Voor elck wat wils... 10 - 23.9.1988 - De Voorpost Buggenhouts Kultureel Weekend '88 De dertiende editie van het "Kultureel Weekend' te Buggenhout zit erop. Van vrijdag- tot zondagavond vierde de kuituur in zijn meest gevarieerde uitingsvormen - van hoogstaande manifestaties en koncerten tot tentoon stellingen die niet eens die naam verdienden - hoogtij in het Buggenhoutse centrum; voor de gelegenheid overigens verkeersvrij gemaakt. Een beeld ophangen van alle manifestaties blijkt onmogelijk; kulturele degustatie kent ook haar grenzen. Daarom deden we een greep in het rijke aanbod, een keuze die ingevolge haar beperktheid onmogelijk kwaliteitsbe- palend kan zijn, maar anderzijds toch een indruk geeft van het gebeuren. Ook al zijn we er vast van overtuigd dat we heel wat moois (en minder fraais) gemist hebben. lijk werden ontvangen - van een maquette van het kregen we echter op een verdwenen 'Buggenhouts kasteel', kasteel dat zich situeerde tussen de huidi ge Kasteelstraat en het Lentepark. Zjos Meyvis wint 'Prijs van Meyvis uit Hemiksem voor Buggenhout' zijn werk 'Oerritueel XI' Tijdens de proklamatie, wegens de inventiviteit en vrijdagavond in 'Galerij speelsheid die de vorm Vierhuizen', van de 'Prijs benadrukken, het terug van Buggenhout' een po- grijpen naar basiselemen- ging van een plattelands- ^en en het gebruik van ba- gemeente om zich op ni- sismaterialen, waardoor veau te verheffen, karak- 6011 monumentale dialoog teriseerde burgemeester ontstaat met de toeschou- De Landtsheer later op de wer! door het feit ook dat avond deze "Prijs' voerde het werk sporen van mys- o.a. Guido Durinck het tiek vertoont, die de fanta- woord sie prikkelen. Deze achtste editie, tweede Kn wat de beeldbouwkunst be- treft, aldus Guido Du- Zjos Meyvis, geboren te Krui- rinck, vormt één van de beke op 10 december 1950, hoogtepunten uit de reeks. komt aan den brode als werk- Omdat de deelnemers kwa- tuigkundige, maar kent zich- liteit aangeboden hebben. ze}j het beroep mens toe. Kwaliteit die zich o.a, ma- ^ijn akademische opleiding nifesteerde in speelse kom- ze duurde amper drie maan- posities en kreaties die op- den - is eigenlijk te verwaar- vallen door een oerdegelij- l°zen- Wat niet belet dat zijn ke afwerking. werk in de smaak blijkt te Ligt het aantal tentoonge- va"en, want hij behaalde in stelde beelden lager dan in 1986 de Prijs voor Monumen- 1984, toen voor het eerst tontwerp van de provincie de beeldhouwers aan hun Antwerpen en zag zijn werk trekken kwamen, dan ligt dit jaar geselekteerd in Moes- dit hoofdzakelijk in het feit kroen en in de wedstrijd geor- dat toen een aantal skulp- ganiseerd door de provincie turale keramisten deelna- Oost-Vlaanderen, men, mensen die nu niet Meyvis begon zijn artistieke vertegenwoordigd zijn, karrière als schilder, maar maar die over twee jaar een schakelde achteraf over op kan* krijgen. Het aantal las' en assemblagewerk. Zijn toegelaten beelden werd, werken kennen, na een lang- ingevolge plaatsgebrek, durig rijpingsproces, een vrij overigens beperkt tot twee. hreatictijd^ Dat "kerven in eigen vlees' 1° Oerritueel XI aldus Zjos heeft echter geen invloed Meyvis, heb ik geprobeerd gehad op de kwaliteit van oermaterialen als steen en de inzendingen. De 'Prijs hout te laten kontrasteren van Buggenhout' staat