Aalst zegt het met bloemen Swami Chidananda te Aalst bi) Yoga-Vedanta Een «hart» voor de Rechteroever Ziekenhuizen staan voor reële uitdagingen Basisedukatie-Aalst heeft nood aan begeleiders/sters Uil fr Gratis naar Sansunokawa Aalsterse TAK-lid in moeilijkheden 4 - 16.9.1988 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 van het E.E.G.-landbouw beleid, zonder scholing, zonder technische en ad ministratieve bijscholing blijft men ter plaatse trap pelen, boert men ach teruit. De schepen zet de jonge ren aan zich bedrijfsleiders te voelen, zin te hebben voor promotie en vertrou wen te koesteren in het eigen produkt. De stad moet van haar kant zorgen voor goede werkomstan digheden en voor een mi nimum aan administratie ve rompslomp. De pro- dukten worden best gepro moot onder het etiket «Dit is Belgisch». Namens zijn minister Paul De Keersmaeker stelde kabinetschef Herwig Key- meulen dat Aalst een cen trum is, belangrijk in de snijbloementeelt en Oost- Vlaanderen de bakermat van de begonia die nu te Aalst furore maakt. De kommercialisatie van de begonia is momenteel ech ter aan enige afzwakking toe. Een deel ervan blijft zelfs onverkocht. Er moet inderdaad gewor steld worden tegen de in voer uit Nederland en dra ook uit Spanje. België moet zich duidelijk profi leren door de kwaliteit van zijn produkten. Knelpunten zijn nog steeds de oververzadiging van de markt, het te wei nig gediversifieerd aan bod, het onvoldoende in spelen op de wensen van de verbruiker en het nog te weinig aanwezig zijn op nationale en internationa le tentoonstellingen en manifestaties in verband met sierteelten. De Natio nale Dienst voor de Afeet van Land- en Tuinbouw- produkten heeft hier een reuzetaak voor de boeg. De kabinetschef ziet alles zins in wat momenteel te Aalst wordt getoond, de bevestiging van reëel vak manschap. Met vakman schap alleen komt men er echter niet. Daartoe is ook hedendaags management noodzakelijk. «De teler moet zich profileren in het zicht van 1992, als een wolf onder de wolven». Etalagewedstrijd Dit initiatief kende bij de middenstanders enorm sukses. De prijsuitreiking van de etalagewedstrijd heeft plaats in de Veiling «Flo ra», Albrechtlaan te Aalst op vrijdag 16 september 1988 te 20 u. Het geheel wordt opge fleurd met een tentoon stelling van Belgische snij bloemen welke naderhand onder de aanwezigen zul len verloot worden. Als gastspreker werd de Heer Jacques Lambein ge vraagd die zal spreken Tydens de akademische zitting bij de inhuldiging van de nieuwe beddenvleugel van het O.L.V.-ziekenhuis had gemeenschapsminister Jan Lenssens felicitaties allerhan de. Hij loofde de stoet die gezet was achter dit projekt. Dergelijke vlugge realisatie kon gebeuren via degelijk beheer en management, via teamwork en koördinatie. Maar de minister loofde vooral de mensen van «de kliniek» niet alleen omdat ze inspeelden op nieuwe technieken maar vooral omdat ze zelfs anticipeerden op toekomstige inzichten en mogelijkheden. Aalst. Een bloementapijt van liefst 800 m1 werd door een massa toeschouwers bezocht (a) over: «Het gebruik, on derhoud en schikking van snijbloemen». De heer Lambein is een bloemenhandelaar met 40 jaar ervaring in het vak en tevens voorzitter van de Koninklijke Unie van de Floristen, afdeling beide Vlaanderen. Hij is ook de verantwoordelijke voor de versiering van het Stad huis, het Belfort en het Dirk Martensstandbeeld op de Grote Markt, op 9, 10, 11 en 12 september. Bij de prijsuitreiking zal nadere uitleg worden ge geven over de etalagewed strijd. Onder de aanwezigen wor den tevens prijzen verloot in de vorm van waarde bons voor de aankoop van Land- en Tuinbouwpro- dukten bij de Aalsterse handelaars (totale waarde 40.000 fr.). De toegang voor deze avond is vanzelfsprekend gratis en iedereen is welkom. LH «Hoger dan de waarheid Is er geen wet» In aanwezigheid