■Na «Jagers» permanente bewoners te Aalst veie eeuwen terug De overval in de stedelijke zwemkom Stevent KNOK af op de eindzege in Netwerkkwis? Liberale Jongerenraad: Hopen op werkgroep Paula D'Hondt Uit de Gemeenteraad Er komt openbare verlichting in de Kaltstraat De Aalsterse zwemkom is 50,03 m. lang Kontroleer zelf de kwaliteit van uw viswater De Voorpost - 9.9.1988 - 3 ||j Vondsten te Aalst uit de voorhistorie II Tijdens graafwerken in de Aalsterse Pontstraat vond een I werkgtoep onder leiding van archeologen Maraix Pie- 1 ters en Walter De Swaef van de Aalsterse Vereniging J voor Archeologie merkwaardige «stukken» die er op I wijzen dat er op het gebied dat nu Aalst heet reeds I mensen zouden hebben geleefd tot 3000 jaar voor I Christus. Eerder ontdekte Dirk Callebaut reeds silexste- I oen in de buurt van het Oud-Hospitaal. (lh)\ De vondsten werden ge daan na een tip door Jo- han Van Lierde, een gede gen antiquair-restaurateur die morgen zaterdag pre sent is, maar dat dan in zijn beroepsverband, op de Antiekbeurs in 't Apo stelken. Johan Van Lierde die zijn vaste stek heeft in de Zon- nestraat heeft inderdaad in de Pontstraat panden aan gekocht en wilde dan ook graag vernemen of deze zal dan niet onderkelderd zijn. Een gedroomd werk terrein voor archeologen vermits de Pontstraat al leszins reeds sinds de 13e eeuw binnen de stadsmu ren van Aalst ligt en hier uit interessante aanwijzi- gingen konden komen. Jo han Van Lierde, zelf als licentiaat in dergelijke ma terie fel geïnteresseerd, gaf hen bij hun werkzaamhe den carte blanche. Reeds in de eerste fase van de opgravingen werden re stanten uit diverse perio des aangetroffen. De oud ste ervan gaan terug tot de préhistorie. In een onderste laag met zandleem werden werktui gen in vuursteen aange troffen zoals reeds het ge val aan het Oud-Hospi taal. De in de Pontstraat aange troffen stukken van een keramiek kommetje zou den dateren uit de ijzer tijd, 3000 tot 50 jaar voor Christus. Dat er werktui gen en vaten allerhande werden ontdekt wijst er op dat er reeds menselijke be drijvigheid heerste. Opvallend bleek wel dat er weinig of niets gevonden werd dat herinnert aan de Romeinse periode. Aalst was wellicht in die tijd wei nig belangrijk. Alleen een gevonden amfoor bij de Dender en een munt in het Osbroek verwijzen naar de Romeinse periode. De zowat door Dirk Calle baut ontdekte vuurstenen zouden 10.000 jaar oud zijn maar behoorden wel licht aan jagers die wegens hun zwervend bestaan minder nood hadden aan vaten. De nu gevonden scherven en keukengerei wijzen dan wél op een meer permanente bewo ning. Middeleeuwen De verdere vondsten zijn van meer recente datum en stammen uit de Midde leeuwen. Wat Johan Van Liede ge dacht had werd bewaar heid. Er werden tijdens graafwerken inderdaad el ders «ontdekt» met een bodem van aangestampte aarde. Van de zijmuren opgetrokken in baksteen bleven 13 lagen quasi on gedeerd. Maar was de kel der er een van steen, het eropstaande huis was ver vaardigd uit hout. Een pakket houtskool en ge bakken leem zou verwij zen naar een afgebrande woning. Waarna de kelder gewoon met allerhande puin zou gevuld zijn. De archeologenploeg haalde onder meer een intakte pan met steel boven en stukken van een met den- neboommotief versierde vuurklok. Gevonden beendermeel, kan, na on derzoek in de Rijksuniver siteit van Gent, plausibele aanwijzingen geven over het consumeren van