Het lied als verhiezingstvapen in vorige eeuw Voor een landelijke en groene Heiberg te Lede Volksspelen in Erondegem Hoekskenkermis in Lede 6 - 16.9.1988 - De Voorpost Zowel voor de internationale als voor de dorpspolitiek is het lied de voornaamste strijdliteratuur geweest van het gewone volk. Sinds mensengeheugenis heeft men het als degelijk verweermiddel gebruikt, niet alleen door een wel bepaalde groep uit de maatschappij maar door alle lagen van de bevolking. De liederen waren enerzijds gericht tegen de vreemde gezagdragers die in onze gewesten zo dikwijls de wet dikteerden en anderzijds tegen de eigen leiders die zolang mogelijk alle macht voor zichzelf trachtten te behouden. De grote tegenstellingen, vooral op sociaal gebied, zijn fel afgezwakt maar laten zich nog voelen bij de verschillende volksgroepen en gezindheden. Het is uitgelopen tot een strijd tussen verschillende partijen onderling, een ware partijenstrijd die pas van een eeuw geleden dateert Toen had men daarenboven ook nog af te rekenen met een zeer omslachtig kiessysteem waardoor de stemronden soms wel een paar dagen in beslag namen. Daarbij viel een groot procent afwezigheid te noteren omdat de verplaat singen voor sommige kiesgerechtigden uiterst moeilijk waren en zelfs financieel (reis- en verblijfkosten) niet erg in de smaak viel ook al waren het alleen de rijke boeren en andere welgestelde mannen die recht hadden op één of meerdere stemmen Waarschijnlijk lag dit aan de basis dat na 1860 speciale treinen ingelegd werden (waar een spoorlijn lag tenminste) om de kiezers naar de ver afgelegen kiesdistrikten te voeren. Ondanks het verzet van beide partijen over sommige onaanvaardbare kiesgewoon- ten zou het nog ruim dertig jaar duren (1893) om de stemming binnen de gemeenten te laten doorgaan. Ten allen tijde heeft men de politieke handelingen gehe keld en het lied was hierbij het beste middel. Het was trouwens het enige middel voor het gewone volk dat zich geen lange pamfletten kon veroorloven en ze bovendien dikwijls zelfs niet kon lezen. Een lied konden ze aanleren van de volkszanger of om 't even van welke andere persoon. Het was bijgevolg soms hun enige verweer in de strijd tegen de machthebbers of tegen onwettige praktij ken ervan. De kiezer in het algemeen rekende - en rekent nu nog - ten minste op een klein beetje eerlijkheid van de verkozenen en drukte zich in die zin uit, alhoewel... Het lied van den kiezer Ik win mijn daaglijksch brood mei neerstig werken, Ben ik niet rijk. 'k min toch mijn burgerregt Het zelfgevoel kwam steeds mijn' moed versterken 'k Dacht, grootsch van hert, 'k ben vrij en niemands knecht; Maar ziet, o smaad.zij, die mijne armoe weten Aanzien me als slaaf, en doen mijne eer geweld Zij fluistren mij: verkoop ons uw geweten En vragen schaamtloos mijne stem voor geld. Ja! eeuwige schande aan u, die mij durft hoonen, Die d'armen man als eene waar beschouwt; Gij spreekt van God en komt een geldbeurs toonen Gij hebt geen' anderen God dan dien van 't goud, Gaat ver van mij naar laffe kiezers loopen En werpt al gauw 't vijffrankstuk uit uw hand, Mijn' stemme, neen, is voor geen mensch te koopen, Ze is niet aan mij, maar aan mijn Vaderland! Ik zal mijn stem nooit aan den rijksten geven Maar wel aan hem, die waardig is en goed; Die met de ziel geen' handel heeft gedreven, En die mijn land naar voortgang streven doet! De waarheid moet met geld niet zegepralen, De Burger mag 't verraad geen hulpe bien, O, moest ik immer aan dien regel falen, Ik dierf nooit mijn kinderen meer in d'oogen zien! Hoe zou 'k 't recht nog hebben uit te leggen Wat voor een weg naar d'eerlijkheid geleidt, Als dag en nacht 't geweten mij zou zeggen, Dat mijne hand de omkooperije vleit; Zij zouden wis de zedeleer misprijzen Die ik voor hun oog versmacht heb in de schand'! Terwijl het volk zou naar hun vader wijzen Met 't spottend woord: -hij heeft zijne eer verpand! Toch vinden