«Aanmaakt wij gen van een vuur» Festival van Vlaanderen te Aalst: drie koncerten Juul Keppens eksposeert een feest van licht Met V.T.B.-Kunstkring 't Hof te Puttens - Lede kijken naar «China, tussen Hemel en Aarde» Met Tom Lanoye «In de Piste» Aalstenaar op compact-disc 14 - 16.9.1988 - De Voorpost Uitgerekend te Aalst presenteerde Koen Stassijns zijn dichtbundel «Aan- maakt wij gen van een vuur», uitgegeven door Lannoo Tielt. Hij liep immers college te Aalst, kwam na tal van omzwervingen in het zakenleven terecht en startte op 23 jarige leeftijd een eigen bedrijf dat hij uitbouwde tot drie bedrijven allen aktief in verkeerssignalisatie en de persoonlijke veiligheid. Twee ervan zijn gevestigd te Aalst dat tevens zijn geliefkoosd uitgangster rein is. Zijn bedrijven brengen hem tot in het Verre Oosten en vertalen van Oosterse poëzie ligt hem nauw aan 't hart. Dichten, schrijven, lezen is zijn leven. De rest doet hij «node om den brode». Reeds van jongsaf Nog op jonge leeftijd be gon Koen Stassijns ge dichten te schrijven. Hij was inderdaad steeds be geesterd door het schone en taal was voor hem als een zandbak voor een kind. aangemoedigd door Pater Castelein die het werk van de 14-jarige dichter bundelde en deed verschijnen in 1968, ver scheen twee jaar later van Koen Stassijns «Stilte» en in 1972 «Weet wat ik weet in dit gedicht». Na jaren stilte wordt op nieuw de pen opgenomen. «Ik hou niet van de da gen», gedichten, ver schijnt in 1983/1984 en luidt als het ware een co me-back in. Sindsdien ver deelt Koen Stassijns zijn tijd tussen het zakendoen en het schrijven, maar dan wel met een ernstige voor keur voor het laatste. Hij vertaalt gedichten uit het Frans en het Engels, ver taalt en coregisseert de theaterklassieker «Le cocu magnifique», geeft talrijke lezingen enz. Nu verschijnt zijn «aan- maaktwijgen van een vuur» dat werd uitverko ren uit een 70O-tal manus- kripten en verschijnt op 1000 exemplaren wat in de poëzie geen alledaags-aan- tal is. Koen Stassijns Roosdaal, 1953) is een waardige zoon van het «dichtersdorp» bij uitstek Roosdaal. Naast hem wonen nog volgende poëten: Hubert Van Herre- weghe, Bert De Cock, Ivo Van Strijthem, Marcel Van Nieuwenborgh en Erik Heyman. Hierbij een overzicht van zijn poëtisch oeuvre: 1968: «Het Achterland» gedichten 1970: «Stilte» gedichten 1972: «Weet wat ik weet in dit gedicht» gedichten 1983: «Golven, wat moet ik doen?» vertaalde poëzie 1984: «Ik hou niet van de dagen» gedichten 1987: «Stem van Water», kunstfarde met poëzie en grafiek 1988: «Aanmaakt wij gen van een vuur», gedichten 19880 «Opname in «Beste Gedichten 1988», Davids- fonds. Tijdens 1987 en 1988 ver schijnen gedichten in tal rijke literaire tijdschriften zoals: Plinius (Tongerense Schrij versaktie)Poëzie krant, Creare, Ons Brus sel, Diogenes, Standaard der Letteren, Poëzieberich- ten uit Keerbergen, Meise, Haacht, enz... en tevens in verschillende verzamel bundels. Poëzieprijzen in 1986: voor de bundel «Ik hou niet van de dagen» iGent) - voor ge dichten uit «Aanmaaktwij- gen van een vuur» Vlaamse Club Brussel, Ini tiatief Antwerpen. In 1987: Jules Van Cam- penhout prijs Meise, Haacht. In 1988: J. Van Campen- houtprijs Meise, (vermel ding), en Keerbergen (le prijs). Aanmaaktwij gen van een vuur» Voor dichter Marcel Van Nieuwenborgh, inleider, is deze bundel van een ro mantisch dichter een ver zameling van hartverwar mende verzen. Aangrij pende brokken, ingehou den tederheid, met woor den pogen over de pijn heen te komen, het zit er allemaal in. Ook het vakmanschap van Stassijns bekoort hem. Verzen schrijf je wel maar het uiteindelijk resultaat komt er pas na heel wat schrappen en slijpen. Een boodschap wil Marcel Van Nieuwenborgh bij het verschijnen van deze bun del in de prestigereeks «De Golfbreker» allerminst meegeven. Wel zegt hij «Neem en lees». Op vrijdag 23 september treedt Tom Lanoye op in De Werf te 20.30 u. in een organisatie van vzw 't Nest. Voorverkoop van toegangskaarten aan 200 fr. in De Nieuwe Madeion, Grote Markt of in De Werf. Aan de kassa wordt de prijs 250 fr. Tom Lanoye, geboren in 1958, is een van die jonge Vlaamse auteurs die ons morgen een literatuur van formaat zullen bezorgen en vandaag daar al mee begonnen zijn. In de Piste' is een dicht bundel van Lanoye, ver schenen in 1984. Neon, een elegisch rockgedicht', "Een sigarenwinkel in de Donkersteeg/Rue du Para dis', "Woningnood', 'In the mood',.... zijn gedichten die reeds geboekt worden bij de klassiekers van de Nederlandse poëzie. 