CVP-fraktie verlaat de zaal, presentiegelden verkiezing in het gedrang! Scheldelandschap blijft grote aantrekkingskracht uitoefenen «Jong Musici» te Buggenhout De Voorpost - 16.9.1988 - 11 Raadszitting Erpe-Mere Niets liet vermoeden dat de laatste raadszitting vóór de verkiezingen vroegtijdig zou ten einde lopen. Zowel oppositie als meerderheidsparty hadden weinig of geen opmerkingen by de agendapunten en niets liet vermoe den dat een van de laatste zittingen van deze legislatuur plots zou afgebroken worden. Nog slechts vier punten van de openbare zitting moesten afgewerkt worden maar in blok verliet de CVP-fraktie de raadszaal en iedereen (of bijna iedereen toch) trok huiswaarts. Aalst. De smid aan het werk op de ambachtenmarkt (a) Aalst. De bijenteelt is altijd een boeiend onderwerp geweest (a) Zonneuurwerk in Appels We hebben zondag niet kunnen kontroleren of het zonneuurwerk dat in Appels in de nabyheid van het veer werd ingehulidgd, juist loopt. Daarvoor was de zon veel te zuinig met haar stralen. En van kapitaal belang is dat ook niet. Belangrijker is dat met dit zonneuurwerk Appels en de hele streek langsheen de bochtige Schelde een toeristische bezienswaardigheid rijker is. En nog belangryker is dat met de inhuldiging van dit zonneuurwerk aan de vele belangstellenden werd duidelijk gemaakt dat ook zieken en minder-validen, mensen die minder vaak buiten komen, recht hebben op een vakantie en toeristische infrastruktuur zoals die er zyn voor validen. Naar de aanleiding hier van moest men gissen want een verklaring werd voor hun plotse reaktie niet gegeven. Wel was het duidelijk dat na hun ver trek de meerder- heidsgroep niet meer in aantal was om nog verder de punten af te werken vermits ze maar met twaalf raadsleden overbleven. Dit kwam doordat twee mandatarissen, de SP-ers P. Van Den Steen en P. De Martelare zich ziek ge meld hadden. Daarbij kwam nog dat PW-raads- lid Cosijn de zitting vroe- gtijd moest verlaten. De meerderheidsgroep werd als dusdanig in een neteli ge situatie geplaats waar van de oppositie royaal ge bruik van gemaakt heeft. Begrotingswy zigingen Voor het adviseren van twee begrotingswijzigin gen was men unaniem ak koord. Het betrof ener zijds een wijziging van de gemeentelijke toelage die met 29.000 fr. opgetrok ken wordt voor de kerkfa briek van Burst. Daarbij komt nog een buitengewo ne toelage voor dezelfde Sint-Martinuskerk om het orgel te reinigen en te her stellen. Het gaat hier om een bedrag van 535.000 fr. Anderzijds bracht men gunstig advies uit om de gemeentelijke toelage te wijzigen ten behoeve van de kerkfabriek van Otter- gem. Deze wordt met ruim een half miljoen opgetrok ken en bedraagt nu 733.000 fr. Daarbij komen nog balangrijke herstel lingswerken aan de Sint- Paulusbekeringkerk waar voor een buitengewone toelage gevraagd wordt van 5,6 miljoen en dan nog eens 600.000 fr. voor elek triciteitswerken. Schroeyersweg te Aaigem Op een eerste aanvraag om de Schroeyersweg te Aaigem volledig af te schaffen had dit jaar al een openbaar onderzoek plaats. Dit had als gevolg dat vijf bezwaarschriften ingediend werden die, sa mengevat, er op neerko men dat: deze voetweg druk gebruikt wordt om naar de post te gaan; dat kinderen er nog plaats vin den om te spelen; hij ge bruikt wordt voor het leve ren van brandstof; ge bruikt wordt als tweede ingang voor aanpalende bewoners. Een nieuwe aanvraag werd dan inge diend waarin om gedeelte lijke afschaffing verzocht werd zodat de gestelde be zwaarschriften niet meer van toepassing waren en na onderzoek voor het tweede projekt waren geen bezwaarschriften meer ingestuurd. Het ge deelte dat nu afgeschaft wordt beloopt ongeveer 80 vierkante meter waarvoor een welvoeglijkheidsver goeding gevraagd wordt door de gemeente van 