van Indiërs, Fransen, Duitsers, Ameri kanen, Canadezen, Zuidafrikanen en mensen uit Zim babwe en Trinidad maakten we in hotel «Royal Astrid» te Aalst kennis met Swami Chidananda, een van de belangrijkste spirituele leiders van India en tevens een autoriteit op wereldniveau van yoga. Dit dan in voorbereiding van het Zilveren jubileum van Yoga Vedanta Aalst met als spilfiguren de gebroeders Kiekens en het eeuwfeest van Swami Sivananda, de stichter van de Divine Life Society. verschillende religies Deze viering heeft aanstaande dinsdag 20 september in De Werf, Molenstraat 51 te 20 u. Deuren reeds open te 19 u. Op het programma dat luistert naar de naam «Darshan» wordt de ont moeting met Swami (Swa mi monnik) Chidananda een nieuw ervaren, een nieuw leven, een nieuw denken, een nieuw voelen, een nieuw zijn. De enige oplossing voor persoonlij ke, intermenselijke en maatschappelijke proble men want «hoger dan de waarheid is er geen wet». Gehuld in een oranje lan ge pijl wil Swami Chida nanda aan de wereld een boodschap van vrede brengen. Mensen leven te ver uit elkaar. Mensen zijn meer bewust van wat hen scheidt dan van wat hen bindt. Mensen zijn zich te weinig bewust één te moe ten zijn als kinderen van God hoe die dan ook in verschillende talen wordt genoemd. Swami Chidananda spreekt uit de naam van de stichter Swami Sivananda die als sleutelwoorden hanteerde: dienen, bemin nen, geven, reinigen, me diteren, realiseren, goed zijn, goed doen, vriende lijk zijn, medevoelend zijn, zich afvragen «wie ben ik?» zichzelf kennen en vrij zijn. Chidananda Swami Chidananda is ge boren in Brits-Indië in 1916 en genoot een Britse opvoeding. Na te zijn af gestudeerd aan een kato- Ueke universiteit besloot hij de weg naar God te volgen en sloot zich aan bij Swami Sivananda. Hij kreeg eerst de leiding over een hospitaal en was later verantwoordelijk voor de dagelijkse eredienst. Toen Swami Sivananda echter in 1963 overleed, werd Swa mi Chidananda aangeduid als diens opvolger. Als universeel leider was hij reeds zowat in alle landen en ook reeds verschillende keren te Aalst. The Devine Life Society In 27 landen, ook in lan den van het Oostblok, heeft deze vereniging ak- tieve afdelingen. Jaarlijks is er een algemene verga dering in een minuskuul Alpendorp. De jongste keer was het gesprekstema er «De mens en het lij den». Swami Chidananda toont zich verheugd dat hij een stuk kan bijdragen tot het verbeteren van Gods klei ne wereld. Taak Swami Chidananda stelt zich als taak in dienst te staan niet alleen van India doch van het hele mens heid. Hij wil de boodschap van Swami Sivananda ver spreiden over de hele we reld. In de mens onder scheidt hij drie niveaus. Het lagere niveau dat aan het dierlijke grenst en dat noodzakelijk fel verfijnd moet worden. Het eigen menselijk niveau met voe len, denken, redeneren waarbij de wil moet kun nen beheerst worden en tenslotte het sluimerend spiritueel niveau dat ver der tot ontplooiing moet worden gebracht. De wereld is ongelukkig wegens de interne ver deeldheid. Groepen be strijden elkaar onafgebro ken. De mens is er wel in geslaagd de natuurkrach ten beter te beheersen doch misbruikt vaak die verworvenheid. Zij eigen ontplooiing is niet in ver houding tot de vooruit gang van de technologie. In onze wereld ontbreekt vertrouwen. Momenteel heerst er nog" steeds de wet van de jungle, het gelijk van de sterkste. «Zolang de mensen zelf niet veran deren, zo lang zal de we reld in verdeeldheid blij ven leven». Yoga Vedanta Aalst Tijdens het kwarteeuw be staan heeft de Aalsterse afdeling reeds heel wat ge presteerd. Sinds 1963 heeft het reeds een maandblad. De afdeling publiceerde reeds 17 boe ken waarvan er nog 13 voorradig zijn. Sinds 1969 zijn er elke zaterdag yoga- lessen en verder wil Yoga Vedanta Aalst aktief mee werken aan enigszins ge lijkgerichte