vlees tijdens deze periode. «Spijtig genoeg gingen door grondwerken of nieuwbouw reeds talrijke potentiële vindplaatsen verloren» stelde het team dat verder bestaat uit Di- dier De Lombaert, Luc Van Gysegem, Erik Wou ters, Peter Geubels, Tim Hutsebaut en Mark Meganck. De resultaten van deze op zoekingen ziet u volgend jaar tijdens een door AVA (Aalsterse Vereniging voor Archeologie) te orga niseren tentoonstelling. LH De omgevende straatjes en doorgangen bij het kompleks van de Keizers- hallen gaven reeds aanlei ding tot heel wat klachten. Klachten onder meer we gens de onveiligheid in niet of weinig verlichte straten. Vooral na feesten waarbij soms wel eens wat veel wordt gedronken, kan dergelijke situatie een ge legenheid zijn tot allerhan de kwaad. In de doorgang naast de Keizershallen kwam reeds verlichting. Op aandringen van wak kere burger André Bo- gaert zou er die nu ook komen in de Kalfstraat, een verbindingsstraat ach ter het Keizershallencom- plex. Het worden négen op 30 m. van elkaar rechtstreeks op de zijmuur aangebrach te hoogdruknatriumlam- pen van elk 70 Watt. De kosten ervan worden voorgesteld in het kader de Keizershallen zal wor- geraamd op 320.000 fr., van het EFRO-program- den afgebroken en herop- BTW inbegrepen. ma waarbij met Europees gebouwd. Dit projekt zal worden geld het voorgebouw van LH Aalst. Om de veiligheid vooral bij avond en nacht te verhogen werden aan de doorsteek naar de parking van de keizershallen vier lichtpunten aangebracht a Bij interpellatie wilde Danny Denayer op de jong ste gemeenteraadszitting vernemen of het waar is dat het nieuw stedelijk zwembad niet aan de Olympische normen, onder meer 50 m. lengte voldoet. En zo ja wie hiervoor verantwoordelijk is en wat het stadsbestuur in dit verband reeds heeft ondernomen. Daar het hier gaat om een beleidsoptie daterend uit een vorige bestuursperiode vraagt burgemeester De Kerpel of Denayer zijn interpellatie niet beter zou intrekken. Edgard Hooghuys (SP), schepen in vorig bestuur, protesteert heftig tegen de manier van doen van Denayer. «Met mij zult ge het niet zo gemakkelijk hebben» kreeg Denaeyer van Hoog huys te horen. Volgens Denayer zou het huidig bestuur de boven ste wanden hebben laten afkappen om de kwestieu ze 50 meter te bereiken. Zo de lengte 50 m. bedraagt kunnen er nationale en internationale wedstrijden worden in georganiseerd. Olympische Spelen echter niet doch dat was de optie die het vorig bestuur destijds heeft genomen. Het lag in de bedoeling een zwembad te hebben voor de bevol king en allerminst specifiek voor het organiseren van wedstrijden. Ingaand op konkrete vragen van een aandringende Denayer antwoordde schepen De Maght dat de lengte van het zwembad, zowel ter hoogte van de waterspiegel als op 80 cm en zowel links, rechts als middenin overal 50,03 m. bedraagt. En op de vraag of er afkappingen gebeurden om die lengte te bereiken werd kordaat «neen» geantwoord. LH Raadslid Danny Denaeyer - ja, andermaal hij - vroeg zich op de gemeenteraads zitting af of het normaal was dat in de kluis van het zwembad 180.000 fr. lag waarmee hij- aanknoopte bij de inbraak met diefstal waarbij de huisbewaarder verplicht werd te wijzen waar zich de sleutel van de brandkluis bevond, en die ven met een som geld aan de haal gingen. Burgemeester De Kerpel zegt dat deze feiten het voorwerp uitmaken van een gerechtelijk onder zoek en dus uiteraard een