O.L.V.-zlekenhuis in volle expansie \^§AZINEf Aalst zegt het met bloemen Weekblad van Aalst met allereerste «Schoolslag» Nieuwe beddenvleugel ingehuldigd GRATIS TIP De Voorpost Aalst toonde zich tijdens het voorbye weekend ander maal de naam «bloemenstad» volledig waardig. Eerder had Aalst reeds een bioemenfee. Aalst is een centrum van de snijbloementeelt en vooral heeft Aalst de bloe menveiling Flora die hoge toppen scheert. Met een bloementapijt team blijkbaar zonder eni- van 800 nr gespreid op de ge overhaasting klaarde Grote Markt aan de voe- verleden vrijdag tussen 14 ten van de in het projekt en 18 u. Het toont onder geïntegreerde Dirk Martens meer het wapenschild van en de magnifieke tuinaan- de stad, uiteraard in de leg op de binnenkoer van natuurlijke kleur. De het stadhuis, toonde Aalst kroon op het werk werd zich inderdaad een bloe- evenwel niet gezet, want menstad van formaat. Ook achteraf bleek dat het wa de stadhuisgevel werd be- penschild van de stad niet bloemd, Dirk Martens de kroon kreeg waarop de kreeg naast bloemen ook stad als Keizerlijke Stede de streekplant hop en het recht heeft, plantsoen van de Grote Bij de ingang van het stad- Markt werd opgesmukt huis toonde het vroegere met 2.300 levende bego- Werk van den Akker, nu niaplanten. Aan het tapijt het Werk der Volkstuinen zelf werden er liefst en in casu de Koninklijke 150.000 besteed. Een rea- Aalsterse Hofbouwmaat- lisatie die een 35-koppig schappij een puik prieel- ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan. Op de binnenkoer zelf werd het een groene sim- fonie met prieeltjes, ter rasjes, zitbanken, een vij vertje met poëtische brug en een romantisch fon teintje. Een realisatie waarvan ieder bezoeker - en die waren er drie da gen lang zeer veel - be treurde dat die niet perma nent kan blijven. Het ware alleszins een attraktiepunt te meer voor Aalst als Bloemenstad. Volledige inzet noodzake lijk voor 1992 Schepen Juliaan Vinck mocht een eivolle stad huisfeestzaal verwelko men bij de openingsplech tigheid van het bloementa pijt. Met de 15-mei telling in 1983 noteerden wij voor 41* JAARGANG NR. 36 - 40 F Aalst, 533 land- en tuin bouwbedrijven, en dit op een totaal van 2.520 ha. kultuurgrond. Voor dit jaar 1988, 5 jaar later tijdens dezelfde tel ling, 427 land- en tuin bouwbedrijven, en 2.291 ha. kultuurgrond. Kort om, 229 ha. minder kul tuurgrond en 106 bedrij ven minder, doch daaren tegen noteren wij een stij ging van de gemiddelde bedrijfsoppervlakte. Voorbij is de tijd dat boer of tuinder met veel werken en de overgeërfde kennis en ondervinding prachtig werk leverden. Zonder ge bruik van nieuwe teelten, grondige kennis van nieu we variëteiten en technie ken, het op de voet volgen Vervolg op blz. 4 Aalst. De imkers waren ook van de partij tijdens de ambachtenmarkt (a) VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1988 Het Onze-Lieve-Vrouw-ziekenhuis Aalst beleefde verleden maandag een grote dag. Een mijlpaal in z(jn geschiedenis. In minder dan twee jaar werd inderdaad de tweede nieuwe beddenvleugel gerealiseerd en dat met minimale betoelaging. In aanwezigheid van vice-voorzitter van de Vlaamse Executieve Louis Waltniel, gemeenschapsminister Jan Lenssens, minister openbare werken Paula D'Hondt, parlementairen, stadsmagistraat, afgevaardigden van het OCMW-Aalst en vooral van vele honderden artsen, werden de nieuwe lokalen door Deken Jozef De Smet ingezegend. Mgr. Van Peteghem, bisschop van Gent, was inderdaad door omstandig heden verhinderd aanwezig te zijn. Akademische zitting cardiovasculaire chirurgie De nieuwe vleugel Het werd een tot op de Het nieuwe gebouw omvat faam weten te verwerven, mini...