Werken in nieuwe lokalen E.H. P. Van Den Heuvel (Burst) een halve eeuw priester aan volwaardige menselijke relaties Baardegemse Chiro Joepie Mensonwaardige toestanden aan Aalsters slachthuis Steeds meer volwassenen gaan bijleren Harttransplantatie blijft te Aalst geen eenmalige stunt I 4 - 9.9.1988 - De Voorpost Van Redemptorist tot dorpspastoor Vervolg van blz. 1 Van Den Heuvel dit het aangenaamste jaar van zijn studietijd, vooral om dat het in een bijzonder mooi natuurgebied gele gen was, nl. tussen St. Hu- bert en bastenaken. Hij voelde er zich buitenge- meesters voor het vak. Zijn «stage»was van korte duur want de oorlog brak uit en toen verbleef hij van 1941 tot 1944 in de kom- munauteit van Gent waar hij een «tweede noviciaat» doorgemaakt heeft. Hier volgde hij een vervolma- kingskursus als predikant woon aangetrokken door onder leiding van de zeer de pittoreske omgeving, gekende pater Valeer Vooral daarom vond hij Geerbaert, auteur van ver- het jammer dit klooster ge schillende standaardwer- moeten verlaten en de re- ken. Hier leerde hij als het den was te zoeken in het ware de knepen van het feit dat in 1935-36 de split- vak en mochtzich daarna sing doorgevoerd werd in enigszins als beroepspredi- het hoger onderwijs en de kant beschouwen. Waen en Vlamingen af- Volksmissies zonderlijk gingen stude ren. De Walen mochten Onmiddellijk na de oor- uiteraard daar blijven log, in 1944 nog, keerde maar de Vlamingen moes- hij naar het Redemptoris ten terug naar Leuven. Zo tenklooster te Roeselare komt het dat ook pater terug, waar hij tot in 1951 Van Den Heuvel de laat- verbleef. Verblijven is ste drie jaren theologie veel bezegd want ettelijke (1936-1939) in Leuven keren om niet te zeggen moest doormaken. meestal, was pater Van Intussen was hij echter in Den Heuvel ergens in een Leuven tot priester ge- parochie te gast om er één wijd, op 25 september of meerdere dagen de 1938 en na zijn theologi- volksmissie te prediken of sche studies kon hij defini- een ander godsdienstig tief in de kongregatie van thema te behandlen. Dit de Redemptoristen tre- moet een glansrijke perio den. Vermits het zijn be- de geweest zijn voor het doeling was om volksmis- godsdienstig leven in onze sies te prediken werd hij gewesten en met entoe- op 8 september 1939 be- siasme vertelt hij nu nog noemd in Roeselare in het over die tijd van bezin nen verkondigen. Naast meer dan honderd volks missies gaf hij nog tal van retraites, tridua en nove nen. Ook oefeningen aan collegestudenten en zu sters religieuzen behoor den tot zijn geliefd missie werk: «Het waren de schoonste, de rijkste en de meest gevulde jaren van heel mijn missionaris leven». Van pater tot dorpspastoor In 1955 begon het sterk te verminderen met de volks missies en retraites. De mensen werden andere in teresses opgelegd door de moderne media en de be tere levensstandaard hield hen uit de kerk. Deze vorm van ontkerstening werd bovendien in de hand gewerkt door wat hij noemt «de kruising der wegen», met het Vaticaans Concilie, toen alles rond om de Kerk begon af te zwakken. Er kwam minder werk voor de predikanten en talrijke Redemptoristen zochten op een andere ma nier zich ten dienste van de katolieke kerk te stel len. Ook pater Van Den Heuvel waagde de stap naar het bisdom om voor het zieleheil van gewone handen vol. dorpsbewoners te zorgen. Dit wordt enigszins ver woord door pater Ahc. Ceulebroeck, tijdens zijn omstandigheden een «goe de cure» maar met de reeds aangehaalde moei lijkheden is ook daar het kerkbezoek fel afgezwakt. Toch vindt pastoor Van Den Heuvel het een scho ne parochie die voor hem gelukkig niet al te groot en dus nog te overzien: «Ik kan het nog aan op mijn leeftijd; ik ben hier een zeer gelukkig mens; ik heb Aalst. De mannen achter de toog, wachtend op de hier een schone kerk en klanten die wel zullen komen (a) vooral de aanwezigheid van het klooster is een enorme steun». Om die en 1500 Chiro-verantwoordelijken te Gijzegem talrijke andere redenen hoopt hij