Nieuwer kerken stelt werk van eigen bodem tentoon Tentoonstelling in het kultureel centrum Affligem M.M.T. speelt Claus' «Thuis» te Lebbeke Gratis naar aperitiefkoncert in hetVredeshuis Aalst aan de Costa del Sol Aktiviteiten in Netwerk Georges Steel in galerij 't Hof te Puttens Gratis naar AFRO-MANIA 14 - 2.9.1988 - De Voorpost LiNiA&l, vereniging ter bevordering van het cul turele leven te Nieuwerkerken organiseert voor de twaalfde maal een tentoonstelling met werk van kunstenaars van het eigen dorp. Dit jaar zijn dat Ferdy Parmentier met schilderijen en Marcel De Backer met keramiek. De tentoonstelling heeft plaats in het Oud Klooster, Molenstraat 1 te Nieuwerkerken. Vooropening op vrijdag 16 september te 20.30 u. met inleiding door schepen Floris De Win en er muzikaal omlijst door het Trio Van der Biest. De tentoonstelling is toe gankelijk op zaterdag 17 september van 16 tot 21 u., op zondag 18 van 10 tot 12 en van 15 tot 21 u. en op maandag 19 van 15 tot 21 Tijdens de vernissage voorstelling van het boek «Bonaventura Ghijsels, soldaat van Napolein in het 7e Linieregiment» door Ulric Van der Biest. Ferdy Parmener Westvlaming, woonachtig te Nieuwerkerken, Molen straat 37 te NK. Werkt te Brussel bij de R.T.T. Stelde reeds in september 84 met Annie Tas tentoon met hoofdzakelijk afbeeldin gen van vogels. De doeken die hij nu tentoon stelt zijn magisch realistisch getint, met invloeden van het sur realisme en science fiction. «Ik zoek niet het oog te strelen, niet door mijn on derwerpen, noch door de kleuren die uit hoofdzaak uit koude kleuren be staan». «Ik schilder omdat ik het graag doe. Schilderen is een tegengewicht voor mijn dagelijkse werk, het is voor mij de ontspanning na de inspanning van overdag.» «Ik volg geen modetrends, die toch maar een korte periode duren. Ik volg alleen mezelf, zoals ik ben, en mijn liefde voor de schilderkunst.» «Ik lv»fc wel respect voor de tech niek, want kunst is voor mij ook het beheersen van de materie». Tot daar enkele uitspraken van Ferdy Parmentier, die zijn werk typeren. Marcel De Backer Geboren te Wetteren in 1948. Is leraar aan het Sint-Jozefscollege te Aalst. Woont sinds 1976 in de Damstraat 46 te Nieuwer kerken. Heeft een oplei ding voor tekenen en schil deren genoten, nadien ke ramiek aan de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst Heeft zich vooral ge specialiseerd in keramiek. Behaalde volgende prijzen: 1982: selectie «Prijs Jo ris Minne» te Antwerpen (tekenkunst) 1983: Prijs «Noordstar- fonds». 1985: Prijs «Krediet bank» 1986: selectie «Beeld houwen en keramiek» te Sint-Niklaas 1987: keramiek aange kocht door de stad Aalst «Cultuur» 1988: keramiek aange boden aan Prins Albert bij diens bezoek aan de stad Aalst ter gelegenheid van de veertiendaagse van het Rode Kruis. Stelde reeds tentoon te Aalst, Affligem, Antwer pen, Brussel, Eeklo, Erpe- Mere, Lebbeke, Sint-Ni- klaas en Zottegem Tentoonstellingen in voor bereiding: 14 tot 30 okto ber te Zottegem, Galerij Diependaele en in decem ber 88 te Brussel in Galerij D.B. C., Kroon laan 188. De beelden die Marcel De Backer hier tentoon stelt zijn abstract-expressionis- tisch van aard en vallen op door technische gaafheid en persoonlijkheid van stijl. Ulric Van Der Biest: «Bo naventura Ghijsels, sol daat van Napoleon in het 7e linieregiment» Bonaventura Ghijsels was afkomstig uit Denderhou- tem, maar trouwde te NK en woonde