'In de Piste' is ook de titel van een theaterprogram ma dat Lanoye samenstel de in de zomer van '87, bloemlezend uit tot nu toe gepubliceerd werk en vori ge theaterprogramma's, en uit nieuw onthutsend materiaal. In 1988 verwierf Lanoye bekendheid door het thea terprogramma 'In de Pi ste', 4x uitverkocht op de Gentse Feesten en zijn in breng in het radiopro gramma 'De Taalstrijd'. Lanoye op de boeken planken: Rozegeur en maneschijn 1983 In de Piste 1984 (ge dichten) Bagger 1984 Een slagerszoon met een brilletje 1985 (verhalen) Het cirkus van de slechte smaak 1986. Alles moet weg 1988 (roman) De opbrengst van de voor stelling gaat naar de vzw 't Nest, 'dagcentrum voor schoolgaande jeugd', een kleinschalige opvangmo- gelijkheid voor school gaande kinderen in moei lijkheden. LH Aalst, 's Nachts schrijven is mijn leven. Bedrijfsleider ben ik node om den brode, zegt koen Stassijns (Ih) Vier delen In Aanmaaktwij gen van een vuur» kan u vier delen onderscheiden. 1. «Het stamhoofd zit te dromen». 2. Vier gedich ten onder de noemer «Aan- maaktwijgen.3. «Lief desgedichten» want vrou wen zijn bij Stassijns zeer belangrijk. Bij wie niet? en tenslotte 4. de of brok van 13 gedichten voor een dode moeder. Zijn moeder was inderdaad een exhuberan- te vrouw waarvan hij zich afvroeg waarom ze gestor ven is. Op zeer fijnzinnige wijze, alleszins niet ab rupt. koos ze inderdaad voor de dood. U kan de bundel bestellen bij de boekhandel of in de agentschappen van de Ge nerale bank. De bundel kost 480 fr. LH Nog tot en met 2 oktober demonstreert. Het werk a.s. eksposeert Juul Kep- van Juul Keppens bekij- pens in de beneden- en bo- ken, kennismaken met venzaal van Galerij Paraf zijn rijke, bij toetsen vaak langs de Dendermondse- flamboyante palet, is tel- steenweg 6 te Lebbeke, kens weer mogen genieten werken van zijn hand. Het van schoonheid werk van deze Lebbeekse Genieten kan iedereen nog ereburger prijzen hoeft ei- tot en met 2 oktober. In genlijk niet. Niet alleen in Galerij «Paraf», op vrijdag a om Lebbeke heeft de re- van 18 tot 20 u., op zater- In samenwerking met het stadsbestuur brengt het Dirk Martenskomitee dit seizoen drie koncerten. Vorig jaar waren er dat vier en eens zelfs zes. Dat is nu echter niet meer haalbaar. Voor deze drie geplande koncerten be loopt de uitkoopsom reeds zowat drie kwart miljoen. En momenteel staan wei nig sponsors echt te dringen. De leiding van het Festival van Vlaanderen heeft geopteerd voor tematische werken. Het worden dus deels sakrale werken on der de hoofding «Magnifi- cantus» en deels profane muziek onder het motto «Van Hofdans over Suite en Symfonia naar Symfo nie». Bij de suites -een opeenvolging van dan sen - zijn de Duitse en de Franse de meest attraktie- ve. Aalst heeft ook hierin minder geluk want moet het stellen met de Italiaan se Suite van minder gehal te. De mensen van het Dirk Martenskomitee hebben dan ook door de nieuwe indeling minder vrijheid van handelen, minder keu ze vermits het aanbod meer gespecifieerd en be perkt is. Alle koncerten hebben dit jaar plaats in De Werf. Wellicht zou de sakrale muziek met onder meer de «Lamentationes» beter tot haar recht komen in de Sint-Martinuskerk maar het komitee was van oor deel dat het komfort van de koncert ganger ook mee speelt en dat is inderdaad in De Werf optimaal. Drie konoerten Ensemble Hortus Musicus uit Tallinn, Estland op riinaHag 29 september. Het ensemble is opgericht in 1972 en een van de weini ge orkesten uit de Sovjetu nie die muziek uit de 15d* en 16"* eeuw