er nog enkele jaren zijn nieuw aposto- laatswerk te kunnen uit voeren en daarbij legt hij de klemtoon op «het lief en leed meemaken» van de inwoners en daarbij in spanningen leveren voor het welzijn van allemaal. Dankzij het rijk vereni gingsleven is erin Burst nog heel wat te doen, be weert hij, en kampbezoe- Zowat 1500 Chiro-verantwoordelyken waren verleden ken bij de jeugd behoren zaterdag te Gijzegem in het Sint-Vincentiusinstituut te :iin bezieheden tijdens gast onder het thema «'t Klikt niet met-een». Vermits De Baardegemse Chiro- 22 jaar Chiro afdeling nam verleden zondag bezit van haar In de zomer van 1966 wen nieuwe lokalen aan de te Baardegem met een be. Winningstraat. In afwezig- scheiden Chiroafdeling heid van de met vakantie van wal gestoken. Metl zijnde pastoor Jos De twee afdelingen. Del Rouck, de man die «'t «Kroonmeisjes» die nul Apostelken» te Mijlbeek «Tippers» heten en del uit de grond stampte, was «Zonnemeisjes». nul het medepastoor Jaak Lie- «Kwiks». Geleidelijk kwal vens van de Aalsterse H. men er andere onderafde- Hartparochie die de eu- lingen bij. charistieviering in de mooi De eerste lokalen waren gerestaureerde Sint-Mar- gevestigd aan een zij- garetakerk voorging en de straatje van de Hoog heide lokalen inzegende, straat, de huidige Win- De eucharistievering zelf ningstraat. In 1975 werd werd vokaal door de Chi- echter verhuisd naar de ro-Joepie en muzikaal Bosstraat doch sinds zon door het instrumentaal en- dag horen de Chiro-afde- semble van Jef D'Hauwe- lingen allemaal thuis in de re opgeluisterd. Voor de Winningstraat. De Tippers homilie stond diaken Paul en Tiptiens waren er reeds Jacobs in. Hij parafras- een jaar in de vroegere seerde de parabel van de kleuterschool en nu kwa- bruiloft van Cana. In men de Pinkels, de Speel plaats van wijn brachten er club, de Kwiks en de As- mensen water mede naar pies in het eigentijds ge- het feest erop vertrou- bouw van «de vakschool», wend dat de andere dan Deze ging inderdaad ter wel wijn zouden aanrei ken. Toen bleek dat ze allemaal water hadden meegebracht, de predi kant bedoelde dat we goed moeten zijn voor elkaar. ziele als gevolg van de ver lenging van de leerplicht waardoor de «school» nog enkel bevolkt werd door niet meer zo jonge dames en door werklozen. klooster van zijn kongre- ning: «Dat waren de gatie. Van hieruit trokken schoonste jaren na de oor- de paters naar alle streken log met die explosie van de van het Vlaamse land om volksmissies toen er nog jubileum-misviering: «De er de toen massaal bijge- geen TV was. De kerken neergang van de missie- woonde missies te pre- zaten nog bomvol en diken. urenlnge biechtsessies wa- Het klooster in Roeselare ren geen uitzondering. Ie- was in feite een bovenbes- der?en in dorp of stad te leerschool en met fier- deed mee en daarbij kwa- heid noemde pater Van men die grootste hulden in Den Heuvel namen van open lucht op markten of steeds: Ik heb me tot nu gekende predikers van wie pleinen waar wij met de toe steeds een ware Re- hij zoveel geleerd had en massa gelovigen samen demptorist gevoeld», naar wie hij nu nog met trouw zweerden aan Jesus Het bisdom ging uiteraard waardering opkeek: de pa- en het Kruis». Nu nog is akkoord met zijn aanvraag ters Van Linuen, G. Kint, hij begeesterd door derge- en op 2 maart 1968 be- tot zijn bezigheden tijdens gast onder het de vakantieperiode. daarmede gedoeld wordt op onderlinge menselijke rela ties wordt daarmede het thema van verleden jaar Daarbij floreren de kriste- «samenleven» verder behandeld, lijke organisaties werke- ^an Maertens lichtte het opzet toe. ais' nrrfost°van6Herod'iike Het thema kan uiteenval- van kaarsen voor de Vrede dat wiJn synoniem is van Het gebouw zelf werd in eroenerineen heeft hri ziin len in drie onderdelen: een en een derde 24 maart als feest en dat mensen voor vier opgesplitst zodat vier sfeer scheppen die mense- dag van kinderen die elkaar «wijn» d.i. «feest» groepen er tegelijk terecht lijk omgaan stimuleert, slachtoffers