vertrouwelijk karakter hebben. De gemeenteraad moet het gerechtelijk on derzoek liefst niet door kruisen. Toch vraagt Denaeyer welke de gehanteerde pro cedure was met geld in reserve, welke spelregels van kracht zijn en of die eventueel door wie niet gerespekteerd zijn. Na een vakantieonderbreking sinds begin juli werden in Netwerk, De Ridderstraat, de kwissen hernomen. Kanernieopkomen (KNOK) toonde zich out-standing. Op vyf kwisavonden scoorden zij vier keer hoogst en een keer haalden ze de tweede plaats. De strijd zal dan ook eerder gaan over de tweede plaats dan over de eerste want met in hun team de kleppers die momenteel furore maken in de IQ-kwis op de beeldbuis lyken ze ongenaakbaar. Begin juli won VOK-Moorsel maar dat was dan wel de avond dat KNOK zelf organiseerde en dus geen punten kon winnen. Voor de tweede plaats zjjn er nog als valabele kandidaten Fiasco, VOK, Asdammen en Palugama. Wie van hen de vice-laureaat wordt moet nog in drie beurten worden beslist. Koekoes Met het team dat bezorgd is over de situatie van mi granten als vragenstellers werd het een rustige avond met toch wat geroezemoes in de zaal waar het publiek in mindere mate was opge komen. Na tien vragen stonden KNOK, Asdammen en Kwistetweernie samen aan de leiding doch na 20 vra gen rukte Asdammen zich los op de hielen gezeten door KNOK en Fiasco dat was bijgebeend. Onder tussen vernamen we dat Otorongo eigenlijk De Winter heette en John Massis Marlay. Jonk en Aad haalde zes punten binnen met het in zetten van de joker op een vraag over Oiljst waarbij Rendapart op het Wijn- gaardveld nog even in de stinkende aktualiteit kwam. Minder geluk met zijn joker was er bescho ren voor Aad Gaad dat niet wist dat de urnenkui tuur door grafheuvels werd verdrongen door de Scythen, een nomaden volk dat naar Centraal Eu ropa opdrong. Voor KNOK werd dat echter een solo. Hun eerste van de avond. Tussenstand: Bij de pauze leidde KNOK met 36 pun ten vóór 2. Asdammen (33), 3. VOK-Moorsel (31), 4. Fiasco (30), 5. Pa lugama (29), 6. Club 30 (28), 7. Kwistetweernie (24), 8. Multiple Choice (23), 9. Aad Gaad (22), 10. Jonk en Aad (21) en 11. FN-club (19). Na de pauze rukte KNOK geleidelijk verder op aan de leiding al legden Fia sco, VOK-Moorsel en As dammen hen voortdurend het vuur aan de schenen. Ondertussen werd men nog gekonfronteerd met de quasi identieke vlaggen van Polen en Monaco, de Galerij New Reform die 10 jaar terug heel wat be langstelling genoot, de Ju liaanse kalender en een «meshanger» dat eigenlijk een jong kaasje is dat aan het mes blijft kleven. KNOK lukte een tweede solo met de Nobelprijslau reaat Chasov die met de KBG zou samengewerkt hebben en alleen Club 30 wist dat het algemeen kies recht in zwang is sinds 1901. Deze ploeg kreeg daarenboven zes punten door het kennen van de naam van de president van Israël die Golda Meir had opgevolgd. We vernamen verder nog dat het Oosten rijkse Versailles «Schön- brunn» heet en dat de vijf- miljardste mens een Joe goslaaf is. Op maandag 29 oogst ge beurde aan het kruispunt Brusselsesteenweg - Im- merzeeldreef te Aalst het zoveelste verkeersonge val. Aansluitend bij vorige akties in verband met ver keersonveiligheid vroeg de Liberale Jongerenraad Aalst aan de minister het dossier opnieuw te be kijken. Daar waar deze gebeurte nis voor de betrokkenen bron van verdriet en ellen de is, is het voor de omwo nenden van de N9 een doordeweekse