vertolken. Het ensemble bestaat uit 17 musici, die spelen op ko pieën van instrumenten uit de 16"* eeuw. Programma: Italiaanse dansen (suites) uit de 15"* en 16"* eeuw o.a. GalliardenSal tare llo's Pavanes. Komponisten: G. Fresco- baldi (1583-1643), G. Ga- brieli (1555-1612), Cl. Monteverdi (1573-), Rossi (1598-1653). Soottish Chambre Orche stra, strijkersensemble. Op zaterdag 1 oktober. Dit gerenommeerd orkest uit Edinburgh werd opge richt in 1974. Het was oor spronkelijk een operaor kest. Sedert 1980 is het ook als koncertorkest zeer bedrijvig. Naast koncerten in Groot- Brit tannië, maakte het Scottish Chamber Orche stra vlug naam op de inter nationale koncertpodia van Europa en N. Amerika. Programma: Concerti grosso en solo- koncerten van de Italiaan se Barokkomponisten A. Vivaldi (1678-1741), Arch. Corelli (1653-1713), J.B. Pergolesi (1710-1736). certen. Het «Klein abonnement» van De Werf kost 650 fr. voor het Nieuw Belgisch Blazersensemble (29.10), I Fiammingh (2.12) en het Franz Liszt Kamerorkest (17.12). Beide samen (dus groot abonnement) kost 1.550 fr. voor zes kon- Kaarten te bekomen in De Werf, Molenstraat 51. Tel. 053/76.13.11. putatie van Juul Keppens zich verspreid. Talent en persoonlijkheid in de kunst staan immers altijd borg voor bekendheid. Schreef Pieter Verleyzen ooit van Juul Keppens dat hij een «meesterlijk vertol ker van het landschapmys terie» is, voegen wij daar graag aan toe dat Juul niet alleen de geheimenissen van het landschap weet te vatten, maar daarnaast ook via het interieur zijn rijke artistieke talenten Het concerto was de be langrijkste instrumentale vorm uit de 174* eeuw in Italië. Deze komposities zijn gebouwd op het sa menspelen en afwisselen van de instrumentale groe pen uit het orkest. Dit belooft een grandioos barokkoncert te worden. Chapelle Royale op dins dag 11 oktober Uitvoerders: Ensemble Po- lyphonique Europeën on der de leiding van Philippe Herreweghe, Gentenaar die vooral in Parijs werkte als dirigent van het koor en het orkest van de Cha pelle Royale. Programma: Religieuse polyphone wer ken (motetten en mis-frag- menten) van Nederlandse komponisten Uit de 16d' eeuw. Orlandus Lassus (1532- 1594) geboren te Mons, werkte als komponist aan het hof van Beieren te Munchen. Voorwaarden De koncerten beginnen al le drie te 20 u. Toegangsprijs is 400 fr. Jongeren betalen 200 fr. Groepen van minstens 20 personen en houders van Plus-3-Pas en werklozen betalen 300 fr. Het festivalabonnement koet 900 fr. voor drie con- Aalst. In t Apostelken werd een antiekmarkt georganizeerd a dag van 16 tot 20 u. en op zondag van 14 tot 20 u. Doen, durven we advi seren. (pvr) In de zaal Parado aan de Waalse Kaai 25 te Antwerpen wordt op zaterdag 29 oktober voor de tweede maal een ho mo- en lesbiënnedag georga nizeerd die in het teken zal staan van 20 jaar homo- en lesbiënnebeweging in Vlaan deren. Aalst. Op de Katharsis tentoonstelling in Netwerk zorgde Johan Joos voor een poëzieperformance (a) Van 16 september 1988 tot 16 januari 1989 - dagelijks behalve op maandag op 25 december en 1 januari, openingsuren: 10 tot 17 uur, 's woensdags tot 22 uur loopt in de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis, Jubelpark 10, 1040 Brussel, de uitzonderlijke tentoonstelling «China, Hemel en Aarde». De V.T.B.-Kunstkring «'t Hof te Puttens-Lede» verkiest deze tentoonstelling te bezoeken op zater dag 24 september a.s. De Chinese beschaving die zich uitstrekt over 4000 jaar, is de langste en een der hoogst ontwikkelde van de hele mensheid. Het geheim van deze bloeiende kuituur, ligt waarschijn lijk wel gedeeltelijk in de geografische ligging van dit uitgestrekte land (9.561.000 km8), dat zich eeuwenlang ongestoord en vrijwel zonder invloed van buitenaf, heeft kunnen ontwikkelen. De Chinese letterkunde behoort tot de omvangrijkste en merk waardigste van 's werelds literaturen. De proselein- techniek stamt uit China en eeuwenlang dienden de Chinese produkten de Eu ropese pottenbakkers tot voorbeeld. Reeds in