er de rest van zijn leven op de wijk Edix- velde, waar hij een herberg openhield. Het werk is de neerslag van een ruimderzoek dat tot in het archief van het Groot Leger in het kasteel van Vincennes, (Parijs) leidde. Het bevat in bijlage ook een beschrijving van 257 soldaten en lotelingen uit de periode 1808-1814. Van de families Matthijs, De Kegel en Raes werd de genealogie in afzonderlij ke bijlage opgenomen Het boek telt 152 pagina's bevat talrijke illustraties en pentekeningen, evenals een algemeen register van persoonsnamen. Ulric Van der Biest publiceerde reeds vroeger zijn familiege schiedenis waarmee hij de prijs voor familiekunde van de provincie Oost- Vlaanderen won. LH J Zondag 4 september om 11 u. heeft in het Vredes- huis aan de Esplanadestraat te Aalst een apertief- i koncert plaats. Marnix Rubbrecht bespeelt er het orgel en Jean-Marie Heyman zal zorgen voor een 1 tentoonstelling bij de muziek. Op het programma j staan vooral klassieke muziek en evergreens 1 Vijf vrijkaarten liggen te wachten op lezers van «De Voorpost». De eerste vijf die zich melden op het adres «De Voorpost», Dr. De Moorstraat 6 te Aalst, mogen een kaartje mee naar huis nemen en kunnen zondagmiddag genieten van een mooi en aangenaam konccrt. Deze week in Netwerk verbeeldingswereld en het Vrijdag- 2.9.88: te 20 u. lejf?.van^f Amerikaanse Kwis Org. ploeg: Koes- Charles Bukows- koes. Toegang grlt.s Zaterdag 3.9.88: te 15 u. ««kowkis alter ego een Festival met Lethal Gospel dronkaard Me «agen (USA). Ripcord (UK). Poli- De op zichzelf reeds zo ty pische belfortcrypte kreeg er een supplementaire di mensie bij. Dit ter gelegen heid van de vernissage van de tentoonstelling van werken van de Spaanse schilder. Francisco Linares die een Ninovieter is geworden. Hij produceert gedegen amateurswerk en is ge boeid door de natuur en gespecialiseerd in por tretten. De uit Malaga aan de Costa del Sol afkomstige Fran cisco kreeg valabele assis tentie van een Flamenco ensemble dat luistert naar de naam «Yerba Guéna» en bestaat uit twee gitaristen, twee danseressen en twee zangers-dansers. Aalst leek een avond gelegen te zijn aan de Costa del Sol en wie ooit Andalousié be zocht werd er met aange name reminiscenties ver troeteld In het kultureel centrum kunstliefhebbers kwamen Affligem loopt vanaf zater- kijken naar deze tentoon- dag in alle zalen een ten- stelling. In het kultureel toonstelling "Europese centrum Affligem nemen kunstverdienste". En van 32 kunstenaars deel. Ze 24 september tot 9 oktober komen uit het hele land exposeert René Bauwens Het zijn Lisy Beuten uit er zijn werk. Heule, Marcel Bonnaerens Wat de eerste tentoon- uit Lovendegem, M. Bossi- stelling betreft, die wordt cart uit Libramont, Regine geopend op vrijdag 2 sep- Breeur uit Berg, Gaston tember en brengt een aan- De Meyer uit Gent, B, De- tal kunstenaars samen die riemaecker uit Schepdaal, behoren tot de Stichting Bruno Gonnella uit Bor- Europeae Kunstverdien- gerhout, Geo Dewael uit ste. De Stichting heeft zich Oostduinkerke, Frie Goe- tot doel gesteld ten dienste vaerts uit Deurne, Jenny te staan van de kunste- Knaepen uit Oostende, Le- naars uit onze gewesten en tranger uit Waregem, De- uit het buitenland en de nis Marteaux uit Brussel, ware kunst te bevorderen. Georges Mouchet uit Lo- Men hanteert een stren- verval, Leo Orban uit Se- ge selektie bij het aanwer- raing, Owczarek uit Tour- ven