faits-divers. De vroegere derde rij strook werd opgedeeld in een door witte stippellij nen van de rijbaan ge scheiden fietspad en par- keerstroken. Het bochtige karakter van de weg wordt in kombina- tie met de nieuwe wegmar keringen te baat genomen om een snelheidsbeper kend effekt te bereiken. In de nieuwe koncept van de rijweg verlaat het tracé van het fietspad dit van he voetpad om plaats te ma ken voor parkeerstroken die niet strikt noodzakelijk zijn maar wel funktioneel indien goed aangewend. Deze funktionele opstel ling zou er kunnen voor zorgen dat de fietsers wor den beschermd door een bufferzone - uitgemaakt door de geparkeerde voer tuigen - tegen het achter liggend verkeer waar zij trouwens geen enkel zicht op hebben. Nu bevinden de fietsende weggebruikers zich over langere afstanden omzeg gens midden van de oor spronkelijke rijksweg. Ge let op het groot aantal schoolgaande en andere fietsers die dagelijks deze weg van en naar Aalst ge bruiken is hier een gevaar lijke situatie geschapen. Schepen Bourlon De schepen nuanceerde enigszins en stelde dat het niet om 180.000 doch over 139.000 fr. ging en dat de stad tegen diefstal daar verzekerd is tot 200.000 fr. Op aandringen van de schepen zelf kwam een po litieagent elke dag in het zwembad de gelden opha len en maakte ze over aan de stadsontvanger. Toen de zwembadbeheer der echter voor enkele da gen met vakantie ging, gaf hij opdracht de gelden tij dens die dagen in de kluis te deponeren. Het was dan ook een samenloop van omstandigheden waardoor deze overval kon gebeu ren. «Aanwezigheid van geld kan een zware verlei ding betekenen voor wie er weet van heeft» besloot Denayer - Bij de vraag naar het verlenen van een bankwaar borg van bijna 10 miljoen (tweede schijf) voor een stortplaats klasse II aan de Victor Bocquéstraat ten voordele van de Openbare Afvalmaatschappij vroeg Danny Denayer (VU) dat deze stortplaats beter gekontroleerd zou worden naar de inhoud. Wat wordt er precies gestort? Heeft dat invloed op de kwaliteit van het grondwater? Maar volgens schepen Dooms is er regelmatige kontrole, is het stort afgesloten en worden alle gebruikers geno teerd in een register ad hoe. Een bediende van de dienst Openbare Werken heeft de kontrole van deze stortplaats in handen. - Edgard Hooghuys vroeg enigszins verontrust of het stadsbestuur zinnens zou zijn een belasting op de honden in te voeren. Hij vroeg zulks nadat een politieagent te Nieuwerkerken op ronde was om de honden te tellen. Schepen Ghisleen Willems ant woordt ontkennend. Die telling, samen met die van motoren, is routinewerk. Willy Van Mossevelde zegde dat de VU zich onthoudt omdat de belasting (op motoren) niet eerlijk is. «Mensen die risico's willen nemen worden er gewoon door gepenali- seerd». Ook Anny Dierickx is solidair met de VU. - Zonder enige vorm van gespreking werden vol gende agendapunten goedgekeurd. - aankoop van een klimaatregelingstoestel voor de peutertuin in het prefabgebouw aan de Oude Gent- baan voor 72.000 fr. - aankoop van 10 leestoestellen in de filialen en uitleenposten van de stedelijke openbare biblioteek ter aanvulling van de katalogus in de vorm van micro-fiches - aankoop van een wasmachine voor het kinderdag verblijf aan de Oude Gentbaan te ramen op 30.000 fr. - vraag tot herziening van het BPA Molensttaat en Werf dat niet meer zou voldoen aan de gangbare stedekundige normen en niet verenigbaar