Mikis Theodorakis in première in Keizershallen Wat gaat Netwerk u bieden dit seizoen? Yolanda Suys Dekenijfeesten in Lede 14 - 9.9.1988 - De Voorpost Twintig jaar Mikisklub Aalst In of met Netwerk 2 okt. '88. Jozef Van Den Berg, De Pleisterplaats. Jozef Van Den Berg, begenadigd theatermaker, die ooit in Netwerk zijn debuut voor de regio maakte, komt op uitnodiging van het 11.11.11-komitee Hofstade twee maal in Aalst. Netwerk geeft technische en promotione le steun. 4 okt. '88. Norbert De Winne. Voorstelling van het nieuwe boek van Norbert De Winne, met «theatrale omkadering» door Pact-leden. Muziek 3 sept. *88, Lethal Gospel (USA), Ripcord (UK), Political Asylum (Scotland). 23 okt. '88, Smurfpunxfesti val 12 novemb. '88, benefietkoncert voor 11.11.11. met Jan V. (ex. Scooter). The Scabs. Kursussen L r nu/./-/ Aalst. Raymond van het Groenewoud was ook aanwezig op de benefietavond ten Tai Chi Chuan. Start op woensdag 7 sept. - 10 weken. Aalst. Druk overleg bij de bezoekers van de Hak benefiet in De Werf (a) voordele van het HAK centrum (a) Begeleider: André Vandekerckhove. In het kader van de viering «20 jaar Mikis Theodorakisklub» te Aalst brengt Mikis Theodorakis himself op vrijdag 14 oktober in de Keizershallen een uniek koncert. De artiest bleek verrast dat te Aalst een progressief ontmoetingscentrum bestaat dat reeds 20 jaar zijn naam draagt. Hij was dan ook te vinden voor een tournee in ons land met Aalst als première. Op 14 oktober wordt Mikis Theodorakis in de vooravond ontvangen in de Mikisklub waarna hij met zijn voltallig orkest met 23 uitvoerders een jubileumkoncert brengt in de Keizershallen te 20 u. stipt. Het wordt een gezamenlijke produktie van de Mikisklub, het stadsbestuur en het Dirk Martenskomitee. Een kulturele hoogdag in het verschiet. Kaarten kosten 900, 700 en 500 fr. Alle zijn ze genummerd. In voorverkoop kunnen kaarten bekomen worden in het Kuituurcentrum «De Werf», Molenstraat 51, 9300 Aalst, tel. 053/ 76.13.11 en in het Kon- taktcentrum Mikis Theo dorakis, Nieuwbeekstraat 35, 9300 Aalst, tel. 053/ 21.13.27. Kaarten worden alleen af geleverd tegen kontante betaling. De kaarten kunnen dan na betaling zelf worden afge haald of aangetekend toe gestuurd mits bijbetaling van 100 F voor de verzen dingskosten. Mikis Theodorakis in de branding Mikis Theodorakis werd geboren op 29 juli 1925 op het eiland Chios, maar brengt zijn jeugd door in verschillende provincie plaatsen. In 1952 wordt Theodora kis gearresteerd bij een de monstratie ter gelegen heid van de viering van het begin van de Onafhanke lijkheidsoorlog; in de ge vangenis wordt hij daar voor het eerst gemarteld. Daar komt hij in aanra king met het kommunis- me. Als hij vrijkomt, sluit hij zich aan bij het verzet. Theodorakis wordt lid van de EPOM, de jeugdbewe ging van de EAM, het Na tionaal Bevrijdingsfront. Tijdens de Griekse burger oorlog, in 1947, wordt Theodorakis tot tweemaal toe gearresteerd en gede porteerd naar Tkaria, een strafeiland, bij de Turkse kust. Aangezien hij zijn militai re dienstplicht nog niet vervuld had, werd Theodo rakis gedeporteerd naar het koncentratiekamp op het eiland Makronissos, een «herop voedingscen trum» voor burgers «be smet met het rode virus» In feite zijn de 30.000 geïn terneerden er gijzelaars van de regering, die bij de geringste aanleiding ware slachtingen aanricht on der de gevangenen. Theo dorakis weigert dienst te nemen in het leger. Na een hele dag gefolterd te zijn, wordt hij bewusteloos overgebracht naar een mi litair hospitaal