Gloednieuwe ACV-lokalen te Aalst ingehuldigd AVA graaR naar prehistorie in de Pontstraat te Aalst Oxfam Wereldwinkel en Alfabetiseringsprojekt nu in Koolstraat De Voorpost - 16.9.1988 - 3 De tijd dat het syndikaat moest gezocht worden in een of ander achterzaaltje is lang voorbij. Uitbouw van de sociale zekerheid, de aanhoudende werkloosheid, de behoefte aan privacy by de dienstverlening en de aanpassingen aan de computerisering maakten zelfs de behuizing achteraan op de koer van 't Groen Kruis voor het ACV niet meer uit te houden. Er moest dus worden uitgekeken naar herlokalisatie. Die werd gevonden en verleden zaterdag had de inhuldiging en inzegening van de niewe lokalen aan de andere zijde van de Hopmarkt. Daadkristenen Voor de eucharistieviering als eerste punt van de plechtigheid liep de Sint- Martinuskerk quasi eivol. Verbondsproost Dirk De Backer, pastoor van Vlek- kem, ging voor in de eu charistie die opgeluisterd werd door het zangkooi «Cantate Domino» o.l.v. E.H. Michaël Ghijs en door Kristiaan Van Inge- lgem, organist en profes sor aan verschillende ko ninklijke conservatoria. In zijn homilie parafra seerde de voorganger de misteksten van de 24e zon dag na Pinksteren en zag in de nieuwe lokalen de nieuwe start, een nieuwe kans, een nieuwe hoop. Vooral dan voor werklo zen, marginalen en derde wereld. De nieuwe lokalen kunnen ook bijdragen tot betere motivering van het perso neel zelf dat er de dage lijkse sleur op meer kom- fortabele wijze kan te keer gaan. «Uw geloof beleiden is iets maar niet voldoende Ge loof zonder de daad is dood». We moeten leven volgens ons geloof met eerbied door de anderen, met behulpzaamheid voor anderen ook als die inge steldheid niet wederkerig is. Het ACV moet zich inzet ten voor het welzijn van allen, vooral voor dat van werklozen, mensen aan de rand van de maatschappij, mensen werkende in nep- statuten of mensen die le ven in een mislukte relatie. Optocht Achter de Koninklijke Fanfare Kunst en Ver maak en achter een woud groene vlaggen werd door de centrumstraten Zout- straten, Keizerlijk Plein en Nieuwstraat opgestapt naar de nieuwe lokalen. Onder de vele honderden aanwezigen minister Paula D'Hondt-Van Opden- bosch, senator Clement Prieels, volksvertegen woordiger Hubert Van Wambeke, burgemeester Maurice De Kerpel, sche penen, raadsleden, gees tesgenoten uit de KWB, KAV. KAJ, VKAJ en CM en vele militanten en trou we leden. De binnenkoer was dan ook veel te klein om de massa een plaatsje te gunnen. Betere werkomstandig heden Verbondsvoorzitter Paul Everaert zegt dat het ACV zich permanent inzet voor betere werkomstandighe den voor allen en dat het met deze eigentijdse vesti ging het voorbeeld geeft, voor de 335 er tewerkge stelde personeesleden. Het verliep allemaal niet- van een leien dakje. Een eerste pand waarvoor het «Bouwfonds voor Morgen» duidelijke inter esse had, o.m. omdat het nauw aansloot bij de ge bouwen van het Groen Kruis, werd hen voor de neus weggekocht. Via een Franstalige Brus selse stroman kon dan toch het pand van de Ge nerale Bank aan Keizerljk Plein worden aangekocht. Dit omdat de G-Bank haar zetel had overgebracht naar de Kwalestraat te Nieuwerkerken en er te Aalst dus nog enkel een agentschap restte zodat heel wat ruimte vrij kwam. Zinspelend op het «Groen Kruis» en op de «groene ACV-vlaggen» en het ge bouw aan de andere kant van de Hopmarkt sugge reerde preker dit plein dat reeds luisterde naar de na men «Veemarkt», «Boter markt» en «Hopmarkt» liever «Groen Plein» te he ten. Antwerpen heeft reeds een «Groenplaats» doch dat is een slechte ver taling van het Franse «place». Tien gebouwen in elf jaar «We zijn kontent» zegde