van nieuwe kunste- nai, Danny Persoons uit naarsleden wat leidt tot Geraardsbergen, Patricia een hoogstaande kwaliteit. Pluym uit Brugge, Rau- Elk jaar organiseert de cent uit Waver, Marcel Stichting Europese Kunst- Sailliez uit Somzee, Andrée verdienst een prestigeten- Schumacher uit Brussel, toonstelling in Koksijde, Jacques Stefanato uit telkens "nar aanleiding Charleroi, R. Treys uit van een kongres. Dit jaar Edegem, Chris Tordeurs exposeerden 96 gezellen uit Groot-Bijgaarden. M. hun werk en duizenden van de Kerkhove uit Kuur- ne, Jean Van den Broeck uit Sint-Agatha-Berchem, Frans Vanopdenbosch uit Brussel, Wim Verhelst uit Heverlee, W. Vermeersch uit Rekkem. Frans Vuye uit Heule, Gaston Van den Steen uit Brussel, Waha uit Luik en René Zimmer uit Florenville. Men kan deze tentoon stelling gaan bekijken vanaf 2 september tot en met 18 september zaterdag van 14.30 tot 20 uur en zondag van 11 tot 12 en van 14.30 tot 20 uur. Tij dens de weekdagen ook op aanvraag (053/66.70.25). René Bauwens Vanaf 24 september ex poseert dan René Bauwens in het kultureel centrum Hij studeerde aan het Sint- Lukasinstituut te Brussel waar hij het einddiploma plastische kunsten behaal de. Hij gaf er 26 jaar les als tekenleraar aan de juwe liers-avondschool. Sedert 1978 exposeert hij, soms alleen, soms in groepsver band. In 1980 behaalde hij in Werchter een eerste prijs bij het 700-jarig be staan van deze gemeente. In 1981 eindigde hij derde op de Molenprijskamp in Affligem en hij werd lau reaat van de Faluintjes- streek in 1983. Hij schilderde zowel in zijn geboortestreek de Kempen als in het Pajot- tenland, waar hij het meest aan het werk is. Bauwens schildert land schappen met kerkjes en hoeven. Daarin vindt hij de grootsheid van de stilte en de hartelijkheid van de eenvoud. Ook stillevens spreken hem sterk aan. In zijn werken speelt het licht een voorname rol. Deze tentoonstelling loopt tot 9 oktober en kan bezocht worden op zater dag van 14.30 tot 20.00 uur, op zondag van 11.00 tot 12 .00 en van 14 .30 tot 20.00 uur. Tijdens de weekends op afspraak. JM Heyman Ladies Circle 13 Dendermonde nodigt uit: Migranten Eigenlijk was deze aten toonstelling opgezet do de werkgroep «Migrq ten» die aanstuurt op op jg male integratie van nii Belgen doch meï behoi van de specifieke eigao Televo: heid van ieder. Een inden zonden daad niet makkelijk piTak - 18 jekt waarvan schept" 18 35 s Chris Borms zegt dat n< 25 1 op deze weg vele kilometjJjen 19 zijn af te leggenten - 20 1 In Aalst verblijven momezomers s' teel 149 Spanjaarden d 40 Spor nog hun Iberische nation1 ws - 2: liteit dragen doch in de i5 Coda en 3e generatie wonen I reeds honderden. Ze °p* ken ook Nederland meestal echter met ei heus «ajuinen-dialekt». De integratie moet geleido Nieuw lijk groeien. Ze mag niio Weest uitmonden in wederzijdpny's t bedreigingen doch mo?w® r verrijkend en bevruchteijg werken. |44 Mis *».5 Medii louche, verduisterde bars in downtown Los An geles hangt en keer op keer afgetroefd wordt door de cafébaas die hij voortdu rend uitdaagt. Er komt een vleugje hoopt in zijn troosteloos bestaan als hij tical Asylum (Scottland) surprise-act. Toegang 200 fr. Org. Smurfpunxcollectief. Openingsweekend Vrijdag 9 september te 20u20. nederlandstalige op zekere dag aan de tap- première van «L'Evasion» kast kennismaakt met door Abel Gordon. (2 in- Wanda (Faye Dunaway). ternationale theaterkomie- Het is hefde bij het eerste ken in een uiterst grappig glas. fysisch spektakelstuk!). «Barfly» is direkt, span- Toegang: 250 fr. - 200 fr. nend, pakkend en bij vla- (w leden). Reservatie gen ongehoord geestig aanbevolen. Barbet Schroeder, U.S.A. Het verhaal is eenvoudig: 1987, 99', kleur, een boef ontsnapt uit de Zondag 11 september te gevangenis. De stad in- 20u30. Toegang 100 fr.. vluchtend, schudt hij toe- leden. 