bij Athene, waarheen stervende ge vangenen worden getrans porteerd. Einde 1949 ein digt de burgeroorlog met een zege voor de regering. Mikis, muriknai talent Ondanks zijn zwakke ge zondheid, veroorzaakt door martelingen en ont beringen tijdens zijn ge vangenschap, slaagt Theo dorakis in 1950 voor het eindexamen van het Atheens conservatorium. In 1954 trekt hij naar Pa rijs, naar het conservato rium, onder leiding van Eugène Bigot. Hij studeert ook bij René Leibowitz en bij Olivier Messiaen. Op het Jeugdfestival in Moskou ontvangt hij een gouden medaille voor zijn «Eerste Suite voor Orkest en Piano» In Londen oogst Theodora kis veel sukses met zijn balletmuziek Antigone», «De Geliefden van Teruel» en «De Lont in het Kruit». Hij zet ook de gedichten van Giannis Ritsos «Epita- phios» op muziek in 1958. De Epitaphios wordt enorm populair in Grie kenland: het onderdrukte volk ziet in de muziek een manier om zich te manifes teren. Theodorakis keert terug naar Griekenland, waar hij koncerten begint te geven. In oktober 1964 gaat het grote oratorium «Axion esti» in première, en in december van hetzelf de jaar wordt Theodorakis met de dood bedreigd door de KKK (Ku-Klux-Klan) Papandreou wordt door koning Konstantijn ont slagen. Daarop volgen fel le politieke demonstraties, gesteund door de Lambra- kidisten, wiens effektieve kracht groter wordt. Theo dorakis is plots voorzitter geworden van de grootste politieke organisatie in Griekenland. De Lambra- kidisten verrichten poli tiek en sociaal werk, maar verscheidene van hun ge bouwen worden opgebla zen. Achter deze aansla gen blijken de politie en de plaatselijke gendarmerie te zitten. Na de nieruwjaarsbood- schap van de koning op 1 januari 1966, waarin deze de kommunisten verant woordelijk stelt voor de po litieke agitatie, wordt de muziek van Theodorakis verboden op de staatsom roep. Dit doet de verkoop van zijn grammofoonpla ten verdubbelen. De vak bonden organiseren Theo- dorakis-koncerten, die ein digen in politieke demon straties. In de gevangenis 21 april 1967: Staatsgreep door de officier van de Ge heime Dienst George Papa- dopoulos, en enkele van zijn collega's-kolonels. De staat van beleg wordt afge kondigd, duizenden wor den gearresteerd en naar de strafeilanden gedepor teerd. Theodorakis duikt onder. Voor de staatsgreep heeft de junta het NATO- plan «Prometheus» uitge voerd (d.i. mobilisatie te gen de binnenlandse vijand in geval van een buitenlands konflikt). De samenwerking tussen de junta en het hoofdkwartier van de NATO wordt abso luut. Op 1 juni wordt de muziek van Theodorakis verboden, en op 21 augus tus wordt hij gearresteerd. In de gevangenis begint Theodorakis een honger staking. In januari wordt hij «vrijgelaten met be perkte bewegingsvrij heid». In augustus wordt hij met zijn gezin overge bracht naar een bergdorp in de Peloponnesus, Zatou- na. In april 1970 wordt Theodorakis opgenomen in het gevangenishospi taal. Door tussenkomst van de Franse politicus Jean-Jacques Servan- Schreiber wordt de erg verzwakte Theodorakis op 13 april 1970 vrijgelaten. Hij vestigt zich nu in Parijs. Herwonnen vrijheid In de daaropvolgende maanden bezoekt hij Joe goslavië, Italië, West- Duitsland, Roemenië, Mos kou, maar krijgt geen vi sum voor de USA. In deze periode wordt Maria Fa- rantouri de zangeres van zijn ensemble. Hij geeft veel koncerten in en rond Parijs. Ook Israël bezoekt hij. In de zomer van 1972 haat Theodorakis op toer- nee door Zuid-Amerika en gaat de Canto General op tekst van Pablo