verbondssekretaris Piet Van Tittelboom. «Kontent omdat de uitdaging tot een goed einde werd gebracht en omdat nu weer meer tijd kan vrijgemaakt wor den door inspanningen ten bate van de leden». Tussen de realisatie van het eerste ACV-gebouw in Ninove in 1977 en dit te Aalst liggen nog acht an dere gebouwen. Een am bitieus programma dat tot een goed einde kon wor den gebracht met de hulp en de medewerking van velen. Ook van de natio nale instanties. Toen in 1983 het pand dus kon worden aangekocht volgde een wedstrijd om de passende architekt te vinden. Een man die bo vendien zou moeten die nen als goedkope ideeën bus en die eigenaar zou moeten achteruitstellen voor het belang van de bouwheer. Bert Lam- brecht werd daarvoor de gedroomde man. 1985 werd een jaar van intensieve voorbereiding met een intern technisch komitee en met bevraging van propagandisten en personeel. Basisopties Na heel wat diskussies kwam men tot volgende basisopties: - sober maar degelijk; - makkelijk in onder houd; - funktioneel binnen de gegeven oppervlakte; - energiekostend bewust; - in exploitatie goed be heersbaar. Comichen zullen niet moeten geverfd worden de ramen zijn in hout, op vensterbanken vooraan kunnen geen frietzakjes worden achtergelaten, de zonnewering bevindt zich langs de buitenkant; de binnenmuren zijn afge werkt in facade steen; de elektrische leidingen lig gen in plintgoten, er wordt gestookt met stoom, de refter bovenaan is in no- time transformeerbaar in een degelijke vergader zaal, de deuren draaien naar binnen of naar buiten elk volgens bestudeerde noodwendigheid. Alle maal vruchten van een de gelijke voorbereiding. Funktioneel en betaal baar. In 1986 werd het pand ge sloopt en de eerste spade steek dateert van augustus twee jaar terug. In mei dit jaar kon het gebouw na 17 maanden, dan ook betrok ken worden in optimale omstandigheden. Het nieuw gebouw Het nieuw gebouw huis vest de diensten van het ACV. Die van het ACV en van de CM blijven in het Groen Kruis gehuis vest. De door het ACV in het Groen Kruis verlaten gebouwen achteraan op de koer worden nu ingeno men door de vormings diensten van KWBN, JAV, KAJ en VKAJ. Aalst. Binnenin ruimte in overvloed en dus ook makkelijk werken (a) Rondgang Na de toespraken en het doorknippen van het lint stonden de deuren van het nieuw gebouw wijd open. Althans de voordeur. De vele belangstellenden kon den zich dan ook een idee geven van de konceptie de accomodatie van het nieuw ACV-gebouw. Dit projekt kaderde trou wens in een elf jaar duren de uitdaging om binnen het arrondissement elke fusiegemeente een valabel ACV-onderkomen te bie den. In Aalst kwamen er zelfs drie: Moorsel, Erem- bodegem en Aalst-stad. Een nieuw ACV-gebouw kwam er ook in Ninove, haaltert. Lede, Mere en Sint-Lievens-Houtem. Die dienen dan ook voor de CM. In het omgekeerd ge val zijn de CM-gebouwen te Herzele en Geraards- bergen waar het ACV dan te gast is. Een lat-relatie? Een lat-relatie (live apart together) tussen enerzijds ACW en CM en ander zijds ACV is het aller minst. Ze leven niet ge scheiden te samen doch zijn alleen elders gehuis vest. Dan nog quasi recht tegenover elkaar aan het «Groen Plein». De inrichting van de bin- nenlokalen is er op gericht dat de lokalen waar meest volk van buitenuit komt makkelijkst bereikbaar zijn. Dat wil zeggen op het gelijkvloers. Daar heeft men inderdaad de recep tie, de dienst ledenbijdra gen, de werkloosheids- dienst en de juridische dienst waar U bij liefst 4 raadgevers met uw proble men terecht kan. Op de eerste verdieping zijn gelegen de centrales Voeding en Diensten, Textiel en Confectie, Hout en Bouw en de Landelijke Bediendencentrale