we niet in alle liederen die eigenliefde terug wat wellicht te wijten is aan eventuele represailles vanwe ge de machthebbers die vroeger nogal wat vat hadden op de mensen. Dit fenomeen is in alle perioden merkbaar want de liedjeszanger moest zich steeds behoeden voor wie aan de macht was. Daarom had hij steeds de neiging om zijn repertorium aan de omstandigheden aan te passen met het risico dat hij wel eens als «overloper» beschouwd werd. Elke liedsoort heeft specifieke eigenaardigheden gekend. Bij het politieke lied werd dit kernmerk vooral gebaseerd op de polemiek, het schelden op en belachelijk maken van toestanden en personen. De verantwoordelijke groepering of partij en het individu in kwestie werden zonder meer gewraakt. De fijnzinnige volkszanger stak de draak met alle politieke kuren, van gelijk welke partij, en zo bleef hij populair. Zijn persoonlijke overtuiging mocht hij alleen vrij uiten als het algemeenheden betrof. De politieke gebeurtenissen hebben aldus overal weer klank gevonden in de letterkunde, en dat alles ten gevolge van oorlogen, konflikten tussen partijen onderling, op stand en verdrukking. Talrijk zijn de pamfletten die verspreid werden om de algemene volksmening te laten en de literatuur hieromtrent over ontstaan, is zowel van grote als van kleine dichtkunst, van gekende en anonieme poëten, wat ons samen een trouw beeld geeft van de politieke geschiedenis van het volk. In deze strijd- en verweerschriften, in deze spot- en polemiekliteratuur neemt het marktlied een zeer voorname plaats in. Trou wens, het is niet moeilijk om het eens te zijn met een uitspraak als deze: «De enige stem van verzet tegen dwingelandij en onrecht was vaak de naamloze stem van de volksliederen, die in al hun onbeholpenheid roerende getuigenissen afleggen van het nationaal gevoel onzer voorvaderen». Ook in de politieke liederen vinden we de kluchtige noot terug, vooral dan als ze in betrekking staan met politieke prominenten die belabberd uit de verkiezingsstrijd geko men zijn. Door de jarenlange ondervinding worden de kiesverrichtingen niet door iedereen met dezelfde geest drift onthaald. Het is trouwens vaak met tegenzin en alleen gestaafd door de wettelijke verplichting dat de man in de straat zich nog naar het kiesbureel begeeft. De reden hiervoor put hij uit zijn rijke ervaring als «rechtvaardige» kiezer. Van alle kanten en door alle partijen wordt de kiezer bewerkt om toch maar voor de «besten» te kiezen, en dit gebeurde zowel honderddertig jaar terug als nu. Aan de kiezers Refr.: Weet gij wie gij kiezen moet? Perceval, Bergman en Reyntiens; Mensen vol talent en moed Zulke keus alleen is goed. Kiezers, ziet nu uit uw ogen Steekt de koppen bij elkaar Anders wordt gij licht bedrogen Anders loopt het land gevaar. Refr. Stelt aan 't hoofd de liberalen Kiest de mannen onzer eeuw Doet de rede zegepralen Trots het katholiek geschreeuw. Kerk en priesters moet gij eren 't Is ons Heer die dat gebiedt Maar dat wij ons in de kleren Laten steken vraagt het niet. Wie niet werkt die moet niet eten 't Evangelie schrijft het voor Wilt die leerspreuk nooit vergeten Zij brengt u op 't rechte spoor. Kiest u dan represantanten Die voldoen aan recht en plicht Klopt de katholieke kwanten Met hun heilig aangezicht. Kiest er die voor onze tale Tegen Waal en Franselaar Strijden in de Staenzale Tot het zweet lekt van hun haar. Perceval, Bergman en Reyntiens, Dat zijn mannen als het hoort, Koffiewijven en begijntjes Zijn alleen op hen gestoord. Huichelaars, gij die, o schande! Alles vloekt wat edel heet Maakt een buis voor Van den Brande En voor Notelteirs gereed. Refr. Veel mensen spreken het woord van degene die aan het bewind is en dat sommigen met de partijen over de overheersers meedraaien komt in de liederen vaak tot uiting. De marktzangers drijven natuurlijk de spot met mensen die om de haverklap een andere partij kiezen al naar gelang hun eigen persoonlijke