50 fr. vallig z'n achtervolgers, de _T politie van zich If. Die Kwiasen m Netwerk nacht vindt hij onderdak In september zijn er nog 4 in de woning van een kwisavonden. vrouw die hij niet kent. Organiserende ploegen Abel Gordon (een Cana- 2.9 Koeskoes dees-Belgisch duo) creëren 16.9 Club 30 - Multiple samen komische stukken Choice sinds 1983. 23.9 Jonk Aad Voor de Nederlandse pre- 30.9 Kwistetweernie - mière van «L'Evasion» ko- waarna: prijsuitreiking, zen zij voor Centrum Net- De spanning stijgt stilaan, werk. Toegang: 250 fr. het plezier wordt er (hope- (kassa), 200 fr. (w. le- lijk) niet minder om en ie- den). Reservatie aanbevo- dereen is nog steeds wel len! kom als supporter of (stil- Zaterdag 10 September le) medekwisser te 20u30: Poëzieperfor- Toegang telkens gratis, mance door Johan Joos Aanvang steeds: 20 u. t.g.v. de Opening Tentoon- Qmes stelling «Katharsis» van Christ Michiels, Carlo Eg- "onoloog. germont, Dirk Bmeckman intngeiande vcrtol- Johan Joos in de Net- van Jan Declar werkgaierij. Toegang gra- De tentoonstelling .Ka- to mgekorte versie - tharsis. blijft verder open naar Atdst .Hugo Cteus en tot 18 oktober Jan Declen- pakten de dra- Zondag 11 september matische figuur van Maar te 2oïSo: Film in netwerk: R&1B a&n- «Barfly» van Barbet de strijdmakker van Jean- Schroeder, naar Charles dArc. V^r^kstschi^ Bukowski. Toegang: 100 Y® en reps8eur Hugo fr /leden 50 fr Clau8 18 Gllles 6611 tlJdloze Vooralle verdere inlichtin- nn gen en reservaties. 053- 78.89.81. «Barfly» is gebaseerd op de Alleen een akteur als Jan Decleir kan een figuur als Gilles ten tonele voeren!» Donderdag 22 september te 20u30 in CC de Werf. Toegang 350,-/280,- Org. Netwerk. Reservatie: enkel in Net werk, elke werkdag van 13 u. tot 17 u. Vanaf 10 9 ook elke avond (behalve di- woe), tussen 19 en 24 u. Netwerk, De Ridderstraat 28, te Aalst, tel. 053- 78.89.81. Gezien de grote interesse: reservatie noodzakelijk! Tentoonstelling Christ Michiels, Carlo Eg- germont, Dirk Braeck- man, Johan Joos «Ka tharsis» Bij Eggermont, Braeck- man. Joos en Michiels ii kunst de weergave van eei J zoektocht doorheen dj roes en de chaos van leven. 10 De™" Hij is een omzetting vai6"1®33 een wereldbeschouwing^1^^ Zij zoeken het drama op eij19 2, kwetsen zichzelf om d^ws 20 kern, de sleutel van ha blue geheim te ontdekken onafo Footlc wendbaar, gedreven trfbSeajt het Absolute. In scherpe kontras ten te kenen zij de hartstochtelij -jn ke tragiek en omgekeerd Galerij Netwerk: foto's- schilderijen en objekten jo Le 0 10 september tot 16 oktojbanime ber io Missi Opening: zaterdag 10 septrekkin tember te 20u30 met poe0 Tjer zieperformance van Johaij® Joos. Toegang gratis. extI LB31®*® 1 zoek was naar de Absolute Zuiverheid Ten voordele van hun sociale werking organi seert Ladies Circle 13 Dendermonde op maandag 26 september in zaal Ons Huis te Lebbeke een tea tervoorstelling van Hugo Claus' «Thuis» door het Mechels Miniatuur Teater. Een toegangs kaartje kost 200 