aktiviteiten. Wie de Swami in levende lijve wil ontmoeten en on der de indruk komen van zijn fascinerende persoon lijkheid kan zulks aan staande dinsdag te 20 u. in De Werf. Wie dadelijk belt naar Jos Muylaert, 052/35.65.16, kan twee gratis kaarten krijgen voor Sansunokawa, een opvoering door het Reizend Volkstheater in co- produktie met Pantarei. Yoko is een Japanse vrouw op leeftijd. Ze werkt voor de Japanse maatschappij Sansunokawa, deels als prostitué, deels als begrafenisondemeemster. Haar motto is: «De genoegens van het leven en goed sterven». Deze opvoering heeft plaats vandaag vrijdag 16 september te 20 u. in De Werf. De toegangsprijs bedraagt 250 fr. doch als U rap bent kosten die u niets. Polyvalent gemeenschapslokaal aan Hovenierspleintje Zoals de 57-jarige W.v.d. Velde in het O.-L.-V. ziekenhuis verleden zaterdag een nieuw hart kreeg, wordt momenteel op de Rechteroever van Aalst een «hart» ingeplant. Wat vroeger aan «de Veirkemèt» met de lokalen van de PBWP en de bioscoop een entiteit vormde, verschrompelde stilaan en heel wat gemeenschapsleven ging teloor. Op de plaats waar vroeger jaarlijks de meiboom werd geplant, komt nu een polyvalent gemeenschapslokaal. Een ontmoetingsplaats voor de hele buurt. Eerste steenlegging Het «plateau» was reeds gegoten en gemeen schapsminister van Bin nenlandse Aangelegenhe den en Ruimtelijke Orde ning, Antwerpenaar Ward Beysen, kon dan met assis tentie van burgemeester De Kerpel de gedenksteen inmetselen met «Stadsbe stuur van Aalst, 6 septem ber 1988, minister E. Bey sen». Dit onder het toekij kend oog van heel wat prominenten: het quasi voltallig college oud-mi nister Moyersoen en oud senator Wim Verleysen, fraktieleider SP Edgard Hooghuys. afgevaardig den van bouwmaatschap pijen en heel wat andere belangstellenden. Gemeenschapslokaal Het wordt een gebouw van 19,80 bij 7,20 m met een gelijkvloers en een verdie ping en èovenop een za deldak. Kwestie van niet op te vallen in de omge ving. Een paar privé-eige- naars gaven in de onmid dellijk nabijheid trouwens reeds het voorbeeld van renovatie in onopvallende stijl. Het gebouw wordt opge trokken door de Aalsterse firma Emile Rombaut en die beschikt daartoe over 200 werkdagen. Men hoopt dus begin juni vol gend jaar het polyvalent gemeenschapslokaal te kunnen inhuldigen. Op het gelijkvloers is het ge bouw onderverdeeld in twee polyvalente ruimten van elk 4,66 bij 6,56 m plus een toog met tapkast, sanitaire installaties en een trapzaal. Uitgeraard ook een ruimte voor verlich ting, verwarming en ber ging. Op de verdieping zijn er twee lokalen van 4,72 bij 6,66 m. Op de voorgevel komen polycar- bonaatplaten waarvan de juiste kleur nog niet beslist werd. Het projekt dateert van het jaar 1985 maar liep wegens omstandigheden heel wat vertraging op. Dubbele bedoeling Het ligt in de bedoeling dat de wijk via smallere straten verkeersarm wordt en dat er quasi stapvoets moet worden gereden. Hoofdbedoeling is dan wel de buurt een «centrum» bezorgen, een «hart» zo dat men weer van een ech te gemeenschap zou kun nen spreken. Werklozenlokaal Eerder was jaren lang het stempellokaal onderge bracht in nu afgebroken verkrotte huizen. Momen teel is deze dienst onder gebracht in de nabijgele gen lokalen voor herscho ling. Die dienst zal op zijn beurt naar Denderleeuw verhuizen. Eens het ge meenschapslokaal wordt de dienst voor stempel- kontrole overgebracht aan een van de beide lokalen op het gelijkvloers van het gemeenschapslokaal. Dat naast de tapkast. Stadscentrum aan her schikking toe In zijn welkomstwoord waarbij burgemeester De Kerpel eerde naar de oor sprong van de stad Aalst van wie het centrum gele gen was en is in de nabij heid van de Dender waar zich ook industrieën ves tigden. Aalst heeft nood aan enige herschikking. Hij beklemtoonde daar mede de voordelen die hij die woont, werkt