* ..itnaiti-nj. „il 8 nïvpaiic An hppft ppn tn. zodat het aantrekkingsge- bied zich ver buiten de regio uitstrekt. Voeg daar- minuut uitgekiende plech- 8 niveaus en heeft een to- tigheid waarbij een aantal tale oppervlakte van gelegenheidshostessen in 9.732 m2. De totale kost- zwart-rood uitgedost, de prijs bedraagt circa 450 vele honderden genodig den in de kliniek wegwijs Vlaamse maakten miljoen frank, waarin de gemeenschap bij dat wegens het afschaf fen van de kleine zieken huizen, het aantal gewone Nieuwe beddenvleugels slechts voor 75.050.1498 chirurgicale interventies in mil. fr. is tussengekomen, de overgebleven regionale De onderste twee niveaus ziekenhuizen in niet ver waarloosbare wijze is toe- genomen, er. het zal licht technisch blok heeft van dere bestemming heeft het te begrijpen zijn dat de 1975 tot 1980, ongeveer 5 mogelijk gemaakt de chirurgicale 1 jaar in beslag genomen, stemmige kapel welke in Het optrekken van de eer- zijn bestemd voor consul- ste beddenvleugel en het tatieruimten. Deze bijzon- Deze nieuwe gebouwen 1932 werd gebouwd, te be- werden in het park van de hoiuden, zodat in dit Ka Zusters opgetrokken en tolieke ziekenhuis hadden praktisch geen af- verpleegeen- heden welke reeds voor al deze wijzigingen voor meer dan 100% waren be- een zet, thans ontoereikend braakwerken vereist. An- tatie ter beschikking blijft, ders was het gesteld met Van de gelegenheis is ge- plaats voor gebed en medi- zÜn geworden. Nog werk op het getouw de bouw van deze 2' nieu- bruik gemaakt om de ka- we bedden vleugel. Daar- pel volledig op te frissen. Een ziekenhuiskompleks is nimmer volledig noch In de nieuwe consultaties voltooid. Het moet zich toe diende het centraal ge- deelte, het oude kasteel te wordt gerekend op onge- voortdurend kunnen aan- worden afgebroken, wat veer 100 consultaties per Passen aan nieuwe evolu- uiteraard een tijdelijk on- dag. Boven de consultatie- *'es» nieuwe noden en derbrengen van de daar niveaus heeft men 6 ni- technieken. Het is dus gevestigde diensten en veaus voor verpleegeenhe- zonder meer duidelijk dat verpleegeenheden in een den: 4 niveaus voor inter- bouw van de 2' nieuwe reeds overbezet zieken- ne geneeskunde, 1 niveau beddenvleugel geen eind- huis vereiste en tijdens de voor kindergeneeskunde, Pu°t k30 z'jn- afbraak en bouwwerken 1 niveau voor intensieve moeilijke problemen van zorgen. Het gaat in totaal om 130 bedden, jammer verbinding stelde. Het was absoluut nodig de duur van deze quasi on houdbare situatie tot een minimum te beperken. Bijkomende moeilijkhe den waren nog de bijzon dere eisen van stedebouw- kundige aard. Een absolu te eis was dat tussen de aanvang van de afbraak en het ingebruiknemen van de nieuwe gebouwen ten hoogste een termijn van twee jaar mocht verlopen. Dit is de minimumtermijn voor een bouwwerk. Enkel voor centrale ver- Thans is men reeds bezig met de werken voor de inrichting van een daghos- genoeg geen bijkomende pitaal met 16 bedden, het- bedden. doch enkel be dden komende in vervan ging van de vroegere be staande, zodat door deze nieuwe beddenvleugel het totaal beddenbestand niet is gewijzigd, doch geble ven is op 472, zoals dit voor de nieuwbouw het geval was. Explosieve expansie Nochtans is sedert 1980, tredhoudend met de ex plosieve expansie van de medische technieken, het aantal dokters, speciali- warming, sanitair en vast sten en apparatuur in het meubilair werd op de sub- O.-L.