BF. ste Belgische in 1967 ir Tienen. Ladies Circle 11 Dendermonde is, u had het al geraden, de 13' Ladies Circle in Bolgié ^weraop 12 november 1983 Doven de doopvont gehouden en Ladies Circle 13 Dendermonde «Ladies Circle» is een zus- ter-organisatie van de ser vice club «Ronde Tafel». De eerste werd opgericht in Engeland in 1930; de eer- Van 2 tot 25 september expo- zeert Georges Steel zijn wer ken in 't Hof te Puttens aan de Wichelsestraat 20-22 te Lede. Georges Steels is een Vlaming die zich in Granada heeft ge vestigd wat meteen een ver klaring is voor heel wat van zijn werken. Geregeld komt hij naar zijn vaderland over om er te expozeren. Steel is een leerling van Ge rard Hermans bij wie hij de lessen volgt aan het Sint-Lu- kasinstituut te Gent. Nadien volgde hij nog kursussen aan het Nationaal Hoger Instituut voor Schone Kunsten te Ant werpen. Hij is de zoon van de gekende kunstschilder Leo Steel. Georges Steel waagde zich ook aan het beeldhouwen en voor een van zijn werken kreeg hij zelfs de «Van l.er- iusprijs». Hij werkte onder meer in Ne derland. Zweden, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Liba non, Egypte, Turkije, Jorda nië, Syrië, Griekenland, Ma rokko, Italië, Portugal en Spanje waar hij zich uiteinde lijk zou vestigen Dat gebeurde in 1956 toen hij zich te Granada aan de voet van de Sacromonte, waar de zigeuners hun in de rotsen uitgehouwen huizen betrek ken en hijzelf tot in 1988 een typisch Spaans huis be woonde. De tentoonstelling iri 't Hof Tc Puttens is vrij toegankelijk op vrijdag van 19 tot 22 u. en op zaterdag, zondag en feest dagen van 14 tot 22 u. Frangoise Cloostermans werd de eerste voorzitter. Hoofdbedoeling van deze internationale vrouwen vereniging - en dus ook van de Dendermondse af deling ervan - is «friends hip servioe». Het eerste motto betekent: vriend schap bevorderen onder jonge vrouwen, binnen de lokale club maar ook met vrouwen in alle delen van de wereld. De tweede leuze «service» staat voor: hulp bieden door financiële bij stand zowel als door per soonlijke inzet. Zo gaat de opbrengst van o.m. de tea- tervoorstelling van 26 sep tember te Lebbeke naar de ze sociale werking. Een avondje teater met een goed doel! M.M.T. en «Thuis» van Hugo Claus Het Mechels Miniatuur Teater wil, naast hun «gro te» (met veel akteurs dus!) en ook «komische» stuk ken, ook nog wel eens een «tragisch» stuk op het re pertoire nemen In deze lijn ligt de keuze van «Thuis», het stuk van Claus uit 1975, dat het M.M.T begin 1988 op de planken zette in de eigen schouwburg en waarmee het dus nu in Lebbeke te gast is. Hoe zag het M M.T. dit stuk? - «Theo Vandaele, een ex-beenhouwer, en zijn vrouw Monique hebben de zorg op zich genomen van de zieke, seniele eigenares van het grote herenhuis waarin ze wonen. Met deze zorgen verwerven ze het vruchtgebruik van dit huis. Maar de Vandaeles en mevrouw Vergote kun nen het slecht met elkaar vinden. De intensieve zor gen die Vergote vraagt, wegen zwaar op him leven. Op een dag komt hun zoon Rik thuis. Die brengt zijn vriendin Sonja mee Een vrijgevochten, komplex- loos meisje dat als ver pleegster gewerkt heeft. Dit bezoek van de zoon aan een ontgoochelde vader en een verbitterde, eenzame moeder en een seniele pa tiënt, groeit uit tot een bi zarre komedie, waarin dood en seksualiteit innig verbonden zijn. Het leven gaat immers zijn gang en houdt geen rekening met de