32 - 16.9.1988 - De Voorpost 17 SEPTEMBER 1944 SS;::1;-'!*- Foto 3 Op 2 november 1986 vond ik met mijn metaalde- manningsleden waren ver- tector te Mariekerke een aluminium plaatje met schrikkelijk verminkt, het de tekst: «Nose down». was een aanblik die mij Iemand had mij verteld dat op die plaats, niet ver van de Schoothoeve, een zweefvliegtuig was neergestort op zondag 17 september 1944. Er lag op die plaats nog een heleboel ander materiaal, doch dit aluminiumplaatje intrigeerde mij zodanig, dat ik besloot een en ander uit te gaan zoeken aangaande dit voorval. Er volgden een reeks vraaggesprekken met om wonenden en er werden een groot aantal brieven geschreven naar diverse Britse musea en overheids instellingen. Ondanks het soms lange wachten op antwoord, kreeg ik beetje bij beetje informatie toege speeld onder de vorm van tekst en tegen vergoeding ook foto's. Het resultaat hiervan laat toe een tame lijk duidelijk beeld te scheppen van het gebruik te materiaal en de krijgs verrichtingen van die dag. Een ooggetuigenverslag «Op die bewuste zondag voormiddag lag ik onder een pereboom te genieten van een lekker nazomers weertje. In de verte klonk een zacht gebrom dat stil aan aanzwol tot een enorm geronk van vlieg tuigmotoren. Het waren toestellen die zweefvlieg tuigen voorttrokken, de lucht zag er zwart van. Het was onbegonnen werk ze te tellen. Tijdens dit mi nutenlange, indrukwek kende schouwspel be merkte ik dot de verbin dingskabel van een der toestellen losschoot. Het zweefvliegtuig vloog nog even door en ging daarna met de neus omlaag naar de grond toe zijn onder gang tegemoet Het ging allemaal erg vlug daar de toestellen erg laag vlogen, hoogstwaarschijnlijk onder de wind. Toen ik een doffe slag hoorde en een stofwolk had gezien op de plaats van het ongeluk, spoedde ik mij er naartoe samen met nog enkele andere mensen. Bij het wrak geko men, waren er reeds enke le mensen aanwezig als ook een Engelse militair van het nabijgelegen leger kamp. Sommige bemanningsle den waren uit het toestel geslingerd en waren het minst verminkt. De ande ren zaten geklemd tussen de lading welke bestond uit een jeep, rollen electri- citeitsdraad en ander ge reedschap. We begonnen deze geklemde militairen te bevrijden door het toe stel open te breken, op zoek naar leven. Deze be- nog lang door de geest slachtoffers hun juwelen af zou spoken. De aanwezige en nam ook hun persoon- Engelse militair deed de lijke papieren mee in een draagtas, uit vrees voor souvenirjagers. Ondertussen was dokter Van de Casteele uit St. Amands ook aangekomen op de plaats van het onheil en nam de leiding van de hulpwerkzaamheden op zich. Een van de bemanningsle den, een Canadees, over leed tijdens zijn overbren ging naar het gasthuis in de Hekkestraat te St. Amands. De ondere slachtoffers werden op een rij naast elkaar gelegd en afgedekt met dekens. Ondertussen waren verschillende Engel se militairen bezig met het graven van een gemeen schappelijk graf. Doch hier waren zekere mensen niet mee akkoord, daar ze het jammer vonden dat deze jongens zonder lijkdienst als een hond in de grond zouden gestopt worden. Er stond op dat moment veel volk rond het neergestorte zweefvliegtuig. Er werd een lijkdienst gehouden te St. Amands in de namid dag van dezelfde dag om streeks 17 of 18 uur. De slachtoffers stonden voor het altaar van een bomvol le kerk opgesteld. Men vroeg om de slachtoffers op het kerkhof gemeen schappelijk te begraven, hetgeen werd toegestaan door de Engelse legerover sten. De militaire eer werd