Neruda, in première «Achttien Liedjes uit het Verbitterd Vaderland» op tekst van Giannis Ritsos gaan in Londen in premiè re in januari 1973. Bij zijn terugkeer naar Griekenland na de val van de diktatuur in 1974, oogst Theodorakis grote suksessen met zijn over- winning8koncerten. Hij werd parlementslid voor de kommunistische partij, maar dan kwam langza merhand de ommekeer: Theodorakis werd aange vallen, zowel van links als van rechts. In 1986 nam hij ontslag als lid van het Griekse parlement. Naar eigen zeggen gebruikt hij zijn «herwonnen vrijheid» voor zijn muziek en zijn koncerten en kan hij zich opnieuw politiek engage ren, zonder dat hij nog «meedraait in de politieke mallemolen» Voornaamste werken Orkest: Oidipus Tyrannus (1946), Suite n° 1 voor pia no en orkest (1954), Suite n° 2 (1956). Film: Phaedra (1960), Elektra (1962), Zorba de Griek (1064), De Trojaanse Vrouwen (1969), Z (1969). Oratoria: Axion esti, Epi- phania Averoff (1968), Canto General (1972), Liederencycli: Epitafios, Liederen uit Zatouna, Mauthau8encyclus (1965), Achttien Liedjes uit het Verbitterde Vaderland. Geschriften: Voor een Griekse Muziek (1961) Verzetsdagboek (1971) Muziek voor de Massa (1972). LH Nog geen koördinatie met De Werf Naast de program matie van cultureel centrum De Werf is er o.a. ook die van het onafhankelijk socio-kultureel centrum Netwerk in de De Ridderstraat 51, te 9300 Aalst. We schreven wel duidelijk «naast» want blijkbaar is het tot hiertoe nog tot geen onderlinge koördinatie, laat staan samenwerking gekomen. Hierbij wat reeds in de planning voor het komend seizoen werd opgenomen. Theater Eigen aanbod. 9 sept. '88, Abel Gordon, L'Evasion. Twee internationale theaterkomieken in uiterst grappig en fysisch spektakelstuk. Nederlandstalige première! 22 sept. '88, Jan Decleir. Gillis!. Deze boeiende mono loog, in een intrigerende vertolking van Jan Decleir, komt nog éénmaal - in een door Hugo Claus herwerkte en iets ingekorte versie - naar Aalst. 18-19 okt. '88, Maria Natale, Zielsverduistering. Op het jongste Moderne Dance Festival «De Beweeging in Antwerpen» kon Maria Natale voor het eerst haar eigen solo-creatie tonen. De kritiek was lovend, maar merkte ook een aantal tekortkomingen en aarzelingen op. 21 okt. '88, Freddy Show Company, A us Teufel komm Raus. De bekendste - én beste - Duitse cabaretgroep, voor het eerst in België. 29 okt. '88, Peeters Angst, Het beest in de Mens. Dit eigenzinnige duo - bekend van rockgroep Aroma di Amore - begeeft zich op het pakijs van het hedendaags muziektheater. 6 mei '88. De Tijd, Decadence. De meest beloftevolle Vlaamse theatergroep, in een regie van Dora Van Der Groen en met een vormgeving speciaal ontworpen voor kleinere intiemere theaterzalen. Buikdansen. Start op maandag 3 okt. - 10 lessen. Begeleidster: Aziza. Met open ogen. Start op maandag 17 okt. 6 weken. Film is een leuk en geliefd tijdverdrijf, vooral bij jongeren. T V. is de voornaamste overbrenger van infor matie geworden. V.Z.W. Recht. Start op woensdag 9 november. Volgende kursussen komen nog aan bod: Afrikaanse dansen Latijns Amerikaans dansen Grime Geschiedenis van de rockmuziek Geschiedenis van het anarchisme Vegetarisch koken Coöperatieven Film 11 sept. '88, Barfly. Barbet Schroeder, USA, 1987, 99', kleur 16 okt. '88. Kinderhuwelijk. Huang Jianzhong, China, 110', kleur. Verder: The Year of the Dragon SI am Dance Noce en Galilee Au revoir les enfants Welcome in Vienna Galerij m oont 1 r nlrt. 