verlangens en de dro men van de kleine lieden... In dit stuk worstelt H. Claus met het komformis- me, de kloof tussen jong en oud, de burgerlijke mo raal, het fatsoen. Zoals in «Vrijdag», «Bruid in de morgen» toont hij dat ach ter het goede fatsoen heel wat frustraties, onuitge sproken dromen, mislukte levens, verlangen naar te derheid en kommunikatie liggen. «Thuis» zou toch een «nest» moeten zijn waar men koestert, lief heeft, elkaar begrijpt. Maar in Claus' «Thuis» heerst de stank van het bedorven nest. de vogels zijn gewond.» En de M M.T.-realisatie? - Onafgezien van het on waarschijnlijke verhaaltje van Claus (en hij dient nogal wat bokkesprongen en dei ex machina aan te wenden), slaagt het M M.T -personeel-van- dienst er slechts heel spo radisch in het tragische van de hele situatie aan vaardbaar te maken. Al wat maar enigszins aanlei ding zou kunnen geven tot een grijns of een lach van het pubhek wordt daarom te dik in de verf gezet Eer der een tragi-komedie Het tempo van de voorstelling ligt daarenboven niet bijs ter hoog zodat sommige scènes, dikwijls sleutel- konfrontaties, langdradig én dus vervelend worden Wij hopen dat het M.M.T. bij deze herneming ook wat aan de verstaanbaar heid van de dialogen werkt. Tuur De Weert regisseert Jaak Van Assche (Theo Vandaele), Tessy Moeren hout (zijn vrouw Moni que), Jos Geens (hun zoon Rik), Nora Tilley (diens liefje Sonja) en Heddie Suis (de seniele mevrouw Lena Vergote). Deze ga8tvoorstelling door het M.M.T. is een organi satie van Ladies Circle 13 Dendermonde. Te zien op maandag 26 september in zaal Ons Huis te Lebbeke om 20 uur. Toegangsprijs 200 BF. K> Vaka 15 Stop Lebbeke. Jos Geens. Nora Tilley, Jaak Van Assche en Tessv Moerenhout in «Thuis» van Hugo Claus. Aalst. De Mwenzo Afrika in aktie. (Ih) Zo U vandaag vrijdag nog telefoneert naar Jos Muylaert, Dorp 63 te 9392 Meldert-Aalst, telefoon 052-35.65 16 maakt u kans een toegangskaart voor twee personen op de kop te tikken voor Afro-Mania. U vraagt ze gewoon op bovenvermeld nummer aan en haalt de tickets dan af aan de balie morgen zaterdag 3 september. Het wordt een spetterende Afrikaanse dag met Mwenzo-Africa. Mwenzo-Africa is een jonge, professionele dans groep uit Zaïre die zich in 1982 heeft gevormd rond de choreografen Bilengo en Tamise Sura en ont staan is uit het Ballet National de Zaire. Ateliers en dansstage (14 u.) Nodiho is een Afrikaanse kombinatie van rituele dansen, muziek en zang. In deze dansopera probe ren twee dorpshoofden die lange tijd met elkaar in konflikt geleefd hebben, zich te verzoenen door hun kinderen in een huwelijk te verenigingen (20 u.). Afrikaanse openluchtfuif: Op het geroffel van de tam-tam kan je zelf de benen uitslaan samen met enkele dansartiesten van Mwenzo-Africa (22 u.) Ateliers, dansstage en Afrikaanse fuif zijn gratis. De dansopera, Nodiho, kost 350 fr In september kan je in De Werf ook terecht voor o.a: j Tentoonstelling Reinhoud D'Haese (19 aug.-25 sept.) Kunst- en ambachtsmarkt - zondag 11 sept. - vanaf 10 u. Death of a Salesman. Film van Dustin Hoffman. Dinsdag 13 september, 20 u. Sansunokawa. Reizend Volkstheater en Pantarei. Vrijdag 16 september, 20 u. Folkmuziek door Dulaman. Zaterdag 17 september, 20 u. Toots Thielemans en New Look Trio. Zondag 25 sept., 20 u. Informatie en reservaties: CC De Werf, Molenstraat 51. 9300 Aalst. Tel. 053-76.13.12.

De Voorpost | 1988 | | pagina 14