Het lied als verhiezingswapen in vorige eeuw Meer dan 500 deelnemers aan sportief weekend in Erpe-Mere 0 Superstar voor meisjes, triathlon voor jongens Luc De Smet, laatste burgemeester van Erpe overleden Bondskwis met Herman Van Molle te Burst De Voorpost-9.9.1988- 11 De verkiezingen in het algemeen en de gemeenteraadsver kiezingen in het bijzonder hebben altijd aan de basis gelegen om goedgelovige mensen in verschillende kampen te verdelen. Honderd jaar terug was de strijd echter bitsiger en minder beschaafd. Daarbij waren de doelstel lingen van een gans andere aard terwijl ook het verweer van de tegenstander op een andere manier gebeurde. Voor dit laatste werd vooral gebruik gemaakt van het markt- en straatlied dat in feite het wapen was van degene die zelfs niet mocht kiezen. Velen waren toen uitgesloten om te kiezen als gevolg van «het systeem» dat slechts de meest gegoeden en de intelligentia tot het stemhokje toeliet. Daarna, met de invoering van het nieuw kiesstelsel, werden de troeven door elkaar gegooid en de strijd beslecht tussen de enige twee partijen, met name de liberalen en de katolieken. Dit zou zo blijven tot op het ogenblik dat het kiesstelsel totaal veranderd werd en de man in de straat ook zijn zeg kreeg... de vrouw uit de straat zou wat langer moeten wachten vooraleer zij als politiek-volmondig aan bod kon komen. Dit werd allemaal niet zonder slag of stoot verwezenlijkt en zeker niet van vandaag op morgen want het duurde jaren vooraleer men zulke toegevingen deed en de gewone man inspraak kreeg in de engste zin van het woord. Vroeger, meer dan nu, werden talloze opstandige en hekelende teksten verspreid. Deze pamfletten klaagden feiten aan die anders nooit ter sprake kwamen en dergelij ke strijdliteratuur werd niet alleen een verweermiddel maar vooral gebruikt als propaganda om de eigen doelstel lingen te verdedigen. Op het einde van de vorige eeuw was het vooral de schoolstrijd en de onevenwichtigheid tussen Vlamingen en Walen die aan de kaak gesteld werden: op het eerste gezicht is er dus maar weinig veranderd. Ook andere zaken werden aangepakt maar dan toch in mindere mate. Bovendien waren de verkiezingen zelf zeer omslachtig. Enerzijds waren de kiezers verplicht naar een soms ver afgelegen plaats in hun distrikt te gaan en anderzijds was de wijze van stemmen minder eenvoudig dan nu want de kiezer moest wachten tot zijn naam afgeroepen werd om in het werkelijke kiesbureel toegelaten te worden. On geldigheid van kiesbrieven kwam maar zelden voor, waarschijnlijk door het volgend punt voorzien in de wetgeving: «Indien de kiezer zijnen stembrief kwam te bevlekken of te bevuilen, ofwel, indien hij op voorhand bevlekt of bevuild is geweest, en indien hij hem door een slecht geteekend kruiske, een schrab enz. kwam te vernie tigen, dan kan hij hem tegen eenen tweeden, eenen derden, of vierden stembrief bij den voorzitter verwis selen». Er waren niet uitsluitend de politieke pamfletten in de kiesstrijd want daarnaast had men de ontelbare liederen, aangepast aan de noden en de toestanden van de plaats waar ze gezongen werden. Ten allen tijde is de politiek gehekeld geworden en het lied was hierbij een der beste middelen. Het was trouwens het enige verweermiddel voor het gewone volk, dat zich geen ingewikkelde en lange pamfletten kon veroorloven of samenstellen en ze, in vele gevallen, zelfs niet konden lezen, het lied konden ze aanleren van de volkszanger, 's zondags na de mis of ergens op een marktplein. De liederteksten bevatten steeds een zee van waarheid en moesten de suggesties enigermate door onze politiekers gevolgd worden dan zou men enigszins een ander beeld hebben van ons huidige bestel. Dat men niet hoog oploopt met politieke beloften is het gevolg van leugenachtige uitspraken en omgekeerde resultaten. Dat men in vorige eeuw al, de politiekers als «huichelaars» beschouwde kan men onze kiezers van honderd jaar terug niet kwalijk nemen. Velen verdienen trouwens met een dergelijk lied vereerd te worden. Het liedje van de huichelaars Hoort; kiezers lief, er stijgt een kreet Waarbij dat elk