'Rfl Kat.hamis Schilderijen, beeld houwwerken en foto's van: Dirk Braeckman, Carlo Eggermont en Christ Michiels. Opening: poëzie-performance van Johan Joos. 22 okt. tot 27 nov. '88 Ignace De Vos. Schilderijen 3 dec. '88 tot 8 jan. '89. Jan Paul Schietekat. Objekten. En verder De Wakkere Burger. Netwerk werkt mee in het projekt De Wakkere Burger rond de gemeenteverkiezingen. 19 sept. '88 (C.C. De Werf). Aalsterse Beloften, 9 okt. '88 (C.C. De Werf), Verkiezingsnacht. Okkozjemerten. Er zijn twee okkozjemerten i.s.m. de pers- bond 27 sept. '88 en 25 maart '89 Kwis. De kwisreeks loopt nog tot 30 september. De start van de volgende reeks: eind mei '89. Boekenbeurs. De boekenbeurs blijft het grote projekt voor december, in een samenwerkingsverband met een aantal Aalsterse verenigingen. 16 tot 19 dec. '88. Colloquium rond vrijwilligerswerk. Georganiseerd door Netwerk i.s.m. Regio '86, (samenwerkingsverband cul turele verenigingen Zuid-Oost Vlaanderen) en D.P.K.W. op 19 november. Jeugd Muziek. Brengt dit seizoen klassieke school- concerten in Netwerk. B.G.J.G. Aalst. 24 sept. -88: kindernamiddag. 15 okt. '88: Tweedehandsbeurs kinderkleding. Karnaval. Karnaval blijft ook in Netwerk een klas sieker. Nieuwjaarsnachtfuif. Op l januari '89. Uiteraard In de Kasteeldreef te Lede hebben weer de dekenij feesten plaats. Dat wil zeg gen dat er van 9 tot en met 13 september een heleboel aktiviteiten worden geor- ganizeerd die een breed publiek zullen kunnen be komen. Vrijdag 9 septem ber wordt er om 20 uur voor de zevende keer een grote dekenijbelotting georganizeerd in café Volkskring met liefst 3.000 fr. vooruit en de inleg die 50 fr. per deelnemer be draagt. Zaterdag 10 sep tember heeft om 14 uur de openingsreceptie plaats, waarna er een optreden volgt van de Molenberger Blaaskapelle, een kinder- markt en ruilbeurs voor kinderen van 5 tot 15 jaar in de Achterste Dreef. Discobar Smach is ook van de partij en voor de kinde ren is er een circusani- meerstand. Om 17 uur kan men gaan kijken en luiste ren naar «les Amis de Jean» in het gelegenheids café «Achterste Dreef». Zondag 11 september be ginnen de feestelijkheden om 10 uur met een brade rie en de kindermolen. Om 10.30 uur is er een kinderjogging waarvoor de inschrijvingen plaats vinden in café De Volks kring. Om 15 uur is er een optreden van de Leeds Groep de biet en zorgt Pepijn voor straatanima tie. De Kon. Harmonie Sint-Cecilia brengt om 17 uur een koncert en om 19 uur draait discobar Smach weer op volle toeren. Maandag 12 september om 10 uur is er een eucha ristieviering voor de over ledenen van de Kas teeldreef. Om 14 uur wordt de braderie geopend en om 18 uur volgt er opnieuw muziek in overvloed. Om 19.30 uur is de zesde dekenijjog- ging de «Acht van Lede». Dinsdag 13 september om 9.30 ur opening van de braderie Monografie over opmerkelijke Meer se vrouw Zeventiende Antiekbeurs springlevend Zopas verscheen in de reeks «bijzondere publika- ties» van de heemkundige kring van Erpe-Mere een monografie over een opmerkelijke Meerse vrouw: «Yolanda Suys - profiel van een Vlaamse vrouw». haar collega's trad ze op ais ijverige en zorgende syndicale afgevaardigde op wie nooit iemand vruch teloos beroep deed. Intussen ontplooide Yolan da Suys zich ook als Vlaams-bewuste vrouw, zowel binnen als buiten de school. Ze lag mede aan de basis van het ontstaan en de ontwikkeling van de ABN-aktie, een beweging die het gebruik van het Algemeen Beschaafd Ne derlands propageerde bij de schoolgaande jeugd. Haar Vlaams bewustzijn manifesteerde zich ook in haar aktiviteiten in Jong- Davidsfonds