im- met het komputertijdperk mers symbool voor hoge waarin we leven, kwaliteit en kunstenaars Vlak na de uitreiking, later aantrekken uit de provin- trouwens ook, werd het toe- cies West-Vlaanderen en kennen van de 'Prijs van Bug- Limburg -momenteel genhout' aan Meyvis blijft deze kompetitie be- gekontesteerd en werd de be perkt tot kunstenaars uit kroning door sommigen afge- Oost-Vlaanderen en uit de daan als onverantwoord, laag- aan de bosgemeente palen- bij-de-gronds enz. Toegege- de gouwen Brabant en ven 'Oerritueel XI' lijkt in Antwerpen - zou niet de geen enkel opzicht op een minste inspanning gekonterfeite 'Boskapel en vergen. met een 'Prochepoemp' heeft 26 beeldhouwers - 15 het nog veel minder te ma- Oostvlamingen, acht Ant- ken. Toch feliciteren wij de werpenaars en drie Bra- jurY om haar durf en haar banders zonden in totaal optie het modernisme in de 49 werken in. De jury be- kunst een kans te geven en te stond rut André Blondeel bekronen. Wil de 'Prijs van (Halle), rijksinpekteur Buggenhout' zijn faam hoog- voor het kunstonderwijs houden, moet overigens die en beeldhouwer, Bart Ey- weg ingeslagen blijven. Met ckermans (Antwerpen), le- traditionalisme worden we, raar aan de Koninklijke ook buiten de kunst, al vaak Akademie voor Schone genoeg gekonfronteerd. Kunsten van Antwerpen, Openheid, breedzichtigheid grafïkus en beeldhouwer, vormen ook in de kunst een Paul Van Gijsegem (Maria- must. kerke), leraar aan de Ko- Dat de kritiek en de kontesta- ninklijke Akademie voor tie overigens geformuleerd Schone Kunsten van Gent worden door hen die op geen én beeldhouwer en Pieter cnkele wijze vertrouwd zijn met de moderne stromingen in de kunst, onderstreept nog sterker hun bekrompenheid. Prijs van Buggenhout Fo tografie Diezelfde vrijdagavond Een aanmoedigingsprijs werd i*1 'd' Oude Post' de Vanneste (Buggenhout), leraar aan de akademies van Berchem en Hamme, beeldhouwer en voorzitter van de jury. Guido Du rinck nam het sekretariaat werd toegekend aan Her man Bockstaele uit Wette- ren, voor de totaliteit van zijn inzending, 'wegens het respekteren van de ge bruikte materialen en we gens zijn vakmanschap'; aan Erik Verhelst uit Kalmthout en aan Patriek Crombé uit Brussel. Het werk "Paard' van de hand van Herman Van Snik uit St.-Niklaas Kreeg een vermelding 'wegens de speelse manier waarop de ruimte werd gebruikt en de bijzondere benadering van het archetype 'paard'.' De "Prijs van Buggenhout' waaraan een prijs van 20.000 fr. verbonden was, werd toegekend aan Zjos nogal barse manier de raad - maar die klonk haast als een bevel - ge bruik te maken van de luehtballonpost en maak- Deze maquette gebaseerd ten we ook kennis met de op een tekening toege- verzameling van enkele le- schreven aan Sanderus den van de postzegelkring de tekening werd opge- Torenhofnomen in 'Histoire des en- Op het gelijkvloers hadden virons de Bruxelles' ook 'De Bosuilen' en de 1855 - werd ontworpen en Turnkring 'Nut en Ver- uitgevoerd door Petrus maak" een plaatsje gevon- Servaes, Jozef Tilley, Mau- den. Op de binnenkoer van rice Van de Velde, Paul de Brouwerij Bosteels wer- Tilley en Henri Buggen- den de notabelen, vooraf- hout. t gegaan door de muzikan- Over dit kasteel, Petrus medaille De Lens'; Fran- ten van de Koninklijke Servaes en Jozef Tilley: ?