zijn van onze moeten zijn. kunnen. Verder zijn er Van het strenge Hollandse streven naar meer vol- maatschappij. Via deze Tijdens de ïnzegemngs- uiteraard de nodige sani- aangezicht van E.P. Van waardige onderlinge kom- krakmomenten worden plechtigheid zou hij stellen taire installaties. niets munikatie en er voor zor- getracht het nieuw jaarte- dat de Chiro nu wel een Verder beschikt de Chiro Den Heuvel valt prediking heeft uw Heer oom een tijdlang ontred derd, tot hij in 1968 zich weer ten volle kon geven in het parochiewerk. Ook nu te Burst getuigt hij nog meer te merken; integen deel, de pastoor van Burst is joviaal en zeer tegemoet komend, iemand uit ons eigen midden: een Vla ming. Thans is zijn zen- dingsgebied bepeft tot de parochie van Burst maar ook hier geeft hij bood schappen door die zijn pa rochianen derwijze moe ten aanspreken dat ze «aankomen». Met een pastoor als E.H. P. Van degelijk tehuis er nog over een geasfal- L heeft, een geschikte ont- teerde kaatsplein en over 1 moetingsplaats voor de le- een kampweide met bosje IllUCllIlgspiddls VUUI uc IC- i-tii i\aiiipw«.iu,. uivl den doch dat ze zich niet die tijdens de zomer druk De Spiegeleer, Dè lijke aanhankelijkheid aan noemde de bisschop hem Den Heuvel magde bevol- - king van Burst zich geluk kig achten want het is een priester die zijn parochiaal werk nog beschouwt als een gedeelte van zijn vroe ger missiewerk zonder daarom de grote Redemp torist te spelen, maar toch te ijveren voor «Jezus en zijn Kruis», zoals hij dat gloedvol kan zeggen. Weerd. Het waren stuk de Kerk en hij blikt met als onderpastoor voor stuk echte beroeps- weemoed terug naar enke- Schoonaarde. Vier jaar la- predikanten die het volk le hoogtepunten uit die ze- ter, op 10 september 1972, konden begeesteren. Bij- ven jaren. werd hij pastoor te Wolke gevolg kreeg hij in dit Toen de kongregatie in gem, een kleine gemeente klooster zijn praktische Antwerpen mankracht te tegen Oudenaarde. Op 24 vorming en hij acht zich nu kort had, werd hijer in april 1977 werd hij gepro- nog gelukkig dat hij dan- 1951 benoemd. Hier ver- moveerd naar een grotere kzij deze eerbied afdwin- bleef hij tot 1968 en het gemeente en kwam in gende paters op een bij- was vooral in de beginja- Burst terecht dat pas tot zondere manier zijn «stiel» ren van zijn verblijf aldaar de fusie van Erpe-Mere geleerd heeft. Het waren dat hij zijn kristelijke behoorde. Met zijn 3.400 werkelijk de geknipte leer- boodschap nog heeft kun- zielen was dit in vroegere JV Vervaldag: 1 december 1988 gen dat ieder maar dan wel ma nieuwe stimuli te ver- eigen, op ongedwongen wijze zorgen, zijn rol kan vervullen. Maertens beklemtoonde Grootste Vlaamse Jeugd- ucn uwu u«« uu. ...Cl u.v. i.j dat het verkeerd was dat werking mogen «opsluiten» in een worden gebruikt door ga- bepaalde afdelingen zich «eilandsituatie» doch oog stafdelingen. «Weinig pa- eerder gingen isoleren Met 95.000 leden gespreid en relatie moeten hebben rochies kunnen bogen op waarbij ze zich zelf naar de over 1400 afdelingen is de voor de hen omringende dergelijke infrastruktuur Wach, marginaliteit drongen. Ze Chiro de grootste jeugdbe- wereld. Niet op hun eentje voor hun jeugd» werd niet bleven buiten rond de ei- weging in Vlaanderen, gedijen doch aanknopings- ten onrechte gesteld. vri-da gen kerktoren quasi onge- Uiteraard zou 100.000 een punten hebben in de on- Met tromgeroffel en trom- kend Daaraan wordt nu mooi streefcijfer zijn doch middellijke omgeving van petklanken werd dan ook Je^ gewerkt met het jaarthe- om dat te bereiken wil de Winningstraat met de verleden zondag opgestapt da ma want de relaties wor- men geen «offers» bren- er eveneens gevestigde van aan de parochiekerk f den uitgebreid naar ande- gen. Hoofddoel is niet het scouts, met de verenigin- naar de lokalen aan de een re gelijkgerichte organisa- aantal. Wél het bieden aan gen in «Ons Huis» en in- Winningstraat waar M. De ties. «De Chiro mag zich jongeren van een konkreet zonderheid met de