteboeken» door de Heer André Braet. Woensdag 5 april 1989: Voordracht over «Dr. Jan Lindemans, de vader van de Vlaamse familiekundi- gen» door de Heer Albert Clabots, erevoorzitter V.V.F.-Aalst. Woensdag 3 mei 1989: Voordracht over «Archief bronnen in West-Vlaande ren» door de Heer Roger Vergaerde. ondervoorzit ter V.V.F.-Brussel. Woensdag 7 juni 1989: Genealogisch vormings programma. Thema: «Leen- en renteboeken» door de Heer André Braet. Alle aktiviteiten gaan door in 't Apostelken. Apostel straat 1 te Aalst (nabij de kerk van Mijlbeek) tel kens te 20 uur. Tevens noteerden we graag volgende kontakta- dressen: Albert Clabots (ere voorzitter V.V.F.-Aalst), Bauwensplein 1 bus 6, 9300 Aalst. René Van Assche (voorzitter), Krijgshof 3 bus 277, 9330 Dender- monde. André Braet (onder voorzitter), Roomshof- straat 5, 9440 Erembode- gem (Ontleding van kwar tierstaten). Marcel Daelman (se- kretaris), Gaston De Schepperstraat 43, 9440 Erembodegem (Redaktie V.V.F.-Agenda). René Van de Voorde (penningmeester), Doc- toorstraat 20, 9390 Moor- sel-Aalst (V.V.F-Doku- mentenservice). Dirk Meert (bestuurs lid), Driesstraat 37A9390 Moorsel-Aalst (Verslag gever). Prosper De Sutter (be stuurslid), Merestraat 33, 9430 Nieuwerkerken- Aalst (Public Relation). Hun taak: aanzetten tot en bevorderen van persoon lijk genealogisch onder zoek. genealogen behulp zaam zijn door deskundige voorlichting, praktische genealogische hulp en dienstbetoon. Tot de prioriteiten van de ze plaatselijke V.V.F.-be- stuursploeg behoort het verder uitbouwen tot een bloeiende vereniging van degelijke en onderlegde familiekundigen die in we tenschappelijke kringen gewaardeerd wordt voor de historisch-gerichte be drijvigheid... (D.B.) Aalst. Arendprins Kris met zijn vrienden (a) Bloementapijt op Grote Markt Op zondag 11 september 1988 wordt reeds voor de 11de maal de jaarlijkse Kunst- en Ambachtsmarkt georganiseerd. Klein begonnen is deze markt in de loop der jaren uitgegroeid tot misschien wel de grootste soortgelijke manifestatie in Vlaanderen. Het geheel wordt op dezelfde w(jze opgezet als de voorgaande jaren met dit verschil dat tijdens hetzelfde weekeinde, i.s.m. de dienst Land- en Tuinbouw, op de Grote Markt een bloementapijt van reuze afmetingen (40 m x 20 m) zal te bewonderen zyn. Bovendien zal het bijzonder aangenaam vertoeven zyn op de binnenkoer van het Landhuis waar een by het decorum passende tuin zal aangelegd zyn. Reeds vanaf 10 uur Vanaf 10 uur in de voor middag kan je op de Grote Markt en de aanpalende straten (Kerkstraat, St. Martensplein, Oude Vis markt, Onderwijsstraat, De Coninckstraat, Molen straat en Rozemarijn straat) verkeersvrij wan delen. Op dit gesloten cir cuit vind je de deelnemers aan de ambachtsmarkt te rug. Hierbij houdt het wat verdoken gelegen Roze marijnstraatje de belofte in een erg aantrekkelijke aanblik te zullen bieden. Kijken en kopen Het kommerciële aspekt wordt zoveel mogelijk in toom gehouden omdat kij ken belangrijker is dan ko pen op deze ambachts markt. Wie dus een echte kunstsmid, tabakspinner, glasblazer, tapijtwever of kantkloster aan het werk wil zien en gelijk een origi neel kant- of schilderwerk je mee naar huis wil ne men, moet afzakken naar het stadscentrum. Spijs en drank zijn, zoals steeds hier te lande, goed vertegenwoordigd. Je kan allicht terecht op één van de vele caféterrasjes, maar wat gedacht van een boe- reboterham met verse gei tekaas, een hete ovenkoek met smout, een panne- koek op de Leuvense stoof, door te spoelen met een citroenjenever of een rabarber fruitwijntje? Een evenement zoals dit heeft zeker ook een edu- katieve waarde. Laat de zomer nog wat voortduren om in de eerste weken van het nieuwe schooljaar eens te zien welke ambachten vroeger «op de buiten» beoefend werden. Voormiddagaktiviteiten En dan het feestprogram ma. Zowat driehonderd wieleradepten zijn vroeg uit de veren vandaag. De konditie