50 fr. per vierk. m. Openbare werken De kostenraming van 60.000 fr. voor de uitbrei ding van de openbare ver lichting in de Honegem- weersweg te Erpe werd unaniem goedgekeurd evenals kosteloze grond verwerving in de Hofkens- weg te Mere. Het gaat hier om een totaal 213 vierk. meter. In de Vondelbrugstraat te Mere wil de gemeente een riolering aanleggen. Hier staan slechts twee huizen maar er liggen ook nog vier goedgekeurde bouw percelen zodat deze wer ken wel haar nut hebben in de toekomst. Op vraag van E. Bliki. of de ge meentedienst zelf het ont werp maakt, antwoordde schepen De Grave dat men eerst een priciepsbe- slissing moet hebben van de gemeenteraad en ver mits het ook om niveller- ingswerken gaat is het nor maal dat ook het wegdek aangepast wordt. Voor de ze werken werd een ra ming vooropgesteld van ongeveer 2,4 miljoen. Intercom zal aan de ge meente gratis wegennis af staan die gelegen is in de industriezone. Daarmee zullen 90 aren in het ge meentelijk patrimonium opgenomen worden die normaal 454.000 fr. zou gekost hebben. Leningen Tijdens deze raadszitting werden nog een vijftal le ningen unaniem goedge keurd om verschillende werken te financieren. Het gaat hier achtereenvolgens om 1,4 miljoen voor het vernieuwen van de dakbe dekking van de gemeen telijke basisschool van de Honegem; om 1 miljoen voor de aankoop van ge- prefaceerd gebouw voor het terrein op het Molen- veld te Burst; om 4,4 mil joen voor de aanleg van trottoirs Nerenbroeck- en Kouterbosstraat te Eroe o.a. ook Dikkelinde en Langemunt te Aaigem; om 958.000 fr. voor wer ken aan de pastorie te Erondegem en te Burst; tenslotte om 340.000 fr. voor de aankoop van een bestelwagen. Toen het college om ad vies vroeg omtrent het be drag van de bijdrage voor de brandweerdienst voor het jaar 1986 (6 miljoen fr.) vroeg raadslid Paque of men een eventuele brand in het administratief centrum het water uit de aanpalende vijver zou ge bruiken. Naar verluidt zou dit water zeer vuil zijn en misschien niet geschikt tot blussen. Volgens burge meester De Lat zijn dit valse geruchten want de brandweer komt er maan delijks oefenen en ge bruikt toevallig juist dit water en hij voegde er la- koniek aan toe: «Men moet zich bij goede vissers informeren». Een princiepsbeslissing voor diplomabijslag bracht enige diskussie over het feit of dit al dan niet met terugwerkende kracht kon gebeuren. Raadslid van Wilder stelt voor om het reglement onmiddellijk te laten toepassen en wil zelfs hiervoor het punt laten verdagen waarop schepen De Lange hem opmerkt dat de provincie zeer streng is om een fiat te geven en dat een verdag ing met zich brengt dat het probleem op een lange baan geschoven wordt. Uiteindelijk aanvaardt men toch het voorstel van het college. Oppositie verlaat de zaal Nadat iedereen nog ak koord ging met het aan passen van het geldelijk statuut van het gemeen- tepersoneel verliet de CVP-fraktie de raadszaal. Men moest nog beslissen om schrijfmachines aan te kopen; een gemeen teraadsbeslissing van mei 1.1. aanpassen; de aankoop van een tekstverwerker bekrachtigen en de pre sentiegelden van de leden van de kiesbureaus vast stellen. Toen de CVP-mandataris- sen de zaal verlieten riep schepen Van Den Steen hen achterna: «Ze moeten gaan plakken!», terwijl schepen De wolf zich wei nig zorgen scheen te ma ken over de presentiegel den vermits hij verklaarde dat het college zelf een beslissing zal nemen om za uit te betalen: «Wij zijn rijk genoeg», was zijn ar gument. Vier punten i.v.m. onder wijs, konden evenmin be handeld worden en deze moeten dus wachten op een volgende gemeen teraadszitting. JV De plechtige inhuldiging van het zonneuurwerk ka derde inderdaad in de Na tionale Ziekendag die op zondag 11 september over het hele land werd gevierd