en leeft in de stad automatisch ge niet. De Rechteroever heeft nood aan een cen traal gelegen ontmoetings lokaal, aan passende woongelegenheden en aan privé-eigenaars met han delszaken. Ook de open bare sektor moet nieuwe initiatieven ontwikkelen en dit gemeenschapshuis is er alvast een. Het stadsbe stuur komt duidelijk voor de Rechterovber «over de brug». Krottentocht Na een krottentocht door heen Vlaanderen stelde de toenmalige minister Ak kermans dat Vlaanderen dringend nood heeft aan renovatie. Aalst sprong dadelijk op de kar met drie dossiers: Aalst-Lin- keroever, Aalst-Rechter- oever en Hofstade-Dorp. De stad beschikte over een aantal stadseigendommen die konden te gelde wor den gemaakt zodat het ge heel een vestzakbroekzak- operatie werd. Aalst-Linkeroever werd reeds als herwaarderings gebied erkend op 2 mei 1984 en Aalst-Rechteroe- ver op 5 juli 1985. De erkenning van Hofstade- Dorp liet op zich wachten tot 3 augustus 1988. Op Aalst-Rechteroever ging het over drie dossiers: wegeniswerken, bouw van het gemeenschapslokaal en aanleg van het Hove nierspleintje. De bouw van het gemeenschapslo kaal werd echter geschrapt zodat Aalst het moet reali seren met eigen middelen. De buurt ondergaat mo menteel een echte meta morfose. Het wegdek werd vernieuwd, er komt nu dat lokaal en dat plein tje en er komen bovendien 60 woongelegenheden. «Wie zou hier niet willen wonen» vraagt eerste sche pen De Maght zich af. Ondertussen kon ze mel den dat het fietspad Baar- degem - Nieuw Zwembad wordt doorgetrokken en uitgebreid tot aan de Hoge Vesten. Het hart van de Rechter oever André Doorns heeft maan den van ongeduld, teleur stelling en zelfs van boze brieven gekend. Nu is hij echter tevreden. In het ge meenschapslokaal en op en rond het Hoveniers- pleintje zal het hart van de Rechteroever kloppen. Momenteel beleven bewo ners er nog wel wat moei lijke overgangsmomenten doch over enkele maanden is alle ongemak vergeten maar blijven de nieuwe realisaties. Hij durft nu ook verhopen dat heel wat eigenaars zelf zullen tot renovatie van hun pand overgaan en aldus de twee voorbeelden die het ge meenschapslokaal als het ware inkaderen volgen. Ook voor de Dekenij is er heel wat werk op de planken. Ward Beysen Gemeenschapsminister Edward Beysen die zich zelf een Antwerpse stads- mus woont, doch die uit zijn vroegere werkking «de Veirkemèt» goed kent, breekt een lans voor het bewonen van een stad wat heel wat mobiliteits problemen oplost. «We moeten onze open ruimten in Vlaanderen eerbiedigen maar dat kan alleen mits lintbebouwing achterwege te laten en de bevolking te koncentreren in stads- of dorpskernen. Links maar rechts Terwijl minister Beysen bij het inmetselen van de gedenksteen het truweel hanteerde met de linker hand zegde hij wel links handig te zijn bij het werk, doch rechts bij het denken... LH Uitdagingen Twee uitdagingen werken zowat in tegengestelde be weging. Enerzijds is er de explosie van de medische weten schappen en technolo gieën en anderzijds de ver grijzing. Via nieuwe procedures zal de gemiddelde ligduur in de ziekenhuizen spektaku- lair dalen. Ambulante ver zorging en thuiszorg zijn dus niet te ontgaan. Maar anderzijds wijst de demografische evolutie op een steeds ouder worden de bevolking die dan toch meer verplegingsnood zal scheppen. Opvang in het eigen thuis blijft uiteraard de beste oplossing. Door werkomstandigheden is deze ideale oplossing vaak echter niet haalbaar. Thuisverzorging vergt dan wel een specifiek verzor gingsnetwerk doch ook in- tra-muros moeten in de kliniek degelijke opvang mogelijkheden worden ge- kreëerd. De kliniek zorgt dan ook eerlang voor een embryo daghospitalisatie. Momenteel werden in het Vlaams Gewest reeds 4.400 ziekenhuisbedden omgevormd tot 11.000 rust- en verzorgingsbed den. Dit terwijl in één jaar tijd het aantal ziekenhui zen in