te klagen weet Van kleine winst en zware lasten; En dat het voor den kleinen man, Gelijk 't nu gaat, niet anders kan Dat is onz' meening, brave gasten. Stemt ons dan voor de Kamer aan, En alles zal veel beter gaan; Want wij, wij kunnen dat doen keeren, Wij die verstaan da grieven goed, Waarover dat gij klagen moet En wat gij moogt voor recht begeeren. Wij schaffen dan de wetten af, Die 't oud bestuur tot heden gaf, Zoover ab zij u tegenspreken; We maken die naar uwen zin, En daar en zal voor 't broodgewin Geen letterken noch puntje ontbreken. Bij ons waar 't lastbetalen uit Geen enkel man zou nog een duit Aan een ontvanger moeten dragen; Er zou geen hoegenaamde last En dit en dat zijn toegepast, Ten ware ab 't volk hel zelf zou vragen. Voor ruim van tiende van de prijs, Zou 't volk van Londen naar Parijs, Gaan werken lijk naar onze steden; Het kreeg ook voor twee eens en half Een pint goe bier - en met die zalf Waar 't kwebteren al ver bestreden. Wij zouden allen eigenaar Voor honderd frank - 't hoogst - per hectaar Zijn beste gronden doen verpachten Zoo schoof men op de boerderij Ook al wat spaarbriefkens of zij En 't ware gedaan met boerenklachten. Iets dat wij ook nog zouden doen, 't Waar elk per dag een frank pensioen, Op zestigjaargen leeftijd geven, Kortom, elk zou op zijn gemak Met vreugd in 't hert, geld in den zak Gelijk een vbch in 't water leven. Ge vraagt van waar het komen moet, Maar voor die zaak b zoo geen spoed. Om reeds van nu daarvan te spreken; Dus kouten wij daar liever van Daarbij, niet doen die niemand kan Dat b toch geen beloften breken! Een eeuw geleden was vooral de schoolwet het grote twistpunt en werd door de katolieken, die van geen verandering wilden weten, als een «rouwwet» beschouwd. De geestelijkheid in 't algemeen verzette zich heftig en de bisschoppen in 't bijzonder, verklaarden dat «dit stelsel uit zijne natuur schadelijk is; dat de verspreiding begunstigt van 't ongeloof en der onverschilligheid; dat het een aanslag is tegen het geloof, tegen de godsvrucht en tegen de godsdienstige rechten des volks». De geestelijkheid, vooral dan de dorpspastoors, spoorden het volk aan om deze ongelukswet zoveel mogelijk te bestrijden en hun kinderen weg te houden uit de, wat zij noemde de openbare scholen, de verplichte lagere ge meentescholen nota bene. Het was een ongekende strijd in de tachtiger jaren met als inzet, de keuze van de school voor het kind. Ook de liederen stonden in het teken van deze schoolstrijd en het waren niet alleen de volkszangers die voor de verspreiding ervan zorgden, want ook dag- en weekbladen, meestal politiek geëngageerde, waren druk in het verweer met allerlei dichtsels. Een kind dat dus niet naar een katolieke school ging was dus een verloren ziel voor het hiernamaals zodat vooral deze snaar betokkeld werd en nu nog verwijst men naar deze periode van "de ziel van 't kind». Refr.Zij zullen haar niet hebben De schone ziel van 't kind, Zoolang men hier in Vlaanderen Een enkel Vlaming vindt! Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind Ondanks de hebe Ibten Van 't geusche schrikbewind! Zoolang Gods lieve zonne Op Vlaanderen nederblikt, Zoolang er in onz' gordel Een kop'ren penning blinkt. De hel b losgebroken De school b 't worstelperk Zij wil de ziel der kleinen Ontrukken aan Gods kerk! Wij, catholijke mannen Wij dulden nooit den roof, Wij zijn nog 't kroost der heiden Die stierven voor 't geloof. Laat 't geusgebroed maar komen Wij staan ten strijde gegord, Wij willen niet dat Vlaanderen Een nest van roovers wordt. Wij willen dat ons kinderen Getrouw aan kerk en God Geen nageb van ons doodskbt Geen aas zijn voor 't schavot. Wij willen 't leven derven Maar staan 't geloof niet af, Wij roepen nog bij 'l sterven En op den boord van 't graf, Ons kind'ren in geen scholen Waar 't krub niet meer en blinkt, Ons kind'ren in geen moordkuil Waar Gods woord nooit en klinkt! De tegenpartij verdedigde echter ook haar standpunt en sprak lovend over het onderwijs in de gemeenten, waar het kind nu eens echt «vrij» kon onderwezen worden. De aanhangers van de «staatsscholen» lieten zich niet onbe tuigd om hun doelstellingen uit te leggen en met klem te verdedigen, daarbij het onderwijs vanuit een ander ge zichtspunt te bekijken. Voor hen was de zogenaamde schoolkwestie, ondanks het jaarlijks budget van openbaar onderwijs met twee miljoen steeg, de enige oplossing en bovendien een verlossing voor het volk. Iedere kiezing, zowel voor de gemeente als voor het parlement, wordt gekenmerkt door een propaganda die er op gericht is het volk te overtuigen van de belangrijkheid van een of ander gewichtig voorval of verandering in ons bestel. Hierbij komt vooral tot uiting hoe alle partijen elkaar betichten van bedrieglijke praktijken, misleiding en schelmerijen. De politiek heeft zich in alle tijden geleend tot het samenstellen van opstandige teksten en hekeldichten die verspreid werden in de vorm van een lied. Vandaar dat de liederen met politieke inhoud zo talrijk zijn. Men wachtte trouwens nooit lang om te reageren bij eventuele aantij gingen. Onze Scholen Ze zijn voorbij, de diep verwenste tijden, Toen 't menschdom zuchtte in dwang en slaverij, Vooruit! Vooruit! na eeuwenlange strijden, De kennb b de zegepraal nabij. De kennb, ja, zij blijft ons heilig wapen In onze strijd voor waarheid en voor licht; Verderflijk zijn de scholen van de papen, In de onze leert men deugd en burgerplicht. Hoort gij dal lied, schijnheilig aangeheven, Zij zingen van de schoone ziel van 't kind. Wie voelt zijn hart niet verontwaardigd beven, Neen, niemand blijft hier voor de waarheid blind! Die zangers zelf bevlekten kleine schapen, Hun broerkens zijn een plaag voor onze jeugd, Wie stelt nog trouw in scholen van de papen? In de onze leert men de ware deugd. Gij moeders, gij, die voor uw kroost zoudt sterven, Gij vaders, die uwen zoon zoo bemint. Neen, laat hun hart en geest toch noch bederven. In de scholen waar men niets dan domheid vindt. Wat b op 't veld van 't bijgeloof te rapen. Waar men bestrijdt de vrijheid en het licht? Schuwt ab een pest de scholen van de papen, In de onze leert men deugd en burgerplicht. Ook verdrukking en oorlog gaven aanleiding tot opstan digheid en tot het uitgeven van geschriften waarin men zijn ontevredenheid en zelfs wrok kon uiten. De volkszan ger stak hier een handje toe want hij was de nieuwsdrager die zich ook op het politieke vlak waagde als er geen sankties aan verbonden waren. Voor de eerste keer organiseerden de sportraad, het gemeentebestuur, in samenwer king met Bloso een sportief weekend. Geen sinecure maar de belangstelling was buiten verwachting vermits meer dan 500 zowel individueel als in groep aan de verschillende sportdisciplines deelnamen. Ruim 350 aanwezigen waren getuige van een prijsuitreiking van prachtige trofeëen De opkomst belooft voor de volgende uitgave. Erpe-Mere is een sportieve gemeente en dat men zich niet b(j het klassiek model houdt bewijzen de minder beoefende sporten die er geleidelijk bestaanrecht krijgen. Voor de fietsrally, georga niseerd door WTC Octo pus en over een afstand naar keuze waren elf ver enigingen opgekomen en dit vertegenwoordigde maar liefst 169 deelne mers. De bond van jonge en gro te gezinnen van Aaigem stond in voor een wandel tocht over drie verschillen de afstanden en uiteinde lijk waren ook zij met 57 wandelaars aan de start... en de aankomst. Nog in Aaigem organiseerde de plaatselijke volleybalclub een tornooi voor recreatie- ploegen, op het dorps plein. 55 spelers, die tot zes ploegen behoorden le verden er slag en het was ex-Ajax Aaigem die als winnaar de trofee mocht ontvangen. In de gemeentelijke sport zaal leidde TTO een tafel- tennistornooi waaraan zo wel de jeugd, recreanten als gevorderden deelna men. Bij de twaalfjarigen waren B. Merlevede en D. Maesschalck de besten; in de reeks van 16 jaar was P. Creemers de beste voor P. Nijs; eerste recreant was A. De Paepe en tweede W. Van Delsen; bij de gevorderden won W. Heirman vóór G. Buyl. Ook hier waren 47 deelne mers maar toch oogstten de volksspelen en het boogschieten te Burst een groot sukses. In de eerste discipline waren er twaalf verenigingen met elk