en waarbij het tema «sa men op weg» centraal stond. Gezonden en zie ken, validen en minder- validen, samen op weg, op alle wegen, het hele land door. Volgens de Zieken zorgkernen en Vakantie genoegens moest dat kun nen en dat werd zondag dan ook op vele plaatsen bewezen. Laat de zon maar schijnen Veel toespraken werden er bij de inhuldiging niet gehouden. Dat was ook niet nodig, want rond het mooi onderhouden perkje waar het zonneuurwerk een plaats heeft gekregen, was iedereen ongeduldig om te kunnen deelnemen aan de wandeling die zou volgen. Toch luisterden de burgemeester, enkele schepenen en raadsleden, evenals de voorzitter van het OCMW met aandacht naar de toespraak van WV ondervoorzitter Etienne Van Hecke die het belang van deze plech tigheid onderstreepte. Hij zette daarbij de inbreng van Vakantiegenoegens Appels met Roger De Wael als stuwende kracht en van Ziekenzorg Appels met Monique Van Lim- bergen als de dynamische leidster in het zonnetje, waarna hij verwees naar het harmonisch samen gaan van Vakantiege- noegsnen Ziekenozrg. Men heeft de krachten ge bundeld om een aantal mensen die men al te vaak Eén van de hoogtepunten van het Buggenhoutse Kultureel Weekend wordt ongetwijfeld het kon- cert verzorgd door «Jong Musioi», dat op initiatief van het CMBV, op zaterdag 17 september a.s. in Seniorama (OCMW-feestzaal) langs de Spoorweg- straat geprogrammeerd staat. Jongeren tussen 7 en 17 zullen er o.l.v. dirigent De jan Mijajev werk van Vivaldi, Telemann, Mo zart en Tartini uitvoeren. vergeet een mooie dag te Een bijzonder konoert bezorgen, aldus Etienne J Van Hecke die aandacht vroeg voor de wandeltocht langsheen vele kapelletjes die Appels rijk is. Een mooi initiatief dat aan de Schipperskapel waar de zonnewijzer staat, van start kon gaan. Toerisme, zo vervolgde hij, heeft wat te maken met de nauwe interesse voor het rijke bouwkundig en folkloristisch erfgoed van eigen land, streek en stad. Dendermonde heeft op dat vlak heel wat te bieden: mooie historische gebouwen, het Ros Bei aard, de kunstverzamelin gen en zeker en vast ook het mooie landschap langsheen de Schelde. Ap pels dus, met zijn kapellet jes, zijn volkse herbergen waar een pint bier nog heerlijk smaakt en waar het leven van elke dag van deur tot deur wordt verteld. De WV van Dendermon de weet dat beter dan wie ook. Het eerste bewegwij- zerde wandelpad van de WV werd immers in Ap pels uitgevoerd. Langs Appels-Veer, het Schip- perskapelletje en de Vre- deskapel. Maar helaas ook langsheen het DDS stort dat zijn problemen stelt in deze landelijke omgeving. Aalst. In de Mikisklub werd een apertiefkoncert gekoppeld aan een geslaagde tentoonstelling (a) Aalst. Mariette Goedvriendt stelde haar werken tentoon tijdens de Koolstraatbraderie (a) Vele handen maken het werk licht De inhuldiging van het zonneuurwerk is er niet zomaar gekomen. Heel wat mensen hebben zich daarvoor ingezet. In de eerste plaats Philemon Verhofstadt die de mo lensteen, die toch 3 ton weegt, heeft opgegraven op het terrein van Etienne Westelinck aan de vroege re molen. Jean De Vos van zijn kant heeft dan weer zolang gezaagd dat de steen zijn huidige be stemming kreeg en F.ons Van Ransbeeck zorgde er voor dat de uiteindelijke realizatie kan gebeuren. Ook het stadsbestuur heeft zijn steentje bijge dragen door rond het uur werk een plantsoentje aan te leggen. Kortom, met dit zon neuurwerk heeft Dender- Dejan Mijajev en de jeugd Twee nieuwe fenomenen manifesteren zich de voor bije jaren in de wereld van de muziek: een hernieuw de belangstelling voor de klassieke muziek en het zoeken naar jong talent. Denken we in dat verband maar aan recente films als «Amadeus» en «Le maitre de musique», aan «Jeugd en Muziek», aan de talrijke radio- en televisiepro gramma's