Ook de vormingsdienst. Op de tussenverdieping ligt dan de grote vergader zaal en iets hoger het ver- bondssekretariaat, de boekhouding en de com puterafdeling. Boven op de derde verdie ping vindt U de refter en de flat voor de huisbe- waardster. LH houten paaltjes gemaakt. Onder deze neergevallen wand bevond zich o.a. een volledig verbrijzelde laat middeleeuwse pot in grijs aardewerk. Naast keramiek werd uit deze laat-middeleeuwse lagen ook heel wat dierlijk beendermateriaal verza meld. Na een grondig on derzoek is men er vrijwel zeker van dat dergelijk materiaal een goed inzicht moet verschaffen over wat de Aalstenaar toen, in de late middeleeuwen, tussen Aalst. Wachten op de komst van de voorname gasten voor het nieuwe ACV gebouw Beide organisaties zijn van Hopmarkt 11 verhuisd naar Koolstraat 5. Door de verkoop van der de wereldprodukten willen de wereldwinkels de echte oorzaken van de onder ontwikkeling blootleggen zoals daar zijn de onrecht vaardige wereldhandel en de uitbuiting van de derde wereld. Vandaar dat er aan elk produkt informatie gekop peld wordt, meestal in de vorm van een tekst op de verpakking of aan de hand van een folder of bro chure. Het kopen van derde we reldprodukten betekent een daadwerkelijke steun voor die groepen en lan den die een rechtvaardig altemaitef trachten uit te bouwen. Naast de produkten biedt de wereldwinkel ook een gamma aan van handge maakte sier- en gebruiks voorwerpen uit de derde wereld, stickers, badges, posters, recyclage-briefpa- pier en omslagen, t-shirts en boeken. De wereldwinkel is open elke werkdag en zaterdag van 10 u. tot 12.30 u. en van 133.30 u. tot 16.30 u. Er kan eveneens telefo nisch besteld worden op 053-77.08.833 zodat u de gewenste produkten kan afhalen. Het kopen van derde we reldprodukten betekent een daadwerkelijke stqun voor die groepen en lan den die een rechtvaardig alternatief trachten uit te bouwen. Naast de produkten biedt de wereldwinkel ook een gamma aan van handge maakte sier- en gebruiks voorwerpen uit de derde wereld, stickers, badges, posters, recyclage-briefpa- pier en omslagen, t-shirts en boeken. De wereldwinkel is open elke werkdag en zaterdag van 10 u. tot 12.30 u. en van 13330 u. tot 16.30 u. Er kan eveneens telefo nisch besteld worden op 053-77.08.83 zodat u de gewenste produkten kan afhalen. Het Alfabetiseringspro jekt richt zich tot alle Ne derlandstalige, volwassen mensen met lees- en schrijfmoeilijkheden. De manier van werken steunt op twee belangrijke keuzes: het leren lezen en schrijven gebeurt in groep jes van hoogstens 6 deel nemers per begeleider en het uitgangspunt vormt de leef- en ervaringswereld van de deelnemers. Het sekretariaat van het Alfabetiseringsprojekt is iedere werkdag open van 9 u. tot 12 u.en van 13u. tot 16.30 u. (ook na afspraak) en is telefonisch bereik baar op 053-77.08.83. Zowel Oxfam Wereldwin kel als het Alfabetiserings projekt hebben duidelijk nood aan vrijwilligers. Wie geïnteresseerd is in één of beide organisaties kan ten alle tijde kontakt opnemen. Naar aanleiding van de verhuis organiseren beide organisaties een aantal ge zamenlijke aktiviteiten: 23/9/1988: officiële ope ning en receptie vanaf 19.30 u. 24/9/188: opendeurdag met proef- en informatie stand van 10 u. tot 17 u. gevolgd door een fuif in het Jeugdhuis Jome te Gij- zegem (Stationstraat 52) vanaf 20 u. (inkom: 50 fr.) Tenslotte organiseert Ox fam Wereldwinkel op 221 10/1988 een wijnaktiedag en het Alfabetiseringspro jekt brengt een Tids-op- treden van en door R. Van Rillaar op 14/11/1988 om 20 u. in het C.C. De Werf. LH De archeologie behoort tegenwoordig tot een der meest bedreven takken van