het Vlaamse land werd afgeslankt van 177 naar 128. De minister pleitte verder nog voor verdere humani sering en meer patiëntge richte opvang. Hij waar schuwt tegen de eventuali teit dat mensen van de vierde wereld en die ma ken bij ons toch nog 6% van de totale bevolking uit, minder goede kansen qua gezondheidszorg zou den krijgen naar meer be- goeden. Hij noemt dan in derdaad on-aan-vaard- baar. LH «Basisedukatie» blijft een noodzaak voor velen. Ondanks het bestaan van de algemene leerplicht en ook na de invoering van allerlei vernieuwingen in het onderwijs, verlaten veel volwassenen de school zonder het beoogde effekt. Sommigen hebben de school vroegtijdig ver laten en de verworven kennis en vaardigheden zakken snel weg, velen kunnen nauwelijks of niet schrijven en lezen. Voor nog anderen volstaat de vroeger verworven kennis en vaardigheid zeker niet meer om aktief deel te nemen aan het maatschap pelijk leven. 5 organisaties te Aalst Zoals u wellicht weet zijn er in Aalst 5 organisaties - het Alfabetiseringsprojekt Aalst, het Edukatief Sa menwerkingsverband Auxilia regionaal Team, de Katholieke Arbeiders vrouwen en de migranten werking - samen met S.O- .B.E.A. aktief in het veld van de basisedukatie. Door het - in overleg - organiseren van een aan bod voor de laaggeschool de volwassenen tracht men aan het hierboven om schreven probleem te ver helpen. Begeleiders/sters nodig Naar aanleiding van de herhaling van de sensibili- seringskampagne voor de basisedukatie, tijdens de maanden september tot en met december, worden de radio- en televisie-spotjes wederom uitgezonden. Er zullen zich dus weer heel wat kursisten aanbie den voor de programma's in de basisedukatie. De nood aan vrijwilligers- begeleiders/sters is nog steeds heel groot. Er loopt bijgevolg momenteel een wervingskampagne voor begeleiders-sters. Voor S.O.B.E.A. en zijn leden organisaties zullen nieuwe begeleiders/sters de urgen tieopleiding in Aalst kun nen volgen. Plaats: vergaderlokalen C.C. De Werf. De opleidingen zijn gratis, zoals overigens alle kur- suswerk in de basisedu katie. Geinteresseerde kandida ten begeleiders/sters kun nen een uitgebreide folder aanvragen op het sekreta- riaat van S.O.F.E.A. Zij worden tevens uitgeno digd op de kontaktavond op 8 september 1988 in De Werf te Aalst, om 20 u. in vergaderlokaal 2. Tien maal op de buis De BRT brengt heruitzen dingen «Basisedukatie» in wekelijkse frekwentie van af begin september. Tel kens op maandag te 18u45 op TV 2. Op 19 en 26 september echter wegens de Olympische Spelen te 17u40 op TV 1. Op de radio wekelijks een uitzen ding vanaf 8 september op BRT 1. LH Tijdens de jongste Ijzerbedevaarten, eerder op de vooravond ervan, zou een Aalsters Tak-verant- woordelijke mishandeld zijn geworden. Aldus werd een klacht ingediend bij het parket van Veume. Deze klacht gaat over «willekeurige vrijheidsbero ving» en «opzettelijk toebrengen van slagen en verwondingen». Na een incident in een restaurant zou hij anderhalf uur lang vastgehouden zijn ge weest in de kazerne van de rijkswacht. Hij kreeg ook een kniestoot op de geslachtsdelen en een schop in de nierstreek. Ook met de wapenstok zou hij geslagen zijn. Toen Aalstenaar W.V. in Diksmuide in een restau rant een portie mosselen bestelde, vroeg de waard onmiddellijke betaling. Omdat de gebruiker zulks als ongebruikelijk ervaarde en zich geviseerd voel de, weigerde hij echter te betalen alvorens gegeten te hebben. Maar de schotel mosselen werd dadelijk wegge nomen. Even later kwamen enkele rijkswachters binnen en zouden W.V. meegesleurd hebben naar een combi. In de kazerne zou hij dan hebben blootgestaan aan vernoemde brutaliteiten. Volgens het schrijven van de man in kwestie aan de heer procureur des konings zou de man op geen enkele ogenblik enige tegenstand hebben geboden.

De Voorpost | 1988 | | pagina 4