belangen. Dit wordt verduidelijkt in het lied over 's Werelds Draaibord: Geheel de wereld is op hol Want alles draait gelijk een bol, En 't is voorwaar de grootste man Die hier het best draaien kan. De zachte vriendelijke maan En ieder ster aan 's hemels baan, De winden draaien op hun toer Gelijk de molen van de boer. Het rad waarop de wagen rent, De orgeldraaier voor nen cent, De Turk draait op zijn linkervoet Als hij den dikken sultan groet. De paardjesmolen op de straat De haan die op de toren staat, Ja, alles draait, niets staat er stil Dan juist hetgeen niet draaien wil. Het grillig rad van avontuur Toont draaiend menig dwaze kuur, Hetgeen vandaag wordt hoog vereerd Wordt straks als vuilnis weggekeerd. Napoleon was ne grote vent Doch stierf verlaten en miskend, En Bismarck zelf, die ijzeren man Die weet van 't draaien ook al van. En Peer van Humbeek riep zo straf 't Kalholicismus moet in 't graf, En toch dat ding bleef even fris En niemand weet waar Peer nu is. Bij Malkoff en Sebastopol Gaf men dus Rus zijn broeksken vol, Nu draaien Fransman en de Rus Elkaar in d'armen vol gekus. Straks is ons rol nu afgedraaid Dan wordt men de eeuwigheid ingezwaaid Want binnen honderd jaar of eer Blijft er van ons geen enkle meer. Wel hem, die 't goed dan heeft betracht En 't draaiwerk vroom ten einde bracht, Hij zal op 't einde zijner baan Dan met geen lege handen staan. Draait voort, in welstand, eer en deugd, Tot uw genoegen, tot onz' vreugd, Draait voort, zolang gij draaien kunt, Tot u de hemel wordt gegund. Dit is dan de visie van een «neutraal» kiezer over het gebeuren rondom hem. Gewoonlijk komt dan ook de liedjeszanger weer uit zijn schelp, overschouwt de nieuwe toestand en volgens de algemene kommentaren blijken alle partijen gewonnen te hebben. Wie dan ook. kan moeilijk toegeven dat ze de nederlaag geleden hebben. In feite zit hier soms wel waarheid in vermits een partij in sommige districten verlies geleden heeft maar in andere toch de overwinning behaalde. Bij de kiezing van decem ber 1857 oogstten de liberalen een winst van 26 zetels tegenover de katolieken in de Kamer. Alhoewel de overwinnaars niet vijandig stonden tegenover de gods dienst zoals ze proklameerden, waren ze toch alleszins niet vatbaar voor de sociale of Vlaamse problematiek. Van daar ook dat de marktzanger sceptisch stond tegenover het feit of deze verandering wel enigszins verbetering zou brengen, daarbij onderzoekend wat aan de basis lag van de katolieke nederlaag. Na de kiezing Het kiezen is nu weer voorbij En katholiek' en liberalen, In heel ons land, zijn weer zo blij Of z'allen mochten zegepralen. Nu iedereen toch schijnt kontent Van 't kiezen en van 't ballotteren Wil ik, 't hoef daarom geen patent. Weer eens een eirken gaan proberen. Maar allen truut opzij gezet Mij dunkt dat in de Vlaamse streken Ook bij de Walen, 'k heb 't belet, De Jap mag van victorie spreken. Maar in onz' stad is het eilaas Wel op zijn slechtste afgelopen. Wat zijn toch de sinjoren dwaas De geuzen trekken hun op stopen. Maar wat mag wel de reden zijn Dat hier de Jap zo ligt van onder. Hoorde ik vragen, groot en klein Wel, zei er een, dot's zo geen wonder, De gardevils zijn allen geus En namen ook deel aan onze keus Wat wilt ge goeds daarvan begeren? Een ander' zei, het is de ploeg Van herbergiers, geneverschinkers Die ons partij hier zo versloeg Met heel de rei van schoenenblinkers. Die voor hun plaats en voor het geld Al zijn z'inwendig voor het vrije Als slaven voor het geweld Door 't geuzendom zich laten leien. Nen derde zei, 't nogal juist, Mij dunkt het zijn de officieren Die mochten zeker, voor de rust Hier 't katholiek niet doen verlieren. Maar 't is nu niet voor dit of dat Maar als gij van die Waalse vinken Iets goed verwacht voor onze stad Dan zult gij dikwijls staan te blinken. Nu kwam er nog nen vierden aan Die zei: het zijn de slechte wetten Die Bara ons heeft afgestaan Die thans het winnen ons beletten. Maar saprestie, als het zo is, Als wij daarom nog moeten buigen Loop 't ministerie dan zo mis Smijt het zo een wetten niet in duigen? 