met de huidige maatschappelijke en ekonomische behoef ten. Het plan strookt verder evenmin met de geplande herinrichtingswerken aan «De Werf». - de aanvraag tot het overgaan tot een privë- verkaveling te Gijzegem, Meersstraat. Een eigen dom wordt verkaveld in 12 loten voor open be bouwing met aanleg van een nieuwe verkeersweg - met het oog op degelijke werking van de reini gingsdienst komt er automatische smering op een containerwagen en een veegmachine. - in het stedelijk zwembad komt er een leuning tussen bad en tribune voor 110.000 fr. en een leuning aan de toegangstrap naar het zwembad speciaal voor anders-validen te ramen op 70.000 fr. Dit na herhaalde vragen van raadslid dr. Dierick en sportschepen Gilbert Bourlon. Dc mogelijke toe gang met een Vrachtwagen in verband met E.H- .B.O. zal op vraag van Patrick De Smedt (SP) onderzocht worden. - ter vervanging van een versleten apparaat wordt een nieuwe wasmachine aangekocht voor het kin derdagverblijf in de Tweehagenstraat ter waarde van 300.000 fr. - voor de politie worden twee fietsen aangekocht voor 20.000 fr. LH Avondzege andermaal voor KNOK Uitgedrukt in procenten haalt KNOK voor de vijf de maal reeds de eerste plaats met 100%. Volgen dan 2. Fiasco 93, 3. VOK 85, 4. Asdammen 81, 5. Palugama 75, 6. Kwistet weernie 68, 7. Club 30 60, 8. Aad Gaad 59, 9. FN- club 53 en 10. Multiple Choice en Jonk en Aad 49. Rangschikking 1. KNOK 598, 2. Fiasco 548, 3. VOK-Moorsel 546, 4. Asdammen 510, 5. Pa lugama 485, 6. Kwistet weernie 475, 7. Aad Gaad 431, 8. Club 30 411, 9. Jonk en Aad 406, 10. Mul tiple Choice 395, 11. Koekskoes 388 en 12. FN- club 365. Vandaag vrijdag 9 géén kwis. Wel aanstaande vrij dag 16 september te 20 u. in Netwerk. LH Twee derde ongeveer van Australië wordt ingenomen door meer dan 168.000 boer derijen die voor het meren deel familiebedrijven zijn. Slechts een fraktie van de grond in bezit van deze far mers wordt bewerkt. Hengelclubs of hengelfe- deraties die ervan dromen om geregeld de kwaliteit van hun viswater te kon- troleren, kunnen voortaan deze bekommernis reali seren. De Milieucel VVHV stelt u een eenvoudige, doch zeer degelijke water-test- kit ter beschikking voor de prijs van 6.500 fr. Met de ze kit kunnen 100 watera nalyses worden uitgevoerd van de volgende parame ters: - zuurtegraad of pH - opgeloste zuurstof en zuurstofverzadiging - ammonium en toxisch ammoniak. Deze parameters blijken in de praktijk in méér dan 90% der waarnemingen het al of niet optreden van vissterfte te bepalen. De uiteindelijke prijs is in functie van het door de Milieucel WHV totaal af genomen aantal kits. Bij voldoende afname zou de ze kit zelfs tegen onveran derde prijs kunnen wor den uitgebreid met opge loste sulfiden (H2S) en koolzuurgas (C02). Tevens zorgt de Milieucel Tel. 050/ WHV voor passende 6.500 fr. over te schrijven Milieucel. handleiding en provinciaal of te storten op de reke- 41.40.77. georganiseerde praktijk- ning van: Voorkomen is beter dan lessen. Milieucel WHV, M. genezen, zeker wanneer Clubs of federaties die aan Pyckstraat 11 b4, 8370 het om vissterfte gaat. deze aktie willen deelne- Blankenberge, bankreke- men, kunnen inschrijven ning: 280-0491896-46, met tot 31 oktober 1988 door vermelding van: waterkit Aalst. De werken in tal van straten naderen stilaan hun voltooiing. Ook aan het Esplanadeplein is dat het geval (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 3