°is Saeys (Ontspanner Fanfare St.-Isidorus die de 'Waarschijnlijk bestond er kilte uit de lucht probeer- reeds in de 12d" eeuw te den te blazen, midderwijl Buggenhout een eenvou- opgewacht. Toen ze er ar- dig kasteel. In 1272 kreeg naakt (Gouden Medaille "De Lens'); Luc Toumé (Fo cus Ninove) - medaille van de Vlaamsbrabantse foto kringen; Willy Thijs (Vi sueel Lichtaart) - zilveren Lebbeke) - bronzen me daille 'De Lens'; Femand Bekaert (Het Spoor Gent) Buggenhout. De jeugd had niet zo veel belangstelling voor het winnende kunstwerk en ook de leden van de muziekmaatschappij hebben oog voor andere dingen (foto Piet Hermans) riveerden sprak burge- Hendrik Van Grimbergen meester De Landtsheer een de toelating om in het kas- welkom8woord uit en ga- teel een kapel of bidplaats ven violist Harry Turf en in te richten. In 1551-'52, i die we hebben terug- 1.500 inzendingen voor 'Groen en veilig Buggen hout' Buggenhout. In de zaal Menton was een tentoonstelling gewijd aan Vlassenbroek. Organizator was De Wielewaal (foto Piet Hermans) - schaal van de Antwerpse Verbroedering) Willy Stoop (Fotoklub Lokeren) - schaal van de gemeente Buggenhout; Frans Torfs accordeonist Etienne Van dat blijkt uit de rekenin- (Nete en Aa Grobbendonk) - prijs van de Kempense Verbroedering; Norbert Verbestel (Focus Ninove) - diploma van de Oost- vlaam8e Unie; Paul De Rid der (Imago Hamme), Karei Allaerts (Visueel Lich taart), Guido Franck (Vi sueel Lichtaart) en Rik De Paepe (VTB-Gent) elk een hun ouders, bezochten diploma De Lens' en Cle ment Herremans (Focus Ninove) - trofee van het Gemeentekrediet als au teur van de beste reeks. In de kategorie 'kleurfo to's' werden volgende foto grafen bekroond: Augus tijn Beulens (Ciné Club Rumst) voor een kwasi- ken Paul Van Malderen. Dat de maquette een naakt 'Opgestaan' - Gou- Zijn taak bestond erin aan nauwkeurig beeld geeft den Medaille "De Lens'; Mi chel Verdoodt (VTB-Ter- nat) medaille van de Bra bantse fotokringen; Wil- hout' de prijzen uit te op het gebouw biedt, be- lem Chri8tiaens (Fotoclub reiken. wijst het feit dat nadat Pe- De Kern Gent) - zilveren De schepen noemde de true Servaes het plan gete- medaille 'De Lens'; Guy wedstrijd een enorm suk- kend had, het gebouw Stoops (Fotoklub Schilde) - schaal van de Antwerpse Verbroedering; Gilbert De Cremer (VTB-Temat) - schaal van de gemeente de schepen - dat betrok- door de schrijnwerker. Buggenhout, Martin De- paepe (Ciné Club Rumst) - plakket van de Oost- helft van de Buggenhoutse kennismaken met de ten- bevolking aan de wedstrijd toonstellingen rond 'Bug had deelgenomen. Buggenhout. Jeugdhuis Bobo weekend (foto Piet Hermans) Laer een demonstratie v hun kunnen. Later op de gevonden werd het ge- avond zouden ze "Den Ast' bouw hersteld en uitge- vol sfeer stoppen. breid. De maquette toont het kasteel zoals het eruit zag na die verbouwingen. Na 1777 werd het kasteel in geen enkele bron meer Flink wat jongeren, de al- vermeld. Ier klein sten vergezeld van Vermoedelijk, maar voor lopig ontbreken ons de do terdag 'na de noen' de kumenten om dit te bewij- raadszaal van het gemeen- zen, werd de steen na het tehuis. Opvallend was bo- slopen gebruikt om de vendien de aanwezigheid kerk op te trekken. Aan- van enkele CVP-kandida- wijzing in die richting is ten bij de komende ge- het feit dat