't Zou moeten, maar wat wilt gij doen Om dat nu juist hier uit te leggen, Ben ik eilaas, nog veel te groen. 'k Heb bij die mannen niets te zeggen. Maar zo ik dierf, 'k zei het u plat Onz' bazen zijn op hunn' gemakken, De wet veranderen is geen kat Om zonder handschoenen aan te pakken. 't Is spijt dat zo moest tegenstaan Maar daarom geenen moed verloren Heeft het nu Jul of Sus gedaan Wij zijn er nu toch mee geschoren. Wat wilt ge doen, 't is wel een schand Maar laat ons daar niet meer op vitten. En wie zich aan zijn gat verbrandt Moet zelf op de blijnen zitten. Gij ziet, om juist in recht fatsoen Te zeggen wat ons heeft geslagen Zou ik of niemand kunnen doen Nog eens, laat ons daarop niet zagen, Maar all' gelijk met kloeken moed Opnieuw voor t goed' b-jeengekomen 't Staat vast, als ieder 't zijne doet De meeting gauw zal boven komen. En wie te Brussel in 't paleis Of bij ministers iets mag zeggen, Gaat er naar toe, en maakt hun wijs Hoe ze 't aan boord moeten leggen, Als ik daar iets te zeggen had 'k Zou roepen, loopt zo niet als slakken, De wet veranderen is een kat Om zonder handschoenen aan te pakken! Op 19 september 1884 werden gemeenteraadsverkiezin gen gehouden en ook dan ondervond men nog de weerslag van de parlementsverkiezingen. In de meeste gewesten was er vreugde in het katolieke kamp en werden de regeringsdaden van de liberalen gehekeld. Ook bij deze verkiezingen was er een ommekeer in de politieke toe stand en zoals steeds jubelden de winnaars het uit... tot spijt wie het benijdt; - De nieuwstijdingen welke wij uit de verschillende steden en gemeenten van ons arrondisse ment waar er strijd is, ontvangen, luiden allergunstigst. Overal te Geraardsbergen. te Ninove. te Oordegem, te Bavegem. te Vlierzele, te Meire. te Moorse!, te Dender- houtem, te Haeltert. te Sint-Lievens-Houtem, te Meldert enz. strijden onze vrienden met ongemeenen moed en dapperheid. In de overwinningsroes werd, zoals gewoontegetrouw, een lied od de markt gebracht waarbij de liberalen hun vorig beleid erg kwalijk genomen werd. Nergens kregen zij nog enig krediet en uiteindelijk hadden ze alle lagen van de bevolking tegen... volgens het lied althans. GEHEIME VERKLARINGEN VAN LIBERALE AVONTUREN Stemme: De kwade jongens Hier verdrinkt men geene secreten, Wij hoeven 't zeer wel te weten. Zijn wij geene advokaten. Eenieder moet 't zijn maar praten. Zeg ons eens beminnelijk kind Hoe gij het bij de kiezers bevindt? Refr.Sluiten wij wel de deuren. Dat geen vremde kwalijk keuren; Frans, dringt het poortje dichte bij Maakt dat er niets te rieken zij! Overal waar 'k kom in het rond, Word ik ontvangen als een hond, Ga ik bij enen winkelier; Het is: maakt u weg van hier, Hij roept, hij tiert, wel gij kleine guit, Komt nooit uwen bazaar meer uit. (refr.) Als een discipel van Hanneman Dringde ik binnen waar ik kan, Dikwijls vroeg ik aan de wijven. Hun man t'huis te laten blijven, Maar ik had hier zeer droef te smaken, 'k Moest mij dapper de deur uit maken, (refr.) 'k Beloof, 'k genees van alle kwalen. Zonder een duit voor te betalen. Groote lasten ga ik staken, Moest ik burgemeester raken, 'k Smeek de kiezers dat d'ooren tuiten. Doch ziet, ze laten mij maar fluiten, (refr.) Wij mannen van de Garde Ciciek, Gingen bij eenieder zonder schrik, Wilden zelfs van den huize zijn, Vroegen onbeschaamd een glas wijn, Maar wij kregen daar om eenen cent, Weten nu, wat is independent, (refr. 'k Wilde toonen in ons Aalstersch land Mijne kennis en mijn groot verstand, Financiezaken 't was mijn zin Schepen moest ik zijn van 't begin, Ah! 