vier deelnemers en uiteindelijk ging de zege naar het zang koor Singhet Vroo» van Burst. Van de 36 boog schutters was E. De Win- ne het dichtst bij de roos. Wie niet bij een federatie ingeschreven was mocht petanquen naar hartelust bij de organiserende club van Erondegem. Van het totaal aantal ingeschreve nen (42) won M. Huyle- broeck bij de heren en I. Wijns bij de dames. De jeugd kon eveneens te recht bij Sortina Erpe voor een tennistornooi dat maar liefst 84 jongens en meisjes aantrok van min der dan 16 jaar. Ze wer den in verschillende kate- gorieën ingedeeld en van jong naar oud gaf dit de volgende uitslagen: P. Baeten en T. Van den Brulle, P. D'Haeger en D. Mestdagh, S. Raes en S. Mathias, P. Herremans en R. Geers, G. Van Holder en C. Meganck, N. Coo- man en I. Reygaerts. Het was werkelijk een ten- nishoogdag want naast het tornooi waren er ook ini- tiatielessen voor niet-ten- nissers en enkele demon stratiewedstrijden. Ten slotte was er nog een de monstratiewedstrijd van de basketbalclub Erpe- Mere tegen BC Zele, in de gemeentelijke sporthal aan de Sint-Bavoweg. Een sportgebeuren met 558 deelnemers mag werkelijk als een groot sukses be schouwd worden en is wel licht een optie voor de toe komst aangezien Erpe- Mere zoveel sportievelin- gen rijk is. Verdere Sport-is-tof-aktie Ook voor de volgende winter is er een sport is tof aktie, georganiseerd door de sportdienst van de ge meente. Alle aktiviteiten starten op 20 september a.s. Zo is er in eerste in stantie de Conditiegym- nastiek voor dames in de turnzaal van de gemeen teschool te Erpe. elke dinsdag van 20 tot 21 uur. De volledige sessie kost 250 fr. Om in de lenig heidsoefeningen te blijven is er recreatieve gymna stiek voor de derde leeftijd in de gemeentelijke sport zaal aan de Sint-Bavoweg te Mere en hiervoor be taalt men 200 fr. Wie wil leren zwemmen kan meegaan naar het Wa terhoentje te Hillegem voor tien lessen. Alles sa men zoals verzekering, toegang en onderricht kos ten 800 fr, ook vrije zwem mers kunnen mee en beta len 500 fr. Nog zwemmen, maar dan voor de allerkleinsten is er een cursus kleuterzwem- men eveneens van tien les- stonden. Voor dezelfde voorwaarden betalen ze 750 fr en begeleidende ou ders 500 fr. Vredefeesten in Sint-Niklaas. Een markiezin uit Lede op de Grote Markt (Iv) De Bond van Grote en Jonge Gezinnen afdeling Burst organiseert in sa menwerking met radio Groot-Haaltert en het ge meentebestuur, die de tro feeën aan de overwinnaars schenkt, op zaterdag 10 september 1988 zijn 6de Bondskwis. Zoals in het verleden worden de «de gens» gekruist in feestzaal Jeannine, Dorent te Burst, met start om 20 u. Iedereen die ouder is dan 14 jaar kan '■deelnemen. Wie in de selektieronde zoveel mogelijk vragen kan oplossen, komt zeker op het podium terecht. Wie minder geluk heeft, hoeft echter niet te wanho pen, want hij of zij kan nog vanuit de zaal mee doen, waar elk goed ant woord dan weer beloond wordt. En dan zijn er nog de vaardigheidsproeven Daar wordt meer afgela- chen dan nagedacht... Een uitstekende kwislei- der, een feilloos elektro nisch druksysteem én een kompetente jury zorgen voor het (h)eerlijk verloop. Voor slechts 60 fr. in voor verkoop (kinderen tot 14 jaar komen gratis) kan je meedingen voor de ge waarborgde prijzenpot van liefst 10.000 fr. Aan de zaal dient 80 fr. betaald te worden. De kaarten zijn te beko men bij alle bestuursleden en op het sekretariaat Krielhoek 32, Burst, tel. 053-62.50.64 Ruim sportaanbod voor scholen In overleg en rekening houdend met de suggesties van de deelnemende scholen werd voor dit schooljaar een ruim aanbod gepland op het vlak van de sport op school. Het aanbod werd dit jaar uitgebreid met onder meer een superstar voor de meisjes en een triathlon voor de jongens. Vorig schooljaar werden 159 jongens en meisjes ge huldigd voor het behalen van de interscholensport- kaart als verdienstelijke deelnemers aan verschil lende interscholensporten. Schepen Bourlon van de sport wil via de stedelijke sportdienst een optimale service verlenen aan de scholen en voorstellen vanuit de scholen zijn steeds