onze geschiedenis. Steeds meer wordt de belangstelling opgewekt en belangrijke vondsten blyven niet uit dank zy het menigvuldig onderzoek van gespecialiseerde wetenschap pers, die met de hulp van andere medewerkers, een stuk van onze oudste geschiedenis opdelven. De AVA heeft tydens de vakantiemaanden trouwens eens te meer bewezen welk belang de archeologische vondsten betekenen voor de samenstelling van de lokale geschiedenis. Waar vroeger een archco- hoeveelheid keramiek in kalkmortel, waren nog be- logische vereniging onbe- prehistorische techniek die waard over dertien lagen. staand of een uitzondering in een onderste bleekgrij- De kelder was volledig op- de tanden kreeg. Dit moet was, begint deze meer en ze, zandlemige laag aange- gevuld met puinlagen die o.a. aanduiden wat zo on- meer veld te winnen bij de troffen werden. De pro- duidelijk weerspiegelden geveer de vleesconsumptie gewone geïnteresseerde, jektleiders W. De Swaef hoe deze buiten gebruik te Aalst was. Dit is al duidelijk gebleken en M. Pieters geven aan raakte. Op de bodem be- Verder vond men nog een in de streek van Aalst deze voorwerpen een ver- vond zich een dik pakket sleuf van ongeveer ander- waar men de laatste jaren moedelijke datering en houtskool en gebakken halve meter die uit de pe al meermaals belangwek- stellen een periode voorop leem, waarschijnlijk af- riode tussen de late midde- kend materiaal bovenge- van de nieuwe steentijd tot komstig van het afgebran- leeuwen en de huidige haald heeft. Het is soms de ijzertijd, wat er op neer de bovenliggende gebouw steenbouw moet dateren, wel moeizaam graven komt van ca 3.000 tot 50 dat nog grotendeels in Deze was gevuld met maar het geduld, eigen voor Kristus. Aan de hand hout moet geweest zijn. baksteen en dakpanpuin. aan een archeoloog, heeft van deze vondsten stelt Boven deze brandlaag lag Dit wijst waarschijnlijk op soms fantastische resulta- men de hypotese dat er- een heterogene puinlaag, uitbraaksleuf van een ten tot gevolg. gens tussen 5000 en 2000 die zeer veel laat-midde- muur. Dit heeft de Aalsterse jaar geleden in de Pont- leeuwse keramiek (13e- toekomst Vereniging voor Archeo- straat zeker menselijke ak- 14e eeuw) bevatte. Voor- jn de personen van £>e logie tijdens de voorbije tiviteiten plaats grepen, beelden hiervan zijn een Swaef en M. Pieters heeft vakantie eens te meer be- Een juiste omschrijving haast intakte steelpan (de de aVA een zeer deskun- wezen toen ze in de Pont- hiervan, noch de aard kan zgn. koekepan) en talrijke di„e iejdjn„ en geiukkig straat noodopgravingen men voorlopig nog niet fragmenten van een vuur- kunnen zii ftelselmatip re- verrichtten. Trouwens, achterhalen. Ook al moet klok versierd met een in- daarmee is het projekt in men met veel voorzichtig- geritst denneboommotief. die straat nog niet ten ein- heid te werk gaan bij het Naderhand werd de rest de, want het ligt in de bepalen van perioden en van de kelder met bedoeling om in de vol- bij het afleiden van leefge- bruingrijze zandleem vol gende maanden ook in de woonten, toch zijn deze ledig dichtgeworpen zodat aanpalende woningen naar vondsten op zichzelf al het terrein lenig bouwrijp verv0 maar gelukkig de Houtmarkt toe, nog zeer belangrijk voor de werd. Om te bouwen heeft zijn er toch die «gelegen- meerdere sonderingen uit Aalsterse geschiedenis men blijkbaar niet lang ge- heidseravers» die een~he- te voeren die hopelijk nog want in feite is het de eer- wacht want bovenop de ieboel werk verzetten Het meer materiaal en geschie- ste keer dat bij opgravin- opgevulde kelder bevond resultaat van verschillende den,s zullen prijsgeven. gen in Aalst ptehistorisch zich een