-Vrouwziekenhuis in sidies van het gewest be roep gedaan. Een tweede gevaar ligt in belangrijke mate toege nomen. Het medisch korps be- de moeilijkheden van draagt thans 102 eenhe- coördinatie van verschil lende aannemingen op eenzelfde werk den. Ondermeer hebben de medici van het zieken huis op het gebied van de welk voor het einde van het jaar zal in dienst zijn. Op gebied van de cardio logie beschikt het zieken huis over een cardiologi sche dienst, onder de be kwame leiding van Dr. Andries die uitzonderlijke diensten bewijst aan pa tiënten van binnen en ook buiten de regio, die van hartstoornissen te lijden hebben. Thans is door het ziekenhuis tot de oprich ting van een modern uitge rust oncologisch centrum beslist. Uitgerust met alle moderne apparatuur, waaronder een lineaire versneller, zal het oncolo gisch centrum worden on dergebracht in ruimten, waarvoor de bouwwerken nog dit jaar zullen aanvan gen, zodat het centrum voor gezwelziekten einde volgend jaar operationeel zal zijn. Al deze aankopen en werken geschieden met toelating, doch zonder eni ge subsidie van het minis terie. Er zijn ook de ver- nieuwingswerken aan de beddenvleugel naar de Groenstraat, die in 1946 werd opgetrokken. Ge hoopt wordt, met subsi dies van het ministerie, de ze werken tegen einde 1990 te kunnen voltooien. Verder komen nog op het verlanglijstje voor, een zaal en uitrusting voor bio- plane catheterisatieappa- raat, een landingsplaats voor helikopters voor harttransplantaties, een ruimte voor administratief en medisch archief en de oprichting van een nieuw mortuarium. Tenslotte, al thans voorlopig, zal ge werkt worden aan de in 1947 opgerichte bedden vleugel. Hoop Gehoopt wordt op verdere steun van het stadsbestuur voor een instelling die cir ca 1.000 personen tewerk- stelt. Gehoopt wordt verder om verstandhouding tussen het OCMW-ziekenhuis en dat van Onze-Lieve- Vrouw, «twee zusterinstel lingen welke samen aan de regio Aalst de nodige me dische infrastruktuur ge ven op hoger niveau». Hun beider bestaan biedt patiënten keuze zonder zich te moeten wenden buiten de eigen regio. Die regio is inderdaad vol doende belangrijk om bei de ziekenhuizen naast el kaar te laten bestaan. Ten slotte wordt verder ver hoopt dat de artsen verder zullen blijven werken in nauwe relatie onderling maar tevens met direktie en beheer. «Zwarte Zusters» De Zwarte Zusters van Sint-Augustinus zijn in de 15de eeuw naar Aalst geko men om de pestlijders tc verzorgen. Sinds die tijd hebben zij onafgebroken ten dienste van de Aalster- se bevolking gestaan. Het O.-L.-Vrouwzieken huis is uit deze eeuwenlan ge offervaardigheid ont sproten. Het vindt in deze kristelijke caritas haar grondslag en haar reden van bestaan. Algemeen ziekenhuis Namens de Medische Raad stelt voorzitter Dr. Sierens dat het O.-L.-V.- Ziekenhuis quasi volledig hernieuwd is. De enige resterende oude vleugel wordt inderdaad eerlang heringericht. Het O.-L.-Vrouwzieken- huis is een algemeen zie kenhuis voor patiënten met akute aandoeningen. Het richt zich in de eerste plaats tot de mensen van de streek. In dit opzicht, de Voorzitter van de Raad van Beheer merkte het reeds op, verschilt het niet van het stedelijk zieken huis. Indien door de kwali teit van sommige diensten patiënten uit andere stre ken aangetrokken wor den, dan moet dat gezien worden als een bevestiging en erkenning van onze zorg voor kwaliteit. Ook het stedelijk ziekenhuis heeft diensten waarin het uitblinkt, en beide zieken huizen kunnen mekaar ze ker goed aanvullen. Het feit dat ook zij binnenkort zullen kunnen beschikken over hun nieuwe gebou wen toont aan dat zij ook niet blijven stilzitten, en dat waarderen wij des te meer daar het alleen maar de bevolking van de streek van Aalst kan ten goede komen. In de laatste jaren is er een belangrijke evolutie ge weest in de medische staf en het personeel van het O.