'k heb mij veel bij elk te bukken Het kan hier toch voor mij niet lukken, (refr.) Ik zing en speel op alle toonen. Wilt mij toch voor mijn moed beloonen, And're maakten wele pretten, Om zich hier op rang te zetten. Nu ben ik bedreigd met uwen boel, Van eenen schop onder mijn viool! (refr.) Zoo gij het weel 'k ben zeer populair Als ik maar geve veel pinten bier. Nu, ik liet den inzet tappen In de kroegen voor de lappen, Die thans nog allen durven spreken. Ons goed in den tobben te steken, (refr.) 'k Moet hel bekennen en wel vlakaf, Wat ik al moest hooren is te straf, 'k Zou nooit, had ik het geweien, In die lakens willen steken, Vrienden wilt er niet van verschieten 't Zal zondag hier voor ons slecht rieken, (refr.) Hier besluit men dus met de onzekerheid die voor elke kandidaat geldt. Zal ik er bij zijn of niet... en hier denken we vooral aan degenen die werkelijk een mandaat nastre ven Al zijn dit slechts liederen die meestal eenzijdig getint zijn, toch bevatten ze nog veel waarheden die ook nu nog gedeeltelijk in de politieke polemieken zouden kunnen thuishoren, zij het dan ook dat ze gemaakt zijn in een stijl van ongeveer een eeuw geleden. Er verandert dus niet zoveel als men beweert... zeker niet in de politiek! Julien De Vuyst In Lede is het «aktiekomitee voor een landelijke en groene Keiberg» druk aan het werk om de inplan ting van een ambachtelijke zone op de Keiberg te verhinderen. Bij de aktie werden alle bewoners van de Keiberg betrokken. Zij kregen een uitgebreid dokument toegestuurd. Daar is het niet bij geble ven, men heeft ondertussen aan de gemeenteraad een massaal ondertekende petitie overhandigd waarop de Keibergbewoners hun bezwaren op een rijtje zetten. Men is tegen de inplanting van een ambachtelijke zone en vraagt dat de gemeente alles in het werk zou stellen om van de Keiberg een landbouw- en natuurgebied te maken. Er moet in die zin een BPA worden opgemaakt, zo zeggen de onderschrijvers van deze petitie. De KWB van Erondegem, Ottergem en Vlekkem vormen samen een enkele afdeling. Het zijn maar kleine entiteiten maar op dat vlak is de samenwer king bijzonder goed. Deze drie-eenheid organiseert elk jaar enkele aktiviteiten die telkens in een andere deelgemeente plaats grijpen. Thans is het de beurt aan Erondegem waar iedereen samenkomt in de parochiezaal en de speelplaats van het klooster op zondag 25 septamber. Van 14 u. af kan men hier kiezen om aan een of ander volksspel deel te nemen. Er is o.a. gerrebollen, hoefijzer werpen, het spel op de sjoelbak, het kikkerspel, nagels kloppen en nog veel meer. Het is dus andermaal een namiddag voor heel het gezin en man kan er nog eens de oude tijd beleven op een traditionele wijze. Lede. In de Kasteeldreef werden geslaagde dekenijfeesten georganizeerd (a) De vzw Buurtvrienden or- ganizeert in samenwerking met het gemeentebestuur de Hoekskenkermis te Le de van 16 tot en met 19 september. De kermis wordt ingezet met een gro te belotting met 2.500 fr. vooruit en een trofee. Voor de kaarters is er een gratis versnapering en er staat ook een tombola klaar. Zaterdag 17 sep tember om 15 uur heeft de officiële opening van de kermis plaats. Dat is ook het moment om te gaan kijken naar de Neerhof tentoonstelling voor de kinderen. Om 15 uur het kampioenschap eierwer- pen in ploegen van 2 per sonen. Om 20.00 uur is er een play-back show met 40.000 fr. prijzen. Zondag 18 september om 10 uur wordt een gratis aperitief aangeboden en volgt er om 11 uur een aperitief koncert door orgelist zan ger Chris Moreels. Van 12 tot 14 uur eetfestijn en om 19 uur Travesti show Lido le Petit Paris Folies Show. Er zijn meer 160 plaatsen voorzien. Kaarten bij Hoeksken 10 en 16, Gara ge D'Herde, Café de Le lie. In voorverkoop 120 fr. aan de kassa 150 fr. Maandag 19 september om 16 uur nog een gratis koffietafel en een gezellig samenzijn voor jong en oud begint om 19 uur. Er is dan ook een optreden van Chris Moreels. De kermis wordt besloten om 22 uur met een trippen- worp. Lede. In de Kasteeldreef hadden braderiefeesten plaats (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1988 | | pagina 6