toneel- Clerck de eer genoot het voQn niet isoleren in een eiland- en eigentijds aanbod dat gilde «Hoop in de Toe- traditioneel lint door te situatie». zich kenmerkt door een komst». knippen. herkenbare kristelijke 2 oktober sfeer. Op 2 oktober heeft de offi- Aan deze kristelijke sfeer ciële start van het werk- wordt een prioritair belang jaar plaats. Dat wordt dan gehecht, zelfs wanneer zou een eerste «krakmoment». moeten blijken dat deze Alom wordt dan luide slechts kan bewaard blij- kond gedaan dat de Chiro ven ten koste van leden- dit jaar werk maakt van verlies, een niet-vrijblijvend om- Niet de kwantiteit, wel de gaan met elkaar» kwaliteit wordt door de Op zaterdag 1 oktober zul- Chiro belangrijk geacht, len in parochiekerken «Chiro-preken» worden Traditioneel goed zijn de gehouden om de doelstel- landelijke gemeenten. lingen van de Chiro beter Traditioneel zwak zijn jaren gaan bijleren, omdat fouten schhrijven, formu- uit te diepen. En in de echter de verstedelijkte ze vroeger de jcans nietlieren zelf invullen (belas namiddag worden dan gebieden waarvan dan ook hebben gekregen om lang tingen, verzekeringen, liefst 50.000 «bekendma- extra - inspanningen zullen naar school te gaan, omdat bankpapieren,...), infor- derhc LH mees En t alles ceerc aand toe zijn opdr le j te vi Als volwassene bijleren, in. het lijkt heel ongewoon. Wat kan je er leren? maar dat is het helemaal Ben goeie brief schrijven niet. jc wcg vinden in de dool- Veel volwassenen in hof van diensten, procen- Vlaanderen zijn de laatste ten berekenen, zondei Vervolg van blz. 1 ge lozingsvergunning ten einde loopt op 1 decem ber. Wat gaat daarna ge beuren? Volgens Denayer zou de uitbating dadelijk moeten worden stopgezet want de er ervaren toestanden tar ten elke verbeeldings kracht. Zo kan het niet verder Dat is ook de mening van schepen voor Leefmilieu André Doorns. Ook de be heerders van de firma zien dat in. Het stadsbestuur heeft alleszins regelmatige kontakten met het Insti tuut voor Veterinaire Keuring. Eenmaal de nieuwe slacht- kingskaarten» verstuurd moeten worden geleverd naar familie, vrienden en In Brussel, Antwerpen en kennissen om hen deelge- Gent zijn trouwens reeds noot te maken van het stadsgroepen aktief die plicht doen en het bedrijf Chiro-gebeuren. kunnen rekenen op onder- sluiten» verzekert de bur- Een tweede krakmoment steuning door nationaal gemeester. wordt de vooravond van vrijgestelden. LH Kerstmis met het branden LH het verkoopskontrakt ook sen beide gekomen en morele voorwaarden be- zorgt ook voor passende helst en volgens schepen adviezen. «Zo nodig zal ik Willems ligt de oorzaak als burgemeester mijn van de vertraging in het veranderen van optie door de raad van beheer van de firma qua slachten van varkens te Aalst en van runderen te Izegem. Er wordt alleszins door de firma voor 200 miljoen (sic) geïnvesteerd en tegen hartpatiënt die in het O.L.V.-Ziekenhuis een nieuw hart kreeg stelt het opperbest. 1 december moet alles in Hij staat reeds op, eet en drinkt en zou over een drietal weken het ziekenhuis reeds kannen en kruiken zijn wil m0gen verlaten. Vier jaar terug deed hij een hartinfarct doch het jongste halfjaar de leefbaarheid van de fir- werd jn de hartfunktie een geleidelijke verzwakking vastgesteld. Via een heelkundige ma niet in het gedrang jngreep kon de pompaktie van zijn hart niet meer aanbezwengeld worden. H(j het boeiend vonden om matie opzoeken, je woord- nieuwe dingen te leren... je doen of je mening zeg- of omdat ze zich onzeker gen in een groep,... voelden, omdat ze het beu Als je meer informatie waren om altijd alles aan wenst of je wil onmiddel- anderen te moeten vragen lijk inschrijven, bel of In Aalst, Geraardsbergen schrijf naar Edukatief Sa- en Wetteren richt het Edu- menwerkingsverband, katief Samenwerkingsver- Parklaan 151 te 9300 band dergelijke kursussen Aalst. Tel. 053/78.15.05 worden gebracht. Personeel Het aantal personeelsle den schommelt voortdu rend. Bij de verkoop aan de firma uit Aarschot