bij hem welge- Met het overlijden van Luc De Smet verliest de deelge meente Erpe niet alleen z(jn laatste burgemeester maar ook een zeer volkse figuur die nauw betrokken was bij het verenigingsleven. Drukke bezigheden als zakenman konden hem niet beletten nog talrijke uren door te brengen b(j de fanfare of b(j een of andere sportvereni ging. Met z(jn heengaan zal geen einde komen aan het cultureel leven in Erpe maar toch zal hij b(j velen een grote leemte nalaten. Oud-burgemeester De maar toch verloor hij nooit Smet leidde een andel in het kontakt met de bevol- tweedehands legermate- king, meer bepaald met riaal die naderhand ver- het socio-cultureel leven vangen werd door een op zijn gemeente. Hij was handel in aanhangwagens trouwens aktief bestuurs lid van de voetbalclub Oranje Erpe en wielerclub Erpe Sportief. Daarnaast was hij ere-voorzitter van de fanfare Sint-Cecilia, ak tiviteiten die hem niet be letten om zich als hoofd van de gemeente verdien stelijk te maken. De poli tiek heeft hij geërfd van zijn vader die van 1947 tot 1967 burgemeester van Er pe was. Met de verkiezin gen van oktober 1970 waagde hij echter zijn kans en voor hem was het gunstig vermits hij zelf aan het hoofd van de gemeen te kwam. Hij had trou wens reeds lang belang stelling voor wat in zijn dorp gebeurde maar voor al de sport trok hem aan. Nochtans behoorde de bouw van een zwemdok niet tot zijn wensen. Dit verklaarde hij eens meer bepaald in verband met de sportinfrastruktuur te Er pe: «De sportinfrastruc tuur dient uitgebouwd in funktie van de bevolking. Nog een groot woord waar velen mee schermen is een sportstadion. Persoonlijk zie ik hierin geen miljoe- nenprojekt zoals sommige spreken van 50 tot 150 mil joen, want uiteindelijk zijn het de belastingsbeta lers die dit bedrag moeten terugbetalen. Wel denk ik aan een sportzaal, voor ie- deree toegankelijk, die echter geen tientallen mil joenen moet kosten om te voldoen aan de normale wensen van de sportbeoe fenaars». Dit is de reden waarom Luc De Smet steeds trachtte het haalba re te realiseren. Met de verkiezingen van 1976 werd oud-burge meester De Smet nog ge meenteraadslid maar werd met zijn CVP-partij in de oppositie gedrongen. Zes jaar nadien stelde hij zich geen kandidaat meer en verdween uit de lokale po litiek. JV komen. Via een uitgebreide en ge detailleerde programma brochure wil men de scho len beter informeren en ook motiveren. Om alles vlot te laten verlopen wordt gevraagd de in schrijvingsdata nauwkeu rig in de gaten te houden. Er is in de eerste plaats de interscholen-sportkaart zowel voor het lager als voor het middelbaar on derwijs, voor jongens en voor meisjes. Er zijn 4 kategorieen: lager onder wijs jongens met een skore van 6 punten waarvan 1 voor voetbal en miniho- ckey en 2 voor atletiek, veldlopen en zwemmen: lager onderwijs voor meis jes met een voorgestelde score van 5 punten (2 voor veldlopen, zwemmen en atletiek en 1 voor miniho- ckey). De jongens van het secundair onderwijs moe ten 4 punten halen. Zij kunnen kiezen uit tafelten nis, voetbal, veldloop, basketbal, zwemmen, vol leybal en triathlon, telkens goed voor 1 punt. De meisjes van het middel baar moeten een score van 3 punten halen en hebben de keuze uit tafeltennis, veldloop, superstar, bas ketbal, zwemmen en vol leybal. Elke sporttak is goed voor 1 punt. Bij het lager onderwijs wisten vo rig schooljaar 126 kinde ren de interscholensport- kaart te behalen, bij het secundair 30 leerlingen. Op 2 september wordt dan in de sporthal Denderdai een tafeltennistornooi georganizeerd. Miniemen (geboren in 1978-1979), kadetten (1974-1973) en scholieren (1972 en vroe- gei) kunnen er aan deelne men. Het tornooi wordt gespeeld met rechtstreek se uitschakeling en in schrijvingen moeten ge beuren vóór 14 septem ber bij de sportdienst van de stad. Op 19 oktober (voor de tweede graad) en om 26 oktober (voor de derde graad) wordt telkens om 13.00 uur in het sportcen trum Osbroek pupvoetbal goerganizeerd. Belangstel lende scholen kunnen tot 5 oktober inschrijven bij de sportdienst. (Ih)

De Voorpost | 1988 | | pagina 11