de 10" eeuw na Christus werd in China de «Merkatorprojektie» toe gepast bij Chinese sterren kaarten. Gutenberg heeft in Europa in de 15* eeuw de losse letter slechts her uitgevonden, terwijl China reeds in de 9* eeuw boeken drukte op meer dan 1 mil joen eksemplaren. Reeds in de 1"* eeuw voor Chris tus boorden de Chinezen op 1500 m diepte naar aardgas..., in 130 na Chri stus konden ze aardbevin gen voorspellen met een in de 4* eeuw voor Christus ge bruikten ze mosterdgas. Chinezen zijn nog steeds de beste papiersnijders van de wereld. En China was de uitvinder van het gietij zer (4* eeuw voor Chris tus). Zelfs de hedendaagse Chinese kruiwagens (Chi nese uitvinding uit de l-* eeuw voor Christus) over treffen nog steeds de we sterse modellen! De Chine zen hebben ook een hele gamma dagdagelijkse pro dukten uitgevonden zoals de paraplu, de speelkaar ten, brandewijn, lucifers, het mechanische uur werk Ook het papiergeld werd in de 9° eeuw na Christus in China geïntro duceerd. De tentoonstelling «China, Hemel en Aarde» vanaf 16 september in de Konink lijke Musea voor Kunst en Geschiedenis, Jubelpark 10 te Brussel, te bezichti gen, zal alvast de komple- mentariteit tussen Oost en West, de historische ken nisverbondenheid flink verduidelijken. Ze werd uitgewerkt rond 7 tema's: astronomie, de vier grote uitvindingen, mechanika, porselein, zijde, metaal kunde en de geschiedenis van de Oost-West uitwisse ling. Naast schaalmodel len. afbeeldingen en een indrukwekkend aantal ar cheologische stukken, zijn spektakulaire stands op gericht waar Chinese vak lui o.m. het weven van zij de, Chinese druktechnie ken en de aanmaak van papier zullen demon- Een overzicht van de mar kantste verwezenlijkingen van een fascinerende be schaving, die heeft bijge dragen tot de universele wetenschap, en zo tot de universele kuituur. V.T.B.-Kunstkring 't Hof te Puttens-Lede organi seert een geleid bezoek aan deze merkwaardige ten toonstelling op zaterdag 24 september. We noteer den volgend programma: te 9.30 u. samenkomst aan de hoofdingang van de Ko ninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis in het Jubelpark te Brussel. Aanvang van het bezoek: 10 uur. Duur van het be zoek minimum 1.30 u. Vervoer met eigen midde len. Meerijden kan in de mate van het mogelijke Prijs: leden: 130 fr.; niet- leden: 200 fr. Rondleiding door Mevr. Anne-Lieze de Raadt van Oldenbarae- veldt. Aantal deelnemers beperkt! Vooraf inschrijven nood zakelijk. Inschrijven kan door voorafbetaling in de Galerij 't Hof te Puttens, Wichelsestraat 20-22 te Le de of door overschrijving op 000-1559037-53 van de Vlaamse Toeristenbond vzw Afd. Wichelen 9310 Lede. Ter gelegenheid van de traditionele orgelkoncer- ten georganiseerd door Kristiaan Van Ingelgem, orgelist van de dekanale Sint-Martinuskerk doch tevens professor aan diver se koninklijke conservato ria, verschijnt van hem een compact-disc. Deze gleodnieuwe opname die pas nu ter beschikking wordt gesteld bevat de vol ledige uitvoering van de «Stücke für Spieluhren Drehorgeln» van Carl Phi- lipp Emanuel Bach. Ze werd opgenomen op het historisch orgel van het Westvlaamse Haringe. Van deze partituur be stond nog geen enkele opname. Carl Philipp isde tweede zoon van Johan Sebastiaan Bach. Hij studeerde rechten doch gaf reeds koncerten en komponeerde reeds op 18- jarige leeftijd. Via klavier- onderricht en koncertlei- derschap wist hij tijdens zijn studies in eigen onder houd te voorzien Hij trad in dienst van koning Fre- derik van Pruisen en droeg hem zijn «Pruissi- sche Sonaten» voor klave cimbel op Na de dood van zijn vader met wie hij zijn leven lang nauw in kontakt bleef, trachtte hij tevergeefs hem opte volgen. Later werd hij muziekleider aan Ham- burg8e kerken en wijdde zich volledig aan het kom- poneren vooral kamermu ziek. Als klaviersolist was hij een gevierd virtuoos. Hij was alleszins de meest belangrijke zoon van Jo han Sebastian. Geestelijke verdieping was voor Carl Philipp essentieel. LH

De Voorpost | 1988 | | pagina 14