wa- verkeerde inderdaad in een echte alarmsituatie, was reeds een paar maand quasi konstant in leven door ondersteuning van de hartfunktie via geneesmiddelen. Een ruilhart was dan ook men verleden donderdag den donor konden beide het enig valabel alterna- en reeds de volgende dag artsen terug naar Aalst Geen eenmalige prestatie tief. Om voor transplanta- meldde Euro-Transplant met het hart in een koel- Dit gebeuren wordt niet maximum. De ingreep verliep echter vlot en de operatie slaagde kompleet. Uiteraard is verdere begeleiding nood-_ zakelijk om afstootver- schijnselen te voorkomen of te verhelpen. tie van dergelijk ruilhart te vanuit Leiden dat in het vloeistof. een éénmalige stunt. Het li in geïnstalleerd die uiter- ren er dat 18. Dat aantal komen zijn er uiteraard Universitair Ziekenhuis te Ondertussen werd te Aalst chirurgenteam van Aalst 1 - et de hep echter op tot 60 doch voorwaarden gesteld. An- Maastricht een hart be- de begunstigde klaarge- wil er alleszins mee door- i A».,^pa«kAmrt0n mnp. u/Qc F,,rn. mnaW Hnnr Hp rhiruropn aaan Alles WRS trouwens aard conform vigerende EEG-normen zal de situatie reeds aan merkelijk verbeteren. Volgens die normen moet er echter ook een zuive ringsinstallatie worden voorzien en die is er nog steeds niet. Men loost ge woon uiteindelijk in de daalde evenwel terug tot dere tussenkomsten moe- schikbaar was. Euro- maakt door de chirurgen gaan. Alles was trouwens 40 Eens de werken vol- ten niet meer doeltreffend Transplant koördineert Wellens en De Geest, reeds geruime tijd voorbe- tooid worden er dat terug kunnen zijn, de levensver- dergelijke ingrepen voor Dergelijke ingreep moet reid en via een nauwkeurig 60 Misschien zelfs 80. wachting van de patiënt Benelux, Duitsland en inderdaad nauwkeurig ge- draaiboek tot in de puntjes Zwakke plek blijven alles- mag nog hoogstends één Oostenrijk. timed en perfekt gekoör- geregeld. zins de nevenbedrijven. jaar bedragen en lever. Nog dezelfde avond te dineerd worden. Op de wachtlijst staan in- gestald worden, is er niemand die zich van het bord iets longen en nieren moeten 22.30 u. reisden de Aal- Toen in het holle van de derdaad nog vier termina- aantrekt a Onmiddellijk sluiten nog degelijk funktioneren. sterse hartchirurgen Van- nacht het ruilhart in de le hartpatiënten. Het is Danny Denayer dringt aan Voor W.d.v. V uit Aalst, ermen en Goldstein af operatiekamer werd bin- dus alleen wachten op een Aalst. Ofschoon er geen fietsen en motorfietsen mogen ïZSTniiïk «vriir het af- op onmiddellijk sluiting een 57-jarige, waren die naar Maastricht met een nengebracht was de pa- beschikbaar hart. verworven. Reeds 40 jaar MoienoecK. vuu situatie duidelijk voorwaarden vervuld. privévlucht vanuit Zaven- tiënt reeds onder narcose Ook in Amerika is geble- terug behandelde dr Cu- leveren van acexpioiw j$ Bun,emees- tem. Een klaarstaande taxi door de zorgen van de ken dat regionale zieken- velier, een pionier, er de vergunning is het stedsbe K za, verder Euro-Transplant bracht de chirurgen in no- dienst anesthesie van dr. huizen dergelijke ingreep blauwziekte. zo genoemd stuur alles*' kontakt houden met het Het was dus enkel wach- time naar het ziekenhuis in Boghaert. Er mag inder- perfekt aankunnen. Het werens hette weinig bloed yPeg 8 Instituut voor Veterinaire ten op het aanbod van een Maastricht. Na een heel- daad geen tijd verloren O.L.V. Ziekenhuis heeft dat er naar de longen Burgemeester De Kerpel Keuring. De stadsveearts hart. De patiënt was terug kundige ingreep van an- gaan om kans op slagen te zich qua hartchirurgie WOrdt gestuurd wat de pa- voegt er nog aan toe dat is reeds herhaaldelijk tus- in «de kliniek» opgeno- derhalf uur op de overle- hebben. Vier uur is het reeds een stevige reputatie tiënt een blauwe kleur be zorgt. Aalst wil alleszins opde ingeslagen weg ver der gaan. Met de zes mil joen Valamingen is er al leszins ruimte voor twee aktieve centra voor hart transplantatie. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 4