en Davids- fonds-Mere. Van haar vader erfde Yo landa tevens de interesse voor volks-, heem- en fami- Het boekje werd samenge steld door haar zuster Mia- Lutgardis en uitgegeven naar aanleiding van de vijfde verjaardag van het overlijden van deze merk waardige figuur. Yolanda Suys werd gebo ren in een onderwijzers gezin in 1916 en kreeg toen nog uitzonderlijk een opleiding als regentes wetenschappen. Menig Meers meisje leerde «juf frouw Yolanda» kennen als lerares wis- en natuur kunde in het Sint-Jozefsin stituut tussen 1943 en 1973. Dezelfde school heeft ze, samen met E.Z. Gabriëlle Mornie, helpen uitbouwen van .een kleine dorps-beroepsschool tot een middelbare school met tal van afdelingen. Voor liekunde, bedrijvigheden die ze jarenlang met ple zier beoefende Als bestuurslid van de heemkundige kring hield ze zich gedurende 24 jaar bezig met de studie van volkse gebruiken, volks verhalen, het Meerse dia- lekt en tal van andere on derwerpen. Dit alles maakte de mono grafie over Yolanda Suys meer dan het lezen waard. Het boek wordt voorge steld in het Hof ten Dale te Mere op 9.9.88 om 20 u. door E.Z. Hadewijch (Josée Van Cauter). De voorstel ling wordt opgeluisterd door het koor Cantate Do mino onder leiding van E.H. Michael Ghijs. De publikatie is nadien nog te verkrijgen bij de auteur (Bergstraat 2 te Me re) of bij de heemkundige kring. Kostprijs: 200 fr. Op vrijdag 9 september gaat vanaf 20 u. in «'t Apostelken» de reeds 17de Antiekbeurs van start die voor het publiek toegankelijk blijft op za terdag 10 september van 14 tot 22 u., op zondag 11 doorlopend van 10 tot 22 u. en op maandag 12 van 14 tot 22 u. Elf valabele exposanten stellen er ten toon. Een paar die er reeds 17 keer bij waren wat getuigt voor de deug delijkheid van de organi satie. Een aantal die er vanaf hun eerste deelname trouw aan bleven en ook een paar nieuwelingen. Mensen uit Aalst, Lede, Erpe-Mere, Wambeek, Impe en Oudegem, maar ook uit Zele, Melle, Me- relbeke, Deerlijk cn Ant werpen Guy Ghesquière van KO- SI (Kuituur, Ontspanning, Sport en Inspraak) schet ste de evolutie van deze Antiekbeurs van wie het sukses steeds crescendo blijft gaan. 17 jaar terug werd er mede gestart onder impuls van de toenmalige medepas toor te Mijlbeek Jos De Rouck, geassisteerd door Frans Van Geert. Er werd bescheiden van wal gesto ken met vijf exposanten doch dat aantal groeide geleidelijk. Tijdens de 10de editie waren er 15 doch het ligt allerminst in de bedoeling van de orga nisatoren er een masto dont-beurs van te maken. Er wordt inderdaad eerder gestreefd naar kansen voor mensen uit eigen streek. Een troef is alles zins dat de beurs zich slechts over één weekend spreidt en dat de aktivitei ten daardoor gekoncen- treerd en dan ook eenvou diger worden. KOSI gaat er verder prat op van geen enkele instan tie afhankelijk te zijn en alleen te laten deelnemen hen die degelijke artikelen aan aanvaardbare prijs weten te brengen. Troef kontakt mogelijk is en ko- Prondelmarkt blijft verder het feit dat er pers niet in de veelheid ten 0 20„dag 18 sepIember geen enkel toegangsgeld onder gaan. Dat er dit jaar vol t dan aan A te] de wordt gevraagd wetende drie nieuwe die op de prondeibeurs waar u de dat kijken vaak doet ko- wachtlijst stonden konden ^ele ^een kan pen. Tenslotte wil KOSI worden ingeschakeld een beurs organiseren toont de leefbaarheid van waarbij vlot persoonlijk deze Antiekbeurs. Aalst. Aan het HAK wordt momenteel druk gewerkt (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 14