aangescherpt door een resem spierver- sterkende middelen zoals daar zijn eieren met spek, botermelk en havermout pap, gaan zij in het zadel voor de 10de fietstocht «Grenzen van Groot- Aalst». Vertrek op de Grote Markt om 9 uur. Ook om 11 uur begint op de eerste verdieping van het Cultureel Centrum een aperitiefkoncert gebracht door vier houten blaasin strumentmuzikanten op één rij. «Vier op een rij», C.C. de Werf 11 uur. Wie op deze dag in het kultureel centrum komt bezoekt vanzelfsprekend ook de tentoonstelling van Reinhoud, beeldend kun stenaar met internationale faam. De tentoonstelling loopt nog tot 25 sep tember. Klokslag 12 uur slaat stadsbeiaardier Pierre De Smedt hoog in de Belfort toren op de Beiaardklok- ken. Met de blote vuist gaat hij er tegenaan. Onze Vlaamse volksliederen schat dwarrelt neer over de Grote Markt. Het bloe mentapijt wordt er alleen maar mooier van. Marino Basso in aktie Helemaal passend in de sfeer weerklinken vanaf 14 uur in de Molenstraat de tonen van een straatorgel. Volks en pretentieloos. De grote toeloop kan be ginnen. Eveneens te 14 uur wordt de Grote Markt geteisterd door de Marino Basso vendclzwaaiers. Marino Basso, oud wielrenner, wereldkampioen op de weg in 1972, Italiaans ka- mekazesprinter, is hun stichtend voorbeeld van tomeloze emotie en eigen zinnigheid in rigoureuze stijl. Met blote navel wel te verstaan. Wie zich om 15 uur laat zakken naar de Oude Vis markt kan op de binnen koer van de Academie voor Schone Kunsten het optieden bijwonen van «Leprechaun». Een lepre chaun is een legendarisch Iers aardmannetje dat met het maken van schoenen (per stuk en niet per paar) de kost verdient en verzot is op muziek, dans, een goede pint en «practical jokes». Deze folkgroep brengt muziek uit Ierland. Schotland, Engeland en Bretagne. De deuren van de Acade mie en het Oud-Hospitaal staan bij deze gelegenheid wagenwijd open. Neem ook nog een kijkje in de beeldhouwklas of breng een bezoek aan het mu seum, oase van rust en stilte te midden van het feestgewoel. Muziek en amusement Om 16 uur plaatselijke tijd speelt op de Grote Markt de Westvlaamse Big Band met op het repertoire werk van Duke Ellington, Count Basie, Glenn Mil ler, Benny Goodman en melodieën uit My Fair La dy, Rhapsodie in blue. Les parapluies de Cherbourg en nog veel meer. West vlaamse Big Band, Grote Markt 16 uur. Op de buitengaanderij van het kultureel centrum volgt om 17 uur een optre den van Kamagurka en Herr Seele. De diepere zin van ons bestaan wordt door deze heren op hallu- cinante wijze bootgelegd. Huiveringwekkend maar volkomen duidelijk. Een pure aha-Erlebnis. In het genre amusement staan de Lazy City Street walkers om 18 uur klaar voor een heuse streetpara- de ouwe stijl. En nog is het niet gedaan. Tromgeroffel, groskès en bombardon kondigen het optreden aan van «La p'ti- te Fanfare» uit Quebec. Acrobatie, clownerieën en muziek zijn niet van de lucht. Straatcirkus op zijn best. En dan. Tot slot. Het spektakulaire hoogtepunt van de 11de Kunst- en Ambachtsmarkt. Om 22 uur, de duisternis is ingevallen, brengen Théatre Attrape, Théatre Eolien, Los Indianos To- nagual, Zig-Zag en la Compagnie Extrêmement Prétentieuse voor U «Le Feu du Dragon». Als op de Grote Markt de eerste vuurballen de lucht ingaan begint het fascine rende spel van duivelbe zweerders, heksensabbat, bongo's en maskers, lands knechten en buletas. Het tema van het schouw spel is de mythische strijd tussen St. Michiel, de dui vels en de Draak. Het be treft hier natuurlijk een teatrale Sint-Michiel: zijn rammelharnas en zijn tweehoornige helm geven trouwens meteen te den ken. St. Michiel geeft een demonstratie van zijn kun nen en zijn macht als hij door een troep geestige en spottende duivels wordt meegetroond in een ach tervolging doorheen de stad, op zoek naar de Draak. Een onwezenlijke stoet zet zich in beweging bij de gloed van bengaalse vuren en onder