en aan de vele wedstrijden voor jongeren: «Cantabile», «Jeunes soli stes», «Jong Talent», «Jon ge Virtuozen» en «Jong Tenuto», alle uitingen van een bruisende renaissance. Dejan Mijajv was deze be weging echter voor: reeds jaren geeft hij onderricht aan heel jonge kinderen (vanaf de leeftijd van vier zelfs), omdat hij ervan overtuigd is dat muziek in tegraal deel uitmaakt van het leven en dus vanaf het prilste begin moet worden geïntegreerd. Zonder force ren,, ieder volgens eigen ritme. Zoals elk kind leert lopen, spreken, schrijven, eten en zwemmen, leert Mijajev ze viool spelen. Hij is ook een briljant mu- sikus: Dejan Mijajev ve stigde zich in België, na zijn konservatoriumstu- monde en Appels een at- traktie meer. En die is welgekomen. Daarop nodigde Zieken zorg voorzitter Monique Van Limbergen burge meester Dierick uit het uurwerk te onthullen. Dat gebeurde onder het spelen van het Ros Beiaard door de muziekmaatschappij De Kinderen van de Schel de, die nadien ook de lan ge stoet wandelaars bege leidden naar het paro chiaal centrum waar een receptie wachtte dies in Zagreb en Belgrado en vervolmakingskursus- sen in Italië. Onmiddellijk werd hij als solist verbon den aan het Antwerps Phil harmonisch orkest Hij verwierf een leerstoel aan de Rijksmuziekakade- mie van Antwerpen en werd eveneens lesgever aan het Koninklijk Con servatorium van de Schei- des tad. Met het doel zich te kunnen wijden aan zijn pe dagogische aktiviteiten nam hij ontslag bij het Philharmonisch orkest. Ondertussen gaf hij als so list koncerten in binnen- en buitenland. Hij is leider van het kame rorkest «Musici Academi ci» en maakt deel uit van het barokensemble «Le Plaisir des Dames» en van «Camerata Belgica». Het is vanuit deze pedago gische invalshoek dat Mijajev niet in de eerste plaats naar «groot talent» zoekt, maar wel naar artis tiek substraat en muzikale gevoeligheid. Graag mu ziek spelen komt op de eer ste plaats, de rest (moto riek, ritme, techniek) volgt nadien als vanzelf, onder zijn bezieling. Uit deze «school van Mija jev» heeft hij een aantal leerlingen uit zijn muziek klas aan de Antwerpse Rijksakademie verenigd in een nieuw en «Jong Musici». Diverse koncerten De groep telt 27 jongeren van wie de jongste pas ze ven geworden is, de «minst» jonge is net zeven tien. De »Jong Musici» tra den voor de eerste keer op in de «Blauwe Zaal» van de Singel te Antwerpen, op uitnodiging van het «Ko ninklijk Harmonieorkest St.-Katarina en Peter Be- noit». Het meest recente koncert werd gegeven in de O.L. Vrouwkapel van het St.-Elisabethgasthuis te Antwerpen, en genoot een overweldigende bijval. Het palmares van het en semble is eveneens indruk wekkend: üefst negen kin deren zitten in de «Hogere Graad Viool A of B» (de gemiddelde leeftijd is der tien!), negen van hen zijn «Laureaat Jong Talent 1988», vijf zijn «Laureaat Jong Tenuto 1988». Muziekspelen in een en semble brengt hechte groepsvorming mee, voor al wanneer de groep zeer jong is Stilaan is dit ge heel dan ook uitgegroeid tot een «familie». Ook de ouders maken er deel van uit en hebben met veel en thousiasme de organisatie en de verdere ondersteu ning van het ensemble op zich genomen. «Jong Musici» koncerte- ren op zaterdag 17 septem ber vanaf 19 u. in Seniora ma (OCMW-feestzaal), Spoorwegstraat te Bug- genhout. Pierre Van Rossem Investeren in Welvaart, de onderneming in de heden daagse Belgische industrie is de titel van het recente dos sier dat het Instituut van de Onderneming heeft gepubli ceerd. Vanaf 23 september is het dossier verkrijgbaar op het adres Instituut van de On derneming, Eendrachtstraat 53 te 1050 Brussel (02/ 513.45.80). Aalst. Sonja Eggerickx en Jef De Loof hadden het over abortus (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 11