stenen uit de meenteraadszittingen Kasteelhoeve en de kerk Als gastheer fungeerde kwa afmetingen overeen- schepen van openbare wer- het toenmalig kasteel, de laureaten van de Kleur-, Teken- en Ideeénwedstrijd hoewel de tekening van 'Groen en Veilig Buggen- Sanderus slechts één zicht i. Niet minder dan 1.500 langs alle zijden ook van inzendingen hadden im- ramen voorzag, het aantal mers het gemeentehuis be- ramen overeenstemde met reikt, wat inhoudt - aldus de rekeningen ingediend de schepen - dat betrok- door de schrijnwerker, ken ouders en leerkrach- In diezelfde zaal "Menton' ten inbegrepen, zowat de konden de bezoekers ook Buggenhout. De Grote Prijs van Buggenhout was dit keer voorbehouden aan de beeldhouwkunst (foto Piet Hermans) uitslagen van de door de Buggenhoutse Fotografi sche Kring 'de Lens' geor ganiseerde «Prijs van Bug genhout Fotografie», ge- proklameerd. De jury van deze wedstrijd: Paul Decloedt (Fotoklub Staden), Willy Spegelare (Spoor Oostende) en André Buydts (De Lens Buggen hout), kreeg in totaal 287 inzendingen te beoordelen: 75 kleurenfoto's en 212 zwart-wit foto's; 91 van de ze inzendingen (74 zw -w. en 17 kleur) werden aan vaard. Vielen in de prijzen met een zwart-wit foto: André Van der Roost (Focus Ni nove) met Deemoed', een vlaamse Unie; Frans Mer- tens (VTB-Temat) Prijs van de Kempense Verbroe dering; Marcel Jansen (Medium Antwerpen) - Di ploma van de Oostvlaamse Unie; Roger Certijn (Close- Up Evere) - Diploma De Lens'; Michel Verdoodt (VTB-Temat) - Trofee van het Gemeentekrediet als auteur van de beste reeks. Met de twee door De Lens' speciaal voor dit "Kultureel genhout Bos', De Schelde Een jury gevormd door van Mariekerke tot Vlas- Harry Slembrouck (een ex- senbroek', schilderijen, Buggenhoutenaar), Guy akwarellen en beelden van Smet (Dendermonde), Paul twaalf kunstenaars en "het Mellaerts (Buggenhout) en Wielewaalreservaat Brigitte De Wolf die de Vlassenbroek', koördinatie voor haar re- 'Menton' was het aa kening nam bekroonde naam en interessant volgende inzendingen, toeven. Deelnemers tot de leeftijd van 6: 1. Pieter Van Aken, 2. Jan Moyson, 3. Weekend' vervaardigde Vermeerberghen Ilse, 4. Vier jaar geleden kende de klankdiamontage8 zouden Kim De Coster, 5. Christi- fotografische kring 'De ne Van Praet, 6. Kelly Pie- Lens' in 'd' Oude Post' een tere. Zeven tot en met elfja- enorme bijval met de pro- rigen; 1. Kris Vermoesen, zaal Van 'Boerenpotpourri' tot •Bolero' we op zaterdag kennis ma ken. In 'd'Oude Post' had den we op vrijdagavond nog wel de gelegenheid even binnen te wippen op de propagandatentoonstel- ling, opgezet door de pos terijen - waar we vriende- jektie van 'de klankdia- 2. Erwin De Cock, 3. Kim reeks Buggenhout in Mul- 4. Sam Stas- Meysman, sijns, i Broeck, o__ hondt. Twaalf tot achttien- kwamen de 'ouderen' aan tivisie'. Vorig weekend Inge Van den presenteerde De Lens' Griet Muys- twee montages. In de ene jarigen: 1Griet De Bondt, 2. Nathalie Heymans, Nele Schelfhout, 4. Stefaan in de andere werd de jeugd toe gefocust. Boerenpotpourri' aktiviteit op de kleurendia vastgelegd. Een origineel idee, technisch zeer knap uitgevoerd. Knap vrijetljdswerk Van 'd'Oude Post' is het maar een boogscheut naar de Senioramazaal van het( OCMW-bejaardentehuis. Daar konden we in de eer ste plaats kennis maken