het gerof fel van de trommels. Er worden hinderlagen opge zet, de lucht is één kruit vat, er wordt onverschrok ken gestreden, vuurpijlen kleuren de nacht en de duivelse sarabande slin gert zich door de straten. Dan verschijnt de Draak. Er ontwikkelt zich een fantastisch gevecht met kleurrijke projektielen en schitterende vuurgensters. Natuurlijk wint Sint-Mi- chiel en jaagt de Draak op de vlucht. Maar hij komt terug en wie dan zal win nen weet niemand... LH De BGJG-afdeling He kelgem organiseert op zondag 18 september a.s. voor het eerst een Twee dehandsbeurs. De aktivi- teit heeft plaats in de grote zaal van het Jeugdhuis Sint-Benediktus van de abdij van Affligem te He kelgem. Kandidaat-verko- pers bellen zo vlug moge lijk naar mevr. Van Brempt-Vandevelde, tel.: 053/66.70.81 of schrijven naar B.G.J.G. Hekelgem, p.a. De Mattein 66 te 1790 Affligem. Een map met alle moge lijke informatie, algemene voorwaarden, inschrij vingsformulier, etiketten De Aalsterse schuttersgil de Sint-Joris organizeert op zondag 28 augustus een opendeurdag. Men kan dan van 9.00 tot 19.00 uur terecht in de lokalen aan de Termurenlaan 24 te Erembodegem. Het is een ideale gelegenheid om kennis te maken met vuur wapens of om er eens mee te schieten. Men kan de club steunen door aan te zitten aan een barbecue die er tussen 11.00 en 19.00 uur plaats heeft. Schuttersgilde Sint-Joris oefent op maandag, dins dag en donderdag van 19.30 tot 22.00 uur, op zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en zondag van 9.00 tot 12.00 uur. en nuttige tips ligt daar ter uwer beschikking. De tweedehandsbeurs be perkt zich niet tot speel goed, duurzaam kinder materiaal en kinderkledij. Ook boeken, platen, aller hande snuisterijen, huis- houdartikelen, zelfs meu bilair kunnen te koop wor den aangeboden. Gelieve echter tijdig in te schrij ven. Het aantal te verko pen waren en het aantal deelnemers zal tot een maximum worden beperkt wanneer het aanbod le groot wordt. Iedereen die wat te ver kopen heeft kan deelne men. Leden van de B.G.J.G. genieten uiter aard van gunstiger ver- koopsvoorwaarden. B.G.J.G. Hekelgem biedt hiermee aan de gezinnen de kans om een deel van het gespendeerde vakan tiegeld te rekupereren in een maand waarin alweer een heleboel geld moet worden uitgegeven aan schoolgerei en kleding voor de kinderen. Aalst. Ook de allerkleinsten waren present op de fuif en het eetfestijn van Arendprins Kris (a) Aalst. Op het eetfestijn van Arendprins Kris l zag het zwart van het volk (a) In een schrijven aan het stadsbestuur reageerde ACV-Aalst op de ge plande oprichting van een "werkgelegenheidsagent schap" geïnspireerd door het Aalsters Coördinatie comité voor Welzijnsbe leid. Gewezen werd daarbij op de gevaren die dergelij ke "alternatieve arbeids bemiddeling" kan mee brengen. Dat werklozen door op knappen van allerhande klusjes iets kunnen bijver dienen, aanziet het ACV als positief. Dat de vergoe ding slechts 160 uur be draagt. noemt het ACV ondermaats en uit sociaal standpunt gezien onaan vaardbaar. De lage kostprijs zal al licht aanzetten tot konkur- rentie ten opzichte van het gewoon arbeidscircuit als onder meer gezinshulp en schoonmaakdiensten Voor het ACV komt de werkloze in deze situatie in een nog meer ongunsti ge positie te staan dan de tewerkgestelde werkloze. Voor het ACV is deze nieuwe vorm van arbeids bemiddeling buiten de normale RVA-kanalen een aanzet tot politisering, vermits gekozen werd voor een v.z.w. of kom missie als beheersvorm, waarin de gemeenteraads- frakties vertegenwoordigd worden. Het ACV is dan ook van oordeel dat plaatselijke werkgelegenheidsagent schappen best niet gesti muleerd dienen te wor den. Toch gelooft ACV- Aalst in haar gebied waar dergelijke werkgelegen heidsagentschappen zou den ontstaan er aktief met mede te werken en in goe de banen te leiden om mis bruiken te voorkomen. (L.H.)

De Voorpost | 1988 | | pagina 3