otnvergevallen opgravingen komt natuur- Het pas onderzochte «ge- aardewerk aangetroffen gedeeltelijk verbrande lijk de gemeenschap ten bied» is een woning, ei- wordt. houten wand. Deze was de Wifnt de Ava plant gendom van antiquair- Dank een archeologisch uit met leem bestreken F restaurateur J. Van Lierde onderzoek moet de grond die in het voorjaar van heel wat geheimen prijs 1989 in deze huizenblok geven en door een weten een nieuwe antiekzaal wil schappelijke analyse kan openen. Het zijn huizen men heel wat besluiten die zich op terreinen be- trekken die bijdragen tot vinden die minstens reeds de samenstelling van een sinds het eerste kwart van brok geschiedenis. Zo de 13e eeuw binnen de maakte deze groep op dat stadsmuren gelegen wa- het prehistorisch niveau ren. Gelukkig heeft de ei- afedekt werd door een genaar het nut ingezien donkerblauwgrijze zandle- van een archeologisch on- mige laag die schervenma- derzoek en de AVA heeft teriaal uit de volle midde- van de aangeboden gele- leeuwen (10e tot 12e eeuw genheid gretig gebruik ge- na Kristus) bevatte. Enke- maakt. Dat het de moeite le van deze scherven wa- Aalst. Heel wat seniores waren aanwezig op het feest van loonde bewijzen de vond- ren uit het zgn. Pingsdorf- Keizershallen (a) sten, niet zozeer spektaku- aardewerk vervaardigd, lair te noemen, maar toch wat wijst op een import enorm belangrijk voor de handel uit het Rijnland, verdere samenstelling van Uit het verder verslag van de oudste geschiedenis van de AVA-leden die aan het de stad Aalst en haar in- projekt meewerkten, vol- woners. gen nog enkele belangrij- Prehistorie ke vaststellingen: «In de Er werden wel restanten late middeleeuwen wordt uit verschillende periodes °P het terrein een woning aangetroffen maar de oud- opgetrokken. Enkel een ste dateetbare vondsten hoek ,va" da ke'd" werd gaan alleszins terug tot de vnJgelegd. De bodem er- prehistorie. Hiervoor ba- van bevond ztch op 4,40 m seen men zich op enkele dlep": en bestond 0" aan" vuurstenen werktuigen met daarbij een kleine kenen op andere mede werkers die hun vrije tijd met archeologie doorbren gen. Ook andere archeolo gen, vooral pas afgestu deerden komen hen soms een kleine tentoonstelling in het voorjaar van 1989, een resultaat dat vooral tot stand kwam dank zij men sen als I. Bourgeois, D. De Lambaert, L. Van Gy- segem, E. Wouters, P. Geubels en M. Meganck. Het uiteindelijke besluit van de AVA is dat deze en vroegere vondsten bewij zen dat ook de Aalsterse bodem zeer rijk is aan spo ren uit vroegere tijden. Zij vinden het echter jammer dat het grootste gedeelte ervan bij allerlei graaf werken definitief vernield wordt. Niet iedereen is de archeologie geliefd en noodopgravingen beteke nen voor vele aannemers tijd- en geldverspilling. Nochtans zouden zij eens beter nadenken over het feit hoeveel geschiedkun dige gegevens op die ma nier verspild worden. Ook door onwetendheid wordt veel materiaal voor immer vernield en het is alleen door een permanente op volging van bepaalde wer ken en door voorafgaan delijk noodopgravingen dat waardevolle gegevens van de ondergang kunnen gered worden. Deze methode wordt reeds gebruikt door een aantal steden in Vlaande ren zoals Brugge, Antwer pen, Gent, Sint-Niklaas en Maaseik. Hier heeft men een stadsarcheoloog aan gesteld en misschien kan de stad Aalst overwegen om in de nabije toekomst hetzelfde te doen, het is bepaald geen slecht voor beeld. JV de Aalsterse senioren in de gestampte aarde. De mu ren opgetrokken in grote bakstenen, verbonden met Aalst. Geen stoel bleef onbezet senioren (a) de keizershallen voor het feest van de Aalsterse

De Voorpost | 1988 | | pagina 3