met het resultaat van de vrijetijdsbezigheden van een aantal gehandikapten, Zo stonden we vol bewon dering voor het werk van Marie-Angèle Janssens, die met het penseel in de mond schildert en voor knap houtsnijwerk van Gustaaf Lissens in de Op- stalse Stenestraat. Op het podium was mid derwijl het kabaretpro- gramma van de KAV van start gegaan. Een aantal korte nummertjes, zoals de 'rode draad' aankondig de, met een knipo g naar het 'vrouw-zijn'. Herken bare situaties overigens, zo herkenbaar zelfs dat een plaatselijk schepen die nog niet kennismaakte met 'den huwelijksen staat', prompt reageerde op een uitnodiging van een oude vrijster die op de muziek van 'Lily Marleen' haar verlangen naar een man uitzong. We meenden in de namid dag ook kennis te kunnen maken met de belevenissen van De Gemeentewerk man', maar Guido Kop pens en Eddy Boeykens troffen bij de brandweer kazerne onvoldoende be langstellenden aan - het Rode Kruis zat daar trou wens ook al eenzaam het fake slachtoffer van een al even gesimuleerd ongeval te verzorgen - en besloten dan maar richting binnen koer van de Brouwerij Bos teels te trekken. Wat ons toeliet vast te stel len dat sommige Buggen houtse gemeentewerklie den op een meer dan kun dige wijze het Algemeen Nederlands beheersen. Tijd dus, voor ons althans, om even binnen te wippen op de door de Ornithologi sche vereniging 'De Bos- vrienden' in de Brandweer kazerne opgezette tentoon stelling van 'Australische vogels'. Maar die 'exposi tie' viel enigszins tegen. Pierre Van Rossem Zondag 2 oktober heeft voor de tweede maal de Dag van de Fotografie voor de Jeugd plaats in Antwerpen. Van 10 u. tot 17 u. worden in het provinciaal museum voor de fotografie, in het museum voor hedendaagse kunst en onder Hangar 15 aan de Scheldekaai allerlei demon straties en tentoonstellingen gegeven. De Boeck, 5. Liesbeth Ver- brachten Francois Pieters meersch, 6. Jessie Pieters. (Q0is van Nard) en Petrus De drie reekswinnaars Van Ransbeeck (Titsers mochten elk met een fiets Piër) o.a. een orde aan naar huis. Aan de klas van Buggenhout, maar eigen- Griet De Bondt (St.-Vin- jjjk vormde deze montage centiuskollege) en aan de een visuele en auditieve klas 3A van de Gemeen- hulde aan deze twee nog telijke Jongensschool rasechte volkszangers, werd een prijs voor de bes- Een 'koppel' trouwens te inzending per klas uit- waarop ze in Biggenaat' gereikt. fier mogen gaan. Buggenhout. Kijken naar de resultaten van de Lens (foto Piet Hermans) Van het ontwerp van de De tweede montage waar hand van Griet De Bondt bij niet minder dan zes zal overigens een sticker projektoren werden ge en embleem vervaardigd bruikt, had de Buggen- worden. houtse musicerende jeugd als onderwerp. Op de to- Prachtige maquette nen yan Ravels Net als dit bij vorige kultu- 'Bolero' - die muziek, her- rele weekends het geval inneren we ons, werd al ter was, trok ook dit jaar het ondersteuning van ande initiatief van de Heemkun- re, meer wulpse aktivitei- dige kring Ter Palen' heel ten gebruikt - werden de wat belangstelling. De leerlingen en leraars van kring opteerde dit jaar de Gemeentelijke Muzieka- voor de tentoonstelling kademie in volle artistieke Buggenhout. De prijswinnaars bij fotoklub «De Lens» (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1988 | | pagina 10