tijdens de begrafenis be wezen door Engelse mili tairen en Bornemse weer- standers. Later bleven wij nog enkele dagen de wacht optrekken bij het wrak om plundering te ver mijden. Daarna kwamen de Engelsen het wrak weg halen.» «Market Garden» Het toestel de «Waco» CG4A werd voornamelijk gebruikt door de Ameri kaanse luchtmacht, dit komt overeen met de ver klaring van de ooggetui gen die vertellen de typi sche 5-puntige ster op het neergestorte toestel gezien te hebben. De Britse luchtmacht ge bruikte de CG4A ook maar op een veel beperktere schaal. Het toestel was uiteraard gebouwd met lichte materialen zoals hout en doek. Het geheel was opgebouwd rond een konstruktie van stalen bui zen en bood plaats aan max. 15 personen, in ons geval 7 militairen de lading (in dit geval de jeep, de electriciteitsdraad en gereedschap). De vleugel van de CG4A had een spanwijdte van ongeveer 25,50 meter en een vleugeloppervlakte van ongeveer 792 m2. Deze toestellen waren ver trokken vanuit Ramsburry in G.B., men zou pogen de bruggehoofden op de Waal en de Rijn in te ne men. De ganse operatie ging door onder de naam «Market Garden». De landing was voorzien bij het dorp San in de om geving van Nijmegen. De bemanning van het te Ma riekerke neergestorte toe stel bestond uit 6 Canade zen en 1 Engelsman. Hier volgen hun namen: Jos Dotavania (Can.), Thomas F Vella (Can.), Stanley M. Zajelka (Can.), Gustav Goverweg (Can,), Samuel C. Welch (Can.), W.C. Sturgess (Can.) en Frederik Arthur Sellers (G.B.). Samuel C. Welch is later overgebracht naar het Ca nadese militaire kerkhof te Neuville en Condroz. Frederik Arthur Sellers ligt begraven te St. Amands in het midden van het ker khof op een klein gedeelte waar nog andere Belgische militairen begraven liggen. Op zijn grafsteen staan de volgende inscripties: 1760229 corporal F. A. Sellers, Royal Signals Air- bom, 17 th September 1944, age 30. Hij was de zoon van Frederik Henry en Eleanor Blanche Sellers uit Acton, Middlessex. En echtgenoot van J.M. Sel lers uit Acton, Middlessex. De gegevens van de ande re bemanningsleden zijn nog niet verkregen tot op heden. Het is verbazend welke dramatiek er kan schuilen achter het vinden van een klein plaatje alu minium. De verbazing gaat over in respect wan neer we vernemen dot daar op die plaats 7 jonge mensen hun leven gaven voor onze vrijheid. Jean-Pierre Casteels. Bij de foto's 1Graf van Korporaal Frederik Arthur Sellers op het kerkhof te St. Amands. 2. Het gevonden aluminiumplaatje met de tekst: «Nose down». 3. Zweefvliegtuig van het type «Waco» CG4A. Eenzelfde toestel stortte neer te Mariekerke. 4. De plaats van het ongeval nabij «De Schoothoe ve» gefotografeerd omstreeks Allerheiligen 1944. Het voorwerp bovenaan is een helm, de rech thoekige plaat is afkomstig van de boordradio, verder diverse onderdelen (aldus ooggetuigen). 5. Afbeelding van de cockpit van een CG4A zweef vliegtuig. Het gevonden fragment komt van de Tegelwielt jes aangeduid op de afbeelding onder nr. 1 De regelwieitjes lieten o.a. toe de neus van het toestel te richten. Verleenden hun medewerking: - Museum of Army Flying, Stockbridge, G.B. - De Britse Ambassade te Brussel. - Het Brits Ministerie van Defensie, Londen, G.B. - Het Imperial War Museum, Londen, G.B. - De Commonwealth War Graves Commission, Berkshire, G.B - Het Royal Signals Museum, Blandford, G.B. - Dank aan onze ooggetuigen die om persoonlijke redenen anoniem wensen te blijven. Volleybal. V.C. Zele nam een knappe start in de kompetitie (bvw)

De Voorpost | 1988 | | pagina 32