-L.-Vrouwziekenhuis. Niet alleen werden be staande diensten verder uitgebouwd door nieuwe stafleden aan te trekken, maar ook werden er ver schillende nieuwe diensten opgericht. Aangezien dit allemaal moet gebeuren binnen het door de over heid bepaalde beddenaan tal geeft dit aanleiding tot heel wat problemen. An derzijds kunnen wij niet blijven stilstaan: de evolu tie van de geneeskunde gaat verder, en wij zijn het aan de bevolking van de streek van Aalst verplicht bij te blijven en up-to-date technieken ter beschikking te stellen van hun gezond heidszorg. Dit zal in de toekomst ongetwijfeld verder gaan. De medische staf van het O.-L.-Vrouwziekenhuis bestaat op dit ogenblik uit meer dan 100 artsen, de meesten voltijdse stafle den, maar ook een belang rijk aantal assistenten, die in overleg met de fakultei- ten van de verschillende universiteiten hier een deel van hun opleiding ko men genieten. Deze staf wordt voortdurend uitge breid en aangevuld: dit jaar zijn er reeds 7 vacatu res open verklaard en an dere zijn gepland. De ontdubbeling van de apparatuur voor coronaro- grafie en de verdere uit bouw van de hartchirurgie zijn volop aan de gang. LH In kultureel centrum De Werf werd verleden woensdag de eersteling van «Schoolslag» opgenomen. Het gloednieuw jeugdprogramma van BRT 1. Daarin wordt allerminst gespeeld naar intelligentiequotiënt of parate kennis. Wel naar inventiviteit, kreativi- teit, by de hand zyn. Een programma geproduceerd door Tania Humblet en gepresenteerd door Michel Foliet. Met zijn fluwelen broek en overjaarse «bretelles» werd hy dra de chou-chou van de afgeladeh volle zaal. «Schoolslag» duurt 40 mi nuten telkens op vrijdag van 18.20 tot 19 u. om de 14 dagen. Volgende opna men hebben plaats te Wa- regem en te Lokeren. In de regio Aalst werden alle scholen secundair onder wijs aangeschreven en uit de gegadigden werden het Sint-Jozefs-instituut en het Koninklijk Lyceum uitge loot. Van elke school drie leerlingen en 2 leraars of leraressen. Applaus Applaudiseren op het ge wenste moment werd vooraf aangeleerd. Met Foliet was dat geen pro bleem. Zelfs minuten lang! Een zestal spelletjes, het ene al leuker dan het an dere, werden enthousiast meegespeeld al daalde de spanning wel door voort durende onderbrekingen. Ook «Schoolslag» is dui delijk niet van kinderziek ten verschoond. Gelukkig betrof het ook een inge blikt programma. Live zou het immers een eerder mal figuur hebben geslagen. Spelen maar! Raden welk nummer schuil gaat achter een foto, ballonnetjes doorprikken en met de letters erin «Schoolslag» vormen, popfragmenten herken nen, zich inleven in de ge moedsgesteltenis van de leraar die op last van de directrice aan de belhamel in de klas in het hospitaal een geschenk moet dragen (een varken), gezegden beamen of ontkennen en als voorlaatste proef op een ingenieus uitgekiende fiets een ballon door prikken. Apotheose Het presenteren van het «huiswerk», een bord- veegmachine, werd de apotheose. Reide scholen gaven daarbij blijk van in genieurschap in spe. Toch werd deze ultieme proef de steen des aanstoots! We houden uiteraard de uitslag voor ons. Wel kunnen we verklap pen dat de strijd gelijk opging. Na de 5' proef stonden beide teams nog gelijk. De apotheose gaf de door slag. Terechte of onterech te puntentoekenning? Aan U vanavond te 18.20 u. te beoordelen. lh Aalst. Voor het bekende TV-programma Schoolslagwerd door Michel Foliet en zijn medewerkers de laatste hand gelegd (a)

De Voorpost | 1988 | | pagina 1